Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 31/12/2023 at 7:28 ΜΜ, Pppe said:

Προσωπικα εμπιστευομαι περισσοτερο το 13888 απο τα "Urdu" του 1299

Λοιπόν κάλεσα την περασμένη εβδομάδα το 1299 μέσω της εφαρμογής και βγήκε αρχικά μια κοπέλα που δεν μπορούσε να συνεννοηθεί καθόλου στα ελληνικά, (ενώ πάτησα την επιλογή ελληνικά στο μενού). Της ζήτησα αμέσως να με συνδέσει με κάποιον/α που να μιλάει ελληνικά, με ρώτησε αν μιλάω αγγλικά της απάντησα όχι και αμέσως με σύνδεσε με μία ευγενέστατη και πολύ εξυπηρετική κοπέλα που συνεννοηθήκαμε και μου έλυσε το θέμα. Το γράφω γιατί μπορεί να φανεί χρήσιμο σε περίπτωση αγνάκης.

Καλή χρονιά, με υγεία αγάπη και χαρά σε όλους/ες.

Edited by gag
edit
Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2023 at 4:50 ΜΜ, athonas said:

Επί σειρά ετών σε περιαγωγή από την ΕΕ η αποστολή sms στο 1330 ήταν εφικτή και μάλιστα χωρίς χρέωση. Αυτό γινόταν αυτόματα με την άφιξη στη χώρα της ΕΕ χωρίς καμία αλλαγή στις Ρυθμίσεις, επιλογή του αριθμού 1330 λεκτικό (πχ ‘Υ’ για υπόλοιπο) και αποστολή. Το μήνυμα πήγαινε στον προορισμό του και άμεσα ερχόταν η απάντηση.

Το τελευταίο διάστημα κάτω από τις ίδιες συνθήκες, με την επιλογή του αριθμού διαπιστώνω ότι προσυνάπτεται ο κωδικός χώρας περιαγωγής και βέβαια η αποστολή από την Cosmote εκλαμβάνεται σαν καλούμενος τετραψήφιος στην χώρα περιαγωγής (πχ +431330) με αποτέλεσμα το μήνυμα να μην φθάνει στον προορισμό του και βέβαια να χρεώνεται σαν αποστολή sms στη χώρα περιαγωγής.

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία και μπορεί να υποδείξει πως αντιμετωπίζεται η συγκεκριμένη περίπτωση αποστολής sms στο 1330 από χώρα ΕΕ;

Android 14 – Assisted Dialing (ενεργοποιημένο και μη) & Default home country

Καλή Χρονιά σε όλους!

Μετά από σχετική διερεύνηση φαίνεται πως βρέθηκε η λύση στο πρόβλημα των sms σε τετραψήφια (ή και άλλα νούμερα) κατά την περιαγωγή, όπως πχ η αγορά πακέτων 500’ και 2GB δώρο για Βουλγαρία ή Ρουμανία με 5€ που είναι εφικτή μόνο με αποστολή sms.

Εάν υπάρχει ενδιαφέρον, ευχαρίστως να αναφέρω εδώ για την κοινότητα ή με PM πως το αντιμετώπισα.

Edited by athonas
Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοδιαβασα για τον αλγόριθμο του 60+60 πριν χρόνια εδώ στο νήμα, είχε αναφερθεί ότι γίνεται reset την πρωτοχρονιά και το Πάσχα. Αυτό φαίνεται να μην ισχύει φέτος. Νομίζω είχε αναφερθεί μια εξαίρεση σε δίσεκτο έτος;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, athonas said:

Καλή Χρονιά σε όλους!

Μετά από σχετική διερεύνηση φαίνεται πως βρέθηκε η λύση στο πρόβλημα των sms σε τετραψήφια (ή και άλλα νούμερα) κατά την περιαγωγή, όπως πχ η αγορά πακέτων 500’ και 2GB δώρο για Βουλγαρία ή Ρουμανία με 5€ που είναι εφικτή μόνο με αποστολή sms.

Εάν υπάρχει ενδιαφέρον, ευχαρίστως να αναφέρω εδώ για την κοινότητα ή με PM πως το αντιμετώπισα.

Γράψε τη λύση, να την ξέρει κάποιος αν του τύχει 😉

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yyyy said:

Γράψε τη λύση, να την ξέρει κάποιος αν του τύχει 😉

Με την ελπίδα ότι θα φανεί χρήσιμο σε κάποιον, κατά πάσα πιθανότητα από οποιαδήποτε χώρα σε περιαγωγή, όσο σε μένα από την Αυστρία.

