Jump to content

P990i: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα και απο μενα πολλες φορες ενω το πληκτρολογιο ειναι κλειδωμενο κι παω να το ξεκλειδωσω απο το πλαινο κουμπι γιατι μου βγαζει στην οθονη του τηλεφωνου ... επιλογη 123"... τι ειναι αυτο ξερει κανεις? και πως γινεται να μην το ξαναδω!

 

λογικό είναι να βγάζει το 123 καθώς ουσιαστικά επανενεργοποιεί το πληκτρολόγιο και σου δηλώνει την κατάστασή του. Δοκίμασε να κλειδώσεις την ώρα που γράφεις μήνυμα, και είσαι στο πεδίο κειμένου. Να δεις που δεν θα σου βγάλει την 123 επιλογή, αλλά την Abc ;)

 

Απλά αν θες , εξήγα μου μόνο γιατί δεν θες να το ξαναδείς? Τι μπορεί να σε ενοχλεί ένα σχεδόν στιγμιαίο μηνυματάκι κατάστασης του πληκτρολογίου σου σε στιγμή που ουσιαστικά δεν χρησημοποιείς το κινητό σου? Δεν βγαίνει πάντως.

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν ειναι οτι δεν θελω να το ξαναδω αλλα μερικες φορες το κανει και αλλες οχι και ιδιως αν κανω εππανεκινηση δεν το βγαζει αλλα μετα απο αρκετη ωρα το βγαζει! ολα αυτα που λεω ειναι με κλειστο το πορτακι.
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο κουτατο ελατωματικο Ρ990 επεσε στα χερια μου......:mad:

Λειψα μενου και το σημαντικοτερο,δεν καταλαβαινε(?) την ακιδα....:mad:

Δευτερη μερα σημερα σε service,αλλαγη οθονης!

Αντε να δουμε,καλη αρχη:mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. εχω πρόβλημα με τισ επαφές γρηγ κλ. παω στο μενού / τηλέφωνο /επ. γρηγ. κλ. επιλέγω τις επαφές που θέλω στις 9 θέσεις και βγαίνω απο το μενού. οταν πατάω παρατεταμένα κάποιο πλήκτρο 1-9 για γρηγ. επαφη με βγάζει στις επαφές και δεν κάνει κλ. την επαφή που του έχω ορήσει. πρέπει να ενεργοποιήσω κάτι άλλο απο το μενού;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. εχω πρόβλημα με τισ επαφές γρηγ κλ. παω στο μενού / τηλέφωνο /επ. γρηγ. κλ. επιλέγω τις επαφές που θέλω στις 9 θέσεις και βγαίνω απο το μενού. οταν πατάω παρατεταμένα κάποιο πλήκτρο 1-9 για γρηγ. επαφη με βγάζει στις επαφές και δεν κάνει κλ. την επαφή που του έχω ορήσει. πρέπει να ενεργοποιήσω κάτι άλλο απο το μενού;

 

πρέπει να το πατάς το κουμπί μια φορά και οχι παρατεταμένα...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα με τις ρυθμίσεις του P990i και έχω την εξής απορία. Έχω περασμένα με συγχρονισμό 1300 επαφές με Ελληνικά. Όταν ψάχνω να βρω μια επαφή, οι ελληνικοί χαρακτήρες ή είναι στο τέλος ή δεν υπάρχουν. πχ το ελληνικό P δεν είναι πουθενά, μόνο π και σ βλέπω.

 

Τι συμβαίνει; Υπάρχει λύση; Κάνω κάτι λάθος; (Να γυρίσω τις επαφές στα αγγλικά αποκλείεται μιας και χρησιμοποιώ και ένα N80 για συγχρονισμό με το outlook επίσης).

