Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, ANAGNPANA said:

Είσαι απλά τραγικός 

Αν είσαι ο πελάτης 

Αν είσαι ο υπάλληλος χαράς το κουράγιο σου 

Αν δεν κατάλαβες ποιος είναι ο τραγικός της ιστορίας, ξαναδιάβασε λίγο τους διαλόγους.

2 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Νομίζω ότι έχει δικαίωμα να ζητήσει ότι θέλει. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ΑΝ είναι σωστό το σενάριο, μία χαρά. Ίσως ήταν ανανέωση σε αριθμό με απαλλαγή φόρου. Ίσως στο παιδί του. Απλώς μπήκε λίγη σάλτσα για να γίνει πιο ωραία η σκηνή.

Η φαση έγινε ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τη γράφω, και δεν είναι η πρώτη δυστυχως, για αυτό και σκέφτηκα να τη δημοσιοποίησω.

Επίσης, το να προσπαθείς συστηματικά και αυθαίρετα να αμφισβητείς και να κοροϊδεύεις τα όσα λέω είναι τουλάχιστον αγένεια. Σε παρακαλω λοιπόν ευγενικά να το σταματήσεις.

4 ώρες πριν, Alexandros201285 said:

Ο φόρος 10% . Εκτός αν έχει απαλλαγή φόρου λόγω ηλικίας.

Ναι, ακριβώς έχω απαλλαγή φόρου κινητής, και από τη στιγμή που πρέπει να πάω ούτως ή άλλως στο κατάστημα (αφού δε θέλω να βάλω 13€ μέσω app) και έχω το δικαίωμα να ζητήσω ανανέωση με υποδιαιρέσεις, το αξιοποιώ.

Το οποίο δε θεωρώ "κακή συμπεριφορά περίεργου πελάτη" με την άποψη ότι δε βάζεις τον υπάλληλο σε μια έξτρα περιττή διαδικασία. Απλά πατάει 2 πλήκτρα επιπλεον. Εννοείται ότι πάντοτε το πληρωτέο είναι ακριβώς μέχρι τελευταίου σεντ.

Είναι ένα μικρό δείγμα της ελλιπούς εκπαιδευσης των υπαλλήλων στα καταστήματα.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, gpapas640 said:

Αν δεν κατάλαβες ποιος είναι ο τραγικός της ιστορίας, ξαναδιάβασε λίγο τους διαλόγους.

Η φαση έγινε ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τη γράφω, και δεν είναι η πρώτη δυστυχως, για αυτό και σκέφτηκα να τη δημοσιοποίησω.

Επίσης, το να προσπαθείς συστηματικά και αυθαίρετα να αμφισβητείς και να κοροϊδεύεις τα όσα λέω είναι τουλάχιστον αγένεια. Σε παρακαλω λοιπόν ευγενικά να το σταματήσεις.

Ναι, ακριβώς έχω απαλλαγή φόρου κινητής, και από τη στιγμή που πρέπει να πάω ούτως ή άλλως στο κατάστημα (αφού δε θέλω να βάλω 13€ μέσω app) και έχω το δικαίωμα να ζητήσω ανανέωση με υποδιαιρέσεις, το αξιοποιώ.

Το οποίο δε θεωρώ "κακή συμπεριφορά περίεργου πελάτη" με την άποψη ότι δε βάζεις τον υπάλληλο σε μια έξτρα περιττή διαδικασία. Απλά πατάει 2 πλήκτρα επιπλεον. Εννοείται ότι πάντοτε το πληρωτέο είναι ακριβώς μέχρι τελευταίου σεντ.

Είναι ένα μικρό δείγμα της ελλιπούς εκπαιδευσης των υπαλλήλων στα καταστήματα.

Απλά ο υπάλληλος θα σε χαρακτήρισε ως ένα ακόμα περίεργο πελάτη 

αλλα γιατί να μην βάλεις 10 και το υπόλοιπο να έμενε στην κάρτα ; 
θα σε ενοχλούσε κάτι θα σε πείραζε κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ANAGNPANA said:

αλλα γιατί να μην βάλεις 10 και το υπόλοιπο να έμενε στην κάρτα ; 
θα σε ενοχλούσε κάτι θα σε πείραζε κάτι ;

Γιατί στο δίμηνο χάνονται τα λεφτά. Οπότε θα χαθούν μερικά σεντς. Γιατί να χαθούν αφού έτσι μπορεί να βγει τρίμηνο με 9.06€? Το έχουμε πει τόσες φορές. Αυτό με την υποταγή στον υπάλληλο της πολυεθνικής δεν είναι κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dimitroula10 said:

Γιατί στο δίμηνο χάνονται τα λεφτά. Οπότε θα χαθούν μερικά σεντς. Γιατί να χαθούν αφού έτσι μπορεί να βγει τρίμηνο με 9.06€? Το έχουμε πει τόσες φορές. Αυτό με την υποταγή στον υπάλληλο της πολυεθνικής δεν είναι κατανοητό.

