Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ποια περιοχή είσαι ;

 

Αχαρνές Αττικής. 1χλμ. σε ευθεία από το κέντρο του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα.Το εχω ξαναρωτήσει αλλα θα ήθελα μια επιβεβαίωση γιατι δεν το θυμάμαι καλα.Το συμβόλαιο μου (Σταθερή και ίντερνετ)λήγει 15/3.Για αίτηση σε αλλη εταιρία χωρις να εχω κάποιο πρόστιμο μπορώ μονο απο 16/3 και μετα;;Και για να πάρω κάποια προσφορά να μείνω Nova,τους ενοχλώ εγω πριν λήξει ή με παίρνουν αυτοί;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Το εχω ξαναρωτήσει αλλα θα ήθελα μια επιβεβαίωση γιατι δεν το θυμάμαι καλα.Το συμβόλαιο μου (Σταθερή και ίντερνετ)λήγει 15/3.Για αίτηση σε αλλη εταιρία χωρις να εχω κάποιο πρόστιμο μπορώ μονο απο 16/3 και μετα;;Και για να πάρω κάποια προσφορά να μείνω Nova,τους ενοχλώ εγω πριν λήξει ή με παίρνουν αυτοί;

 

Άρα από 16/3 και μετά μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου η συνδεσή σου και κατά συνέπεια δεν δεσμεύεσαι. Οπότε η αίτηση φορητότητας θα πρέπει να αφορά ημερομηνία από 16/3 και μετά. Βέβαια, ίσως, μπορείς να πάρεις προσφορά από άλλη εταιρία πριν της 16/3 και να κατατεθεί αργοτέρα (;)... δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό οπότε δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σχετικά. Τώρα όταν φτάσει η αίτηση φορητότητας στη nova λογικά θα σου τηλεφωνήσουν αυτοί για αντιπροσφορά (αν και μερικές φορές δεν ενοχλούν ειδικά εάν έχεις χαμηλό πάγιο τώρα). Οπότε είτε θα αποδεχθείς την αντιπροσφορά και θα πρέπει να ακυρώσεις την αίτηση φορητότητας που έχεις κάνει νωρίτερα (προσοχή να είσαι εντός της διορίας που σου δίνεται από τον νέο πάροχο που ενδεχομένως θα πας) είτε δεν θα δεχτείς την αντιπροσφορά της nova και θα ολοκληρώσεις την φορητότητα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι υπηρεσίες προπληρωνονται, επομένως μπορείς να κάνεις κινήσεις ενα μηνα πριν την λήξη και να πληρώσεις μόνο τις νόμιμες χρεώσεις για τις υπηρεσίες που χρησιμοποίησες μέχρι την αλλαγή, και μόνο αν είναι κάτι χρεωσημο

 

Στις 16/2 πληρώνεις υπηρεσίες μέχρι 16/3, άρα αφού έχεις πληρώσει μέχρι τη λήξη του συμβολαίου δεν πρέπει να σε χρεώσουν πρόστιμο. Εκτός αν κάτι διαφορετικό λέει στο συμβόλαιο σου

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην γράφεις τέτοια και επηρεαστεί κάποιος. Άλλο η τιμολόγηση, άλλο η σύναψη σύμβασης παροχής υπηρεσιών (συμβόλαιο).

 

Όταν κλείσει το χρονικό διάστημα δέσμευσης κάνεις την αίτηση φορητοτητας και οταν ολοκληρωθεί η μεταφορά βγαίνει από τον προηγούμενο πάροχο εκκαθαριστικός λογαριασμός και επιστρέφονται τα προκαταβληθεντα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να φύγω από Wind για Nova. Βλέποντας όμως κάτι τέτοιες πονηριές έχω αρχίσει και το σκέφτομαι.

