Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οποίοι έχουν τα μέσα μπορούν να φτάσουν στα... άκρα. Είναι γνωστό αυτό. Ωστόσο δε νομίζω ότι είναι δέον να συζητείται στο φόρουμ. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, gpapas640 said:

Οποίοι έχουν τα μέσα μπορούν να φτάσουν στα... άκρα. Είναι γνωστό αυτό. Ωστόσο δε νομίζω ότι είναι δέον να συζητείται στο φόρουμ. 

Δεν καταλαβαίνω το κακό στο να συζητιέται κάτι το οποίο επιτρέπουν οι ίδιες οι εταιρείες να συμβαίνει (τι όχι;)

Με την ίδια λογική δεν πρέπει να λέμε ότι η Q σου δίνει 13 μήνες για τη φραγή αντί για τους 3 που αναφέρει στο site.

Ή να μην λέμε ότι κάνουμε ανανέωση μόνο με cashback στο cu και τη βγάζουμε τζάμπα με το liquid μετακινώντας τη μπάρα..

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, gpapas640 said:

Οποίοι έχουν τα μέσα μπορούν να φτάσουν στα... άκρα. Είναι γνωστό αυτό. Ωστόσο δε νομίζω ότι είναι δέον να συζητείται στο φόρουμ. 

Όσοι το χρειάζονται να το πάρουν. Η ηθική αυτή είναι για τους αφελείς.

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2023 at 10:27 ΜΜ, kalitexnis_g said:

Δεν καταλαβαίνω το κακό στο να συζητιέται κάτι το οποίο επιτρέπουν οι ίδιες οι εταιρείες να συμβαίνει (τι όχι;)

Με την ίδια λογική δεν πρέπει να λέμε ότι η Q σου δίνει 13 μήνες για τη φραγή αντί για τους 3 που αναφέρει στο site.

Ή να μην λέμε ότι κάνουμε ανανέωση μόνο με cashback στο cu και τη βγάζουμε τζάμπα με το liquid μετακινώντας τη μπάρα..

Καμιά σχέση. Εδώ μιλάμε για κυκλώματα παρεμπορίας αριθμών, κάτι που προφανώς γίνεται παράνομα. Τα άλλα που αναφέρεις είναι νόμιμοι τρόποι για να εξυπηρετηθείς.

Το ότι δείχνουν οι εταιρίες ανοχή σε αυτό δε λέει τίποτα. Και η Πολιτεία δείχνει ανοχή στη διακίνηση ναρκωτικων. Να αρχίσουμε να συζητάμε που είναι η καλύτερη πιάτσα;

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, gpapas640 said:

Καμιά σχέση. Εδώ μιλάμε για κυκλώματα παρεμπορίας αριθμών, κάτι που προφανώς γίνεται παράνομα. Τα άλλα που αναφέρεις είναι νόμιμοι τρόποι για να εξυπηρετηθείς.

Το ότι δείχνουν οι εταιρίες ανοχή σε αυτό δε λέει τίποτα. Και η Πολιτεία δείχνει ανοχή στη διακίνηση ναρκωτικων. Να αρχίσουμε να συζητάμε που είναι η καλύτερη πιάτσα;

 

Εγώ είπα να συζητάμε τα μούφα φοιτητικά, όχι τα πακιστανικά.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, kalitexnis_g said:

Εγώ είπα να συζητάμε τα μούφα φοιτητικά, όχι τα πακιστανικά.

Βασικά εγώ δεν κατάλαβα τι συζητάμε; Τι ακριβώς συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, kalitexnis_g said:

Εγώ είπα να συζητάμε τα μούφα φοιτητικά, όχι τα πακιστανικά.

Δεν υπάρχουν πακιστανικά. Είναι νούμερα στο όνομα υπαλλήλων καταστήματος και αν ζητήσεις έρχονται στο όνομα σου κανονικά.