Δεν είναι υποταγή στον υπάλληλο είναι σεβασμός στον υπάλληλο 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, dimitroula10 said:

Γιατί στο δίμηνο χάνονται τα λεφτά. Οπότε θα χαθούν μερικά σεντς. Γιατί να χαθούν αφού έτσι μπορεί να βγει τρίμηνο με 9.06€? Το έχουμε πει τόσες φορές. Αυτό με την υποταγή στον υπάλληλο της πολυεθνικής δεν είναι κατανοητό.

Φίλε μου έχεις δίκιο. Εγώ αυτό που είπα το είπα απλώς επειδή δεν σκέφτηκα την απαλλαγή φόρου. Καλά κάνεις. @gpapas640

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Teiresias_ said:

Το 9,06 να απομείνει μετά την ανανέωση το καταλαβαίνω.. για να πάρεις 3× πακέτο 3,02€

Αλλά να ζητήσεις 9,06 για ποιο λόγο;;

Έχει απαλλαγή 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ANAGNPANA said:

Δεν είναι υποταγή στον υπάλληλο είναι σεβασμός στον υπάλληλο 

Ο σεβασμός κερδίζεται δεν επιβάλλεται.

Αυτοί οι υπάλληλοι που κοροϊδεύουν τον κόσμο (ειδικά γέρους και ανήμπορους) για να αρπάξουν ένα συμβόλαιο ή έστω λίγα €, δεν αξίζουν ίχνος σεβασμού παρά μόνο απαξίωση. Και το κάνουν με δόλο.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, dimitroula10 said:

Ο σεβασμός κερδίζεται δεν επιβάλλεται.

Αυτοί οι υπάλληλοι που κοροϊδεύουν τον κόσμο (ειδικά γέρους και ανήμπορους) για να αρπάξουν ένα συμβόλαιο ή έστω λίγα €, δεν αξίζουν ίχνος σεβασμού παρά μόνο απαξίωση. Και το κάνουν με δόλο.

Γιατί βάζεις όλους τους υπαλλήλους σε ένα τσουβάλι …..

λιγο σεβασμός δεν θα έβλαπτε ξαναλέω 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ANAGNPANA said:

Γιατί βάζεις όλους τους υπαλλήλους σε ένα τσουβάλι …..

λιγο σεβασμός δεν θα έβλαπτε ξαναλέω 

Ειλικρινά ρωτάω για να το έχω υπόψιν μου:
Πως ακριβώς δεν σεβομαι έναν υπάλληλο όταν του λεώ να βάλει ένα συγκεκριμένο πόσο που αυτή είναι μια από τις δουλειές που κάνει στο κατάστημα. Μπορεί να είμαι παράξενος πελάτης αλλά δεν αντιλαμβάνομαι πως με αυτό δεν τον σέβομαι αν είμαι ευγενής βέβαια γιατί δεν είναι κατι συνηθισμένο να ανανεώνει ο κόσμος με υποδιαίρεσεις λεπτών του ευρώ. Και αν δεν κατάλαβε του εξηγώ και προσπαθώ να μην του δίνω πενηνταρικο. Υπάρχουν και χρεωστικές κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, opmgls said:

Ειλικρινά ρωτάω για να το έχω υπόψιν μου:
Πως ακριβώς δεν σεβομαι έναν υπάλληλο όταν του λεώ να βάλει ένα συγκεκριμένο πόσο που αυτή είναι μια από τις δουλειές που κάνει στο κατάστημα. Μπορεί να είμαι παράξενος πελάτης αλλά δεν αντιλαμβάνομαι πως με αυτό δεν τον σέβομαι αν είμαι ευγενής βέβαια γιατί δεν είναι κατι συνηθισμένο να ανανεώνει ο κόσμος με υποδιαίρεσεις λεπτών του ευρώ. Και αν δεν κατάλαβε του εξηγώ και προσπαθώ να μην του δίνω πενηνταρικο. Υπάρχουν και χρεωστικές κάρτες.

Ακριβώς!

54 minutes ago, ANAGNPANA said:

Δεν είναι υποταγή στον υπάλληλο είναι σεβασμός στον υπάλληλο 

Ακόμα και αν αυτό που ζητάω από τον υπάλληλο είναι παράξενο, υπήρχε διπλα του συνάδελφος του που τον διαβεβαίωσε ότι η συγκεκριμένη ανανέωση είναι εφικτή. Άρα η συνέχεια της συμπεριφοράς του δεν εχει κανένα λογικό ειρμό.

