Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

διστυχως φιλε μου , δεν μπορεις να κανεις τιποτα ουτε καν να τους την πεις. επρεπε να ειχες φροντησει να μαθαινες τις χρεωσεις απο μονος σου . η cosmote εχει δικιο εχω μεγαλωσει στη Ν.Υ. και καθε φορα που παω δεν μου εχει στειλει ποτε σε κινητο της cosmote η AT&T μυνημα . Σε αντιθετη περιπτωση στην vodafone μου ερχονται παντα 3 μυνηματα 1 με χρεωσεις 1 με τα τηλεφωνα αναγκης 1 με το καλοσορισμα στο Νεο Κρατος χα χαχ μην το ψαχνεις
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ λέγοντας πως ειδικά στην περίπτωση που οι χρεώσεις είναι υπέρογκες έπρεπε να με προστατεύσει ενημερώνοντας με.

 

Τώρα το αν γίνεται κάτι και να υπάρξει αποτέλεσμα είναι άλλο θέμα.

 

Πάντως δεν μου πάει να το αφήσω έτσι χωρίς ούτε έναν διακανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

χμμ... οκ ... δεν ειναι και λιγα... λοιπον θα σου προτεινα να στειλεις αρχικα μια αιτηση στην cosmote.. και να ζητας να γινει διακανονισμος που σιγουρα θα γινει γιατι το ποσο ειναι 1000> ε .

Ακομα ζητα τους να σου ''κοψουν'' και εμεσα απειλησε τους οτι και θα στειλεις στην ΕΕΤΤ. Καλα μην περιμενεις και τρέλα πραγματα νομικα εχεις αδικο και ελπιζω να το καταλβαινεις... Αν θελεις τωρα να ψαχτεις λιγο στειλε μια λεπτομερη αναφορα στην ΕΕΤΤ και ισως να δωσει ενα μικρο μαθημα στην Cosmote .. καλη τυχη και κρατα μας ενημερους...

Link to comment
Share on other sites

Πριν πας στις ΗΠΑ έμαθες για τις χρεώσεις περιαγωγής;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θέλω πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση να σας πως το πρόβλημά μου.

Στο τέλος της χρονιάς ταξίδεψα στις Ηνωμένες Πολιτείες όπου παρέμεινα για 4 μέρες.

Πριν 10 μέρες ήρθε ο λογαριαμός ο οποίος είχε κάτι χρεώσεις 3 και 4 ευρώ το λεπτό κι 2-2,5 όταν με καλούσαν.

 

Όταν ρώτησα στην Cosmote γιατί δεν είχα ενημέρωση μέσω sms όπως συμβαίνει με το που πατάς το πόδι σου σε κάποια ευρωπαική πόλη μου απάντησαν πως με την Αμερική δεν υπάρχει τόσο καλή συνεργασία.

 

Γνωρίζοντας τις ευθύνες μου από την στιγμή που δεν πήρα ένα αμερικανικό νούμερο, θέλω να ρωτήσω την άποψη σας για το πως θα πρέπει να κινηθώ και τις πιθανότητες έχω στην κάθε περίπτωση.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Πέρα από κάποιο διακανονισμό εξόφλησης του ποσού δεν έχεις πολλές ελπίδες να βγάλεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

Απο την εξυπηρέτηση πελατών δίνεται ενημέρωση για τις χρεώσεις, κάθε φορά που γίνεται κλήση για ενεργοποίηση της περιαγωγής ή κάθε φορά που τους ρωτάς. Μήπως είχες ενεργοποιημένη την υπηρεσία και δεν μπήκες στο κόπο να τους καλέσεις για να ρωτήσεις..? Οι χρεώσεις στις ΗΠΑ είναι αρκετά αυξημένες καθώς δεν χρεώνεσαι μόνο για τη κλήση, αλλά προστίθενται ειδικές χρεώσεις απο το εκάστοτε τοπικό δίκτυο καθώς και επιπρόσθετος φόρος.

Υ.Γ. Σχετικά με το αίτημα διακανονισμού, να το κάνεις. Κατά 99,9% θα γίνει δεκτό, ακόμα και αν στη Cosmote - τυπικά - δεν γίνονται διακανονισμοί. Είναι αρκετά υψηλό το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου του μεγάλου ποσού αλλά και την οικονομικής περιόδου θα σου κάνουν κάποιες δόσεις αλλά μην περιμένεις έκπτωση/μείωση.

