Jump to content

[Επίσημο] HTC Kaiser (Tytn II)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν εχω παρει back up.. την εχω πατησει????

 

yep :)

παντα κραταμε ενα αντιγραφο της καρτας μνημης μεσα στον υπολογιστη μας για καλο και για κακο,αλλα παντα κανουμε και ενα back up μεσω spb backup η sprite backup του λειτουργικου μας στο τηλ μας για αυτες τις περιπτωσεις που κατι θα παει στραβα...

αν ειχες ενα(ακομη και προβληματικο ) θα μπορουσες να γυρναγες το τηλ σου πισω και να απενεργοποιουσες το encryption της καρτας μνημης και ετσι αφοβα θα μπορουσες να κανεις HR μετα ;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@WebVirus

 

Θοδωρή μόλις γύρισα από ταξιδάκι, σόρυ φίλε που δεν πόσταρα στις 15 να σου ευχηθώ αλλά τουλάχιστον σε θυμάμαι τώρα πρώτο πράγμα που κάνω στο γραφείο..

Να μας ζήσεις Θοδώρή μας να σε χαιρόμαστε και σ'αυτό αλλά και πολύ σύντομα και στο άλλο thread, αυτό του nvidia ρε παιδί μου..:wink:

 

να σαι καλά που με θυμήθηκες. να κανονίσουμε ρε παιδιά καμιά μέρα να βρεθούμε. να βάλουμε κάτω τα kaiser να δούμε ποιός το έχει μεγαλύτερο (το benchmark εννοώ!) :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος πολυ χρησιμο το ποστ σου θα το δοκιμασω αργοτερα.Μεταφορα αρχειων μεσω wifi=ταχυτητα:D

 

koita tora ayto den 8a to elega kai treli taxitita alla min imaste kai axaristoi;):lol:

mono pou ka8omai sto saloni mou kai kano oti idous epembasi sto pc apo to ppc(dior8osi fakelon diagrafes,metafores)einai arketo pisteo

ena megalo EYXARISTO ston giatro mas gia tin politimi boi8eia tou

 

an skasei miti simera apo to forum(den exei mpei akoma kai ton psaxnoun arketoi gia leptomeries sxetika me to wifi:p)as koinopieisei an 8elei to minima pou mou etseile sxetika me leptomeries pantrematos pc me ppc:)

8a einai poli xrisimo gia osous exoun wifi kai den to ekmetaleuontai akoma

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

koita tora ayto den 8a to elega kai treli taxitita alla min imaste kai axaristoi;):lol:

mono pou ka8omai sto saloni mou kai kano oti idous epembasi sto pc apo to ppc(dior8osi fakelon diagrafes,metafores)einai arketo pisteo

ena megalo EYXARISTO ston giatro mas gia tin politimi boi8eia tou

 

an skasei miti simera apo to forum(den exei mpei akoma kai ton psaxnoun arketoi gia leptomeries sxetika me to wifi:p)as koinopieisei an 8elei to minima pou mou etseile sxetika me leptomeries pantrematos pc me ppc:)

8a einai poli xrisimo gia osous exoun wifi kai den to ekmetaleuontai akoma

 

εγω παλι πρεπει να ειμαι πολυ γκαου :worry::lol:

γιατι μαλλον δεν καταλαβα απο την αρχη περι τινους προκειται :O

 

νομισα οτι η βοηθεια του drmobile θα με εκανε να διαχειριζομαι το pc μου απο μακρια και οχι μονο μεσω wifi δικτυου απο το σπιτι μου ..

παντως δεν καταφερα να βγαλω ακρη ακομη και με την βοηθεια του KOSTASKELLAS (ευχαριστω πολυ κωστη και απο εδω) ωστε να το κανω να δουλεψει :wacko:

 

το μονο που καταφερα ηταν να κανω το pc μου να χασει την επικοινωνια με το ρουτερ μου :lol::lol:

 

ΥΓ αλλωστε ποτε δεν τα πηγα καλα με τα δικτυα....

