Jump to content

Σ' έβαλαν κι εσένα εφορευτική στις εκλογές. Και τώρα;


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ρθε κι εμενα το χαρτι που με καλει να παρουσιαστω σαν αναπληρωματικο(ευτυχως) μελος την Κυριακη σε εκλογικο κεντρο της πολης μου.

Υπο κανονικες συνθηκες δε θα χα προβλημα αλλα με δεδομενο οτι την Τριτη δινω μαθημα και οτι μιλαμε για μια διαδικασια που θα αγγιξει τις 20 ωρες θα θελα να το αποφυγω

 

Υπαρχουν αραγε κυρωσεις σε περιπτωση που δεν εμφανιστω?Εχει κανεις αναλογη εμπειρια?

 

(φυσικα κατανος οτι υπαρχει και η ηθικη πλευρα του θεματος.Αν ολοι θελουν να λουφαρουν οι εκλογες δεν θα πραγματοποιουνταν ποτε)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 789
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν είσαι αναπληρωματικός χρειάζεται να πας μόνο το πρωί, γιατί μπορεί να μην έρθει κάποιος από τους κανονικούς.

Στις βουλευτικές πάντως με το που έφερε ο αστυνόμος το χαρτί, του είπαν οι δικοί μου πως δε θα μπορέσω να παρευρεθώ λόγω σχολής, οπότε την πλήρωσε ο αναπληρωματικός :p Εμφανίστηκα μόνο για να ψηφίσω και δε μου είπε κανείς τίποτα.

Καλύτερα πάντως να ρωτήσεις κάποιον αρμόδιο (σε αστυνομικό τμήμα ίσως?)

Link to comment
Share on other sites

Σπουδες στο εξωτερικο?

Διοτι ο κανονισμος της σχολης μου(και μαλλων ολων στην Ελλαδα) προβλεπει διακοπη μαθηματων/εξετασεων παρασκευη και δευτερα.Συνεπως απο κει δε μπορω να βρω ακρη

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Σπουδές στο Ελλάντα :p

Έπρεπε να φύγω πάντως την ίδια ημέρα, οπότε υποθέτω οτι είχαμε μάθημα την επόμενη. Αν δεν είναι εκλογικό κέντρο νομίζω η σχολή σου, γίνεται μάθημα κανονικά τη Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε έρθει χαρτί στις τελευταίες εκλογές σύμφωνα με το οποίο έπρεπε να είμαι στην εφορευτική επιτροπή! Και επειδή είμαι αντιδραστικό στοιχείο, κάθε φορά που μου λένε πρέπει, ξυπνάει ένας μικρός κόκκινος Πετράκης μέσα μου, με κερατάκια και ουρίτσα ( :devil: ) και μου ψιθυρίζει "φυσικά και ΔΕΝ θα το κάνεις". Έτσι λοιπόν δεν πήγα ούτε για εφορευτική επιτροπή, ούτε για να φηφίσω. Δεν είχα ποτέ κυρώσεις, δεν πλήρωσα κανένα πρόστιμο και πριν τρεις μήνες που πήγα να βγάλω διαβατήριο, μου το βγάλανε κανονικά (επειδή είχα ακούσει ότι αν δεν πας να ψηφίσεις δεν σου βγάζουν διανατήριο το λέω).
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Σπουδες στο εξωτερικο?

Διοτι ο κανονισμος της σχολης μου(και μαλλων ολων στην Ελλαδα) προβλεπει διακοπη μαθηματων/εξετασεων παρασκευη και δευτερα.Συνεπως απο κει δε μπορω να βρω ακρη

 

No! αυριο παρασκευη γραφω δυο ωραιοτατα μαθηματακια! (μαθηματικο πατρας) και δεν νομιζω οτι ειμαστε η μονη σχολη.

Link to comment
Share on other sites

Emena o ksaderfos mou vrike lusi....Xarti apo giatro!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Prepei na einai tuxaia epilogi apo tous eklogikous katalogous.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να είμαι εφορευτική επιτροπή, αλλά μέχρι τώρα δεν με επέλεξαν.

 

Γίνεται κλήρωση (δεν ξέρω πως ακριβώς) από τον εκλογικό κατάλογο του τμήματος.

 

Τις προάλλες ο Παπαδάκης έβγαλε μια περίπτωση με μια κυρία που είναι τυφλή και την έβαλαν εφορευτική.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελες να είσαι εφορευτική επιτροπή???

Πως και έτσι?:confused:

 

Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις χαρτί από γιατρό αν δεν θες να πας.

Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν έχει πάει κανείς από την εφορευτική επιτροπή και ο δικαστικός αντιπρόσωπος τους έκανε μήνυση. Οι κυρώσεις, δεν ξέρω ποιες ήταν!

 

Δεν είναι υποχρεωτικό να καθήσεις 20 ώρες που λες. Εξαρτάται βέβαια από τον δικαστικό αντιπρόσωπο. Μπορεί να σου πει να πας μόνο το βράδυ που θα κλείσουν οι κάλπες αν πεις ότι έχεις πρόβλημα ή ακόμα και να μην πας καθόλου. Άμα πέσεις βέβαια σε κανένα στριμένο, δεν ξέρω!

 

Εγώ πάντως θα είμαι γραμματέας!!!!

Με τη θέλησή μου βέβαια :)

Ευτυχώς οι γραμματείς πληρώνονται και κάτι :)

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς οι γραμματείς πληρώνονται και κάτι :)

Mόνο οι γραμματείς πληρώνονται; Τα απλά μέλη της εφορευτικής όχι; :cold:

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

. Δεν είχα ποτέ κυρώσεις, δεν πλήρωσα κανένα πρόστιμο και πριν τρεις μήνες που πήγα να βγάλω διαβατήριο, μου το βγάλανε κανονικά (επειδή είχα ακούσει ότι αν δεν πας να ψηφίσεις δεν σου βγάζουν διανατήριο το λέω).

 

Αν και η ψήφος υποτίθεται ότι είναι ακόμα υποχρεωτική, δεν υπάρχουν πλέον κυρώσεις (καταργήθηκαν πριν 4-5 χρόνια αλλά είχε σταματήσει η επιβολή τους νωρίτερα). Είναι γελοίο το δημοκρατικό μας δικαίωμα να εκλέγουμε τους αντιπροσώπους μας να καταντά υποχρέωση με τον μπαμπούλα διοικητικών κυρώσεων, δεν συμβαίνει σε κανένα πολιτισμενο μέρος του κόσμου και ευτυχώς σταμάτησε και στην Ελλάδα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν τακτικο μελος της εφορευτικης στις βουλευτικες εκλογες...

Η χειροτερη μερα της ζωης μου...

Ημουν απο τις 6 το πρωι εως τις 3 της επομενης!!!!!!

Πεσαμε σε τρελο δικαστικο και σε οσους δεν ειχαν παρουσιαστει εστειλε αστυνομικο και τους εφεραν... Δεν θα ξεχασω μια κοπελα 9 μηνων εγγυο που την υποχρεωσε να κατσει μεχρι τις 15.00 μεχρι να κανουμε διαλειμμα για μια ωρα... Και στις 19.00 ξαναηρθε για να υπογραψει οτι σφραγιζουν τη καλπη!!!

Απαπα ετρεμα να μη ξανακαλεσουν και σε αυτε τις εκλογες αλλα τη γλυτωσα απο οτι αμαθα ειχα το δικαιωμα να κανω ενσταση αν με καλουσαν δευτερη συνεχομενη φορα...

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Mόνο οι γραμματείς πληρώνονται; Τα απλά μέλη της εφορευτικής όχι; :cold:

 

Θα σε στεναχωρήσω αλλά ναι, τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής δεν πληρώνονται!!!

Οι γραμματείς

100ευρώ

!!!

 

Γι αυτό είναι ανάλογα σε ποιον δικαστικό αντιπρόσωπο θα πέσεις!

Δεν είναι όλοι έτσι... Ευτυχώς!

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ειναι χρεος μας προς τη λειτουργια του δημοκρατικου πολιτευματος...

 

Δε σε βαζουν να σκαβεις, νομιζω οτι ειναι μια μικρη θυσια που μπορεις να κανεις και εσυ και ολοι μας...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

ειναι χρεος μας προς τη λειτουργια του δημοκρατικου πολιτευματος...

 

Δε σε βαζουν να σκαβεις, νομιζω οτι ειναι μια μικρη θυσια που μπορεις να κανεις και εσυ και ολοι μας...

 

Προσωπικά ψηφίζω πάντα χωρίς να το θεωρώ θυσία. Αλλά δεν είναι υποχρέωση, είναι επιλογή μου.

Αυτός που ψηφίζει υποχρεωτικά πόσο συνειδητοποιημένα το κάνει; Αυτό είναι μεγαλύτερο εμπόδιο στη λειτουργία του δημοκρατικού πολιτεύματος από την αποχή κατά τη γνώμη μου.

