Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, dsgeo said:

Φιλάκι στην cosmote χτύπησε 2η sim με το ίδιο πρόγραμμα unlimited χρήσης, στην vodafone με τον περιορισμό που έβαλαν απλά χάνουν πελάτες. Πού ζούμε; Στο 2005 ώστε να έχουμε το usb stick με τα 300gb για να μιλάμε στο msn? Κάπου έλεος με αυτή την εταιρεία!! 

Συμφωνώ, όμως κάποιον λόγο θα έχουν που έβαλαν τον περιορισμό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, p_k said:

Συμφωνώ, όμως κάποιον λόγο θα έχουν που έβαλαν τον περιορισμό.

Το κέρδος από την μείωση του φορτίου στο δίκτυο. 

Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, dsgeo said:

Φιλάκι στην cosmote χτύπησε 2η sim με το ίδιο πρόγραμμα unlimited χρήσης, στην vodafone με τον περιορισμό που έβαλαν απλά χάνουν πελάτες. Πού ζούμε; Στο 2005 ώστε να έχουμε το usb stick με τα 300gb για να μιλάμε στο msn? Κάπου έλεος με αυτή την εταιρεία!! 

Ελεος με τον Οτε βρε φίλε η vodafone καλα κανει ...  

Η cosmote πουλάει πανακριβα και δεν δίνει data σε κάνενα μην πέσει η ταχύτητα  ... μόνο αν το δίκτυο της δεν εχει καθολου πίεση και δεν κανει ζημια θα δώσει απεριόριστα σε ολίγους .

Η vodafone σχεδόν απεριόριστα σε όλους τόσα χρόνια φτηνα η και τζαμπα  , ολη η Ελλάδα που θέλει ιντερνετ εχει ερθει εδω.  Τωρα εβαλαν πλώρη να ξεπεράσουν και τον Οτε σε ταχύτητα οπότε έκοψαν το cu και τις μικρές κάρτες στα 4mbps μετα το 300gb

Αν κάποιο φύγουν απο εδω και πανε cosmote να περιμένεις τρελη άυξηση τιμής και πτώση ταχύτητας εκει  ... δεν κάνεις επενδύσεις με 5 ευρω κέρδος για 500gb , είναι 100 φορές πιο φτηνά απο το την χρέωση liquid ,  και 500!!! φορές από όσο χρεωνει η cosmote την δικιά της ογκοχρέωση (5 ευρω το GB)  

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, blizard said:

Ελεος με τον Οτε βρε φίλε η vodafone καλα κανει ...  

Η cosmote πουλάει πανακριβα και δεν δίνει data σε κάνενα μην πέσει η ταχύτητα  ... μόνο αν το δίκτυο  της αδειάσει θα δώσει απεριόριστα σε ολίγους για να μην κάνουν ζημιά.

Η vodafone σχεδόν απεριόριστα σε όλους τόσα χρόνια φτηνα , ολη η Ελλάδα που θέλει ιντερνετ εχει ερθει εδω.  Τωρα εβαλαν πλώρη να ξεπεράσουν και τον Οτε σε ταχύτητα οπότε έκοψαν το cu και τις μικρές κάρτες .

Αν κάποιο φύγουν απο εδω και πανε cosmote να περιμένεις τρελη άυξηση τιμής και πτώση ταχύτητας  ... δεν κάνεις επενδύσεις με 5-6 ευρω κέρδος για 500gb , είναι 100 φορές πιο φτηνά απο το την χρέωση liquid ,  και 500!!! φορές από όσο χρεωνει η cosmote την δικιά της ογκοχρέωση (5 ευρω το GB)  

Ρε φίλε κάπου έλεος

3 ευρώ και κάτι πληρώνω την κάθε sim

 

IMG_2169.jpeg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, blizard said:

Ελεος με τον Οτε βρε φίλε η vodafone καλα κανει ...  

Η cosmote πουλάει πανακριβα και δεν δίνει data σε κάνενα μην πέσει η ταχύτητα  ... μόνο αν το δίκτυο  της αδειάσει θα δώσει απεριόριστα σε ολίγους για να μην κάνουν ζημιά.