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

exeis pm :)

 

να δουμε τι μαγικο θα κανω παλι :happy::happy:

 

πρεπει να ειμαι πολυ γκαου ρε παιδια στα θεματα δικτυου:confused:

 

δεν εχω καταφερει να συνδεσω το λαπτοπ με τον σταθερο μου ακομη :worry:

 

με ασυρματη το λαπτοπ στο ρουτερ και με καλωδιο ο σταθερος ...

τελικα το πηρα αποφαση ,ανεβοκατεβαινω στο υπογειο (εκει εχω τον σταθερο):lol::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

ότι θέλετε επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς τι κάνετε, πείτε σε μένα και θα σας φτιάξω. τι δουλειά κάνουμε άλλωστε.
Link to comment
Share on other sites

ότι θέλετε επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς τι κάνετε, πείτε σε μένα και θα σας φτιάξω. τι δουλειά κάνουμε άλλωστε.

 

μαλλον οταν ερθεις παλι κατα εδω ....θα τα φτιαξεις :rolleyes:

 

κατ ιδιαν :lol::lol::D

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

πέμπτη θα είμαι χαλκίδα. αμα θες περνάω. και τα φτιάχνουμε όλα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ετοίμασα ένα μικρό tutorial για τις ρυθμίσεις του Wi-Fi για κρυπτογράφηση (encryption) και για να βλέπουμε απ' το Kaiser φακέλους/δίσκους του desktop PC. Κάποια βήματα σίγουρα τα ξέρετε και τα έχετε ήδη κάνει, αλλά τα αναφέρω για πληρότητα και για αυτούς που δεν έχουν καθόλου δουλέψει το Wi-Fi. Οι ρυθμίσεις είναι σε 3 φάσεις, στον router, στον desktop PC και στo Kaiser.

 

Ρυθμίσεις router:

 

Απ' τον desktop PC μπαίνουμε με κάποιον browser στις σελίδες ρυθμίσεων του router και επιλέγουμε τη σελίδα με τις ρυθμίσεις Wireless/Wi-Fi/WLAN. Εκεί κάνουμε τα παρακάτω:

 

1. Ενεργοποιούμε την ασύρματη μονάδα.

2. Δίνουμε κάποιο όνομα (SSID) στο Wi-Fi δίκτυο.

3. Στις επιλογές για WEP ή WPA encryption επιλέγουμε WPA.

4. Στις ρυθμίσεις WPA δίνουμε αυτά που φαίνονται στο screenshot.

 

Στο (4) εκτός από TKIP μπορεί να έχει και επιλογή για AES. Αν ναι, επιλέγουμε AES. Εμένα ο δικός μου router υποστηρίζει μόνο TKIP. Στο Authentication επιλέγουμε Pre-Shared Key (PSK). Αυτό σημαίνει ότι θα επιλέξουμε εμείς τη φράση-κλειδί (passphrase) και θα τη δώσουμε χειροκίνητα στον router και στην κάθε συσκευή (π.χ. στο Kaiser) που θέλουμε να έχει πρόσβαση στο Wi-Fi δίκτυο. Αυτή είναι η ασφαλέστερη μέθοδος. Το screenshot που παραθέτω είναι από το SAGEM F@st 1500WG. Ανάλογα με τη μάρκα του router μπορεί να είναι λίγο διαφορετικές οι σελίδες και τα ονόματα των παραμέτρων, ψάξτε το λίγο στα μενού του δικού σας router και θα τα βρείτε. Αφού κάνουμε τα παραπάνω αποθηκεύουμε τις αλλαγές και κάνουμε reboot τον router.

