Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Psylos_ να σε ρωτησω, ο φιλος σε ποσο καιρο εκανε ολο το πηγαινε-ελα; το συζητησα και μου ειπανε οτι αν κανεις φορητοτητα, μετα δεν μπορεις να ξανακανεις για 5-6 μηνες
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

@Psylos_ να σε ρωτησω, ο φιλος σε ποσο καιρο εκανε ολο το πηγαινε-ελα; το συζητησα και μου ειπανε οτι αν κανεις φορητοτητα, μετα δεν μπορεις να ξανακανεις για 5-6 μηνες

Δεν αναφέρει χρόνο ελάχιστης παραμονής...

7. Πότε μπορώ να υποβάλω αίτηση φορητότητας;

Αίτηση φορητότητας μπορούν να υποβάλουν οι χρήστες οποτεδήποτε το επιθυμούν.

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Number/#q7

Ρίχτε και μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

αν ισχύει η πρόταση της κοτε ακόμα?

Απ τη στιγμή που πλήρωσες το πρώτο συμβόλαιο (ανεξάρτητα απ την μαγνητοφώνηση), σημαίνει ότι αποδέχτηκες το συμβόλαιο.

Τωρα τι πέναλτι θα πληρώσεις εξαρτάται από το τι όρους δέχτηκες όταν "υπόγραψες".

Τι επιδότηση πήρες.....ρωτα τους να σου πούνε.

Αλλά η υπογραφή σου υπάρχει (ασχετα αν δεν υπόγραψες) και δεν μπορείς να επικαλεστείς ότι δεν υπόγραψες φυσικά. (νομικά πάντα)

 

Αυτο που λες επιδεχεται νομικων αιρεσεων.Σε πολλες περιπτωσεις που ατομα πηραν εκπτωση παγιου αντι συσκευης δεν αποδεχτηκαν την πληρωμη πεναλτι και ο παροχος δε μπηκε στη διαδικασια να κινηθει νομικα εναντιον τους.Η ΕΕΤΤ δεν ξεκαθαριζει ρητα εαν οι εκπτωσεις που δινονατι στο μηνιαιο παγιο θεωρουνται επιδοτηση και πρεπει να επιστραφουν,γιατι το θεμα ειναι οτι η μειωση παγιου καταμεριζεται αναλογικα καθε μηνα,ενω η επιδοτηση συσκευης προπληρωνεται και αυτοδικαιως σε περιπτωση διακοπης του συμβολαιου με υπαιτιοτητα του συνδρομητη πρεπει να επιστραφει στον παροχο η αξια της συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπαν οτι θα με παρουν και για ηχογραφιση της συμφωνιας...Αυτο ειναι σαν να υπεγραψα

 

Μηπως το ειχες κανει ?

 

Κι εμενα με πηραν για ηχογραφηση της συμφωνιας,η οποια και κατεγραφη.Εν τελει ομως πετυχα μεγαλυτερη εκπτωση η οποια δεν εγινε με νεα καταγραφη,οποτε η ηχογραφηση κατ΄εμε αποτελει απλα μεσο πιεσης προς τους συνδρομητες και μια μορφη κατοχυρωσης για τον παροχο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να πιάσω τηλέφωνο όλη μέρα στην Cosmote. Πήρα την Voda και μου είπαν θα το αναλάβουν αυτοί. Μόλις ήρθα σπίτι πήρα τηλ στο 13830 και με ενημέρωσαν ότι σταμάτησαν τη φορητότητα και θα με πάρουν αύριο μεθαύριο για να ενεργοποιηθεί το Red 1 με 18,80 1500 λεπτά +1500 SMS + 1500ΜΒ με 12μηνο συμβόλαιο.

Ίδωμεν.

 

Να σε ρωτησω...το προηγουμενο συμβολαιο που ειχες με vodafone ειχε ληξει η εκανες φορητοτητα ενω ειχες ηδη καποια εκπτωση παγιου για να πετυχεις καλυτερη τιμη?

