Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia PC Suite / OVI Suite / Software Updater


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδία μια ερώτηση στα γρήγορα.. όποιος μπορεί να με βοηθήσει τον ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων...

 

Κατά την σύνδεση μου με καλώδιο usb με τον υπολογιστή και πατώντας μέσω pc suite σύνδεση στο ιντερνετ.. μου εμφανίζει ένα μήνυμα ότι το μοντεμ ενδέχεται να μην λειτουργεί σωστά και να εγκαταστήσω το hotfix από την microsoft... χρησιμοποιώ windows 7 και όσες φορές κι αν το έχω κατεβάσει και προσπαθήσω να το εγκαταστήσω μου βγάζει μια λάθος κωδικό, μια ασυμβατότητα με την εν λόγω έκδοση των windows ( έχω κατεβάσει windows 7 x86 ακριβώς αυτή που χρησιμοποιώ... )

 

Το αποτέλεσμα είναι να συνδέομαι στο ιντερνετ με πολύ καλή ταχύτητα μάλιστα για 3 λεπτά εώς και 15 λεπτά το πάρα πολύ και σε κάποια φάση μόνο του να μην ανοιγει καμία σελίδα...

 

Απ' ότι διάβασα υπάρχει πρόβλημα με κάποιον περιορισμό στην τάχύτητα του μοντεμ... αλλά μάλλον δεν υπάρχει διαθέσιμη λύση ακόμα για τα windows 7???

 

ξέρει κανένας τίποτα περισσότερο??? Με σώζετε.....

myPhones: Ericsson GF768, SE k700i, Sharp V902, sharp V903, Qtek S200, Motorola V3, SE P910i, Nokia 8800 sirocco, SE k810, Sharp 770SH, Nokia N95, Samsung U900 soul, LG kU990 viewty, SE W910, Nokia 5000, Samsung innov8, Apple iphone 3GS, Nokia N82, HTC wildfire, Blackberry bold 9700, Nokia C3-01, Apple iphone 4 16gb, Apple iphone 5 16gb...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 898
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για την κάρτα μνήμης, δοκίμασε να τη δουλέψεις από κάποιον card reader κι όχι από το κινητό σου..... για να διαπιστώσεις αν το πρόβλημα hardware είναι όντως στην κάρτα μνήμης ή στην πλακέτα(μεταλλικές επαφές) της συσκευής σου..... ;)

 

Σημερα παρελαβα το κινητο απο σερβις,ειχε σπασει οοθονη κ πληκτρολογιο απο κραδασμους (οχι απο πεσιμο κτλ,σε μια καταβαση με ποδηλατο,μεσα σε θηκες) και δε μπορουσα να το δοκιμασω..

Οπως ειπα το προβλημα με mtp device τοχε απο πριν.

Οταν συνδεομαι με mass storage δεν εχει προβλημα,διαβαζει κανονικα την καρτα μνημης,αλλα οταν επιλεγω pc suite μου λεει οτι η εγκατασταση δεν εγινε σωστα..

Δοκιμασα να το απεγκαταστησω κ να το ξαναβαλω απο την αρχη αλλα τιποτα...

Δε θελω να κανω hard reset στο κιν γτ δε θυμαμαι πως περναω χαρτες garmin που ειχα βαλει περισυ κ δε θυμαμαι κ αν τους εχω κ θα μπεξω παλι (εκτος αν καποιος μου τα πει βημα βημα :P )

Αφηστε που θα χασω ημερολογιο κτλ..

καπου ειδα googlαροντας λιγο οτι μερικοι το αντιμετωπισαν σβηνοντας τον MP 11 κ με διαφορους τετοιους τροπους..

εχει σχεση ή ειναι βλακειες?

