Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά είναι υπερβολική μια τέτοια κίνηση εκτός και εαν δεν χρησιμοποιεί κάποιος το ίντερνετ στο κινητό εκτός σπιτιού/γραφείου. Εαν το χρησιμοποιεί εκτός δεν γίνεται να σταματάει να έχει το ίντερνετ εκτός γραφείου, αλλιώς χάνεται η έννοια της φορητότητας και του κινητού που έχει. Το θέμα με τις χρεώσεις είναι να έχει υπόψιν του τι κάνει στο ίντερνετ, δηλαδή για email/web/κατέβασμα εφαρμογών τον καλύπτουν τα εμπορικά πακέτα των εταιριών ειδικά τα 3GB που δίνει η VF είναι υπεραρκετά. Το να πάρεις το κινητό για να κατεβάζεις ταινίες, τραγούδια και άλλα "βαριά" πράγματα είναι χαζό και ξεφεύγει από τον σκοπό ύπαρξης του κινητού.

 

Προσωπικά μόνο με ένα iphone πέρυσι το καλοκαίρι, Αύγουστο μήνα, κατάφερα και έφτασα τα 600ΜΒ με τρελό ξέσκισμα της συσκευής σε surfάρισμα, email και κατέβασμα απείρων εφαρμογών. Ο μέσος όρος μου είναι 400ΜΒ/μήνα.

 

(Γιάννη: Γειά σου πατρίδα, είμαι κάτω και τα σπάει φίλε :-))

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά είναι υπερβολική μια τέτοια κίνηση εκτός και εαν δεν χρησιμοποιεί κάποιος το ίντερνετ στο κινητό εκτός σπιτιού/γραφείου. Εαν το χρησιμοποιεί εκτός δεν γίνεται να σταματάει να έχει το ίντερνετ εκτός γραφείου, αλλιώς χάνεται η έννοια της φορητότητας και του κινητού που έχει. Το θέμα με τις χρεώσεις είναι να έχει υπόψιν του τι κάνει στο ίντερνετ, δηλαδή για email/web/κατέβασμα εφαρμογών τον καλύπτουν τα εμπορικά πακέτα των εταιριών ειδικά τα 3GB που δίνει η VF είναι υπεραρκετά. Το να πάρεις το κινητό για να κατεβάζεις ταινίες, τραγούδια και άλλα "βαριά" πράγματα είναι χαζό και ξεφεύγει από τον σκοπό ύπαρξης του κινητού.

 

Προσωπικά μόνο με ένα iphone πέρυσι το καλοκαίρι, Αύγουστο μήνα, κατάφερα και έφτασα τα 600ΜΒ με τρελό ξέσκισμα της συσκευής σε surfάρισμα, email και κατέβασμα απείρων εφαρμογών. Ο μέσος όρος μου είναι 400ΜΒ/μήνα.

 

(Γιάννη: Γειά σου πατρίδα, είμαι κάτω και τα σπάει φίλε :-))

 

Σε iPhone 3G & 3Gs έγιναν οι χρεώσεις .. όχι τίποτα το extreme.. μην τρελαθούμε! FB, email .. μιλάμε το ένα ήταν γύρω στα 180MB και το άλλο έφτασε τα 330..!!

τέσπα .. η βλακεία η πρώτη ήταν οι μετρητές .. ωστόσο ποτέ δεν ξεπερνούσαμε τα 80mb .. γι'αυτό και είχαμε και στα 2 το μικρότερο πακέτο MB..

Σήμερα θα πάρω τηλέφωνο ..να δω τι θα γίνει .. να δω τι θα μου πουν.. τέτοια στενοχώρια ρε παιδιά .. πρώτη φορά ..

κι εντάξει λες .. η χρέωση οκ .. να την πληρώσω .. αλλά να'χεις άλλα τόσα σε τέλη, φπα, κτλ ... είναι να εξοργίζεσαι ..

Εννοείται από δω και στο εξής .. κομμένα .. μόνο με ασύρματο.. κι όπου υπάρχει .. θα τα αφαιρέσω όλα τα extra που έχουμε ..

Αλοίμονο που χρειάζομαι το VF Europe .. αλλιώς ... καρτοκινητό forever παιδιά .. και να σε χρεώσει αβέρτα.. πόσο να αντέξει; μέχρι να τελειώσει η κάρτα!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα για τη δική σου περίπτωση. Το κακό με το μικρότερο πακέτο είναι οτι και λίγο να ξεφύγεις η χρέωση είναι πολύ υψηλή! Μίλησε με την εταιρεία. Εκτιμώ οτι θα σου κάνει κάποια έκπτωση και διακανονισμό. Πάντως δεν είναι λύση το κόψιμο των υπηρεσιών από τη ρίζα εαν μπορείς να δίνεις τα χρήματα για κάποιο μεγαλύτερο πακέτο. Για το iphone υπάρχουν εφαρμογές που καταμετρούν τα δεδομένα που φεύγουν μέσω 3G/gsm ξεχωριστά από του wifi. Δοκίμασε να βάλεις κάποιο τέτοιο για να ξέρεις ανά πάσα στιγμή που βρίσκεσαι :-)

