Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Ενώ τώρα θα έχεις και το επιχείρημα ότι είναι παράνομο.

Που καταντήσαμε ως κοινωνία. Τα προβλήματα μεταξύ φίλων και συγγενών να τα λύνουν οι διάφοροι “νόμοι”.

Θα μπουν και στις κρεβατοκάμαρές μας σε μερικά χρόνια. :(:cry:

 

Καταρχας απο ολο το post που σου απαντουσα σε δικα σου ερωτηματα μονο αυτο βρηκες να σχολιασεις; :p

 

Κατα δευτερο, που ειναι το παραξενο; Αν δεν μπορεις να επιλυσεις φιλικα και με επιχειρηματα ενα προβλημα, να καθοριζει ο νομος εξαρχης τι ειναι το σωστο;

 

Κατα τριτο, δεν θα εχεις το επιχειρημα οτι ειναι παρανομο. Εφοσον ειναι παρανομο, πολυ απλα δεν θα το κανει. Δεν θα του ζηταω να σεβαστει το νομο, υποχρεουται ουτως ή αλλως.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πέπλο της άκρατης και τυφλής εμπιστοσύνης δηλαδή, είναι καλλίτερο?:wink:

Που βρίσκεις το κακό στην αμφιβολία? Δόγμα, είναι η επιστήμη και δεν σηκώνει αμφισβήτηση?

 

H αμφισβήτηση πρέπει να στηρίζεται σε επιχειρήματα. Όχι σε στείρα άρνηση. Αν διαφωνείς ότι το παθητικό κάπνισμα βλάπτει, ψάξε και βρες μια έρευνα που να αποδεικνύει το αντίθετο.

 

Η κυβέρνηση δεν στηρίχτηκε στους ειδικούς και τις έρευνες τους για να επιβάλει το πρόστιμο. Η κυβέρνηση απλά ήθελε να γεμίσει τα ταμία της γνωρίζοντας εμπειρικά πως οι καπνιστές δεν βάζουν μυαλό και (μάλλον δεν τις αρκεί η φορολογία των τσιγάρων) βάζει κι αυτό το πρόστιμο, για να δικαιολογήσει το νέο της επίτευγμα και για να μην βρει σθεναρή αντίσταση, χρησιμοποίησε τους “ειδικούς” και τα “τρομακτικά” ποσοστά επικινδυνότητας, πανικοβάλλοντας έτσι του πολίτες.

 

Δηλαδή εγώ πρέπει να τρώω στη μάπα τον καπνό του άλλου επειδή εσύ θεωρείς το μέτρο φοροεισπρακτικό; Το μέτρο δεν είναι "πρόστιμα σε όσους καπνίζουν". Το μέτρο είναι "απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους". Δλδ εσύ θέλεις να μην υπάρχει κύρωση σε όσους δεν το εφαρμόζουν; Μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσαμε να κάνουμε συζήτηση όχι για το μέτρο αυτό καθεαυτό αλλά για τα πρόστιμα.

 

Δεν αμφισβητώ την έρευνα που λέει ότι π.χ. ακετυλοσαλικυλικό οξύ αντιμετωπίζει τον πονοκέφαλο, αμφισβητώ της έρευνες που γίνονται για να δικαιολογήσουν το όποιο χαράτσι και αυτές που γίνονται για να εξυπηρετήσουν διάφορα συμφέροντα.

 

Μα ίσα ίσα, οι έρευνες που βγάζουν "επικίνδυνο" τον καπνό είναι αντίθετες στα μεγάλα συμφέροντα (καπνοβιομηχανίες κτλ).

 

Γιατί άμα σου δώσω σφαλιάρα στα καλά καθούμενα, θα πληρώσω σε εσένα το πρόστιμο?

Γιατί άμα σε βρίσω θα πληρώσω εσένα, για ηθική βλάβη (7 εκ. ζητάει από τον Λάκη)?

 

Ενώ, αν προκαλέσω βλάβη στην υγεία σου και πιθανόν καρκίνο, θα την γλιτώσω με 300 ευρώ στον δήμο.

 

Στις 2 πρώτες περιπτώσεις θα έχω κινηθεί νομικά εναντίων σου.

Στην περίπτωση που αποδεδειγμένα μου προκαλείς βλάβη στην υγεία μου μπορώ επίσης να κινηθώ εναντίων σου νομικά και εκτός απο τα 300 Ευρώ στο Δήμο θα τα πούμε και στα δικαστήρια.

 

Είμαι σίγουρο όμως ότι και αυτό δε θα σου άρεσε σα λύση.

 

Γενικώς η επιχειρηματολογία σου είναι λίγο αχταρμάς ;)

 

Δεν έχεις κάτι συγκεκριμενο να αντιπαραθέσεις στις έρευνες αλλά διαφωνείς με τη μεθοδολογία γενικώς και αορίστως, δε σου αρέσει το μέτρο αλλά μάλλον πιο πολύ διαφωνείς με το πρόστιμο, διαφωνείς με το πρόστιμο αλλά σε πειράζει και σε ποιον θα πηγαίνουν τα χρήματα...

 

Κουβέντα να γίνεται δλδ έτσι για περνάει η ώρα με επιχειρήματα καφενείου.

Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε παιδιά άλλά κάποιοι εδώ τι γράφετε;;;;

 

siciliano:

-Μου συγκρίνεις σε "ειδικότητα" έναν επιστήμονα που έχει σπουδάσει χρόνια και όσο κάφρος και αν είναι σίγουρα ξέρει κάτι παραπάνω από σένα κι εμένα στο αντικείμενο που έχει σπουδάσει;;;Και μάλιστα σαν επιχείρημα μου βάζεις το ποδόσφαιρο;;;Ήμαρτον!

 

-Είτε σου αρέσει είτε όχι το τσιγάρο ΒΛΑΠΤΕΙ την υγεία σε ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ!Αν ήξερες πώς δουλέυουν οι πνεύμονες και διάφορα άλλα που αφορούν την λειτουργία του σώματός μας θα έβλεπες ΧΩΡΙΣ να διαβάζεις διάφορες έρευνες ότι ΒΛΑΠΤΕΙ!Σε αυτό είμαι ΚΑΘΕΤΟΣ και ότι δικαιολογία λέει ο οποιοσδήποτε για το αντίθετο.....απλά κοροϊδεύει τον εαυτό του!

