Jump to content

P990i: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Se ena paliotero thread eixa diabasei oti mporei na diplasiasth o xoros ths me kapio tropo!!ixuei auto?kai an nai mporei na mou kapios ton tropo?

 

Πως λειτουργούσε η όλη φάση...

Λόγο μαζικής παραγωγής τα δισκάκια βγαίναν όλα σε ένα συγκεκριμένο μέγεθος, και απο κει και πέρα με μια μέθοδο μέσω software σπάγαν αυτό το μέγεθος σε 2 μικρότερα ανάλογα με το δισκάκι. Το ένα μέρος γινόταν όσο το ονομαστικό πώλησης, και το άλλο έμενε ανεκμετάλευτο...

 

Μέσα απο τις συσκευές όσες φορές και να έκανες φορμάτ πάντα βλέπαν μόνο το ένα κομμάτι του δίσκου (το πρώτο) οπότε το μέγεθος έμενε πάντα ονομαστικό. Μέσα απο τα pc όμως, με διάφορα προγράμματα μπορούσες να δεις τα δύο αυτά παρτίσιον και να τα κάνεις 1. Οπότε εκμεταλεύεσαι όλο τον δίσκο.

 

Αλλά! Τα περισσότερα δισκάκια είχαν 1 μόνο παρτίσιον. Αυτό σημαίνει οτι δεν μεγαλώνουν. Όσα είχαν 2 όταν φορμάρονταν πάλι απο την κανονική συσκευή, πέφταν στην ονομαστική τους χωρητικότητα. Επίσης πολλοί είχαν πρόβλημα απώλειας δεδομένων όταν ξεπερνούσαν την ονομαστική χωρητικότητα... Αυτό σημαίνει οτι δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα με τα παρτίσιον και οτι τελικά παίζει ρόλο και το δισκάκι.

 

Τα παραπάνω ήταν απλά μια ενημέρωση. Επι της ουσίας τώρα. Βάλε το δισκάκι στο πισί σου, κατέβασε ένα πρόγραμμα που να κάνει την δουλειά που θες (το partition magic δεν μου το αναγνώρησε σαν σκληρό, οπότε δεν μπόρεσα να κάνω το παραμικρό, δοκίμασε τα προιόντα της Acronis, είναι κατά πολύ καλύτερα) και δες αν το δισκάκι σου έχει 2 παρτίσιον. Αν έχει, σώσε τα δεδομένα σου και πράξε τα δέοντα.

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πραγματι τα προβληματακια του τα εχη τα ειδα και εγω 2 μερες τωρα αλλα πιστευω να τα διορθωσουνε Μονο να ρωτησω κατι αν ξερη καποιος αν μπωρουμε στον τηλ.καταλογο να μην εμφανιζη το νουμερο στην αρχικη οθονη οπως εχουν και τα ρ900 μαρκαρισμα για εμφανιση ονοματεπωνημο με αριθμο Η χωρις και 2 το προβλημα ψαξιματος με το αρχικο γραμμα που βλεπη μονο τα αγγλικα στον τηλ.καταλογο ειναι το πιο σπαστικο υπαρχη λυση? επιλογης ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει σας παρακαλώ εάν υπάρχει πρόβλημα όταν κάποιος χρησιμοποιεί Ip και όχι DHCP με το P990i; :(

Η ερώτηση μου στηρίζετε στο γεγονός πως έχω δοκιμάσει κατα βήμα όλα αυτά τα ωραία πράγματα που γράφει ο φίλος mpampir στο πολύ καλό του FAQ αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα (Δεν ανοίγει κανένα site). Μετά από λίγο δοκίμασα να το κάνω πάλι αλλάζοντας τα settings του router μου (3Com 3CRWE754G72-B) για το SSID Broadcast αφήνοντας το να κάνει Broadcast κανονικά αλλά πάλι τίποτα. :cry:

Οι βασικές ρυθμίσεις που χρησιμοποιώ είναι οι εξής :

 