Link to comment
Share on other sites

@Psylos_ να σε ρωτησω, ο φιλος σε ποσο καιρο εκανε ολο το πηγαινε-ελα; το συζητησα και μου ειπανε οτι αν κανεις φορητοτητα, μετα δεν μπορεις να ξανακανεις για 5-6 μηνες

 

Είχαμε βάλει τον υπάλληλο να μάθει αν υπάρχει ελάχιστη διάρκεια παραμονής στη κάρτα της cosmote. Πήρε τηλέφωνο και είπε ότι δεν έχει ελάχιστη παραμονή. Νομίζω το cu έχει ελάχιστη παραμονή ένα μήνα. Απλά επειδή το πλαίσιο πουλάει και Vodafone και cosmote δεν μας έλεγε τις γνωστές βλακείες, γιατί για αυτόν είτε έτσι είτε αλλιώς ήταν πώληση..

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εγινε αντιπροταση απο τη Vodafone απο 18,80€ για δυο γραμμες στο RED1.

 

τα τηλεφωνα της Cosmote δεν μπορω να τα πιασω, εστειλα ενα ΦΑΞ στο 2108145291

 

το ιδιο ερωτημα και για το φιλο...ειχες συμβολαιο σε ισχυ με εκπτωση παγιου κι εκανες αιτηση φορητοτητας?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες επιδεχεται νομικων αιρεσεων.Σε πολλες περιπτωσεις που ατομα πηραν εκπτωση παγιου αντι συσκευης δεν αποδεχτηκαν την πληρωμη πεναλτι και ο παροχος δε μπηκε στη διαδικασια να κινηθει νομικα εναντιον τους.Η ΕΕΤΤ δεν ξεκαθαριζει ρητα εαν οι εκπτωσεις που δινονατι στο μηνιαιο παγιο θεωρουνται επιδοτηση και πρεπει να επιστραφουν,γιατι το θεμα ειναι οτι η μειωση παγιου καταμεριζεται αναλογικα καθε μηνα,ενω η επιδοτηση συσκευης προπληρωνεται και αυτοδικαιως σε περιπτωση διακοπης του συμβολαιου με υπαιτιοτητα του συνδρομητη πρεπει να επιστραφει στον παροχο η αξια της συσκευης.

Βασικά εγώ αναφέρθηκα μόνον στη υπογραφή.

 

Υπάρχει δεδικασμένο όπου πελάτης απλώς επέστρεψε την συσκευή.

Αν υπάρχει επιδότηση παγίου δεν υπάρχει καμμία δέσμευση και δεν είναι αρμοδιότητα ΕΕΤΤ ν αποφασίζει για τις συμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ αναφέρθηκα μόνον στη υπογραφή.

 

Υπάρχει δεδικασμένο όπου πελάτης απλώς επέστρεψε την συσκευή.

Αν υπάρχει επιδότηση παγίου δεν υπάρχει καμμία δέσμευση και δεν είναι αρμοδιότητα ΕΕΤΤ ν αποφασίζει για τις συμβάσεις.

 

Οκ τοτε.Το παλικαρι αν καταλαβα καλα εννοουσε οτι ανανεωσε τηλεφωνικα με εκπτωση παγιου.Ετσι γιατι οσο πιο ενημερωμενοι ειμαστε τοσο πιο δυσκολη θα κανουμε τη ζωη σε αυτους που αισχροκερδουν εις βαρος μας.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπαν οτι θα με παρουν και για ηχογραφιση της συμφωνιας...Αυτο ειναι σαν να υπεγραψα

 

Μηπως το ειχες κανει ?

 

Δε θυμάμαι η κυρία που μου έκανε τηλεφωνικά, την προσφορά να μου είπε πιο πριν ότι ηχογραφείται η συνομιλία μας.

Σίγουρα πάντως, μετά την αποδοχή μου, δεν με ξαναπήραν για ηχογράφηση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ αναφέρθηκα μόνον στη υπογραφή.

 

Υπάρχει δεδικασμένο όπου πελάτης απλώς επέστρεψε την συσκευή.

Αν υπάρχει επιδότηση παγίου δεν υπάρχει καμμία δέσμευση και δεν είναι αρμοδιότητα ΕΕΤΤ ν αποφασίζει για τις συμβάσεις.