 

-Καταλάβετε κάτι οι καπνιστές......όταν κάτι ΒΛΑΠΤΕΙ την υγεία μας (σε οποιονδήποτε βαθμό) ΔΕΝ έχουμε δικαίωμα να το επιβάλλουμε σε άλλους που δεν θέλουν!Δεν είναι ούτε φασιστικό,ούτε ρατσιστικό ούτε τίποτα (αυτά τα έχω ακούσει κατά καιρούς)!Είναι θέμα ΥΓΕΙΑΣ,θέλησης(να μην θέλω να μυρίσω αυτό το πράγμα) αλλά και υγιεινής (μην σχολιάσω για μυρωδιές στα ρούχα και πάνω μας κ.α.)!

 

-Για το ότι ο νόμος μπαίνει ανάμεσα σε φίλους και συγγενείς.....εντελώς άκυρο φίλε μου!!!Στο φίλο/συγγενή μου δεν έχω πρόβλημα να του πω να το σβήσει γιατί με ενοχλεί αλλά στο ξένο αν πάω να του πω το οτιδήποτε τουλάχιστον οι μισοί (για να μην σου πω παραπάνω) θα πουν κάποια μ*****α και θα πιαστούμε στα χέρια!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι εδώ μέσα καπνίζουν. Φανατικά. :whistle: Όχι για πολύ όμως. Είμαστε σε δημόσιο χώρο βλέπετε. ;)

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

το ξαναλεω εμενα (και φανταζομαι τους περισσοτερους καπνιστες) μας πειραζει η πληρη απαγορευση !

Αν θελαν ας βγαζαν τον νομο ΑΛΛΑ οποιο καταστημα θελει να ειναι ΜΟΝΟ για καπνιστες (και θα ειναι η πλειοψηφια) θα φανει με το που επιβληθη ο νομος και θα ειναι σχεδον αδεια τα μαγαζια!

 

Οσο για αυτους που λενε οτι ειναι κακο και βλαβερο και οτι καλα κανουν , οκ

τοτε αυτη οι μη καπνιστες να σεβαστουν τουν αλλους και

να μην χρησιμοποιουν κινητο γιατι και αυτο ειναι βλαβερο !

να μην χρησιμοποιουν το ρυπογονο αμαξι τους ,

να μην χρησιμοποιουν το ρυπογονο καυστηρα πετρελαιου (που ειναι πανω απο το 70% των καυστηρων που λειτουργουν )

να μην χρησιμοποιουν το φθηνο φουρνο μικροκυματων με μεγαλες απωλειες (που δεν αλλαξουμε αν δεν χαλασει εντελως)

και αλλα πολλα ΠΙΣΤΕΥΩ δεν ειναι ρατσιστικο αυτο που λεω , και πολλες περιπτωσης πολυ χειροτερες απο το τσιγαρο σε ενα χωρο που στης περισσοτερες φορες λειτουργει εξαερισμος !!

 

γιαυτο ΜΗΝ απαντατε "ρατσιστικα" στους καπνιστες !

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι μερικοί δίνουν μεγαλύτερη βαρύτητα στα δικαιώματα του καπνιστή από τα δικαιώματα του καπνιζόμενου. :wacko:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα ‘πρεπε, είναι όμως?

 

Προφανως και ετσι ειναι. Τι νομιζεις οτι οι ιατρικες ερευνες και τα τεστ γινονται στην τυχη ή ειναι κατευθυνομενα; Νομιζεις οτι δεν ελεγχονται τα αποτελεσματα τους; Πλακα κανουμε τωρα;

 

Ζω όπως όλοι οι άνθρωποι. Όταν θα αρρωστήσω θα πάω στον γιατρό.

Δεν αμφισβητώ την έρευνα που λέει ότι π.χ. ακετυλοσαλικυλικό οξύ αντιμετωπίζει τον πονοκέφαλο, αμφισβητώ της έρευνες που γίνονται για να δικαιολογήσουν το όποιο χαράτσι και αυτές που γίνονται για να εξυπηρετήσουν διάφορα συμφέροντα.:rocket:…

 

1951: Ερευνα σε δειγμα 30.000 Βρετανων γιατρων για τη συσχετιση τσιγαρου - καρκινου των πνευμονων: Συμπερασμα: 43% των καπνιστων πεθαναν μεταξυ των ηλικιων 35 και 69 ετων σε σχεση με 15% των μη καπνιστων.

 

1954: Ερευνα σε δειγμα 190.000 Αμερικανων πολιτων. Συμπερασματα παρομοια.

 

Λες πριν 60+ χρονια να ειχαν παλι τα συμφεροντα στο μυαλο τους; Λες εκατονταδες ακομα ανεξαρτητες ερευνες που εχουν διεξαχθη σε διαφορετικα κρατη και παρα την πιεση των καπνοβιομηχανιων να βγαζουν το ιδιο συμπερασμα για να δωσουν εναυσμα στις κυβερνησεις να βαζουν προστιμα;!

 

και από τότε σταμάτησαν να παρκάρουν παράνομα και όποιος έχει λεφτά μπορεί να μας φλομώσει στον καπνό. Με αυτήν την λογική όχι μόνο δεν θα κατεδαφιστούν τα αυθαίρετα αλλά θα ενθαρρύνονται με τυχαίο και πλάγιο τρόπο (λέγε με εμπρησμό).

 

 

Θεωρεις οτι υπαρχει ανθρωπος που για να αναβει τσιγαρο θα δινει 3300 ευρω (3000 στον ιδιοκτητη για να μην τον διωξει, και 300 για το προσωπικο προστιμο) ; Τοσο πλουσιοι ειναι ολοι;

 

 

Η κυβέρνηση δεν στηρίχτηκε στους ειδικούς και τις έρευνες τους για να επιβάλει το πρόστιμο. Η κυβέρνηση απλά ήθελε να γεμίσει τα ταμία της γνωρίζοντας εμπειρικά πως οι καπνιστές δεν βάζουν μυαλό και (μάλλον δεν τις αρκεί η φορολογία των τσιγάρων) βάζει κι αυτό το πρόστιμο, για να δικαιολογήσει το νέο της επίτευγμα και για να μην βρει σθεναρή αντίσταση, χρησιμοποίησε τους “ειδικούς” και τα “τρομακτικά” ποσοστά επικινδυνότητας, πανικοβάλλοντας έτσι του πολίτες.

Φυσικά κανένας ειδικός δεν θα κάνει έρευνα για να καταρρίψει τις έρευνες στις οποίες στηρίχτηκε το κράτος, γιατί το πολύ, πολύ να βγάλει μικρότερα ποσοστά.

Ε και λοιπόν?

Δεν υπάρχουν ρήτρα για το ποσοστό, άσε που θα χάσει το κύρος του και θα στολιστεί με χαρακτηρισμούς, παρόμοιους με αυτούς που απέδιδαν πριν μερικές δεκαετίες σε όσους υποστήριζαν ότι το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο, ή σήμερα το κινητό.