πειτε καμια ιδεα πριν το σπασω (οχι τπτ αλλο αλλα τουβαλα κ νεα προσοψη κ τοκανα καινουριο)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν αντεξα,τουκανα μια επαναφορα ρυθμισεων κ επαιξε μια χαρα!! οποτε κανεις μην κανει αυτο το κωλο update που βγαζει με το που συνδεεις το κιν,γιατι θα μπλεξει!!!!αν κ εμενα απο ενα σημειο κ μετα μου τοβγαλε το προβλημα,αλλα δε θυμαι κ ακριβως ποτε τοκανα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το 6220c και επιδη τρωει καποια κολληματα οταν τραβαω βιντεο σκεφτομαι να κανω μια αναβαθμιση. υπαρχει κατι που θα επρεπε να δωσω ιδαιετερη προσοχη ως προς την διαδικασια για να μην εχω προβληματα μετα?
Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα πληρες back up νασαι σιγουρος...εμενα με εσωσε χθες βραδυ που εκανα restore στο κινητο,αν κ τοχα παρει απο ιουνιο,ακομα κ οι ρυθμισεις ηταν σχεδον ιδιες,γτ κ αυτες τις ειχα παρει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παίδες λίγη βοήθεια. Έχω το 6220 classic, συνδέετε κανονικά με το OVI SUITE βρίσκει επαφές ,μηνύματα και φωτογραφίες αλλά δεν φορτώνει τους χάρτες OVI . Αυτό άρχισε να το κάνει από την στιγμή που έδειξε update στους χάρτες OVI και πάτησα να τους κατεβάσει κόλλησε, απεγκατέστησε την Ελλάδα και μου άφησε μόνο την Κύπρο (αυτούς τους δύο είχα εγκαταστήσει). Έκανα απεγκατασταση - επανεγκατασταση του OVI SUITE αλλά τίποτα. Γνωρίζει κανείς τί μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς δοκιμάσει (και καταφέρει) να εγκαταστήσει το ovi suite σε virtualbox και να το συνδέσει με το κινητό του;

ενώ φαίνεται να αναγνωρίζει το κινητό ως usb συσκευή, δεν αναγνωρίζεται από το ovi suite (το οποίο εγκαθίσταται χωρίς πρόβλημα, αλλά δεν αναγνωρίζει το κινητό μου)

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει και το Nokia PC Suite δέν λειτουργεί σωστά στο virtualbox :(
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια δεν υπάρχει καμία λύση για να χρησιμοποιήσεις nokia ovi suite / nokia pc suite σε περιβάλλον linux?

απαραδεκτοι εκει στη νοκια

 

έχω βρει κάτι λύσεις για s60 αλλά δεν με ενθουσίασαν

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδια γιατι ενω προσπαθω να κανω update με το ovi 2.2.1.23 μου βγαζει ολο disconected ενω εχει ξεκινήσει την διαδικασια? 6220c εχω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι?

Χρησιμοποιεί κανείς το ovi suite??

Δεν μπορώ με τίποτα να κάνω συγχρονισμό.

Έχω ρυθμίσει να συγχρονίζει τους σελιδοδείκτες μόνο.

Πατάω για συγχρονισμό και όση ώρα και αν περάσει δεν κάνει τίποτα.

Το συνδέω μέσω bt.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς γιατί δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση λογισμικού στο κινητό μου? Αρχίζει το Nokia Software Updater να κάνει τι δουλειά του και μετά από λίγο μου βγάζει μήνυμα ότι κάποια "κρίσιμα στοιχεία του λογισμικού λείπουν". Μόλις χθες αναβάθμισα το pc suite. Μου είχε δυο επιλογές, να το κάνω αναβάθμιση ή αναβάθμιση σε Ovi Suite και εγώ απλά αναβάθμισα το pc suite. Μήπως πρέπει να βάλω και το ovi suite?
ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς γιατί δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση λογισμικού στο κινητό μου? Αρχίζει το Nokia Software Updater να κάνει τι δουλειά του και μετά από λίγο μου βγάζει μήνυμα ότι κάποια "κρίσιμα στοιχεία του λογισμικού λείπουν". Μόλις χθες αναβάθμισα το pc suite. Μου είχε δυο επιλογές, να το κάνω αναβάθμιση ή αναβάθμιση σε Ovi Suite και εγώ απλά αναβάθμισα το pc suite. Μήπως πρέπει να βάλω και το ovi suite?

Αναβάθμισε απλά το Nokia Software Updater.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα τη νέα έκδοση του αλλά δεν λειτουργεί πάλι, μου λέει ότι εντόπισε σφάλμα διαμόρφωσης.
ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τότε πρέπει να κάνεις uninstall ό,τι έχει σχέση με Nokia και εκ νέου εγκατάσταση.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Παιδιά ξέρει κανείς αν μπορώ στον ίδιο υπολογιστή να εγκαταστήσω και το ovi suite για να υποστηρίζονται και το Ε52 που έχω αλλά και το C6-01 ή θα έχω πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν μπορώ στον ίδιο υπολογιστή να εγκαταστήσω και το ovi suite για να υποστηρίζονται και το Ε52 που έχω αλλά και το C6-01 ή θα έχω πρόβλημα?

