Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσοχη με αυτα παντα ζηταμε ξεκαθαρες διευκρινησεις για το τι γινετε με το περας του δωρεαν ογκου.ΠΧ εγω αν η wind στο προγραμμα 30 GB mobile broandband ΔΕΝ διεκοπτε το ιντερνετ μετα το οριο των 30 GB δεν θα εκανα με τιποτα συνδεση.Ευτηχως στα 30 gb τσουπ πεφτει και τελος. δεν ξερω τι γινεται με τις αλλες εταιρειες σε αυτο το θεμα
Link to comment
Share on other sites

Την επομενη φορα να θυμασαι επιλογες 1, 1 και 9 για εξυπηρετηση πελατων με συμβολαιο. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Λοιπον, εχω ενα iPhone 4G και ενα πακετο cosmoκαρτα. Ειχα ενεργοποιησει κατα λαθος το Internet day pass και το τερματισα με το <<END DAY>>. Γυρισα τωρα το πακετο μου σε what's up αλλα δεν υπαρχει ουτε 3G, ουτε internet στο κινητο. Αμα ανοιξω π.χ το safari ή καποια αλλη εφαρμογη λεει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμη συνδεση στο internet, δεν προσπαθει καν δηλαδη να φορτωσει μια σελιδα.

Εχω ενεργοποιησει το 3G και Cellular Data απο τις ρυθμισεις, το εκανα επανεκκινηση ποσες φορες αλλα τιποτα. Και εννοειται οτι εχω θετικο υπολοιπο στη καρτα.

Πως μπορω λοιπον να ενεργοποιησω το internet και να μπαινω στο 0.facebook δωρεαν ??

Link to comment
Share on other sites

Οταν στελνεις end day απενεργοποιεις και το ιντερνετ οχι μονο το 1€ / ημερα. Με αλλα λογια δεν γινεται μα εχεις ιντερνετ με χρεωση διαφορετικη απο 1€/ημερα,εκτος και αν βαλεις καποιο πακετο δεδομενων.

Θα παρεις την εξυπηρετηση πελατων να ζητησεις ενεργοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Κερδισα 60MB για 7 ημερες απο το what's up reload it. Αυτο ενεργοποιει και το internet ? Μολις το εξαργυρωσα ...

Επισης το 0.facebook.com χρεωνεται οταν ειναι στο 3G ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να παρω το Note2 και εχω τρια νουμερα σε οικογενειακο πακετο στην cosmote, περιπου πριν 3 μηνες τελειωσε ο χρονος που ειχα συμβολαιο και με πηραν τηλεφωνο μου ειπαν οτι ειχα επιδοτηση 25 ευρω το νουμερο περιπου και επειδή δεν ενδιαφερομουνα για κινητο εκανα μείωση παγίου.στα 2 κινητα το μηνα 1,2 ευρω και στο τριτο 1,8 ευρω τον μηνα. ΞΕΦΤΙΛΑ δλδ.

 

και τωρα θελω να τους παρω τηλεφωνο να κανω παζαρια αλλιως θα φυγω θα σας πω τα βηματα που θα ακολουθησω και πειτε μου .

 

1)παιρνω τηλ και λεω να μου κανουν προσφορα στο συγκεκριμενο κινητο αλλιως φευγω.και μεσα στον διακανονισμο που θα κανω θα τους πω οτι ηδη τρεχει στην cosmote προσφορα για νεες συνδεσεις τα οποια ρωτησα στον γερμανο και μου ειπαν επιδοτηση για τα τρια νουμερα 340 ευρω και επισης στα δυο νουμερα ενας μηνας δωρο παγιο και στο τριτο 2 μηνες δωρο παγιο.

2)επειδη στον γερμανο πηγα και την λεω αν ειναι να μου το κανεις cosmocarta και να κανω συμβολαιο για να παρω την προσφορα μου ειπε οτι δεν θα προλαβω γιατι μπορει να λειξει η προσφορα και κανει 1 μηνα και...αλλα ρωτησα και μου ειπαν να παω στην Wind πχ και να παρω εκει τα νουμερα σε καρτα και μετα να παω cosmote και να παρω την προσφορα.