 

Σου απαντησα πιο πανω.

 

Το πέπλο της άκρατης και τυφλής εμπιστοσύνης δηλαδή, είναι καλλίτερο?:wink:

Που βρίσκεις το κακό στην αμφιβολία? Δόγμα, είναι η επιστήμη και δεν σηκώνει αμφισβήτηση?

 

Οχι, το αντιθετο. Η επιστημη απαιτει την αμφισβητηση, την αιωνια διερευνηση. Αν καποιος βρεθει και με ακλονητα στοιχεια αποδειξει το αντιθετο απο αυτο που ειναι κοινος τοπος σημερα, η επιστημονικη κοινοτητα δεν θα μπορει να κανει τιποτα παρα μονο να το αποδεχτει. Μεχρι τοτε, το πορισμα ισοδυναμει με την αληθεια. ;)

 

Δεν θέλω να στηριχτεί κανένας πάνω μου, δεν είμαι δημαγωγός. Διαφωνώ όμως με την λογική, του να δεχόμαστε τα πάντα αβίαστα, μόνο και μόνο επειδή ο άλλος είναι ειδικός. Δηλαδή αν έρθει τώρα ο Αϊνστάιν και μου πει ένα κι ένα κάνουν πέντε, θα πρέπει να το δεχτώ επειδή δεν είμαι ειδικός μαθηματικός?

 

Σε κατι που ομως δεν εχεις καμια αποψη δεδομενου οτι δεν εχεις καμια γνωση, δεν μπορεις παρα να το δεχτεις. Δηλαδη αν σου ελεγε ο Αινσταιν οτι μια εξισωση του ειναι σωστη, τι θα εκανες; ;)

 

 

το ξαναλεω εμενα (και φανταζομαι τους περισσοτερους καπνιστες) μας πειραζει η πληρη απαγορευση !

Αν θελαν ας βγαζαν τον νομο ΑΛΛΑ οποιο καταστημα θελει να ειναι ΜΟΝΟ για καπνιστες (και θα ειναι η πλειοψηφια) θα φανει με το που επιβληθη ο νομος και θα ειναι σχεδον αδεια τα μαγαζια!

 

Οσο για αυτους που λενε οτι ειναι κακο και βλαβερο και οτι καλα κανουν , οκ

τοτε αυτη οι μη καπνιστες να σεβαστουν τουν αλλους και

να μην χρησιμοποιουν κινητο γιατι και αυτο ειναι βλαβερο !

να μην χρησιμοποιουν το ρυπογονο αμαξι τους ,

να μην χρησιμοποιουν το ρυπογονο καυστηρα πετρελαιου (που ειναι πανω απο το 70% των καυστηρων που λειτουργουν )

να μην χρησιμοποιουν το φθηνο φουρνο μικροκυματων με μεγαλες απωλειες (που δεν αλλαξουμε αν δεν χαλασει εντελως)

και αλλα πολλα ΠΙΣΤΕΥΩ δεν ειναι ρατσιστικο αυτο που λεω , και πολλες περιπτωσης πολυ χειροτερες απο το τσιγαρο σε ενα χωρο που στης περισσοτερες φορες λειτουργει εξαερισμος !!

 

γιαυτο ΜΗΝ απαντατε "ρατσιστικα" στους καπνιστες !

 

Έχω την αίσθηση ότι μερικοί δίνουν μεγαλύτερη βαρύτητα στα δικαιώματα του καπνιστή από τα δικαιώματα του καπνιζόμενου. :wacko:

 

+1.

 

Ερωτηση προς makis_thess: Αν ολα τα μαγαζια επελεγαν να ειναι μονο καπνιστων, εγω που δεν καπνιζω και δεν προκαλω κακο σε κανεναν, που θα πηγαινα; Δεν ειναι ρατσιστικο αυτο για μενα;

 

Ερωτηση 2: Σε αυτα τα μαγαζια, οποιος δουλευει, εχει αυξημενες πιθανοτητες να παθει καρκινο; Γιατι να το υποστει αυτο για ενα μεροκαματο; Ή θα πιανουν δουλεια μονο οι καπνιστες; Αυτο δεν θα ειναι ρατσιστικο;

 

Ερωτηση 3: Κατανοεις την εννοια του ρατσισμου; Οταν καποιος μου βαραει μπατσες, το να μην τον αφηνω δεν ειναι ρατσιστικο, ειναι κοινη λογικη. Δεν ειναι ρατσισμος. Οταν μου προκαλει καρκινο, πρεπει να τον αφηνω για ποιο λογο; Δεν ειπε κανεις να απαγορευτει το καπνισμα. Οταν δεν επηρεαζεις κανεναν, κατσε μονος και κανε 50000 τσιγαρα. Ελευθερα. Οταν ομως εισαι σε δημοσιο χωρο οπου εχω και εγω δικαιωμα να ειμαι, δεν μπορεις.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

στο σπιτι μας θα μας αφηνουν να καπνιζουμε?αναρωτιεμαι...

εγω παντως θα ειμαι στους καπνιζοντες στους ειδικους χωρους,τωρα το ποσο ειδικοι θα ειναι δεν ξερω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως θα ειμαι στους καπνιζοντες στους ειδικους χωρους,τωρα το ποσο ειδικοι θα ειναι δεν ξερω.

 

Ποιους ειδικούς χώρους; :worry:

Link to comment
Share on other sites

 

Ερωτηση προς makis_thess: Αν ολα τα μαγαζια επελεγαν να ειναι μονο καπνιστων, εγω που δεν καπνιζω και δεν προκαλω κακο σε κανεναν, που θα πηγαινα; Δεν ειναι ρατσιστικο αυτο για μενα;

 

ΑΥΤΟ ακριβως λεω!

να μην ηταν ολικη απαγορευση αλλα στα μισα μαγαζια ,

ρατσισμος ειναι και οτι ο ιδιοκτητης του μαζαζιου που επενδυσε μια περιουσια απο 80000€ και βαλε για μια καλη καφετερια και τωρα ο ρατσιμσος του λεει: θα βαζεις μονο μη καπνηστες , και ας εχεις και αδειο μαγαζι, οπως πριν μερικα χρονια που το μισο μαγαζι για τους μη καπνιστες ηταν ΑΔΕΙΟ (αλλα κρατησε για λιγο)!

 

Ο ιδιοκτητης επενδυσε και μαλλον θα κλεισει , ενω ενας μη καπνιστης δεν τον υποχρεωνει κανεις να παει σε αυτο το μαγαζι αν δεν του αρεσει η αν δεν θελει να καπνιστη.