Τα ενεργοποιούν στο όνομα υπαλλήλου ώστε να πάρει την προμήθεια 3,5€ ανά αριθμό και να πετύχει στόχο + την προμήθεια κάθε φορά που βάζει κάποιος λεφτά. Δεν ξέρετε αλλά και τα φοιτητικά δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο. Προμήθεια για την μετατροπή + προμήθεια κάθε φορά που βάζει λεφτά εφ όρου ζωής.

Αλλιώς θα είχαν κλείσει όλα τα καταστήματα. Μην τρομοκρατείτε τον κόσμο και φοβάται να γλυτώσει λεφτά. Εννοείται ότι δεν υπάρχει καμμία παρανομία.

58 minutes ago, gpapas640 said:

Καμιά σχέση. Εδώ μιλάμε για κυκλώματα παρεμπορίας αριθμών, κάτι που προφανώς γίνεται παράνομα. Τα άλλα που αναφέρεις είναι νόμιμοι τρόποι για να εξυπηρετηθείς.

Το ότι δείχνουν οι εταιρίες ανοχή σε αυτό δε λέει τίποτα. Και η Πολιτεία δείχνει ανοχή στη διακίνηση ναρκωτικων. Να αρχίσουμε να συζητάμε που είναι η καλύτερη πιάτσα;

 

Είναι παρανοϊκό να συγκριθεί μία σιμ με ναρκωτικά. Πρέπει να ζηλεύεις πολύ.:classic_biggrin: το "προφανώς" για σένα δεν είναι προφανές σε όλους.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, dimitroula10 said:

Μην τρομοκρατείτε τον κόσμο και φοβάται να γλυτώσει λεφτά. Εννοείται ότι δεν υπάρχει καμμία παρανομία

Αλίμονο ίσα ίσα προσπαθούμε να γλιτώσουμε λεφτά κι εμείς και όλοι!!

Απλώς δεν υπάρχει ενημέρωση και είναι λογικό να το θεωρούμε απάτη τέλος πάντων..

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, dimitroula10 said:

Δεν υπάρχουν πακιστανικά. Είναι νούμερα στο όνομα υπαλλήλων καταστήματος και αν ζητήσεις έρχονται στο όνομα σου κανονικά.

Τα ενεργοποιούν στο όνομα υπαλλήλου ώστε να πάρει την προμήθεια 3,5€ ανά αριθμό και να πετύχει στόχο + την προμήθεια κάθε φορά που βάζει κάποιος λεφτά. Δεν ξέρετε αλλά και τα φοιτητικά δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο. Προμήθεια για την μετατροπή + προμήθεια κάθε φορά που βάζει λεφτά εφ όρου ζωής.

Αλλιώς θα είχαν κλείσει όλα τα καταστήματα. Μην τρομοκρατείτε τον κόσμο και φοβάται να γλυτώσει λεφτά. Εννοείται ότι δεν υπάρχει καμμία παρανομία.

Είναι παρανοϊκό να συγκριθεί μία σιμ με ναρκωτικά. Πρέπει να ζηλεύεις πολύ.:classic_biggrin: το "προφανώς" για σένα δεν είναι προφανές σε όλους.

Μπαίνοντας σε διάφορα online marketplaces μπορείς να δεις να πωλούνται διάφορα νούμερα (φοιτητικά, προνομιακά, εύκολα νούμερα κλπ) με τιμές ακόμη και 50-70€. Αποκλείεται όλοι αυτοί να είναι εργαζόμενοι στους παρόχους τηλεπικοινωνιών. Που και να είναι, πάλι παράνομα πωλούν αυτά τα νουμερα παραπλανώντας τον πάροχο. Επίσης οι διάφοροι πλανόδιοι μικροπωλητές στο δρόμο σίγουρα δεν ειναι υπάλληλοι ούτε συμβεβλημένοι εξωτερικοί πωλητές 😂. Άρα μιλάμε ξεκάθαρα για ένα κύκλωμα λαθρεμπορίας.