 

Επίσης στο virtual keyboard βλέπω μόνο Ελληνικά και όχι αγγλικά. Είναι θέμα της Ericsson, ή να περιμένω όπως και στα PDA αγγλοελληνικό πληκτρολόγιο;

 

Εχω βάλει ελληνικά σαν γλώσσα γραφής και έχω απενεργοποιήσει και το T9 (άσχετο αλλά στα SMS με το T9 απενεργοποιημένο, πάλι λειτουργεί το T9).

 

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα με τις ρυθμίσεις του P990i και έχω την εξής απορία. Έχω περασμένα με συγχρονισμό 1300 επαφές με Ελληνικά. Όταν ψάχνω να βρω μια επαφή, οι ελληνικοί χαρακτήρες ή είναι στο τέλος ή δεν υπάρχουν. πχ το ελληνικό P δεν είναι πουθενά, μόνο π και σ βλέπω.

 

Τι συμβαίνει; Υπάρχει λύση; Κάνω κάτι λάθος; (Να γυρίσω τις επαφές στα αγγλικά αποκλείεται μιας και χρησιμοποιώ και ένα N80 για συγχρονισμό με το outlook επίσης).

 

Δεν έχεις κάνει κάποιο λάθος...έτσι είναι και περιμένουμε αναβάθμιση για να διορθωθεί...

 

 

Επίσης στο virtual keyboard βλέπω μόνο Ελληνικά και όχι αγγλικά. Είναι θέμα της Ericsson, ή να περιμένω όπως και στα PDA αγγλοελληνικό πληκτρολόγιο;

 

στο εικονικό πληκτρολόγιο πάνω αριστερά έχει ένα βελάκι το πατάς και πάς Ρυθμίσεις και διαλέγεις γλώσσα.

 

 

Εχω βάλει ελληνικά σαν γλώσσα γραφής και έχω απενεργοποιήσει και το T9 (άσχετο αλλά στα SMS με το T9 απενεργοποιημένο, πάλι λειτουργεί το T9).

 

πας Εργαλεία -> Πίνακας Ελέγχου -> Συσκευή -> Εισαγ.Κειμένου -> Εξυπνη εισαγωγη κειμένου και ξετσεκάρεις τα κουτάκια...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι απο αναβαθμηση,και θα πρεπει να περιμενω μετα της 10/10 να παρω καινουριο:mad: :mad: :mad:

Η δε εταιρεια κιν.τηλ. δεν εχει να αντικαταστησει μια ελατωματικη συσκευη που πουλησε(μετα της 10/10)

Η δε SE αφερει ρητα στην εγγυηση οτι οταν το προβλημα μπορει να λυθει στο service παει service,οπως μου ειπαν απο το help desk(αρα λεω εγω κ αναρωτιεμαι,ποσες συσκευες ριχνονται στη αγορα χωρις ελενχο?)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι απο αναβαθμηση,και θα πρεπει να περιμενω μετα της 10/10 να παρω καινουριο:mad: :mad: :mad:

Η δε εταιρεια κιν.τηλ. δεν εχει να αντικαταστησει μια ελατωματικη συσκευη που πουλησε(μετα της 10/10)

Η δε SE αφερει ρητα στην εγγυηση οτι οταν το προβλημα μπορει να λυθει στο service παει service,οπως μου ειπαν απο το help desk(αρα λεω εγω κ αναρωτιεμαι,ποσες συσκευες ριχνονται στη αγορα χωρις ελενχο?)

 

******ες σου λενε συμφωνα με τον νομο σε ελλατωματικο κινητο εχεις δικαιωμα ειτε να παρεις τα ΧΡΗΜΑΤΑ σου πισω ειτε ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΝΕΟ !!!!! απειλησε τους με ενα εξωδικο και θα δεις

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

******ες σου λενε συμφωνα με τον νομο σε ελλατωματικο κινητο εχεις δικαιωμα ειτε να παρεις τα ΧΡΗΜΑΤΑ σου πισω ειτε ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΝΕΟ !!!!! απειλησε τους με ενα εξωδικο και θα δεις

 

H εταιρεια κιν.τηλ. μου το κανει αντικατασταση,αλλα μετα τις 10/10.......:(

Καλα ολοκληρη εταιρεια δεν εχει ενα κοματι:( ?