Η vodafone σχεδόν απεριόριστα σε όλους τόσα χρόνια φτηνα , ολη η Ελλάδα που θέλει ιντερνετ εχει ερθει εδω.  Τωρα εβαλαν πλώρη να ξεπεράσουν και τον Οτε σε ταχύτητα οπότε έκοψαν το cu και τις μικρές κάρτες .

Αν κάποιο φύγουν απο εδω και πανε cosmote να περιμένεις τρελη άυξηση τιμής και πτώση ταχύτητας εκει  ... δεν κάνεις επενδύσεις με 5 ευρω κέρδος για 500gb , είναι 100 φορές πιο φτηνά απο το την χρέωση liquid ,  και 500!!! φορές από όσο χρεωνει η cosmote την δικιά της ογκοχρέωση (5 ευρω το GB)  

Άλλο θέμα αυτό που αναφέρεις, άσχετο με αυτό που ανέφερα. 

Αναφέρομαι στην ίδια παροχή δύο διαφορετικών εταιριών που στην Vodafone την πληρώνεις 3€ και έχεις περιορισμό σε όγκο δεδομένων και ταχύτητα στη συνέχεια ενώ στην Cosmote όχι! 

Τώρα εσύ λες ότι θες ή έχεις δεν κατάλαβες εξ αρχής. 

Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, dsgeo said:

Άλλο θέμα αυτό που αναφέρεις, άσχετο με αυτό που ανέφερα. 

Αναφέρομαι στην ίδια παροχή δύο διαφορετικών εταιριών που στην Vodafone την πληρώνεις 3€ και έχεις περιορισμό σε όγκο δεδομένων και ταχύτητα στη συνέχεια ενώ στην Cosmote όχι! 

Τώρα εσύ λες ότι θες ή έχεις δεν κατάλαβες εξ αρχής. 

θα στο πώ πιο απλά  ...  η cosmote και η νοβα πουλάνε πανάκριβα το gb τους για να μην κατεβάζει τίποτα ο κόσμος και να διαφημίζουν ταχύτητα . Οταν φτάσουν στο επίπεδο που θέλουν για να μην πάει και χαμενο το δίκτυο θα δώσουν απεριόριστα σε 2-3 οικογένειες με βαρυ συμβόλαιο .  

Η vodafone εχει αλλη πολιτική ,  δίνει τζαμπα σε όλους , περσι ειχαμε 8 μηνες απεριόριστα και στο cu ...  οκ ως εδω ? 

Η vofafone αποφάσισε τώρα να μειώσει την ταχύτητα σε όσους καίνε πανω απο 300 gb και πληρώνουν 3-5 έυρω και ετσι θα αυξηθεί πολύ σε όλους τους υπόλοιπους την ταχυτητα που είναι λογικό ,,,  με σκοπό να φτάσει την cosmote στην ταχυτητα , η cosmote δεν μπορεί να το κάνει αυτό

ΥΓ
Ειναι διαφορετικές εταιρίες με διαφορετικο σύστημα  ... η cosmote χτιζει το γρήγορο δικτυο εκμεταλευόμενη τους πολλούς (με ογκοχρεώση πχ πουλάει 500gb προς 2.5 χιλιαδες ευρώ σύνολο) ... και όταν το δίκτυιο είναι καλα θα πουλήσει και 500gb σε ολίγους φτηνά η και δωρο για να μην πάνε χαμενα .
Η voda πουλάει φτηνά, και το ότι έκοψε τωρα απο κάποιους τις υπερβολές θα ανεβάσει τρελα τις ταχύτητες σε ολους τους αλλους ... δεν ειναι πακέτα που δίνουν κέρδος σε καμια εταιρία και πρεπει να το δεις συνολικά

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Και η COSMOTE κάνει κινήσεις για να τραβήξει κόσμο - κίνηση στο δίκτυό της, μπορεί να μην το κάνει μπαμ όπως η VF, αλλά το κάνει.

Για παράδειγμα, το CU έδινε προσφορά όλα απεριόριστα για 9 μήνες με κάθε ανανέωση 13€, οπότε για 9 μήνες όλα απερίοριστα έδωσα 117€. Αυτή τη στιγμή, το FROG τρέχει προσφορά όλα απεριόριστα για 1 χρόνο με 120€ και στο black friday το είχε 60€.

