Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όλοι έχουμε στείλει σε τετραψήφιο αριθμό.ακόμα και διάφοροι διαγωνισμοί μεγάλων εταιριών έχουμε αυτά τα αποτελέσματα!

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

φοβάμαι πως θα συμφωνήσω με τον Hetfield89.. ήμουνα σε Q1 συμβόλαιο μέχρι τις 3 Αυγούστου που έγινε φορητότητα σε Cosmote..

 

στην Q είχα αντιμετωπίσει μια φορά μόνο αυτό το πρόβλημα και το είχα λύσει τότε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=830340#post830340

 

από τότε δεν είχα άλλο παρόμοιο SMS.. πριν λίγες μέρες όμως πήρα το ίδιο μήνυμα που αναφέρει ο Hetfield89 και δεν έχω στείλει σε τετραψήφιο..

 

επίσης.. τα τετραψήφια διαφημιστικά αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιούν τα ελληνικά δίκτυα για να στείλουν τα SMS τους. αυτό στο SMSC είχε ξένο νούμερο

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δώσατε το κινητό σας σε κανένα site στο ίντερνετ;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να το εδωσα πουθενα. Οσον αφορα τους αριθμους 4xxx, το μονο που θυμαμαι, ειναι οτι ειχα στειλει κανα 2 φορες μηνυμα σε κατι διαγωνισμους της ΕΡΤ, ομως δεν θυμαμαι αν ο αριθμος ηταν του στυλ 4xxx. Αυτα τα spams εχουν αρχισει να μου τη δινουν στα νευρα.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα η Κοσμοτε μου στελνει που&που διαφημιστικα να κατεβασω κατι παιχνιδια της μεσω imode/mycosmos/wap κτλ. Κατι φορες εχουν ερθει αναλογα αλλα διαφημιστικα (οχι σεξουαλικου περιεχομενου αλλα για συμμετοχη σε διαγωνισμους, στοιχημα κτλ) και φυσικα ουδεποτε εχω στειλει σε 4ψηφιο (4ΧΧΧ). Να τα δινει η κοσμοτε τα νουμερα της δεν το νομιζω απλα ειναι καποιες επιχειρισεις/εταιριες κτλ που πανε σε μια εταιρια του εξωτερικου που πουλαει υπηρεσιες ιντερνετ/sms (γιατι του εξωτερικου ειναι πολυ φθηνοτερες) και αγοραζει 10.000 sms ας πουμε (ενταξει μπορει να αγορασει και 1.000.000 σμσ) και τα στελνει σε ολους τους αριθμους απο 6976000000 μεχρι 6979999999 ή spamάρει πιο μικρες σειρες αριθμων. Ετσι πεφτεις και εσυ και εγω θυματα της διαφημισης χωρις να φταιει η Κοσμοτε. Κοιταξε το κεντρο μηνυματων του μηνυματος που ηρθε να δουμε μεσω ποιου παροχεα ηρθε το μηνυμα... :) Εαν ειναι το +30697100000 τοτε ειναι της Κοσμοτε :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, κι εμένα μου ηρθε χτές το ίδιο ακριβώς μνμ και δεν έχω στείλει παρα μόνο σε 4ψήφιους της cosmote όπως 1314,1313...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική, όλοι οι πάρχοι υπηρεσιών αντίστοιχων SMS είναι υποχρεωμένοι να στέλνουν μήνυμα από τον αριθμό τους και όταν ο χρήστης απαντήσει με μία από τις 4-5 τυποποιημένες απαντήσεις όπως: STOP, END, UNSUBSCRIBE και άλλες δύο που δεν θυμάμαι, είναι υποχρεωμένοι να σταματήσουν να του στέλνουν!

 

Στην Ελλάδα πρέπει να βρεις την εταιρεία και να την πάρεις τηλέφωνο, κοινώς τρέχα γύρευε...

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική, όλοι οι πάρχοι υπηρεσιών αντίστοιχων SMS είναι υποχρεωμένοι να στέλνουν μήνυμα από τον αριθμό τους και όταν ο χρήστης απαντήσει με μία από τις 4-5 τυποποιημένες απαντήσεις όπως: STOP, END, UNSUBSCRIBE και άλλες δύο που δεν θυμάμαι, είναι υποχρεωμένοι να σταματήσουν να του στέλνουν!

