Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 (Pre-Release)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι για να ξετρελαίνεσαι κιόλας.

Οι κοντινές είναι θολές(αυτή με το ρολοί λιγότερο, αλλά και πάλι είναι θολή)ενώ οι άλλες 2 είναι μεν καλές, αλλά οι συνθήκες δεν ήταν και δύσκολες.

Με λίγα λόγια, περιμένω να το δώ σε εσωτερικούς χώρους και βράδυ έξω για να κρίνω.

Ενταξει κινητο ειναι σε σχεση παντως με οτι κυκλοφορει σημερα ειναι καλυτερο τουλαχιστον σε νορμαλ συνθηκες,στο απολυτο σκοταδι ενταξει το εχω πει ηθελε καλυτερο φλας αλλα γιατι να τραβας μεσα στο σκοταδι φωτο?Στο παραπανω preview παντως οι φωτο που ειχε σε νυχτα και εσωτερικους χωρους ηταν σαφως αρκετα πιο βελτιωμενες σε σχεση με το Ν93 ακομα και το Ν73
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Aμα ξεραμε Γαλλικα καλυτερα θα ηταν:(

 

σαν φοτο γενικα ητανε καλες.

εκτος απο 2 που ητανε θολε(κοντινες).

για το βιντεο δεν μπορω να πω ακομα κατι.

εχω το ν93 αυτην την στιγμη και πιστευω ειναι καλυτερο.

αν και προσωπικα δεν με ενδιαφερει αυτο.

ν95 ειναι αυτο...:p :p

Ναι σιγουρα δεν σε ψιλοαπαγοητευσε ομως?

 

Αν καταλαβα καλα απο οσα γραφονται σε αυτα τα 2 preview οι χαρτες και το βασικο navigation θα ειναι τσαμπα απλα θα πληρωνεις για καθοδηγηση με φωνη η για οδηγο καποιας πολης. Σωστά??

 

Στο πρωτο λινκ η δευτερη σελιδα γιατι δεν δουλευει??

 

Denior σε ποιο καταστημα αφησες προκαταβολη??

Σωστα ετσι ειναι επιπλεον θα τους κατεβαζεις δεν θα ειναι μεσα στο κινητο δηλαδη
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε για voip κλησεισ μεσω της wireless συνδεσης με καποιο προγραμμα?κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ σημαντικο..νομιζετε οτι γινεται?
Link to comment
Share on other sites

Από το υλικό που είδαμε παραπάνω με στενοχώρησαν 3 πράγματα:

1. Το GPS σύμφωνα με το πρώτο link μοιάζει κάπως με GPS ανάγκης. Στο δεύτερο link ευτυχώς έχει καλύτερα σχόλια (ίσως να είναι και μεταγενέστερη παρουσίαση). Ίσως τελικά όντως στο τελικό προϊόν να είναι πιο λειτουργικό. Αναμένουμε.

2. Στις φωτό δεν έχουν καμία νυχτερινή λήψη και αυτό μου φαίνεται λίγο ύποπτο. Δε λέω να φτάνει το xenon φλας του K800 αλλά έστω και αν τα χρώματα δεν είναι καλά, τουλάχιστον να μην μπλεδίζουν οι σκούρες περιοχές και να μη γεμίζουν με μπλε κόκκους οι μισοφωτισμένες (σαν το Ν73). Το περιμένω να το δω αυτό. Ίσως να τους παρακάλεσαν από τη Νόκια να μη βάλουν τέτοιες φωτό μέχρι να το τελειοποιήσουν. Ελπίζω...

3. Η μπαταρία τελικά απέδειξε αυτό που φοβόμουν. Δυστυχώς τα νούμερα δεν κάνουν λάθος, είναι μικρή για το "μπόι" του.

 

Από αυτά, αυτό που με πείραξε περισσότερο είναι το τελευταίο με τη μπαταρία και αν δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής της, είναι το μόνο που δεν επιδέχεται βελτίωση. Για τα άλλα δύο (φωτό νύχτα και GPS) πιστεύω να διορθωθούν.

 

Είναι όμως να απορεί κανείς με τις επιλογές των εταιριών μερικές φορές. Φτιάχνουν ένα μοντέλο με τόσες δυνατότητες και επιδόσεις και κάνουν την πατάτα στην μπαταρία. Απορώ για το λόγο! Τι θα γινόταν; θα πάχυνε το κινητό; Ας το έκαναν δυο χιλιοστά μεγαλύτερο σε κάποια διάσταση.

