Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι ο λόγος που δίνουν sim cosmote αντί για frog, είναι επειδή δεν υπήρξαν ποτέ nano sim στη frog

Νομίζω απλά προσπαθούν να περιορίσουν τη μετάβαση σε frog καθώς δε προϋποθέτει να βάζεις κάθε μήνα 10 ευρω για να μιλάς και πολλοί δε ξέρουν καν την ύπαρξη του frog και προσπαθούν να το κρατήσουν έτσι. Γι'αυτό το λόγο και η τεχνητή έλλειψη sim frog, για να σε αποθαρρύνουν στη μετάβαση γιατί θα τη πληρώσεις. Αυτό το καταλαβαίνεις γιατί και χρεώνουν τη μετάβαση σε frog από τα άλλα 2 πακέτα με 10 ευρώ πλέον (3 για όποιον κάνει το κόλπο), όπως και κάθε μετάβαση ενώ μεταξύ των cosmokarta<->whatsup έχουν και δωρεάν μετάβαση γιατί απλά και στα 2 αυτά σχήματα το 10 ευρω το έχεις στάνταρ το μήνα αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις κλήσεις λόγω έλλειψης πακέτου. Ούτε καν στη κεντρική σελίδα της cosmote έστω σαν αναφορά δεν υπάρχει το φρογκ, προσπαθούν να το θάψουν. Ακόμα και η κατάργηση μεταφοράς υπολοίπου σε άλλα κινητά είναι μέρος αυτής της παραπάνω δυσκολίας που προσπαθούν να προσάψουν στο frog.

 

Και αν το frog είναι προϊόν της κοσμοτε όπως αναφέρεται στο κάτω μέρος κάποιων ανακοινώσεων, μάλλον για αποπαίδι πρόκειται με το τρόπο που το αντιμετωπίζουν. Δε με χαλάει γιατί όπως λέει και ένας συμφορουμίτης, αν του δώσουν προσοχή μπορεί να πάνε όλα στο θεό αλλά η αλήθεια είναι ότι ξέρουν πολύ καλά τι εστί φρογκ, δε μπορούν να το καταργήσουν αλλά δε θέλουν και πελάτες να πάνε εκεί.

 

Η ελάχιστη χρέωση στο Frog είναι ένα δευτερόλεπτο.

Στσ σλλα καρτοκινητά της Cosmote 1 λεπτό.

Άρα για αναπάντητη χρειάζεσαι το κόστος ενός λεπτού περίπου 0.80

 

3 λεπτά δεν είναι το ελάχιστο σε όλα τα πακέτα cosmokarta/whatsup;

Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 19χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασικά πιο πρακτικό για αυτούς είναι να έχουν 1 σιμ για όλα. Απλά κακώς δεν ενεργοποιούν απευθειας Φρογκ. Δε βρισκω λόγο να μη γίνεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για μενα το πιο ενοχλητικό είναι που δεν δεχονται φορητοτητες σε καρτοκινητο. Δηλαδη εαν τους πει καποιος οτι θελει φορητ σε συμβολαιο, παλι το ιδιο θα πουν; Ιδια σιμ δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Η ανανέωση που λένε μεσω υπηρεσίας Any Value Top Up που γίνεται και στα καταστήματα είναι μονο με χρεωση πιστωτικής, χρεωστικης, PayPal?
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά δεν είναι το ελάχιστο σε όλα τα πακέτα cosmokarta/whatsup;

Στα πακέτα ναι. Εκτός πακέτου σε κοσμοκαρτα κ whats up η ελαχ.χρεωση ειναι 60" και στο Φρογκ η ελαχ.χρεωση εκτός πακέτου είναι 1".

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα μπορείς να κάνεις φορητότητα μόνο σε cosmokarta ή what's up και μετά ALPAK για frog. Το frog δεν υποστηρίζεται πλήρως.

Η απάντηση που δίνεται εδώ και χρόνια σε ζητήματα frog στο κατάστημα Γερμανός της περιοχής μου είναι να καλέσετε εξυπηρέτηση πελατών.

Το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει καν πακέτα σύνδεσης frog (νέος αριθμός), σε στέλνουν Cosmote.

Η μόνη πιθανότητα να πετύχεις απευθείας φορητότητα σε frog είναι μέσω του 13897.

Ωστόσο και το 13897 τελευταία σε κάνει πάσα σε καταστήματα.

Σε κάθε περίπτωση παραλαμβάνεις sim Cosmote που χρησιμοποιείται για όλα τα καρτοκινητά του παρόχου.

 

Μια φορά κι έναν καιρό, σε καταστήματα, αν ζητούσες φορητότητα σε frog σε μετέφεραν σε cosmokarta ή what's up και σου πίστωναν 3€ για την αλλαγή πακέτου.

Αναφέρομαι στην εποχή που η φορητότητα ήταν δωρεάν, οι κάρτες sim ήταν άμεσα διαθέσιμες και οι δεινόσαυροι έπαιζαν αμέριμνοι στους δρόμους.

 

Βασικά πιο πρακτικό για αυτούς είναι να έχουν 1 σιμ για όλα. Απλά κακώς δεν ενεργοποιούν απευθειας Φρογκ. Δε βρισκω λόγο να μη γίνεται.