 

Δεν θα έχεις πρόνλημα, το Ovi Suite υποστηρίζει τις συσκευές της Nokia όλες (σχεδόν όλες, δηλαδή όχι τις πολύ παλίες τύπου 6600 και το Ν900 από τις νέες, εσύ με C6-01 και E52 δεν θα έχεις πρόβλημα). Εγώ έχω Ε71, C5-03 στον ίδιο υπολογιστή με το Ovi Suite.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόνλημα, το Ovi Suite υποστηρίζει τις συσκευές της Nokia όλες (σχεδόν όλες, δηλαδή όχι τις πολύ παλίες τύπου 6600 και το Ν900 από τις νέες, εσύ με C6-01 και E52 δεν θα έχεις πρόβλημα). Εγώ έχω Ε71, C5-03 στον ίδιο υπολογιστή με το Ovi Suite.

Να απεγκαταστήσω το Nokia Pc suite μετά?

Link to comment
Share on other sites

Να απεγκαταστήσω το Nokia Pc suite μετά?

 

Το PC Suite νομίζω αχρηστεύται, δεν έχει νόημα να το βάλεις δηλαδή με το Ovi Suite κάνεις ακριβώς τα ίδια. Εγώ προσωπικά δεν το χρησημοποιώ το PC Suite.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

 

Ηθελα να ρωτήσω το εξής: (Που) υπαρχει υπαρχει επιλογη στο ovi να κανεις εξαγωγη και εισαγωγη των επαφων σε .csv όπως εκανες με το pc suite? Αν και δεν εχω καταφερει να το βρω μου φαίνεται παραλογο να μην υπάρχει κάπου.!!! :confused:

 

Ευχαριστώ.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την σειρά μου θέλω να αναφέρω σε όσους φίλους έχουν το N82 να μην βάλουν το τελευταίο firmware που έχει βγάλει η Νόκια γιατί παρουσιάζει προβλήματα η συσκευή, εμένα μου σβήνεται κάθε τόσο η κάρτας μνήμης και το παρατήρησα αφού έκανα το update στο λογισμικό και χωρίς να έχει αυτή κάποιο πρόβλημα και ούτε μου το είχε παρουσιάσει πριν και δυστυχώς με μία πρόχειρη έρευνα που έκανα είδα ότι όντως ισχύει αυτό, άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα και άλλοι έχουν με την κάμερα. Δεν νομίζω πάντως μετά από μερικά χρόνια η συσκευή να αυτοκαταστρέφεται.......
Link to comment
Share on other sites

μια καλή είδηση για τους λινουξάδες: το nokia ovi suite δουλεύει πλέον κανονικά με τη τελευταία έκδοση του virtualbox!

 

:rotfl::rotfl::rotfl::rotfl::rotfl::rotfl::rotfl::rotfl:

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την σειρά μου θέλω να αναφέρω σε όσους φίλους έχουν το N82 να μην βάλουν το τελευταίο firmware που έχει βγάλει η Νόκια γιατί παρουσιάζει προβλήματα η συσκευή, εμένα μου σβήνεται κάθε τόσο η κάρτας μνήμης και το παρατήρησα αφού έκανα το update στο λογισμικό και χωρίς να έχει αυτή κάποιο πρόβλημα και ούτε μου το είχε παρουσιάσει πριν και δυστυχώς με μία πρόχειρη έρευνα που έκανα είδα ότι όντως ισχύει αυτό, άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα και άλλοι έχουν με την κάμερα. Δεν νομίζω πάντως μετά από μερικά χρόνια η συσκευή να αυτοκαταστρέφεται.......

 

Εχει βγει καινουργιο firmware?Μηπως να το εγραφες στο θεμα του Ν82 και οχι εδω;

Edit : μολις ελενξα και δεν υπαρχει πιο νεο firmware για το Ν82 .Εσυ ποια εκδοση εχεις βρει;

Edited by bill33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλησπερα παιδια.δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη κατηγορια.εχω το νοκια 6220 c.δεν μπορω να το συνδεσω στον υπολογιστη εχω windows 7 μαλλον το προβλημα ειναι οι drivers για τα 7.εχω ψαξει δεν μπορω να βρω κατι.μηπως ξερει κανεις τιποτα?θελω να το συνδεσω για να κανω αναβαθμηση.ευχαριστω.σε λειτουργεια usb δουλευει κανονικα μονο σε pc suite δεν δουλευει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...