Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η βάση καλή ήταν,το κουτί που την περιείχε ήταν σκισμένο.Δεν θα το αφήσω έτσι θα έχουμε συνέχεια αλλά έχω την εντύπωση ότι κάπου εδώ μέσα θα έπρεπε να υπάρχει καποιος οδηγός για τέτοιες περιπτώσεις αλλά και γενικότερα για τα δικαιώματα του καταναλωτή
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !

 

Γινεται με την επιδοτηση που εχω απο την Cosmote να αγορασω Ipad 4G? Στο Γερμανο που ρωτησα μου ειπαν δε γινεται.

Πριν απο λιγο διαβασα οτι η Vodafone σου δινει αυτη τη δυνατοτητα και μαλιστα συνεργαζεται και με γνωστη αλυσιδα καταστηματων οπου μπορεις να εξαργυρωσεις την επιδοτηση και να αγορασεις οτι θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το φέρνει επίσημα, μπορείς όμως να βρεις συνεργαζόμενο κατάστημα που θα σου το φέρει.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Με τα δεδομενα γινεται λιγο τις κακομοιρας..Εχουν βρει τροπο οι εταιριες να μας ρουφαν το αιμα.. Εκτος απο τις υπερβολικες χρεωσεις και τα μικρα πακετα με δωρεαν ιντερνετ γινονται κ διαφορα αλλα.

Προσωπικά θα αναφερω κατι που συνεβει πριν καμια βδομαδα. Νοκια κινητό της μητερας μου.Με διεγραμμενα ΟΛΑ τα σημεια προσβασης απο τις ρυθμισεις και που ποτε δεν ειχε προβλημα. Ξαφνικά ανοιγει το κινητο και μου λεει ελα να δεις ενα μυνημα που μου εστειλαν..

Το μυνημα ελεγε: Μετα απο την χρηση δεδομενων που κανατε ενεργοποιηθηκε το internet day pass και χρεωθηκατε 1 ευρω..

Και ερωτω οσους λενε οτι δε γινεται να κανει λαθος η οποια εταιρεια. Πως γινεται κινητο χωρις ρυθμισεις να μπει στο ιντερνετ?

Για αυτο το λογο κυριως εχω καρτοκινητα για να ξερω τι μου γινεται και να μη μπορουν να με χρεωσουν οτι θελουν. Οκ μου εφαγε 1 ευρω..Δεν ασχοληθηκα,και να τους την ελεγα τι θα εβγαινε;

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον βαριέται να πάει μέχρι το περίπτερο, ConnectPhone!

Έχω αγοράσει 2 φορές για την αδερφή μου. Κάνεις την παραγγελία και σε λίγα λεπτά (μια φορά ήρθε μέσα σε 2' και μια άλλη σε 15') σου έρχεται mail με τον κωδικό ανανέωσης.

Με χρεωστική κάρτα πλήρωσα, γιατί με paypal χρεώνει προμήθεια.

Πήγα να δοκιμάσω αγορά απο την connectphone αλλά πέρνω μήνυμα λάθους. 509

Ξέρετε τι σημαίνει?

Έκλεισε το site?

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=27628&stc=1&d=1350730217

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να ρωτησεις στο πλαισιο αν το κανουν...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Στο πλαίσιο μέχρι πρότινος σου έκαναν την επιδότηση πιστωτικό και έπαιρνες ότι ήθελες. Τώρα όμως έχω καιρό να ρωτήσω και δεν ξέρω τι παίζει, αξίζει τον κόπο πάντως να μάθουμε.
Link to comment
Share on other sites

Με την αντικατασταση συσκευων γινεται ενας πραγματικος χαμος.

 

Ουτε οι κατασκευαστριες εταιρειες εχουν μια σταθερη απαντηση, ουτε οι παροχοι, ουτε οι συνεργατες αυτων.

 

Καλο θα ηταν αφου εκμεταλευτηκες την συσκευη απο επιδοτηση να δοκιμασεις να μιλησεις με την εξυπηρετηση πελατων την Cosmote και απο εκει και περα αναγκαστικα να το κυνηγησεις αλλιως.