Τι να πει κανείς...!! :blink:

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Το GPS μπορω να πω οτι μου βρομαει και μενα. Πιστευω οτι η εφαρμογη Maps δεν θα ειναι και οτι καλυτερο. Δε νομιζω να φτανει τις αλλες εφαρμογες (Tomtom, Route66 κλπ). Μεχρι αυτες να βγαλουν update για υποστηριξη του GPS του Ν95 θα ειναι λιγο gps αναγκης. Εκτος κι αν η Νοκια μας την κανει την εκπληξη.

Οσο για την μπαταρια, αν μεινεις αυτηρα σε 2g δικτυο θα ανεβαινει η αυτονομια της κατα πολυ. Οσο για το gps και το wifi, θα πρεπει να εχουμε τους φορτιστες μας προχειρους...

Απο περσι ελεγα να κανω την αλλαγη σε Νοκια οταν ειδα το Ν80 αλλα τελικα διστασα. Φετος δεν εχει τετοια...

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες σίγουρα θα ξέρουμε περισσότερα και πιο αναλυτικά για το Ν95, αλλά και για τα νέα μοντέλα της Nokia στην έκθεση 3GSM Μπαρτσελόνα 12-15/02/2007. Αναμονή...
Link to comment
Share on other sites

Aμα ξεραμε Γαλλικα καλυτερα θα ηταν:(

 

 

Δεν αναφέρεται κάτι καινούριο στην εν λόγω σελίδα.Απλά παραθέτονται τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Ν95.

Γνωρίζει κανείς αν η συσκευή θα είναι συμβατή και με άλλες μπαταρίες,εκτός από αυτήν που θα περιέχεται στη συσκευασία της;

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτό δεν έχουν καμία νυχτερινή λήψη και αυτό μου φαίνεται λίγο ύποπτο.
Στο preview που εδωσε παραπανω ο nervous εχει και φωτο τη νυχτα.Το ειπα και πιο πριν τις θεωρω βελτιωμενες σε σχεση με το Ν73(σκεψου οτι ειναι και πρωτοτυπο) αν ειναι τουλαχιστον τετοιας ποιοτητας στο τελικο προιον θα ειναι αξιοπρεπεις
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Paidia,dextite tin teleiotita xwris na tin analuete toso.Kai eidikotera apo ti stigmi pou den to exete.To kinito einai koryfi!Ti na leme twra......>!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Electronic Computing Systems

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει κινητο ειναι σε σχεση παντως με οτι κυκλοφορει σημερα ειναι καλυτερο τουλαχιστον σε νορμαλ συνθηκες,στο απολυτο σκοταδι ενταξει το εχω πει ηθελε καλυτερο φλας αλλα γιατι να τραβας μεσα στο σκοταδι φωτο?Στο παραπανω preview παντως οι φωτο που ειχε σε νυχτα και εσωτερικους χωρους ηταν σαφως αρκετα πιο βελτιωμενες σε σχεση με το Ν93 ακομα και το Ν73

 

Κινητό κινητό, αλλά τα mgpxl του τα έχει.

Και τα οπτικά μέρη της zeiss και δεν συμμαζεύεται, άρα δεν μπορώ να είμαι επιεικής.

Τέλος πάντων, ας έρθει με το καλό και βλέπουμε...:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα σημερα σε ενα nokia shop

και αφησα μια προκαταβολη.

μου ειπε παρηγγειλε 10κομματια και τα 5 +και εγω ειναι πιασμενα.

μου ειπε Τριτη/Τερτατη θα ερθει αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο.

υπομονη!!!:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα σημερα σε ενα nokia shop

και αφησα μια προκαταβολη.

μου ειπε παρηγγειλε 10κομματια και τα 5 +και εγω ειναι πιασμενα.

μου ειπε Τριτη/Τερτατη θα ερθει αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο.

υπομονη!!!:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Σε πιο Nokia shop?Αντε ρε παιδιά να έρθει γιατι δεν αντέχουμε αλλο...Έσπασαν τα νευρα μας τοσους μήνες...

