Jump to content

Σ' έβαλαν κι εσένα εφορευτική στις εκλογές. Και τώρα;


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Σχόλιο 1: Έχει γέλιο η όλη φάση, ειδικά αν πέσεις σε καλή εφορευτική και μπορείς να κάνεις χαβαλέ.

 

Σχόλιο 2: Οι ώρες είναι πάρα πολλές. Το κεφάλι μου έγινε καζάνι και νιώθω πτώμα.

Αν ερχόντουσαν όλοι και δουλεύαμε με βάρδιες, καθόταν δηλαδή 6-7 ώρες ο καθένας, η δουλειά θα έβγαινε πολύ άνετα και θα άξιζε σαν εμπειρία.

 

Συμφωνω,ειχα παει περυσι και γω γραμματεας(100 ευρω,φετος ακουσα οτι διναν 60 ή 70 και δεν πηγα)

Αλλα γενικα εχει χαβαλε,αν ημουν απλο μελος θα πηγαινα μερικες ωρες και μετα θα την εκανα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 789
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλός ο χαβαλές, καλή η παρέα, καλός ο καφές, αλλά από την άλλη λες "μια στιγμή ρε μάγκες, εσείς οι 3 πληρώνεστε και εγώ εδώ έχω πήξει από τις 6".

 

Welcome to Greece!

Τη χώρα όπου δέκα πίνουν καφέ, 5 πληρώνονται και τελικά ένας βγάζει πάντα τη δουλειά.

Καλή διαμονή

(Υ.Γ.: Έχουμε όμως ωραίο ήλιο και νησιά :rolleyes:)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

40% αποχή στα 9,2 εκατ. ψηφοφόρους μπορούν να τους διώξουν δικαστικά ,όταν υπάρχουν ήδη 600.000 υποθέσεις στα δικαστήρια που εκρεμμούν πάνω από 10ετία οι νέες υποθέσεις ορίζονται για το 2014 για αρχή,και δεν υπάρχει και προσωπικό ; :lol:

 

Ε ναι, προφανώς δεν γίνεται να υπάρξουν κυρώσεις σε αυτούς που δεν ψηφίζουν (εδώ δεν κυνηγάνε τα μέλη των εφορευτικών) αλλά και για τα δύο ο λόγος που δεν υπάρχουν κυρώσεις είναι ότι έτσι συμφέρει το σύστημα. Αλλιώς, αν πραγματικά ήθελαν είτε τις εφορευτικές είτε τους ψηφοφόρους θα το έλυναν το θέμα.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, προφανώς δεν γίνεται να υπάρξουν κυρώσεις σε αυτούς που δεν ψηφίζουν (εδώ δεν κυνηγάνε τα μέλη των εφορευτικών) αλλά και για τα δύο ο λόγος που δεν υπάρχουν κυρώσεις είναι ότι έτσι συμφέρει το σύστημα. Αλλιώς, αν πραγματικά ήθελαν είτε τις εφορευτικές είτε τους ψηφοφόρους θα το έλυναν το θέμα.

 

Οι νόμοι που προβλέπουν κυρώσεις (διοικητικές-ποινικές) σε όσους δεν ψηφίζουν, είναι ανίσχυρες ως αντισυνταγματικές.

Επομένως, ότι και αν ήθελαν να κάνουν, δεν θα έκαναν τίποτε στο τέλος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για τον λόγο οτι τσιμπάνε και βάζουν ψηφοφόρους μέσα αν δεν υπάρχουν μέλη εφορευτικής, να πάτε όλοι μετά τις 2 το μεσημέρι να ψηφίσετε για να ελαχιτοποιηθεί η πιθανότητα. Η ξαδέρφη μου πήγε να ψηφίσει και τις είπε ο δικαστικός αν μπορεί να κάτσει για καμιά ώρα επειδή δεν επαρκεί το ένα μέλος εφορευτικής που ήταν στο εκλογικό τμήμα και τις είπε όσα άτομα μπήκαν να ψηφίσουν είναι ηλικιωμένα και αυτή ήταν η μοναδική νέα που πήγε..... (σε εκλογική τμήμα της Αθήνας αυτά). Αυτή δέχτηκε για μια ώρα αλλά μετά τις λέει ε περίμενε λίγο ακόμα μήπως έρθουν αυτοί που λείπουνε. Τότε άρχησε την γκρίνια και τελικά την άφησε ο δικαστικός και έφυγε...... αλλά εδώ που τα λέμε άμα ήθελε από την αρχή να φύγει θα έφευγε.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια την δευτερη εβδομαδα οι γραμματεις ξαναπληρωνονται και αν ναι ποσο?(το ιδιο ποσο ή το μισο?)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια την δευτερη εβδομαδα οι γραμματεις ξαναπληρωνονται και αν ναι ποσο?(το ιδιο ποσο ή το μισο?)

