Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 minutes ago, Bas said:

Οχι

Άρα έχει πρόβλημα σε όλους και είναι λογικά κάτι προσωρινό;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Mivas said:

Άρα έχει πρόβλημα σε όλους και είναι λογικά κάτι προσωρινό;


Μάλλον, και εγώ το ίδιο θέμα έχω και στις δύο εφαρμογές (frog & cosmote)

 

 

 

11 ώρες πριν, Bas said:

https://www.wifigreece.gr/product/karta-ananeosis-frog-6/

ειναι "bundle card" ασχετη με χρονο ομιλιας

Η 6ευρη mobile internet card από wifigreece ανανεώνει την λήξη υπολοίπου για 2 μήνες ακόμη;

Edited by opmgls
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μέσα στο Cosmote app θα φαίνεται και το FROG κινητό ή μόνο στο δικό του app;
Πάντως από οσα κατάλαβα διαβάζοντας τα περί FROG αλλά κοιτώντας και την ιστοσελίδα του, αν έχω ένα κινητό Cosmote με συμβόλαιο ή καρτοκινητό και θέλω να το κάνω FROG αλλάζει η κάρτα sim και προφανώς χάνω και τα χρήματα που έχω κάβα στο καρτοκινητό ας πούμε;
Ή κάνω λάθος;
Καλά τώρα έφαγα φλασιά...
Μόλις είδα ότι το πακέτο data "Unlimited week" μπορεί να ενεργοποιηθεί μόνο δύο φορές μέσα στον μήνα.
Το ίδιο ισχύει και στην Cosmoκάρτα & Whats up, γιατί εκεί δεν το διευκρινίζει; 

Στην εφαρμογή COSMOTE φαίνονται και τα FROG. Για τη μεταφορά υπόλοιπου δεν θα τα χάσεις, επιβεβαίωσε το όμως. Το Unlimited Giga Week και στο Frog το παίρνεις όσες φορές θέλεις. Έχουν ξεχάσει να το διορθώσουν.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, opmgls said:


Μάλλον, και εγώ το ίδιο θέμα έχω και στις δύο εφαρμογές (frog & cosmote)

Αυτα συμβαινουν οταν η πρασινη ζηλευει την μπλε...

1 ώρα πριν, opmgls said:

Η 6ευρη mobile internet card από wifigreece ανανεώνει την λήξη υπολοίπου για 2 μήνες ακόμη;

Δεν ειμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, motoboots said:


Στην εφαρμογή COSMOTE φαίνονται και τα FROG. Για τη μεταφορά υπόλοιπου δεν θα τα χάσεις, επιβεβαίωσε το όμως. Το Unlimited Giga Week και στο Frog το παίρνεις όσες φορές θέλεις. Έχουν ξεχάσει να το διορθώσουν.

Sim αλλάζει από μετατροπή συμβολαίου ή καρτοκινητού σε FROG ή κρατάμε την ίδια;

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, jimmis11 said:

Sim αλλάζει από μετατροπή συμβολαίου ή καρτοκινητού σε FROG ή κρατάμε την ίδια;

Μετατροπη καρτοκινητου γινεται με SMS στο 1314: "ΑΛΠΑΚ"

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, opmgls said:


Μάλλον, και εγώ το ίδιο θέμα έχω και στις δύο εφαρμογές (frog & cosmote)

 

 

 

Η 6ευρη mobile internet card από wifigreece ανανεώνει την λήξη υπολοίπου για 2 μήνες ακόμη;

Ναι αλλά δεν μένουν λεφτά μέσα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Bas said:

Μετατροπη καρτοκινητου γινεται με SMS στο 1314: "ΑΛΠΑΚ"

Μπορείς να κάνεις μετατροπή από Cosmoκάρτα σε FROG μέσω sms με την εντολή "ΑΛΠΑΚ';

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, jimmis11 said:

Μπορείς να κάνεις μετατροπή από Cosmoκάρτα σε FROG μέσω sms με την εντολή "ΑΛΠΑΚ';

Ναι. Στελνεις το σμσ δωρεαν και σου ερχεται σμσ που σου λεει πως να αλλάξεις και με ποιό κόστος (0-3€)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Ναι αλλά δεν μένουν λεφτά μέσα.

Όταν λες δεν μένουν λεφτά μέσα εννοείς από τα 6€ που έχω δώσει για να αγοράσω την κάρτα δεν θα μείνουν (λογικό αφού τόσο κάνει η υπηρεσία που ενεργοποιείται) ή ότι αν είχα πριν υπόλοιπο αυτό θα λήξει και θα χαθουν τα λεφτα΄που έχω μέσα αλλά τα Gb της κάρτας θα πάνε μέχρι το τέλος τους (τις 25 μέρες στη συγκεκριμένη περίπτωση). 