Η να ζητουσε το κρατος αυστιρα μετρα εξαερισμου γιαχωρισμο χωρου κ.α

 

και εγω οταν καθαριζω τον καυστηρα απο την θερμανση ενος πελατη,

ειναι σκετος καρκινος αλλα δεν με υποχρεωσε κανεις , μονο αποφασισα για αυτην την δουλεια ,

και ΔΕΝ λεω οτι : ρατσιστες-πελατες που δεν βαλατε φυσικο αεριο για να μην το αναπνεω το θειαφι (σαν να κανω 2 πακετα τσιγαρα)!

Link to comment
Share on other sites

τωρα ο ρατσιμσος του λεει: θα βαζεις μονο μη καπνηστες

 

Ο ιδιοκτητης επενδυσε και μαλλον θα κλεισει

 

Σε μια χώρα που τον περισσότερο χρόνο έχει ήλιο και η συντριπτική πλειοψηφία των μαγαζιών έχει και εξωτερικούς χώρους (όπου το κάπνισμα θα επιτρέπεται) ας μην κινδυνολογούμε λέγοντας ότι τα μαγαζιά θα κλείσουν. Εδώ δεν έκλεισαν σε άλλες χώρες που δεν έχουν αυτό το πλεονέκτημα (καιρός, εξωτερικοί χώροι).

 

Θα συνηθίσετε εσείς οι καπνιστές σιγά σιγά, αφού άλλωστε όπως είπα δε θα επηρεαστείτε και τόσο αφού θα μπορείτε να κάθεστε έξω, κι ούτε γάλα ούτε ζημιά. Να μη σου πω ότι εκτός από τους μη καπνιστές, θα εκτιμήσει το μέτρο κι ένα κομμάτι των καπνιστών ;)

 

ΑΥΤΟ ακριβως λεω!

να μην ηταν ολικη απαγορευση αλλα στα μισα μαγαζια

 

Καταρχάς πριν δεν έλεγες στα μισά μαγαζιά, έλεγες να αποφασίζει ο κάθε μαγαζάτορας και μόνος σου παραδέχτηκες ότι θα ήταν τελικά η πλειοψηφία. Τα προβλήματα είναι:

- τι θα γίνει με τους εργαζόμενους; όποιος δεν καπνίζει και πάλι θα αναγκάζεται να αναπνέει καρκίνο για να βγάλει μεροκάματο. Και μην αρχίσουμε πάλι με τα οι περισσότεροι καπνίζουν και "επιλογή τους θα είναι".

- πως ακριβώς θα επιλέξουμε σε ποια μαγαζιά θα επιτρέπεται και σε ποια όχι; Αν αφήσουμε το μαγαζάτορα να επιλέξει, τότε όχι η πλειοψηφία όπως λες αλλά εγώ σου λεω ΟΛΑ τα μαγαζιά θα επιτρέππουν το κάπνισμα. Δλδ καταλήγουμε στο να έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερό.

 

Και τέλος, έλεος με την καραμέλα του ρατσισμού. Εκτός του ότι δεν υπάρχει ράτσα "καπνιστής" και η έννοια είναι λάθος ούτως ή άλλως, "ρατσισμός" όπως το εννοείς θα ήταν να σου απαγόρευαν την είσοδο μόνο και μόνο επειδή είσαι καπνιστής ή να σου φορούσαν κάποια ειδική ταμπέλα. Κανείς όμως δεν πρόκειται να σου απαγορέψει ούτε να πας να πιεις τον καφέ σου ούτε το ποτό σου, αρκεί αν θελήσεις να καπνίσεις είτε να κάτσεις σε κάποιον εξωτερικό χώρο είτε αν είσαι μέσα, όταν θελήσεις να κάνεις τσιγάρο να βγεις 2 λεπτάκια έξω και μετά να επιστρέψεις.

 

Και μια ερώτηση: στους χώρους εργασίας (γραφεία κτλ) κανονικά απαγορεύεται το κάπνισμα. Σε ορισμένες περιπτώσεις εφαρμόζεται και σε άλλες όχι. Εκεί που εφαρμόζεται παραπονιέστε (δεν απευθυνεται μόνο στον Μάκη από τη Θεσσαλονίκη η ερώτηση) κι εκεί για ρατσισμό; Ή μήπως ζητάτε να έχει επιλογή ο εργοδότης αν θα επιτρέπεται ή όχι το κάπνισμα στο γραφείο; Ή μήπως να είναι οι μισές επιχειρήσεις για καπνιστές και οι μισές για μη καπνιστές;:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σε μια χώρα που τον περισσότερο χρόνο έχει ήλιο και η συντριπτική πλειοψηφία των μαγαζιών έχει και εξωτερικούς χώρους (όπου το κάπνισμα θα επιτρέπεται) ας μην κινδυνολογούμε λέγοντας ότι τα μαγαζιά θα κλείσουν. Εδώ δεν έκλεισαν σε άλλες χώρες που δεν έχουν αυτό το πλεονέκτημα (καιρός, εξωτερικοί χώροι).

 

Θα συνηθίσετε εσείς οι καπνιστές σιγά σιγά, αφού άλλωστε όπως είπα δε θα επηρεαστείτε και τόσο αφού θα μπορείτε να κάθεστε έξω, κι ούτε γάλα ούτε ζημιά. Να μη σου πω ότι εκτός από τους μη καπνιστές, θα εκτιμήσει το μέτρο κι ένα κομμάτι των καπνιστών ;)

 

gmac συμφωνω απολυτα με οσα λες αλλα εχω μια απορια..Πολλοι που εχουν ακουσει για το νεο νομο υποστηριζουν οτι θα απαγορευεται το καπνισμα ΚΑΙ στους εξωτερικους δημοσιους χωρους πραγμα το οποιο μου φαινεται κουλο!Δεν ισχυει κατι τετοιο ετσι δεν ειναι?Εχουμε καποια πηγη?

Link to comment
Share on other sites

στο σπιτι μας θα μας αφηνουν να καπνιζουμε?αναρωτιεμαι...

εγω παντως θα ειμαι στους καπνιζοντες στους ειδικους χωρους,τωρα το ποσο ειδικοι θα ειναι δεν ξερω.

 

Ποιους ειδικούς χώρους; :worry:

 

Αυτο σε πειραξε; Το οτι μιας και ειμαστε αντιθετοι, ας πουμε και την extreme περιπτωση που ουδεμια σχεση εχει με την πραγματικοτητα, μονο και μονο για να προκαλεσουμε εντυπωση δεν σε πειραξε;

 

Τι σχεση τωρα εχει η δημοσια υγεια και η προστασια του συνανθρωπου μας, με τον προσωπικο μας χωρο και το τι κανουμε σε αυτον...:ninja:

 

ΑΥΤΟ ακριβως λεω!