Ξαναλέω, το ότι οι πάροχοι ανέχονται την κατάσταση δεν έχει να λέει τίποτα. Αν αύριο ένας πάροχος αποφασίσει να βάλει χέρι στα μουφα φοιτητικά -προνομιακα, οι μισοί που το παίζετε έξυπνοι θα κλαίτε.

Link to comment
Share on other sites

Έχει διπλασιασμό αυτή την εβδομάδα;

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι η συζήτηση γίνεται με αφορμή κάποιο ποστ σε άλλο νήμα (q ή f2g νομίζω) όπου κάποιο μέλος ρώταγε για πωλητή του fb που παρουσιαζε "φοιτητικό" φρογκ. Εκεί είπαμε λοιπόν οτι φοιτητικά υπάρχουν μόνο σε wu και αυτά με συγκεκριμενη διαδικασία. Επειδή και στην πρώην wind δίναν όμοιες "ειδικές" προσφορές με παροχές ίδιες των φοιτητικών, και για τους υπόλοιπους, πολλοί πουλάνε νουμερα κατ'ονομα "φοιτητικά" για να προΐδεάσουν αγοραστές για το πλήθος των παροχών. Με την έννοια οτι ένα "φοιτητικό" ξέρουν όλοι ότι με ίδιο/λιγότερο κοστος δίνει πολλά παραπάνω. Η συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω οτι αφορούσε sim με αρκετά αρχικά μπόνους και τίποτα παραπάνω. Δεν λείπουν βέβαια και οι περιπτώσεις που όπως αναφέρθηκε οι αριθμοί ανήκουν σε τρίτα πρόσωπα ή έχουν καταχωρημένο πάσο φοιτητών και πωλούνται ακριβά. Οσον αφορά την κοσμοτέ στα φοιτητικά wu παλια (δεν ξέρω αν γίνεται πλέον) επιτρεπόταν σε κάποιον που είχε το τηλέφωνο στο όνομα του να δηλώσει έγκυρο πασο τρίτου, και αυτό μέσα από την επίσημη διαδικασια της φόρμας της εταιρείας.

Edit:

https://myphone.gr/forum/topic/38184/?do=findComment&comment=7187571

Εδω ήταν δεν ξέρω πως ξεκίνησε η συζήτηση στο νήμα της φρογκ χωρίς να έχουν μεταφερθεί εδώ τα συγκεκριμένα μηνύματα

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι ήδη ταυτοποιημένος στο όνομα του πωλητη και η ταυτότητα ζητείται για τη μεταβίβαση

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gpapas640 said:

αύριο ένας πάροχος αποφασίσει να βάλει χέρι στα μουφα φοιτητικά -προνομιακα, οι μισοί που το παίζετε έξυπνοι θα κλαίτε.

20 χρόνια ξέρω φίλους που γελάνε.:classic_biggrin: και απ'ότι φαίνεται θα γελάνε για πολύ ακόμα. Άλλοι κλαίνε όλα αυτά τα χρόνια. Επίσης υποθέσεις κάνετε όλοι. Αν έχετε κάποιον γνωστό ρωτήστε τον και θα σας πει.

4 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Αλίμονο ίσα ίσα προσπαθούμε να γλιτώσουμε λεφτά κι εμείς και όλοι!!

Απλώς δεν υπάρχει ενημέρωση και είναι λογικό να το θεωρούμε απάτη τέλος πάντων..