Εγώ πάντως που πήγα σε forthnet/nova (και συγγενείς μου) δεν έχουμε παράπονο. Το internet είναι στην πράξη καλύτερο από τους "φτηνούς) ανταγωνιστές στην περιοχή μου (εξαιρείται ο OTE) ίσως γιατί λόγω λιγότερων πελατών έχει μικρότερο φόρτο ανα dslam. Και δεν μιλάω για ταχύτητες κλειδώματος. Αυτές εξαρτώνται από την απόσταση από το κέντρο. Μιλάω για πραγματική αίσθηση σύνδεσης που είναι γενικά καλύτερη. Δε λέω γίνεται παντού. Στην περιοχή μου τουλάχιστον έτσι γίνεται (το έχω ψευτο-συγκρίνει).

 

Επιπλέον στην Nova με 15€/μήνα (ή όσο πήγε τώρα) με προπληρωμένο πάγιο (12 μήνες όχι 24) έχεις το φτηνότερο ιντερνετ στην Ελλάδα (χωρίς δωρεάν χρόνο βέβαια) και χωρίς δεσμεύσεις με μόνο κίνδυνο μη.. χρεοκοπήσει πριν τελειώσει ο χρόνος :lol::p Γλίτωσα και την αύξηση στο πάγιο για τους μήνες του 2017 γιατί είχα προπληρώσει το χρόνο (έτσι νομίζω τουλάχιστον δεν έχω πάρει λογαριασμό). Και σου δείνουν και νέο router (που βέβαια έχουμε όλοι μας έναν τέτοιο).

 

Τώρα αν θέλεις δωρεάν λεπτά και συμβόλαια σε κινητό (ποιος έχει συμβόλαιο σήμερα σε κινητό?) ίσως συμφέρουν οι εταιρίες με κινητά (wind, voda, cosmo) αλλά γιατί να μπλέκεις με συμβόλαια 24 μήνες σε κινητά;

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Ξερει κανεις ποιος ειναι ο ελαχιστος χρονος παραμονης για την υπηρεσια Διεθνεις Κλησεις σε ΝΕΑ συνδεση 2play;

 

Θελω να την ενεργοποιω καθε Χριστουγεννα καλοκαιρι κτλ κι οχι ολο το χρονο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιστρέφω περίπου ένα μήνα μετά για να σας μεταφέρω την εμπειρία μου με τη Nova...Είχα κάνει την αίτηση για αναβάθμιση της υπηρεσίας μου σε VDSL από τις 3 Ιανουαρίου και μέχρι και τις 14 Φλεβάρη παρά τα περίπου 8-10 mails και μηνύματα στη Nova μέσω facebook και της ιστοσελίδας τους, δεν είχε γίνει τίποτα πέρα από την προώθηση του αιτήματός μου όπως έγραφε και στο nova.gr/appstatus.

Στις 13/2 μετά από ένα ακόμη μήνυμά μου με πήρανε από την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν ότι δεν προχωρά η σύνδεσή μου γιατί οι θέσεις στην καμπίνα είναι κατειλημμένες και θα πρέπει να περιμένουμε τον ΟΤΕ..σημειώνω ότι η καμπίνα δεν έχει πάνω από 1 μήνα που έχει τοποθετηθεί. Αποφάσισα λοιπόν να λάβω πιο δραστικά μέτρα και πήγα στον ΟΤΕ, όπου όπως μου είπαν δεν έχουν λάβει ακόμη αίτημα για αναβάθμιση της υπηρεσίας μου! Επικοινωνώ και πάλι με τη Nova και αυτό που μου είπαν ήταν η ίδια απάντηση ότι είναι θέμα ΟΤΕ και ότι αν θέλω μπορώ να υπαναχωρήσω από το αίτημά μου για αναβάθμιση της υπηρεσίας και ασφαλώς τους είπα ότι αν υπαναχωρήσω του αιτήματός μου τότε αυτόματα δεν ανανεώνεται και το συμβόλαιό μου το οποίο ανανέωσα όταν έκανα την αίτησή μου για VDSL. Δεν μου απάντησαν κάτι..και εκ του θαύματος σχεδόν 35 λεπτά μετά το appstatus άλλαξε σε "το αίτημά σας βρίσκεται σε διαδικασία κατασκευής".