100 ευρώ παίρνουν όπως και τη πρώτη Κυριακή απλά τη δεύτερη Κυριακή δικαιολογείται μόνο ενας γραμματέας όχι δύο όπως στο πρώτο γύρο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Οι νόμοι που προβλέπουν κυρώσεις (διοικητικές-ποινικές) σε όσους δεν ψηφίζουν, είναι ανίσχυρες ως αντισυνταγματικές.

Επομένως, ότι και αν ήθελαν να κάνουν, δεν θα έκαναν τίποτε στο τέλος.

 

Διοικητικές κυρώσεις έχουν σταματήσει από τότε που καταργήθηκαν τα εκλογικά βιβλιάρια.Ποινικές ακόμα υπάρχουν αλλά προφανώς για κάποιες εξαιρέσεις που πιθανόν προκαλούν την δημοκρατία γενικά και όχι την βούληση καθενός :)

 

 

EDIT : Εδω δεν προλαβαίνουν να βγάλουν οριστικά αποτέλεσματα...θα διώξουν νομικά (αν γινόταν) έγκαιρα όσους δεν μετείχαν ;

http://www.inews.gr/62/tha-vgoun-oi-stavroi-ton-ypopsifion-prin-ta-christougenna-i-sto-metaxy-tha-stavrothoun-monoi-tous.htm

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

οι δικηγοροι κανουν αιτηση για να μπουν στο σκηνικο αυτο.

ο δικαστικος αντ/πως μπορει να δωσει 2 ατομα δικα του για γραμματεις αλλιως του φερνουν μονοι τους.

το ζορι του δικηγορου κυριως αν δεν ξερει την δουλεια ειναι μεγαλο και εχει τρεξιμο για 2 μερες.

την πρωηγουμενη μερα πρεπει να παρουν κατι βιβλια,σακους κτλ.(νομιζω και οι γραμματεις).

την μερα των εκλογων πρεπει σε καθε ψηφοδελτιο να μονογραφει σταυρους και μετα να περναει αποτελεσματα(τριπλοτυπο και σε 2 βιβλια/πρακτικα κτλ)

συνηθως την δουλεια στο μετρημα κτλ την βγαζει ο δικηγορος και οι γραμματεις που εμπιστευετε ή ξερει οτι κοβει το μυαλο τους.Η δουλεια στις διπλες εκλογες σε ΑΘηνα θελει ενα 20ωρο και μετα ο δικηγορος δεν παει σπιτι αλλα στο πρωτοδικειο στην Κυψελη και μετα σε δημο,νομαρχια(αρα θελει ενα σερι ξυπνιος/α)

Προσωπικα οι υπολοιποι που δεν πληρωνονται σιγουρα οι περισσοτεροι φευγουν νωριτερα.

να πουμε και την πραγματικοτητα υπαρχουν ατομα που δεν "τραβανε" και μονο χειροτερα κανουν τα πραγματα.

Συνηθως υπαρχουν εξοδα για εφορευτικη επιτροπη απο την τσεπη τους γιατι συνηθως υπαρχουν δημοι που δεν παιζει φραγκο(ή τρωνε) ενα ποσο που βγαζουν οι δημοι για φαγωσιμα/νερο/αναψυκτικα.

-----------------------------------

τα παραπανω μπορει να διαφερουν λιγο,αλλα ετσι μου τα παν.

Το κακο για μενα ειναι οτι οντως επρεπε να παιζουν βαρδιες για αυτους που δεν πληρωνονται και το καλο ειναι οτι οι δικηγοροι/γραμματεις που πανε ειναι αυτοι που δεν τους περισσευουν τα χρηματα..