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να κανει τιποτα, και τζαμπα θα ασχοληθει.

 

Η διαφημιση ηταν ξεκαθαρη. και η πρωτη που στην αρχη ελεγε για διπλασιασμο του διαθεσιμου πακετου, και μετα στην αλλαγη προς απεριοριστο περνουν γραμματα απο κατω που ανεφεραν τα 3GB

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να κανει τιποτα, και τζαμπα θα ασχοληθει.

 

Η διαφημιση ηταν ξεκαθαρη. και η πρωτη που στην αρχη ελεγε για διπλασιασμο του διαθεσιμου πακετου, και μετα στην αλλαγη προς απεριοριστο περνουν γραμματα απο κατω που ανεφεραν τα 3GB

 

Τα "ψιλά γράμματα" τόσο σε διαφημίσεις όσο και σε συμβόλαια θεωρούνται απόπειρα παραπλάνησης.

Σε χώρες όπως στη Μεγάλη Βρετανία δεν επιτρέπεται καν να ισχυριστούν ότι το DSL φτάνει τα 24Mbps γιατί αποτελεί θεωρητική ταχύτητα και δεν είναι πρακτικά επιτεύξιμη κι εδώ βροντοφωνάζουν "ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ" και πρέπει να πούμε κι ευχαριστώ με τα 3 GB και λογαριασμούς 850€?

Link to comment
Share on other sites

γνωστός μου στην wind στον οποιο του είχε έρθει πολύ αυξημένος ο λογαριασμός λόγο δικού του λάθους όμως , ειχε αγόρασει για πρώτη φορα smartphone και είχε ενεργοποιημένο από default το κινητό το internet και τον χρέωνε κάθε application που έκανε update μονο του , όντας άσχετος ο φίλος μου δεν κατάλαβε τίποτα, μόλις του ήρθε ο λογαριασμός πήρε στην εταιρία και απείλησε με θεούς και δαίμονες για μηνύσεις κτλ. κύριως όμως απείλησε ότι αυτός και όλοι οι γνωστοί του θα αποχωρήσουν από την εταιρία. στο καπάκι πήρε γνωστούς του οι οποιοι όντως κάλεσαν την wind και ζήτησαν διακοπή κτλ κτλ λέγοντας στην wind τον λόγο που θέλουν να διακόψουν. τέλος πάντων να μην τα πολυλογώ , πήρε τηλέφωνο η wind τον γνωστό μου , του ζήτησε συγγνώμη και του αφαίρεσε το ποσο από τον λογαριασμο του. και μάλιστα δεν μιλάμε ούτε για παραπλανητική διαφήμιση όπως τώρα , ούτε για τίποτα τέτοιο αλλα καθαρά από χαζομάρα του γνωστού μου.

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

γνωστός μου στην wind στον οποιο του είχε έρθει πολύ αυξημένος ο λογαριασμός λόγο δικού του λάθους όμως , ειχε αγόρασει για πρώτη φορα smartphone και είχε ενεργοποιημένο από default το κινητό το internet και τον χρέωνε κάθε application που έκανε update μονο του , όντας άσχετος ο φίλος μου δεν κατάλαβε τίποτα, μόλις του ήρθε ο λογαριασμός πήρε στην εταιρία και απείλησε με θεούς και δαίμονες για μηνύσεις κτλ. κύριως όμως απείλησε ότι αυτός και όλοι οι γνωστοί του θα αποχωρήσουν από την εταιρία. στο καπάκι πήρε γνωστούς του οι οποιοι όντως κάλεσαν την wind και ζήτησαν διακοπή κτλ κτλ λέγοντας στην wind τον λόγο που θέλουν να διακόψουν. τέλος πάντων να μην τα πολυλογώ , πήρε τηλέφωνο η wind τον γνωστό μου , του ζήτησε συγγνώμη και του αφαίρεσε το ποσο από τον λογαριασμο του. και μάλιστα δεν μιλάμε ούτε για παραπλανητική διαφήμιση όπως τώρα , ούτε για τίποτα τέτοιο αλλα καθαρά από χαζομάρα του γνωστού μου.