Περιβάλλον Custom ROM Evolution-X 14.0 & CrDroid 10.0 both Android 14, όμως πιστεύω ότι το πρόβλημα προέρχεται από ενδιάμεσες ενημερώσεις του Google Messages και είναι ανεξάρτητο από συσκευή ή έκδοση Android.

Apps -> Messages -> Uninstall all Updates -- Reboot -- Play Store -> update Messages

Ακολούθως όταν συμπληρωθεί ο τετραψήφιος, αν και φαίνεται ότι προσυνάπτεται ο κωδικός της χώρας περιαγωγής, στο SMSC προωθείται μόνο ο τετραψήφιος που δέχεται η Cosmote και όχι πχ +431330 που είναι χρεώσιμο sms προς τη χώρα περιαγωγής. Αυτό μπορεί να διαπιστωθεί στην εφαρμογή Messages -> Settings -> Details, όπου θα φανεί μόνο ο τετραψήφιος που θα αποσταλεί στο κέντρο μηνυμάτων. Εννοείται ότι το +301330 δεν αναγνωρίζεται από το SMSC της Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2024 at 11:43 ΠΜ, VIPdriver said:

Καλή χρονιά με υγεία!

Ουτε στο app, ουτε στο 1330 λεει κάτι. 

Εγώ στις 27/12/23 έβαλα πακέτο 60΄ και μπήκαν και άλλα 60΄. Άρα αυτήν τη εβδομάδα δεν έχει διπλασιασμό και λογικά θα έχει την επόμενη.

Edited by johnnykap1
Link to comment
Share on other sites

η wifigreece στελνει τους κωδικους στον αριθμο που γραφουμε στην παραγγελια;

θελω να αγορασω 2 6αρες για τον πεθερο και τη γυναικα, αν βαλω δικο μου αριθμο στην παραγγελια θα σταλουν στο δικο μου αριθμο;

και πως θα της περασω μετα στους αλλους; ειδικα ο πεθερος ειναι μακρυα

 

edit: πηρα τηλ, στο email λεει τους στελνουν τους κωδικους, αλλα πρεπει να χεις προσβαση για το περασεις

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, patrickdrd said:

η wifigreece στελνει τους κωδικους στον αριθμο που γραφουμε στην παραγγελια;

θελω να αγορασω 2 6αρες για τον πεθερο και τη γυναικα, αν βαλω δικο μου αριθμο στην παραγγελια θα σταλουν στο δικο μου αριθμο;

και πως θα της περασω μετα στους αλλους; ειδικα ο πεθερος ειναι μακρυα

 

edit: πηρα τηλ, στο email λεει τους στελνουν τους κωδικους, αλλα πρεπει να χεις προσβαση για το περασεις

τι είναι 16ψήφοι κωδικοί;

Δεν μπορείς να τους περάσεις μέσα απο το cosmote app;

Το κινητό frog της γυναίκας σου αφού λογικά είστε στην ίδια διεύθυνση μπορείς να το έχεις μαζί με το δικό σου στο cosmote app και να το διαχειρίζεσαι απο εκεί.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

μου απαντησαν "Θα τους περάσετε από frog app στο πεδίο  frog bundle card.

τελοσπαντων ακομα περιμενω να στειλουν

 

edit: 10ψηφιο, σορυ

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2024 at 12:30 ΠΜ, gpapas640 said:

Όταν πρωτοδιαβασα για τον αλγόριθμο του 60+60 πριν χρόνια εδώ στο νήμα, είχε αναφερθεί ότι γίνεται reset την πρωτοχρονιά και το Πάσχα. Αυτό φαίνεται να μην ισχύει φέτος. Νομίζω είχε αναφερθεί μια εξαίρεση σε δίσεκτο έτος;

Ναι ίσχυε για χρόνια το reset την Πρωτοχρονιά και το Πάσχα αλλά φέτος δεν το έκαναν... σαν κάτι να άλλαξαν. Δεν έχει σχέση το δίσεκτο έτος γιατί το 2020 το είχαν εφαρμόσει κανονικά το reset.