Όταν ζητάμε την ενεργοποίηση της περιαγωγής είμαστε υπεύθυνοι για τη χρήση της και πριν ταξιδεύσουμε κάπου παίρνουμε τηλέφωνο και ενημερωνόμαστε για τις χρεώσεις για το κάθε δίκτυο της χώρας που θα συνδεθούμε γιατί σε μερικά δίκτυα υπάρχουν ειδικές χρεώσεις λόγω ειδικών συμφωνιών και μας συμφέρει περισσότερο ή σε κάποιο άλλο μπορεί να μην προσφέρονται data κοκ.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση για νέα σύνδεση προχθές και ακόμα σε επεξεργασία είναι...Γιατί αργούν τόσο πολύ; Απεργία κάνουν κι αυτοί; :lol:
Link to comment
Share on other sites

Στο Πρόγραμμα συμμετέχει όποιος αφού συμπληρώσει την αίτηση συμμετοχής που βρίσκεται στην ιστοσελίδα http://www.simakampana.gr δεχθεί να συμμετέχει η ερμηνεία του στο τραγούδι που ακούγεται στη διαφήμιση της COSMOTE «Σήμα Καμπάνα» και να καταχωρηθεί στην ιστοσελίδα. Μετά την καταχώριση της συμμετοχής, οι επισκέπτες της ιστοσελίδας http://www.simakampana.gr θα μπορούν να ακούν τις συμμετοχές και να ψηφίζουν την ερμηνεία της αρεσκείας τους. Οι 100 συμμετοχές που, μετά τη λήξη του Προγράμματος, θα έχουν συγκεντρώσει τις περισσότερες ψήφους, θα κερδίσουν από μία συσκευή LG GD510 POP.2.Η διάρκεια του Προγράμματος καθορίζεται από 06/02/2010 μέχρι και 21/03/2010
Link to comment
Share on other sites

Στο Πρόγραμμα συμμετέχει όποιος αφού συμπληρώσει την αίτηση συμμετοχής που βρίσκεται στην ιστοσελίδα http://www.simakampana.gr δεχθεί να συμμετέχει η ερμηνεία του στο τραγούδι που ακούγεται στη διαφήμιση της COSMOTE «Σήμα Καμπάνα» και να καταχωρηθεί στην ιστοσελίδα. Μετά την καταχώριση της συμμετοχής, οι επισκέπτες της ιστοσελίδας http://www.simakampana.gr θα μπορούν να ακούν τις συμμετοχές και να ψηφίζουν την ερμηνεία της αρεσκείας τους. Οι 100 συμμετοχές που, μετά τη λήξη του Προγράμματος, θα έχουν συγκεντρώσει τις περισσότερες ψήφους, θα κερδίσουν από μία συσκευή LG GD510 POP.2.Η διάρκεια του Προγράμματος καθορίζεται από 06/02/2010 μέχρι και 21/03/2010

 

Καιρός να δοκιμάσω τις φωνητικές μου ικανότητες :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ωχ ωχ ωχ... ΘΑ μαζευτούν όσοι δεν κατάφεραν να μπούνε στα Fame Story, XFactor κλπ και θα κρεμάσει ο server... :lol: :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλες χώρες, εταιρείες έχουν διακόψει τα email χρηστών, όταν διαπίστωσαν ότι χρησιμοποιούν το FreePOPs.

 

Στην Cosmote κοιμούνται. Έχω κλείσει χρόνο που μεταφέρθηκα με φοριτότητα απο cosmote σε vodafone και το mycosmos στο νούμερο 6978χχχχχχ δεν το έχουν ακυρώσει.

Οπότε χρησιμοποιώ τις υπηρεσίες κανονικά σαν να ήμουν συνδρομητής.

 

Ξέφραγο αμπέλι είναι...

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=264006

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το internet on the go με το Alcatel one touch x200 και δεν δουλεύει στον υπολογιστή μου, ενώ σε άλλους δουλεύει. Από την cosmote σε μια πρώτη επαφή μου είπαν ότι δεν είναι συμβατό με τα vista tm που έχω και περιμένω τρείς μέρες να με πάρει τεχνικός να μου πει περισσότερα. Ξέρει κανείς τίποτα για το θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις στο σελιδα της alcatel και θα κατεβασεις συμβατα drivers αναλογως με το συστημα σου.

