Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχεις δικιο τωρα το ειδα δεν πειραζει παω να κανω διακοπη της συνδεσης κοτε να το κανω what's up και να κανω μια συνδεση wind 30giga @ 24.90€

 

Πολύ σωστή κίνηση. Η cosmote δεν έχει ελκυστικά πακέτα για ίντερνετ. Η voda έχει ένα φοιτητικό 4 γίγα το μήνα με 60 Ευρώ για όλο το χρόνο ενώ και η wind έχει 1 γίγα με 5 Ευρώ και το πακέτο που αναφέρεις αν χρειάζεσαι τόσα πολλά data και μπορείς να πληρώνεις το πάγιο.

 

Εγώ πήγα στη wind για το ίντερνετ ( καρτοκινητό, 1 γίγα με 5 Ευρώ) ενώ χρησιμοποιώ και τις τρεις εταιρίες με ένα δίκαρτο.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 2 μεταφορές τον μήνα από 5 μέχρι 15 ευρώ , άρα μεταφέρεις συνολικά από 10 μέχρι 30 ευρώ σε όποιο άλλο κινητό θές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Επαναφέρω το θέμα, γιατί έχω την ίδια απορία. Ποια ακριβώς είναι η διαδικασία για να μεταφέρω το υπόλοιπό μου από τον αριθμό μου, που είναι καρτοσυμβόλαιο σε κάποιο άλλο καρτοκινητό;

 

Καλείς 13838 , λές : μεταφορά χρόνου ομιλίας

Στην επόμενη ερώτηση αν θες μεταφορά από σύνδεση, απαντάς :Όχι

Συνδέεσε με την εξυπηρέτηση πελατών τους λες τον αριθμό σου σου ζητάν τα στοιχεία ταυτότητος και στην συνέχεια κάνεις την μεταφορά .

Επιτρέπονται δύο μεταφορές τον μήνα από 5 μέχρι 15 ευρώ η κάθε μία

Link to comment
Share on other sites

Έχει αυτό το πρόγραμμα ο πατέρας μου!!

Πληρώνει γύρω στα 28 ευρώ το μήνα και έχει 150 λεπτά προς όλα τα δίκτυα και σταθερά...το έχει γύρω στα 3 χρόνια!!

(Εχουμε δει το cosmote economy 30...)

1)Αν προκαλέσουμε την cosmote φεύγοντας και πηγαίνοντας wind θα απαντήσει με καμια προσφορά?

 

2)Ξέρετε που πρέπει να στείλω sms για να δω πόσα λεπτά χρόνου ομιλίας έχει ακόμα?

 

3)Εγώ έχω καρτοσυμβόλαιο 20 και πληρώνω 14 ευρώ (λόγω του ότι ειμαι φοιτητής).

Και η αδελφή μου το ίδιο ακριβώς...

Γίνεται να κανουμε οικογενειακό πακέτο και τι πρόγραμμα θα έχουμε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Πήρα και εγώ την συγκεκριμένη "προσφορά" της Cosmote... Το αποτέλεσμα είναι πως πήγα για μαλλί και τελικά έχω βρεθεί τώρα κουρεμένος!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ! Τώρα ψάχνω να βρω το δίκιο μου και θα ήθελα εάν σας είναι εύκολο καμμιά συμβουλή.

 

Εγώ είχα 2 νούμερα Voda από τον Δεκέμβρη. Με πήραν από Cosmote και μου είπαν για 2 οικογενειακά Απεριόριστα 70 με 24,15 ευρώ/μήνα τελικό ποσό το καθένα νούμερο για 18 μήνες συμβόλαια. Τους είπα πως είμαι Voda και πως δεν μπορώ να φύγω. Όμως εγώ δεν είχα πάρει επιδότητηση συσκευής. Η Voda μου είχε κάνει έκπτωση παγίων, η οποία (ΠΡΟΣΕΞΤΕ) δεν αναγραφόταν πουθενά στο συμβόλαιο. Αφού λοιπόν εξήγησα ακριβώς τι πρόγραμμα έχω στη Voda, η Cosmote μου επιβεβαίωσε πως δεν χρεώνομαι κάτι εάν φύγω από την Voda καθώς δεν μου έχει δώσει καμμία επιδότηση. Εγώ πήρα τηλ στη Voda και ρώτησα και μου είπαν πως πράγματι μπορώ να φύγω.