 

αν κανω αλλαγη στην wind σε καρτα χρεωνομαι τπτ? κραταει οντως 3 μερες μονο η αλλαγη απο cosmote σε wind?

 

για πειτε???

Edited by sakisdani

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

αφου εκανες ανανεωση πριν 3 μηνες, πως θα φυγεις?

 

Ρώτησα στην wind μου είπαν μπορώ να φύγω επειδή δεν πήρα επιδότηση, μείωση παγίου πήρα.

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω επιδοτηση απο την cosmote γυρω στα 150 ευρω,πως μπορω να χρησιμοποιησω το ποσο?μπορω να το κρατησω ωστε αν ανακοινωθει καποια συσκευη στο μελλον που να με καλυπτει,να το χρησιμοποιησω?ειναι διαπραγματευσιμο το ποσο?ειχα το galaxy s2 το οποιο εχασα...στο γερμανο μου ειπαν οτι μεχρι 10/11 εχουν το s3 -100 ευρω προσφορα κτλ κτλ συν το ποσο της επιδοτησης αλλα η αληθεια ειναι πως δε με καλυπτει το συγκεκριμενο και θα ηθελα να περιμενω για κατι καλυτερο...υπο την προυποθεση να μη χασω το ποσο που δικαιουμαι... συγνωμη σε λαθος μερος εκανα την ερωτηση και δε μπορω να το διαγραψω με τροποποιηση! Edited by athaneaak
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω επιδοτηση απο την cosmote γυρω στα 150 ευρω,πως μπορω να χρησιμοποιησω το ποσο?μπορω να το κρατησω ωστε αν ανακοινωθει καποια συσκευη στο μελλον που να με καλυπτει,να το χρησιμοποιησω?ειναι διαπραγματευσιμο το ποσο?ειχα το galaxy s2 το οποιο εχασα...στο γερμανο μου ειπαν οτι μεχρι 10/11 εχουν το s3 -100 ευρω προσφορα κτλ κτλ συν το ποσο της επιδοτησης αλλα η αληθεια ειναι πως δε με καλυπτει το συγκεκριμενο και θα ηθελα να περιμενω για κατι καλυτερο...υπο την προυποθεση να μη χασω το ποσο που δικαιουμαι... συγνωμη σε λαθος μερος εκανα την ερωτηση και δε μπορω να το διαγραψω με τροποποιηση!

 

Με την απειλή της φορητότητας μπορεί να αυξήσεις το ποσό της επιδότησής σου, όμως αυτό ισχύει για κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Νομίζω πως μετά τον ένα μήνα από την ημέρα που έχει βγει η επιδότησή σου, αν δεν την έχεις χρησιμοποιήσει, μειώνεται το ποσό. Οπότε, καλύτερα θα ήταν να απειλήσεις ώστε να πάρεις μεγαλύτερη επιδότηση και να την χρησιμοποιήσεις σχετικά νωρίς.

 

Περισσότερες πληροφορίες περί επιδοτήσεων και απειλών, στο επίσημο θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγραψα μια επιστολη στην οποια αναφερω τα παραπανω. Αναφερω επισης πως στην κεντρικη σελιδα της προσφορας με μικρα πρασινα γραμματα στο κατω μερος της σελιδας εχουν τις διευκρυνισεις προσφορας. Φυσικα και πρεπει να τις κλικαρεις για να σου ανοιξει αρχειο acrobat reader για να τα δεις. Ελεος δηλαδη. Αν δεν εχεις το reader δεν μπορεις να διαβασεις ΚΑΝ τι συμβαινει...Γιατι δεν το εχουν ξεκαθαρα στην σελιδα τους??? Και γιατι αλλο προγραμμα? Acrobat? Επειδη τους βολευε? Οσοι δεν ειχαμε το viewer και δεν μπορουσαμε να διαβασουμε τις διευκρυνισεις τι φταιμε?

