Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω σύνδεση vodafone unlimited 30, και εχθές πήγα πλήρωσα τον λογαριασμό μου και έκανα την προσφορά με το broadband internet με 10€/1GB. Ο αριθμός είναι διαφορετικός για το broadband και η απορία μου είναι

αν θα μου έρχεται κάθε μήνα μαζί με τον λογαριασμό της ομιλίας, και αν θα φαινεται αυτός ο αριθμός αυτοματα στο myaccount στο web.

Εντωμεταξύ, ο λογαριασμός μου λήγει στις 12/7, και θα είναι χαζομάρα να με χρεώσουν ένα μήνα για χρήση στην ουσια 5 ημερών.. Δεν σκέφτηκα να το κάνω όταν θα άλλαζε ο μήνας χρεώσεων ;)

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα. Έχω σύνδεση vodafone unlimited 30, και εχθές πήγα πλήρωσα τον λογαριασμό μου και έκανα την προσφορά με το broadband internet με 10€/1GB. Ο αριθμός είναι διαφορετικός για το broadband και η απορία μου είναι

αν θα μου έρχεται κάθε μήνα μαζί με τον λογαριασμό της ομιλίας, και αν θα φαινεται αυτός ο αριθμός αυτοματα στο myaccount στο web.

Εντωμεταξύ, ο λογαριασμός μου λήγει στις 12/7, και θα είναι χαζομάρα να με χρεώσουν ένα μήνα για χρήση στην ουσια 5 ημερών.. Δεν σκέφτηκα να το κάνω όταν θα άλλαζε ο μήνας χρεώσεων ;)

 

Έχεις σκοπό να σταματήσεις το συμβόλαιο? Αν όχι δεν έχεις πρόβλημα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκοπό να σταματήσεις το συμβόλαιο? Αν όχι δεν έχεις πρόβλημα πάντως.

 

Οχι δεν εχω τέτοιο σκοπό. Εξάλλου τώρα ακόμα τον δευτερο λογαριασμό πλήρωσα.

Σημ.: Στο myaccount προστέθηκε και ο αριθμός του broadband ok :) Εκτός μέσω τις εφαρμογής που εγκαθηστάται στον υπολογιστή, μπορούμε να ενημερωθούμε απο αλλού για την κίνηση των δεδομένων που κάναμε χρήση;

ευχαριστώ

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται απο εδω και περαν τις 30/7 οταν καποια συνδεση μετατρεπεται σε καρτοκινητη στην ιδια εταιρεια γνωριζει κανεις επισημα?

 

Δηλαδή το κατάστημα είναι το ανεπίσημα και εμείς το επίσημα? :lol:

Τεσπά, απ'όσο ξέρω μια χαρά στα είπε.

Link to comment
Share on other sites

Αφού παίρνεις νέα κάρτα σιμ, πρέπει να την ταυτοποιήσεις, άσχετα αν παραμένει ο ίδιος αριθμός κλήσης. Αν δεν έδινε νέα σιμ, όπως έκανε παλιοτερα (και ίσως και τώρα) η κοσμοτέ, τότε δεν θα χρειαζόταν νέα ταυτοποίηση
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω να κάνω μια ερώτηση.Πήγα σε κατάστημα Vodafone και έκανα παραγγελία για το κινητό HTC Desire όταν είχε 459 ευρώ στις 1/7/2010 καθώς δεν υπήρχε στο κατάστημα.Τώρα όμως στο site της Voda έχει 499 ευρώ.Θα το πάρω με την παλιά η με την καινούργια τιμη (499)?

Η υπάλληλος στο κατάστημα της Vodafone οταν ξαναρώτησα μου είπε οτι θα το πληρώσω ανάλογα με πόσο κάνει την στιγμή που θα το πάρω κάτι που θεωρώ εντελώς άδικο.

Μένω επαρχία και το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να το παραγγείλω καθώς τις ακριβές συσκευές εδώ τις φέρνουν μόνο κατόπιν παραγγελίας.Εχω σκάσει όμως γιατί αν ήταν προσφορά ,εγώ που είμαι απο Μυτιλήνη δλδ δεν μπορώ να την εκμεταλευτώ?

Ποιόν να πιστέψω?Περιμένω πώς και πως να έρθει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω να κάνω μια ερώτηση.Πήγα σε κατάστημα Vodafone και έκανα παραγγελία για το κινητό HTC Desire όταν είχε 459 ευρώ στις 1/7/2010 καθώς δεν υπήρχε στο κατάστημα.Τώρα όμως στο site της Voda έχει 499 ευρώ.Θα το πάρω με την παλιά η με την καινούργια τιμη (499)?

Η υπάλληλος στο κατάστημα της Vodafone οταν ξαναρώτησα μου είπε οτι θα το πληρώσω ανάλογα με πόσο κάνει την στιγμή που θα το πάρω κάτι που θεωρώ εντελώς άδικο.