OnePlus 6T
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο αυτό θα αποτελέσει τον διάδοχο του σημερινού μου κινητού (Nokia 6680). Σίγουρα η τιμή του θα αγγίζει τα 700 Ευρώ. Τώρα το εαν αξίζει τα λεφτά του είναι υποκειμενικό. Υπάρχουν χρήστες που δεν χρειάζονται τόσες υπηρεσίες πάνω σε ένα κινητό και φυσιολογικό είναι να μην το αγοράσουν.

 

Εγω πάντως το θεωρώ κινητό ΣΤΑΘΜΟΣ για την τεχνολογική εποχή του 2007! Το gps προσδίδει πολλά μπόνους στο κινητό, καθώς και η μεγάλη οθόνη του. Must για τους επαγγελματίες και love για εμάς τους "τρεις και εξήντα" φοιτητές που θέλουμε μια τέτοια τεχνολογική πανδαισία στα χέρια μας.

 

Φυσικά η μπαταρία δεν θα μπορεί να ανταποκρίνεται σε παραπάνω από 1μιση μέρες χρήση (σύμφωνα με την δική μου προβλεπόμενη χρήση) όταν ήδη το προηγούμενο κινητό μου είχε ανάλογη επίδοση. Κι αυτό γι' αυτούς που έχουν περάσει τις μπαταρίες των κινητών τους για μια δεύτερη ΔΕΗ! Δόξα τω θεώ, φορτιστές (μέχρι και ηλίου) υπάρχουν. Κρίμα να υποβαθμίζουμε τέτοιο κινητό μόνο και μόνο για την μπαταρία του... Εν αναμονή του Nokia N95 λοιπόν... Η τιμή του πιστεύω πως θα είναι στα 680 Ευρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τοσο νωρις? Μακαρι,για να μας πεις και εντυπωσεις!

ετσι μου ειπε...αλλα και παλι δεν ειναι standar.

Σε πιο Nokia shop?Αντε ρε παιδιά να έρθει γιατι δεν αντέχουμε αλλο...Έσπασαν τα νευρα μας τοσους μήνες...

 

σε nokia shop(ΛΑΡΙΣΑ).:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο αυτό θα αποτελέσει τον διάδοχο του σημερινού μου κινητού (Nokia 6680). Σίγουρα η τιμή του θα αγγίζει τα 700 Ευρώ. Τώρα το εαν αξίζει τα λεφτά του είναι υποκειμενικό. Υπάρχουν χρήστες που δεν χρειάζονται τόσες υπηρεσίες πάνω σε ένα κινητό και φυσιολογικό είναι να μην το αγοράσουν.

 

Εγω πάντως το θεωρώ κινητό ΣΤΑΘΜΟΣ για την τεχνολογική εποχή του 2007! Το gps προσδίδει πολλά μπόνους στο κινητό, καθώς και η μεγάλη οθόνη του. Must για τους επαγγελματίες και love για εμάς τους "τρεις και εξήντα" φοιτητές που θέλουμε μια τέτοια τεχνολογική πανδαισία στα χέρια μας.

 

Φυσικά η μπαταρία δεν θα μπορεί να ανταποκρίνεται σε παραπάνω από 1μιση μέρες χρήση (σύμφωνα με την δική μου προβλεπόμενη χρήση) όταν ήδη το προηγούμενο κινητό μου είχε ανάλογη επίδοση. Κι αυτό γι' αυτούς που έχουν περάσει τις μπαταρίες των κινητών τους για μια δεύτερη ΔΕΗ! Δόξα τω θεώ, φορτιστές (μέχρι και ηλίου) υπάρχουν. Κρίμα να υποβαθμίζουμε τέτοιο κινητό μόνο και μόνο για την μπαταρία του... Εν αναμονή του Nokia N95 λοιπόν... Η τιμή του πιστεύω πως θα είναι στα 680 Ευρώ!!!

 

η τιμη του φιλε Tarig_Egeiban εχει ανακοινωθει απο το φιλο nervous εδω και μερες και απο nokia shop που πηγα στα 721Ε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας καμιά τελευταία ενημέρωση σχετικά με το πότε θα κυκλοφορήσει???Έστω στην Αθήνα όπο και υπολογίζω οτι θα βρίσκεται λίγες μέρες νωρίτερα απο τις άλλες πόλεις...
OnePlus 6T
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο αυτό θα αποτελέσει τον διάδοχο του σημερινού μου κινητού (Nokia 6680). Σίγουρα η τιμή του θα αγγίζει τα 700 Ευρώ. Τώρα το εαν αξίζει τα λεφτά του είναι υποκειμενικό. Υπάρχουν χρήστες που δεν χρειάζονται τόσες υπηρεσίες πάνω σε ένα κινητό και φυσιολογικό είναι να μην το αγοράσουν.