Στις 15/2 στις 13:15 διακόπηκε η σύνδεσή μου και στο appstatus στις 16:16 έγραψε ότι "το αίτημά μου έχει κατασκευαστεί επιτυχώς". Και μετά από 5 λεπτά περίπου μου ήρθε και το μήνυμα ότι η υπηρεσία NovaVDSL ενεργοποιήθηκε. Ίντερνετ όμως δεν είχα...Και παρόλο που δεν μου είχαν στείλει το νέο ρούτερ, ευτυχώς το modem/router που είχα είναι καινούργιο και έχει επιλογή για vδsl. Άλλαξα λοιπόν τις ρυθμίσεις στο wan και παρόλα αυτά δεν είχα ίντερνετ...Επικοινωνώ τηλεφωνικά με τη Nova και πετυχαίνω ευτυχώς έναν πολύ εξυπηρετικό υπάλληλο, είδαμε όλες τις ρυθμίσεις ότι είναι σωστές, αλλά ενώ το router συγχρονίζει και το adsl είναι αναμμένο, δεν έχω ίντερνετ...Μου είπε τότε ότι θα δηλώσει βλάβη και απόρησε που δεν μου είχαν στείλει το ρούτερ τους και ίσως να φταίει το ρούτερ μου...

Στις 16/2 το πρωί συνέχιζα να μην έχω ίντερνετ και έτρεξα να παραλάβω το ρούτερ μου από την courier. Το σύνδεσα και πάλι τα ίδια..πράσινο το dsl, κόκκινο το ίντερνετ. Επικοινωνώ και πάλι τηλεφωνικά, ξαναείδαμε τις ρυθμίσεις, μέχρι και το password κάναμε reset, αλλά τίποτα...και μου είπε κι αυτός ότι θα δηλώσει τη βλάβη...

Σήμερα το πρωί συνέχισα να μην έχω ίντερνετ, οπότε πήγα πάλι στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι η γραμμή φαίνεται ότι λειτουργεί κανονικά και ότι σε αυτούς δεν έχει γίνει δήλωση για βλάβη! Επικοινωνώ και πάλι με Nova και ήμουν λίγο πιο επιθετικός λέγοντας ότι δεν μου φτάνει το "Είναι ενήμερα τα αρμόδια τμήματα της τεχνικής μας διεύθυνσης, και για την πορεία εξέλιξης θα υπάρξει ανάλογη ενημέρωσή σου στο κινητό τηλέφωνο επικοινωνίας". Ε μετά από λεπτά μου ήρθε μήνυμα στο κινητό έχουν δρομολογηθεί ενέργειες επίλυσης του τεχνικού μου ζητήματος στα αρμόδια συνεργεία. Έχουν περάσει 7 ώρες και ακόμη ίντερνετ δεν έχω και προφανώς δεν θα έχω και το Σαββατοκύριακο..και το αστείο είναι ότι σήμερα είχα συνέντευξη για δουλειά μέσω skype και πήγα στον γείτονα...

Δεν ξέρω ποιον να πιστέψω από τους δύο ότι έχουν κάνει την ******* τους, αλλά πλέον μετά από τόσες ημέρες απλά περιμένω να δω επιτελους ποτε θα συνδεθώ!

Σε όλο αυτό βέβαια υπάρχει κι ένα ευχάριστο, το router δείχνει να "συγχρονίζει" στα 49.991/4.996 Kbps . Θα παραμείνει εκεί όταν συνδεθώ; Πολύ αμφιβάλλω...χαχα..Αυτά...και συγνώμη αν κούρασα...