 

Τώρα για τις επιδοτήσεις, δεν θα στις ανταλλάξουν με έκπτωση στο λογαριασμό σε αντίστοιχα χρήματα. Το πιο συμφέρον είναι να πάρεις κάτι ευκολοπούλητο με αυτές, να το σκοτώσεις στις Αγγελίες και να τα βάλεις για την εξόφληση του λογαριασμού.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Το πιο συμφέρον είναι να πάρεις κάτι ευκολοπούλητο με αυτές, να το σκοτώσεις στις Αγγελίες και να τα βάλεις για την εξόφληση του λογαριασμού.

 

Αν το παρει απο Πλαισιο μπορει να το κανει πιστωτικο και να παρει οτι αλλο χρειαζεται αν βεβαια χρειαζεται κατι απο εκει.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν το παρει απο Πλαισιο μπορει να το κανει πιστωτικο και να παρει οτι αλλο χρειαζεται αν βεβαια χρειαζεται κατι απο εκει.

Ακριβώς! Φοβερό συν της vf αυτό σε σχέση με τις άλλες 2 :-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αν το παρει απο Πλαισιο μπορει να το κανει πιστωτικο και να παρει οτι αλλο χρειαζεται αν βεβαια χρειαζεται κατι απο εκει.

 

Ακριβώς! Φοβερό συν της vf αυτό σε σχέση με τις άλλες 2 :-)

 

Με επιφυλαξη αλλα ισως μπορει να παρει και σε μετρητα την επιδοτηση.Αν θελουν ολα γινοντε.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις κονέ. Κανονικά δεν γίνεται αυτό... Μόνο εαν πάει σε κανα ιδιώτη vodafone shop και το κάνουν μεταξύ τους...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις κονέ. Κανονικά δεν γίνεται αυτό... Μόνο εαν πάει σε κανα ιδιώτη vodafone shop και το κάνουν μεταξύ τους...

 

Οχι απαραιτητα κονε.Ειχα εγω μια επιδοτηση και μια η κορη μου.Της επεστρεψαν τα χρηματα μετρητα εικονικα για να τα συμπληρωσω εγω στην δικη μου και να παρουμε tv.:D:D:D:D:D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο εικονικά και άλλο φυσικά και να τα πάρει όμως.. Χεχε! :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Άλλο εικονικά και άλλο φυσικά και να τα πάρει όμως.. Χεχε! :)

 

Πανο στα λογιστικα τους φαινοταν οτι επεστρεψαν χρηματα.Αρα μπορουν να το κανουν αν θελουν.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω, το θέμα είναι εαν θέλουν και το κάνουν στο τέλος. Θα είναι ενδιαφέρον να μας πει κάποιος εαν πήρε λεφτά στο χέρι :-)

Θα είναι πολύ καλή φάση :-) :-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω, το θέμα είναι εαν θέλουν και το κάνουν στο τέλος. Θα είναι ενδιαφέρον να μας πει κάποιος εαν πήρε λεφτά στο χέρι :-)

Θα είναι πολύ καλή φάση :-) :-)

 

Μπορεις να κανεις το εξης με πιο πολλες πιθανοτητες.Το αφηνεις πιστωτικο και μετα απο 2-3 μερες πας και ζητας τα χρηματα.Στα δινουν πολυ πιο ευκολα μιας και απλα βλεπουν πιστωτικο χωρις να ξερουν απο τι ειναι.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παραλίγο να την πατήσω και εγώ πρόσφατα, ξεπέρασα τα 500mb του πακέτου με tethering κατά άλλο τόσο lol.

Πάλι καλά που είχα αναβαθμίσει απο το surf and mail 150 στο 250 και η χρέωση ήταν 0,10€/mb αντί για 1€/mb

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έβγαλα άκρη με το τηλεφώνημα παιδιά .. ότι ήξερα μου το είπανε πάλι .. ούτε για διακανονισμό ούτε τίποτα .. είπε μόνο πληρώστε όλο το ποσό μέχρι 15 Σεπτέμβρη.. καμία διαφορά .. λες και είναι εύκολο να βάλεις 900 ευρώ στην άκρη .. σε περίοδο μετακόμισης και με διπλωματική να τρέχει ... χωρίς δουλειά ...

τέσπα.. ας ελπίσουμε ότι το "αθάνατο ελληνικό μέσο" .. θα μας βρει μια καλύτερη λύση ...

αλλιώς, με βλέπω να "εκμεταλλεύομαι" άμεσα τις επιδοτήσεις, και ότι άλλο περισσεύει .. για να καλύψω το ποσό ...

Δυστυχώς, τα δίκτυα στην Ελλάδα, είναι πολύ πίσω .. στην Αγγλία με 5 λίρες έχω 500 mb, και δωρεάν εφαρμογή στο iphone ή μέσω web από τον πάροχό μου για να ελέγχω live τη χρήση του συμβολαίου μου .. (μηνύματα, κλήσεις, data, videoκλήσεις, κτλ).