 

Άρα αν αποδεχθώ την προσφορά της κοσμοτέ, δεν ωφείλω τίποτα στην παλιά εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν αποδεχθώ την προσφορά της κοσμοτέ, δεν ωφείλω τίποτα στην παλιά εταιρεία.

Δεν ξέρω τι συμβόλαιο είχες υπογράψει. ακριβώς....δεν το έχω διαβάσει.

Σε γενικές γραμμές αν δεν έχεις πάρει συσκευή για επιδότηση, δε οφείλεις τπτ γιατί το ποσον μοιράζεται στους μήνες που ακολουθούν και θεωρητικά είσαι ελεύθερος να φύγεις.

Αν σου που διάφορα απλώς γραψτους. Δεν πρόκειται να κάνουν τπτ.

Απλώς να είμαστε κι εμείς προσεκτικοί που βάζουμε υπογραφή και να μην υπαναχωρούμε συνεχώς. Δεν είναι και τόσο σωστό να υπογράφουμε και μετά να ψάχνουμε να βρούμε παραθυρο να γλυτώσουμε. Δλδ εκτός της ταλαιπωρίας, δεν είναι και θέση καταναλωτή να αγοράζει με κλειστάμάτια ότι κι ότι και μετά να βρίζει.

Μην υπογράφετε συμβόλαια σαν ιδιώτες γιατί με όλα βγαίνετε οικονομικά χαμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν αποδεχθώ την προσφορά της κοσμοτέ, δεν ωφείλω τίποτα στην παλιά εταιρεία.

 

Θα σου ζητησουν να πληρωσεις την εκπτωση που εχεις λαβει ως τωρα με την εκπτωση παγιου.Πιθανοτατα θα βγει χρεωστικος εκκαθαριστικος λογαριασμος.Απο εκει και περα ειναι και θεμα καλου χειρισμου για το κατα ποσον θα μπορεσεις να τους πεισεις οτι δε διατειθεσαι να πληρωσεις,καθως δεν αναγνωριζεις την οφειλη.Θα πρεπει να κανεις αμφισβητηση λογαριασμου μολις παραλαβεις το χρεωστικο λογαριασμο οπως και να εχει αν δεν εχεις βρει ακρη μεχρι τοτε.

Edited by boban3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι συμβόλαιο είχες υπογράψει. ακριβώς....δεν το έχω διαβάσει.

Σε γενικές γραμμές αν δεν έχεις πάρει συσκευή για επιδότηση, δε οφείλεις τπτ γιατί το ποσον μοιράζεται στους μήνες που ακολουθούν και θεωρητικά είσαι ελεύθερος να φύγεις.

Αν σου που διάφορα απλώς γραψτους. Δεν πρόκειται να κάνουν τπτ.

Απλώς να είμαστε κι εμείς προσεκτικοί που βάζουμε υπογραφή και να μην υπαναχωρούμε συνεχώς. Δεν είναι και τόσο σωστό να υπογράφουμε και μετά να ψάχνουμε να βρούμε παραθυρο να γλυτώσουμε. Δλδ εκτός της ταλαιπωρίας, δεν είναι και θέση καταναλωτή να αγοράζει με κλειστάμάτια ότι κι ότι και μετά να βρίζει.

Μην υπογράφετε συμβόλαια σαν ιδιώτες γιατί με όλα βγαίνετε οικονομικά χαμένοι.

 

Ακριβως αυτο που λεει ο φιλος.Αγνοησε οτι σου πουνε τηλεφωνικα,αλλα εαν σου ερθει χρεωστικος λογαριασμος πρεπει αμεσα να τον αμφισβητησεις,αλλιως αυτοι θα εχουν πλεον εγγραφη αποδειξη οφειλης σου,πραγμα που δεν επιθυμεις,γιατι εαν τυχον το κυνηγησουν νομικα θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η αντιπρόταση της Vodafone στα 20 ευρώ για κάθε γραμμή στο Απεριόριστα 65 της Cosmote, ήταν 17.3 ευρώ για κάθε μια στο Red 1 με 1.5GB.

Αρκετά καλύτερη από την αρχική τους στα 24.73 :-)

Οποτε αν δεν ξαναπάρει η Cosmote με τίποτα καλύτερο, πάω Vodafone...

