Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 (Pre-Release)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πού βασίζεται η πεποίθησή σου ότι οι χάρτες θα της πλάκας;

Ξέρεις κάτι;

 

Όχι, αλλά είναι το πρώτο κινητό με GPS το οποίο θα τρέχει την πρώτη εφαρμογή της ΝΟΚΙΑ με χάρτες με την πρώτη έκδοση χαρτών... Επίσης βρισκόμαστε στην Ελλάδα! Τέτοιου είδους εφαρμογές θέλουν πολλή δουλειά και πολλή χρόνο για να γίνουν χρήσιμες και για να μη χρησιμεύουν απλά ως feature. Το κινητό παρ'όλα αυτά μ'αρέσει πολύ! :O

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατί οι πρώτοι "χάρτες" θα είναι της πλάκας... Εκτός κι αν γίνει καμιά συνεργασία-βόμβα που δεν το βλέπω. Τί να το κάνεις το GPS χωρίς χάρτη?

 

Συμφωνω 100%. Οι χαρτες θα ειναι για κλαματα...

Εδω υπαρχουν εταιριες στο χωρο αρκετα χρονια και 100% Navigation δεν προσφερουν... (ουτε στην Αθηνα), αρα ποσο μαλλον η ΝΟΚΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο symbian με ενσωματωμένο gps πάντως. Αν βγάζει και καλές φωτογραφίες/βίντεο, θα πετύχει... Δεν λέω ότι είναι φτηνό, αλλά όταν έναι κινητό "αισθητικής" τύπου sirocco κάνει κοντά στα 1000 και είναι μόνο design, δεν είναι εξωφρενικό να κάνει 720 το Ν95...

 

Μην συγκρίνεις...

Το sirocco έχει κάτι που δεν θα ξεπεραστεί σε 6 μήνες ή ένα χρόνο.

Έχει design και ποιότητα.

Το n95 σε 2 χρονάκια θα είναι πλήρως ξεπερασμένο όμως.

Αυτό καθορίζει και την τιμή του σε μεγάλο βαθμό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήγα στο ίδιο ΠΛΑΙΣΙΟ που προχθές μου είπαν ότι θα κοστίζει 869 και σήμερα μου είπαν ότι θα κάνει γύρω στα 700 :wacko:

Ότι να'ναι είναι :mad:

Πάντως είδα για πρώτη φορά ένα dummie Ν95 και μου άρεσε πολύ.Πολύ πιο στιβαρό από τους άλλους μνηστήρες της τσέπης μου (τα ETEN Μ700 και Χ500 και το HTC P3300) και πιο συμμμαζεμένο συνολικά

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

RX8Club.GR

Επίσημα Αναγνωρισμένο

Σωματείο Φίλων & Ιδιοκτητών RX8 Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήγα στο ίδιο ΠΛΑΙΣΙΟ που προχθές μου είπαν ότι θα κοστίζει 869 και σήμερα μου είπαν ότι θα κάνει γύρω στα 700 :wacko:

Ότι να'ναι είναι :mad:

Πάντως είδα για πρώτη φορά ένα dummie Ν95 και μου άρεσε πολύ.Πολύ πιο στιβαρό από τους άλλους μνηστήρες της τσέπης μου (τα ETEN Μ700 και Χ500 και το HTC P3300) και πιο συμμμαζεμένο συνολικά

 

Ακομα και 700 ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!!!

Να μην παρει κανεις ενα ακομα πανακριβο τηλ που σε 3 μηνες θα ειναι και αυτο ξεπερασμενο γιατι θα βγαλει ενα ακομα ποιο νεο,,,

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και 700 ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!!!

Να μην παρει κανεις ενα ακομα πανακριβο τηλ που σε 3 μηνες θα ειναι και αυτο ξεπερασμενο γιατι θα βγαλει ενα ακομα ποιο νεο,,,

 

Δε θα αγοράσω το Ν95 αποκλειστικά για να έχω το πιο προηγμένο κινητό τηλέφωνο της αγοράς.

