Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι τα τέλη τερματισμού SMS στην Αμερική είναι μισό cent το κομμάτι ή λιγότερο και θεωρούνται τρελή υπεραξία. Έλεος, μιλάμε για 160 bytes, απαράδεκτο το κόστος.
Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι τα τέλη τερματισμού SMS στην Αμερική είναι μισό cent το κομμάτι ή λιγότερο και θεωρούνται τρελή υπεραξία. Έλεος, μιλάμε για 160 bytes, απαράδεκτο το κόστος.
Στην γλώσσα μας είναι παραπάνω bytes γιατί όταν γράφεις πιάνει μόνο 72 χαρακτήρες ανά μήνυμα έτσι δεν είναι ;
Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι τα τέλη τερματισμού SMS στην Αμερική είναι μισό cent το κομμάτι ή λιγότερο και θεωρούνται τρελή υπεραξία. Έλεος, μιλάμε για 160 bytes, απαράδεκτο το κόστος.

Δηλαδή το τέλος τερματισμού είναι το μόνο κόστος ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι περιλαμβάνει το κόστος της εταιρείας που δέχεται το μήνυμα και κάποιο κέρδος. Δεν περιλαμβάνει όμως το κόστος αποστολής.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Οι χώρες για τις οποίες έχω δώσει τα παραδείγματα είναι η Ιταλία που δίνει με 7€ η Vodafone απεριόριστο χρόνο ομιλίας και 30gb internet και η Αγγλία που με συμβόλαιο παίρνεις ότι συσκευή θέλεις.

 

Επίσης αναφέρομαι στο να αντιδράσουμε οχι με διαδηλώσεις κλπ γιατί συμφωνώ ότι με αυτά δεν αλλάζεις κάτι.

 

Θα ήθελα επίσης να αναφέρω ότι πριν λίγο καιρό επισκέφτηκα την cosmote για να κάνω καρτοκινητό και μου είπαν ότι έχουν έλλειψη στις κάρτες εδώ και 6 μήνες.

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω τι πληρώνεις και πόσο πληρώνεσαι εκεί που ζεις και ούτε μου πέφτει λόγος αλλά μιλάω γενικά για όλο τον κόσμο στο να βελτιωθούν κάποια πράγματα γιατί στην Ελλάδα όλα κόβονται από πλευράς εσόδων αλλά αυξάνονται όλα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη σελίδα της Vodafone Italia βέβαια λέει άλλα

25Giga και Unlimited με 24,99 ευρώ (προσφορά από αρχική τιμή 34,99)

Με 7 ευρώ απλά δεν υπάρχει.

https://www.vodafone.it/portal/Privati/Tariffe-e-Prodotti/Tariffe/Tariffe-per-smartphone/Tariffe-UnlimitedΔεν λέω ότι δεν είναι φτηνά , Ναι είναι φτηνώτερα από την Ελλάδα αλλά 7 ευρώ Unlimited και 30GB δεν βρήκα.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Στο αναφερω γιατι το εχει δικο μου άτομο και μάλιστα με πάρα πολύ παλιό συμβόλαιο.Στο site εννοείται ότι βγάζουν υψηλές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. Προσφορές υπάρχουν και εδώ.

Το να έχει κάποιος συμβόλαιο και μάλιστα πολύ παλαιό δεν μου λέει τίποτα.

Υπάρχουν και στην Ελλάδα παλαιά φτηνά συμβόλαια ή άτομα που έχουν καλή προσφορά . Χτές αποδέχτηκα προσφορά cosmote για καρτοσυμβόλαιο με 10,30 ευρώ (και 4 ευρώ μένουν στην κάρτα ! ) Αλλά προφανώς αυτό δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ Αγγλία με 15£ το μήνα έχεις 12gb και με 18£ έχεις 30gb. Εννοείται unlimited calls και texts και στα δύο πακέτα.

Αν είσαι κάτω των 30 δε, η Vodafone έχει πακέτα με 10£ το μήνα, unlimited social media και 6gb για χρήση internet, streaming κλπ. Φυσικά απεριόριστες κλήσεις και μηνύματα.

Με 35-45£ το μήνα παίρνεις το τελευταίο iPhone ή την τελευταία ναυαρχίδα της Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ Στην Μάλτα με 55 ευρώ παίρνεις 10GB και Unlimited κλήσεις και SMS.

 

https://www.vodafone.com.mt/red

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ Στην Μάλτα με 55 ευρώ παίρνεις 10GB και Unlimited κλήσεις και SMS.

 

https://www.vodafone.com.mt/red

 

Στην Κυπρο παιρνεις unlimited κλησεις/sms και 6GB γενικης χρησης με 70 ευρω.Χωρα που συγκρινεται με τη Μαλτα και ειναι σε εκταση μικροτερη(επειδη το 37% ειναι κατεχομενα).

Δεν επεκτινομαι περαιτερω σε πολιτικα,απλως το σημειωνω οτι αναφερομαι στο κομματι που ειναι ελευθερο.