 

Ρυθμίσεις desktop PC:

 

Έστω ότι θέλουμε να δώσουμε στο Kaiser πλήρη δικαιώματα (ανάγνωσης/εγγραφής κτλ.) του δίσκου C: του desktop PC. Από το PC ανοίγουμε το "My Computer", κάνουμε δεξί κλικ στο δίσκο C: και επιλέγουμε "Sharing and Security...". Στο παράθυρο που θα ανοίξει πατάμε το κουμπί "New Share" και στο νέο παράθυρο δίνουμε ένα όνομα, ας πούμε "Desktop_C" και πατάμε το κουμπί "Permissions". Στο επόμενο παράθυρο στη στήλη "Allow" τσεκάρουμε το κουτάκι "Full Control" και πατάμε OK σε όλα τα παράθυρα μέχρι να γυρίσουμε στο "My Computer". Αν όλα έχουν γίνει σωστά θα παρατηρήσουμε ένα "χεράκι" πάνω στο εικονίδιο του C: σαν να "σερβίρει" το δίσκο στον έξω κόσμο.

 

:!: Προσοχή! Μοιράζοντας όλο το δίσκο όπως περιγράφω παραπάνω μπορεί να είναι βολικό, αλλά είναι πολύ επικίνδυνο αν δεν ξέρετε τι κάνετε, με αποτέλεσμα να κάνετε άθελά σας διαθέσιμα όλα τα δεδομένα σας στο internet! Για μεγαλύτερη ασφάλεια μπορείτε να δημιουργήσετε ένα φάκελο στο PC με όνομα ας πούμε "Shared Files" και να κάνετε sharing μόνο αυτόν και όχι όλο το δίσκο. Επίσης μπορείτε να ορίσετε μέσω των permissions ποιοι ακριβώς χρήστες θα έχουν πρόσβαση. Δηλαδή αντί για "Everyone" στα permissions μπορείτε να βάλετε συγκεκριμένο όνομα χρήστη οπότε μόνο αυτός θα έχει πρόσβαση. Σε κάθε περίπτωση βάλτε password στα accounts των XP (Control Panel --> User Accounts), μην τα αφήνετε απροστάτευτα. Δείτε αυτό το link για πράγματα που μπορείτε να κάνετε για να ασφαλίσετε καλύτερα το δίκτυό σας.

 

Επίσης να σημειώσω ότι οι παραπάνω ρυθμίσεις προϋποθέτουν ότι στα Tools --> Folder Options --> View του Explorer στα XP είναι απενεργοποιημένη η επιλογή "Use simple file sharing (Recommended)". Αν δεν είναι, τότε ο τρόπος ρύθμισης του desktop PC είναι διαφορετικός και πιο απλός από αυτόν που περιγράφω παραπάνω.

 

Ρυθμίσεις Kaiser:

 

Αφού ενεργοποιήσουμε το WLAN από τον Comm Manager, πηγαίνουμε Settings/Connections/Wi-Fi και αν κάναμε σωστά τα προηγούμενα θα δούμε το δίκτυό μας (με το SSID που δώσαμε στον router). Το επιλέγουμε και κάνουμε "Connect". Εκεί θα μας ζητηθεί να δώσουμε το passphrase που δώσαμε στον router. Το δίνουμε και αν όλα έχουν πάει καλά θα συνδεθούμε και θα έχουμε πρόσβαση στο internet κανονικά. Μετά, για επιβεβαίωση, επιλέγουμε τη σύνδεση που μόλις φτιάξαμε και κάνουμε "Next". Στην κάρτα που θα εμφανιστεί θα πρέπει να φαίνονται οι παρακάτω επιλογές:

 

Authentication: WPA-PSK

Data Encryption: TKIPAES αν δώσαμε AES στο (4) παραπάνω)

The key is automatically provided: Unchecked

Network Key: [το κλειδί που δώσαμε στο (4) παραπάνω]

 