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αποδέχτηκα αντιπροσφορά της βόνταφον για red 1 στα 21,50 και προς όλους 400 στα 17 περίπου. Εδώ και 3 βδομάδες δε μου έχουν στείλει τη δεύτερη SIM. Έχω στείλει email, πήρα την εξυπηρέτηση, τους έγραψα στο facebook. Τίποτα....τυποποιημένες απαντήσεις. Επίσης, μου πίστωσαν 1400 μηνύματα αντί 1500 (το είπα για λόγους αρχής). Τέλος, αν και το παλιό μου συμβόλαιο έληγε στις 23/9, στο λογαριασμό που βγήκε αρχές Σεπτέμβρη χρέωσαν την περίοδο 8/9- 7/10 χωρίς την έκπτωση αντί επιδότησης. Επίσης δεν έλαβα ικανοποιητικές απαντήσεις.

 

Σήμερα έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ (τους είπα ότι θα το κάνω) και την έστειλα με φαξ στο ΙΝΚΑ. Αύριο μάλλον θα πάω cosmote, μιας και παίζει ακόμα η προσφορά με το απεριόριστα 65. Προφανώς και δε θα δεχτώ να πληρώσω πέναλτυ, ενώ μάλλον πρέπει να πω στην τράπεζα ότι θέλω να μην πληρώνεται αυτόματα ο λογαριασμός από την πιστωτική.

 

Απαράδεκτη συμπεριφορά από τη βόνταφον. Αν με πάρουν μετά να με ρωτήσουν θα τους τα ξαναπώ και μάλιστα όχι ήρεμα. Αν προσπαθήσουν να με κρατήσουν, θα τους πω ότι θα το σκεφτώ μόνο με πολύ μεγαλύτερες εκπτώσεις (για το μαμώτο της υπόθεσης). Πάνω από 30 ευρώ για 3 red 1 δεν τους δίνω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η αντιπρόταση της Vodafone στα 20 ευρώ για κάθε γραμμή στο Απεριόριστα 65 της Cosmote, ήταν 17.3 ευρώ για κάθε μια στο Red 1 με 1.5GB.

Αρκετά καλύτερη από την αρχική τους στα 24.73 :-)

Οποτε αν δεν ξαναπάρει η Cosmote με τίποτα καλύτερο, πάω Vodafone...

 

17,30 τελικη τιμη?ουαου ,μπραβο ρε μαγκα...μακραν η καλυτερη προσφορα που εχω ακουσει.για ποσες γραμμες μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Και γω σαν αρχη ειχα κλεισει στη βονταφον με 24,7 και μετα απο αντιπροταση της κοσμοτε στα 18 και κατι καθε γραμμη πηρα την βονταφον και μου το εκανε 17,31 καθε γραμμη τελικη τιμη και απλως μου στειλαν ξανα συμβολαιο που το αναγραφει.
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Και γω σαν αρχη ειχα κλεισει στη βονταφον με 24,7 και μετα απο αντιπροταση της κοσμοτε στα 18 και κατι καθε γραμμη πηρα την βονταφον και μου το εκανε 17,31 καθε γραμμη τελικη τιμη και απλως μου στειλαν ξανα συμβολαιο που το αναγραφει.

 

δηλ υπογραψες πρωτα συμβολαιο με 24,73 και μετα σου εστειλαν αλλο με 17,31?

μετα απο ποσες μερες εγινε αυτο?με κουριερ εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ αναφέρθηκα μόνον στη υπογραφή.

 

Υπάρχει δεδικασμένο όπου πελάτης απλώς επέστρεψε την συσκευή.

Αν υπάρχει επιδότηση παγίου δεν υπάρχει καμμία δέσμευση και δεν είναι αρμοδιότητα ΕΕΤΤ ν αποφασίζει για τις συμβάσεις.

 

+1

 

Σχετικά με το πέναλτι,

 

Δείτε στις συμβάσεις που έχετε και συγκεκριμένα στο συνοπτικό πίνακα στοιχείων συνδέσεων τι ακριβώς ισχύει.

Εάν έχουν καταχωρίσει ποσό επιδότησης θα πρέπει να το δώσεις πίσω. Εάν είναι μηδέν τότε δε χρωστάς.

