Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τιμές τιμοκαταλόγου https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/gigamax_unlimited.html για 20gb συν 300 προς ολους πας στα 37€ συμβόλαιο με την προϋπόθεση ότι έχεις και cosmote one. Δε ξέρω αν μπορείς να πάρεις καλύτερη προσφορά αν κάνεις μετατροπή του καρτοκινητού σου σε συμβόλαιο ή αν δεν έχεις cosmote one.

Αν επιλέξεις να κρατήσεις το καρτοκινητό σου και να βάλεις σε αυτό gb τότε υπάρχουν πχ τα εβδομαδιαία πακέτα που δίνουν 3gb με 4€ οπότε πρακτικά βάζοντας 20€ κάρτα (πέραν των 12€ για το 10€ πακέτο ομιλίας) μπορείς να παίρνεις με 32€ σύνολο χρημάτων

1. Combo πακέτο ομιλίας (εφόσον χρειάζεσαι 300 προς όλους γιατί αν θες πχ 100 προς όλους θα σου έλεγα πήγαινε diy γιατί δίνει περισσότερα mb) και 400mb και κόστος 10€

 

2.1,2gb reloadit για ένα μήνα απο την πρώτη 12αρα κάρτα

3.2gb reloadit για μια εβδομάδα απο μια 10αρα κάρτα που θα προστεθούν στα 1,2gb της 12αρας και θα έχεις 3,2gb για ένα μήνα

4..2gb reloadit για μια εβδομάδα απο μια 2η 10αρα κάρτα που θα προστεθούν στα 1 και 2 reloadit και θα έχεις σύνολο 5,4gb για ένα μήνα

Μέχρι εδώ λοιπόν απο τις 3 κάρτες έχεις πάρει ομιλία και κάποια mb και σου έχουν περισσέψει 18,56€

Με αυτά αγοράζεις ανάλογα και τις ανάγκες σου 4 εβδομαδιαία πακέτα που δίνουν 12gb με κόστος 16€ και θα έχεις σύνολο κοντά στα 17,8gb το μήνα

Η μπορείς ανάλογα και πάλι τις ανάγκες σου στο νετ, να πάρεις πχ 3 εβδομαδιαία (ανάλογα πότε θα το χρειαστείς παραπάνω) και ένα βραδινό after dark που δίνει 10gb με 5€ για 2200-0800 αν χρησιμοποιείς περισσότερο τέτοια ώρα το νετ

 

Η να πάρεις με 10€ ένα diy αν χρησιμοποιείς κάποια δεδομένα για youtube/social media που εδώ θα έχεις 1gb γενικής χρήσης και έτσι μαζί με τα reloadit συν combo πας στα 6,8gb γενικής χρήσης και μπορεις να επιλέξεις πχ 5gb για video streaming και άλλα 5gb για social και σου περισσεύουν 8,56€ με τα οποία μπορείς να αγοράσεις κατά το δοκούν εβδομαδιαία πακέτα.

Γενικά μπορείς να δοκιμάσεις συνδυασμούς και να κρίνεις ανάλογα τι σε συμφέρει

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Με τιμές τιμοκαταλόγου https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/gigamax_unlimited.html για 20gb συν 300 προς ολους πας στα 37€ συμβόλαιο με την προϋπόθεση ότι έχεις και cosmote one. Δε ξέρω αν μπορείς να πάρεις καλύτερη προσφορά αν κάνεις μετατροπή του καρτοκινητού σου σε συμβόλαιο ή αν δεν έχεις cosmote one.

Αν επιλέξεις να κρατήσεις το καρτοκινητό σου και να βάλεις σε αυτό gb τότε υπάρχουν πχ τα εβδομαδιαία πακέτα που δίνουν 3gb με 4€ οπότε πρακτικά βάζοντας 20€ κάρτα (πέραν των 12€ για το 10€ πακέτο ομιλίας) μπορείς να παίρνεις με 32€ σύνολο χρημάτων

1. Combo πακέτο ομιλίας (εφόσον χρειάζεσαι 300 προς όλους γιατί αν θες πχ 100 προς όλους θα σου έλεγα πήγαινε diy γιατί δίνει περισσότερα mb) και 400mb και κόστος 10€

 

2.1,2gb reloadit για ένα μήνα απο την πρώτη 12αρα κάρτα

3.2gb reloadit για μια εβδομάδα απο μια 10αρα κάρτα που θα προστεθούν στα 1,2gb της 12αρας και θα έχεις 3,2gb για ένα μήνα

4..2gb reloadit για μια εβδομάδα απο μια 2η 10αρα κάρτα που θα προστεθούν στα 1 και 2 reloadit και θα έχεις σύνολο 5,4gb για ένα μήνα

