Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδία , πριν από λίγο καιρό είχα δει ότι κάρτα ανανέωσης των 7 εύρο (η πράσινη με το Φοίβο και την Αθηνά ) αντικαταστήθηκε από μια εμφανώς πιο χαρούμενη (& παιδική ) πορτοκαλί με βέσπα & τις Μασκότ.

Προχτές είδα στο δρόμο πεταγμένες (γιατί από γυφτιά στα πεζοδρόμια σκίζουμε ) μια με το Φοίβο και την Αθηνά στο διάστημα και άλλη μια που δεν τη θυμάμαι καλά :confused:

τι γίνεται ?

μπορεί κανείς να τις βρει ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Egw xthes mia tetoia evala pandws.Mesa eixe ena xartaki me ena diagwnismo gia to 2004 pou elhge to martio :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SHARP-TQ-GX10/1.1gr Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0 UP.Browser/6.1.0.6.1.105 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από poseidon2004

Γεια σας παιδία , πριν από λίγο καιρό είχα δει ότι κάρτα ανανέωσης των 7 εύρο (η πράσινη με το Φοίβο και την Αθηνά ) αντικαταστήθηκε από μια εμφανώς πιο χαρούμενη (& παιδική ) πορτοκαλί με βέσπα & τις Μασκότ.

Προχτές είδα στο δρόμο πεταγμένες (γιατί από γυφτιά στα πεζοδρόμια σκίζουμε ) μια με το Φοίβο και την Αθηνά στο διάστημα και άλλη μια που δεν τη θυμάμαι καλά :confused:

τι γίνεται ?

μπορεί κανείς να τις βρει ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Einai 4 kartes twn 7eurw. H mia einai me to diasthma, h allh einai me mia kithara, h allh me ena podhlato k kati louloudakia kai einai kai mia allh alla de thumamai ti :p

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SHARP-TQ-GX10/1.1gr Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0 UP.Browser/6.1.0.6.1.105 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από iasonas

Wirelessly posted (SHARP-TQ-GX10/1.1gr Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0 UP.Browser/6.1.0.6.1.105 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από poseidon2004

Γεια σας παιδία , πριν από λίγο καιρό είχα δει ότι κάρτα ανανέωσης των 7 εύρο (η πράσινη με το Φοίβο και την Αθηνά ) αντικαταστήθηκε από μια εμφανώς πιο χαρούμενη (& παιδική ) πορτοκαλί με βέσπα & τις Μασκότ.

Προχτές είδα στο δρόμο πεταγμένες (γιατί από γυφτιά στα πεζοδρόμια σκίζουμε ) μια με το Φοίβο και την Αθηνά στο διάστημα και άλλη μια που δεν τη θυμάμαι καλά :confused:

τι γίνεται ?

μπορεί κανείς να τις βρει ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Einai 4 kartes twn 7eurw. H mia einai me to diasthma, h allh einai me mia kithara, h allh me ena podhlato k kati louloudakia kai einai kai mia allh alla de thumamai ti :p

 

Kai eukola tis briskeis!sunh8ws kathe periptero exei diaforetikes kartes ap'to allo...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter ( 7 Μάι. 2004 , 00:28)

 

και εγω ειχα την ιδια περιπτωση πριν μια εβδομαδα .

 

ο γιος μου μου μπλοκαρε το pin και πηρα την Cosmote να μου δωσουν το puk λογου οτι ειχα χασει τα παντα .

 

μου ειπαν λοιπον να παω σε ενα καταστημα ΟΤΕ / Cosmote με την ταυτοτητα μου και να γραψω ενα αιτημα με την εξης μορφη:

 

Αριθμος Τηλεφωνου

Ημερομηνια Ενεργοποιησης

Ημερομηνια Τελευταιας Ανανεωσης Χρονου Ομιλιας

Υπογραφη Κατοχου

 

Αυτα μαζι με μια φωτοτυπια της ταυτοτητας σου το στελνουν με FAX απο το καταστημα στην Cosmote και μετα απο δυο ωρες τους παιρνεις τηλεφωνο για να σου δωσουν το PUK.

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ : Αυτα σε περιπτωση που ΔΕΝ εχεις μπλοκαρει το PUK

 

den xreiazetai kan na pas se katastima cosmote mporeis na ta steileis k monos sou me fax :)

prin mia evdomada tin patisa k ego..

Ημερομηνια Ενεργοποιησης

Ημερομηνια Τελευταιας Ανανεωσης Χρονου Ομιλιας den xreiazetai na thimasai akrivos ego sto peripou tous eipa

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Panagioths ( 7 Μάι. 2004 , 13:10)

 

Ναι γινετε.. Γιατι δεν υπαρχει ISO στις υπηρεσιες και διαδικασεις τους.. Και ευτυχως εδω που τα λεμε..