Edited by dimis_pj

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχει κανένας γνώμη για nova - forthnet adsl και σταθερη στη περιοχη του Αγρινίου; μιλάω για αποσυνδέσεις στο ίντερνετ και προβλήματα στην ομιλία.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι γιατι επιτελους έχω ιντερνετ και δεν το πιστευω αλλα εχω 46 mbps download και 4,9 mbs upload!! Άργησε αλλα έγινε!

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι γιατι επιτελους έχω ιντερνετ και δεν το πιστευω αλλα εχω 46 mbps download και 4,9 mbs upload!! Άργησε αλλα έγινε!

 

Περίεργο πάντως. Για ποιο λόγο να μην θέλει να ενεργοποιήσει η Forthnet ας πούμε το vdsl αφού αφενός πληρώνεις περισσότερο και αφετέρου ανανεώνεται το συμβόλαιο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο πάντως. Για ποιο λόγο να μην θέλει να ενεργοποιήσει η Forthnet ας πούμε το vdsl αφού αφενός πληρώνεις περισσότερο και αφετέρου ανανεώνεται το συμβόλαιο;

Υπάρχουν 2 πιθανοτητες, έπεσε η αίτηση σε λαθος υπαλληλο της forthnet..ή επεσε σε "σωστό" υπαλληλο του ΟΤΕ που ξερει οτι πρεπει να καθυστερει αλλους παροχους...Το σιγουρο ειναι παντως πως επρεπε να πιέσω για να βρεθει λυση..

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ το λιθαράκι μου στην συζήτηση. Είμαι πελάτης για κανα τρίχρονο. Πολύ ικανοποιημένος και το τελευταίο χρόνο βάλαμε και nova 3play. Όχι το φουλ πακέτο μεν αλλά όλα καλά.

 

Η συνδομή λήγει σε κανα 3μηνο.

 

1) Δεν υποστηρίζει (ακόμα!)παραδόξως vdsl η περιοχή μου παρότι μένω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

 

2) Δεν πιάνω τη μέγιστη ταχύτητα που θα έπρεπε να πιάνω. Δηλαδή πιάνω 1,3 mbps περίπου, ενώ θα έπρεπε να πιάνω γύρω στα 1,6 mbps, σύμφωνα με τις μετρήσεις των τεχνικών τηλεφωνικώς. Το θέμα είναι ότι εαν έρθει τεχνικώς και το τσεκάρει από κοντα, θα χρεωθώ 30Ε σε περίπτωση που δν είναι θέμα δικό τους αλλά της καλωδίωσης της πολυκατοικίας... Now what? Υπάρχει εναλλακτικός τρόπος ή απλά τηρώ σιγή ιχθύος επί του θέματος?

 

3) Αίτηση φορητότητας πρέπει να γίνει αφού λήξει και τυπικά το συμβόλαιο ή και πιο νωρίς? Φυσικά για ημερομηνία μια μέρα μετά της επίσημης λήξης και τυπικά μαζι τους να υποθέσω? Δηλαδή μπορώ να κάνω τώρα για παράδειγμα για μελλοντική ημερομηνία.

 

Σε περίπτωση που δν βρώ άκρη μαζί τους σε όλα αυτά, διότι και η ταχύτητα είναι θέμα σημαντικό για μένα, το σκέφτομαι σοβαρά για vodafone (hol) ή και τον ίδιο τον ΟΤΕ(αν και αυτός πάντα μας βγαίνει πιο ακριβώς, όπως είναι φυσικό...). Δεν ξέρω και τη πακέτα έχει ο οτε τώρα, πάντως η hol κάτι παραπλήσιο μου προσέφερε με αυτό που έχω τώρα...Φυσικά με πακέτο τηλεόρασης πάλι

Edited by nikolaos8
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της ταχύτητας.

Υποθέτω πως αναφέρεσαι σε MB ανά δευτερόλεπτο, γιατί αν ήταν 1,3 mbps θα ήταν πραγματικά πολύ χάλια.