Και χωρίς κόφτες όπως κάνει το CU ;)

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, blizard said:

Ελεος με τον Οτε βρε φίλε η vodafone καλα κανει ...  

Η cosmote πουλάει πανακριβα και δεν δίνει data σε κάνενα μην πέσει η ταχύτητα  ... μόνο αν το δίκτυο της δεν εχει καθολου πίεση και δεν κανει ζημια θα δώσει απεριόριστα σε ολίγους .

Η vodafone σχεδόν απεριόριστα σε όλους τόσα χρόνια φτηνα η και τζαμπα  , ολη η Ελλάδα που θέλει ιντερνετ εχει ερθει εδω.  Τωρα εβαλαν πλώρη να ξεπεράσουν και τον Οτε σε ταχύτητα οπότε έκοψαν το cu και τις μικρές κάρτες στα 4mbps μετα το 300gb

Αν κάποιο φύγουν απο εδω και πανε cosmote να περιμένεις τρελη άυξηση τιμής και πτώση ταχύτητας εκει  ... δεν κάνεις επενδύσεις με 5 ευρω κέρδος για 500gb , είναι 100 φορές πιο φτηνά απο το την χρέωση liquid ,  και 500!!! φορές από όσο χρεωνει η cosmote την δικιά της ογκοχρέωση (5 ευρω το GB)  

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Η φθηνότερη στα δεδομένα και στα απεριόριστα συμβόλαια είναι η Vodafone. 
Καλα έκανε και έβαλε στα καρτοκινητά τα 300GB όριο γιατί είναι άδικο οι συνδρομητές συμβολαίου να είμαστε με 3Mbps επειδή κατεβάζουν ορισμένοι άλλοι. Σωστά έγινε και ας μην είμαι υπέρ του κόφτη γενικα. Επιπλέον δίνει πολύ καλές τιμές τα τελευταία χρόνια, ότι έκανε η Nova όσο ήταν Wind πριν την συγχώνευση. 
Η Cosmote έχει κοφτές στο tethering, βάζει κοφτές με τη κίνηση του δικτύου ειδικα στα καρτοκινητά. Επιπλέον δίνει εξίσου φθηνό Ίντερνετ και συμφέρει περισσότερο με βάση κάλυψη και ταχύτητες. 
Οσο για τη Nova, δίνει με το σταγονόμετρο απεριόριστα δωρεάν σε σχέση με τον ανταγωνισμό γιατι πολύ απλά θέλει να δείξει ότι έχει δίκτυο με γρήγορες ταχύτητες και κάλυψη. Ωστόσο ως συνδρομητής συμβολαίου με απεριόριστα, αν εδινε σε τιμές χώμα στα καρτοκινητά απεριόριστα δεδομένα και πολύ φθηνά συμβόλαια όπως κάτι τηλεφωνικές προσφορές με 6,5€ και 13€ ανά γραμμή θα έπεφτε το δίκτυο. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα που διαφωνείς  με εμενα το ίδιο είπα οτι η βοντα ειναι φτηνη  ...  δίνει χρόνια ιντερνετ μέσο big bang (200gb με 10 ευρω) , και επιπλέον πέρσι είχαμε σχεδον 9 μηνες σερι απεριόριστα (πανω απο τα 200gb δλδ επίσης με περιπου 10 ευρω το μηνα που είναι πολυ φτηνά ... για όλους στο cu (δεν ξερω συμβόλαια)

Επιπλέον με καρτα νεων οι κατω των 30 (η αν εχει γνωστο σε αυτη την ηλικια ) είχαν 10 ευρω δώρο και βγαίνει τζαμπα το ιντερνετ ,  συν οτι τα λεφτα που βαζεις και περισέυουν μπορεις να τα βγαλεις σε e-food e-fresh.