 

 

Φίλε μου δίκιο έχεις... Αν και διαφωνώ με το ότι είναι καλύτερα που δεν εφαρμόζουν τα πρότυπα...

 

Αν κάποιος χάσει την κάρτα και δεν ξέρει ούτε κωδικό χρήστη ούτε τίποτα, καλύτερα είναι να μην μπορεί να κρατήσει τον ίδιο αριθμό!

 

Μία στο εκατομμύριο μπορεί να γίνει απάτη με αυτόν τον τρόπο!

 

By the way, η Panafon νυν Vodafone δεν είχε πιστοποιηθεί κατά ISO για τις υπηρεσίες της;

Αν έχει πιστοποιηθεί και παρόλα αυτά κάνει τέτοιες παρασπονδίες με τις χαμένες κάρτες ή τα χαμένα PUK τότε μάλλον δεν την αξίζει την πιστοποίηση ποιότητας!

Link to comment
Share on other sites

Eαν το 1313 ηταν χρεωσιμο, θα απαντουσαν στο πρωτο χτυπημα. Η ΤΙΜ χαζη ειναι που το χρεωνει?

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

telika opws fainetai kai i cosmote ehei added value hrono omilias pros oles tis kliseis gia ta etairkia tis programmata.

bebaia opws kai tosa alla, mas to kratousan kryfo (mipws otidipote kalo to theoroun paranomo kai prospathoun na to eksafanisoun, san tous papades, i einai gia na mas kanoun na niosoume ti hara tis anakalypshs?)

 

mipos ksereis kaneis sas poia einai ta paketa? giati fysika me aytous sou fevgei to klapeto mehri na bgaleis akri...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί έπρεπε να πάρω 40 φορές και να περιμένω με τόση ώρα στο τηλέφωνο του CC μέχρι να έρθει η σειρά μου, ενώ χρεώνεται?

Αν δεν θέλουν να τους παίρνει ο καθένας για να τους λέει τον πόνο του, ας έχουν αριθμό με χρέωση, αλλά να μην χρεώνουν την αναμονή.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (qtek 2020: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

Αρχικό Μήνυμα από KennyDopeGr

Η ΕΕΤΤ υποχρεώνει πάντως τις εταιρίες να προσφέρουν 4ψήφιο με χρέωση και 4ψήφιο χωρίς χρέωση

Τώρα αν θέλετε να κάνουμε μια ομαδική μήνυση στην Cosmote πολύ ευχαρίστως !

 

Συμφωνώ για την μήνυση. Όμως την θεωρώ 'τελευταίο βήμα'. Πριν απο αυτό, θα ήθελα να στείλει αν υπάρχει κάποιος οργανωμένος σύλλογος email στην Cosmote, για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Νόμιζα οτι η Cosmote ηταν καλύτερη απο την Vodafone, αλλά όπως βλέπω σε 9 μήνες, πάλι στην Voda θα πάω... μιας και (ακόμη και μετά απο 2 μήνες χρήσης κοσμοτέ) θεωρώ την Vοdafone καλύτερη στην εξυπηρέτηση πελατών. Είτε face2face, είτε τηλεφωνική υποστήριξη.

 

... και χωρίς να αλλάξω νούμερο.

 

Τελικά πάντα χρειάζεται να χάνεις την 'πρωτιά'.

 

KennyDopeGR

 

ti xairesai? 1200..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Το 1200 ειναι ο αριθμος χωρις χρεωση για την εξυπηρετηση των εταιρικων πελατων. Που κολλαει?

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Eιναι τα Business Value 45, Business Value 90 και Business Value 120, τα οποία παρέχουν αντίστοιχα δωρεάν 45, 90 και 120 λεπτά ομιλίας για ενδοεταιρικές κλήσεις ανά μήνα τιμολόγησης.Το μηνιαίο πάγιο ανέρχεται σε €2,65, €4,90 και €6,50 αντίστοιχα.

H χρέωση μετά τα δωρεάν λεπτά ομιλίας ενδοεταιρικών κλήσεων ανέρχεται σε €0,0016 / δευτ.

Ελάχιστος χρόνος χρέωσης κλήσης είναι τα 30 δευτερόλεπτα και κατόπιν τούτου χρέωση ανά δευτερόλεπτο.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

mporei kaneis na mou pei pws mporw na elegxw ena IMEI gia to an einai paraeisagwgi i oxi?