Σε Mbps είσαι περίπου στα 10,5 ενώ για να κατεβάζεις με 1,6 θα έπρεπε να ήσουν κοντά στα 13. Το ρούτερ στα πόσα γράφει ότι έχει συνδεθεί;

Και έχε υπόψιν πως στην ταχύτητα του download παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο. Από που κατεβάζεις, αν είναι φορτωμένος ο συγκεκριμένος server κλπ. Αν επιτρέπεται, από που κατεβάζεις και βλέπεις τα 1,3;

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της ταχύτητας.

Υποθέτω πως αναφέρεσαι σε MB ανά δευτερόλεπτο, γιατί αν ήταν 1,3 mbps θα ήταν πραγματικά πολύ χάλια.

Σε Mbps είσαι περίπου στα 10,5 ενώ για να κατεβάζεις με 1,6 θα έπρεπε να ήσουν κοντά στα 13. Το ρούτερ στα πόσα γράφει ότι έχει συνδεθεί;

Και έχε υπόψιν πως στην ταχύτητα του download παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο. Από που κατεβάζεις, αν είναι φορτωμένος ο συγκεκριμένος server κλπ. Αν επιτρέπεται, από που κατεβάζεις και βλέπεις τα 1,3;

 

 

Ναι ναι αυτό εννοούσα. Βασικά η ταχύτητα είναι 1,2 εκεί πέρα, στο utorrent. Και το ίδιο πιάνει max και το chrome. Για παράδειγμα greek-team. Έχω μιλήσει κανά 2 φορές με τεχνικούς στο τηλέφωνο, βγάλαμε καλώδια από όλες τις μπρίζες, έτρεξε και το τεστ. Θεωρητικά μου είπε θα έπρεπε να πιάνω 1,6 άλλα δεν. Να πω ότι είμαι και με καλώδιο απευθείας από το modem, το δικό τους το modem της technicololor.

 

vdsl η περιοχή μου δεν υποστηρίζει. Τεχνικός άμα έρθει και αποδειχτεί θέμα καλωδίωσης σπιτιού (...) έχει ''καπέλο'' 30€.

Πώς πιθανόν να το επιλύσω και μόνος μου? Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Η πλέον αξιόπιστη μέτρηση είναι :

 

ενσύρματη σύνδεση, απενεργοποίηση antivirus/antimalware/antiadware/τείχου προστασίας και κατεβάζεις από ftp. Αρχικά ένα αρχείο κι ύστερα 3-4 μαζί. Μόνο τότε μπορείς να πεις ότι αγγίζεις την σχεδόν τέλεια δοκιμή για να πιάσεις το ιδανικό κατέβασμα (ταχύτητα "κλειδώματος" διά του 8)

 

Τώρα δοκιμές με torrents, speedtests κλπ. δεν βγάζεις κανένα συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Η πλέον αξιόπιστη μέτρηση είναι :

 

ενσύρματη σύνδεση, απενεργοποίηση antivirus/antimalware/antiadware/τείχου προστασίας και κατεβάζεις από ftp. Αρχικά ένα αρχείο κι ύστερα 3-4 μαζί. Μόνο τότε μπορείς να πεις ότι αγγίζεις την σχεδόν τέλεια δοκιμή για να πιάσεις το ιδανικό κατέβασμα (ταχύτητα "κλειδώματος" διά του 8)

 

Τώρα δοκιμές με torrents, speedtests κλπ. δεν βγάζεις κανένα συμπέρασμα.

 

Thanks. Αλλά ftp από πού ας πούμε? Ένα παράδειγμα για κάτι επίσημο και αξιόπιστο να δοκιμάσω? Γιατί οι ταχύτητες ftp από seedbox (που έχω) παίζουν από εταιρεία σε εταιρεία,για αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ του one, αλλα και της forthnet ενίοτε.

 

Κάνε αναζήτηση στο Google, ftp otenet ή ftp forthnet και θα στο βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ το λιθαράκι μου στην συζήτηση. Είμαι πελάτης για κανα τρίχρονο. Πολύ ικανοποιημένος και το τελευταίο χρόνο βάλαμε και nova 3play. Όχι το φουλ πακέτο μεν αλλά όλα καλά.

