Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Χρησιμοποιω την παραπανω εφαρμογη και παρατηρησα οτι στο changelog των ενημερωσεων αναφερει ''αυτοματη ενεργοποιηση e-λογαριασμου''..

Το ερωτημα τωρα ειναι το εξης.

Εγω συνδεομαι στην εφαρμογη με αποστολη μηνυματος. Δηλαδη καθε φορα που την ανοιγω στελνει μηνυμα στην cosmote και αυτη με τη σειρα της απαντα με εναν κωδικο ο οποιος επιτρεπει στο κινητο την εισοδο στα στοιχεια του λογαριασμου.

Οποτε προφανως δεν εχω κανει ''κανονικη'' εγγραφη με mail. Αρα αφου οπως λενε ενεργοποιειται αυτοματα ο e-bill που ακριβως θα ερχεται απ τη στιγμη που δεν υπαρχει δηλωμενο email?

 

Eυχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από καταγγελία στην ΕΕΤΤ σχετικά με τις αυξήσεις στα πάγια, επικοινώνησε η cosmote μαζί μου και μου πρότεινε είτε να απορροφήσουν την αύξηση μέχρι τη λήξη των συμβολαίων μου είτε να κανω διακοπή των συμβολαίων αζημίως, παρόλο που ειχα μεγαλες εκπτώσεις στα παγια.

Φυσικά διεκοψα τα συμβόλαια και περασα σε καρτοκινητά για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από καταγγελία στην ΕΕΤΤ σχετικά με τις αυξήσεις στα πάγια, επικοινώνησε η cosmote μαζί μου και μου πρότεινε είτε να απορροφήσουν την αύξηση μέχρι τη λήξη των συμβολαίων μου είτε να κανω διακοπή των συμβολαίων αζημίως, παρόλο που ειχα μεγαλες εκπτώσεις στα παγια.

Φυσικά διεκοψα τα συμβόλαια και περασα σε καρτοκινητά για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο.

 

Αυτο επρεπε να γίνεται απο ολους μας για να σταματησουν οι αυθαιρεσιες

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε μου που εκανες καταγγελια.δυστυχως εγω δεν προλαβα να κανω .περιμενω την επομενη αυξηση για καταγγελια.και παλι μπραβο και συγχαρητηρια για αυτο που κανατε.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χθες το απόγευμα πήρα και εγώ χαμπάρι τις αυξήσεις με τον τελευταίο λογαριασμό.

Πήρα τηλέφωνο την cosmote και με ενημέρωσαν ότι στο λογαριασμό που είχαν στείλει με ημερομηνία 6-3-2016 ανέφεραν για την αύξηση (η σύζυγος βέβαια που χρησημοποιεί το νούμερο και είναι και στο όνομά της κράτησε μόνο το έντυπο πληρωμής χωρίς να κοιτάξει τα υπόλοιπα, λόγω του ότι είναι καρτοσυμβόλαιο και η χρέωση είναι στάνταρ).

Δε γνωρίζω τι ακριβώς ανέφεραν σχετικά με την αύξηση στο έντυπό τους.

1. Μπορώ να ζητήσω ακύρωση του συμβολαίου παρότι η ενημέρωση έγινε με το λογαραριασμό της 6-3;

2. Αν κάνω αίτηση για μετατροπή σε κάρτα της cosmote ή άλλης εταιρίας γνωρίζετε τι μπορεί να μου ζητήσουν σαν ποινή λόγω πρόωρης διακοπής συμβολαίου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χθες το απόγευμα πήρα και εγώ χαμπάρι τις αυξήσεις με τον τελευταίο λογαριασμό.

Πήρα τηλέφωνο την cosmote και με ενημέρωσαν ότι στο λογαριασμό που είχαν στείλει με ημερομηνία 6-3-2016 ανέφεραν για την αύξηση (η σύζυγος βέβαια που χρησημοποιεί το νούμερο και είναι και στο όνομά της κράτησε μόνο το έντυπο πληρωμής χωρίς να κοιτάξει τα υπόλοιπα, λόγω του ότι είναι καρτοσυμβόλαιο και η χρέωση είναι στάνταρ).