να μην ηταν ολικη απαγορευση αλλα στα μισα μαγαζια ,

ρατσισμος ειναι και οτι ο ιδιοκτητης του μαζαζιου που επενδυσε μια περιουσια απο 80000€ και βαλε για μια καλη καφετερια και τωρα ο ρατσιμσος του λεει: θα βαζεις μονο μη καπνηστες , και ας εχεις και αδειο μαγαζι, οπως πριν μερικα χρονια που το μισο μαγαζι για τους μη καπνιστες ηταν ΑΔΕΙΟ (αλλα κρατησε για λιγο)!

 

Ο ιδιοκτητης επενδυσε και μαλλον θα κλεισει , ενω ενας μη καπνιστης δεν τον υποχρεωνει κανεις να παει σε αυτο το μαγαζι αν δεν του αρεσει η αν δεν θελει να καπνιστη.

Η να ζητουσε το κρατος αυστιρα μετρα εξαερισμου γιαχωρισμο χωρου κ.α

 

και εγω οταν καθαριζω τον καυστηρα απο την θερμανση ενος πελατη,

ειναι σκετος καρκινος αλλα δεν με υποχρεωσε κανεις , μονο αποφασισα για αυτην την δουλεια ,

και ΔΕΝ λεω οτι : ρατσιστες-πελατες που δεν βαλατε φυσικο αεριο για να μην το αναπνεω το θειαφι (σαν να κανω 2 πακετα τσιγαρα)!

 

Ξαναλεω, δεν σκεφτεσαι σωστα τι αποτελει ρατσισμο και τι οχι. Το να υπαρχουν μαγαζια μονο για καπνιστες ειναι παραλογο γιατι εμενα θα μου απαγορευουν την εισοδο ως μη καπνιστη. Δηλαδη για να μπω τι θα κανω; Θα ξεκινησω το καπνισμα βλαπτοντας τον εαυτο μου;

 

Ενω στην αντιθετη περιπτωση κανεις δεν απαγορευει την εισοδο στον καπνιστη. Απλα δεν θα του επιτρεπεται να καπνιζει. Οπως δεν επιτρεπεται και στον ψυχακια με το ροπαλο να βαραει τους υπολοιπους πελατες επειδη εχει εθιστει σε αυτο. Αν θελει ομως ας πιει το καφεδακι του χωρις το ροπαλο. :p

 

Καταλαβαινεις την αναλογια; ;)

 

Υ.Γ: Πριν καποια χρονια, υποχρεωναν ουσιαστικα τους ιδιοκτητες να εχουν αδειο μαγαζι, γιατι επρεπε ενα μερος τους να ειναι μονο για μη καπνιστες. Οπως ομως εξηγησα αυτο για κοινωνικους λογους δεν μπορει να γινει. Τωρα, τα μαγαζια δεν θα εχουν τετοιους χωρους, απλα σε ολα δεν θα καπνιζει κανεις. Πως λοιπον θα αδειασουν; Δεν θα βγαινετε εξω οι καπνιστες;

 

Και μην μου πεις ναι, εκτος αν θεωρεις οτι οι Ελληνες καπνιστες ειναι μια ιδιαιτερη φυλη καπνιστων που εθιζονται περισσοτερο σε σχεση με τους υπολοιπους καπνιστες ανα τον κοσμο που συνηθισαν.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

και για να μην χασουν εσοδα δλδ οι καταστηματαρχες θα πρεπει εμεις να χαλαμε την υγεια μας?

Στο θεμα ρατσισμου που λετε...τι ειναι πιο σημαντικο? τα εσοδα του επιχειρηματια ή η υγεια?

Link to comment
Share on other sites

 

Οσο για αυτους που λενε οτι ειναι κακο και βλαβερο και οτι καλα κανουν , οκ

τοτε αυτη οι μη καπνιστες να σεβαστουν τουν αλλους και

να μην χρησιμοποιουν κινητο γιατι και αυτο ειναι βλαβερο !

 

Για δείξε μου σε παρακαλώ την έρευνα που αποδεικνύει ότι η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία των κινητών βλάπτει...Τα αποτελέσματα που βγήκαν από πολύ πρόσφατη κρατική γερμανική έρευνα που κράτησε 10 χρόνια περίπου έλεγαν το αντίθετο.

 

να μην χρησιμοποιουν το ρυπογονο αμαξι τους ,

να μην χρησιμοποιουν το ρυπογονο καυστηρα πετρελαιου (που ειναι πανω απο το 70% των καυστηρων που λειτουργουν )

να μην χρησιμοποιουν το φθηνο φουρνο μικροκυματων με μεγαλες απωλειες (που δεν αλλαξουμε αν δεν χαλασει εντελως)

Την εξάτμιση από το αμάξι δεν την έχω δίπλα στο αναπνευστικό σου σύστημα φίλτατε...μην συγκρίνετε την βούρτσα με την φούστα...

 

και αλλα πολλα ΠΙΣΤΕΥΩ δεν ειναι ρατσιστικο αυτο που λεω , και πολλες περιπτωσης πολυ χειροτερες απο το τσιγαρο σε ενα χωρο που στης περισσοτερες φορες λειτουργει εξαερισμος !!

 

Φιλικά πάντα, αλλά το "πολύ χειρότερες" το έβγαλες από το κεφάλι σου.

 

 

Και μην ξεχνάμε πέραν από τις όποιες επιπτώσεις στην υγεία του παθητικού καπνίσματος, και τις επιπτώσεις σε θέματα υγιεινής...που πας σε ένα bar να πιεις ένα ποτό και ΒΡΩΜΑΣ κάπνα ολόκληρος.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

gmac συμφωνω απολυτα με οσα λες αλλα εχω μια απορια..Πολλοι που εχουν ακουσει για το νεο νομο υποστηριζουν οτι θα απαγορευεται το καπνισμα ΚΑΙ στους εξωτερικους δημοσιους χωρους πραγμα το οποιο μου φαινεται κουλο!Δεν ισχυει κατι τετοιο ετσι δεν ειναι?Εχουμε καποια πηγη?

 

Φυσικά και είναι κουλό. Αυτά τα λένε κάποιοι είτε λόγω τρομερής άγνοιας, είτε θέλοντας να κινδυνολογήσουν και να προκαλέσουν εντυπώσεις (όπως ο ταξιδιώτης22 που λέει σε λίγο δε θα μπορούμε να καπνίσουμε μέσα στο σπίτι μας ή ο Σικελός με τα δικά του παραδείγματα).