Ουτε ακριβο πακέτο ομιλίας σε αναγκαζουν να παρεις αφου μιλάς 0.0065 ή και τζαμπα ... δλδ όλη η Ελλάδα που ήθελε φτηνο και πολυ ιντερνετ έχει ερθει εδω ... τώρα που θα κοπούν μερικές υπερβολες θα ανεβει τρελα η ταχυτητα ... δεν διαφωνώ για την αδικία που λες απλά ανεφερα τα δεδομενα. Στον οτε ειναι παντελώς αλλη υπόθεση

Εγω θα ήθελα τα παντα απεριοριστα σε όλους και με πιο χαμηλη  ταχυτητα για όλους μας (επιλογή σου είναι το συμβόλαιο) αλλά δεν το ανεφερα καθόλου τωρα και δεν μπορω να πω και οτι έχεις αδικο

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Για να πω κι εγώ την άποψή μου, πιστεύω  πως είναι άδικο να υπάρχει κόφτης στους πελάτες συμβολαίου, εντάξει στα καρτοκινητά να το καταλάβω, αλλά στα συμβόλαια δεν θα έπρεπε να έχει κόφτη ή αν είχε το όριο να ήταν τουλάχιστον στο 1ΤΒ.

Άλλωστε μην ξεχνάμε πως όλες οι εταιρίες βασίζονται κυρίως στους πελάτες συμβολαίου, όπου έχουν εξασφαλισμένα, για ένα 24μηνο περίπου, σταθερά έσοδα και μπορούν να κάνουν και τους προυπολογισμούς τους 

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Οι πελάτες συμβολαίου δεν εχουν κόφτη πουθενά και αντίθετα θα ανεβει η ταχυτητα και θα πέσει η τιμή ... ο κόφτης μετά τα 300gb σε 4mbps είναι μόνο για τις επιπλέον καρτούλες τζαμπα η των 3 ευρω 

Ειναι οτι πιο δίκαιο αυτο που έκαναν αφου αν πληρωνεις συμβαόλαιο τα έχεις όλα, και καλυτερη τιμή και ταχυτητα ...  αρνητικό για πελάτες cu και για εταιρίες που με ενα βασικό συμβόλαιο βγάζουν πολλά μικρά τζαμπα . Εσυ που πληρώνεις πραγματικά δεν εισαι τόσο αδικημένος τωρα .

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, blizard said:

Οι πελάτες συμβολαίου δεν εχουν κόφτη πουθενά και αντίθετα θα ανεβει η ταχυτητα και θα πέσει η τιμή ... ο κόφτης μετά τα 300gb σε 4mbps είναι μόνο για τις επιπλέον καρτούλες τζαμπα η των 3 ευρω 

Ειναι οτι πιο δίκαιο αυτο που έκαναν αφου αν πληρωνεις συμβαόλαιο τα έχεις όλα, και καλυτερη τιμή και ταχυτητα ...  αρνητικό για πελάτες cu και για εταιρίες που με ενα βασικό συμβόλαιο βγάζουν πολλά μικρά τζαμπα . Εσυ που πληρώνεις πραγματικά δεν εισαι τόσο αδικημένος τωρα .

 

Ναι δεν το διευκρίνισα, για τις Extra sim μιλάω. Να σου πω όμως κάτι, στο εξοχικό μου, που πάω 2μήνες τον χρόνο συνολικά και όχι συνεχόμενους, δεν έχω σταθερή γιατί πλήρωνα τζάμπα χρήματα, έχω Netflix, NOVA & Cosmote TV σε Boxάκι κι αν πούμε και Vodafone TV, φαντάσου τώρα να πιάσω το όριο και μετά να μην μπορώ να δω στην ουσία, γιατί με τα 4mbps μην γελιόμαστε, δεν μπορείς να δεις IPTV. Μου την χρεώνουν και 3 ευρώ γιατί δεν έχω σταθερή Vodafone, (κάποτε την έδιναν δωρεάν).

Ας ανεβάσουν την διαθέσιμη ταχύτητα έστω στα 10 τουλάχιστον. Τα 4 mbps, ξεφτίλα...