General Settings

SSID Broadcast -> Disable (δεν κάνει broadcast δηλαδή)

Phone Ip -> 192.168.1.5 (Οι υπόλοιπες συσκευές έχουν άλλες Ip)

Mask -> 255.255.255.0

 

Encryption Settings

WPA -> WPA-PSK (no server)

Encryption technique -> TKIP

 

Κάθε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το Worldmate και ειναι αρχειο .exe Ο υπολογιστης το ανοιγει μεχρι ενα σημειο και μετα μου λεει οτι τα windows δεν εχουν το αναλογο προγραμμα για να ανοιξουν το αρχειο το οποιο μου δειχνει οτι ειναι .sis Αν το μεταφερω στο κινητο παλι δεν γινεται τιποτα γιατι το αρχειο ειναι .exe Πως θα το περασω στο κινητο? Help!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το Worldmate και ειναι αρχειο .exe Ο υπολογιστης το ανοιγει μεχρι ενα σημειο και μετα μου λεει οτι τα windows δεν εχουν το αναλογο προγραμμα για να ανοιξουν το αρχειο το οποιο μου δειχνει οτι ειναι .sis Αν το μεταφερω στο κινητο παλι δεν γινεται τιποτα γιατι το αρχειο ειναι .exe Πως θα το περασω στο κινητο? Help!!![/QUOT

 

exeis syndedemeno to thl ston ypologisth meso usb kai trexeis apo windows to programmataki. sthn synexeia soy grafei mhnyma oti synexise thn egkatastash apo to kinhto soy. ayto einai

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το Worldmate και ειναι αρχειο .exe Ο υπολογιστης το ανοιγει μεχρι ενα σημειο και μετα μου λεει οτι τα windows δεν εχουν το αναλογο προγραμμα για να ανοιξουν το αρχειο το οποιο μου δειχνει οτι ειναι .sis Αν το μεταφερω στο κινητο παλι δεν γινεται τιποτα γιατι το αρχειο ειναι .exe Πως θα το περασω στο κινητο? Help!!!

 

 

Εχεις εγκαταστήσει το PC Suite?

 

Γ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και το χρησιμοποιω καιρο!!Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται!!!Μηπως επειδη το εχω να μην φορτιζει απο τη βαση(λεω τωρα)??????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αυτούσιο το sis, κάντου ένα δεξί κλικ και αποστολή προς ΒΤ device, η το κινητό σου αν στο δείχνει....είναι περίεργο πάντως....

 

Γ.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε πρεπει να το γυρισεις πισω. Παρε την υποστηριξη της Ερικσον να σε κατευθυνουν.

 

Η υποστήριξη της Ericsson με ύφος μου είπε ότι έχει εκπληκτική φωτογραφική μηχανή το τηλέφωνο, επίσης μου είπε ότι το πρόβλημα των Ελληνικών, το στείλανε τωρα τελευταία στη Σουηδία, και περιμένουν αναβάθμιση. Στο πότε δεν πηρα απάντηση.

 

Το έδωσα πίσω στην Vodafone από όπυ το πήρα το Σάββατο, και αναμένω αντιδράσεις. Θα ενημερώσω.

 

Γ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να έχεις κάποιο unzip πρόγραμμα...???

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δυστυχως...

 

Δεν θα ήταν κακιά ιδέα να βγάλεις το pcsuite, να σιγουρευτείς ότι έχεις την τελευταία έκδοση, (όχι αυτή που έιχε το CD), και να το ξαναεγκαταστήσεις και να δοκιμάσεις ξανά...

 

Γ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν κακιά ιδέα να βγάλεις το pcsuite, να σιγουρευτείς ότι έχεις την τελευταία έκδοση, (όχι αυτή που έιχε το CD), και να το ξαναεγκαταστήσεις και να δοκιμάσεις ξανά...

 

Γ.