Γράφω παράδειγμα για να είμαι σαφής.
Ας πούμε έχω υπόλοιπο χρημάτων στο λογαριασμό μου 3€ και λήγουν στις  3 Δεκεμβριου. Μέχρι τότε πρέπει κανονικά να βάλω χρήματα για να μην τα χάσω.
Την 1η Δεκεμβρίου αγοράζω κάρτα 6€ από το wifigreece και την  ενεργοποιώ την ίδια μέρα.
Εμφανίζονται στον λοαγαρισμό μου 6Gb με διάρκεια 25 μέρες. 
Ερωτήσεις:
1.Θα μετατοπιστεί η λήξη του υπολοίπου των 3€ ή αυτά θα χαθούν στις 3 Δεκεμβρίου;
2. Αν χάνονται τα 3€, η φραγή εισερχομένων (θεωρητικά ακόμη και αν δεν εφαρμόζεται) ξεκινα μετά από 3 μήνες από την ημερομηνία που χάνονται ή θα ξεκινήσει 3 μήνες μετά την λήξη των 25 μερών του πακέτου των 6Gb;
3. Αν δεν χάνονται,τότε θα μετατοπιστεί η λήξη τους (των 3€) για 2 μήνες ή για 25 μέρες όσο θα είναι διαθέσιμα τα Gb;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, opmgls said:

Όταν λες δεν μένουν λεφτά μέσα εννοείς από τα 6€ που έχω δώσει για να αγοράσω την κάρτα δεν θα μείνουν (λογικό αφού τόσο κάνει η υπηρεσία που ενεργοποιείται) ή ότι αν είχα πριν υπόλοιπο αυτό θα λήξει και θα χαθουν τα λεφτα΄που έχω μέσα αλλά τα Gb της κάρτας θα πάνε μέχρι το τέλος τους (τις 25 μέρες στη συγκεκριμένη περίπτωση). 

Γράφω παράδειγμα για να είμαι σαφής.
Ας πούμε έχω υπόλοιπο χρημάτων στο λογαριασμό μου 3€ και λήγουν στις  3 Δεκεμβριου. Μέχρι τότε πρέπει κανονικά να βάλω χρήματα για να μην τα χάσω.
Την 1η Δεκεμβρίου αγοράζω κάρτα 6€ από το wifigreece και την  ενεργοποιώ την ίδια μέρα.
Εμφανίζονται στον λοαγαρισμό μου 6Gb με διάρκεια 25 μέρες. 
Ερωτήσεις:
1.Θα μετατοπιστεί η λήξη του υπολοίπου των 3€ ή αυτά θα χαθούν στις 3 Δεκεμβρίου;
2. Αν χάνονται τα 3€, η φραγή εισερχομένων (θεωρητικά ακόμη και αν δεν εφαρμόζεται) ξεκινα μετά από 3 μήνες από την ημερομηνία που χάνονται ή θα ξεκινήσει 3 μήνες μετά την λήξη των 25 μερών του πακέτου των 6Gb;
3. Αν δεν χάνονται,τότε θα μετατοπιστεί η λήξη τους (των 3€) για 2 μήνες ή για 25 μέρες όσο θα είναι διαθέσιμα τα Gb;

Ναι δεν χάνονται τα 3€ και η λήξη τους πάει 2 μήνες μετά και η φραγή 3 μήνες μετά την ενεργοποίηση της κάρτας, όχι μετά τις 25 ημέρες που λήγει το πακέτο. Η κάρτα των 6€ είναι σαν να έβαλες 6€ και αγόρασες πακέτο.

Η φραγή εισερχομένων δουλεύει κανονικά και ακόμα και αν έχεις πακέτα δώρα, μετά τους τρεις μήνες δεν λειτουργούν.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2023 at 2:46 ΜΜ, jimmis11 said:

Μόλις είδα ότι το πακέτο data "Unlimited week" μπορεί να ενεργοποιηθεί μόνο δύο φορές μέσα στον μήνα.

Το ίδιο ισχύει και στην Cosmoκάρτα & Whats up, γιατί εκεί δεν το διευκρινίζει; 

Unlimited GIGA WEEK

• Η ενεργοποίηση δεύτερου πακέτου μπορεί να γίνει μόνο εάν έχει λήξει το πρώτο

https://www.frogmobile.gr/el/terms-and-conditions-internet-packages

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2023 at 11:10 ΠΜ, besddimo2 said:

Καλημέρα.

Έχει δοκιμάσει κανείς αν τα GB και ο χρόνος ομιλίας από το πακέτο των 10€ από Wifi Greece ισχύουν και για roaming στο εξωτερικό (ΕΕ);

Στις συχνές ερωτήσεις τους λένε πως ισχύουν κανονικά αλλά δε διευκρινίζει αν υπάρχει κάποιος περιορισμός στα GB (πχ από τα 10, να ισχύουν μόνο 3 για roaming) ή το χρόνο ομιλίας.

Ευχαριστώ.

 

EDIT: Τα 200 λεπτά ομιλίας από το πακέτο των 10€ από Wifi Greece δεν ισχύουν. Τα GB ισχύουν και μάλλον όλα.