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimmis11 said:

Ναι δεν το διευκρίνισα, για τις Extra sim μιλάω. Να σου πω όμως κάτι, στο εξοχικό μου, που πάω 2μήνες τον χρόνο συνολικά και όχι συνεχόμενους, δεν έχω σταθερή γιατί πλήρωνα τζάμπα χρήματα, έχω Netflix, NOVA & Cosmote TV σε Boxάκι κι αν πούμε και Vodafone TV, φαντάσου τώρα να πιάσω το όριο και μετά να μην μπορώ να δω στην ουσία, γιατί με τα 4mbps μην γελιόμαστε, δεν μπορείς να δεις IPTV. Μου την χρεώνουν και 3 ευρώ γιατί δεν έχω σταθερή Vodafone, (κάποτε την έδιναν δωρεάν).

Ας ανεβάσουν την διαθέσιμη ταχύτητα έστω στα 10 τουλάχιστον. Τα 4 mbps, ξεφτίλα...

Κάνε το κινητό σου hotspot και βλέπε όλη μέρα τηλέοραση..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimmis11 said:

Ναι δεν το διευκρίνισα, για τις Extra sim μιλάω. Να σου πω όμως κάτι, στο εξοχικό μου, που πάω 2μήνες τον χρόνο συνολικά και όχι συνεχόμενους, δεν έχω σταθερή γιατί πλήρωνα τζάμπα χρήματα, έχω Netflix, NOVA & Cosmote TV σε Boxάκι κι αν πούμε και Vodafone TV, φαντάσου τώρα να πιάσω το όριο και μετά να μην μπορώ να δω στην ουσία, γιατί με τα 4mbps μην γελιόμαστε, δεν μπορείς να δεις IPTV. Μου την χρεώνουν και 3 ευρώ γιατί δεν έχω σταθερή Vodafone, (κάποτε την έδιναν δωρεάν).

Ας ανεβάσουν την διαθέσιμη ταχύτητα έστω. 4 mbps, ξεφτίλα...

Εγω έχω κόψει το σταθερό του σπιτιού (10mbps πήγαινε οριακα) και έχουμε 5g απο ενα κινητό  πλέον όλοι .... παίζει ρόλο τι στρεαμ εχεις  γιατι εμεις βλέπουμε πολυ πανω από 12 ωρες την μέρα και είμαστε ενταξη προς το παρον  (12 ωρες την μερες με την επιλογή 2mbps της εον ειναι 300gb) .

 

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2023 at 5:27 ΜΜ, cmvr said:
1 hour ago, jimmis11 said:

Ναι δεν το διευκρίνισα, για τις Extra sim μιλάω. Να σου πω όμως κάτι, στο εξοχικό μου, που πάω 2μήνες τον χρόνο συνολικά και όχι συνεχόμενους, δεν έχω σταθερή γιατί πλήρωνα τζάμπα χρήματα, έχω Netflix, NOVA & Cosmote TV σε Boxάκι κι αν πούμε και Vodafone TV, φαντάσου τώρα να πιάσω το όριο και μετά να μην μπορώ να δω στην ουσία, γιατί με τα 4mbps μην γελιόμαστε, δεν μπορείς να δεις IPTV. Μου την χρεώνουν και 3 ευρώ γιατί δεν έχω σταθερή Vodafone, (κάποτε την έδιναν δωρεάν).

Ας ανεβάσουν την διαθέσιμη ταχύτητα έστω στα 10 τουλάχιστον. Τα 4 mbps, ξεφτίλα...

https://www.vodafone.gr/eshop/internet-pantou-mobile-broadband/giga-wifi-home-xwris-stathero/c-200129

Εδω αναφέρουν έως 12 mbps, δεν ξέρω αν αρκεί αυτή η ταχύτητα για streaming. 

 

Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kalitexnis_g said:

Κάνε το κινητό σου hotspot και βλέπε όλη μέρα τηλέοραση..

Είναι μία λύση, αλλά με προβλήματα εφαρμογής.

1) Όταν δεν είμαι στο εξοχικό μαζί με την υπόλοιπη οικογένεια, δεν μπορεί να δουλέψει ως λύση.

2) Έχω κάμερα στο σπίτι όσο λείπω, οπότε χρειάζομαι ρούτερ...

