Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση, έχω 2 screenshots από το υπόλοιπο που στέλνει το Y στο 1330 και αυτό που δείχνει η εφαρμογή της cosmote.

 

https://imgur.com/a/EfYqLun

 

Το Y δείχνει τη λήξη των 120 λεπτών στις 12 το μεσημέρι ενώ η εφαρμογή στις 23:59 της ίδιας μέρας. Ποιο από τα δύο είναι το σωστό; Το έχω επισημάνει στο FB της φρογκ (και για το θέμα με τα 600 προς frog που δε τα δείχνει η εφαρμογή) αλλά δε μπόρεσαν να απαντήσουν για κανένα από τα θέματα, μόνο ότι θα το δούμε - ακόμα περιμένω. Έχει κανείς ιδέα;

 

Κάποια στιγμή είχα επικοινωνήσει και εγώ μαζί τους για το ίδιο θέμα, τηλεφωνικά. Μου είχαν πει ότι πρέπει να εμπιστευόμαστε την ενημέρωση μέσω SMS, γιατί η εφαρμογή δεν υποστηρίζει επίσημα το Frog!!! Νομίζω ότι ήταν για τη λήξη των ΜΒ σε μένα, και αν θυμάμαι καλά, είχε δίκιο η εφαρμογή!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)

 

Αλλά αν το καλοσκεφτείς, αγοράζεις ένα ακόμα πακέτο μέχρι το μεσημέρι της μέρας που λήγει, και είσαι ήσυχος!

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο δεν έχει δικό του app το Φρογκ;

Διότι προφανώς η εταιρεία δεν το κρίνει σκόπιμο.

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, έχω 2 screenshots από το υπόλοιπο που στέλνει το Y στο 1330 και αυτό που δείχνει η εφαρμογή της cosmote.

 

https://imgur.com/a/EfYqLun

 

Το Y δείχνει τη λήξη των 120 λεπτών στις 12 το μεσημέρι ενώ η εφαρμογή στις 23:59 της ίδιας μέρας. Ποιο από τα δύο είναι το σωστό; Το έχω επισημάνει στο FB της φρογκ (και για το θέμα με τα 600 προς frog που δε τα δείχνει η εφαρμογή) αλλά δε μπόρεσαν να απαντήσουν για κανένα από τα θέματα, μόνο ότι θα το δούμε - ακόμα περιμένω. Έχει κανείς ιδέα;

σε εμενα μια φορα που ξεχαστικα και ανανεωσα την ημερα που εληγε το πακετο κατα της 13 και κατι, δεν εχασα το υπολοιπο των λεπτων που ειχα
Link to comment
Share on other sites

Guys, ειχα φραγη, εβαλα 5€, εβαλα και το πακετο με τα 2GB και πλεον μπορω να παρω τηλ, να με παρουν, αλλα στο ιντερνετ μονο οταν εχει 3G συνδεεται. Οταν παει στο 4G και παω να μπω σε καποια σελιδα μου βγαζει πως δεν εχει ενεργοποιηθει πακετο δεδομενων. Ξερει κανεις τιποτα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Έστειλα μήνυμα στο message στην frog και αφού δεν μπορούσαν να βγάλουν άκρη μου απάντησαν ως εξής: δεν πειράζει που δεν έχετε 4g . Χρησιμοποιείτε 3g.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο δεν έχει δικό του app το Φρογκ;

 