Μια αλλη λυση ειναι να υπαρχουν γνωστες τις διαδικασιας εθελοντες που γουσταρουν αυτο το σκηνικο.(αν και μαλλον θα ναι κομματοσκυλα που θα θελουν να βαλουν σταυρους)

http://www.madata.gr/epikairotita/social/78936.html

αμοιβες

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=363759&dt=29/10/2010 μπορει καποιος να μου πει που κολαει ο πυροσβεστης και ο λιμενικος?

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου ρθε φέτος χαρτί για εφορευτική, τακτικό μέλος.

Φυσικά δεν πέρασα ούτε απ' έξω. Σίγα μην έχανα τον αγώνα στο Interlagos για τα κομματόσκυλα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έμαθα ότι τα κομματικά στελέχη που παρευρίσκονται στην καταμέτριση παίρνουν 20-50 ευρώ.Ενα κίνητρο λοιπόν να τους βάζουν να μετράνε ψήφους και να μοιράζουν ψηφοδέλτια (όπως και γίνεται) όταν δεν πατάει η εφορευτική για το τσαμπα. :)
Link to comment
Share on other sites

Kαποιος εγραψε πιο πανω (στις αρχες) οτι ειναι υποχρεωση μας να παρευρεθουμε αν μας καλεσουν.....αυτο να το πειτε στην γυναικα μου και αν δεν σας παρει με τα τακουνια στο κυνηγι να μην με λετε Γιαννη.

 

Περιμενα απο τις 11 το βραδυ (ε ρε πστ μου λεω ποσο θα της παρει να τελειωσει 12?) εξω απο το εκλογικο κεντρο και ξερετε τι ωρα τελειωσε ενω ειχε ασθενη για θεραπεια την επομενη μερα το πρωι? 3.30 ξημερωματα κυριοι και αυτο γιατι η ηλιθια δικαστικος εδιωξε το πρωι κλασικα τους ναπληρωματικους και οχι μονο αυτο ειχε και λαθος συστημα καταμετρησης το ζωον.:mad:

 

Ακυρωσε την θεραπεια του ασθενη της (μισθος ημερας),ποναγε το κεφαλι της για 2 μερες απο το αγχος και την καταμετρηση μην κανει κατι λαθος και σιχαθηκε την ολη διαδικασια και σκεφτεται να μην ξαπανατησει ουτε για ψηφο...τοσο πολυ χαλια τα πραγματα.Μετα πειτε μου εσεις αν ερθει αυτην την κυριακη και την ζητησει αστυφυλακας (γιατι ως γνωστον ξαναγινονται επαναληπτικες) αν παω εγω στην θεση της και σπασω στο ξυλο και την δικαστικο και τον μουλο τον γραματεα που την δουλεια του την εκανε η γυναικα μου ολη μερα επειδη εκεινος εξυνε τα ******α του και μιλαγε στο κινητο συνεχεια,θα εχω αδικο?:mad:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι τέτοιο και να κάνεις η κυρία δικαστικός αντιπρόσωπος δεν θα γίνει ούτε πιο αποτελεσματική ούτε πιο πρακτική ούτε πιο έξυπνη...πάντως η επόμενη Κυριακή επειδή δεν θα έχει σταυρούς θα είναι πιο χαλαρή. Πάντως κακώς αγχώνονταν η γυναίκα σου, την ευθύνη της διαδικασίας την έχει ο δικαστικός αντιπρόσωπος, αυτός πρέπει να αγχώνεται και να σκέφτεται κάποια πράγματα...τα μέλη των εφορευτικών γιατί να πιέζονται; Χώρια που όταν οι διαφορές είναι μικρές όλα τα ξαναμετράνε μετά στο πρωτοδικείο...
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Kαποιος εγραψε πιο πανω (στις αρχες) οτι ειναι υποχρεωση μας να παρευρεθουμε αν μας καλεσουν.....αυτο να το πειτε στην γυναικα μου και αν δεν σας παρει με τα τακουνια στο κυνηγι να μην με λετε Γιαννη.