Εάν έχουν προυπολογίσει ποσό έκπτωσης αντί επιδότησης, τότε πάλι δε χρωστάς, για τους λόγους που έχουν ειπωθεί παραπάνω.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο,

δεν πρόλαβα να κάνω ακύρωση της φορητότητας στην cosmote, και τώρα έκανα εκ νέου αίτηση στη vodafone.

 

Για όσες μέρες μείνω στη cosmote, θα πληρώσω αναλογικά το πάγιο? Ή μήπως θα με χρεώσουν καθαρά τη χρήση επικοινωνίας για ότι έχω μιλήσει (εκτός παγίου)...

 

Λογικά εάν δεν έχω ξεπεράσει το χρόνο που δίνει το παγίο, θα χρεωθώ για τις (30/παγιο)*μέρες που έμεινα στη cosmote... ε?

Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο,

δεν πρόλαβα να κάνω ακύρωση της φορητότητας στην cosmote, και τώρα έκανα εκ νέου αίτηση στη vodafone.

 

Για όσες μέρες μείνω στη cosmote, θα πληρώσω αναλογικά το πάγιο? Ή μήπως θα με χρεώσουν καθαρά τη χρήση επικοινωνίας για ότι έχω μιλήσει (εκτός παγίου)...

 

Λογικά εάν δεν έχω ξεπεράσει το χρόνο που δίνει το παγίο, θα χρεωθώ για τις (30/παγιο)*μέρες που έμεινα στη cosmote... ε?

θεωρητικά εξαρτάται απ την επιδότηση, που πρέπει να είχες.

Αν η διαδικασία έγινε εξ αποστάσεως έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης 14ημερων. Θεωρητικά πρέπει να σε χρεωσουν λογιστικά κάποιο ποσο, γιατί υπάρχουν και φόροι στη μέση.

πάντως ότι κι αν σε χρεωσουν να το αμφισβητησεις αμέσως, ώστε να είναι δυνατόν και γι αυτούς να το διαγράψουν.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι έχουμε δικαίωμα ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ να ηχογραφουμε τις συνομιλίες μας, όπως κάνουν και οι ίδιοι, ώστε να ανακαλούμε το τι συμφωνήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

17,30 τελικη τιμη?ουαου ,μπραβο ρε μαγκα...μακραν η καλυτερη προσφορα που εχω ακουσει.για ποσες γραμμες μιλαμε?

 

Τελική τιμή για κάθε μια από τις 2 γραμμές είναι.

Μου είχαν κάνει προσφορά αρχικά με 24.7 και έστειλαν τα συμβόλαια με courier και υπέγραψα. Μετά με πήρε η Cosmote και μου έκαναν προσφορά στα 20 την οποία δέχτηκα και έστειλα fax ακύρωσης στην Vodafone.

Χθες αντιπροσφορα στα 17.3 και μου είπαν ότι απλά θα μου στείλουν τα νέα συμβόλαια να υπογράψω.

Πάντως από το τηλέφωνο μου έδωσε την αίσθηση ότι αν το παζαρευα ίσως έπεφταν και άλλο :-P

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Ναι την τεταρτη εγινε το πρωτο και πεμπτη εστειλαν το δευτερο το πηρα παρασκευη.
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Τελική τιμή για κάθε μια από τις 2 γραμμές είναι.

Μου είχαν κάνει προσφορά αρχικά με 24.7 και έστειλαν τα συμβόλαια με courier και υπέγραψα. Μετά με πήρε η Cosmote και μου έκαναν προσφορά στα 20 την οποία δέχτηκα και έστειλα fax ακύρωσης στην Vodafone.

Χθες αντιπροσφορα στα 17.3 και μου είπαν ότι απλά θα μου στείλουν τα νέα συμβόλαια να υπογράψω.

Πάντως από το τηλέφωνο μου έδωσε την αίσθηση ότι αν το παζαρευα ίσως έπεφταν και άλλο :-P

 

Τι διάρκεια έχει το συμβόλαιο;;;

Goodbyte.gr:geek: Ειδήσεις.Κινητά.Tablet.Gadgets.Science
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...