Δεν υπάρχει λόγος για την εταιρία να συντηρεί 2-3 προγράμματα αφού οι διαφορές στο τι πρέπει να δείχνει στο χρήστη μεταξύ frog/cosmokarta/καρτοκινητά/συμβόλαια είναι τέτοιες που λογικά δεν δικαιολογούν ξεχωριστές εφαρμογές. Το whatsup είναι πιο πολύπλοκο με τα reload και τα σχετικά οπότε μπήκαν στο κόπο για το συγκεκριμένο πακέτο να κάνουν άλλη εφαρμογή. Αλλά μου κάνει εντύπωση πόσο δύσκολο είναι πια να υποστηρίξουν σωστά τα διάφορα πακέτα που δείχνουν, ένα XML response είναι όλη η ιστορία το οποίο αναλαμβάνει να το εμφανίσει η εφαρμογή κατάλληλα. Κάποιο μπέρδεμα στα query τους έχουν και δε τραβάει πχ τα 600 λεπτά προς frog και δε θα διορθωθεί με αναβάθμιση της εφαρμογής γιατί δεν είναι εκεί το πρόβλημα πιθανότατα (αν το έχουν υλοποιήσει με λογικό τρόπο). Αλλά θέλει προγραμματιστή να το δει, και μάλλον δε τολμάνε να ακουμπήσουν το backend μη στραβώσει τίποτα.

Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για πακέτο μέχρι 5 ευρώ τι προτείνετε? Είτε data είτε ομιλία.

Ευχαριστώ.

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα πακέτο ομιλιας έχει το frog αυτό των 3.02€ με 60 προς ολους και κάθε 2η εβδομάδα δίνει 120 προς όλους. Και από ίντερνετ με 4.4€ δίνει 2gb για 25 ημέρες

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε αλλαγη απο κοσμοκαρτα σε frog χανεις τα χρηματα που εχεις μεσα στην κοσμοκαρτα;
όχι αλλά θα σου τραβήξει 3€ για την αλλαγή σε frog

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε ποτε θα εχει διπλασιασμο για τις κλησεις τον Ιουνιο?

 

Φυσικά και θα έχει (εφόσον δεν άλλαξε κάτι). Λογικά θα σου έλθει το ενημερωτικό sms την ερχόμενη Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πακέτο ομιλιας έχει το frog αυτό των 3.02€ με 60 προς ολους και κάθε 2η εβδομάδα δίνει 120 προς όλους. Και από ίντερνετ με 4.4€ δίνει 2gb για 25 ημέρες

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Μπορείς λίγο να πεις πως ενεργοποιείς τα πακέτα?

Εδώ βλέπω δεν υπάρχει κάτι.

 

Mate the 10 pro be with you

e0677408ee0bdfbbcc8f55bb6217654f.jpg

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο ομιλίας ενεργοποιείται στέλνοντας 60Μ στο 1330 ή καλώντας 1330

Προσοχή: Αν καταλάθος στείλεις 60 και όχι 60Μ θα πάρεις 120ΜΒ μόνο.

Η τρέχουσα εβδομάδα δεν είναι εβδομάδα διπλασιασμού μιας και ήταν η προηγούμενη.

Για το internet στείλε 13717 για 2GB 4,4 ευρώ ή 14200 για 5GB με 8 ευρώ

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς λίγο να πεις πως ενεργοποιείς τα πακέτα?

Εδώ βλέπω δεν υπάρχει κάτι.

 

Mate the 10 pro be with you

e0677408ee0bdfbbcc8f55bb6217654f.jpg

Βάλε το app της cosmote, εκεί τα έχει, για data με SMS 17317 στο 1330 (2gb)

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2 για την βοήθεια.

Μπαίνω να δω.

 

Edit:τπτ προφορά μόνο για σενα όπως δίνει το Cu δεν υπάρχει ε η κάνα combo data με λεπτά προς όλους?

 

Mate the 10 pro be with you

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2 για την βοήθεια.

Μπαίνω να δω.

 

Edit:τπτ προφορά μόνο για σενα όπως δίνει το Cu δεν υπάρχει ε η κάνα combo data με λεπτά προς όλους?

 

Mate the 10 pro be with you

 

Όχι η frog έχει ξεχωριστά πακέτα. Καλύτερα κιόλας

Εγώ πχ βάζω τα 60’+60´ δώρο και τα 5gb

Με 11,5€ την βγάζω τον μήνα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όχι η frog έχει ξεχωριστά πακέτα. Καλύτερα κιόλας

Εγώ πχ βάζω τα 60’+60´ δώρο και τα 5gb

Με 11,5€ την βγάζω τον μήνα

Εμένα σχεδόν κάθε μήνα το Cu μου έκανε προσφορά μόνο για σενα με 5 ευρώ 200 προς όλους και 1gb για ένα μήνα με 5 ευρώ.