Εδω αναφέρουν έως 12 mbps, δεν ξέρω αν αρκεί αυτή η ταχύτητα για streaming. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ούτε αυτό συμφέρει που αναφέρει ένας φίλος παραπάνω, μα 25€ τον μήνα έδινα και με ΟΤΕ στα 24mbps και το έκοψα λόγω κόστους, άλλο 3€ κι άλλο 22€ τον μήνα για ένα σπίτι που είναι κλειστό σχεδόν 10 μήνες τον χρόνο συνολικά.

Και μη μου πείτε για λύσεις τύπου όπως internet no the GO για τους μήνες του καλοκαιριού γιατί όπως έχω γράψει και πιο πάνω την σύνδεση την χρειάζομαι όλο τον χρόνο λόγω κάμερας.

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, jimmis11 said:

Είναι μία λύση, αλλά με προβλήματα εφαρμογής.

1) Όταν δεν είμαι στο εξοχικό μαζί με την υπόλοιπη οικογένεια, δεν μπορεί να δουλέψει ως λύση.

2) Έχω κάμερα στο σπίτι όσο λείπω, οπότε χρειάζομαι ρούτερ...

Σου έχω και κάτι άλλο.. βάλε την κύρια σιμ στο ρούτερ και προώθησε τις κλήσεις σε άλλο νούμερο. Άλλη λύση δεν υπάρχει 😃

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, jimmis11 said:

Ούτε αυτό συμφέρει που αναφέρει ένας φίλος παραπάνω, μα 25€ τον μήνα έδινα και με ΟΤΕ στα 24mbps και το έκοψα λόγω κόστους, άλλο 3€ κι άλλο 25€ τον μήνα για ένα σπίτι που είναι κλειστό σχεδόν 10 μήνες τον χρόνο συνολικά.

Και μη μου πείτε για λύσεις τύπου όπως internet no the GO για τους μήνες του καλοκαιριού γιατί όπως έχω γράψει και πιο πάνω την σύνδεση την χρειάζομαι όλο τον χρόνο λόγω κάμερας.

Δεν κατάλαβα πόσα gb το μηνα θες τελικά , αν αρκεί κάτι του στυλ 1 ευρω για 1 gb  ...  η θές κάτι σαν το bb που εχει 200gb με 10 ευρω ... (και με τα δώρα του liquid και νεας καρτας παει πολυ πιο κατω τον 1ο χρονο)   

Δες επιπλέον εκπτώσεις αν υπάχει νεος απο 15-30 ... τα αλλάζει όλα η καρτα νεων

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, blizard said:

Δεν κατάλαβα πόσα gb το μηνα θες τελικά ,  αλλά το bb εχει 200gb με 10 ευρω ...  και με τα δώρα του liquid δεν θα πάρει πάνω απο 100 ευρω το 1ο χρόνο . (Αν βάλουμε και τις προσφορές που κάνουν σε όλα τα νέα κινητά για απεριοριστα data στην αρχή (2-3 μηνες απεριοριστα) ακομα πιο φτηνα  , Τους 2 καλοκαιρινούς μήνες βέβαια έχεις οριο 300gb και πρέπει να βάλεις επιπλέον κάρτα (αλλά 2 σου δίνουν ετσι και αλλιως οταν παιρνεις νεα καρτα απο το cu ... δες και επιπλέον εκπτώσεις αν υπάχει νεος απο 15-30) 

Προσωπικά δεν με χαλάει τόσο το όριο των 300GB αλλά η μείωση της ταχύτητας στα 4 mbps αν το ξεπεράσεις.

Την θεωρώ απαράδεκτη ταχύτητα από μία εταιρία που προωθεί και τηλεόραση "Vodafone TV" στους πελάτης της.

Δηλαδή αν είχε κάποιος VodafoneTV στα 9,90€ μέσω της extra sim, θα ήταν σωστό, απέναντι στον πελάτη, να του ρίχνει την ταχύτητα στα 4mbps;;;

Ας ανεβάσει τουλάχιστον την ελάχιστη ταχύτητα στα 10-12 Mbps να μπορούμε να βλέπουμε τουλάχιστον σαν άνθρωποι... 