 

Εγω πάντως το θεωρώ κινητό ΣΤΑΘΜΟΣ για την τεχνολογική εποχή του 2007! Το gps προσδίδει πολλά μπόνους στο κινητό, καθώς και η μεγάλη οθόνη του. Must για τους επαγγελματίες και love για εμάς τους "τρεις και εξήντα" φοιτητές που θέλουμε μια τέτοια τεχνολογική πανδαισία στα χέρια μας.

 

Φυσικά η μπαταρία δεν θα μπορεί να ανταποκρίνεται σε παραπάνω από 1μιση μέρες χρήση (σύμφωνα με την δική μου προβλεπόμενη χρήση) όταν ήδη το προηγούμενο κινητό μου είχε ανάλογη επίδοση. Κι αυτό γι' αυτούς που έχουν περάσει τις μπαταρίες των κινητών τους για μια δεύτερη ΔΕΗ! Δόξα τω θεώ, φορτιστές (μέχρι και ηλίου) υπάρχουν. Κρίμα να υποβαθμίζουμε τέτοιο κινητό μόνο και μόνο για την μπαταρία του... Εν αναμονή του Nokia N95 λοιπόν... Η τιμή του πιστεύω πως θα είναι στα 680 Ευρώ!!!

Ολα καλά αλλα το σημαντικοτερο ειναι η μπαταρία,ενταξει δεν ζητάμε να είναι και ΔΕΗ,αλλα να βγάζει τουλαχιστον 2 μερες γεμάτες..

 

Ξέρει κανεις αν δέχεται την μπαταρία του ν73?

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά αλλα το σημαντικοτερο ειναι η μπαταρία,ενταξει δεν ζητάμε να είναι και ΔΕΗ,αλλα να βγάζει τουλαχιστον 2 μερες γεμάτες..

 

Ξέρει κανεις αν δέχεται την μπαταρία του ν73?

 

Κοίτα απ'οσο ξέρω αν χρησιμοποιήσεις wi-fi και gps με μέτρο θα κρατήσει καναδυο μέρες...Αν πάλι κάποιος το παρακάνει ούτε μια μέρα...Το βλέπω απο το δικό μου το τηλέφωνο (νοκια Ε-60) που με ανοιχτό το wi-fi είναι απογοήτευση...Σε λειτουργια με μέτρο όμως είναι μια χαρά...

OnePlus 6T
Link to comment
Share on other sites

Για οσα ακουγονται για το Gps,λογικα θα φοραει Sirf star II πομποδεκτη,δλδ αξιοπρεπη ληψη/ακριβεια και οχι θαυματα(θαυματα?γινονται θαυματα σημερα?)Οσον αφορα το λογισμικο δλδ την εφαρμογη maps απο τα βιντεακια στο you tube μου φανηκε πολυ ευχρηστη,και "προσγειωμενη".Καμμια σχεση δλδ με τα destinator και tom tom που χρησιμοποιω αυτο τον καιρο και θα τα χαρακτηριζα δυσχρηστα και καθολου φιλικα για το χρηστη.Προσωπικα αυτο δε με χαλαει αλλα οταν πρεπει να πλοηγηθεις σε "θαμμενα" μενου για να ακνεις κατι απλο ειναι σπασιμο νευρο.ΟΚ μπορει το Ν95 να μην υποστηριζει πιο συνθετες τεχνολογιες π.χ TMC αλλα το Interface του μου φανηκε πολυ πιο φιλικο

 

οσο για την μπαταρια ειναι ενα θεμα που εχει λυθει εδω και χρονια.Αν βγαζει μια μερα με βαρυ φορτο τοτε το βαζεις απλα στην πριζα καθε βραδυ και απο δω πανε κι αλλοι.Για gps στο αμαξι υπαρχει φορτιστης αυτοκινητου και κ.ο.κ

Δε βλεπω δλδ το λογο για γκρινια.Αν ειχε μεγαλυτερη μπαταρια και με κοστος 20cc Ογκου και 20 γρ καποιοι θα γκρινιαζαν περισσοτερο...