Ήταν 3 ευρώ τωρα έκανε 5..

Απλα αυτό το μήνα ακόμη τπτ και σήμερα μου λήγει το πακέτο. Χαχα

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σχεδόν κάθε μήνα το Cu μου έκανε προσφορά μόνο για σενα με 5 ευρώ 200 προς όλους και 1gb για ένα μήνα με 5 ευρώ.

Ήταν 3 ευρώ τωρα έκανε 5..

Απλα αυτό το μήνα ακόμη τπτ και σήμερα μου λήγει το πακέτο. Χαχα

 

Mate the 10 pro be with you

 

Ναι αλλά οι κλήσεις είναι με ελάχιστη χρέωση στα 3’

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά οι κλήσεις είναι με ελάχιστη χρέωση στα 3’
Ναι 3 δευτερόλεπτα. Εδω πόσο είναι?

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι 3 δευτερόλεπτα. Εδω πόσο είναι?

 

Mate the 10 pro be with you

 

3 λεπτά είναι στο cu

 

Εδώ είμαστε ανα δευτερόλεπτο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σχεδόν κάθε μήνα το Cu μου έκανε προσφορά μόνο για σενα με 5 ευρώ 200 προς όλους και 1gb για ένα μήνα με 5 ευρώ.

Ήταν 3 ευρώ τωρα έκανε 5..

Απλα αυτό το μήνα ακόμη τπτ και σήμερα μου λήγει το πακέτο. Χαχα

 

Mate the 10 pro be with you

Αν κάνεις αρκετές κλήσεις που κρατάνε λιγότερο από 3', τότε το frog συμφέρει και ας δίνει "εικονικά" λιγότερα λεπτά (για το 60'+60' αναφέρομαι). Τα 200' με 3 λεπτά ελάχιστη σημαίνει 200/3 = 66 κλήσεις μέγιστο, άσχετα αν η κλήσεις σου πχ είναι 10 δευτερόλεπτα. Αν μιλάς όμως πολύ στις περισσότερες κλήσεις, πάνω από 3΄τη φορά, τότε πακέτα με περισσότερα λεπτά και ας έχει ελάχιστη χρέωση 3' συμφέρουν.

Μπορείς και να εκτιμήσεις το συντελεστή χρήσης των λεπτών που χρησιμοποιείς. Πάρε πχ το ιστορικό των εξερχόμενων κλήσεών σου τις τελευταίες 2 βδομάδες, κατέγραψέ τα και πρόσθεσε όλα τα λεπτά και δευτερόλεπτα πχ μίλησες 42' και 428 δευτερόλεπτα -> (42 + 7)' και 8 δευτερόλεπτα = 49:08 πραγματικός χρόνος. Μετά πρόσθεσε πάλι το χρόνο όλων των εξερχόμενων κλησεων αλλά για κάθε κλήση λιγότερο των 3' θέσε 3 λεπτά. Θα σου βγει ένα νούμερο πχ 65:33. Ο συντελεστής σου είναι 49/65 = 0.75.

Οπότε τα 120' ανά δευτερόλεπτο του frog είναι πραγματικά 120'/0.75 = 160 λεπτά σε πακέτα με ελάχιστη χρέωση τα 3' ή πχ αν ένα πακέτο δίνει 200΄με ελάχιστη χρέωση 3', τότε με χρέωση ανά δευτερόλεπτο ισοδυναμεί με 200 * 0.75 = 150 λεπτά με βάση τη χρήση σου.

Μετά μπορείς να δεις τι σε συμφέρει συνολικά, πχ παίρνεις με frog 120/0.75 = 160 λεπτά των άλλων πακέτων με 3.02 ευρώ vs πχ 200' με 5 ευρώ για να είναι συγκρίσιμα.