 

Περιμενα απο τις 11 το βραδυ (ε ρε πστ μου λεω ποσο θα της παρει να τελειωσει 12?) εξω απο το εκλογικο κεντρο και ξερετε τι ωρα τελειωσε ενω ειχε ασθενη για θεραπεια την επομενη μερα το πρωι? 3.30 ξημερωματα κυριοι και αυτο γιατι η ηλιθια δικαστικος εδιωξε το πρωι κλασικα τους ναπληρωματικους και οχι μονο αυτο ειχε και λαθος συστημα καταμετρησης το ζωον.:mad:

 

Ακυρωσε την θεραπεια του ασθενη της (μισθος ημερας),ποναγε το κεφαλι της για 2 μερες απο το αγχος και την καταμετρηση μην κανει κατι λαθος και σιχαθηκε την ολη διαδικασια και σκεφτεται να μην ξαπανατησει ουτε για ψηφο...τοσο πολυ χαλια τα πραγματα.Μετα πειτε μου εσεις αν ερθει αυτην την κυριακη και την ζητησει αστυφυλακας (γιατι ως γνωστον ξαναγινονται επαναληπτικες) αν παω εγω στην θεση της και σπασω στο ξυλο και την δικαστικο και τον μουλο τον γραματεα που την δουλεια του την εκανε η γυναικα μου ολη μερα επειδη εκεινος εξυνε τα ******α του και μιλαγε στο κινητο συνεχεια,θα εχω αδικο?:mad:

 

εμ...συνηθως προφασιζομαστε το επαγγελμα μας, λεμε πως εχουμε και ενα πειγον περιστατικο και δεν καθομαστε καν.

προφανως η γυναικα σου εκανε το λαθος και πηγε απο το πρωι.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική λογική.

Τί πάει να πει "προφασιζόμαστε το επάγγελμα μας, λέμε ότι μας έτυχε και κάτι επείγον και την κοπανάμε"; Πόσο άσχημα ακούγεται αυτό;

Ουσιαστικά δηλαδή τα κορόιδα μόνο πρέπει να μένουν.

 

Και γιατί δηλαδή κύριε Γιάννη ήταν τόσο ηλίθια η δικαστικός που έδιωξε νωρίτερα τους αναπληρωματικούς; Άλλο τακτικό μέλος, άλλο αναπληρωματικός.

Ή μήπως φταίει αυτή που αγχώθηκε η γυναίκα σας για το αν έγινε κάποιο λάθος;

 

Πάμε και κάνουμε κανονικά την υποχρέωση μας. Από τις 6 το πρωί, ναι.

Από ΄κει και πέρα, είναι φυσικό να τύχει να πέσουμε και σε κανέναν άνιωθο δικηγόρο που θα τραβήξει μέχρι αργά την διαδικασία. Το 3 και το 4 το πρωί είναι όντως πάρα πολύ και λογικό είναι και νεύρα να έχεις και πονοκέφαλο.

 

Σ' αυτήν την περίπτωση, αυτό που θα έκανα εγώ θα ήταν γύρω στις 12 να πω "παιδιά, την υποχρέωση μου την έκανα και με το παραπάνω, είμαι εδώ 18 ώρες, οι αντοχές μου δυστυχώς εξαντλήθηκαν. Καλή σας νύχτα."

 

Ούτε ψέμματα, ούτε φτηνές δικαιολογίες.

Και μετά από αυτό αν σου έλεγε τίποτα, τότε κανονικά έχεις το δικαίωμα να αρχίσεις να κοπανάς και να βρίζεις. Κανένας όμως λογικός άνθρωπος, από ντροπή έστω, δεν θα τολμούσε να σου πει μην φεύγεις.

Στο κάτω κάτω είναι 3 άτομα που πληρώνονται κιόλας να κάνουν αυτήν την δουλειά και αν μέχρι τις 12 δεν είχε βγει το χοντρό μέρος της δουλειάς αυτής είναι καθαρά λάθος του δικαστικού, οπότε ας κάτσει αυτός μέχρι το πρωί να βρει την άκρη.

 

Άλλο φυγόπονος, άλλο φιλότιμος και άλλο κορόιδο.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα θεωρω πιο τιμιο να πει καποιος "δε θελω να κατσω"

εχω κατσει σε εκλογες αρκετες φορες,για ωραρια δε το συζηταμε,σε ενα ειχαμε τελειωσει 3 μιση γιατι τα κομματοσκυλα πηγαιναν ενσταση στην ενσταση και φαγωνοταν μεταξυ τους.