Εγκαθιστούμε τον Resco Explorer 2007 αν δεν τον έχουμε ήδη. Με ενεργοποιημένο πάντα το WLAN πατάμε το κάτω-δεξιό εικονιδιάκι και επιλέγουμε "Map Drive". Στη λίστα που θα εμφανιστεί θα δούμε το όνομα του PC μας, που σημαίνει ότι το Kaiser τον "βλέπει". Τον επιλέγουμε και μέσα του θα εμφανιστεί ο δίσκος "Desktop_C" που πριν λίγο κάναμε διαθέσιμο στο δίκτυο. Τον επιλέγουμε και αποθηκεύουμε τις ρυθμίσεις. Από εδώ και πέρα ο δίσκος του PC θα είναι διαθέσιμος στο φάκελο "Network" στο root folder του Kaiser. Να σημειώσω ότι δεν είναι απαραίτητο να τρέχει ο Resco Explorer 2007 γιατί η ρύθμιση είναι του συστήματος και παραμένει ενεργή. Επίσης αν έχετε βάλει password στα XP (αν δηλαδή σας ζητάει password για να μπείτε στα XP), τότε κάποια στιγμή στη διαδικασία του "Map Drive" στο Kaiser θα σας ζητηθεί να το δώσετε (μία φορά, μετά το θυμάται).

 

Όλα τα παραπάνω εννοείται ότι αρκεί να γίνουν μία φορά και μετά το ξεχνάμε και έχουμε πρόσβαση στο C: του PC αυτόματα κάθε φορά που ενεργοποιούμε το WLAN στο Kaiser. Πολύ βολικό, γρήγορο και πρακτικά άσπαστο (η WPA encryption είναι πάρα πολύ ασφαλής και είναι πρακτικά αδύνατο να μπορέσει κάποιος hacker να μπει στο δίκτυο χωρίς το passphrase).

 

Ελπίζω να τα εξήγησα αρκετά αναλυτικά, ό,τι άλλο χρειαστείτε, απορίες, διορθώσεις κτλ. εδώ είμαστε.

 

Κώστας

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

νομισα οτι η βοηθεια του drmobile θα με εκανε να διαχειριζομαι το pc μου απο μακρια και οχι μονο μεσω wifi δικτυου απο το σπιτι μου...

Δυστυχώς όχι από μακρυά, μόνο μέσα απ' το Wi-Fi απ' το σπίτι... Αυτό που λες γίνεται αλλά θέλει άλλα εργαλεία τύπου Remote Desktop. Νομίζω υπάρχουν εφαρμογές γι' αυτό αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάτι.

 

Δες το tutorial που ανέβασα, αν και νομίζω τα ξέρεις ήδη.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ελπίζω να τα εξήγησα αρκετά αναλυτικά, ό,τι άλλο χρειαστείτε, απορίες, διορθώσεις κτλ. εδώ είμαστε.

 

Πολύ καλή δουλειά!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πέμπτη θα είμαι χαλκίδα. αμα θες περνάω. και τα φτιάχνουμε όλα

 

αν και ο γιατρος εδωσε οδηγιες :):)

 

για καφε τουλαχιστον θα βρεθουμε σιγουρα!!

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

οκ τηλεφωνιόμαστε. μεσημέρι ε! τις υπόλοιπες ώρεες με κυνηγάνε :D
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι από μακρυά, μόνο μέσα απ' το Wi-Fi απ' το σπίτι... Αυτό που λες γίνεται αλλά θέλει άλλα εργαλεία τύπου Remote Desktop. Νομίζω υπάρχουν εφαρμογές γι' αυτό αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάτι.

 

Δες το tutorial που ανέβασα, αν και νομίζω τα ξέρεις ήδη.

 

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου Κωστα και την πολυτιμη βοηθεια σου !!

 

παντως δεν ντρεπομαι καθολου να πω οτι δεν ηξερα τα περισσοτερα απο οσα αναφερεις και αυτο κανει την βοηθεια σου πολυτιμη για μενα !!