Μέχρι να βγει το iphone 6 .. μπορεί και να ξεκινήσουν να σκέφτονται κάτι αντίστοιχο ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που το συζητούσατε, ήρθε σήμερα στο συμβόλαιο του πατέρα μου ένα SMS από βοντα, ότι αλλάζει από 1/7 το ανώτατο όριο χρέωσης για το ιντερνετ και ότι πρέπει ρητά να ζητήσεις να επιτραπεί χρέωση για ιντερνετ πάνω από 60(νομίζω)€. Δεν το είδα το SMS, ο πάτερας μου μου το διάβασε, αλλά κάτι τέτοιο έλεγε περίπου.

Το γνωρίζετε αυτό που λέω;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω αν ξερει καποιος... με λογαριασμους 80-130 ευρω τι επιδοτηση περιπου θα παρω?

 

και επισης σε ποιο τηλεφωνο παιρνω πχ την κοσμοτε να ρωτησω προσφορα για φορητοτητα?

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω αν ξερει καποιος... με λογαριασμους 80-130 ευρω τι επιδοτηση περιπου θα παρω?

 

και επισης σε ποιο τηλεφωνο παιρνω πχ την κοσμοτε να ρωτησω προσφορα για φορητοτητα?

 

να τους πεις ασχετα αν δεν ισχυει οτι η cosmote σου δινει για φορητοτητα 300+ ευρω και παγιο με εκπτωση 30%.

 

Ειναι το 13897 απο κινητο δωρεαν.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θα το κανω!

 

και να ρωτησω επισης ποτε να παρω τηλ περιπου? το συμβολαιο μου ειχε ξεκινησει 12 αυγουστου περσι νομιζω... η ανανεωση συμβολαιου ειναι αυτοματη η σε παιρνουν τηλ κλπ?

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θα το κανω!

 

και να ρωτησω επισης ποτε να παρω τηλ περιπου? το συμβολαιο μου ειχε ξεκινησει 12 αυγουστου περσι νομιζω... η ανανεωση συμβολαιου ειναι αυτοματη η σε παιρνουν τηλ κλπ?

 

Εχει βγει ηδη η επιδοτηση σου.Βγαινει στο 10μηνο περιπου.Αν δεν παρεις εσυ δεν προκειται να σε παρουν και ανανεωνεται αυτοματα η συνδεση.Παρε εσυ και ρωτα τι σου δινουν.Σιγουρα θα σου πουν βλακωδες ποσο οποτε...αντεπιτιθεσαι.:D:D:D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

πα να παρω μια τωρα κι ερχομαι...

 

Σιγουρα θα σου πουν οτι θα κανουν αιτημα για αυξηση επιδοτησης και θα σου απαντησουν μαλλον αυριο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

χμ το τηλ που μου εδωσες ειναι της κοσμοτε.

 

πηρα αλλα αυτοι μου παν ενα αλλο προγραμμα ακριβοτερο και επιδοτηση 123 ευρω!!!

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

χμ το τηλ που μου εδωσες ειναι της κοσμοτε.

 

πηρα αλλα αυτοι μου παν ενα αλλο προγραμμα ακριβοτερο και επιδοτηση 123 ευρω!!!

 

Cosmote δεν ζητησες ??

 

Για Voda παρε 2106702000 και φυσικα μην πεις την αληθεια για οτι σου ειπε η Cosmote.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που το συζητούσατε, ήρθε σήμερα στο συμβόλαιο του πατέρα μου ένα SMS από βοντα, ότι αλλάζει από 1/7 το ανώτατο όριο χρέωσης για το ιντερνετ και ότι πρέπει ρητά να ζητήσεις να επιτραπεί χρέωση για ιντερνετ πάνω από 60(νομίζω)€. Δεν το είδα το SMS, ο πάτερας μου μου το διάβασε, αλλά κάτι τέτοιο έλεγε περίπου.

Το γνωρίζετε αυτό που λέω;

 

Ναι το στειλανε και σε μενα απο το 1321. και γραφει...

" Η vodafone σας ενημερωνει οτι απο 1/7/10 βαση Ευρωπαικου κανονισμου και για καλυτερο ελεγχο του λογαριασμου σας ενεργοποιησε το ανωτατο οριο χρησης ιντερνετ στην ΕΕ Ετσι υστερα απο δικη σας ενημερωση η Μηνιαια χρηση ιντερνετ αναστελλεται οταν φθασετε στα 61,5 ευρω η εχετε καταναλωσει τα προαγορασμενα ΜΒ ιντερνετ.Εαν επιθυμειτε καταργηση του οριου στειλτε DRC OFF στο 1230."

 

 

Κοινως λεει οτι πλεον ολοι οι συνδρομητες προστατευονται στην περιαγωγη μe limit στα δεδομενα η στον λογαριασμο αυτοματα οταν βρισκονται εντος ΕΕ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...