 

Επισης στο καναλι τους στο γιου τιουμπ εχουν διαφημιση της προσφορας! ΚΑΜΙΑ απολυτως αναφορα για το οριο των 3 γιγα!!!

 

Εστειλα λοιπον την επιστολη και περιμενω απαντηση.

 

Μαλιστα την προηγουμενη εβδομαδα με πηραν τηλ να μου το κοψουν αν δεν πληρωσω...οχι η κοσμοτε...αλλα η εταιρια που αναλαμβανει να εισαπραξει τις οφειλες ...

 

Της απαντησα οτι περιμενω απαντηση και αναμενω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρωνεις τιποτα, και εν αναγκη πας και στο δικαστηριο αν και οταν οριστει. Σου ηρθε προειδοποιητικο μηνυμα οταν ειχες καταναλωσει το 80% πχ, ή οταν εξαντλησες το "απεριοριστο";
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και καλή τύχη!

Προετοιμάσου γιατί μπορεί να τραβήξει λίγο, και οπωσδήποτε κράτα ένα βολικό αρχείο με ότι συνεννοήσεις κάνεις μαζί τους (προφορικές ή γραπτές), με ημερομηνίες και ονοματεπώνυμα όσων μιλάς.

Μόλις λάβεις την πρώτη γραπτή απάντηση τα κοινοποιείς αμέσως σε συνήγορο του καταναλωτή και όπου αλλού κρίνεις εσύ.

Κράτα screenshot από το site και αποθήκευσε το video του youtube αν δε βαριέσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και καλή τύχη!

Προετοιμάσου γιατί μπορεί να τραβήξει λίγο, και οπωσδήποτε κράτα ένα βολικό αρχείο με ότι συνεννοήσεις κάνεις μαζί τους (προφορικές ή γραπτές), με ημερομηνίες και ονοματεπώνυμα όσων μιλάς.

Μόλις λάβεις την πρώτη γραπτή απάντηση τα κοινοποιείς αμέσως σε συνήγορο του καταναλωτή και όπου αλλού κρίνεις εσύ.

Κράτα screenshot από το site και αποθήκευσε το video του youtube αν δε βαριέσαι.

 

επισης, οτι και να σου πουνε, θα τους τα ζητάς ΓΡΑΠΤΆ

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα συμβολαιο 35 Απεριοριστα ΠΑΛΙΟ. Η επιδοτηση βγηκε απο το Μαιο αλλα περιμενα μεχρι τωρα για το νεο iPhone 5. Τελος παντων η τεραστια αυτη επιδοτηση που δινουν ΜΟΝΟ για τους 18 μηνες ειναι 100 ευρω. Ξερω ειναι "μεγαλη" αλλα πείτε μου τι να κανω και τι να τους πω για να μου την αυξησουν , και ας κανω το συμβολαιο με 24 μηνες ανανεωση στο 35 απεριοριστα ΠΑΛΙΟ. :)
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να σου αυξήσουν το ποσό της επιδότησης είναι αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρεία. Ό,τι άλλο και να κάνεις (π.χ να πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών) δεν πρόκειται να τους επηρεάσει τόσο όσο το ενδεχόμενο να σε χάσουν από πελάτη (ειδικά αν το ύψος των λογαριασμών σου είναι υψηλό). :)

 

Για περισσότερες πληροφορίες κοίτα εδώ και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να σου αυξήσουν το ποσό της επιδότησης είναι αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρεία. Ό,τι άλλο και να κάνεις (π.χ να πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών) δεν πρόκειται να τους επηρεάσει τόσο όσο το ενδεχόμενο να σε χάσουν από πελάτη (ειδικά αν το ύψος των λογαριασμών σου είναι υψηλό). :)

 

Για περισσότερες πληροφορίες κοίτα εδώ και εδώ.