Μη σεβασμός είναι να του ζητάω το Α και να μου δίνει το Β και μάλιστα πονηρά. Σα να πηγαίνεις να παραγγείλεις ένα φρέντο εσπρέσσο και επειδή ο υπάλληλος δεν είναι σίγουρος πως φτιάχνεται να σου λέει "οπότε σου κάνω ένα φραπέ;". Έτσι για να ξεμπερδεψει.

Εγώ και πάλι θα πω ότι δεν κατηγορώ τον υπάλληλο. Μπορεί να είναι ένα παιδί που κοιτάει να τελειώσει τη βάρδια του και εκείνη την ώρα λέει "τι θέλει κι αυτός τώρα;". Υπεύθυνη είναι η εταιρία που 1) δεν τους εκπαιδεύει σωστά και 2) δεν αξιολογεί σωστά τον κόσμο που απασχολεί αλλά κοιτάει μόνο στόχους. Έτσι ο κόσμος αποξεώνεται και είναι καχύποπτος απέναντι στα καταστήματα.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η εταιρία δίνει το δικαίωμα στον συνδρομητή να ζητήσει δεκαδικούς, δεν βρίσκω κάτι παραξενο να ζητήσει δεκαδικούς. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ANAGNPANA said:

Γιατί βάζεις όλους τους υπαλλήλους σε ένα τσουβάλι …..

λιγο σεβασμός δεν θα έβλαπτε ξαναλέω 

Γιατί αφού δεν ξέρεις να διαβάζεις ελληνικά, δεν φταίω εγώ που δεν καταλαβαίνεις. Ξαναδιάβασε τι έγραψα και βέβαια τσουβαλιαζω όλους τους υπαλλήλους των καταστημάτων κινητής όχι όλους τους υπαλλήλους γενικά.

Όχι δεν σέβομαι ούτε αυτούς τους υπαλλήλους όπως και ούτε αυτούς που τους υπερασπίζονται γενικά.

Τέλος από μένα αυτό το οφτοπικ έτσι για να λέμε αρλούμπες.😁

 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, dimitroula10 said:

Γιατί αφού δεν ξέρεις να διαβάζεις ελληνικά, δεν φταίω εγώ που δεν καταλαβαίνεις. Ξαναδιάβασε τι έγραψα και βέβαια τσουβαλιαζω όλους τους υπαλλήλους των καταστημάτων κινητής όχι όλους τους υπαλλήλους γενικά.

Όχι δεν σέβομαι ούτε αυτούς τους υπαλλήλους όπως και ούτε αυτούς που τους υπερασπίζονται γενικά.

Τέλος από μένα αυτό το οφτοπικ έτσι για να λέμε αρλούμπες.😁

 

Το αν ξέρω να διαβάζω η όχι ελληνικά άσε να το ξέρω καλυτερα δεν με ξέρεις από εχθές για να μου μιλάς με αυτό το τροπο ….το σταματάω εδώ… 

καλή συνέχεια 

Edited by ANAGNPANA
Link to comment
Share on other sites

Η αντίδρασή μου διαβάζοντας τα ανωτέρω 

 

20240529_035023.jpg

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι αν το έγραψα αλλά παρόλο που έχω κάνει εγγραφή στο μητρώο για τα ανεπιθύμητα, πάλι ήρθε μήνυμα από Γερμανό. (Είχα φροντίσει κ είχα το τηλέφωνο του καταστήματος). 
Στο καπάκι τηλέφωνο, 

Επειδη βαριέμαι να γράφω διαλόγους της συμφοράς, σας λέω ότι μου πήρε 5’ κλήση για να με διαγράψουν. Εκτός από το τηλ που ζήτησαν, ήθελαν και το αφμ. Τα έδωσα αν και με το ζόρι το αφμ, ωστόσο θα μιλήσω και με δικηγόρο για να έχω καλύτερη εικόνα. 
 

Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2024 at 7:53 ΜΜ, hercoulis said:

Καινούργιο είναι. 
Έδωσε 70 είδα η vf με 14& ευρώ και μετά τα 13,5€ που είχαν αυτοί, το πήγαν 100GB.  Πάει το απεριόριστο με 9,9€

Με + 1,5€ παίρνεις και ομιλία. 