Τότε πήγαινε και κάνε το νούμερο σου φοιτητικό με 10€ και άσε τους κινδυνολόγους με την σιγουριά του "προφανώς" "μάλλον" "πιθανόν" να λένε και μόλις το κάνεις θα σε ρωτάνε που το έκανες να πάνε κι αυτοί.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Τότε πήγαινε και κάνε το νούμερο σου φοιτητικό με 10€ και άσε τους κινδυνολόγους με την σιγουριά του "προφανώς" "μάλλον" "πιθανόν" να λένε και μόλις το κάνεις θα σε ρωτάνε που το έκανες να πάνε κι αυτοί.
Αφού είσαι 20 χρόνια στο χώρο τότε θα ξέρεις πάρα πολύ καλά ότι όταν μία πλάγια μέθοδος για να μην το πω αλλιώς, γίνεται viral τότε εξαφανίζεται δεν παίζει λοιπόν να πάνε μαζικά για παράδειγμα 10.000 άτομα να το κάνουν φοιτητικό με τον τρόπο που λες και να συνεχίσει να ισχύει ο τρόπος
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bbbb said:
12 ώρες πριν, dimitroula10 said:
Τότε πήγαινε και κάνε το νούμερο σου φοιτητικό με 10€ και άσε τους κινδυνολόγους με την σιγουριά του "προφανώς" "μάλλον" "πιθανόν" να λένε και μόλις το κάνεις θα σε ρωτάνε που το έκανες να πάνε κι αυτοί.

Αφού είσαι 20 χρόνια στο χώρο τότε θα ξέρεις πάρα πολύ καλά ότι όταν μία πλάγια μέθοδος για να μην το πω αλλιώς, γίνεται viral τότε εξαφανίζεται δεν παίζει λοιπόν να πάνε μαζικά για παράδειγμα 10.000 άτομα να το κάνουν φοιτητικό με τον τρόπο που λες και να συνεχίσει να ισχύει ο τρόπος

Δεν έχω φοιτητικό γιατί δεν μου χρειάζεται. Ξέρω όμως πολλούς που έχουν και πιστεύω ότι είναι πάνω από 100.000 (εκατό) αυτοί που έχουν τέτοιο φοιτητικό. Για λόγους συμφωνίας κύριων δεν το κάνουν γνωστό ως επίσημη παροχή αλλά όσοι το ανακαλύπτουν το χρησιμοποιούν αμέσως. Άδικα ψάχνεις δικαιολογίες για τον φόβο σου. Πήγαινε κάντο και μην ασχολείσαι με υποθετικές ασήμαντες λεπτομέρειες, όπως οι περισσότεροι.

Καλό απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ζητάνε ταυτότητα σε ήδη ταυτοποιημένο αριθμό του πελάτη. 

Συγκεκριμένα γράφουν "φοιτητικό frog σε υπάρχον αριθμό". Αφού είναι ήδη στο όνομα μου γιατί να δώσω και ταυτότητα. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, EllinikoNisi said:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ζητάνε ταυτότητα σε ήδη ταυτοποιημένο αριθμό του πελάτη. 

Συγκεκριμένα γράφουν "φοιτητικό frog σε υπάρχον αριθμό". Αφού είναι ήδη στο όνομα μου γιατί να δώσω και ταυτότητα. 

Ζητάνε ταυτότητα για επιβεβαίωση στοιχείων χωρίς περίπτωση λάθους, σε ένα γράμμα έστω, γιατί το σύστημα θα απορρίψει την αλλαγή. Δεν υπάρχει κάτι περίεργο. Όπου πηγαίνουμε δίνουμε ταυτότητα, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης έτσι αποφεύγουν και κακόβουλη χρήση να πάω εγώ να αλλάξω το δικό σου νούμερο για πλάκα. Αφού δεν ζητάει ταυτότητα.

Σταματήστε να σκεφτόσαστε συνομωσίες και σκεφτείτε την οικονομία που θα έχετε αν χρειάζεστε ένα φοιτητικό. Χρόνια τώρα εκατοντάδες χιλιάδες έχουν φοιτητικά. Ίσως και αυτοί είναι η αιτία, που αναγκάζονται οι εταιρείες να έχουν ακριβά συμβόλαια από αυτούς που δεν την ψάχνουν και πολύ, για να καλύψουν τα έξοδα.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Άδικα ψάχνεις δικαιολογίες για τον φόβο σου

Εγώ ένα άλλο που σκέφτομαι είναι το γιατί να δώσω τόσα στοιχεία σε κάποιον άγνωστο από τη στιγμή που πλέον τα κινητά έχουν σχέση με τραπεζικούς λογαριασμούς κλπ..