 

ta nokia club einai anoihta ta sabbata?

 

thx

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

ehm file, gia oles tis kliseis rotisa, ayta pou les einai mono gia endoetairika. btw epeidh etyxe na mathw en tw metaksi sas ta lew gia opoion endiaferetai.

 

ehei mono 240 kai 480 lepta omilias kai i xrewsi einai 25.30 kai 50.60 eyrw +fpa antistoixa.

 

epipleon gia ta endoetairika ehei kai dyo megalytera paketa apo ayta pou aneferes, me 240 kai 480 lepta pali, me 13.00 kai 26.00 Eyrw +fpa antistoixa an thymamai kala.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 (4.13) SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Anixta einai an thes pare kai 2106142844! :) as metaferthei stous texnologikous problimatismous!!

Link to comment
Share on other sites

ehm den einai akribws tehnologikos problimatismos, alla as metaferthei anyway. telika itan ontws paraeisagwgi, alla ematha epishs oti i alpha copy einai ypoxrewmeni na parasxei eggyhsh kai se ayta ta tilefwna efoson lianikws poulithikan se xwra tis EU, alla den to kanei paratypa mono kai mono gia na prowthisei ta symferonta tis ws eisagwgikh etairia kai oxi leitourgwntas ws antiproswpos tis nokia.

 

pou simainei oti tin epomeni fora pou tha sas dwsoun paraeisagwgi, fysika kai tha tous brisete an den sas to poun ek twn proterwn, alla epishs tha kanete epipleon kai mia katagellia sto INKA pou to tade nokia club arnithke na parasxei eggyhsh ws ofeilei.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

παιδιαα ουτε εγω εχω καταλαβει σε τι ωφελει να εχουν χρεωση στους πελατες με συνδρομη..τι αναγκη εχουν?τουσ τα σταζουμε με τη συνδρομη θελουν κι αλλο?ημαρτον δλδ!!δεν μας λυπουνται καθολου?αχ!!εχω πληρωσει εγω εξυπηρετησεισ τησ cote..&να πεισ οτι με βοηθησαν κιολας να παει στο καλο!χαλαλι τουσ...αλλα ελα ντε που αλλα ελεγα&αλλα μου ελεγαν!!αχ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Στις 31 Μαϊου λοιπόν έστειλα fax στην CosmOTE το οποίο σας το παραθέτω εδώ και έλαβα απάντηση την επόμενη μέρα την οποία σας την γράφω και αυτή:

 

έστειλα:

 

Δευτέρα, 31 Μαΐου 2004

 

Επιστολή μέσω FAX για παράπονα για ΜΗ παροχή υπηρεσιών σε καρτοκινητά

 

 

Αξιότιμη Cosmote & Ομάδα DATA,

 

σας στέλνω αυτό το FAX για να σας ενημερώσω σχετικά για κάποιες υπηρεσίες οι οποίες δεν παρέχονται σε καρτοκινητά και γενικά στο δίκτυο σας.

 

Πρώτα, θα ήθελα να σας ενημερώσω για την υπηρεσία Cosmote Wireless Easy. Η συγκεκριμένη υπηρεσία παρέχεται σε συνδρομητές σύνδεσης Cosmote με πάγια τέλη κάθε μήνα. Οι υπόλοιπες υπηρεσίες Cosmote Wireless 10 & 40 έχουν πάγια τέλη για την λειτουργία τους, όμως όχι και η Cosmote Wireless Easy.

èΕφ’ όσων λοιπόν η υπηρεσία Cosmote Wireless Easy παρέχεται με ογκοχρέωση, και όχι με πάγια τέλη, γιατί να μην παρέχεται η συγκεκριμένη υπηρεσία στα καρτοκινητά;

Σας ενημερώνω γι’ αυτό γιατί εκτός από την σύνδεση του κινητού με υπολογιστή για πλοήγηση στο internet μερικές εφαρμογές, σε κινητά τελευταίας τεχνολογίας, χρειάζονται συνδέσεις internet μέσω GPRS για να λειτουργήσουν.

 

Τέλος, θα ήθελα να σας ενημερώσω για τις ‘πληροφορίες κυψέλης’ και ‘εκπομπή κυψέλης’.

èΗ πρώτη υπηρεσία ενημερώνει σε ποία περιοχή βρίσκομαι. Γι’ αυτή την υπηρεσία θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι όταν είχα πάει στην Ιταλία για κάποιο διάστημα το δίκτυο της Ιταλικής TIM είχε τέλεια ενημέρωση σχετικά με το που βρίσκομαι. Αυτό λοιπόν είναι σημαντικό και για τους Έλληνες οι οποίοι ταξιδεύουν αρκετά σε διάφορα μέρη εντός Ελλάδας, όσο και για τους τουρίστες που ταξιδεύουν στην Ελλάδα από το εξωτερικό.