Οι λειτουργίες του θα με διευκολύνουν σε πάρα πολλούς τομείς,γεγονός που δεν πρόκειται να αναιρεθεί από την μελλοντική διάθεση κάποιου πιο εξελιγμένου μοντέλου στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Nokia N95 interface

 

Αν αυτό που βλέπουμε είναι το πρόγραμμα με τους χάρτες του Ν95 μάλλον το gps θα είναι τελείως άχρηστο... εκτός αν είμαστε πιλότοι :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

RX8Club.GR

Επίσημα Αναγνωρισμένο

Σωματείο Φίλων & Ιδιοκτητών RX8 Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό που βλέπουμε είναι το πρόγραμμα με τους χάρτες του Ν95 μάλλον το gps θα είναι τελείως άχρηστο... εκτός αν είμαστε πιλότοι :lol:

paides genika osoi apo mas to perimenoume kai eixame dosei 630 gia to n80 otan vgike tote 90 evro parapano den einai tipota, kai as min anafertho se osous piran to n93. ego tin glitosa sto tsak. pantos an kathe fora pou vgenei kainourio kinito skeftomaste to epomeno -isos kalitero- pou tha vgei, den prokeite na paroume pote kinito. kai ego eimai apo aftous pou to thelo to kinito kainourio kai na min to exei kai to kathe mathitoudi sto sxoleio giafto psonizo mono montela to poly 3 minon kai an perasei o kairos tous sigora xano lefta. oso gia to n95 palikaria anipomono na to paro kai pistevo oti tha to kratiso sigoura 5-6 mines.

Link to comment
Share on other sites

paides genika osoi apo mas to perimenoume kai eixame dosei 630 gia to n80 otan vgike tote 90 evro parapano den einai tipota, kai as min anafertho se osous piran to n93. ego tin glitosa sto tsak. pantos an kathe fora pou vgenei kainourio kinito skeftomaste to epomeno -isos kalitero- pou tha vgei, den prokeite na paroume pote kinito. kai ego eimai apo aftous pou to thelo to kinito kainourio kai na min to exei kai to kathe mathitoudi sto sxoleio giafto psonizo mono montela to poly 3 minon kai an perasei o kairos tous sigora xano lefta. oso gia to n95 palikaria anipomono na to paro kai pistevo oti tha to kratiso sigoura 5-6 mines.

 

Λιγο πολυ την εχουμε ολοι την 'τρελα' βλεπω:happy: !! Περιμενω το Ν95 εδω κ 3-4 μηνες με ανυπομονησια ετοιμος να δωσω στην ΝΟΚΙΑ αλλα 700ε....κ την ιδια στιγμη κοιταζω τις φημες(προς το παρον) για Ν97 κ Ν99!!! Εγω τουλαχιστον εχω συμβιβαστει με την ιδεα(που καταληγει ακριβο χομπι)της αλλαγης κινητου καθε 6 μηνες:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει να παίρνουμε ένα κινητό επειδή το χρειαζόμαστε και όχι επειδή πρέπει να το έχουμε ή για να "πουλήσουμε" μούρη.......εκεί στηρίζονται οι εταιρείες κινητών

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά είναι το πρώτο κινητό με GPS το οποίο θα τρέχει την πρώτη εφαρμογή της ΝΟΚΙΑ με χάρτες με την πρώτη έκδοση χαρτών... Επίσης βρισκόμαστε στην Ελλάδα! Τέτοιου είδους εφαρμογές θέλουν πολλή δουλειά και πολλή χρόνο για να γίνουν χρήσιμες και για να μη χρησιμεύουν απλά ως feature. Το κινητό παρ'όλα αυτά μ'αρέσει πολύ! :O

 

Ειχα διαβασει σε νωριτερο ποστ οτι η Νοκια αγοραζει τους χαρτες απο γνωστη εταιρεια navigation αλλα δεν θυμαμαι το ονομα τωρα. Αν ισχυει κατι τετοιο (και δεν βλεπω γιατι να μην ισχυει) οι χαρτες θα ειναι πολυ καλοι και ενημερωμενοι. Η εφαρμογη "χαρτες" τωρα ειναι αλλη ιστορια.