 

Αυτό ακριβώς γίνεται

 

Η ανανέωση που λένε μεσω υπηρεσίας Any Value Top Up που γίνεται και στα καταστήματα είναι μονο με χρεωση πιστωτικής, χρεωστικης, PayPal?

 

Σε καταστήματα μπορείς να προσθέσεις οποιοδήποτε ακέραιο ποσό από 12€ έως 100€ πληρώνοντας με μετρητά ή κάνοντας χρήση πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας. Για Paypal χλωμό το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

[Σε καταστήματα μπορείς να προσθέσεις οποιοδήποτε ακέραιο ποσό από 12€ έως 100€ πληρώνοντας με μετρητά ή κάνοντας χρήση πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας. Για Paypal χλωμό το βλέπω.

 

Ναι με PayPal μπορεις μεσω εφαρμογής. Χρεωστικη ειναι οπως δινουνε στα σουπερ μαρκετ πχ; τραβοντας λεφτα απο το λογαριασμό; εχω να χρησιμοποιησω καρτα καπου 9 χρόνια, μιας που δεν δουλευω οποτε αδειο ταμειο :-P

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την ασάφεια. Σε καταστήματα Cosmote/Γερμανός μπορείς να ανανεώσεις με οποιοδήποτε ακέραιο ποσό από 12-100€

Σε οποιοδήποτε άλλο σημείο πώλησης αγοράζεις συγκεκριμένα ποσά (κάρτες ανανέωσης).

Το Paypal είναι διαθέσιμο για αγορά μέσω Web/App και πάλι για συγκεκριμένα ποσά ανανέωσης.

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαία διευκρίνηση.

Στα καταστήματα Germanos και Cosmote μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε ποσό από 12 μέχρι 100.

Και φυσικά αν θες βάζεις κσι οποιοδήποτε ακέραιο.

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαία διευκρίνηση.

Στα καταστήματα Germanos και Cosmote μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε ποσό από 12 μέχρι 100.

Και φυσικά αν θες βάζεις κσι οποιοδήποτε ακέραιο.

 

Σήμερα που πήγα σε Cosmote κατάστημα μου είπε από 10 ευρώ και πάνω μπορώ να βάλω όχι από 12.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που πήγα σε Cosmote κατάστημα μου είπε από 10 ευρώ και πάνω μπορώ να βάλω όχι από 12.

 

Κ να πληρώσεις μετρητοίς;

Link to comment
Share on other sites

Κ να πληρώσεις μετρητοίς;

 

Αυτό δεν μου το διευκρίνησε. Γιατί υπάρχει διαφορά μετρητοίς ή με κάρτα στο κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μου το διευκρίνησε. Γιατί υπάρχει διαφορά μετρητοίς ή με κάρτα στο κατάστημα;

 

Με 10€ σου ανανεωνουν μέσω της υπηρεσίας Any Value Top Up κ πληρώνεις με πιστωτική ή χρεωστικη κάρτα. Ετσι μπορεις να ανανεωσεις κ απο την εφαρμογη my cosmote μς την διαφορα οτι μπορεις να πληρώσεις κ με PayPal.

Link to comment
Share on other sites

Με 10€ σου ανανεωνουν μέσω της υπηρεσίας Any Value Top Up κ πληρώνεις με πιστωτική ή χρεωστικη κάρτα. Ετσι μπορεις να ανανεωσεις κ απο την εφαρμογη my cosmote μς την διαφορα οτι μπορεις να πληρώσεις κ με PayPal.

 

Καλημέρα ναι μπορεί να είναι και έτσι. Αυτό το ότι πληρώνεις με PayPal μέσω της εφαρμογής είναι για πολλά γέλια. Από τότε που έγινε αναβάθμιση της εφαρμογής δεν μου έχει δουλέψει ποτέ. Μου βγάζει συνεχώς μήνυμα "Η αυτόματη σύνδεση του λογαριασμού σου με αυτόν τον PayPal λογαριασμό δεν είναι δυνατή". Ενώ πριν την αναβάθμιση ήταν συνδεμένος κανονικά. Έχω μιλήσει αρκετές φορές και στο τηλέφωνο και στο chat μαζί τους και λύση δεν έχω πάρει γι' αυτό δεν ξέρουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω κάποια στιγμή να το καταργούν το frog ή θα κάνουν τα πακέτα όπως τα αλλά ώστε να μην έχει σημασία σε ποιο θα πας