èΗ δεύτερη δίνει πληροφορίες για την κίνηση στους κοντινότερους δρόμους, τον καιρό, τα κοντινότερα νοσοκομεία, τα νέα, τα κοντινότερα εστιατόρια κ.τ.λ..

 

 

 

 

 

Δικό σας,

 

 

Κωνσταντίνος {επώνυμο}

 

 

--------------------------------------------------------------------

 

και μου έστειλαν:

 

Αξιότιμε κύριε {επώνυμο},

 

Σε απάντηση της επιστολής σας με ημερομηνία 31/05/2004, θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για τις επισημάνσεις σας για τις παρεχόμενες υπηρεσίες στις καρτοκινητές συνδέσεις, και να σας διαβεβαιώσουμε ότι η COSMOTE προχωρεί συνεχώς στην παροχή νέων προϊόντων και υπηρεσιών, έχοντας ως στόχο την αρτιότερη εξυπηρέτηση των πελατών της

 

 

 

Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνιση.

 

 

 

Με εκτίμηση,

 

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών

 

 

 

Όπου {επώνυμο} το επώνυμο μου! Δεν το γράφω για ευνόητους λόγους!

------------------------------------------------------------

 

Οκ! Μου απάντησαν την επόμενη μέρα! Όμως:

 

1) Το έστειλα στο τμήμα DATA και περίμενα μία απάντηση από εκεί. :wacko:

2) Η απάντηση δεν ήταν σαφής. Δηλαδή απλά το αφήνουν στο "φλου" αν ναι ή αν όχι! :blink:

3) Αυτό το "σας διαβεβαιώσουμε ότι η COSMOTE προχωρεί" που λέει στο τέλος δεν "φαίνετε" και πολύ! :rolleyes:

4) Στο τέλος του fax που έγραψα (εδώ δεν μπορούσα να το βαλω) έχω γράψει ότι επιθυμώ μία πλήρης απάντηση! Αυτό δεν νομίζω να έιναι πλήρες! :wacko:

 

 

 

 

 

----------------------------

 

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα :) με την εταιρία σε γενικές γραμμές αλλά σας παραθέτω αυτά για να δείτε ότι, ότι παράπονο στέλνει ο κόσμος δεν το επεξεργάζονται αρκετά :eek: ώστε να έχει(ο κόσμος) μία σαφής απάντηση :!: !

 

 

Παρακαλώ παραθέστε μου τις απόψεις σας σχετικά με το θέμα. Αν σας έχουν συμβεί παρόμια. Αν είχατε ποτε κάποιο παρόμιο περιστατικό! :!: ;)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3510i/1.0 (03.51) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Dokimasa auto pou pairneis sto 1250 kai meta 9. Se sindeei kanonika sto tmima eksipiretisis! Kali magia!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (6600 geo: SonyEricssonT68/R502)

 

Afto pu to xereis file mu sto eipe i alpha copy i to katastima pu to pires?kai emena to diko mu kinito einai apo aravika emirata gi'afto rotao.

Επιτρέπεται μόνο 1 εικόνα
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (qtek 2020: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

eixa lavei thn akrivws idia typopoihmenh telika apanthsh sto parel8on.. omws kaka ta psemata,me karta den kaneis duleia..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Τα Club Nokia ελέγχουν με το ΙΜΕΙ αν η κάθε συσκευή που τους πηγαίνει κάποιος είναι κατασκευασμένη για χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης. Αν είναι έτσι τότε ισχύει κανονικά και η εγγύηση και ας είναι παραεισαγωγή (ή διαφορετικά παράλληλη εισαγωγή, όπως αναφέρεται από τις εταιρίες που τις κάνουν). Αν όμως κάποια συσκευή έχει κατασκευαστεί για χώρα εκτός ΕΕ τότε η εγγύηση δεν ισχύει. Πήγα σε Club Nokia ένα 6610, εισαγωγή vodafone και η συσκευή προοριζόταν για τη... Γερμανία. Το επισκεύασαν όμως άμεσα και χωρίς καμία χρέωση. Όταν τους πήγα και ένα 5210 για μια απλή αναβάθμιση, επίσης εισαγωγή της Voda, δεν το έκαναν (θα μπορούσαν να το κάνουν αλλά με χρέωση) γιατι προοριζόταν το κινητάκι για τα Αραβικά Εμιράτα...
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...