 

Έτσι λοιπόν πάω Cosmote. Σήμερα μου ήρθε ο λογαριασμός. Κανονικά θα έπρεπε να πληρώσω 1,5 πάγιο για κάθε γραμμή, δηλαδή συνολικό ποσό και για τα 2 νούμερα περίπου 73 ευρώ. Ο λογαριασμός μου ήρθε 116 ευρώ. Το φοβερό είναι πως αναγράφονται μέσα κανονικά όλες οι εκπτώσεις που μου έχουν προσφέρει. ΟΜΩΣ το ποσό των εκπτώσεων ΔΕΝ είναι αυτό που μου είχαν αναφέρει. Π.χ. για το οικογενειακό πακέτο θα έπρεπε να έχω έκπτωση 11,38 ευρώ για κάθε γραμμή χωρίς ΦΠΑ, στο λογαριασμό όμως αυτή είναι 8 ευρώ χωρίς ΦΠΑ. Με τα πολλά, τελικά μου ζητάνε 43 ευρώ παραπάνω.

Μέσα σε όλα αυτά, έρχεται τώρα και η Voda και μου ζητάει 200 ευρώ, το σύνολο των εκπτώσεων που μου είχε κάνει και 4 μήνες για τα 2 νούμερα!!!!

Έχω πάρει τηλ και το μόνο που μου είπαν είναι ότι καταχωρήσαν το παραπονό μου και θα το δούνε!

ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;; ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΑΤΗ και από τις 2 τις εταιρείες;;; Είτε είμαι φοβερά άτυχος, είτε η Cosmote με εξαπάτησε ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ!

 

Εντωμεταξύ, η προσφορά που μου έκαναν από την Cosmote έγινε με καταγεγραμμένη συνομηλία και μου είπαν πως αυτή η καταγραφή τους δεσμεύει!

 

Τι γίνεται τώρα ρε παιδιά. Σκέφτομαι να προχωρήσω σε καταγγελίες στην ΕΕΤΤ, αλλά θα ήθελα τα φώτα σας καθώς δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο.

 

:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπεις ότι όλοι μας, όταν μας παίρνουν διαφημιστικά τηλέφωνα για προσφορές, τους το κλείνουμε.

 

Για την επιδότηση, μα αφού την είχες πάρει ως επιστροφή ανά μήνα! Είχες κάνει χρήση!

Δίκιο έχει τώρα που στα ζητάει πίσω γιατί έσπασες το συμβόλαιό σου...

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο τιτλος...ας δουμε ποσο απαραιτητο μας ειναι το internet στο κινητο!

και να ξεκινησω επιλεγοντας το < 50 ΜΒ καθως τοσα μου προσφερει το συμβολαιο μου.

Υ.Γ. μολις ειδα οτι υπαρχει topic για polls οποτε καποιος διαχειριστης παρακαλω ας το μεταφερει στον καταλληλο χωρο.

Edited by l_kostas
Link to comment
Share on other sites

Από 200 έως 300mb με συμβόλαιο 350mb στην Cosmote.:)
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπεις ότι όλοι μας, όταν μας παίρνουν διαφημιστικά τηλέφωνα για προσφορές, τους το κλείνουμε.

 

Για την επιδότηση, μα αφού την είχες πάρει ως επιστροφή ανά μήνα! Είχες κάνει χρήση!

Δίκιο έχει τώρα που στα ζητάει πίσω γιατί έσπασες το συμβόλαιό σου...

 

1ον. Εσύ δηλαδή πως επιλέγεις πρόγραμμα; Πας και αγοράζεις ότι βλέπεις; Το 2108063000 είναι από τα κεντρικά της COSMOTE. Δεν είναι κάποιοι συνεργάτες της.

2ον. Στα χαρτιά της Voda που υπέγραψα ΔΕΝ αναγράφεται ΠΟΥΘΕΝΑ η έκπτωση που μου πρόσφεραν και επιπλέον στα στοιχεία της σύνδεσης όλα τα πεδία των τυχόν επιδοτήσεων είναι "0 ευρώ". Δεν μου έδωσαν επιδότηση που πρέπει να την επιστρέψω πίσω. Μου έδωσαν μια έκπτωση ανεξάρτητη του συμβολαίου.

 

ΠΕΡΑ από τα παραπάνω, εγώ έχω να σας επιβεβαιώσω πως τελικά πρόκειται για ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΠΑΤΗ!!!! Το τμήμα λογαριασμών μου λέει τώρα πως σύμφωνα με τις εκπτώσεις μου είναι σωστός ο λογαριασμός. Εγώ επιμένω πως έχει γίνει καταγραφή της συνομιλίας για το ποσό των 24,15 ευρώ και η απάντηση τους είναι να μιλήσω με το τμήμα προσφορών. Εκεί κάνουν τώρα ότι δεν ξέρουν τίποτα. Προχωρώ άμεσα σε καταγγελία της σύμβασης και καταγγελία στον ΕΕΤΤ. Εάν κάποιος θα μπορούσε να με κατατοπίσει και για το τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, παρακαλώ προτείνετε μου.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ίσως φάνηκα λίγο επικριτικός... :(

 

Αλλά θεωρώ ότι τις εταιρίες τις επιλέγουμε εμείς... όχι αυτές εμάς.