Μέχρι εδώ λοιπόν απο τις 3 κάρτες έχεις πάρει ομιλία και κάποια mb και σου έχουν περισσέψει 18,56€

Με αυτά αγοράζεις ανάλογα και τις ανάγκες σου 4 εβδομαδιαία πακέτα που δίνουν 12gb με κόστος 16€ και θα έχεις σύνολο κοντά στα 17,8gb το μήνα

Η μπορείς ανάλογα και πάλι τις ανάγκες σου στο νετ, να πάρεις πχ 3 εβδομαδιαία (ανάλογα πότε θα το χρειαστείς παραπάνω) και ένα βραδινό after dark που δίνει 10gb με 5€ για 2200-0800 αν χρησιμοποιείς περισσότερο τέτοια ώρα το νετ

 

Η να πάρεις με 10€ ένα diy αν χρησιμοποιείς κάποια δεδομένα για youtube/social media που εδώ θα έχεις 1gb γενικής χρήσης και έτσι μαζί με τα reloadit συν combo πας στα 6,8gb γενικής χρήσης και μπορεις να επιλέξεις πχ 5gb για video streaming και άλλα 5gb για social και σου περισσεύουν 8,56€ με τα οποία μπορείς να αγοράσεις κατά το δοκούν εβδομαδιαία πακέτα.

Γενικά μπορείς να δοκιμάσεις συνδυασμούς και να κρίνεις ανάλογα τι σε συμφέρει

 

Το πρώτο που αναφέρεις θα με ενδιέφερε αρκετά. Ωστόσο μπαίνοντας στο link με πετάει στα προγράμματα με απεριόριστα data και το πρώτο έχει 55€, κάνω κάτι λάθος?

 

edit. Είμαι τέρμα μπούφος, για κάποιο λόγο δεν έκανα σκρολ την σελίδα. Σε ευχαριστώ για την πρόταση, θα κάνω την συγκεκριμένη μετατροπή και θα είμαι μια χαρά.

Edited by minarokeftes
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χαίρετε, προς ενημέρωση όλων που έχουν σύνδεση συμβολαίου cosmote, σήμερα το πρωί διαπίστωσα ότι υπήρχαν χρεώσεις στο λογαριασμό μου από αριθμό που δεν έχω καλέσει ποτέ όπως θα δείτε στο παρακάτω screenshot. Αφού κάλεσα την εξυπηρέτηση εταιρικών πελατών στο 13818 παραδέχτηκαν ότι είναι λάθος του συστήματος και θα μου σβήσουν αυτές τις χρεώσεις. Αυτό μπορείτε να το διαπιστώσετε βλέποντας την ανάλυση κλήσεων στο λογαριασμό σας ηλεκτρονικά βάζοντας το πεδίο κλήσεις προς cosmote. Το ανακάλυψα πληκτρολογώντας στο ιστορικό κλήσεων της συσκευής μου τον αριθμό αυτό ο οποίος δεν υπήρχε ούτε στις εισερχόμενες ούτε στις εξερχόμενες.Αυτές οι χρεώσεις υπήρχαν και τον προηγούμενο είναι είναι περίπου 2.5 με 3 ευρώ και εμφανίζονται σαν κλήσεις προς το συγκεκριμένο αριθμό που φαίνεται στο screenshot. Από αναζήτηση του αριθμού στο internet φαίνεται ότι την έχουν πατήσει κι άλλοι... Το version 2 κολλάει στο ότι πριν από ένα χρόνο περίπου είχα ανάλογες χρεώσεις προς πενταψήφια που δεν ενεργοποιησα ποτε... Edited by ANTEGEIA
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις χρέωση για αυτές τις κλησεις. Δεν έχεις λεπτά προς Cosmote/προς όλους; Γιατί αν έχεις και σε χρεωνει πάλι (ενώ καλείς ένα απλό κινητό Ελλάδος) είναι ακόμα πιο περίεργο και θα αποδείκνυε ότι η εταιρία έχει κάνει κάτι εσκεμμένα στο billing system της.
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν το διαπιστώσεις πληρώνεις χαράτσι 2 με 3 ευρώ το μήνα έτσι... Γιατί το σύστημα έκανε λάθος. Μα να μην κάνει καμιά φορά λάθος και να δώσει λεφτά?
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν το διαπιστώσεις πληρώνεις χαράτσι 2 με 3 ευρώ το μήνα έτσι... Γιατί το σύστημα έκανε λάθος. Μα να μην κάνει καμιά φορά λάθος και να δώσει λεφτά?
Άλλο σου λέει ο paanos. Γιατί να πληρώσεις για αυτές τις κλήσεις? Δεν έχεις κάποια δωρεάν λεπτά αναλόγως του πακέτου σου?