Αυτοί που μιλάνε αρκετά στο κινητό γενικά έχουν συντελεστές 0.75 και άνω, αυτοί που κάνουν σύντομες κλήσεις μπορεί να κατέβει και στο 0.5 ο συντελεστής οπότε αυτοί επωφελούνται και τα μέγιστα με frog. Και επίσης φεύγει και το άγχος να κάνεις αναπάντητη και να το σηκώσει ο άλλος!

Edited by apagogeas
Προσθήκη σημαντικής λέξης
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδιά. Εχω σαν 2η σιμ μια κοσμοκαρτα που εχω να της βαλω χρονο ομιλιας καπου 7-8 μηνες, και περιεργως ελεγα εδω και καιρο οτι θα ειχε διαγραφει εντελως αλλα ακομα ζει και με κληση στο 1314 ειδα οτι μαλλον μπορω να κανω ακομα ανανεωση.

Σκεφτομαι να της κανω μια 10ευρω ανανεωση και μετα να την κανω φρογκ. Μπορειτε να μου πειτε πως ακριβως γινεται και αν το κοστος ειναι ακομα 3 ευρω? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γιατί 10ευρη; Αν είχες πακέτα που ανανεώνονται αυτόματα, με το που θα βάλεις 10 ευρώ θα σου βάλει πακέτο και θα πάνε στο βρόντο, εκτός αν λειτουργεί το B_OFF στο 1330. Βάλε 5 ευρώ αν μπορείς online, να σου μείνει υπόλοιπο 4.46 (υποθέτω έχεις υπόλοιπο 0 αυτή τη στιγμή) που πλέον κανένα πακέτο δεν είναι τόσο χαμηλά από τα αυτόματα, μετά το γυρνάς σε frog στέλνοντας ΑΛΠΑΚ στο 1314 και μόλις πάρεις απάντηση ξαναστέλνεις F στο 1314 και το έκανες frog με 3 ευρώ χρέωση και αυτόματα διαγράφεσαι από όλα τα πακέτα της cosmokartas. Το υπόλοιπο παραμένει, δε χάνεται.

 

Από κει και πέρα στέλνεις:

MI στο 1333 για να μη σου τρώει από το υπόλοιπο το internet αν δεν έχεις πακέτο.

4G στο 1333 για ενεργοποίηση 4G αν δεν είναι ενεργοποιημένο.

WK στο 1330 για δώρο 1500' (3' ελάχιστη χρέωση) + 1500 SMS προς frog κάθε ΣΚ, μια φορά στέλνεις και τα παίρνεις κάθε ΣΚ για όσο ισχύει.

Κλήση στο 1317 για ενεργοποίηση δώρου 600' (3' ελάχιστη χρέωση) προς frog με κάθε ανανέωση, μια φορά το κάνεις.

 

Αφού θα είναι νέος αριθμός frog θα έχεις και bonus εγγραφής με κάθε ανανέωση χρόνου. Αν βάλεις 10 ευρώ κάρτα, σου δίνει 100' προς όλους (3' ελάχιστη χρέωση) + 1GB για 6 μήνες. Αν βάλεις 5 ευρώ, σύμφωνα με ένα χρήστη που το έκανε πρόσφατα σου δίνει 60' (3' ελάχιστη χρέωση) + 500MB υποθέτω πάλι για 6 μήνες. Πακέτα ομιλίας φροντίζεις να βάζεις σε εβδομάδα διπλασιασμού 60'+60' (χρέωση από το 1ο δευτερόλεπτο) με 3.02 ευρώ τα οποία μεταφέρονται αν αγοράσεις το ίδιο πακέτο πριν τη λήξη του.

Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω! πραγματικα να είσαι καλά apagogeas! Τα 100' ειναι δωρο με 10 ευρω ανανεωση ασχετως του πακετου ομιλιας που θα αγορασεις και το πακετο που αγορασες ξεκινα να εξαντλειται αφού καταναλώσεις τα δωρεαν αυτα 100'? Την εβδομαδα διπλασιασμου, αν κανεις 10ευρω ανανεωση παιρνεις 100+60+60 αν αγορασεις πακετο ομιλιας?

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...