 

Ελπίζω να βγάλεις άκρη. Ίσως το πρόβλημα να οφείλεται σε λάθος πακέτο 'η λάθος ρύθμιση εκπτώσεων στο σύστημα.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

@hypersonic: πληροφοριακά και μόνο αντίγραφο της συνομιλίας έχει δικαίωμα να ζητήσει μόνο ο εισαγγελέας οπότε ούτε ο ΕΕΤΤ μπορεί να σου κάνει τίποτα εάν δεν κινηθείς νομικά εναντίον της εταιρίας. Αν δε η εταιρία προνοήσει να καταστρέψει το αντίγραφο της συνομιλίας τότε εκείνη θα πληρώσει κάποιο διοικητικό πρόστιμο για μη τήρηση αρχείου κλήσεων αλλά θα γλυτώσει όλα τα υπόλοιπα έξοδα και πρόστιμα από την δικαστική διαμάχη. Θα είναι ο λόγος σου εναντίον τους οπότε δεν θα κερδίσεις τίποτα. Γι' αυτό προσφορές ΜΟΝΟ ΓΡΑΠΤΩΣ. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν βγαίνει άκρη.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το που θα είμαι. Συνήθως μέχρι 200MB σε μέσο όρο, προτιμώ το Wi-Fi αν υπάρχει...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Καταναλωνω περίπου 50-70mb γιατί έχω στο συμβόλαιο μου μόνο 100mb.

Εννοείται οτι ψάχνω για wifi πρότου ανοίξω τα δεδομένα.

Σκέφομαι να βάλω περισσότερα mb στο προγραμμα μου.

Link to comment
Share on other sites

κανω εγγραφη στο mycosmote λαμβανω το e-mail επιβεβαιωσης παταω στο λινκ αλλα μου λεει ο συνδεσμος δεν ειναι εγκυρος τι να κανω?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

για κάνε αντιγραφή το σύνδεσμο και επικολλησε τον στον browser σου
το εκανα παλι τα ιδια ελεος μια ζω προβλημνα το myaccount ας το κλεισουν να ησυχασουμε
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 300 έως τώρα, αλλά από αυτό το μήνα που ξεκίνησα viva αριθμό και voip μέσω zoiper περιμένω πολλά περισσότερα...

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω 2 νουμερα θελω οταν παιρνει καποιος στο ενα που ειναι κλειστο να βγαινει ενα μηνυμα και να λεει πχ καλεστε στο ταδε νουμερο

Δοκιμασα αυτο που λεει πιο κατω για whats up

http://pfy.gr/forum/index.php?topic=413.0;wap2

Αυτος που θα ακουει το μηνυμα τι χρεωνεται ?

Γινεται να βγαινει ο τηλεφωνητης μονο οταν ειναι κλειστο και οχι αν δε το σηκωνω μετα απο 5 χτυπηματα ?

 

Για να ενεργοποιησω και να απενεργοποιησω τον τηλεφωνητη πρεπει να παιρνω τηλ στην εξυπηρετηση καθε φορα ή γινεται και αλλιως ?

Τι χρεωνομαι ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ!

Σε αναζήτησή μου στο σαιτ της Κοσμοτέ δεν κατάφερα να βρω ένα φαξ επικοινωνίας με το τμήμα διακανονισμού οφειλών.

Γνωρίζει μήπως κανείς αν υπάρχει γενικότερα τέτοιος αριθμός φαξ ή έστω κάποιος αριθμός φαξ γενικότερα στην Κοσμοτε;

Ευχαριστώ πολύ!:)

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται μέσω φαξ αλλά καλείς την εξ. πελατών, κρατάνε αίτημα και σε καλεί την επόμενη/μεθεπόμενη μέρα κάποιος από εξουσιοδοτημένο δικηγορικό γραφείο και κάνετε την συμφωνία...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό θέλω να το στείλω με φαξ για να βάλω όρο "ότι σε περίπτωση που δεν απαντηθεί εντός τριών εργασίμων ημερών θα θεωρηθεί αυτόματα ως αποδοχή από πλευράς τους"- σιγά μην προλάβουν να το τσεκάρουν, οπότε αποδοχή...για αυτό το ψάχνω το ευλογημένο...

ένι αιντίας;

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...