 

Στην Ελλάδα πρέπει να βρεις την εταιρεία και να την πάρεις τηλέφωνο, κοινώς τρέχα γύρευε...

Κι άντε να βρεις την εταιρία όταν ο αποστολέας είναι από... JULIA :mad:

 

Πάντως, σύμφωνα με την ΕΕΤΤ, η σειρά αριθμών 901 902 ΧΧΧΧ ανήκει στη LANNET!

Μπείτε εδώ και δώστε στο πρώτο πεδίο "901"

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το κεντρο μηνυματων του αποστολεα "JULIA" ειναι: +447785013988. Σαν ξενο νουμερο μου φαινεται...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το κεντρο μηνυματων του αποστολεα "JULIA" ειναι: +447785013988. Σαν ξενο νουμερο μου φαινεται...

Από Μεγάλη Βρετανία είναι...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το κεντρο μηνυματων του αποστολεα "JULIA" ειναι: +447785013988. Σαν ξενο νουμερο μου φαινεται...

 

ths voda agglias einai...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι τώρα, η κοσμοτέ είναι η μόνη που δεν με έχει ενοχλήσει με διαφημιστικά. Βέβαια δεν στέλνω ποτέ σε διαγωνισμούς...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αν έχει κάνει καμία ******* τότε πρέπει να αντιδράσουμε . Τότε τι λένε ότι τα στοιχεία μας δεν θα προχωρηθούν σε τρίτους; Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω ότι αν έρθει σε κάποιο παιδί μικρής ηλικίας περίπου 12χρ τι θα γίνει τότε!
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ εχει κανει καμια βλακεια η Κοσμοτε ρε παιδια. Δεν τα εστειλε η Κοσμοτε τα μηνυματα...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύ μεγάλη μούφα το msn που προσφέρει η Cote μέσω i-mode! Επειδή θα με βοηθούσε αρκετά και στην εργασία μου είπα να το εγκαταστήσω στο παλιό κινητό μου (nec 401i).

Καταρχάς είναι full of bugs! Δεν υπάρχει περίπτωση να συνδεθείς με την πρώτη με τίποτα! Εκτός αυτού αν το αφήσεις αρκετή ώρα χωρίς να μιλήσεις, σου βγάζει μύνημα "Η εφαρμογή θα τερματιστεί σε 2 λεπτά. Θέλετε να συνεχίσετε"? Αν δεν το δεις το μήνυμα θα κλείσει χωρίς να το πάρεις είδηση! Και βέβαια όπως κάθε εφαρμογή που λειτουργεί μέσω grprs, σου ξελιγώνει τη μπαταρία μέσα σε ένα δίωρο περίπου, δηλαδή μόνο φορητό msn που δεν έχεις.

Δεν ξέρω ρε παιδιά, έχω απογοητευτεί.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι συμφερει την cosmote να κανει κατι τετοιο κ να εχει δυσαρεστημενους πελάτες όποιο κ να ειναι το κερδος

 

τα μονα μηνυματα που λαμβανω ειναι απο cosmote και αυτα ενημερωτικα

 

αυτο που λες ειχε τυχει σε μια γνωστη μου με ελληνικο αριθμο κινητου το οποιο αν το καλουσες φιανοταν κλειστο

 

υπαρχουν κ διαφοροι που στελνουν τετοιου ειδους βλακειες...

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

"...Ποτέ μην εξηγείς...Οι φίλοι σου δεν το χρειάζονται και οι εχθροί σου δεν θα σε πιστέψουν έτσι και αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι συμφερει την cosmote να κανει κατι τετοιο κ να εχει δυσαρεστημενους πελάτες όποιο κ να ειναι το κερδος

 

τα μονα μηνυματα που λαμβανω ειναι απο cosmote και αυτα ενημερωτικα

 

αυτο που λες ειχε τυχει σε μια γνωστη μου με ελληνικο αριθμο κινητου το οποιο αν το καλουσες φιανοταν κλειστο

 

υπαρχουν κ διαφοροι που στελνουν τετοιου ειδους βλακειες...