Μένω επαρχία και το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να το παραγγείλω καθώς τις ακριβές συσκευές εδώ τις φέρνουν μόνο κατόπιν παραγγελίας.Εχω σκάσει όμως γιατί αν ήταν προσφορά ,εγώ που είμαι απο Μυτιλήνη δλδ δεν μπορώ να την εκμεταλευτώ?

Ποιόν να πιστέψω?Περιμένω πώς και πως να έρθει τώρα.

 

Φιλε μου και εγω επειδή το παρατηρούσα και θέλω να αγοράσω το κινητό το είχα παρατηρήσει μολις έμεινε απο stock το κατάστημα το έβαλε 459 και τώρα πάλι ξανά 499

μέγιστοι απατεώνες

Link to comment
Share on other sites

Εχω να κάνω μια ερώτηση.Πήγα σε κατάστημα Vodafone και έκανα παραγγελία για το κινητό HTC Desire όταν είχε 459 ευρώ στις 1/7/2010 καθώς δεν υπήρχε στο κατάστημα.Τώρα όμως στο site της Voda έχει 499 ευρώ.Θα το πάρω με την παλιά η με την καινούργια τιμη (499)?

Η υπάλληλος στο κατάστημα της Vodafone οταν ξαναρώτησα μου είπε οτι θα το πληρώσω ανάλογα με πόσο κάνει την στιγμή που θα το πάρω κάτι που θεωρώ εντελώς άδικο.

Μένω επαρχία και το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να το παραγγείλω καθώς τις ακριβές συσκευές εδώ τις φέρνουν μόνο κατόπιν παραγγελίας.Εχω σκάσει όμως γιατί αν ήταν προσφορά ,εγώ που είμαι απο Μυτιλήνη δλδ δεν μπορώ να την εκμεταλευτώ?

Ποιόν να πιστέψω?Περιμένω πώς και πως να έρθει τώρα.

 

Αν οταν το παρηγγειλες ειχε 500 και οταν ερχοταν ειχε 450 σε τι τιμη θεωρεις λογικη να το επαιρνες ?

 

Εδω δινουν παραγγελια με ανοιχτη τιμη για αμαξια που κανουν μηνες να ερθουν.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν θεωρώ καθόλου σωστώ μόλις μένεις απο stock να ρίχνεις την τιμή και μετά να το πουλάς 499 πάλι γιατί ουσιαστικά δεν έριξε ποτέ την τιμή..

Δεν είναι ότι υπάρχει stock και εσυ δεν το πρόλαβες στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν θεωρώ καθόλου σωστώ μόλις μένεις απο stock να ρίχνεις την τιμή και μετά να το πουλάς 499 πάλι γιατί ουσιαστικά δεν έριξε ποτέ την τιμή..

Δεν είναι ότι υπάρχει stock και εσυ δεν το πρόλαβες στην τιμή.

 

Στα πανω κατω της τιμης συμφωνω απολυτα.

Στην τιμη αγορας και παραγγελιας ομως εχω επιφυλλαξεις.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν οταν το παρηγγειλες ειχε 500 και οταν ερχοταν ειχε 450 σε τι τιμη θεωρεις λογικη να το επαιρνες ?

 

Εδω δινουν παραγγελια με ανοιχτη τιμη για αμαξια που κανουν μηνες να ερθουν.

 

Αυτό μου είπε και η υπάλληλος και είναι λογικό.

Εμένα το προβλημά μου είναι οτί αν ήταν προσφορά για 5 μέρες ,εγώ δεν μπορούσα να την εκμεταλευτώ και αυτό το θεωρώ αδικία.

Απο την άλλη αν δεν το έκανα παραγγελία το κατάστημα δεν θα το έφερνε.Όταν γίνεται παραγγελία το κατάστημα ουσιαστικά δεν χρεώνεται το κινητό με την ισχύουσα τιμολόγηση όταν κάνει την παραγγελία?

Στο κάτω κάτω αν δεν τον θέλω δεν το παίρνω αλλα έχω σκάσει γιατί απο το Site της Vodafone θα το έπαιρνα σίγουρα 459ευρώ σύμφωνα με αυτό :

Όροι της Vodafone για αγορές μέσω Internet

11. Παραγγελίες

Διεκπεραίωση παραγγελιών - Πολιτική τιμών

 

Γίνονται αποδεκτές παραγγελίες και πραγματοποιούνται αποστολές μόνο εντός του Ελλαδικού χώρου. Οι παραγγελίες εκτελούνται μέσα σε εργάσιμο οκτάωρο (9:00πμ - 17:00μμ) εκτός Σαββάτου, Κυριακής και αργιών.