Πρεπει να περιμενω 2 εβδομαδες:mad: ?

Link to comment
Share on other sites

H εταιρεια κιν.τηλ. μου το κανει αντικατασταση,αλλα μετα τις 10/10.......:(

Καλα ολοκληρη εταιρεια δεν εχει ενα κοματι:( ?

Πρεπει να περιμενω 2 εβδομαδες:mad: ?

 

φιλε μου επειδη μου ειχαν κανει το ιδιο και μενα με το Ρ900, οπως προειπε ο φιλος πιω πανω...απειλησε τους με μηνυση και θα δεις...;)

 

επεισης στη περιπτωση που σου δωσουν νεο τηλεφωνο.....αν σου δωσουν σφραγισμενο δες αν το serial number της συσκευης ειναι το ιδιο με το κουτι.

Σε καμια περιπτωση μη δεχτεις να παρεις στα χερια σου μια απλη συσκευη (αγνωστου προελευσεως)χωρις κουτι που να συμβαδιζουν τα serial numbers.

 

Ευχομαι να καταλαβαινεις το λογο.....;)

 

οτι αλλο χρειαστεις ρωτησε μας...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες,θα μας τρελανει το site της SE?

 

Χτες εκανα φορματ ολη την εσωτερικη μνημη με αποτελεσμα να χαθει η Ελληνικη γλωσσα.Οπου και αν εψαξα μεσα στο site τους, πηγα UK,USA,Greece δεν υπηρχε ΠΟΥΘΕΝΑ η Ελληνικη γλωσσα για να τη κατεβασω.Πριν απο 5-6 μερες την ειχα βρει αλλα δε μπορουσα να τη κατεβασω καθως ημουνα στο γραφειο.

 

Που στα κομματια πηγε???

Link to comment
Share on other sites

Bug στο Wireless δυστυχώς από ότι φαίνεται. Σε access points με hidden SSID το P990i δεν συνδέετεαι, εν αντιθέσει με το N80 το οποίο έχει setting για κρυφό ή ανοιχτό δίκτυο (ως προς το SSID και όχι ως προς την ασφάλεια) και συνδέετεαι επιτυχώς σε hidden ssid wlans
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επειδη μου ειχαν κανει το ιδιο και μενα με το Ρ900, οπως προειπε ο φιλος πιω πανω...απειλησε τους με μηνυση και θα δεις...;)

 

επεισης στη περιπτωση που σου δωσουν νεο τηλεφωνο.....αν σου δωσουν σφραγισμενο δες αν το serial number της συσκευης ειναι το ιδιο με το κουτι.

Σε καμια περιπτωση μη δεχτεις να παρεις στα χερια σου μια απλη συσκευη (αγνωστου προελευσεως)χωρις κουτι που να συμβαδιζουν τα serial numbers.

 

Ευχομαι να καταλαβαινεις το λογο.....;)

 

οτι αλλο χρειαστεις ρωτησε μας...

 

Thanks men:(

Link to comment
Share on other sites

Paidia,merikes fores kollaei to kinito kai prepei na vgalw ti mpataria kai na ti xanavalw.to thema einai oti meta kanei kana 3lepto apo ti stigmi pou tha to anoixw gia na energopiithei.gia poio logo omws tosi poli wra.Kati akoma,pote perimenoume efarmoges?
Link to comment
Share on other sites

Paidia,merikes fores kollaei to kinito kai prepei na vgalw ti mpataria kai na ti xanavalw.