 

Η συνδομή λήγει σε κανα 3μηνο.

 

1) Δεν υποστηρίζει (ακόμα!)παραδόξως vdsl η περιοχή μου παρότι μένω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

 

2) Δεν πιάνω τη μέγιστη ταχύτητα που θα έπρεπε να πιάνω. Δηλαδή πιάνω 1,3 mbps περίπου, ενώ θα έπρεπε να πιάνω γύρω στα 1,6 mbps, σύμφωνα με τις μετρήσεις των τεχνικών τηλεφωνικώς. Το θέμα είναι ότι εαν έρθει τεχνικώς και το τσεκάρει από κοντα, θα χρεωθώ 30Ε σε περίπτωση που δν είναι θέμα δικό τους αλλά της καλωδίωσης της πολυκατοικίας... Now what? Υπάρχει εναλλακτικός τρόπος ή απλά τηρώ σιγή ιχθύος επί του θέματος?

 

3) Αίτηση φορητότητας πρέπει να γίνει αφού λήξει και τυπικά το συμβόλαιο ή και πιο νωρίς? Φυσικά για ημερομηνία μια μέρα μετά της επίσημης λήξης και τυπικά μαζι τους να υποθέσω? Δηλαδή μπορώ να κάνω τώρα για παράδειγμα για μελλοντική ημερομηνία.

 

Σε περίπτωση που δν βρώ άκρη μαζί τους σε όλα αυτά, διότι και η ταχύτητα είναι θέμα σημαντικό για μένα, το σκέφτομαι σοβαρά για vodafone (hol) ή και τον ίδιο τον ΟΤΕ(αν και αυτός πάντα μας βγαίνει πιο ακριβώς, όπως είναι φυσικό...). Δεν ξέρω και τη πακέτα έχει ο οτε τώρα, πάντως η hol κάτι παραπλήσιο μου προσέφερε με αυτό που έχω τώρα...Φυσικά με πακέτο τηλεόρασης πάλι

 

η τηλεοραση ληγει σε ενα 3μηνο; καλα καταλαβα; δεν εχει δεσμευση; 12 ή 24 μηνες η τηλεοραση; επισης στο πακετο με τα 29,90 ευρω τι καναλια δινει η τηλεοραση; ειναι μεσω ιντερνετ; ή με κεραια; επισης fox εχει μεσα; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ του one, αλλα και της forthnet ενίοτε.

 

Κάνε αναζήτηση στο Google, ftp otenet ή ftp forthnet και θα στο βγάλει.

 

Το έκανα, όσο πιάνει utorrent είναι, τα ίδια.

 

Έχω μια μικρή απώλεια από όσο θεωρητικά μπορώ και θα έπρεπε να πιάνω, μιλάμε τώρα για 200-300 kbps. Αλλά αν κατεβάζεις πολύ, σου φαίνονται πολλά γενικά...

Αξίζει να φέρω τεχνικό να το τσεκάρει? Μέτρηση θα κάνει στο ρολόι κάτω, αλλά αν αποδειχτεί πρόβλημα της δικής μου καλωδίωσης, καπέλο 30ακι...

 

η τηλεοραση ληγει σε ενα 3μηνο; καλα καταλαβα; δεν εχει δεσμευση; 12 ή 24 μηνες η τηλεοραση; επισης στο πακετο με τα 29,90 ευρω τι καναλια δινει η τηλεοραση; ειναι μεσω ιντερνετ; ή με κεραια; επισης fox εχει μεσα; .

 

Ναι όλο μαζί και κοιτάω τις επιλογές μου γενικά για το αν θα ανανεώσω ή όχι.

Τα πάντα φίλε μου που ρωτάς εδώ θα τα βρεις: http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-to-spiti/nova-3play-/

Διάβασε προσεκτικά όλους τους όρους παντού.