 

Αυτο θα το δοκιμασω και βλεπουμε.Ευχαριστω παντος ολους για το ενδιαφερον.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι τα προβληματακια του τα εχη τα ειδα και εγω 2 μερες τωρα αλλα πιστευω να τα διορθωσουνε Μονο να ρωτησω κατι αν ξερη καποιος αν μπωρουμε στον τηλ.καταλογο να μην εμφανιζη το νουμερο στην αρχικη οθονη οπως εχουν και τα ρ900 μαρκαρισμα για εμφανιση ονοματεπωνημο με αριθμο Η χωρις και 2 το προβλημα ψαξιματος με το αρχικο γραμμα που βλεπη μονο τα αγγλικα στον τηλ.καταλογο ειναι το πιο σπαστικο υπαρχη λυση? επιλογης ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Μα φιλε μου, δεν βγαζει τους αριθμους στα ονοματα παρα μονο οταν πας πανω σε καποιο ονομα. Παντως δεν γινεται αυτο που λες. Αναφορικα με το ψαξιμο στα ελληνικα, οχι, η επιλογη ελληνικων δεν λυνει το προβλημα. Η επομενη αναβαθμιση ισως.

Link to comment
Share on other sites

Μα φιλε μου, δεν βγαζει τους αριθμους στα ονοματα παρα μονο οταν πας πανω σε καποιο ονομα. Παντως δεν γινεται αυτο που λες. Αναφορικα με το ψαξιμο στα ελληνικα, οχι, η επιλογη ελληνικων δεν λυνει το προβλημα. Η επομενη αναβαθμιση ισως.

 

Εχης δικιο ισως δεν αναφερθηκα στο γεγονος οτι αυτο συμβαινη οταν ψαχνουμε τον τηλ.καταλ. με το ροδακι που αναγκαστικα μαρκαρη πανω σε καθε ονομα και το ρ900 την επιλογη να μην εμφανιζη τηλ.την εχη σε κουτακι που μαρκαρεται για να φαινεται και το τηλ Η ξεμαρκαρης και βλεπης μονο το ονομα και οταν μπης μεσα στο ονομα τα βγαζη ολα και επιλεγης

ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το Worldmate και ειναι αρχειο .exe Ο υπολογιστης το ανοιγει μεχρι ενα σημειο και μετα μου λεει οτι τα windows δεν εχουν το αναλογο προγραμμα για να ανοιξουν το αρχειο το οποιο μου δειχνει οτι ειναι .sis Αν το μεταφερω στο κινητο παλι δεν γινεται τιποτα γιατι το αρχειο ειναι .exe Πως θα το περασω στο κινητο? Help!!!

 

το ίδιο πρόβλημα είχα και γω, αλλά βαριέμαι να κάτσω να δω τι παίζει. Απλά , βρες το προγραμματάκι που κάνει εγκαταστάσεις τα σις αρχεία απο την σουίτα, και βάλτο να ανοίγει αυτό τα σις. Βασικά το πρόβλημά μας είναι αυτό, το .εχε που κατεβάσαμε δεν ξέρει με τι να δρομολογήσει το αρχείο στο κινητό.

όπως προανέφερα, βαριέμαι να ψάχνω, οπότε απλά δεν ασχολήθηκα παραπάνω με το θέμα.

A και κάτι άλλο... Μπορεί για την αδυναμία αυτή να οφείλεται η σουίτα της SE. Εγώ είχα την έκδοση 1.1.χ εγκατεστημένη και είδα οτι κυκλοφορεί μια κατά πολύ νεότερη. Βάλτην και ίσως φτιάξουν τα πράγματα. Για να την κατεβάσεις κάνε κλικ ΕΔΩ και θα αρχίσει να κατεβαίνει η τελευταία (μέχρι στιγμής) έκδοση 1.2.15. Εχε στο νου σου οτι είναι 50.9 ΜΒ

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα είχα και γω, αλλά βαριέμαι να κάτσω να δω τι παίζει. Απλά , βρες το προγραμματάκι που κάνει εγκαταστάσεις τα σις αρχεία απο την σουίτα, και βάλτο να ανοίγει αυτό τα σις. Βασικά το πρόβλημά μας είναι αυτό, το .εχε που κατεβάσαμε δεν ξέρει με τι να δρομολογήσει το αρχείο στο κινητό.