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, kalitexnis_g said:

Εγώ ένα άλλο που σκέφτομαι είναι το γιατί να δώσω τόσα στοιχεία σε κάποιον άγνωστο από τη στιγμή που πλέον τα κινητά έχουν σχέση με τραπεζικούς λογαριασμούς κλπ..

Δεν είναι άγνωστος ένας συνεργάτης μίας εταιρείας κινητής, που μάλιστα δεν ζητάει χρήματα.

Θα πληρώσεις όταν πάρεις σμσ με την αλλαγή. Αν αλλάξεις γνώμη δεν πληρώνεις τίποτα και σου αλλάζουν πακέτο και μπαίνεις μαύρη λίστα. Νομίζεις λοιπόν ότι οι εταιρείες βρίσκουν άγνωστους περαστικούς και κάνουν δουλειά? Αν το πιστεύεις αυτό να σταματήσουμε την κουβέντα. Και σε κατάστημα να πας ταυτότητα θα δώσεις σε έναν άγνωστο.

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimitroula10 said:

Νομίζεις λοιπόν ότι οι εταιρείες βρίσκουν άγνωστους περαστικούς και κάνουν δουλειά? Αν το πιστεύεις αυτό να σταματήσουμε την κουβέντα

Μου μιλάς από την αρχή επιθετικά σαν να σε αμφισβητώ, ενώ εγώ απλώς ρωτάω. 😐

@olympios1 δεν ασχολείται κανείς μαζί σου ε;

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δε θέλω να πάρω θέση στη διένεξη σας, αλλά εγώ πχ που θέλω να κάνω το whats Up μου φοιτητικό, στο γνωστό τρόπο μέσω market place μου ζητάνε 40 και 50 ευρώ. Όχι 10 ευρώ που λέτε εσείς. Πολύ θα ήθελα κάποιον από Αθήνα κέντρο να κάνει και το δικό μου νούμερο σε νορμάλ τιμή φοιτητικό. Αν ξέρετε, περιμένω PM. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, _NikitaS_ said:

Ρε παιδιά, δε θέλω να πάρω θέση στη διένεξη σας, αλλά εγώ πχ που θέλω να κάνω το whats Up μου φοιτητικό, στο γνωστό τρόπο μέσω market place μου ζητάνε 40 και 50 ευρώ. Όχι 10 ευρώ που λέτε εσείς. Πολύ θα ήθελα κάποιον από Αθήνα κέντρο να κάνει και το δικό μου νούμερο σε νορμάλ τιμή φοιτητικό. Αν ξέρετε, περιμένω PM. Ευχαριστώ 

Στο car gr υπάρχουν πολλές αγγελίες.

2 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Μου μιλάς από την αρχή επιθετικά σαν να σε αμφισβητώ, ενώ εγώ απλώς ρωτάω. 😐

@olympios1

Δεν υπάρχει επιθετικός γραπτός λόγος. Εσύ νοιώθεις έτσι για δικούς σου λόγους. Πάρε ένα φοιτητικό να χαλαρώσεις και σιγά σιγά θα καταλάβεις πως να υπερασπίζεις το εισόδημα σου. Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, dimitroula10 said:

Δεν υπάρχει επιθετικός γραπτός λόγος. Εσύ νοιώθεις έτσι για δικούς σου λόγους. Πάρε ένα φοιτητικό να χαλαρώσεις και σιγά σιγά θα καταλάβεις πως να υπερασπίζεις το εισόδημα σου. Φιλικά πάντα.

Ίσως να 'ναι κι έτσι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...