IMG_5513.jpeg

Αυτή η κάρτα που υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, trinoo said:

Εμένα γιατί δε μου τη βγάζει; 

image.thumb.png.f76c1f3e7edd5a51a297a3bfbbb74240.png

Είναι η 15άρα που γράφει εκτός αποθέματος. Όταν επανέλθει θα ενημερωθεί και με την καινούρια προσφορά λογικά.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, gpapas640 said:

...Μη σεβασμός είναι να του ζητάω το Α και να μου δίνει το Β και μάλιστα πονηρά. Σα να πηγαίνεις να παραγγείλεις ένα φρέντο εσπρέσσο και επειδή ο υπάλληλος δεν είναι σίγουρος πως φτιάχνεται να σου λέει "οπότε σου κάνω ένα φραπέ;". Έτσι για να ξεμπερδεψει...

Πιθανότερο θεωρώ να γίνει το ανάποδο, δεν έχουμε μείνει πολλοί που θα παραγγείλουμε φραπέ... 😇😇😇

Ψάχνω μια λύση για το καρτοκινητο της κόρης, όσο χαμηλότερο κόστος διατήρησης του αριθμού με λίγες κλήσεις και δεδομένα (για όταν είναι εκτός σπιτιού).  Δεν θέλω να κάνω συμβόλαιο στην wind απεριόριστη ομιλία με 4€ ή απεριόριστη ομιλία και 2 GB με 9€ Σε πρόγραμμα ΓΕΣ. 

Απο cosmote τί έχουμε; 

Η κόρη δεν έχει κλείσει τα 15 για απαλλαγή φόρου κινητής 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, andreasomageiras said:

Πιθανότερο θεωρώ να γίνει το ανάποδο, δεν έχουμε μείνει πολλοί που θα παραγγείλουμε φραπέ... 😇😇😇

Ψάχνω μια λύση για το καρτοκινητο της κόρης, όσο χαμηλότερο κόστος διατήρησης του αριθμού με λίγες κλήσεις και δεδομένα (για όταν είναι εκτός σπιτιού).  Δεν θέλω να κάνω συμβόλαιο στην wind απεριόριστη ομιλία με 4€ ή απεριόριστη ομιλία και 2 GB με 9€ Σε πρόγραμμα ΓΕΣ. 

Απο cosmote τί έχουμε; 

Η κόρη δεν έχει κλείσει τα 15 για απαλλαγή φόρου κινητής 

What's up? Αν έχεις σταθερό με σχήμα σε λίγο καιρό θα έχουν όλα τα μέλη του σχήματος απαλλαγή.. διαφορετικά σε Cosmote με κάτι λιγότερο δεν ξέρω 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, elkons said:

What's up? Αν έχεις σταθερό με σχήμα σε λίγο καιρό θα έχουν όλα τα μέλη του σχήματος απαλλαγή.. διαφορετικά σε Cosmote με κάτι λιγότερο δεν ξέρω 

Δεν έχω σταθερό στο σπίτι, είχα πολλά προβλήματα με cosmote περισσότερο καιρό είχα δηλωμένη βλάβη παρά υπηρεσίες internet και για αυτό το έκοψα. Έχει βέβαια ο πεθερός και κάπου είχα δει ότι αρκεί η ίδια διεύθυνση, ισχύει κάτι τέτοιο; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, andreasomageiras said:

Δεν έχω σταθερό στο σπίτι, είχα πολλά προβλήματα με cosmote περισσότερο καιρό είχα δηλωμένη βλάβη παρά υπηρεσίες internet και για αυτό το έκοψα. Έχει βέβαια ο πεθερός και κάπου είχα δει ότι αρκεί η ίδια διεύθυνση, ισχύει κάτι τέτοιο; 

Ε λογικά θα ισχύει 

Screenshot_20240601_144812_Chrome.thumb.jpg.6d07d7ddc63a047cf6589f67271b7eb5.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, elkons said:

Ε λογικά θα ισχύει 

Screenshot_20240601_144812_Chrome.thumb.jpg.6d07d7ddc63a047cf6589f67271b7eb5.jpg

Θα δω αν μπορεί να εφαρμοστεί αυτό σε χωριό, που η αναφορά σε διευθύνσεις είναι ανύπαρκτη. Καλά το σκέφτηκα αλλά δεν είχα υπολογίσει την μη χρήση διευθύνσεων. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια ανανέωση 8 ευρώ σε κατάστημα. Στο αποδεικτικό βλέπω ότι δεν έχει καθόλου φόρο. Επειδή δε γνωρίζω φοροτεχνικά, σκέφτομαι μήπως το ότι παρέμειναν οι 8 ευρώ ανανεώσεις στα καταστήματα, έχει να κάνει με κάποια συμφωνία ως προς τη μη απόδοση του φόρου? 

Στις παρατηρήσεις του αποδεικτικού γράφει, χωρίς φπα άρθρο 19 του κώδικα φπα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...