 

 

Βonus Υ.Γ. δείτε αξιολογήσεις στα apps της nova στο playstore. Δάκρυσα πραγματικά, είμαστε άπαικτοι.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα, όσο πιάνει utorrent είναι, τα ίδια.

 

Έχω μια μικρή απώλεια από όσο θεωρητικά μπορώ και θα έπρεπε να πιάνω, μιλάμε τώρα για 200-300 kbps. Αλλά αν κατεβάζεις πολύ, σου φαίνονται πολλά γενικά...

Αξίζει να φέρω τεχνικό να το τσεκάρει? Μέτρηση θα κάνει στο ρολόι κάτω, αλλά αν αποδειχτεί πρόβλημα της δικής μου καλωδίωσης, καπέλο 30ακι...

 

Δηλαδή κολλάς στο ότι χάνεις ανά δευτερόλέπτο 25 με 37,5 KB/s σε σχέση με το ιδανικό;

 

Ότι πεις!

 

Και πόσα gb κατεβάζεις την μέρα; Αν κατεβάζεις όλη την ημέρα με την μέγιστη ταχύτητα, έστω 1,2 MB/s χάνεις, ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ, 3 gb σε 24 ώρες. Αυτά είναι τα πολλά; Αν έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα βάλε vdsl!

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι παραπάνω, για να το κάνω πιο "λιανά", στο κατέβασμα στο utorrent πιάνω 1,2-1,3 ΜΒ/s. Στο speedtest συγχρονίζω όσο συγχρονίζουν και αυτοί, στα 13 mbps.

Αλλά μ έχουν πεί ότι θεωρητικά θα έπρεπε να πιάνω λίγο παραπάνω. Για παράδειγμα φίλος μ πιάνει 1,8 κατέβασμα, στην ίδια περιοχή με εμένα.

 

Τα αρχεία που κατεβάζω είναι μεγάλες ταινίες και σειρές από μεγάλα πριβέ τορρεντάδικα εξωτερικού ( βλέπε PTP, TEH κτλ) αλλά και Gree-Team οπότε και είναι αναγκαία η μέγιστη ταχύτητα στη σύνδεση μ.

 

Και το κερασάκι στη τούρτα: μένω αρχή Τούμπας (Θεσσαλονίκη) και η περιοχή μ δν υποστηρίζει vdsl, ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός πως σε κατέβασμα torrent παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο και όχι μόνο η σύνδεσή σου. Δεν είναι ασυνήθιστο να μην μπορείς να πιάσεις το μέγιστο της σύνδεσής σου με αυτό. Δεν είναι πρόβλημα της σύνδεσης.

 

Sent from my MotoE2

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι παραπάνω, για να το κάνω πιο "λιανά", στο κατέβασμα στο utorrent πιάνω 1,2-1,3 ΜΒ/s. Στο speedtest συγχρονίζω όσο συγχρονίζουν και αυτοί, στα 13 mbps.

Αλλά μ έχουν πεί ότι θεωρητικά θα έπρεπε να πιάνω λίγο παραπάνω. Για παράδειγμα φίλος μ πιάνει 1,8 κατέβασμα, στην ίδια περιοχή με εμένα.

 

Τα αρχεία που κατεβάζω είναι μεγάλες ταινίες και σειρές από μεγάλα πριβέ τορρεντάδικα εξωτερικού ( βλέπε PTP, TEH κτλ) αλλά και Gree-Team οπότε και είναι αναγκαία η μέγιστη ταχύτητα στη σύνδεση μ.

 

Και το κερασάκι στη τούρτα: μένω αρχή Τούμπας (Θεσσαλονίκη) και η περιοχή μ δν υποστηρίζει vdsl, ακόμα...

 

Δεν εχεις κανενα προβλημα... αν κλειδωνεις στα 13mbps και κατεβαζεις οσο λες 1,2/1,3mB/s

 

Καλο διάβασμα

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...