 

τι γινεται ομως σε περιπτωση που κατσεις μονο εσυ με τον δικηγορο?ξερεις τι ζορι ειναι εκει?γτ αφενος τελειωνει σχετικα πιο γρηγορα η καταμετρηση αλλα τα τραβανε ολα 2 ατομα.

εκει ναι,αν ξανατυχει θα τη προφασιστω την δουλεια μου.και δεν ειναι απλη προφαση.

αν εγω ξενυχτισω μετα απο εκλογικη διαδικασια,εσυ εσαι σιγουρος πως θελεις να σου κανω οποιαδηποτε ιατρικη πραξη την επομενη μερα το πρωι?

 

αλλωστε το χρεος μου το εχω κανει ηδη ποσες φορες(οχι μονο σα γραμματεας αλλα και σαν εφορευτικη -αμισθη-

ας το κανουν ολοι απο μια φορα και μετα θα ξαναπαω.

Edited by FREAK_OF_NATURE
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δηλαδή κύριε Γιάννη ήταν τόσο ηλίθια η δικαστικός που έδιωξε νωρίτερα τους αναπληρωματικούς; Άλλο τακτικό μέλος, άλλο αναπληρωματικός.

Ή μήπως φταίει αυτή που αγχώθηκε η γυναίκα σας για το αν έγινε κάποιο λάθος;

 

Σ' αυτήν την περίπτωση, αυτό που θα έκανα εγώ θα ήταν γύρω στις 12 να πω "παιδιά, την υποχρέωση μου την έκανα και με το παραπάνω, είμαι εδώ 18 ώρες, οι αντοχές μου δυστυχώς εξαντλήθηκαν. Καλή σας νύχτα."

 

 

Hταν φιλε Baator (δεν ξερω το ονομα σου) διοτι οι αναπληρωματικοι (τουλαχιστον στο χωριο μου που εχω κανει πολλες φορες) ειναι εκει ολη μερα και ας μην τους χρειαστουν.Δηλαδη θα ηταν δυσκολο να αναλαμβανει ενας αναπληρωματικος για να βγει για λιγο εξω να ξεσκασει ο αλλος που ειναι μεσα (ολη μερα ενα τσιγαρο εκανε και αυτο μισο,δεν λεω καλο της εκανε σε αυτον τον τομεα :lol:) αλλα ελεος ρε παιδια αν ειναι ετσι το συστημα γι αυτο παμε σαν χωρα κατα δια0λου.:(

 

Οσο για το δευτερο σκελος του μυνηματος φιλε μου οντως ετσι ειναι,δεν εφυγε επειδη ειχε φυγει ο γραμματεας επικαλουμενος κουραση και ειχε μεινει μονη της η δικαστικος και δεν την αφηνε να φυγει για θα υποστει κυρωσεις.Απειλες δηλαδη οποτε καταλαβαινεις για ποιο λογο θα θελα πολυ να δω τα μουτρα της σπασμενα και εκεινης και του γραμματεα.

 

Δεν ειμαι κακος ανθρωπος απλα με εχουν βγλει απο τα ρουχα μου επειδη δεν ξερουν εκεινοι την δουλεια τους επρεπε να ταλαιπωρηθει η γυναικα μου για δικες τους ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ και επι πληρωμη.....

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μας έχει συγκεκριμένες υποχρεώσεις, αλλά και δικαιώματα.

Όπως γράψατε τις ιστορίες σας αρχικά και εσύ και η Freak, μπορούσαν άνετα να παρεξηγηθούν οι προθέσεις σας.

 

Δεν μπορώ να δεχτώ το "εμένα η δουλειά μου είναι κουραστική και θέλω να χαλαρώσω την Κυριακή, πάνε εσύ αντί για μένα". Διάθεση για τέτοια ταλαιπωρία δεν έχει κανείς, ούτε κανείς έχει το δικαίωμα να πει ποιανού η δουλειά είναι πιο σημαντική ή πιο δύσκολη. Εμένα που ήμουν αναπληρωματικό μέλος, με έχωσε 30χρονος παπάς και έκατσα με την δικαιολογία "εγώ παπάς είμαι, σιγά να μην κάτσω ενώ έχετε άλλο κόσμο".