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και στη μία και στην άλλη περίπτωση είναι κλήσεις που δεν έχουν πραγματοποιηθεί και έχουν χρεωθεί παράνομα. Στη δική μου περίπτωση το κινητό είναι εταιρικό και δεν το χρησιμοποιώ για κλήσεις προς τρίτους παρά μόνο για τα εταιρικά που είναι δωρεάν. Για αυτό και διαπίστωσα τη χρέωση. Ελπίζω να σας κάλυψα...
Link to comment
Share on other sites

Σε τι συσκευή είναι η κάρτα; Μπορείς να μαθεις αν και άλλοι από το εταιρικό σας group έχουν παρόμοιες χρεώσεις;
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι σε Xiaomi mi 10 lite και στην ίδια συσκευή βρίσκεται και κάρτα cosmote what's up στο οποίο δεν υπήρξε κάτι παρόμοιο. Αποκλείεται να είναι θέμα συσκευής αφού μου είπε η εξυπηρέτηση πελατών ότι είναι θέμα συστήματος. Εξάλλου σε αναζήτηση του ιστορικού κλήσεων στη συσκευή δεν υπήρχε καταχωρημένος πουθενά αυτός ο αριθμός. Υπάρχουν άλλωστε αναφορές για αυτόν τον αριθμό στις whitepages. Έχω ενημερώσει κάποιους από το εταιρικό μου group αλλά δεν έχω απάντηση ακόμα, καθώς οι περισσότεροι δυσκολεύονται να βρουν την ανάλυση κλήσεων. Edited by ANTEGEIA
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας. Μενω μόνιμα εξωτερικό και έρχομαι οικογενειακώς Ελλάδα για ένα μήνα το καλοκαίρι και πηγαίνω στο εξοχικό στο οποίο δεν έχω ιντερνετ. Ήθελα να ρωτήσω αν κάνω μια νέα σύνδεση watsup και ενεργοποιήσω το πακέτο Απεριόριστα Data για όλο το καλοκαίρι χρησιμοποιώντας την sim του watsup σε ένα Mobile Routerπ.χ. σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/19434772/TP-LINK-TL-MR6400-v4.html#shops (η οποιοδήποτε άλλο οικονομικό ρουτερ που έχετε να προτείνετε) θα έχω ασύρματο ιντερνετ στο σπίτι ώστε τα παιδιά μου με τα κινητά τους η εγώ με το λαπτοπ να μπορούσα να συνδεθουν μεσω wifi?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by eftihios
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μενω μόνιμα εξωτερικό και έρχομαι οικογενειακώς Ελλάδα για ένα μήνα το καλοκαίρι και πηγαίνω στο εξοχικό στο οποίο δεν έχω ιντερνετ. Ήθελα να ρωτήσω αν κάνω μια νέα σύνδεση watsup και ενεργοποιήσω το πακέτο Απεριόριστα Data για όλο το καλοκαίρι χρησιμοποιώντας την sim του watsup σε ένα Mobile Routerπ.χ. σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/19434772/TP-LINK-TL-MR6400-v4.html#shops (η οποιοδήποτε άλλο οικονομικό ρουτερ που έχετε να προτείνετε) θα έχω ασύρματο ιντερνετ στο σπίτι ώστε τα παιδιά μου με τα κινητά τους η εγώ με το λαπτοπ να μπορούσα να συνδεθουν μεσω wifi?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ναι θα έχεις ίντερνετ. Επίσης αντί να αγοράσεις ξεχωριστό modem μπορείς να κάνεις hot spot από ένα κινητό και να συνδέονται και τα υπόλοιπα μέσα στο σπίτι.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα έχεις ίντερνετ. Επίσης αντί να αγοράσεις ξεχωριστό modem μπορείς να κάνεις hot spot από ένα κινητό και να συνδέονται και τα υπόλοιπα μέσα στο σπίτι.

 

Το hotspot είναι για δύο τρεις συσκευές. Δεν αντικαθιστά το mobile router.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας. Μενω μόνιμα εξωτερικό και έρχομαι οικογενειακώς Ελλάδα για ένα μήνα το καλοκαίρι και πηγαίνω στο εξοχικό στο οποίο δεν έχω ιντερνετ. Ήθελα να ρωτήσω αν κάνω μια νέα σύνδεση watsup και ενεργοποιήσω το πακέτο Απεριόριστα Data για όλο το καλοκαίρι χρησιμοποιώντας την sim του watsup σε ένα Mobile Routerπ.χ. σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/19434772/TP-LINK-TL-MR6400-v4.html#shops (η οποιοδήποτε άλλο οικονομικό ρουτερ που έχετε να προτείνετε) θα έχω ασύρματο ιντερνετ στο σπίτι ώστε τα παιδιά μου με τα κινητά τους η εγώ με το λαπτοπ να μπορούσα να συνδεθουν μεσω wifi?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Το συγκεκριμένο router υποστηρίζει μόνο 4g, και όχι 4g+. Επιπλέον το wifi του είναι μέτριο. Εξαρτάται τι θες φυσικά αλλά είναι παλιό μοντέλο...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το hotspot είναι για δύο τρεις συσκευές. Δεν αντικαθιστά το mobile router.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το συγκεκριμένο router υποστηρίζει μόνο 4g, και όχι 4g+. Επιπλέον το wifi του είναι μέτριο. Εξαρτάται τι θες φυσικά αλλά είναι παλιό μοντέλο...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου προτείνεις κάποιο άλλο router με 4g+ σε ίδιο κόστος περίπου