 

Δε χρειαζεται να βγαζεις τη μπαταρια. Απλα κρατα πατημενο το πληκτρο που ανοιγοκλεινει τη συσκευη για 10 δευτερολεπτα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση από μένα: Στον τηλεφωνικό κατάλογο μπόρεις να αλλάξεις το όνομα ενός υποπεδίου; Για παράδειγμα βάζω το όνομα Βαγγελης του οποίου έχω 3 τηλέφωνα(σπίτι, γραφείο, εξοχικό). Θα πρέπει να κάνω 3 καταχωρήσεις στον τηλεφωνικό κατάλογο δηλ: Βαγγελης-Σπιτι,Βαγγελης-Γραφείο,Βαγγελης-Εξοχικό ή μπορώ να έχω μονο το όνομα Βαγγέλης στον τηλ. κατάλογο και να έχω τα 3 τηλέφωνα μέσα σ'αυτό με τα πεδία να έχουν το ανάλογο όνομα;
Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση από μένα: Στον τηλεφωνικό κατάλογο μπόρεις να αλλάξεις το όνομα ενός υποπεδίου; Για παράδειγμα βάζω το όνομα Βαγγελης του οποίου έχω 3 τηλέφωνα(σπίτι, γραφείο, εξοχικό). Θα πρέπει να κάνω 3 καταχωρήσεις στον τηλεφωνικό κατάλογο δηλ: Βαγγελης-Σπιτι,Βαγγελης-Γραφείο,Βαγγελης-Εξοχικό ή μπορώ να έχω μονο το όνομα Βαγγέλης στον τηλ. κατάλογο και να έχω τα 3 τηλέφωνα μέσα σ'αυτό με τα πεδία να έχουν το ανάλογο όνομα;

 

Οταν καταχωρείς μια καινούργια επαφή αν πατήσεις με την γραφίδα πάνω πάνω στο "Contacts" θα σου βγάλει ένα μενού από το οποίο θα επιλέξεις "Add field" και μετά θα τσεκάρεις ότι πεδία θες να προστεθούν.Τώρα για να αλλάξεις το όνομα σε κάποιο από αυτά δεν νομίζω ότι γίνεται.

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Για το προβλημα μου με το Ρ990,εμα8α τα εξης απο την Γραμμη καταναλωτη....Νομος 3043 αρθ.5/40

Γινετε αντικατασταση ή service.Αντικατασταση γινετε μονο οταν η η συσκευη ειναι νεκρη....

Aρα στους μεν δινεται η δυνατοτητα να βγαλουν στην αγορα ελατωματικες συσκευες προκειμενου να τις πουλησουν γρηγορα και μετα να τις αναλαβει το service να της περιποιηθει....με την ησυχια του...:zzz:

Και στους δε να της πουλουν χωρις να ενδιαφερονται:whistle:!

Αν καπιος φιλος ξερει κατι παραπανω και εχει την καλοσυνη ας με ενημερωσει.

Ζητω συγνωμη απο το συγκεκριμενο forum γιατι δεν ειναι το αρμοδιο για το προβλημα μου.Ειναι το τελευταιο μην.:X

Link to comment
Share on other sites

Για το προβλημα μου με το Ρ990,εμα8α τα εξης απο την Γραμμη καταναλωτη....Νομος 3043 αρθ.5/40

Γινετε αντικατασταση ή service.Αντικατασταση γινετε μονο οταν η η συσκευη ειναι νεκρη....

Αν καπιος φιλος ξερει κατι παραπανω και εχει την καλοσυνη ας με ενημερωσει.

Ζητω συγνωμη απο το συγκεκριμενο forum γιατι δεν ειναι το αρμοδιο για το προβλημα μου.Ειναι το τελευταιο μην.

 

Θα μπορούσες να επιστρέψεις πίσω την συσκευή και να πάρεις τα χρήματα σου πίσω. Όμως όταν είναι απο επιδότηση, όπως στην περίπτωση σου, μου φαίνεται λίγο δύσκολο.

Όσο για την διαθεσιμότητα των συσκευών, πιστεύω ότι πραγματικά δεν έχουν διαθέσιμα κομμάτια. Ακόμα και τώρα, τα κομμάτια προς πώληση είναι μηδαμινά...

Εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις και να κάνεις αντικατάσταση όταν υπάρχουν διαθέσιμα.

Απο ποιά εταιρία το πήρες;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να επιστρέψεις πίσω την συσκευή και να πάρεις τα χρήματα σου πίσω. Όμως όταν είναι απο επιδότηση, όπως στην περίπτωση σου, μου φαίνεται λίγο δύσκολο.

Όσο για την διαθεσιμότητα των συσκευών, πιστεύω ότι πραγματικά δεν έχουν διαθέσιμα κομμάτια. Ακόμα και τώρα, τα κομμάτια προς πώληση είναι μηδαμινά...

Εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις και να κάνεις αντικατάσταση όταν υπάρχουν διαθέσιμα.

Απο ποιά εταιρία το πήρες;

 

Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση.Πιστεψε με δεν υπαρχρχει θεμα διαθεσημοτητας,σε ερωτηση που εκανε φιλος στο καταστημα για την ιδια συσκευη ηταν κατοπην παραγγελειας την επομενη μερα:mad:

Οσο για την εταιρεια ειναι η ΤΙΜ:D

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον για το πλαισιο που ειχα παρει το Nokia n71 μου ειχαν πει (ειχε και σφραγιδα πανω η αποδειξη ) συμφωνα με την οποια αν μεσα σε 7 μερες παρουσιασει το παραμικρο προβλημα η συσκευη σου την αντικα8ιστουν αμεσως με καινουρια..και αν περασουν οι 7 μερες πηγαινει στην αντιπροσωπεια...φαινεται πως στα8ηκες "λιγο" ατυχος φιλε panagiog...γιαυτο μερικες φορες πρεπει να ανοιγουν τις συσκευες και να τις 8ετουν σε λειτουργια μπροστα στον καταναλωτη...τον περασμενο δεκεμβριο μετα απο μια απισκεψη για αγορα σε ενα καταστημα κινητης τηλεφωνιας στην Ρωμη δεν με αφησαν να φυγω πριν μου ανοιξουν την συσκευασια και βαλουν σε λειτουργια το κινητο (motorola v3)
Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον για το πλαισιο που ειχα παρει το Nokia n71 μου ειχαν πει (ειχε και σφραγιδα πανω η αποδειξη ) συμφωνα με την οποια αν μεσα σε 7 μερες παρουσιασει το παραμικρο προβλημα η συσκευη σου την αντικα8ιστουν αμεσως με καινουρια..και αν περασουν οι 7 μερες πηγαινει στην αντιπροσωπεια...φαινεται πως στα8ηκες "λιγο" ατυχος φιλε panagiog...γιαυτο μερικες φορες πρεπει να ανοιγουν τις συσκευες και να τις 8ετουν σε λειτουργια μπροστα στον καταναλωτη...τον περασμενο δεκεμβριο μετα απο μια απισκεψη για αγορα σε ενα καταστημα κινητης τηλεφωνιας στην Ρωμη δεν με αφησαν να φυγω πριν μου ανοιξουν την συσκευασια και βαλουν σε λειτουργια το κινητο (motorola v3)

 

Αυτο ξερω κ εγω,επιπλεον παλιοτερα σε καταστημα παλι τιμ μου εχει γινει αντικατασταση συσκευης.

Τωρα δεν ξερω γιατι ο κυριος μου αρνειται την αμεση αντικατασταση και μου λεει μετα τις 10/10 αν υπαρχουν δια8εσιμες.Αλλαξε η πολιτικη?

Κ μιλαμε η αναβα8μιση εγινε την παρασκευη 29/9 το βραδυ.Παρα σε ερωτηση που εκανε φιλος στο καταστημα για την ιδια συσκευη ηταν κατοπην παραγγελειας την επομενη μερα.

Αλλα επειδη το συγκεκριμενο forum γιατι δεν ειναι το αρμοδιο για το προβλημα μου,αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας στειλη pm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...