 

Από ΄κει και πέρα, ξαναλέω, έχουμε υποχρέωση να υπερασπιστούμε τα δικαιώματα μας. Και μένα αν με καλέσουν 3 και 4 φορές συνεχόμενες για εκλογές, κάπου θα την ψυλλιαστώ την δουλειά και θα ασπαστώ την λογική της Freak "ας πάνε όλοι να κάνουν από μια φορά και μετά ξαναπάω και εγώ".

 

Ακόμα χειρότερα, θα είχα άπειρα νεύρα αν όπως λες "η γραμματέας ένιωσε κούραση και την έκανε και έμεινε η γυναίκα μου".

Τί πάει να πει κουράστηκε και έφυγε; Ανέλαβε μια σοβαρότατη υποχρέωση επί πληρωμή. Εμένα μου την έδωσε που εγώ πήγα από τις 6 και έφυγα στις 11 το βράδυ και ο άλλος (τακτικό μέλος) ήρθε άνετος με τον καφέ στο χέρι στις 5 το απόγευμα.

Ας μου ΄λεγε κανείς τίποτα του στυλ "κάτσε μέχρι τις 4 το πρωί" και είχα την απάντηση έτοιμη.

 

Κάνουμε την υποχρέωση μας με σοβαρότητα, αλλά δεν θα γίνουμε και το κορόιδο της υπόθεσης. Σε τέτοιες καταστάσεις το να είναι κανείς φιλότιμος θεωρείται αδυναμία. Είμαι ο πρώτος που υποστηρίζει το να πας και να υποστείς την ταλαιπωρία αν σε καλέσουν. Αλλά να αναλάβει επίσης και ο κάθε άλλος τις ευθύνες του. Ούτε θα μείνω το μόνο κορόιδο μέχρι τα ξημερώματα ενώ έχουν φύγει όλοι (ή δεν έχουν πατήσει και καθόλου), ούτε θα πληρώσω εγώ την ανικανότητα του δικαστικού αντιπροσώπου. Είναι δυνατόν να κάθομαι εγώ να συμπληρώνω τα βιβλία στις 4 το πρωί ενώ η γραμματέας έχει πάει για ύπνο; Κακώς δεν άρπαξες την γυναίκα σου να φύγετε και αν σου ΄λεγε κανείς κάτι να τους έλεγες πολύ απλά δεν είναι δικιά μας υποχρέωση, φέρτε πίσω την γραμματέα.

 

Το συμπέρασμα είναι πως ακόμα και σε κάτι το απλό όπως αυτό, καταφέρνει το ελληνικό κράτος και η ελληνική νοοτροπία να κάνουν τα εύκολα δύσκολα.

Και την νύφη την πληρώνουν τελικά και πάλι οι ευσυνείδητοι πολίτες.

Καταφέρνουν όπως λες να σε βγάζουν από τα ρούχα σου βλέποντας την αδικία.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την προηγούμενη Κυριακή, ήμουν ήμουν στην εφορευτική επιτροπή. Μη με ρωτήσετε αν ήμουν τακτικό μέλος ή αναπληρωτής. Δεν ξέρω. Κάποτε είχε έρθει στο καφενείο του χωριού μου η αστυνομία και ρώτησαν για μένα. Οι χωριανοί μου, τους είπαν πως είμαι πάτρα. Εγώ ποτέ δεν έλαβα γραπτή ειδοποίηση. Αλλά τελικά η δικαστικός με είχε σημειωμένο.

Τέλος πάντων, αφού ήμουν στο χωριό, με πήρε ένα φιλαράκι τηλέφωνο, που ήταν κομματικός εκπρόσωπος, και πήγα. Λίγο κουραστικό, αλλά είχαμε καλή παρέα. Τώρα στον δεύτερο γύρο δεν μπορώ να ξαναταξιδέψω στο χωριό. Λόγω εξόδων και μόνο. Αν με πλήρωναν επίσημα, και όχι να περιμένω την καλή θέληση των δικαστικών, φυσικά και θα το ξανασκεφτόμουν. Αλλά τσάμπα δεν το ξανακάνω. Και τις θέσεις των γραμματέων τις καταλαμβάνουν όσοι έχουν το "μέσον" τους. Αυτοί καλά παίρνουν το 10άρικο/ώρα... Έμαθα πως η γραμματέας μας θα πάρει 150 για κάθε Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

100 παιρνει...