Τώρα πάμε βδομάδα παρά βδομάδα μέχρι και τις 15/4 και θα δούμε πως θα παίξει το Πασχα, αν θα κάνει 2βδομαδο κενό με διπλασιασμό στις 6/5 αντί για τις 29/4. Υπάρχει σενάριο να κατήργησαν τελείως τα (max δύο το έτος) 2βδομαδα κενά.

Επόμενος διπλασιασμός 8/1.

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, runner70 said:

Ναι ίσχυε για χρόνια το reset την Πρωτοχρονιά και το Πάσχα αλλά φέτος δεν το έκαναν... σαν κάτι να άλλαξαν. Δεν έχει σχέση το δίσεκτο έτος γιατί το 2020 το είχαν εφαρμόσει κανονικά το reset.

Τώρα πάμε βδομάδα παρά βδομάδα μέχρι και τις 15/4 και θα δούμε πως θα παίξει το Πασχα, αν θα κάνει 2βδομαδο κενό με διπλασιασμό στις 6/5 αντί για τις 29/4.

Επόμενος διπλασιασμός 8/1.

Μια χαρά 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, runner70 said:

Ναι ίσχυε για χρόνια το reset την Πρωτοχρονιά και το Πάσχα αλλά φέτος δεν το έκαναν... σαν κάτι να άλλαξαν. Δεν έχει σχέση το δίσεκτο έτος γιατί το 2020 το είχαν εφαρμόσει κανονικά το reset.

Τώρα πάμε βδομάδα παρά βδομάδα μέχρι και τις 15/4 και θα δούμε πως θα παίξει το Πασχα, αν θα κάνει 2βδομαδο κενό με διπλασιασμό στις 6/5 αντί για τις 29/4. Υπάρχει σενάριο να κατήργησαν τελείως τα (max δύο το έτος) 2βδομαδα κενά.

Επόμενος διπλασιασμός 8/1.

Έχεις δίκιο το δίσεκτο έτος δεν παίζει ρόλο. Αυτό το οποίο είχα διαβάσει ως εξαίρεση νομίζω πως τελικά είναι το εξής.

Εάν η πρωτοχρονιά πέσει μέσα στην εβδομάδα, τότε ισχύει το reset. Αν πέσει Δευτέρα τότε δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, gpapas640 said:

Έχεις δίκιο το δίσεκτο έτος δεν παίζει ρόλο. Αυτό το οποίο είχα διαβάσει ως εξαίρεση νομίζω πως τελικά είναι το εξής.

Εάν η πρωτοχρονιά πέσει μέσα στην εβδομάδα, τότε ισχύει το reset. Αν πέσει Δευτέρα τότε δεν ισχύει.

1/1/18 είχε γίνει διπλασιασμός αν και τότε δεν ίσχυε το reset της Πρωτοχρονιάς και του Πάσχα αλλά ήταν πιο "τυχαίο" του πότε είχαμε 2βδομαδο κενό.

Προσωπικά πιστεύω ότι απλά κατήργησαν τα 2βδομαδα κενά και θα παίζουμε μόνιμα πλέον βδομάδα παρά βδομάδα. Θα φανεί στις 29/4. Αν θα έχουμε, τότε όντως το κατήργησαν.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, runner70 said:

1/1/18 είχε γίνει διπλασιασμός αν και τότε δεν ίσχυε το reset της Πρωτοχρονιάς και του Πάσχα αλλά ήταν πιο "τυχαίο" του πότε είχαμε 2βδομαδο κενό.

Προσωπικά πιστεύω ότι απλά κατήργησαν τα 2βδομαδα κενά και θα παίζουμε μόνιμα πλέον βδομάδα παρά βδομάδα. Θα φανεί στις 29/4. Αν θα έχουμε, τότε όντως το κατήργησαν.

Με τόσες αλλαγές που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση να πειραζαν και το συγκεκριμένο αλογόριθμο. Υπομονή ως το Πάσχα για να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας...

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2023 at 11:04 ΠΜ, athonas said:

SIM Frog με απεριόριστα για 1 χρόνο με 60/120€ από τα καταστήματα. Εάν κάποιος γνωρίζει τι ισχύει για την περιαγωγή ας  μας ενημερώσει, ευχαριστούμε.

Δικό μου πρόσωπο προμηθεύτηκε σήμερα για λογαριασμό μου την Frog sim με τα απεριόριστα για ένα χρόνο στο κατάστημα Frog της Θεσσαλονίκης, πλήρωσε τα 120€ με πιστωτική και δόθηκε απόδειξη.