Δες εδω http://www.alcatel-mobilephones.com/global/global/downloads

Link to comment
Share on other sites

Διστυχώς δε γίνεται να σε προστατέψουν αν ο ίδιος δεν ενημερωθείς. Εφόσων η περιαγωγή είναι ανοικτή θεωρούν οτι γνωρίζεις τις χρεώσεις (κάτι τέτοιο πρέπει να γράφει και το συμβόλαιο). Επιπλέον ξέρεις οτι πας ΗΠΑ γιατί δε "πονηρεύεσαι" να μάθεις τί παίζει?

Κάποια στιγμή πριν φύγω εξωτερικό ζήτησα να μπεί όριο στο λογαριασμό μου. Η απάντηση ήταν οτι δε γίνεται. Τώρα έχω μάθει οτι το κάνουν μόνο για τα data.

Πάντως απο τη στιγμή που δεν αμφισβητείς τις κλήσεις αλλά τις χρεώσεις, το μόνο που θα καταφέρεις είναι ενας διακανονισμός στο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Έχω ένα πρόβλημα με την cosmote. Μου ήρθε ένας λογαριασμός με υπέρογκες και λανθασμένες χρεώσεις internet. Έστειλα τεκμηριωμένη διαμαρτυρία και μου απάντησαν τηλεφωνικά να κάνουμε κάποιο διακανονισμό, με λίγα λόγια μου έκαναν διάφορα παζάρια. Εαν αρνηθώ να πληρώσω το λογαριασμό, πέρα ότι θα μου κόψουν τη σύνδεση, τι άλλο μπορούν να μου κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Έχω ένα πρόβλημα με την cosmote. Μου ήρθε ένας λογαριασμός με υπέρογκες και λανθασμένες χρεώσεις internet. Έστειλα τεκμηριωμένη διαμαρτυρία και μου απάντησαν τηλεφωνικά να κάνουμε κάποιο διακανονισμό, με λίγα λόγια μου έκαναν διάφορα παζάρια. Εαν αρνηθώ να πληρώσω το λογαριασμό, πέρα ότι θα μου κόψουν τη σύνδεση, τι άλλο μπορούν να μου κάνουν?

 

Διαταγή πληρωμής ή αγωγή. Η διαταγή πληρωμής καταχωρίζεται και στον τειρεσία (μαύρη λίστα). Επίσης θα συνεχίσουν να σε χρεώνουν με πάγια μέχρι να σου κόψουν το τηλέφωνο (αν δεν το κόψεις εσύ). Αν ακολουθήσουν την διαδικασία της διαταγής πληρωμής η διαδικασία είναι πολύ σύντομη, μπορείς να κάνεις ανακοπή μέσα σε 15 μέρες από την επίδοση της διαταγής.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι οτι θα χάσεις εσύ γιατί δε μπορείς να αποδείξεις οτι δεν έκανες τη χρήση. Εκείνοι όμως έχουν στοιχεία (ίσως ακόμα και τα site ή τις υπηρεσίες που έκανες χρήση των data). Επίσης προσοχή στο internet μεσω wap κλπ χρεώνει 10euro περίπου το MB. Ετσι με μια απλή πλοήγηση μπορεί να πληρώσεις κερατιάτικα. Καλύτερα απενεργοποίησε τις υπηρεσίες αυτές ή βάλε πακέτο δεδομένων.
Link to comment
Share on other sites

Έχω πακέτο δεδομένων. Στον αναλυτικό λογαριασμό υπάρχουν χρεώσεις για παράδειγμα σε ένα λεπτό 7 mb και ταυτόχρονα αποστολή μηνύματος και τηλεφώνημα. Να κατεβάσω τι με 7 mb!!!!Τέλος πάντων ευχαριστώ για τη βοήθεια απ' ότι φαίνεται θα τα πληρώσω αλλά το σίγουρο είναι ότι θα διακόψω και τη συνεργασία
Link to comment
Share on other sites

τελικα ο cosmote θα το φαει το κεφαλι του οσους ξερω που ειναι στον κοσμοτε ολοι το ιδιο πλροβλημα τους εχει καταχρεωσει με το ιντερνετ.....καντε την για αλλου........................
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...