 

Φορητοτητα να κανω απο ιντερνετ ή απο καταστημα vodafone? Και τι να πω δηλαδη στη Vodafone;

Αν ομως δεν πετυχει και δε με παρουν τηλεφωνο, μπορω να ακυρωσω τη φορητοτητα οποτε θελω χωρις να χασω το συμβολαιο μου στην κοσμοτε ;

Link to comment
Share on other sites

Φορητοτητα να κανω απο ιντερνετ ή απο καταστημα vodafone? Και τι να πω δηλαδη στη Vodafone;

Αν ομως δεν πετυχει και δε με παρουν τηλεφωνο, μπορω να ακυρωσω τη φορητοτητα οποτε θελω χωρις να χασω το συμβολαιο μου στην κοσμοτε ;

 

Όπως και να κάνεις την αίτηση φορητότητας, είτε μέσω διαδικτύου, είτε μέσω καταστήματος, το σίγουρο είναι πως στη 2η μέρα η Cosmote θα σ'έχει πάρει τηλέφωνο για να σου κάνει αντιπρόταση.

Βέβαια, κατά τη γνώμη μου, είναι λίγο επίφοβο αυτό ειδικά αν δεν θες να χάσεις το συμβόλαιό σου γιατί πλέον η φορητότητα διαρκεί 3 εργάσιμες ημέρες και αν δεν σε πάρουν τηλέφωνο (που δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, ακόμα και τους συνδρομητές καρτοκινητής καλούν για να μάθουν το λόγο) και πας να ακυρώσεις την αίτηση τη 2η μέρα, μπορεί να σου πουν διάφορα και στο τέλος να μην στην ακυρώσουν. Έχω κάνει κι εγώ το παραπάνω "κόλπο" και η αίτηση είχε ακυρωθεί την τελευταία μέρα, αλλά ακόμη και αν γινόταν, δεν θα με πείραζε.

Σκέψου το και αποφάσισε.

 

Καλό θα ήταν, τόσο για τους επισκέπτες, όσο και για τα μέλη, να συνεχίσουμε είτε στο θέμα που έχει ανοιχθεί ήδη, είτε να συνεχίσουμε στο επίσημο θέμα για τα συμβόλαια της Cosmote, όπου εκεί θα βρεις περισσότερες πληροφορίες/σχόλια απ'όσους το έχουν δοκιμάσει κ.α.

Link to comment
Share on other sites

H απαντηση που πηρα παιδες φενεται παρακατω...

 

http://img259.imageshack.us/img259/3015/cosmote.jpg

 

επισης μου λενε να μου κανουν καποια εκπτωση 1/4 περιπου του λογαριασμου...για να συνεχισω να ειμαι πελατης...

 

Τους απαντω λοιπον οτι οι διευκρυνισεις τους δεν θα επρεπε μονο να φαινονται στα τηλεοπτικα σποτ μονο αλλα και στο ιντερνετ (βιντεο γιου τιουμπ) και κεντρικη σελιδα της προσφορας της ιστιοσελιδας τους αφου αφορα υπηρεσια ΙΝΤΕΡΝΕΤ πρωτα απολα...

 

Επισης η υπηρεσια ελεγχου υπολοιπου οταν εκανα την συνδεση μου ειχαν πει οτι χρεωνεται και δεν την ενεργοποιησα ποτε...

 

Ισχυει κατι τετοιο και σημερα η οχι?

 

Κραταγα λοιπον αρχειο σε εξελ για να μην το ξεπερασω ποτε, οπως και εγινε...

 

Θα κοινοποιησω πλεον και στην ΕΕΤΤ και συνηγορο καταναλωτη...

 

και βλεπουμε...Ελεος δηλαδη...

 

Τα 3 γιγα οριο τα ειχαν κρυμενα στην ιστιοσελιδα τους στο pdf που επρεπε να ανοιξεις και στο youtube τιποτα.... Στην τηλεοραση ομως εγραφαν...Τι κουφο ειναι αυτο παλι? Επιλεκτικα δηλαδη γινοταν η ενημερωση αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Σταματας να εισαι πελατης τους, και περιμενεις αν και οταν κληθεις να πας σε ενα δικαστηριο να πεις πως εγιναν τα πραγματα και οτι δεν εχεις καθολου χρηματα για να πληρωσεις αυτο το υπερογκο ποσό.
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι ακριβωσ αυτο;

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...