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στο Πλαίσιο της Καλαμαριάς και μου είπαν ότι το περιμένουν μετά τις 12-2-2007

Τιμή γύρω στα 850 :wacko:

Τέλειωσε κι αυτό το όνειρο για μένα

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

RX8Club.GR

Επίσημα Αναγνωρισμένο

Σωματείο Φίλων & Ιδιοκτητών RX8 Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

Κινητό κινητό, αλλά τα mgpxl του τα έχει.

Και τα οπτικά μέρη της zeiss και δεν συμμαζεύεται, άρα δεν μπορώ να είμαι επιεικής.

Τέλος πάντων, ας έρθει με το καλό και βλέπουμε...:)

Στο review που εδωσε πριν ο nervous εχει και σε απολυτο σκοταδι.Κοιτα να δεις στην καμερα πιστευω οτι ειναι κορυφη αλλα αν βγαλει η SE κανα Κ850 με 5 ΜΡ θα το ριχνει πιστευω.Παντως σε σχεση με τα νοκια που κυκλοφορουν μεχρι σημερα υπαρχει σαφης βελτιωση σε αυτον τον τομεα.EDIT:Φιλε GtC ο καθενας λεει οτι θελει το κινητο 720 ευρω θα εχει
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια η τιμή που μου είπανε ήταν 869 αλλά δεν ήξερε να μου πει τί θα περιέχει αυτή η τιμή

Ίσως να έχει κάποιους χάρτες μέσα με δυνατότητα πλοήγησης

Τέλος πάντων 2 βδομάδες μείνανε. θα δείξει

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

RX8Club.GR

Επίσημα Αναγνωρισμένο

Σωματείο Φίλων & Ιδιοκτητών RX8 Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το λογισμικο δλδ την εφαρμογη maps απο τα βιντεακια στο you tube μου φανηκε πολυ ευχρηστη,και "προσγειωμενη".Καμμια σχεση δλδ με τα destinator και tom tom που χρησιμοποιω αυτο τον καιρο και θα τα χαρακτηριζα δυσχρηστα και καθολου φιλικα για το χρηστη.Προσωπικα αυτο δε με χαλαει αλλα οταν πρεπει να πλοηγηθεις σε "θαμμενα" μενου για να ακνεις κατι απλο ειναι σπασιμο νευρο.ΟΚ μπορει το Ν95 να μην υποστηριζει πιο συνθετες τεχνολογιες π.χ TMC αλλα το Interface του μου φανηκε πολυ πιο φιλικο

 

Κι εγω στο YouTube που εχω δει, μου φανηκε μεν ευχρηστη απλως φοβαμαι αυτο το download maps over the air. Αν υπαρχει δυνατοτητα να σωζεις τους χαρτες απο πριν τοτε ειμαστε καλα. Ολα τα ξενα sites λενε οτι θα γινεται αυτο χωρις ομως κανενας να το λεει με σιγουρια. Ολα αυτα μαλλον θα ξεκαθαρισουν οταν οι πρωτοι απο εμας εδω μεσα το παρουν στα χερια τους.

 

Την εξτρα εφαρμογη που σε καθοδηγει με φωνη λετε να την βρουμε σπασμενη; Μαλλον πολυ προστρεχω:X :X Υπομονη λιγο ακομα:worry:

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω πίσω τις επιφυλάξεις μου για τις φωτογραφίες στο σκοτάδι, δεν είχα δει αυτές από το παρακάτω λίνκ που είχε δώσει ο Nervus:

http://www.symbian-freak.com/reviews/n95/n95_preview_02.htm

κοιτάξτε ιδιαίτερα αυτή:

http://www.symbian-freak.com/reviews/Images/n95/medisamples/29012007040.jpg

και αυτή:

http://www.symbian-freak.com/reviews/Images/n95/medisamples/29012007030.jpg

καμία σχέση με τις νυχτερινές του Ν73. Ούτε μπλε κουκίδες ούτε μπλε κουρτίνα. Υπάρχει βέβαια ο συνήθης ψηφιακός "θόρυβος" λόγω αύξησης του ISO που συναντάμε και σε ψηφιακές μηχανές.

Πολύ ικανοποιητικές. Και στο τελικό προϊόν σίγουρα θα είναι (έστω και ελαφρώς) καλύτερες.

Πολύ ευχάριστο αυτό. :) :)

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...