 

Τέλος off topic

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αδικο ομως ο γραμματεας που πηγαινει οικειοθελως να πληρωνετε και ολοι οι αλλοι που πανε υποχρεωτικα να μη παιρνουν ουτε euro...

Εγω θυμαμαι οταν ημουν εφορευτικη ακομη και το καφε μου το πληρωνα!!!!

Θα επρεπε να ανταμοιβονται για τις ωρες που ειναι εκει...

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω στις προηγουμενες εκλογες πηρα χαρτι απο γιατρο και δεν πηγα.

 

οποτε πηγα και εκανα ενα exit poll και πηρα για λιγοτερες ωρες 80 ευρω. ας με πληρωναν και στην εφορευτικη με εναν ανταγωνιστικο μισθο και φυσικα θα πηγαινα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έλα που θέλετε να πληρωθείτε κιόλας λες και θα σκάβετε :blink: Μια μέρα από τη ζωή σας είναι, δε μπορείτε να κάνετε λίγη υπομονή;

 

ειναι χρεος μας προς τη λειτουργια του δημοκρατικου πολιτευματος...

 

Δε σε βαζουν να σκαβεις, νομιζω οτι ειναι μια μικρη θυσια που μπορεις να κανεις και εσυ και ολοι μας...

Έτσι ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Ως Δικ.Αντιπροσωπος παρελαβα πριν λιγο το εκλογικο υλικο.Τα μελη της εφορ. επιτροπης υποχρεουνται να πανε για υπηρεσια.ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ.Αρα στην κριση του καθενος ειναι να παει να βοηθησει.Αν δεν παει καποιο μελος , ο δικ αντιπροσωπος μπορει να στειλει αστυνομια στο σπιτι του να τον ψαξει.Δεν ειναι χαζος ουτε τρελος αν το κανει.Εχει πολλη δουλεια ολη η ιστορια.Κακως δεν πληρωνεται η εφορ.επιτροπη κατα τη γνωμη μου.Φροντιστε να λειπετε απο το σπιτι παιδια εκεινη την ωρα..:whistle: Τι γινεται στην περιπτωση που καποιο μελος παει να ψηφισει?Ο δικ. αντιπροσωπος εχει το δικαιωμα να τον τσιμπησει και να μην τον αφησει να φυγει.

Ο γραμματεας πληρωνεται 100 ευρω, 50 για 2 μερες, βοηθαει τον αντιπροσωπο γιατι εχει αρκετη δουλεια πριν τις εκλογες.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

κι εγω γραμματεας 8α ειμαι....

σε ενα χωριο του Λαγκαδα μας στελνουν...Αντε να δουμε τι 8α γινει..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ψηφίζω πάντα χωρίς να το θεωρώ θυσία. Αλλά δεν είναι υποχρέωση, είναι επιλογή μου.

Αυτός που ψηφίζει υποχρεωτικά πόσο συνειδητοποιημένα το κάνει; Αυτό είναι μεγαλύτερο εμπόδιο στη λειτουργία του δημοκρατικού πολιτεύματος από την αποχή κατά τη γνώμη μου.

 

Τέλος off topic

 

Ως υποχρεωση εννουσα τη συμμετοχη στν εφορευτικη επιτροπη, οχι τη ψηφο...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αδικο ομως ο γραμματεας που πηγαινει οικειοθελως να πληρωνετε και ολοι οι αλλοι που πανε υποχρεωτικα να μη παιρνουν ουτε euro...

Εγω θυμαμαι οταν ημουν εφορευτικη ακομη και το καφε μου το πληρωνα!!!!

Θα επρεπε να ανταμοιβονται για τις ωρες που ειναι εκει...

 

Διαφωνω ΔΕΝ πρεπει να αμοιβομαστε για οτιδηποτε κανουμε σε αυτο το κοσμο... Δε πρεπει τα παντα να ειναι με αντιτοιμο το χρημα και τιποτα αλλο....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ως υποχρεωση εννουσα τη συμμετοχη στν εφορευτικη επιτροπη, οχι τη ψηφο...

 

Sorry, είχα την εντύπωση ότι απάντησες σε μένα. Επειδή η θέση οποιούδηποτε στις εκλογές είναι ευαίσθητη και οι πολύ πρόθυμοι σε μια τέτοια περίπτωση καλό είναι να αντιμετωπίζονται με επιφύλλαξη, θα συμφωνήσω κι εγώ για την υποχρέωση συμμετοχής αν σε καλέσουν για εφορευτική επιτροπή.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...