 

Οι αναγραφόμενες τιμές των προϊόντων είναι οι τελικές (συμπεριλαμβάνεται δηλαδή ο ΦΠΑ).Το http://www.vodafone.gr διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής των τιμών χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση του πελάτη. Ευνόητο είναι ότι ο πελάτης καταβάλλει πάντοτε κατά το χρόνο παραλαβής του εμπορεύματος από το κατάστημα Vodafone , το τίμημα το οποίο ανεγράφετο στους οικείους τιμοκαταλόγους γι' αυτό το προϊόν κατά το χρόνο παραγγελίας.

 

Υπάρχει κάτι τέτοιο για τα καταστήματα?

 

Γιάννη δεν θεωρώ καθόλου σωστώ μόλις μένεις απο stock να ρίχνεις την τιμή και μετά να το πουλάς 499 πάλι γιατί ουσιαστικά δεν έριξε ποτέ την τιμή..

Δεν είναι ότι υπάρχει stock και εσυ δεν το πρόλαβες στην τιμή.

 

Ξέχασα να αναφέρω οτι η τιμή ανέβηκε όταν έγινε "μή διαθέσιμο απόθεμα" και έχει μείνει έως τώρα που είναι διαθέσιμο.

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση!
Link to comment
Share on other sites

Θα το παραλάβεις στην τιμή που θα έχει την ημέρα της παραδοσης. Αν εχει 499, θα το πάρεις 499
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.... χρειάζομαι τη γνώμη σας και την εμπειρία σας γιατί εγώ δεν γνωρίζω από εταιρικά συμβόλαια...

 

Ένας φίλος έχει εταιρικό, τρεις γραμμές στη Wind και θέλει να φύγει. Θέλει να πάει στη Βονταφον.

 

Πήγε λοιπόν και τους ρώτησε τι μπορούν να κάνουν σε ότι αφορά τις επιδοτήσεις και του είπαν οτι του δίνουν περίπου 750 Ευρώ, και για τρεις γραμμές, οι οποίες θα έχουν συνολικό πάγιο περίπου στα 200 ευρώ κάθε μήνα.

 

Θεωρείτε οτι είναι καλή προσφορά?

 

Μπορεί να γίνει καλύτερη? Ξέρετε εσείς περιπτώσεις που έδιναν περισσότερο?

 

Ευχαριστώ.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να μάθω με κάποιον τρόπο το ποσό του λογαριασμού μου χωρις να περιμένω να μου έρθει το χαρτί?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να μάθω με κάποιον τρόπο το ποσό του λογαριασμού μου χωρις να περιμένω να μου έρθει το χαρτί?

 

Στέλνεις κενό μήνυμα στο 1289.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις κενό μήνυμα στο 1289.

Είσαι Θεός, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να γραφείς στο myaccount και το βλέπεις την μέρα έκδοσης μαζί με την αναλυτική κλήσεων κτλ :-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να γραφείς στο myaccount και το βλέπεις την μέρα έκδοσης μαζί με την αναλυτική κλήσεων κτλ :-)

Έχω κάνει αίτηση στο my account αλλά δεν με έχουν καλέσει ακόμα απ τη βονταφον για επιβεβαίωση, οπότε αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόσβαση στον ηλεκτρονικό λογαριασμό μου.. Κι εγώ αυτό περιμένω ...για να τον εξοφλήσω κιόλας, online.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε δει τι εχουν κανει οι ανθρωποι με τα συμβολαια?? Σε αυτη τη σελιδα βλεπω οτι σχεδον ολα τα προγραμματα (πλην unlimited φυσικα) εχουν γινει πλεον μη εμπορικα διαθεσιμα. Μιλαμε για ευελικτα,you and me, οικογενειακα, surf and talk (και επισημα πλεον). Μονο τα οικονομικα εμειναν και τα iphone!Στο myaccount βλεπεις μονο unlimited και οικονομικα!
Link to comment
Share on other sites

Οντως!!!!Σχεδον ολα ειναι μη διαθεσιμα.Εγω που δεν θελω να παω σε unlimited τι θα κανω???

 

Απλά θα αλλάξεις εταιρία, αν δε σε καλύπτει κάποιο πρόγραμμά της. Μήπως θες να χρυσοπληρώνεις 12 λεπτά το ένα μήνυμα προς άλλα δίκτυα;; :rolleyes:

 

Παιδια εχετε δει τι εχουν κανει οι ανθρωποι με τα συμβολαια?? Σε αυτη τη σελιδα βλεπω οτι σχεδον ολα τα προγραμματα (πλην unlimited φυσικα) εχουν γινει πλεον μη εμπορικα διαθεσιμα. Μιλαμε για ευελικτα,you and me, οικογενειακα, surf and talk (και επισημα πλεον). Μονο τα οικονομικα εμειναν και τα iphone!Στο myaccount βλεπεις μονο unlimited και οικονομικα!