 

Ορίστε και μια από τις πολλές πηγές:

 

Απαγόρευση καπνίσματος στους κλειστούς δημόσιους χώρους από τις αρχές του 2010

 

edit: Διάβασα τώρα ολόκληρο το άρθρο και επίσης λέει: "Το νομοσχέδιο προβλέπει μεταξύ άλλων τη δημιουργία ξεχωριστών χώρων για καπνιστές και μη καπνιστές σε χώρους εστίασης και αυστηρά πρόστιμα τόσο σε καταστηματάρχες όσο και σε πελάτες που αγνοούν την απαγόρευση" ενώ λίγο παραπάνω μιλάει καθαρά για απαγόρευση στους κλειστούς δημόσιους χώρους (υπονοώντας καθολική). Τελικά ούτε κι αυτοί δεν μπορούν να βγάλουν νόημα από όσα γράφουν ...

 

Και μην ξεχνάμε πέραν από τις όποιες επιπτώσεις στην υγεία του παθητικού καπνίσματος, και τις επιπτώσεις σε θέματα υγιεινής...που πας σε ένα bar να πιεις ένα ποτό και ΒΡΩΜΑΣ μετά κάπνα ολόκληρος.

 

Αυτό εγώ κι εσύ το καταλαβαίνουμε, ο καπνιστής όμως δεν μπορεί να καταλάβει τη βρώμα του τσιγάρου ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό εγώ κι εσύ το καταλαβαίνουμε, ο καπνιστής όμως δεν μπορεί να καταλάβει τη βρώμα του τσιγάρου ;)

 

αυτό είναι αλήθεια.μόνο όταν το κόψουν αρχίζουν και συνειδητοποιούν τι μπόχα εξέπεμπαν πριν. :p:O

Link to comment
Share on other sites

Και η Ολανδια στο club των πολιτισμενων.... αντε και στα δικα μας....

 

Aυτό ξέχασα να το σχολιάσω. Στην Ολλανδία απαγορεύτηκε το τσιγάρο, συνεχίζει όμως στα ειδικά μαγαζιά (coffee shops) να επιτρέπεται ο μπάφος.:shifty:

 

Όπως διάβασα και σε κάποιο site λέει ένας: σε άλλες χώρες κοιτάνε να δούνε μήπως έχεις χόρτο στο τσιγάρο σου, εμείς (στην Ολλανδία εννοεί) θα κοιτάμε να δούμε μήπως έχεις τσιγάρο στο χόρτο σου :lol:

 

αυτό είναι αλήθεια.μόνο όταν το κόψουν αρχίζουν και συνειδητοποιούν τι μπόχα εξέπεμπαν πριν. :p:O

 

Καλά αν το πάμε στο θέμα της μπόχας κινδυνεύουμε να αρχίσει πάλι ο siciliano τα επιχειρήματα την πορδής:

 

Έτσι όπως πάμε θα μα επιβάλλουν και πορδοπρόστιμο επικαλούμενοι κι εγώ δεν ξέρω τι (το μεθάνιο για παράδειγμα, που είναι και “θερμοκηπικό” αέριο) αφού βέβαια κάποια εταιρία βγάλει την “λύση”, ένα είδος κωλοεξάτμισης π.χ., χωρίς την οποία, θα απαγορεύεται να κλάνεις σε κλειστούς χώρους.:worry::D

Link to comment
Share on other sites

Και όπως πάντα (λες και δεν το είπα πιο πριν) άρχισαν οι φανατικοί καπνιστές να κοπανάνε άσχετα επιχειρήματα και "ρατσιστικά" θέματα!!!

 

makis_thess:

 

-Τα επιχειρήματα για αμάξια κ.α. είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΥΡΑ για πολλούς λόγους αλλά εγώ θα σου πω μόνο ένα: ΑΥΤΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΟΧΙ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ!!!!Στους ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ απευθύνεται ο νόμος!!!!

 

-Μην μιλήσω για το ποιος είναι ρατσιστής και ποιος όχι!ΕΣΥ με ενοχλείς με την παρουσία σου όταν με βάζεις να εισπνεύσω τον καπνό μέσα μου!ΟΧΙ ΕΓΩ!Εγώ πάω να διασκεδάσω χωρίς να ενοχλώ κανέναν ενώ εσυ το αντίθετο!Άρα για πες μου μετά ποιος είναι ο ρατσιστής και ποιος όχι!

 

-Μου φαίνεται εδώ κάποιοι έχετε μπλέξει τα πράγματα και για να υποστηρίξετε τα λεγόμενά σας δεν ξέρετε τι λέτε!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

H αμφισβήτηση πρέπει να στηρίζεται σε επιχειρήματα. Όχι σε στείρα άρνηση. Αν διαφωνείς ότι το παθητικό κάπνισμα βλάπτει, ψάξε και βρες μια έρευνα που να αποδεικνύει το αντίθετο.

Δεν με ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα αλλά το πώς έγινε η έρευνα και οι προθέσεις τις.

Εξάλλου η ζωή είναι μικρή.;)

Μα ίσα ίσα, οι έρευνες που βγάζουν "επικίνδυνο" τον καπνό είναι αντίθετες στα μεγάλα συμφέροντα (καπνοβιομηχανίες κτλ).

Οι καπνοβιομήχανοι βγάλαν τα λεφτάκια τους και ήρθε η ώρα ή να πεθάνουν ή να ασχοληθούν με άλλα προϊόντα. Δεν περνάει πια το παραμύθι. Κι ας είναι γνωστό από το 1951 προκαλέι καρκίνο;)

Στην περίπτωση που αποδεδειγμένα μου προκαλείς βλάβη στην υγεία μου μπορώ επίσης να κινηθώ εναντίων σου νομικά και εκτός απο τα 300 Ευρώ στο Δήμο θα τα πούμε και στα δικαστήρια.

 

Είμαι σίγουρο όμως ότι και αυτό δε θα σου άρεσε σα λύση.

Ούτε για τα παραπάνω θα μου άρεζε αλλά συμβαίνει πολύ συχνά. Για το τρίτο δεν άκουσα να γίνεται κανένα δικαστήριο. Πόσο μάλλον όταν οι έρευνες από το 1951 δείχνουν ότι το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο.