Σε καρτοκινητα εχουν 0,10 ευρω/λεπτο χρεωση για κληση,νομιζω και τα μηνυματα ετσι ειναι.

μονο πακετα δεδομενων εχουν και ειναι ελαφρως πιο φτηνα απο Κυπρο.

επισης η Vodafone Malta εχει καλυψη και στη θαλασσα οπου δεν φτανει το επιγειο,ενω στη Κυπρο η cytavoda(οπου η cyta στη κινητη συνεργαζεται με την vodafone) δεν εχει καλυψη στη θαλασσα.Και επειδη και τα 2 νησια ειχαν επιρροη απο την αγγλια για αυτο η vodafone ειναι ο μεγαλυτερος παροχος των 2 χωρων και στο καρτοκινητο εχουν παρομοια πολιτικη χρεωσεων.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς επειδή οι ανάγκες πλέον λόγω εργασίας και απαιτήσεων αυξάνονται οι Έλληνες και όχι μόνο θέλουν να έχουν unlimited σε ομιλία και data και εκμεταλλεύονται οι εταιρείες την ζήτηση αυτή.

Μόνο αν υπάρξει κάποια νέα εταιρεία με βελτιωμένες τιμές θα πάρει μεγάλο πελατολόγιο θα αρχίσει να "στρωνει" η κατάσταση ή αν μειώσουμε η κόψουμε τα συμβόλαια που έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς επειδή οι ανάγκες πλέον λόγω εργασίας και απαιτήσεων αυξάνονται οι Έλληνες και όχι μόνο θέλουν να έχουν unlimited σε ομιλία και data και εκμεταλλεύονται οι εταιρείες την ζήτηση αυτή.

Μόνο αν υπάρξει κάποια νέα εταιρεία με βελτιωμένες τιμές θα πάρει μεγάλο πελατολόγιο θα αρχίσει να "στρωνει" η κατάσταση ή αν μειώσουμε η κόψουμε τα συμβόλαια που έχουμε.

 

Ακριβως,εγω γι αυτο ειμαι με δυο νουμερα.

Οποιος συμφερει παραπανω παιρνει 10αρα καθε μηνα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως,εγω γι αυτο ειμαι με δυο νουμερα.

Οποιος συμφερει παραπανω παιρνει 10αρα καθε μηνα.

 

Μια από τα ίδια. Προς το παρών η ζυγαριά γέρνει προς CU.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια. Προς το παρών η ζυγαριά γέρνει προς CU.

 

Για μενα η ζυγαρια γερνει φοιτητικο whats up.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η ζυγαρια γερνει φοιτητικο whats up.

 

Ε, λογικό! Σαν το φοιτητικό δεν έχει. Για εμάς πέρασαν τα χρόνια αυτά :p

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Κλήση από κινητό cosmote προς σταθερό ote τη χρέωση μπορεί να έχει στην εταιρεία? Είναι πιο ακριβά από what's up σε what's up πχ?
Link to comment
Share on other sites

Κλήση από κινητό cosmote προς σταθερό ote τη χρέωση μπορεί να έχει στην εταιρεία? Είναι πιο ακριβά από what's up σε what's up πχ?
Ουσιαστικά τίποτα γιατί τα έξοδα (τέλη τερματισμού κλπ) που φεύγουν από την Cosmote μπαίνουν στην μαμά εταιρία ΟΤΕ.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά τίποτα γιατί τα έξοδα (τέλη τερματισμού κλπ) που φεύγουν από την Cosmote μπαίνουν στην μαμά εταιρία ΟΤΕ.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Δεν το ήξερα δεν έπρεπε να χρεώνονται στις κλήσεις προς όλους τότε αφού είναι τελείως τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Το SMS παίζει να τιμολογείτε ως το ακριβότερο byte για τον τελικό χρήστη/συνδρομητή! :lol:

25 λεπτά κατά λάθος έστειλα ένα προχθές. 25 λεπτά για 3 λέξεις. Δηλαδή οκ.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό και εγω παίρνω πλέον στο wu το πακέτο των 8.5€ που δινει sms για τόυς λίγους παλαιολιθικους που επικοινωνω και δεν έχουν κανένα chat app. Και τα sms που περισσεύουν τα κάνω παρε-δωσε σε mb και έτσι παιρνω 600mb για 2 ημέρες συν τα sms που στελνω με πρακτικα 1€ επιπλεον κοστος και κάπως ισορροπεί το πράγμα..

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό και εγω παίρνω πλέον στο wu το πακέτο των 8.5€ που δινει sms για τόυς λίγους παλαιολιθικους που επικοινωνω και δεν έχουν κανένα chat app. Και τα sms που περισσεύουν τα κάνω παρε-δωσε σε mb και έτσι παιρνω 600mb για 2 ημέρες συν τα sms που στελνω με πρακτικα 1€ επιπλεον κοστος και κάπως ισορροπεί το πράγμα..

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

600mb για 6 μέρες 200mb τις 2 είναι. Βολεύει πολύ το πάρε δώσε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...