και κατι ακουστηκε πως για τον 2ο γυρο θα παρουν 60

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά σε εφορευτικη΄δεν πρόκειται να ξαναπάω ακόμα και αν φέρουν όλη την αστυνομία της ελλάδας στο σπίτι μου.

 

Όλους τους έχω γραμμένους πλέον όσο ποτέ άλλωστε. Πέρσι πήγα για πρώτη φορά σε εφορευτική και η κατάσταση ήταν απίστευτη. Με βάλαν να μαζεύω τα χαρτάκια από τις στοίβες για να τα βάζω να τα παίρνει ο κόσμος μαζί με τον φάκελο,δεν ήταν κάτι το κουραστικό αλλά ψυχολογικά ένιωσα πολύ χάλια.

Προτίμησα να πάω για την εμπειρία και μόνο διότι με το πρόβλημα υγείας που έχω άμα ήθελα θα μπορούσα να πάρω χαρτί να απαλλαγώ,αλλά προσωπικά το άντεχα και δεν είχα πρόβλημα. Μάζευα τα ψηφοδέλτια λοιπόν και εκεί που ήμουν ερχόντουσαν τα κομματόσκυλα (ΠΑΣΟΚ,ΝΔ.,ΚΚΕ) και μου λένε βάλε πρώτα του δικού μου κόμματος κτλπ ενώ ο δικαστικός μας είπε οτι το πρώτο ψηφοδέλτιο πρέπει να είναι διαφορετικό. Στην συνέχεια επειδή με πρίξανε είπα σε έναν φτιάξε τα καλύτερα εσύ γιατί κουράστικα. Μόλις πήγε ο ένας και έβαζε του κόμματος του ως πρώτο ψηφοδέλτιο ήρθαν οι άλλοι 2 και γινότανε καυγάς κάθε τρίς και λίγο μετά τα πήρε ο δικαστικός και με ρώτησε γιατί δεν τα φτιάχνω εγώ και να τους αφήσω αυτούς. Πρίν προλάβω να τα τακτοποιήσω διαφορετικά μπαίνει μια γυναίκα να ψηφίσει μέσα μόλις βλέπει το θρανίο που είχε γεμίσει μισό ΠΑΣΟΚ και μισό ΚΚΕ μου βάζει τις φωνές και μου λέει γιατί έχετε εδώ πέρα μόνο ΠΑΣΟΚ και ΚΚΕ ? Εγώ δεν μπορούσα αν πώ τίποτα γιατί είχανε φύγει οι άλλοι 2 και ήταν μέσα στο εκλογικό τμήμα μόνο η κοπέλα από το ΚΚΕ,είπα οτι έβαζα του ενός κόμματος γιατί ήταν ποιο κοντά μου τα ψηφοδέλτια και καλά... δεν μπορούσα να βρώ δικαολογία αλλά ούτε και να πώ γιατί έτσι μου γούσταρε.... και μου λέει αυτή ο κανονισμός λέει οτι έτσι και έτσι.. λέω εγώ εντάξει μετά ήρθε η κοπέλα που έβαζε του ΚΚΕ και λέει εγώ τα έβαλα έτσι κτλπ κτλπ άρχισαν πάλι φωνές και τσακομοί και λέει ο δικαστικός αμα δε σταματήσετε θα καλέσω την αστυνομία από κάτω δεν σας το επιτρέπω να τσακώνεστε. Εν το μεταξύ ο δικαστικός πληρώνετε ένα σορο λευτά και η γραματεις ενώ τα τακτικά μέλη τίποτα. Τέτοιο χαρτί έστειλαν και στην θεία μου που είναι έγκυος και έχει ήδη 2 παιδιά στο σπίτι. Ήρθε αστυνομικός εκεί και της είπε οτι κανονικά έπρεπε να πάτε αλλά εντάξει είδε την κατάσταση και έφυγε.