Αλλά ξέχασα, τώρα έδωσαν άδεια για αντίδραση.:D

-Μου συγκρίνεις σε "ειδικότητα" έναν επιστήμονα που έχει σπουδάσει χρόνια και όσο κάφρος και αν είναι σίγουρα ξέρει κάτι παραπάνω από σένα κι εμένα στο αντικείμενο που έχει σπουδάσει;;;Και μάλιστα σαν επιχείρημα μου βάζεις το ποδόσφαιρο;;;Ήμαρτον!
Δεν συγκρίνω τίποτα. Προσπαθώ να απομυθοποιήσω την έννοια «ειδικός» μιας και μοναδικό επιχείρημα των μη καπνιστών είναι αυτό. Τζάμπα απ’ ότι φαίνεται.:(
-Είτε σου αρέσει είτε όχι το τσιγάρο ΒΛΑΠΤΕΙ την υγεία σε ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ!
Είτε σου αρέσει είτε όχι, συμφωνώ.

Είτε σου αρέσει είτε όχι, είναι πολύ δύσκολο έως και αδύνατο να απομονώσεις και να υπολογίσεις μόνο τις συνέπειες του παθητικού καπνίσματος.

 

Είτε σου αρέσει είτε όχι, μας βλάπτουν πολλά πράγματα που πιθανών να κάνουν μεγαλύτερο κακό αλλά επειδή το παθαίνουν όλοι δεν αντιδρά κανένας. Ρώτα τον Μάκη από θεσσ, τι αναπνέει στην πόλη του κι αν έχει δικαίωμα να αναπνέει καθαρό αέρα ο κάθε Σαλονικιός.

 

Αν καποιος βρεθει και με ακλονητα στοιχεια αποδειξει το αντιθετο απο αυτο που ειναι κοινος τοπος σημερα, η επιστημονικη κοινοτητα δεν θα μπορει να κανει τιποτα παρα μονο να το αποδεχτει. Μεχρι τοτε, το πορισμα ισοδυναμει με την αληθεια.
Αν μέχρι το 2010 βγάλαμε μόνο πόρισμα τότε το 1951 μιλάμε για παραμύθια της Χαλιμάς. Τα ίδια παραμύθια λένε σημερα για την ακτινοβολία όπως γράφει ο/η shodanjr_gr.
στο σπιτι μας θα μας αφηνουν να καπνιζουμε?αναρωτιεμαι...
Ακόμα σου επιτρέπει το κράτος να αναγκάζεις τα παιδιά και την γυναίκα σου να αναπνέουν καπνό.

Αργότερα ποιος ξέρει, μπορεί να πας φυλακή επειδή το παιδί σου κάηκε στον ήλιο όπως κάνουν στο προχωρημένο Αμέρικα. Για την αύξηση του άσθματος των παιδιών από την ρύπανση των πόλεων, ούτε κιχ. Μάλλον αυτές οι έρευνες δεν έγιναν από ειδικούς. Σε αυτήν την περίπτωση το κράτος στηρίζεται στα επιχειρήματα καφενείου του siciliano.:lol:

 

Κάποιοι εδώ μέσα καπνίζουν. Φανατικά. Όχι για πολύ όμως.
Όσο έχουμε ακόμα καιρό…........ http://www.cybersalt.org/cl_images/1zzzzxa/yourturnfolder/images/ytf35.jpg

 

 

Οι κοινωνία κάποτε αποδοκίμαζε το κάπνισμα και χωρίς της έρευνες των ειδικών. Ήταν π.χ. ελάττωμα για τον μελλοντικό γαμπρό το ότι κάπνιζε ο δε, νέος καπνιστής συνώνυμο του αλήτη.

Γράφαμε όμως τους παλιούς στα @%$*! μας και μιμηθήκαμε τα αμερικάνικα πρότυπα. Τώρα που έγινε τρόπος ζωής, άντε να το βγάλεις.

Με σλόγκαν τύπου «ζήσε το τώρα» «αν δεν τα κάνεις τώρα που είσαι νέος, πότε θα τα κάνεις» «καλά που ζεις» (για τις αναχρονιστικές αντιλήψεις κάποιου) που βομβαρδίζουν την νεολαία, δεν βλέπω να αλλάξει η κατάσταση.

 

Είμαι και πολύ περίεργος να δω την εφαρμογή αυτού του μέτρου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

siciliano, για να καταλαβω, εσυ λες οτι ολη αυτη η απαγορευση ειναι φοροεισπρακτικο μετρο επειδη το θυμηθηκαν λιγο αργα και επειδη υπαρχουν τοσα αλλα πραγματα που ειναι επιβλαβη για τον ανθρωπο απο το τσιγαρο στον παθητικο καπνιστη?

 

αν ναι, τοτε τι προτεινεις? Να αποδεχτουμε αυτη την κατασταση? Να συνεχισουμε? Καποτε δεν θα πρεπε να γινουν αυτα τα μετρα?

 

Οσον αφορα αλλα πραγματα

το αλκοολ για παραδειγμα δεν σε αναγκαζω να το πιεις. Αμα εισαι ανω των 18 το πινεις ελευθερα. Με το να πιεις εσυ αλκοολ και να ειμαι εγω διπλα σου δεν παθαινω τιποτα (εκτος αν οδηγεις)

 

για την ακτινοβολια, νταξ..να καταργησουμε τα κινητα? αποκλειεται. Ειναι μερος της τεχνολογικης προοδου. Αλλωστε ολες οι ηλεκτρομαγνητικες συσκευες εκπεμπουν και απο κατι.

 

Για το καυσαεριο, υπαρχουν νομοι αφενος αφετερου δεν μπορουμε να τα καταργησουμε. Και εκει η τεχνολογια δουλευει προς οφελος μας, βλ. ηλεκτρικα αμαξια

 

Το καπνισμα ειναι τελειως διαφορετικη ιστορια. Δεν μπορεις να με αναγκασεις να εισπνεω κατι που ειναι επιβλαβες για την υγεια μονο και μονο επειδη την καταστρεφω απο τα καυσαερια, ε και λιγο το τσιγαρο τι πειραζει...πειραζει και παραπειραζει.

Και επειδη αρκετοι ανθρωποι ειναι πραγματικα ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΙ, χρειαστηκε να γινει τοση φασαρια ωστε να γινει ΝΟΜΟΣ το ΦΙΛΟΤΙΜΟ. Ντροπη πραγματικα

 

 

Δεν με ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα αλλά το πώς έγινε η έρευνα και οι προθέσεις τις.

Εξάλλου η ζωή είναι μικρή.;)

 

Φιλε μου οι ερευνες αυτες δεν ειναι ερευνες δημοτικου που παιρνεις 10 ατομα και τα ρωτας κατι. Αυτες οι ερευνες γινονται σε χιλιαδες ανθρωπους ακριβως για να μειωθουν οι παραμετροι που αναφερεις και το λαθος να ειναι οσο το δυνατον μικροτερο. Οι επιστημονες δεν ειναι βλακες, τα ελεγχουν ολα.