IMG_9CEB01FAFC8E-1.jpeg

Τελικά τα 200' από το πακέτο των 10€ από Wifi Greece δεν ισχύουν στο roaming. Τροποποίησα και το αρχικό μου σχόλιο σε περίπτωση που έχει κανείς την ίδια απορία στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, besddimo2 said:

Τελικά τα 200' από το πακέτο των 10€ από Wifi Greece δεν ισχύουν στο roaming. Τροποποίησα και το αρχικό μου σχόλιο σε περίπτωση που έχει κανείς την ίδια απορία στο μέλλον.

Τα λεπτά προς όλους σε άλλη χώρα είναι διαφορετικά από τα λεπτά προς όλους στην Ελλάδα. Αν είμαι Γερμανία δεν μπορώ να καλέσω γερμανικό νούμερο με χρέωση του πακέτου, αλλά μπορώ να καλέσω ελληνικό. Το ροαμινγκ ισχύει κανονικά. Επίσης μπορώ να καλέσω φρόγκ.

Δοκίμασες να καλέσεις Ελληνικό αριθμό και σε χρέωσε?

 

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, dimitroula10 said:

Δοκίμασες να καλέσεις Ελληνικό αριθμό και σε χρέωσε?

 

Ναι. Δεν μπορείς να καλέσεις κανένα νούμερο, είτε ελληνικό είτε ξένο. Για να πάρω Ελλάδα αναγκάστηκα να βάλω χρήματα. Τα 200' από το πακέτο των 10€ από Wifi Greece είναι ακέραια. Έβαλα και σκρίνσοτ στο αρχικό πόστ.

(Και ίσως και γι αυτό έχει παραταθεί η λήξη τους. Εγώ έβαλα κάρτα κάπου τέλη Νοέμβρη/αρχές Δεκέμβρη και λήξη δείχνει 21/1)

Edited by besddimo2
Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι σε χωρα ΕΕ (εκτός Ελλάδας) τα λεπτά του πακετου ομιλιας των 3,02€ ειναι διαθεσιμα προς ολες τις χωρες της ΕΕ (και προς Ελλάδα).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, besddimo2 said:

(Και ίσως και γι αυτό έχει παραταθεί η λήξη τους. Εγώ έβαλα κάρτα κάπου τέλη Νοέμβρη/αρχές Δεκέμβρη και λήξη δείχνει 21/1)

Κατα καιρους ηταν για 50 μερες στο παρελθον

Edited by Bas
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, VIPdriver said:

Οταν εισαι σε χωρα ΕΕ (εκτός Ελλάδας) τα λεπτά του πακετου ομιλιας των 3,02€ ειναι διαθεσιμα προς ολες τις χωρες της ΕΕ (και προς Ελλάδα).

Καλό για να το ξέρω στο μέλλον.

Εγώ όμως λέω για τα 200' από το πακέτο των 10€ από Wifi Greece.

Link to comment
Share on other sites

Για το "National Combo":

bullet-1.svg Ο χρόνος ομιλίας προς τα κινητά και σταθερά εθνικά δίκτυα είναι επίσης διαθέσιμος για χρήση στην περιαγωγή εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pricelist.html?mtbid=7ce557a6-45aa-5de4-e053-181f12ac3db5

Link to comment
Share on other sites

Τα λεπτά προς όλους σε άλλη χώρα είναι διαφορετικά από τα λεπτά προς όλους στην Ελλάδα. Αν είμαι Γερμανία δεν μπορώ να καλέσω γερμανικό νούμερο με χρέωση του πακέτου, αλλά μπορώ να καλέσω ελληνικό. Το ροαμινγκ ισχύει κανονικά. Επίσης μπορώ να καλέσω φρόγκ.
Δοκίμασες να καλέσεις Ελληνικό αριθμό και σε χρέωσε?
 
Δεν είναι ετσι. Οταν βρίσκεται στην ΕΕ, καλεις παντού κάνοντας χρήση του πακέτου σου. Το σκεπτικο του roaming, εντος ΕΕ, ειναι οτι το τηλεφωνο σου ειναι "like home". Απο οποιαδηποτε χωρα της ΕΕ καλεις οποιαδηποτε χωρα. Με τους περιορισμους ειδικων αριθμων, υψηλου κοστους κλπ. Βεβαια.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Bas said:

Για το "National Combo":

bullet-1.svg Ο χρόνος ομιλίας προς τα κινητά και σταθερά εθνικά δίκτυα είναι επίσης διαθέσιμος για χρήση στην περιαγωγή εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pricelist.html?mtbid=7ce557a6-45aa-5de4-e053-181f12ac3db5

Καλό αυτό. Δλδ τα 10€ της wifi Greece είναι το National Combo;

Οπότε κανονικά θα έπρεπε να έχω 200' προς Ελλάδα. Πάντως,  δεν είναι απλά πως δε με αφήνει να τηλεφωνήσω με τα 200'. Το λέει και στην εφαρμογή.

l.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...