Δε γνωρίζω τι ακριβώς ανέφεραν σχετικά με την αύξηση στο έντυπό τους.

1. Μπορώ να ζητήσω ακύρωση του συμβολαίου παρότι η ενημέρωση έγινε με το λογαραριασμό της 6-3;

2. Αν κάνω αίτηση για μετατροπή σε κάρτα της cosmote ή άλλης εταιρίας γνωρίζετε τι μπορεί να μου ζητήσουν σαν ποινή λόγω πρόωρης διακοπής συμβολαίου;

 

Η ενημερωση εφοσον εχει περασει ενας μηνας απο την κοινοποιηση της αυξησης δεν μπορει να γινει.Καταγγελια εχεις εναν μηνα ... εφοσον περασει το διαστημα αυτο σημαινει οτι αποδεχεσαι τις αλλαγες στο συμβολαιο και συνεχιζει ως εχει....

Στην δευτερη ερωτηση δεν γνωριζω...

Link to comment
Share on other sites

https://www.whatsup.gr/el/cosmote-mobile-easy-transfer

 

Γενικά ισχύουν τα ακόλουθα

α) δεν μπορείς να στείλεις από καρτοκινητό σε καρτοσυμβόλαιο ή internet on the go prepaid

Β) Μπορείς να στείλεις από καρτοσυμβόλαιο σε άλλα καρτοκινητά η καρτοσυμβολαια

Δεν μπορεις να στείλεις από ciotgp ακριβώς γιατί δεν στέλνει μηνύματα ή δεν μπορεις να καλέσεις αριθμούς.

Εξαιρέσεις : Από Online στέλνεις σε καρτοσυμβόλαιο ή ciotgp.

Από Online στέλνεις από ciotgp σε ciotgp

Μπορείς να δοκιμάσεις αν ανοίξεις έναν online λογαριασμό ίσως να στέλνει και από ciotg

ciotgp = cosmote internet on the go prepaid

ciotg = cosmote internet on the go

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Η ενημερωση εφοσον εχει περασει ενας μηνας απο την κοινοποιηση της αυξησης δεν μπορει να γινει.Καταγγελια εχεις εναν μηνα ... εφοσον περασει το διαστημα αυτο σημαινει οτι αποδεχεσαι τις αλλαγες στο συμβολαιο και συνεχιζει ως εχει....

Στην δευτερη ερωτηση δεν γνωριζω...

 

ΟΚ φίλε μου ευχαριστώ. Με βλέπω να το μετατρέπω σε κάρτα δική τους ή άλλης εταιρίας και ας ζητήσου ότι θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

 

Ψάχνω να έρθω στον κόσμο της Cosmote! Προέρχομαι από Wind σε μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα με add-on 1GB/μήνα αλλά όχι 4G. Οι χαμηλές ταχύτητες και (κατά κύριο λόγο) το προβληματικό σήμα ανά περιοχές μες στην πόλη, με σπρώχνουν σε αυτή την κίνηση.

 

Βλέποντας τα διάφορα πακέτα, διαπίστωσα ότι δίνουν απλόχερα δωρεάν λεπτά και SMS το μήνα, αλλά με τα data είναι φειδωλά. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα δωρεάν λεπτά & SMS, οπότε αποφάσισα να ρωτήσω εδώ τι επιλογές έχω. Δεν με ενδιαφέρει ο τύπος του πακέτου (συμβόλαιο, καρτοσυμβόλαιο ή καρτοκινητό), αρκεί να μπορώ να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερα data ανά μήνα για την τιμή του. Επίσης είμαι ιδιώτης (οπότε φαντάζομαι ότι δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ τυχόν business πακέτο).