 

ενα μεγαλο ευχαριστω ακομη (που ειναι λιγο ,ειλικρινα :!:)

 

παντως παρολο που αλλαξα απο τις ρυθμισεις του ρουτερ το wep σε wapκαι εδωσα δικο μου κωδικο,παλι μονο με wep μονο μου συνδεεται το λαπτοπ με το ρουτερ...:O

 

edit

 

Κωστα τα καταφερα :lol::lol::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ετοίμασα ένα μικρό tutorial για τις ρυθμίσεις του Wi-Fi για κρυπτογράφηση (encryption)

 

ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:thanks:

 

ΚΩΣΤΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ WiFi!!!!!:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να τα εξήγησα αρκετά αναλυτικά, ό,τι άλλο χρειαστείτε, απορίες, διορθώσεις κτλ. εδώ είμαστε.

Κώστας

 

Εξαιρετική δουλειά Κώστα, σε ευχαριστούμε πολύ! :up:

 

Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που δεν έχουμε ασύρματο router, παρά μόνο PC/Laptop με ασύρματη κάρτα δικτύου και Internet? Υπάρχει κάποιος τρόπς να γίνει κάτι αντίστοιχο για το file sharing και κυρίως να έχουμε πρόσβαση στο internet του PC/Laptop?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

 

Ελπίζω να τα εξήγησα αρκετά αναλυτικά, ό,τι άλλο χρειαστείτε, απορίες, διορθώσεις κτλ. εδώ είμαστε.

 

Κώστας

 

Μια χαρα τα εξηγησες ολα αλλα δεν τα καταφερνω να δω το pc απο το kaiser κ νομιζω πως ξερω κ το ονομα του προβληματος: Vista:lol:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε,ολα τελειωσαν ολες οι ρυθμισεις ειναι ηδη οκ,ανοιγω το network μεσω resco βλεπω τον υπολογιστη μου οπως τον εχω ονομασει αλλα δεν μου τον ανοιγει απο το καιζερ.:O

 

κανω restart και στα 2 και επανερχομαι Κωστη :D

 

ola ok !!!

 

1ος γιατρε μας :):D:D

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια, ελπίζω το tutorial να βοηθήσει. Τουλάχιστον να μην ταλαιπωρηθείτε κι εσείς όπως εγώ όταν το έψαχνα.

 

λοιπον εχουμε και λεμε,ολα τελειωσαν ολες οι ρυθμισεις ειναι ηδη οκ,ανοιγω το network μεσω resco βλεπω τον υπολογιστη μου οπως τον εχω ονομασει αλλα δεν μου τον ανοιγει απο το καιζερ.:O

 

κανω restart και στα 2 και επανερχομαι Κωστη :D

Μπράβο Δημήτρη, είσαι πολύ κοντά. Πολλές φορές αργούν λίγο να εμφανιστούν τα περιεχόμενα του κάθε υπολογιστή στο δίκτυο. Περίμενε λίγο (με το WLAN στο Kaiser ανοιχτό) και ξαναπροσπάθησε. Βεβαιώσου ότι έχεις κάνει σωστά το "sharing" στο PC και βλέπεις το "χεράκι" στο εικονίδιο του shared drive στο PC. Μόνο τότε θα εμφανιστεί στη λίστα στο Resco.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

ola ok !!!

 

1ος γιατρε μας :):D:D

Άψογος! :clap:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Άψογος! :clap:

 

καλα δεν παιζομαι ε? :lol::lol::wacko::wacko::p

 

να σαι καλα Κωστη :respect::superman:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική δουλειά Κώστα, σε ευχαριστούμε πολύ! :up:

 

Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που δεν έχουμε ασύρματο router, παρά μόνο PC/Laptop με ασύρματη κάρτα δικτύου και Internet? Υπάρχει κάποιος τρόπς να γίνει κάτι αντίστοιχο για το file sharing και κυρίως να έχουμε πρόσβαση στο internet του PC/Laptop?