 

Οι προθεσεις επισης ειναι να μειωθουν οι νεκροι απο καρκινο του πνευμονα που οφειλεται στο τσιγαρο, οι οποιοι ειναι πολλοι και στοιχιζουν και στο κρατος απο την ιατρικη περιθαλψη.

Link to comment
Share on other sites

siciliano:

 

Όταν εγώ λέω κάποια πράγματα και κάποιοι άλλοι συνεχίζουν να λένε τα ίδια χωρίς επιχειρήματα.......ε τότε τι να πω!Για μια τελευταία φορά θα ξαναπώ τα ίδια μήπως και κάποιοι καταλάβουν τι είναι σωστό επιχείρημα και πότε αντικρούω ένα επιχείρημα με ένα άλλο αποδεδειγμένα σωστό επιχείρημα!

 

-Μιλάς για προθέσεις στις έρευνες,απομυθοποίηση ειδικών(το άκουσα και αυτό!!!!) κ.α.!ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ πιο πριν αλλά ούτε καν έκανες τον κόπο να διαβάσεις!ΕΙΠΑ ότι ΟΣΟ κάφρος και να είναι ο άλλος όσο πληρωμένος και αν είναι ακόμα και ένας απλός άνθρωπος που έχει σπουδάσει κάποια πράγματα παρεμφερή με την υγεία μπορεί να καταλάβει ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ το τσιγάρο!Ούτε καν τις έρευνες δεν χρειάζεται να διαβάσει!Αυτές επιβεβαιώνουν και στην ουσία σου δείχνουν με αριθμούς κάποια πράγματα!Επίσης....έτσι ενημερωτικά.....πολλές έρευνες που δημοσιεύονται σε ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ και όχι σε κάποια που βρίσκεις απλώς στο Google δεν δημοσιεύονται έτσι εύκολα!Περνάνε από επιτροπές/διορθωτές κ.α. και μετά αν πάρει το ΟΚ τότε δημοσιεύεται!Για την απομυθοποίηση.....τι λες ρε φίλε τώρα!Θα μας τρελάνεις;;;Μας απομυθοποιείς έναν άνθρωπο που έχει σπουδάσει Χ χρόνια σαν να είναι κάποιος αθλητής ή οτιδήποτε άλλο που έτυχε απλώς να κάνει κάτι καλό στο πράγμα αυτό!Η απομυθοποίηση ισχύει ότι μυθοποιούμε πρόσωπα λες και έχουν κάνει κάτι απίστευτο και ακατόρθωτο!Οι επιστήμονες δεν κάνουν κάτι τέτοιο!Κάνουν κάτι το οποίο ο καθένας που αποκτά παρόμοιες γνώσεις μπορεί να το κάνει!!!

 

-Για το ποιος έχει τα περισσότερα επιχειρήματα........ε τώρα θα πέσω κάτω από τα γέλια!Το μοναδικό επιχείρημα που έχουν οι καπνιστές είναι ότι υπάρχουν και άλλα πράγματα που μολύνουν το περιβάλλον (το οποίο είναι εντελώς άτοπο στο συγκεκριμένο θέμα γιατί μιλάμε για ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ!!!) και ο......."ρατσισμός"!!!!Αντιθέτως οι μη καπνιστές έχουν πολλά περισσότερα!Ορίστε μερικά υγεία,υγιεινή,αποτρόπαια ατμοσφαιρα για να διασκεδάσει κάποιος,ΕΡΕΥΝΕΣ κ.α.!

 

-Εν τω μεταξύ τα φοβερά και τρανταχτά επιχειρήματα που επισυνάπτεις όλα έχουν να κάνουν με ανοιχτούς χώρους!ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ!ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ!!!ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια υποθετική ερώτηση: Έστω ότι είμασταν όλοι στην κόλαση και έναν τον έβραζαν σε ένα καζάνι, έναν τον μαστίγωναν, κάποιον άλλο τον τρυπούσαν με μια τρίαινα κ.ο.κ. Αν λοιπόν η διεύθυνση του «καταστήματος» :devil: έλεγε ότι «δεν μπορώ να σας γλιτώσω από όλα τα βασανιστήρια αλλά μπορώ πρός το παρόν να σας γλιτώσω π.χ. μόνο από το βράσιμο», εσείς θα λέγατε «μα και τα άλλα βασανιστήρια πονάνε, άσε, κάνε το μόνο όταν θα τα καταργήσεις όλα μαζί»; :wacko: :worry:

 

Αυτά για κάτι επιχειρήματα του ... (ας μην τα χαρακτηρίσω και φαω ban) του στύλ «δεν είναι μόνο το τσιγάρο που βλάπτει». Θα τα γράφω λοιπόν μέχρι να λιώσω (στην κόλαση :p):

1. Είμαστε σε θέμα για το παθητικό κάπνισμα και όχι σε θέμα «Τι μας βλάπτει σήμερα».

2. Ας γίνουν ένα ένα τα βήματα από την απελευθέρωσή μας από καθετί βλαβερό.

3. Άσε που τα υπόλοιπα (μόλυνση περιβάλλοντος, ακτινοβολία κτλ.) απαιτούν πιο πολύπλοκα και χρονοβόρα βήματα από το απλούστατο της απαγόρευσης του καπνίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

4. Και δεν δέχομαι ότι κανείς δεν κάνει τίποτα για τα υπόλοιπα βλαβερά προβλήματα.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπερδεύτηκα. Η απαγόρευση είναι μόνο σε κλειστούς (σωστό) ή και σε ανοιχτούς δημόσιους χώρους (πρακτικά ανεφάρμοστος και σύντομα ανενεργός νόμος);

Σεπτέμβρης του 2010 κάνω την βόλτα μου στην παραλία της Θεσσαλονίκης, αράζω σε ένα παγκάκι και ανάβω ένα τσιγαράκι. Τρώω πρόστιμο ναι ή όχι; :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπερδεύτηκα. Η απαγόρευση είναι μόνο σε κλειστούς (σωστό) ή και σε ανοιχτούς δημόσιους χώρους (πρακτικά ανεφάρμοστος και σύντομα ανενεργός νόμος);

Σεπτέμβρης του 2010 κάνω την βόλτα μου στην παραλία της Θεσσαλονίκης, αράζω σε ένα παγκάκι και ανάβω ένα τσιγαράκι. Τρώω πρόστιμο ναι ή όχι; :p

 

Όχι, σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να απαγορευτεί σε ανοιχτούς χώρους, μόνο σε κλειστούς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...