 

Απαιτούμενα είναι τα παρακάτω:

  1. 4G data (δεν γνωρίζω αν υπάρχει "κόφτης" ανάλογα το πακέτο του πελάτη, καλό θα ήταν να είναι όσο γρηγορότερο γίνεται)
  2. Τουλάχιστον 1GB/μήνα (κατά προτίμηση περισσότερα, το 4G μπορεί να τα τελειώσει στο άψε/σβήσε!)
  3. Φορητότητα
  4. Nano-SIM

 

Δεν είναι προτιμώμενο, αλλά αν δεν βγαίνει κάτι λογικό με τα παραπάνω (όταν λέω λογικό, εννοώ ότι δεν θα βγει ακριβή ταρίφα με κοροϊδίστικα δωρεάν λεπτά και SMS που δεν θα χρησιμοποιώ), τότε θα ήθελα να μάθω τι υπάρχει για 4G data only λύση (με χρήση εξωτερικού 4G MiFi).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια και σε εμενα, στην γυναικα μου που ειναι 10 χρονια στο δικτυο τους. Ειχε συμβολαιο στο cosmote 65 για 18 μηνες με ειδικη τιμη 25 ευρω τελικο τα παντα μεσα επειδη εκανε αιτηση προς wind και κλασσικα εδωσαν λοκο για να μεινει. Ληγει προσφατως αλλα δεν χρειαστηκε να εκβιασουμε ξανα, ανανεωσε πριν αλλο ενα μηνα για 18μηνο αλλα στα 30.. Και τωρα τσουπ το + 5 ευρω επειδη το προγραμμα δεν ειναι εμπορικα διαθεσιμο και επειδη εβαλαν και 500 mb ακομη. Διαβαζω διαφορετικους τροπους διαχειρισης του θεματος. Για δικαστηρια το ξεχναμε. Καταγγελια θα χασουμε χρονο και θα παρελθει ο μηνας του ατελως. Προτεινα στην συζηγο να παει wind σε κατι πιο χαλαρο και να το βαλει στην εταιρεια της, αλλωστε το 65 ηταν underutilized για αυτην απλα στα 30 ευρω καλη η τιμη. Και αν ψαρωσουν και παρουν στην φορητοτητα και στηθουν ξανα μενουμε σε καλη τιμη. Win win strategy, τι λετε;
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ φίλε μου ευχαριστώ. Με βλέπω να το μετατρέπω σε κάρτα δική τους ή άλλης εταιρίας και ας ζητήσου ότι θέλουν.

 

Μονο να μην περασει μηνας.Μετα τα πρεπει 1 μηνα πριν ληξει η κανονικη περιοδος του συμβολαιου να δηλωσεις οτι θες να το μετατρεψεις σε καρτα η να κανεις φορητοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

 

Ψάχνω να έρθω στον κόσμο της Cosmote! Προέρχομαι από Wind σε μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα με add-on 1GB/μήνα αλλά όχι 4G. Οι χαμηλές ταχύτητες και (κατά κύριο λόγο) το προβληματικό σήμα ανά περιοχές μες στην πόλη, με σπρώχνουν σε αυτή την κίνηση.

 

Βλέποντας τα διάφορα πακέτα, διαπίστωσα ότι δίνουν απλόχερα δωρεάν λεπτά και SMS το μήνα, αλλά με τα data είναι φειδωλά. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα δωρεάν λεπτά & SMS, οπότε αποφάσισα να ρωτήσω εδώ τι επιλογές έχω. Δεν με ενδιαφέρει ο τύπος του πακέτου (συμβόλαιο, καρτοσυμβόλαιο ή καρτοκινητό), αρκεί να μπορώ να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερα data ανά μήνα για την τιμή του. Επίσης είμαι ιδιώτης (οπότε φαντάζομαι ότι δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ τυχόν business πακέτο).

 

Απαιτούμενα είναι τα παρακάτω:

  1. 4G data (δεν γνωρίζω αν υπάρχει "κόφτης" ανάλογα το πακέτο του πελάτη, καλό θα ήταν να είναι όσο γρηγορότερο γίνεται)
  2. Τουλάχιστον 1GB/μήνα (κατά προτίμηση περισσότερα, το 4G μπορεί να τα τελειώσει στο άψε/σβήσε!)
  3. Φορητότητα
  4. Nano-SIM

 

Δεν είναι προτιμώμενο, αλλά αν δεν βγαίνει κάτι λογικό με τα παραπάνω (όταν λέω λογικό, εννοώ ότι δεν θα βγει ακριβή ταρίφα με κοροϊδίστικα δωρεάν λεπτά και SMS που δεν θα χρησιμοποιώ), τότε θα ήθελα να μάθω τι υπάρχει για 4G data only λύση (με χρήση εξωτερικού 4G MiFi).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Για αρχη κοιταξε τα συμβολαια με χρονο μηνυματα και ιντερνετ... https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/HCG/section/COSMOTE-mobile