 

 

!!!δηλαδή πόσο ήταν το ποσό που αφαίρεσαν?? με βρίσκει έκπληκτο έτσι όπως κατέληξε η κατάσταση και ευτυχώς για τον γνωστό σου!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι λέτε; Τι θα πει τους καλύπτει η ΟΠΧ και χαζομάρες; Ελληνικά δε μιλάμε; ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ είναι αυτό ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ. Το 3GB όριο ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ. Άρα ψεύδονται με σκοπό να παραπλανήσουν τον κόσμο! Γιατί δε λες ΜΕΧΡΙ 3GB ΔΩΡΕΑΝ με μεγάλα και κεφαλαία γράμματα και μας λες ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ και @@;;; Κάποιος πρέπει να τους στήσει στο σκαμνάκι να τελειώνει αυτή η ιστορία με τα δήθεν απεριόριστα...
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ που βάζεις το π**λί σου και την υπογραφή σου (όπως λέει κι ο λαός)

 

τα ψιλά γράμματα είναι πρέπει να διαβάζουμε. και πάντα όταν υπάρχουν προσφορές να γινόμαστε καχύποπτοι και να το ψάχνουμε.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ που βάζεις το π**λί σου και την υπογραφή σου (όπως λέει κι ο λαός)

 

τα ψιλά γράμματα είναι πρέπει να διαβάζουμε. και πάντα όταν υπάρχουν προσφορές να γινόμαστε καχύποπτοι και να το ψάχνουμε.

 

Ακριβώς. Φυσικά και είναι παραπλανητικό το "απεριόριστα", όμως υπάρχουν συγκεκριμένοι όροι παροχής σε κάθε συμβόλαιο και υπηρεσία. Ήμουν από τους τυχερούς που έμαθα εξαρχής πως είχα 3gb προσφορά internet από το κινητό μέσω της εφαρμογής στο android μου για υπόλοιπο Cosmote. Κανονικά έχω τα 50mb του συμβολαίου + 100mb για 5Ε τον μήνα, και μου έβγαζε διαθέσιμο υπόλοιπο 3172+50. Νόμιζα κιόλας πως ήταν κάποιο λάθος και ήμουν προσεχτικός και έκανα την κατανάλωση που έκανα κανονικά για να μην πέφτω έξω (έχω και πρόγραμμα μετρητή δεδομένων). Όταν γύρισα στην πόλη είδα την διαφήμιση.

 

Σε τέτοια πράγματα που αν ξεφύγουμε έστω και λίγο το πληρώνουμε χρυσό ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ προσέχουμε τι χρήση κάνουμε και αν είναι εντός πλαισίων και παρακολουθούμε συνεχώς πότε ξεφεύγουμε. Για να μην βγαίνουν λογαριασμοί τόσο φουσκωμένοι από δικά μας λάθη και αμέλειες, κάποιοι θα βρουν το δίκιο τους και κάποιοι όχι.

Link to comment
Share on other sites

!!!δηλαδή πόσο ήταν το ποσό που αφαίρεσαν?? με βρίσκει έκπληκτο έτσι όπως κατέληξε η κατάσταση και ευτυχώς για τον γνωστό σου!

 

και μένα μου έκανε εντύπωση...του το είχα πει κιόλας αλλα επέμενε ότι αυτός δεν είχε ζητήσει internet οποτε δεν έπρεπε η εταιρία να παρέχει internet και διαφορα τέτοια.τέσπα , αν θυμάμαι καλά του αφαίρεσαν γύρο στα 300 euro , μπορεί και λίγο παραπάνω

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι πρέπει να προσέχουμε και να είμαστε επιφυλακτικοί όταν κάτι ακούγεται πολύ καλό για να είναι πραγματικό. Το γεγονός παραμένει ότι το ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ ήταν παραπλανητικό με αποτέλεσμα να την πατήσουν κάποιοι ανυποψίαστοι καταναλωτές όπως στην προκειμένη περίπτωση ο @Brwmogazos.