Ατυχώς, παρέλειψε να επιβεβαιώσει αν το πακέτο ισχύει και πως στην περιαγωγή, θέμα το οποίο παραμένει ανοιχτό, για όποιον έχει ακούσει κάτι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, athonas said:

Δικό μου πρόσωπο προμηθεύτηκε σήμερα για λογαριασμό μου την Frog sim με τα απεριόριστα για ένα χρόνο στο κατάστημα Frog της Θεσσαλονίκης, πλήρωσε τα 120€ με πιστωτική και δόθηκε απόδειξη.

Ατυχώς, παρέλειψε να επιβεβαιώσει αν το πακέτο ισχύει και πως στην περιαγωγή, θέμα το οποίο παραμένει ανοιχτό, για όποιον έχει ακούσει κάτι σχετικό.

@VIPdriverσε ενδιέφερε νομίζω;

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, sou_d said:

@VIPdriverσε ενδιέφερε νομίζω;

Πράγματι φίλε μου, αλλά ούτε εγω ρωτησα για ρομινγκ

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, VIPdriver said:

Πράγματι φίλε μου, αλλά ούτε εγω ρωτησα για ρομινγκ

Αν θυμάμαι καλά από το προηγούμενο, έδινε κάποια gb. Κάτσε μήπως μπορέσω και βρω καμία φωτό

 

Edit: 9 gb περιαγωγή, διάβασα σε γειτονικό forum

Edited by sou_d
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, athonas said:

Δικό μου πρόσωπο προμηθεύτηκε σήμερα για λογαριασμό μου την Frog sim με τα απεριόριστα για ένα χρόνο στο κατάστημα Frog της Θεσσαλονίκης, πλήρωσε τα 120€ με πιστωτική και δόθηκε απόδειξη.

Ατυχώς, παρέλειψε να επιβεβαιώσει αν το πακέτο ισχύει και πως στην περιαγωγή, θέμα το οποίο παραμένει ανοιχτό, για όποιον έχει ακούσει κάτι σχετικό.

Ισχύει ακόμη αυτή η προσφορά;

Link to comment
Share on other sites

Με την ανανέωση των 10 ευρώ από κατάστημα μου δόθηκαν 600ΜΒ. Μέσω της εφαρμογής δίνονται και άλλα ; Δεν βρίσκω την  συγκεκριμένη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, xristosxristos said:

Με την ανανέωση των 10 ευρώ από κατάστημα μου δόθηκαν 600ΜΒ. Μέσω της εφαρμογής δίνονται και άλλα ; Δεν βρίσκω την  συγκεκριμένη επιλογή.

 

Screenshot_2024-01-05-08-20-16-99_cb84e492761bd37f592463c8ec9271cc.jpg

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, sou_d said:

Αν θυμάμαι καλά από το προηγούμενο, έδινε κάποια gb. Κάτσε μήπως μπορέσω και βρω καμία φωτό

Edit: 9 gb περιαγωγή, διάβασα σε γειτονικό forum

9GB το χρόνο, τον μήνα ή τη μέρα; Υπάρχει κάποιος σύνδεσμος για το γειτονικό forum όπου το διάβασες;

12 ώρες πριν, costastro said:

Ισχύει ακόμη αυτή η προσφορά;

Μέχρι χθες, όπως ανέφερα παραπάνω ίσχυε κανονικά στο κατάστημα Θεσσαλονίκης

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά από γνωστό που πήγε και πήρε από όσο ξέρω ισχύει συνεχώς με 120€. Προ καιρού βέβαια έτρεξε επιπλέον προσφορά με 60€ για λίγους...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, xristosxristos said:

Με την ανανέωση των 10 ευρώ από κατάστημα μου δόθηκαν 600ΜΒ. Μέσω της εφαρμογής δίνονται και άλλα ; Δεν βρίσκω την  συγκεκριμένη επιλογή.

Στο frog app από την πρώτη σελίδα πατάς το κουμπί πακέτα.
Στην επόμενη σελίδα βγάζει ένα banner σαν διαφήμιση που γράφει "Δωρεάν extras μονο για σένα".
Πάτάς πάνω σε αυτό και εμφανίζει κάποιες επίλογές οπου μία εξ αυτών είναι τα επιπλέον 500Mb.
Μπορείς να τα ενεργοποιήσεις μέσα 30 μέρες από τότε που έβαλες τα χρήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...