τωρα οι τιμες μπορει να μην ειναι ακριβως οτι βλεπεις ισως σου κανουν καλυτερη τιμη ... (Ελπιζω)

 

Αν θες μονο 4G για την συσκευη MiFi θα δεις ΕΔΩ

Επισης κανε μια ερευνα αγορας .... δηλαδη παρε και στην εξυπηρετηση πελατων να σου πουνε τις τελικες τιμες η αν παιζει καμια εκπτωση η πανε και σε καποιο καταστημα Cosmote... καμια φορα αλλες τιμες λεει ο ενας αλλες ο αλλος ισως να εισαι τυχερος.

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω αν γίνεται φορητότητα κατευθείαν σε frog,

αλλά αν ενδιαφέρεσαι για καρτοκινητή και όχι συμβόλαιο,

όπως λένε και τα "πράσινα" παιδιά στις κεντρικές πόλεις, για ΜΒ 4G υπάρχει το 2GB με 4,40€ για 30 μέρες (που αθροίζονται/μεταφέρονται):

 

http://i64.tinypic.com/2rcc3rr.jpg

http://i65.tinypic.com/zxa7n7.jpg

 

Έτσι, και με το 1GB με "κάρτα" >10€, στο frog μπορείς να έχεις 5GB με "κάρτα" 10€. Για μέγιστη διάρκεια 3 μήνες αν βάζεις το πακέτο των 2GB στο τέλος του προηγούμενου.

Link to comment
Share on other sites

Υστερα και απο δικη μου καταγγελια στην εεττ για το 5ευρω επικοινωνησε σημερα η cosmote και θα καλυψει η ιδια την αυξηση χωρις δικη μου επιβαρυνση...
Link to comment
Share on other sites

Για αρχη κοιταξε τα συμβολαια με χρονο μηνυματα και ιντερνετ... https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/HCG/section/COSMOTE-mobile

τωρα οι τιμες μπορει να μην ειναι ακριβως οτι βλεπεις ισως σου κανουν καλυτερη τιμη ... (Ελπιζω)

Αν θες μονο 4G για την συσκευη MiFi θα δεις ΕΔΩ
Τα έχω ήδη δει. Απλά έλπιζα μήπως υπάρχει κάτι που δεν βλέπω.

Ευχαριστώ.

 

2GB με 4,40€
5GB με "κάρτα" 10€.
Υπάρχει κάτι για τις παραπάνω χρεώσεις στις επίσημες σελίδες;

Ψάχνοντας μόνος μου δεν βρήκα κάτι...

 

Υπάρχει κανένα speedtest που να αποδεικνύει ότι δεν υπάρχει κόφτης;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι για τις παραπάνω χρεώσεις στις επίσημες σελίδες;

Ψάχνοντας μόνος μου δεν βρήκα κάτι...

 

Υπάρχει κανένα speedtest που να αποδεικνύει ότι δεν υπάρχει κόφτης;

Ευχαριστώ.

 

Για περισσότερα , αναζήτησε τα "πράσινα παιδιά της Cosmote" στις πλατείες μεγάλων πόλεων: Το προτινόμενο για ΜΒ καρτοκινητό είναι το frog.

Πληροφορίες μπορείς να βρεις (για το frog) και αν ψάξεις τις σελίδες του thread "frog" εδώ στο myphone.

Από όσο γνωρίζω δεν έχει "κόφτη" (από ιδία εμπειρία) και έχει δυνατότητα 4G αν την ενεργοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κάτι σε καρτοκινητη θα σε βολεψει για να βάζεις εσύ τα πακέτα που επιθυμείς συν τις προσφορές με κάθε ανανέωση. Κοίτα και vodafone cu αν δεν είσαι απόλυτος για Cosmote. Γενικά έχει καλό 4g. Μία βδομάδα έχω που άλλαξα από συμβόλαιο Cosmote σε cu και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγω, πολύ και αχρειαστο χρόνο ομιλίας και λίγα MB.
Link to comment
Share on other sites

πως εχεις με 10 ευρω 5gb Cosmote?