 

Μιλάνε κάποιοι και λένε για δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις... ποια είναι τα δικαιώματα δηλαδή ? Που μας έχει ξεσκίσει το κράτος στους φόρους που μου στέλνουν σημείωμα περαίωσης στο όνομα του πατέρα μου που έχει πεθάνει και μετά μας λένε πήγαινε εφορευτική τζάμπα γιατί έτσι λέει ο νόμος ? Που μας έχουνε λίωσει σε φόρους στα ακίνητα μας και αναγκαστήκαμε σε ένα να πουλήσουμε τα έπιπλα και να το βάλουμε για ενοικίαση,ο κόσμος χάνει τις δουλειές του και μερικοί έχουν δουλειά και Κυριακή ενώ οι δημόσιοι υπάλληλοι καλύπτονται από νόμους που είναι φτιαγμένοι για να ωφελούν μόνο αυτούς,οι πολιτικοί τσακώνονται στα τηλεοπτικά παράθυρα σαν κότες. Και θα μου πεί εμένα το κράτος πότε θα πηγαίνω μέσα σε ένα τσίρκο το Σαββατοκύριακο να τσακώνομε με τον κόσμο και με το κάθε κομματόσκυλο και να χαλάω την ψυχολογική μου ηρεμία,και το ψυχολογικό δεν το χρησιμοποιώ ως δικαιολογία αλλά δεν μαρέσει καθόλου να τσακώνομαι με τον κόσμο και να μου φωνάζουν. Να παρακολουθώ ποιο κόμμα είναι καλύτερο από το άλλο. Αφού όλα σκ....ά είναι και μας έχουν γραμμένους.

 

Μην πάει κανείς εφορευτική αφήστε τους δικαστικούς με τους διορισμένους γραμματείς να τα φτιάχνουν και μην ανοίξετε πόρτα σε κανέναν ούτε αστυνομικό ούτε μην πάτε να ψηφίσετε,οι ίδιοι και οι ίδιοι θα βγαίνουν στις εκλογές. Και για εκείνον που είπε ποιο πρίν για την γυναίκα του που την έστειλαν εφορευτικη΄έκαναν οτι έκαναν και είχε πονοκέφαλο 2 μέρες να μην αφήσει την γυναίκα του να πάει αυτή την φορά βγείτε να πάτε καμία 2ήμερη εκδρομή και αφήστε να σας ψάχνουν στα σπίτια. Όσο για τους κακόμοιρους αναπληρωματικούς που θα τσιμπίσουν το δόλομα καλά να πάθουν. Από την επόμενή τους θα ξέρουν καλά τι θα πρέπει να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα υπόλοιπα (και άσχετα με τις εκλογές) προσωπικά σου θέματα που δεν με αφορούν και δεν θα σχολιάσω (κατά βάση συμφωνώ) νομίζω περιέγραψες ακριβώς για ποιο λόγο ΠΡΕΠΕΙ και να πηγαίνουμε να ψηφίζουμε και να συμμετέχουμε στις εφορευτικές. Γιατί μόλις μας περάσουν το μήνυμα ότι δεν πρέπει να πηγαίνουμε και να ασχολούμαστε, τότε ποιοι θα ασχολούνται; Ποιοι θα αποφασίζουν μας; Αυτά τα "φυντάνια" που είδες να μαλώνουν για το ποιο χαρτί θα είναι πρώτο...Εγώ δεν θέλω να αποφασίζουν αυτοί οι *beeep* για μένα, τουλάχιστον όχι μόνοι τους όσο είναι δυνατόν. Αν όλη η αποχή ήταν λευκό π.χ. ψηφοδέλτιο τότε θα τρόμαζε το σύστημα πραγματικά.

 

Όταν είχα κάνει εφορευτική ήμουν τυχερός και είχα πέσει σε σωστό δικαστικό αντιπρόσωπο και οι κομματικοί απλά δεν τολμούσαν να κάνουν κιχ γιατί τα άκουγαν. Χώρια που τους έχωνε για ψιλοδουλειές (να πάνε να φέρουν νερό, καφέδες)...άλλωστε αυτός είναι το αφεντικό.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

1) Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί προς οιεσδήποτε ομάδες πληθυσμού απαγορεύονται.

2) Το θέμα δεν αφορά ούτε στην οικονομική αλλά ούτε και στην πολιτική κατάσταση της χώρας. Αφορά μόνον στις κλήσεις στις εφορευτικές επιτροπές και το τι πρέπει ή δεν πρέπει να γίνει σχετικά με αυτές. Οπότε μην επεκτείνεστε σε θέματα τα οποία είναι εκτός.

3) Το θέμα θα κλειδωθεί, καθώς οι εκλογές τελείωσαν.

 

Αυτά και τα λέμε στις επόμενες εκλογές.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...