 

Η μία λύση είναι να το δεχτεί και να πληρώνει "κερατιάτικα", και η άλλη να απαιτήσει την ευνοϊκότερη μεταχείριση που δικαιούται. Για την ιστορία γνωρίζω προσωπικά περιπτώσεις χρεώσεων δεδομένων στις οποίες έκοψαν πάνω από ~1.000€, σε λογαριασμό >2.000€.

Και εκεί ο χρήστης έφταιγε περισσότερο από τον πάροχο, σε αντίθεση με την τρέχουσα περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που το ονομάζουν 'απεριοριστο', δεν εχεις καμμια υποχρεωση να πληρωσεις, και αυτοι δεν εχουν κανενα δικαιωμα να ζηταν λεφτά, περα απο το παγιο του 'απεριοριστου'
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί εννοούν "απεριόριστο ίντερνετ για σερφαρισμα". Γι αυτό υπάρχει και η πολιτική ορθής χρήσης, ώστε να το χρησιμοποιείς μόνο για σερφαρισμα και όχι για να κατεβάζεις ταινίες, προγράμματα κλπ.

 

Αλλιώς θα έλεγε "απεριόριστο download ταινιών, torrent κλπ"

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί εννοούν "απεριόριστο ίντερνετ για σερφαρισμα". Γι αυτό υπάρχει και η πολιτική ορθής χρήσης, ώστε να το χρησιμοποιείς μόνο για σερφαρισμα και όχι για να κατεβάζεις ταινίες, προγράμματα κλπ.

 

Αλλιώς θα έλεγε "απεριόριστο download ταινιών, torrent κλπ"

 

Η πολιτική ορθής χρήσης εφαρμόζεται από τις εταιρείες προκείμενου να μην υπάρχουν πρόβληματα στο δίκτυο και ισχύει σε όλα τα προγράμματα mobile internet είτε αυτά προσφέρουν 60mb, είτε προσφέρουν 30gb.

Επίσης, οι εταιρείες δεν βάζουν περιορισμούς στον τρόπο διαχείρισης των mb/gb που προσφέρουν. Κάποιος μπορεί να τελειώσει ένα πακέτο 10gb σε ένα μήνα μπαίνοντας σε ιστοσελίδες τύπου facebook, twitter κ.ο.κ κι ένας άλλος μπορεί να το τελειώσει μέσα σε δύο ημέρες "κατεβάζοντας" ταινίες, μουσική κ.ο.κ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, καταλαβαίνω...

 

Απλά εξηγώ το πως "απεριόριστο = 3 γιγα".

Είναι υπολογισμένο βάση μίας μηνιαίας μέσης κίνησης για πλοήγηση σε σελίδες...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξεκινήσω φιλοσοφική συζήτηση περί net neutrality και ότι ο πάροχος οφείλει να σου δίνει τη σύνδεση και εσύ να την κάνεις ότι γουστάρεις. Είναι μεγάλη συζήτηση, εξάλλου ακόμα δεν υπάρχει ολοκληρωμένη νομοθεσία που να την διέπει.

Παρ' όλα αυτά, ενας φιλικός προς τον καταναλωτή τρόπος να εφαρμόσεις πολιτική ορθής χρήσης, είναι όταν εξαντληθεί ο διαθέσιμος όγκος να περιορίσεις πολύ την ταχύτητα σύνδεσης (throttling). Όχι να τον γδύσεις με το λογαριασμό... Από όποια σκοπιά και να το δεις, εκτός εάν δουλεύεις για ΟΤΕ / Vodafone (επειδή αυτοί οι δύο έκαναν το "απεριόριστο") αυτή η κίνηση είναι φάουλ.

 

Νομίζω όμως ξεφεύγουμε από το βασικό πρόβλημα, που είναι πώς ο φίλος θα καταφέρει να λύσει το πρόβλημά του. Ελπίζω ότι έχει σημειωθεί πρόοδος και θα έχει επιτυχή εξέλιξη...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...