 

Εγω ρε παιδια δεν μπορω να το κανω αυτο που λετε, δλδ να αλλαζω κινητο καθε 6 μηνες. Πρωτα απ' ολα ειναι πανακριβο χομπι. Εγω πριν απο 2 (και κατι) χρονια ειχα δωσει 690 ευρω για το Ρ910 μου. Ενταξει μπορει να μην ειχα τις καλες καμερες και τα 3G των συγχρονων κινητων αλλα κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την επιλογη μου. Και τωρα που θα παρω το Ν95 θα το κρατησω τουλαχιστον 2 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει να παίρνουμε ένα κινητό επειδή το χρειαζόμαστε και όχι επειδή πρέπει να το έχουμε ή για να "πουλήσουμε" μούρη.......εκεί στηρίζονται οι εταιρείες κινητών

 

Συμβαίνει καμιά φορά όμως να παίρνουμε ένα κινητό,

για να πουλήσουμε μούρη στον ίδιο μας τον εαυτό...:) :) :)

Ετσι για την προσωπική μας ευχαρίστηση.:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

ας κρατησουμε αυτο το χομπι που εχουμε για τον εαυτο μας.

ειναι καποιοι αλλοι που θα κανουνε μηνες ολοκληρους να το παρουν.

:O :O :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδώ φαίνεται λίγο πως θα είναι ->

Βρίσκει και πιτσαρίες...

 

Καλή φάση και αυτό ->

 

 

Λειτουργικο κ οχι ιδιαιτερα δυσχρυστο μοιαζει το προγραμματακι του για πλοηγηση(προσωπικη μου αποψη)..τωρα μενει να αποδειχθει κατα ποσο δουλεψε η ΝΟΚΙΑ τους χαρτες..αλλα τα παντα ειναι θεωρια..εφοσον κυκλοφορησει μες τον μηνα πιστευω θα μαθουμε απο πρωτο χερι τα παντα..υπομονη λοιπον:)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχτε υποψη σας και τα λεφτα που θα κανει η καρτα μνημης,εκτος αν την εχετε παρει ηδη προσθεστε και καμια ογδονταρα ακομα.Δε πιστευω με τα 150ΜΒ να ειστε ικανοποιημενοι?

 

80αρα?Γιατι φιλε?

 

http://www.e-gate.gr/default.aspx?prodid=9352

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=2399

 

μην κανουμε τη ζωη μας δυσκολη

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβασει σε νωριτερο ποστ οτι η Νοκια αγοραζει τους χαρτες απο γνωστη εταιρεια navigation αλλα δεν θυμαμαι το ονομα τωρα. Αν ισχυει κατι τετοιο (και δεν βλεπω γιατι να μην ισχυει) οι χαρτες θα ειναι πολυ καλοι και ενημερωμενοι. Η εφαρμογη "χαρτες" τωρα ειναι αλλη ιστορια.

 

 

Για δειτε αυτο:http://www.gate5.de/press/news/nbspnbspnbspnbspnbsp/index_en.html

 

Berlin / New York, 26 September 2006

Global Case for smart2go

gate5 Software is pre-installed on Nokia N95

 

Today's launch of the Nokia N95 with pre-installed gate5 map and routing software sees our lives enriched by a fascinating innovation. The device provides free access to almost all maps worldwide and full routing functions. 15 million interactive POIs, address searching and earth browsing are available around the globe. Customers with the device can upgrade to full navigation functionality.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αυτό σε κάποιο review:

 

"The N95’s killer feature has to be Satnav. Nokia’s inclusion is really clever and stores maps on a central server. This means there’s access to over 100 countries and 15million points of interest from the word go, and they’re updated regularly too.