 

Έχει ξανασυζητηθεί λίγο πιο πίσω. Κατήργησαν σχεδόν τα πάντα για τους ιδιώτες. Μένουν μόνο Οικονομικά και Unlimited( με internet ή απλά). Τα i-phone παραμένουν μόνο με σύνδεση με το μηλόφωνο, με όλες τις άλλες συσκευές καταργήθηκαν. Τα πακέτα μηνυμάτων προς άλλα δίκτυα επίσης καταργήθηκαν. Και εις ανώτερα.

 

Αυτό που είναι το πιο γελοίο, είναι ότι από δω και περα, αν δε βγάλουν πακέτα μηνυμάτων για άλλα δίκτυα, όποιος κάνει σύνδεση συμβολαίου στην Βόνταφον, θα χρεώνεται 12 λεπτά το μήνυμα προς Κοσμοτέ και Wind!! :mad: Συγχαρητήρια:down: Ειλικρινά, εύχομαι να μην την πατήσουν κάποιοι και να χρεωθούν τόσο ακριβά τα μηνύματα προς άλλα δίκτυα, τη στιγμή που ο ανταγωνισμός παρέχει προγράμματα προπληρωμένων μηνυμάτων.

 

Συνοπτικά:

  • κατάργηση ευέλικτων (ο ανταγωνισμός τα έχει κανονικά)
  • κατάργηση surf and talk (ο ανταγωνισμός τα έχει κανονικά), με εξαίρεση τις συνδέσεις με μηλόφωνα
  • ελλειπή unlimited (ο ανταγωνισμός παρέχει και μηνύματα προς τρίτα δίκτυα, η Βόνταφον μόνο στα τρία ακριβότερα το παρέχει- γιατί άραγε; :rolleyes:)
  • κατάργηση εδώ και καιρό των πακέτων προπληρωμένων μηνυμάτων )ο ανταγωνισμός τα έχει κανονικά)

 

Το μόνο θετικό είναι ότι στα απεριόριστα με ίντερνετ παρέχει πολύ όγκο, στα ακριβότερα δηλαδή(3 gb έναντι των λιγότερων gb των ανταγωνιστών).

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και επιτρεπεται...Λογαριασμοι 40 ευρω περιπου και παγιο 35 ευρω.

 

Πλησιάζει και μενα η ωρα της επιδοτησης.Πως μπορω να πετυχω καλυτερη επιδοτηση?

 

Δυστυχως τωρα δεν μπορω να αλλαξω δικτυο.Αφου οι περισσοτεροι γνωστοι πηγαν σε vodafone πλεον.Εγω εχω ηδη προγραμμα surf and talk 150 απλα σκεφτομουν να το κανω 100....Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!:mad::mad::mad:

εμενα με ενδιαφερουν δωρεαν σμσ σε αλλα δικτυα!

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το λέω με όλη τη καλή διάθεση... καλά κάνετε και παραπονιέστε και απαιτείτε το καλύτερο για τη τσέπη σας. Άλλωστε εμείς τους πληρώνουμε, τίποτα δεν μας χαρίζουν. Ωστόσο με το να γράφετε απλά τα παράπονά σας εδώ, δεν θα κερδίσετε κάτι...

 

Πείτε τα στην ίδια τη vodafone.

Απο το site τους πανω δεξιά πατάτε επικοινωνία και έχει ηλεκτρονική φόρμα.

Εγώ τις προάλλες τους είχα στείλει μήνυμα, το είχα γράψει κι εδώ δεν ξέρω αν το θυμάστε και με πήραν τηλεφωνο. Δεν περίμενα οτι θα το έκαναν.. όμως πήραν. Και μάλιστα τους είχα μιλήσει με πολύ σκληρό ύφος στο μήνυμα. Και προώθησαν τα παράπονά μου ως προτάσεις στο τμήμα μάρκετινγκ.

 

Κάνετε λοιπόν κι εσείς το ίδιο. Ανέξοδο είναι, 2 λεπτά απ'τη ζωή σας αφιερώνετε, και αν μαζευτούν αρκετοι "γκρινιαριδες" :) μπορεί να εκπλαγούμε ευχάριστα!

Δεν έχετε τιποτα να χάσετε...

Link to comment
Share on other sites

To εχω κανει για αλλα θεματα φιλε μου και οι απαντησεις τους ηταν τυποποιημενες και απλα με ενημερωναν οτι θα το προωθουσαν στο αρμοδιο τμημα...

Το καλυτερο θα ταν να το κανα καρτοκινητο αλλα ας οψεται η επιδοτηση που πηρα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως η επικονωνια μαζί τους δουλεύει..εγώ έστειλα διαμαρτυρία για το iPhone tethering και σήμερα είχα στο μειλ μου τους κωδικούς μέχρι τη λήξη του συμβολαίου μου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...