Να το καταργήσουν το αποκλείω. Όσο υπάρχουν οι ανταγωνιστές (Q, Taza, Vodafone International), σίγουρα θα υπάρχει και το Frog. Επιπλέον, το Frog, αποτελεί τη μοναδική λύση εντός του δικτύου της Cosmote, που προσφέρει χαμηλές χρεώσεις κλήσεων προς πολλές χώρες του εξωτερικού, γεγονός που το καθιστά απολύτως κατάλληλο για μετανάστες που διαμένουν στην Ελλάδα. Η γνώμη μου είναι, ότι θέλουν να το διατηρήσουν πολύ φθηνό σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα καρτοκινητά (όλα τα χρόνια έτσι ήταν το Frog), αλλά με πολύ περιορισμένη δημοτικότητα, έτσι ώστε ο περισσότερος κόσμος να αγνοεί την ύπαρξή του. Αν ήθελαν πραγματικά να το θάψουν, θα ανέβαζαν στο Θεό τις χρεώσεις, όπως συμβαίνει τα τελευταία δύο χρόνια με την Q. Υγ. Ελπίζω να μη βγήκα εκτός θέματος. Δεν κάνω σύγκριση καρτοκινητών σε απόλυτους αριθμούς, απλώς παραθέτω τα ονόματα των ανταγωνιστών ως παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Να το καταργήσουν το αποκλείω. Όσο υπάρχουν οι ανταγωνιστές (Q, Taza, Vodafone International), σίγουρα θα υπάρχει και το Frog. Επιπλέον, το Frog, αποτελεί τη μοναδική λύση εντός του δικτύου της Cosmote, που προσφέρει χαμηλές χρεώσεις κλήσεων προς πολλές χώρες του εξωτερικού, γεγονός που το καθιστά απολύτως κατάλληλο για μετανάστες που διαμένουν στην Ελλάδα. Η γνώμη μου είναι, ότι θέλουν να το διατηρήσουν πολύ φθηνό σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα καρτοκινητά (όλα τα χρόνια έτσι ήταν το Frog), αλλά με πολύ περιορισμένη δημοτικότητα, έτσι ώστε ο περισσότερος κόσμος να αγνοεί την ύπαρξή του. Αν ήθελαν πραγματικά να το θάψουν, θα ανέβαζαν στο Θεό τις χρεώσεις, όπως συμβαίνει τα τελευταία δύο χρόνια με την Q. Υγ. Ελπίζω να μη βγήκα εκτός θέματος. Δεν κάνω σύγκριση καρτοκινητών σε απόλυτους αριθμούς, απλώς παραθέτω τα ονόματα των ανταγωνιστών ως παραδείγματα.

 

Αθέμιτος ανταγωνισμός υπάρχει και εδώ

Δεν μπορούν να το διαφημίσουν γιατί όλοι θα θέλουν frog μετά

Η COSMOTE ήδη έχει πολύ μεγάλο ποσοστό από την πίτα και δεν την αφήνουν παραπάνω οι αρχές να πάρει

Πρέπει να υπάρχει όριο γι αυτό διώχνει και πελάτες και έχει και πιο ακριβά κάποια συμβόλαια και πακέτα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

καλα στη 12αρα πλέον δίνουν 600λεπτα μονο σε φρογκ? που πήγαν τα 500mb για 15 ημερες.... Τι γυφτιές είναι αυτές ???
Link to comment
Share on other sites

Στο 1330 δε λέει τίποτα για 60+60 ελπίζω να μην το σταμάτησαν...

Μάλλον το σταμάτησαν, μετά από τέσσερα ολόκληρα χρόνια. Αν είναι έτσι, τα 60' δε θα φτάνουν ούτε για μία εβδομάδα. Είναι η ιδέα μου, ότι πρόκειται για συντονισμένη ενέργεια? Είναι τυχαίο το γεγονός, ότι στις 21 Ιανουαρίου που αυξήθηκε η τιμή του αντίστοιχου πακέτου της Q, ακριβώς την ίδια ημέρα κόπηκε και ο διπλασιασμός του Frog?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το σταμάτησαν, μετά από τέσσερα ολόκληρα χρόνια. Αν είναι έτσι, τα 60' δε θα φτάνουν ούτε για μία εβδομάδα. Είναι η ιδέα μου, ότι πρόκειται για συντονισμένη ενέργεια? Είναι τυχαίο το γεγονός, ότι στις 21 Ιανουαρίου που αυξήθηκε η τιμή του αντίστοιχου πακέτου της Q, ακριβώς την ίδια ημέρα κόπηκε και ο διπλασιασμός του Frog?

 

Ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα κ γω! Εμένα μου φτάνουν αυτήν την περίοδο και τα 60, απλά κρίμα διοτι ηταν καλη ευκαιρια για καβατζα με την προσθεση και των παλιων λεπτων. Ευτυχως που δεν πεταξα (ετοιμος ημουν) την Κιού μου με τα 1500+1500

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στη σελίδα της frog για τον διπλασιασμο κ μου ειπαν οτι την δεδομενη χρονική στιγμή δεν υφίσταται κ για οτιδήποτε νεότερο προκύψει θα ενημερωθω.
Link to comment
Share on other sites

Σαν να θέλουν να μας πούνε κάτι...

http://4.bp.blogspot.com/-haRtGtrh6ts/VfVfbpE7iAI/AAAAAAAA_K0/LsJh6bDwlyU/s1600/ezgif.com-gif-maker.gif

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στη σελίδα της frog για τον διπλασιασμο κ μου ειπαν οτι την δεδομενη χρονική στιγμή δεν υφίσταται κ για οτιδήποτε νεότερο προκύψει θα ενημερωθω.

 

Στειλε σκρηνσοτ γιατι δεν το βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...