 

You don’t have to be connected to the server all the time, but it does help. Routes are cached on the device, but you’ll need to access the server if you want to change direction or take a detour. "

 

Αν συμβαίνει αυτό που καταλαβα θα σημαίνει ότι τουλάχιστον σε κάποια φάση της διαδρομής θα πρεπει να κατεβάζουμε νέα δεδομένα από τον server της εταιρείας κι αφού το wi-fi είναι σπάνιο στην Ελλαδίτσα θα πληρώνουμε τα κερατιάτικά μας για να κατεβάσουμε αυτά τα δεδομένα :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

RX8Club.GR

Επίσημα Αναγνωρισμένο

Σωματείο Φίλων & Ιδιοκτητών RX8 Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

Εδω λεει ξεκαθαρα ο τυπος οτι θα πρεπει να πηγαινεις στον server αλλα αν καταλαβα καλα λεει οτι αργοτερα θα ενεργοποιηθει η δυνατοτητα να καταβαζεις αυτα τα δεδομενα στην καρτα μνημης μεσω του υπολογιστη σου μεσω ενος προγραμματος που θα βγαλει η νοκια,το λεει πως θα το λενε αλλα δεν καταλαβαινω τι λεει(οποιος ξερει πολυ καλα αγγλικα ας μας το πει),το γεγονος ειναι παντως οτι στην αρχη σιγουρα θα χρειαζεται να μπαινεις στο νετ για να επικοινωνησεις με τον σερβερ της νοκια. EDIT:εδω
ο τυπος λεει οτι οταν κανεις μεγαλο ζουμ δεν χρειαζεται να μπεις στο νετ το λεει στην αρχη οποτε στο νετ θα χρειαζεται να μπαινεις μονο οταν θα πας αποχωρα σε χωρα ας πουμε και δεν θα εχει το κινητο σου αποθηκευμενα τα δεδομενα.Μετα δειχνει τι γινεται και οταν δεν εχεις κατεβασει εναν χαρτη
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδος του GPS τελικά αποτελεί νέο φρούτο. Από ό,τι διάβασα μέχρι τώρα δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα και δεν είμαι ο μόνος. Αν δεν το πάρει κάποιος στα χέρια του να το δουλέψει, δε βλέπω να βγάζουμε άκρη.

 

Τα παραπάνω βέβαια όσον αφορά τη χρέωση και το κατέβασμα ή μη των χαρτών μέσω (κινητού) internet.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδος του GPS τελικά αποτελεί νέο φρούτο. Από ό,τι διάβασα μέχρι τώρα δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα και δεν είμαι ο μόνος. Αν δεν το πάρει κάποιος στα χέρια του να το δουλέψει, δε βλέπω να βγάζουμε άκρη.
Πιστευω οτι στο νετ θα πρεπει να πας οταν δεν βρισκεσαι σε καποια τοπικη περιοχη,οπως μια πολη ας πουμε οποτε εχεις κατεβαζει τους χαρτες και τη πλοηγηση
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα φαίνεται όντως εύχρηστο πρόγραμμα. Αναρρωτιέμαι, τις (επίσημες) πληροφορίες για πιτσαρίες, ξενοδοχεία, εστιατόρια κτλ. να τις βάζουν τσάμπα; Μπα! Αν έχω δίκιο υπάρχει πολύ ψωμί στο υπόβαθρο για διαφημίσεις κτλ. Κατά πόσο θα πιάσει είναι άλλο θέμα. Φάνηκε πάντως ότι μπορείς να μοιραστείς με άλλους τις πληροφορίες σου (τα favorites) για διάφορα μέρη. Δηλ. κάτι σαν τα Google Placemarks. Εφόσον ισχύει, βλέπω να δημιουργείται και νέα κατηγορία μηνυμάτων στο myphone: Τοποθεσίες GPS - ανταλλαγή favorites μεταξύ χρηστών. Π.χ: "Ρε παιδιά έχει κανένας τα μπαράκια με jazz στη Θεσσαλονίκη;"

Χα! Ωραίο φαίνεται.

Μέχρι τώρα δεν έχω δουλέψει GPS. Τα παιδιά που έχουν μια πείρα πάνω στο θέμα μπορούν να μας πουν: Υπάρχει κάτι ανάλογο στις άλλες συσκευές GPS;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ειναι τσαμπα αυτα συμπεριλαμβανονται στην πλοηγηση που την αγοραζεις,επισης θα μπορεις να αγορασεις και τουριστικο οδηγο για καποια πολη
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...