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μεσω frog εννοω

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

πως εχεις με 10 ευρω 5gb Cosmote?

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μεσω frog εννοω

 

Για περισσότερα , αναζήτησε τα "πράσινα παιδιά της Cosmote" στις πλατείες μεγάλων πόλεων: Το προτινόμενο για ΜΒ καρτοκινητό είναι το frog.

Πληροφορίες μπορείς να βρεις (για το frog) και αν ψάξεις τις σελίδες του thread "frog" εδώ στο myphone.

 

10€ κάρτα 1/6/2016 = 8,93€ + 1GB ως 15/6/2016

-4,40€ την 15/6/2016 για 2GB με sms 173717 στο 1330 = 2GB ως 15/7/2016 και (8,93-4.40) € υπόλοιπο {4.53€}

-4,40€ την 15/7/2016 για 2GB με sms 173717 στο 1330 = 2GB ως 14/8/2016 και (4,53-4,40}€ υπόλοιπο {0,13€}.

 

Σύνολο = 5GB για 2,5 μήνες με "κάρτα" 10€.

 

Και επαναλαμβάνεται.

Link to comment
Share on other sites

10€ κάρτα 1/6/2016 = 8,93€ + 1GB ως 15/6/2016

-4,40€ την 15/6/2016 για 2GB με sms 173717 στο 1330 = 2GB ως 15/7/2016 και (8,93-4.40) € υπόλοιπο {4.53€}

-4,40€ την 15/7/2016 για 2GB με sms 173717 στο 1330 = 2GB ως 14/8/2016 και (4,53-4,40}€ υπόλοιπο {0,13€}.

 

Σύνολο = 5GB για 2,5 μήνες με "κάρτα" 10€.

 

Και επαναλαμβάνεται.

 

Αυτό είναι ειδική προσφορά ή ισχύει για όλους? Σε όλα τα είδη καρτοκινητου cosmote?

Περιμένω να περάσει ο μήνας φορητοτητας για να πάω προς τα εκεί γι αυτό και ρώταω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ειδική προσφορά ή ισχύει για όλους? Σε όλα τα είδη καρτοκινητου cosmote?

Περιμένω να περάσει ο μήνας φορητοτητας για να πάω προς τα εκεί γι αυτό και ρώταω

 

Για όλους στο Frog της Cosmote: Και το bonus ανανέωσης 10€ και τα 2GB με 4,40€.

Αν έχεις άλλη καρτοκινητή Cosmote (Cosmokarta ή Whats'Up) με ALPAK και χρέωση -3€ μεταφέρεσαι μόνος σου στο Frog με τον ίδιο αριθμό.

 

Απλά, κάποιο "παλιοί" στο Frog έχουν και 2xπλασιασμό "κάρτας" που δε θα έχεις.

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μας πείτε τη γράψατε στη καταγγελία;

 

Εγω εγραψα οτι ενημερωθηκα μεσω του λογαριασμου για την αυξηση και σε εποικινωνια με την κοσμοτε μου ζητησαν πεναλτυ για να καταγγειλω το συμβολαιο..και ζητησα της ενεργειες της εεττ ειτε για να παραμεινω χωρις την αυξηση,ειτε για να σπασω το συμβολαιο χωρις πεναλτυ..

Link to comment
Share on other sites

Για όλους στο Frog της Cosmote: Και το bonus ανανέωσης 10€ και τα 2GB με 4,40€.

Αν έχεις άλλη καρτοκινητή Cosmote (Cosmokarta ή Whats'Up) με ALPAK και χρέωση -3€ μεταφέρεσαι μόνος σου στο Frog με τον ίδιο αριθμό.

 

Απλά, κάποιο "παλιοί" στο Frog έχουν και 2xπλασιασμό "κάρτας" που δε θα έχεις.

 

Όχι έχω cu αλλά θα πάω cosmote μήπως βρω καλύτερο σήμα.

Έχει app η frog? Από εκεί γίνεται η ανανέωση με τα bonus?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...