Παρεμπιπτόντως τώρα είδα ότι είμαστε και γείτονες. Εσύ μένεις Lund και εγώ Kristianstad

Edited by eftihios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου προτείνεις κάποιο άλλο router με 4g+ σε ίδιο κόστος περίπου

Παρεμπιπτόντως τώρα είδα ότι είμαστε και γείτονες. Εσύ μένεις Lund και εγώ Kristianstad

 

Αξιοπρεπές είναι αυτό το TP-Link

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου προτείνεις κάποιο άλλο router με 4g+ σε ίδιο κόστος περίπου

Παρεμπιπτόντως τώρα είδα ότι είμαστε και γείτονες. Εσύ μένεις Lund και εγώ Kristianstad

 

Στην ίδια τιμή δύσκολα να βρεις κάτι γείτονα... είναι καλό το router απλά δεν είναι 4g+ επίσης επομένως θα είσαι μέτρια σε ταχύτητες. Αν το αποδέχεσαι είναι οκ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλώντας το συγκεκριμμένο νούμερο απλά διαπίστωσα ότι ο αριθμός δεν χρησιμοποιείται. Οπότε μένει η απορία πως είναι δυνατόν να χρεώθηκε....
Link to comment
Share on other sites

Καλώντας το συγκεκριμμένο νούμερο απλά διαπίστωσα ότι ο αριθμός δεν χρησιμοποιείται. Οπότε μένει η απορία πως είναι δυνατόν να χρεώθηκε....
και εμενα μου εχει συμβει αλλα δεν συγκρατησα τον αριθμο και ουτε που απαντησα και μετα που πηγα να παρω πισω μου ελεγε δεν υπαρχει.
Link to comment
Share on other sites

Καλώντας το συγκεκριμμένο νούμερο απλά διαπίστωσα ότι ο αριθμός δεν χρησιμοποιείται. Οπότε μένει η απορία πως είναι δυνατόν να χρεώθηκε....

 

 

Τελικά βγήκε ακρη;

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

¨Εκανα ανανεωση στην cosmote με απεριόριστα data.

Μπορώ να πάρω extra sim για να την βάλω σε ένα 4g router και να έχω internet στο εξοχικό?

τι χρέωση έχει και αν υπάρχει ετήσια δέσμαυση!

Αν γνωρίζει κάποιος ευχαριστώ εν των προτέρων

sotiris
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με χρέωση 3.02€ τον μήνα. Αν θέλεις να κανεις και κλησεις από εκείνη τη κάρτα, το κόστος αυξάνεται στα 25€ τον μήνα. Δεν έχει δέσμευση η MultiSIM ή η Extra sim.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η πιο οικονομική λύση για κινητό που απλά να δέχεται κλήσεις, είναι το συμβόλαιο βασικό της κοσμοτε. Κοστίζει 4.9 €/μήνα, δεν έχει χρόνο ομιλίας για κλήσεις, ότι καλείς το χρεώνεσαι. Η κάρτα κοστίζει 12 €/μήνα

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vaskor said:

Η πιο οικονομική λύση για κινητό που απλά να δέχεται κλήσεις, είναι το συμβόλαιο βασικό της κοσμοτε. Κοστίζει 4.9 €/μήνα, δεν έχει χρόνο ομιλίας για κλήσεις, ότι καλείς το χρεώνεσαι. Η κάρτα κοστίζει 12 €/μήνα

Δεν χρειάζεσαι κάρτα κάθε μήνα όμως.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, bill33 said:

Δεν χρειάζεσαι κάρτα κάθε μήνα όμως.

Για αυτό ανέφερα το κόστος της κάρτας έτσι ώστε να δεις τη σύγκριση στο οικονομικό σκέλος. Φυσικά δε βάζεις κάρτα αφού είναι συμβόλαιο. Μάλιστα είναι αορίστου χρόνου. Δεν έχει δέσμευση.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...