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimmis11 said:

Προσωπικά δεν με χαλάει τόσο το όριο των 300GB αλλά η μείωση της ταχύτητας στα 4 mbps αν το ξεπεράσεις.

Την θεωρώ απαράδεκτη ταχύτητα από μία εταιρία που προωθεί και τηλεόραση "Vodafone TV" στους πελάτης της.

Δηλαδή αν είχε κάποιος VodafoneTV στα 9,90€ μέσω της extra sim, θα ήταν σωστό, απέναντι στον πελάτη, να του ρίχνει την ταχύτητα στα 4mbps;;;

Ας ανεβάσει τουλάχιστον την ελάχιστη ταχύτητα στα 10-12 Mbps να μπορούμε να βλέπουμε τουλάχιστον σαν άνθρωποι... 

Και που υπάρχουν απλά οι extrasim χάρη μας κάνουν σαν επιλογή.
Ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετηθέντος.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, zerokill said:

Και που υπάρχουν απλά οι extrasim χάρη μας κάνουν σαν επιλογή.
Ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετηθέντος.

Μπράβο ρε φίλε, πες μας και αχάριστους...

Και τα Σούπερ Μάρκετ χάρη μας κάνουν και μας πουλάνε προϊόντα σε προσφορές κι εμείς οι παλιό-αχάριστοι γκρινιάζουμε συνέχεια για ακρίβεια....

Αλλά καλά μας κάνουν, αφού σου λέει τετράποδα είναι, ας τους σκίσουμε...

Λες και την δίνουν τζάμπα την έξτρα κάρτα, δεν στην χρεώνουν, λες και δεν το κάνουν επειδή υπάρχει κι άλλη εταιρία που την δίνει χωρίς περιορισμούς, λες και δεν το κάνουν για να δελεάσουν περισσότερο τον υποψήφιο πελάτη, μπαίνουν και μέσα οι κακομοίριδες...

Κανέναν έρανο ρε παιδιά για τις πτωχές εταιρίες τηλεπικοινωνιών και όχι μόνο της Ελλάδας...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Έκαψαν κόσμο με αυτό με την i4s.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, jimmis11 said:

Προσωπικά δεν με χαλάει τόσο το όριο των 300GB αλλά η μείωση της ταχύτητας στα 4 mbps αν το ξεπεράσεις.

Την θεωρώ απαράδεκτη ταχύτητα από μία εταιρία που προωθεί και τηλεόραση "Vodafone TV" στους πελάτης της.

Δηλαδή αν είχε κάποιος VodafoneTV στα 9,90€ μέσω της extra sim, θα ήταν σωστό, απέναντι στον πελάτη, να του ρίχνει την ταχύτητα στα 4mbps;;;

Σε εμενα τα stream είναι απο 1 ως 4 mbps (4 είναι το μέγιστο της eon tv που το εχω στο 2mbps κιολας και μου φαινεται  τελειο),  και διάφορα άλλα πολύ πιο ελαφριά , μαζι και το vodafonetv start pack που εδωσαν τζαμπα για 7 μηνες σε όλους πριν λιγο καιρο οπότε δεν εχω πρόβλημα για αυτο με τα 4mbps όριο ...  για να πω την αλήθεια δεν το περιμενα οτι η οικογένεια θα καταναλώνει και κάτω απο 300gb δεν το ειχα μετρήσει ποτε.

Εσυ μιλάς υποθέτω για stream boxes  που δεν έχω εμπειρία , τα οποία πιθανόν κατεβάζουν όλη μερα το πρόγραμα στο δίσκο και απαιτούν πολύ μεγαλύτερα  stream ? δεν εχω ασχοληθεί σοβαρά , αλλά υποθέτω δεν δουλευουν καν με 4 mbs ?

4 ώρες πριν, zerokill said:

Και που υπάρχουν απλά οι extrasim χάρη μας κάνουν σαν επιλογή.
Ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετηθέντος.