 

Και εγώ μόνο ενημερωτικά sms έχω λάβει από την Cosmote. Πάντως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στα σταθερά όπου παίρνουν τηλέφωνο από εταιρίες δημοσκοπήσεων μέχρι διαφημιστικές προσφορές μέχρι... Σε πολλές δε περιπτώσεις παίρνουν και σε ακατάλληλες ώρες. Τουλάχιστον το κινητό το κλείνεις ενώ το σταθερό...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε μου μπορεις να λαμβανεις και να στελνεις email απο το κινητο σου σιγουρα αν εχεις λογαριασμο στο mycosmos.gr Τωρα οσο αφορα να λαμβανεις και να στελνεις email απο αλους λογαριαμους αυτο γινεται σιγουρα στο gmail.com yahoo.com,gr και γενικα σε email που υποστυριζουν pop3.

Για να το πετυχεις αυτο χρειαζεται να εχεις τις ρυθμισεις pop3 των λογαριασμων αλλα θα πρεπει να εχεις ενεργοποιησει στο λογαριασμο σου το internet acces μεσα απο την υπηρεσια internet easy που ειναι χωρις παγιο και χρεωση ανα kb απο 0,0045 ευρω/kb για τα πρωτα 1000kb 0.0030 ευρω/kbγια τα επομενα 1000kb και 0,0012 ευρω/kb

Τωρα βεβαια μπορεις να ενεργοποιησεις το internet acces με καποια απο τα πακετα internet data της cosmote που με καποιο παγιο εχεις δωρεαν kb.

 

Λοιπον φιλε προσπαθω τοσο καιρο με το profimail στελνω και να λαμβανω emails απο gmail και δεν τα καταφερνα.Τωρα καταλαβα για ποιο λογο...Ειχα παρει τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων και μου ειχαν πει για το internet easy αλλα δεν τους πιστευα γιατι κανενας αλλος στο forum δε το ειχε αναφερει...Τι να πω..το θεωρουσαν τοσο αυτονοητο???

 

Δε μου λες λοιπον,η ενεργοποιηση ειναι χρονοβορα?Εχουμε εταιρικο 3 αριθμων στο ονομα του πατερα μου.Επειδη ο father δε θα συννενοηθει,ποια στοιχεια του θα χρειαστω για να παω στον οτε και να την κανω μονος μου?

 

Και παλι ευχαριστω.Μου ελυσες απορια πολλων μηνων!!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα λίγο βιαστικά το θέμα και ζητώ συγγνώμη αν κάτι μου ξέφυγε

Λοιπόν, προσωπικά έχω ενεργοποιήσει το Wireless Internet Easy. Γίνεται μόνο σε σύνδεση και ισχύει τόσο σε GPRS, όσο και σε 3G. (Είμαι σε GPRS).

Χρησιμοποιώ το Motorola Ε1070 που δεν είναι smartphone. Άρα σύμφωνα με την Cosmote δεν θα μπορούσα να έχω internet στο κινητό.

Aλλά, αλλάζοντας στις ρυθμίσεις μόνο το IP πύλης (000.000.000.000) και το APN σε internet κάνω πλοήγηση κανονικά και παντού.

Μπορώ να μπαίνω στο e-mail μου στο hotmail κτλ και όπου αλλού θέλω όπως σχεδόν με ένα desktop.

Η χρέωση είναι 0,0054€ με ΦΠΑ. Στο site της Cosmote θα δείτε και τα υπόλοιπα προγράμματα με πάγιο και δωρεάν MB.

Ελπίζω να βοήθησα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου στειλει τις ρυθμισεις που πρεπει να βαλω για το gmail στο κινητο μου(Nokia 6280)?

 

Account Name: what you want

Email address: yourname@gmail.com

Display Name: what you want

Mail server type: POP3

Incoming mail serv: pop.googlemail.com

Outgoing mail serv: smtp.googlemail.com

Username: yourname@gmail.com

Password: your password

 

In Advance Setting:

 

SMTP authentication: tick

POP3 port: 995

SMTP port: 465

Use SSL for POP3: tick

Use SSL for SMTP: tick

 

με Profimail εννοειται ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προσωπικά έχω ενεργοποιήσει το Wireless Internet Easy. Γίνεται μόνο σε σύνδεση και ισχύει τόσο σε GPRS, όσο και σε 3G. (Είμαι σε GPRS).

 

Η χρέωση είναι 0,0054€ με ΦΠΑ. Στο site της Cosmote θα δείτε και τα υπόλοιπα προγράμματα με πάγιο και δωρεάν MB.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Τι διαδικασια ακολουθησες?Γινεται απ'το τηλεφωνο???

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα αναγκαστικά...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...