Φίλε geoponer αυτό που θέλεις να κάνεις το είχα κάνει με laptop <--> PC όταν ακόμα δεν είχα router. Λέγεται δίκτυο "ad-hoc" και βασικά συνδέει 2 (και μόνο 2) υπολογιστές μεταξύ τους και αν ο ένας έχει internet ενεργοποιείς το internet sharing και παίρνει κι ο άλλος. Δηλαδή θα έχεις π.χ. το PC με internet και wireless card και θα το ζευγαρώσεις με το Kaiser μέσω Wi-Fi σαν device-to-device (ad-hoc) ζεύξη. Δοκίμασε να επιλέξεις "ad-hoc" στα wireless settings σε PC και Kaiser, με λίγο πειραματισμό πρέπει να παίξει. Ό,τι προανέφερα για κρυπτογράφηση, file sharing κλπ. ισχύουν κανονικά και στις ad-hoc συνδέσεις, μην τα παραβλέψεις. Βέβαια με έναν router γλυτώνεις όλη την πίκρα του ad-hoc που θα την βρίσκεις μπροστά σου με κάθε συσκευή Wi-Fi που θα θέλεις να βάλεις στο δίκτυο.

 

Μια χαρα τα εξηγησες ολα αλλα δεν τα καταφερνω να δω το pc απο το kaiser κ νομιζω πως ξερω κ το ονομα του προβληματος: Vista:lol:

Φίλε μου δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν έχω βάλει ακόμα Vista οπότε δεν μπορώ να σου πω... Λογικά πάντως θα έπρεπε να παίζει. Αν έχεις πρόσβαση στο internet στο Kaiser μέσω Wi-Fi τότε μάλλον είναι θέμα sharing του δίσκου στο PC. Δες μήπως τα Vista έχουν κάποια ρύθμιση ασφαλείας που μπλοκάρει το file sharing. Επίσης στα Tools --> Folder Options --> View του Explorer δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την επιλογή "Use simple file sharing (Recommended)" αν υπάρχει ακόμα στα Vista.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε geoponer αυτό που θέλεις να κάνεις το είχα κάνει με laptop <--> PC όταν ακόμα δεν είχα router. Λέγεται δίκτυο "ad-hoc" και βασικά συνδέει 2 (και μόνο 2) υπολογιστές μεταξύ τους και αν ο ένας έχει internet ενεργοποιείς το internet sharing και παίρνει κι ο άλλος. Δηλαδή θα έχεις π.χ. το PC με internet και wireless card και θα το ζευγαρώσεις με το Kaiser μέσω Wi-Fi σαν device-to-device (ad-hoc) ζεύξη. Δοκίμασε να επιλέξεις "ad-hoc" στα wireless settings σε PC και Kaiser, με λίγο πειραματισμό πρέπει να παίξει. Ό,τι προανέφερα για κρυπτογράφηση, file sharing κλπ. ισχύουν κανονικά και στις ad-hoc συνδέσεις, μην τα παραβλέψεις. Βέβαια με έναν router γλυτώνεις όλη την πίκρα του ad-hoc που θα την βρίσκεις μπροστά σου με κάθε συσκευή Wi-Fi που θα θέλεις να βάλεις στο δίκτυο.

 

Είχα δοκιμάσει στο παρελθόν σύνδεση ad-hoc και κατάφερα να δει το ένα μηχανάκι το άλλο αλλά χωρίς να μπορέσω να έχω internet στο Kaiser, παρότι είχα ενεργοποιήσει το Internet Connection Sharing στον φορητό...κι επειδή δεν ήμουν σίγουρος ότι γίνεται μέσω ad-hoc το είχα παρατήσει. Αν λες ότι γίνεται όμως θα το προσπαθήσω πάλι!

 

Χρειάζεται να έχω εγκαταστήσει το Activesync στον φορητό ή δεν έχει σημασία?

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Κώστα! :thanks:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...