Τωρα εσυ ειρωνεύεσαι αλλά είναι 100% αλήθεια οτι όλοι ειμαστε αχαριστοι λιγο η πολύ γιατι δεν  ξέρουμε τα λογιστικά κάθε προσφοράς και υποθέτουμε παντα οτι μας εκμεταλέυονται

Πχ αν ενα μαρκετ σου πει πάρε  οτι προιόντα θέλεις στην κανονική τιμή αγορας , χωρις προσφορές ...  και για κάθε παιδί που έχεις σου δίνουμε τα ίδια με 80% εκπτωση (δλδ αν πάρεις 15 ευρω θα πληρώσεις 3 ευρω για τα ιδια μέχρι 7 παιδια)... κανενας δεν μπορεί να καταλαβει αν πρεπει να ειναι ευγνώμον στην ιδιωτική εταιρία .

Και αν σου βάλουν κάποιο όριο, όχι πανω απο τοσα λεφτά, ότι πανω απο 1 φορά το μηνα, οχι αυτά τα προιόντα τότε αρχίζεις απλα να φωνάζεις να νιώθεις αδικημένος κλπ ... αν μαλιστα το διπλα σουπεραρκετ κανει το ίδιο για περισοτερα παιδιά θα το απαιτείς και στο δίκό σου (δεν εχει σημασία αν το δίπλα ειναι φαρμακείο και για να μην πετάξει προιόντα που έληξαν κάνει την αναλόγη προσφορα)

Πχ εδω ζηταμε 12 mbps όριο  , που σημαίνει καπου 4 tb το μηνα υπο συνεχή λειτουργία, το οποιο δεν ειναι υπερβολικό γιατι υπάρχουν και πολύ μεγαλυτερα και γενικά το φυσικό είναι να υποθέτεις οτι κλέβουν 

Η μόνη διαφορά αναμεσα στους πραγματικά αχάριστους που βγαίνουν παροιμίες  είναι οτι αυτοι δεν καταλαβαίνουν όσο και να τους το εξηγήσεις , και κυρίως μερικοί που θα βρίζουν κιολας η θα γίνοται και κοπάδι μίσους γιατι η εταιρία και το σύστημα τους αδικεί  .. όταν βλεπουμε τέτοια πράγματα πρέπει να βάζουμε καμια φωνη οι μεγαλύτεροι που το ξεπεράσαμε .... και αν καταλαβες  καταλαβες

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zerokill said:

Και που υπάρχουν απλά οι extrasim χάρη μας κάνουν σαν επιλογή.
Ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετηθέντος.

αν μου την έδιναν δωρεάν όντως θα ήταν χάρη, από τη στιγμή που δίνω επιπλέον 4 σχεδόν ευρώ το μήνα όμως με ποια λογική μου κάνουν χάρη; 

Για το ευεργετηθέντος ακόμα γελάω, δεν θα το έγραφα ούτε εγώ που ήμουν υπάλληλος 3 χρόνια στην voda...

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, sgatzo said:

αν μου την έδιναν δωρεάν όντως θα ήταν χάρη, από τη στιγμή που δίνω επιπλέον 4 σχεδόν ευρώ το μήνα όμως με ποια λογική μου κάνουν χάρη; 

Με την λογική ότι μπορείς να κατεβάσεις ως 1.5 tb με 4 ευρω παρα τους περιορισμούς ...  Αν πρακτικά φτάσεις το 1 ΤΒ με 4 ευρω είναι 1 cent για 2.5gb .

Συγκριτικά με χρέωση του liquid ανα mb , για να κατεβάσεις 1ΤΒ θα πλήρωνες 1200 ευρω ενω με cosmote/nova 5-6 χιλ ευρω ...  βέβαια αλλο να αγοράζεις ανα mb και αλλο χοντρικα πακέτο με συμβόλαιο οπότε θεωρεις λογικο να σου δώσουν παραπανω απο 1 TB και το απαιτείς πχ φωνάζοντας εδω και παρασυροντας και αλλους σε διαμαρτυρία για να ακούσει η εταιρία . 

Ειναι πολύπλοκος υπολογισμός θελει να το δεις ολοκληρωμένα αλλα κανεις λαθος για εμενα  , και αν  ξεπερνάς γενικα κάποια όρια "δίκαιης οργής και αγανάκτησης" θα εισαι αυτο που λενε στις παροιμίες 

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...