όπως προανέφερα, βαριέμαι να ψάχνω, οπότε απλά δεν ασχολήθηκα παραπάνω με το θέμα.

A και κάτι άλλο... Μπορεί για την αδυναμία αυτή να οφείλεται η σουίτα της SE. Εγώ είχα την έκδοση 1.1.χ εγκατεστημένη και είδα οτι κυκλοφορεί μια κατά πολύ νεότερη. Βάλτην και ίσως φτιάξουν τα πράγματα

 

Παιδια ακομα τιποτα.Κατεβασα καινουργιο pc suite αλλα και παλι τα ιδια...Κανενας καμια αλλη ιδεα???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχης δικιο ισως δεν αναφερθηκα στο γεγονος οτι αυτο συμβαινη οταν ψαχνουμε τον τηλ.καταλ. με το ροδακι που αναγκαστικα μαρκαρη πανω σε καθε ονομα και το ρ900 την επιλογη να μην εμφανιζη τηλ.την εχη σε κουτακι που μαρκαρεται για να φαινεται και το τηλ Η ξεμαρκαρης και βλεπης μονο το ονομα και οταν μπης μεσα στο ονομα τα βγαζη ολα και επιλεγης

 

θέλω να σου κάνω μια επισήμανση, απλά επειδή το παρατήρησα και όχι για κάποιον άλλον λόγο. Μην το πάρεις στραβά, το λέω με τον πλέον καλοπροαίρετο σκοπό.

 

τα ρήματα πλέον δεν είναι με η στο τέλος, αλλά με ει (μπεις,συμβαίνει,μαρκάρει,εμφανίζει, κτλ). Καταλαβαίνω οτι είναι θέμα συνήθειας (χεχε, είδα και την ηλικία γιαυτό το λέω) απλά επειδή είναι τα μόνα ορθογραφικά , είπα να το επισημάνω. :O

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

ego tora tha epimeino kai tha rotiso kati poy to rotaga kai xthes kai moy efage poly ora kai telika akri den breika!

afora thn rythmish email pop3 logariasmoy! (isos telika to problima na mhn einai ekei)

exo vodafone me symbolaio kai exo katebasei tis aytomates rythmiseis gia wap apo thn SE. tis rythmiseis gia email den mporo na tis katebaso giati den yparxei h ellada san xora. se thlefono poy milisa me thn vodafone gia na moy tis stelnane me mail moy apanthsan oti einai poly kainoyrgio to thlefono p900 kai den tis exoyne, opos kanoyne me prohgoymena modela.

apo tis rythmiseis toy filoy mas edo mesa eida pos ginontai oi rythmiseis kai ta eftiaksa. exo loipon dio logariasmoys. enan gprs apo SE kai enan email. stis protereothtes ton omadon kai sygkekrimena sthn omada internet exo san "1" to gprs apo SE kai sthn "2" to email. mpeno kanonika se site alla otan kano lipsi gia mail mpenei aytomata o logariasmos gprs kai den katebenei tipota. otan toys allakso seira kai balo "1" email kai "2" gprs kano lipsi email alla site oxi.

ti blakeies exo kanei kai den moy kathete?

Link to comment
Share on other sites

θέλω να σου κάνω μια επισήμανση, απλά επειδή το παρατήρησα και όχι για κάποιον άλλον λόγο. Μην το πάρεις στραβά, το λέω με τον πλέον καλοπροαίρετο σκοπό.

 

τα ρήματα πλέον δεν είναι με η στο τέλος, αλλά με ει (μπεις,συμβαίνει,μαρκάρει,εμφανίζει, κτλ). Καταλαβαίνω οτι είναι θέμα συνήθειας (χεχε, είδα και την ηλικία γιαυτό το λέω) απλά επειδή είναι τα μόνα ορθογραφικά , είπα να το επισημάνω. :O

 

Ανεξαρτητα απο την ορθογραφια υπαρχΕΙ τροπος να λυσουμε το προβλημα???

ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακομα τιποτα.Κατεβασα καινουργιο pc suite αλλα και παλι τα ιδια...Κανενας καμια αλλη ιδεα???

 

έχε χάρη που είμαι απο την φύση μου περίεργος... Κλείνω τον υπολογιστή (δλδ απλά σηκώθηκα απο την καρέκλα, σιγά μην σταματήσω τα κατεβάσματα) αλλά κάτι με έτρωγε.

 

Λοιπόν άκου την λύση:

Πήγαινε στον υπολογιστή σου στον κατάλογο C:\Program Files\Sony Ericsson\Mobile4\3rdPartyInstaller (ή όπου αλλού έχεις εγκαταστήσει την σουίτα της SE). Εκεί θα βρεις το πρόγραμμα 3rdPartyInstaller. Αυτό το προγραμματάκι είναι υπεύθυνο για την μεταφορά των sis απο το πισί στο κινητό. Λεπόν...

 

Τώρα πήγαινε και βρες ένα οποιοδήποτε αρχείο .sis στον υπολογιστή σου. Λόγω του προβλήματος που αναφέρεις , δεν θα ανήκει στην λίστα γνωστών προγραμμάτων του λειτουργικού, αλλά όταν κάνεις κλικ σε αυτό θα σου αρχίζει ο διάλογος με το ποιο πρόγραμμα θες να στο ανοίγει κτλ. Αν δεν έχεις κάποιο .sis εύκαιρο, άνοιξε ένα notepad και φτιάξε ένα αρχείο. Κάντο μη μηδενικό (δλδ μέσα γραψε 2-3 γραμματάκια) και μετά save as test.sis. Βουαλά, θα έχεις ένα σις αρχείο!

 

Επέλεξε για πρόγραμμα ανοίγματος .sis το 3rdPartyInstaller που βρήκαμε πριν και κάντο προεπιλεγμένο πρόγραμμα για τα sis αρχεία. Τρέξε πάλι το .exe του worldm8 και όλα θα είναι μια χαρούλα.

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητα απο την ορθογραφια υπαρχΕΙ τροπος να λυσουμε το προβλημα???

 

Απο ότι είδα στο 990 και απο ένα μικρό ψαξιματάκι που έκανα ,όχι δεν υπάρχει τρόπος να μην φαίνονται. Εμένα μην πω και ψέματα μου αρέσει πολύ περισσότερο έτσι. Πάντως ένα ακόμη γεγονός που μου λέει οτι 100% δεν γίνεται είναι το γεγονός οτι σου έχει ειδική επιλογή σε κάθε επαφή, για το ποιός θες να είναι ο προεπιλεγμένος αριθμός που θα καλεί με την μία, και θα φαίνεται και όταν την επιλέγεις με το ροδάκι

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

Εχης δικιο ισως δεν αναφερθηκα στο γεγονος οτι αυτο συμβαινη οταν ψαχνουμε τον τηλ.καταλ. με το ροδακι που αναγκαστικα μαρκαρη πανω σε καθε ονομα και το ρ900 την επιλογη να μην εμφανιζη τηλ.την εχη σε κουτακι που μαρκαρεται για να φαινεται και το τηλ Η ξεμαρκαρης και βλεπης μονο το ονομα και οταν μπης μεσα στο ονομα τα βγαζη ολα και επιλεγης

 

Αν ντε και καλα, για συγκεκριμενα νουμερα δεν θελεις να σου βγαζει αριθμο, τοτε πηγαινε στο ονομα, κανε edit και προσθεσε σε ενα αλλο πεδιο ενα αλλο νουμερο (το μηδεν π.χ.) κανε το save και οταν παει η ροδελα πανω απο το ονομα θα δειχνει πλεον το '0'. Δυστυχως δεν υπαρχει κατι αλλο:cry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...