Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα η έκπτωση όταν αγοράζεις ένα κινητό με το πρόγραμμα χωρίς πάγιο είναι €59,50. Αν βάλεις και εξόφληση με πιστωτική κάρτα είναι επιπλέον €17,85.

Δηλαδή σύνολο €77,35

 

Εσύ βλέπεις όμως εγαλύτερη έκπτωση στη συσκευή γιατί η έκπτωση γίνεται στις τιμές χονδρικής και όχι λιανικής.

 

Άρα οι λογαριασμοί σου το πρώτο εξάμηνο πρέπει να είναι €77,35 και όχι €87,71

 

Καλησπέρα σε όλους.

 

Επειδή κι εγώ έψαξα στο συγκεκριμένο θέμα πριν λίγες μέρες, η επίσημη απάντηση της vodafone (και shop και cc) είναι πως όντως αυτό που καλείσαι να "αποπληρώσεις" στους 6 πρώτους λογαριασμούς είναι 59,50 για σύνδεση χωρίς πιστωτική και 59,50+17,85=77,35 για σύνδεση με πιστωτική.

Κάθε μείωση (πέρα από αυτή την επιδότηση) στην τιμή που τελικά πωλείται η συσκευή (βλέπε το πρόσφατο 30%) μπορείς να το εκλαμβάνεις ως μία απλή έκπτωση.

:)

 

Edit: Όταν με το καλό κάνεις τη σύνδεσή σου, θα δεις πως αυτό θα είναι και το ποσό που θα αναφέρεται στο συμβόλαιο.

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια διευκρίνιση. Όταν λέμε ότι πρέπει να κάνω λογαριασμούς 77,35€ σημαίνει ότι το συνολικό ποσό των κλήσεων/μηνυμάτων/mms για 6 μήνες πρέπει να είναι 77,35 μαζί με το ΦΠΑ, σωστά; Δεν υπολογίζεται όμως ο φόρος υπερ δημοσίου. Τα λέω καλά;

 

Edit: Τώρα έχω CU το οποίο θα μετατρέψω σε συμβόλαιο. Χρησιμοποιώ το vodafone mail και σκοπεύω να το κάνω και με την αλλαγή σε συμβόλαιο. Θα χάσω τα mails που έχω αποθηκευμένα;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μας πει μετά από πόσους μήνες μπορεί κανείς να μεταβεί σε χαμηλότερο πρόγραμμα; Έστω ότι κάνω σήμερα σύνδεση στο 300, μετά από πόσο καιρό μπορώ να μεταβώ σε χαμηλότερο;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μας πει μετά από πόσους μήνες μπορεί κανείς να μεταβεί σε χαμηλότερο πρόγραμμα; Έστω ότι κάνω σήμερα σύνδεση στο 300, μετά από πόσο καιρό μπορώ να μεταβώ σε χαμηλότερο;

 

Μετα απο 3 μηνες.

Αν κανεις νωριτερα, θα πληρωσεις διαφορα επιδοτητησης.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 μηνες.

Αν κανεις νωριτερα, θα πληρωσεις διαφορα επιδοτητησης.

Που εισούται με ποιο ποσό; Δώσε ένα παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Που εισούται με ποιο ποσό; Δώσε ένα παράδειγμα.

 

Αυτό εξαρτάται και από το ποσό της συσκευής που αγόρασες.

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια διευκρίνιση. Όταν λέμε ότι πρέπει να κάνω λογαριασμούς 77,35? σημαίνει ότι το συνολικό ποσό των κλήσεων/μηνυμάτων/mms για 6 μήνες πρέπει να είναι 77,35 μαζί με το ΦΠΑ, σωστά; Δεν υπολογίζεται όμως ο φόρος υπερ δημοσίου. Τα λέω καλά;

 

Edit: Τώρα έχω CU το οποίο θα μετατρέψω σε συμβόλαιο. Χρησιμοποιώ το vodafone mail και σκοπεύω να το κάνω και με την αλλαγή σε συμβόλαιο. Θα χάσω τα mails που έχω αποθηκευμένα;

 

Οχι, δυστυχώς δεν είναι έτσι, οπότε καλό είναι να προσέξεις το εξής:

"Ως Μηνιαία Κατανάλωση Χρήσης ορίζεται κάθε χρεώσιμη υπηρεσία φωνής, κειμένου ή δεδομένων που χαρακτηρίζεται σαν τέλος επικοινωνίας και συγκεκριμένα, το καθαρό ποσό του συνόλου Α και Β όπως αυτό ορίζεται στο μηνιαίο λογαριασμό και εμφανίζεται στο πεδίο Γ του μηνιαίου λογαριασμού προ ΦΠΑ 19% και Φόρου Συνδρομητών Κινητής Τηλεφωνίας."

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

θα πάρω κινητό με την επιδότηση της Βονταφον για πρώτη φορα

 

το κινητό που θα μου δώσουν θα είναι βόνταφον λάιβ? θα είναι σφραγισμένο και ολοκαίνουριο?

 

επίσης, έχω κάνει ανανέωση πριν μια βδομάδα, την έχασα την επιδότηση?

thanks

 

1. Δεν θα είναι απαραίτητα vodafone live. Εσύ θα διαλέξεις την συσκευή που σου αρέσει. Πιθανώς πάντως μία συσκευή vodafone live να την αποκτήσεις με καλύτερη επιδότηση.

 

2. Ε ναι, θέλω να πιστεύω πως δίνουν σφραγισμένα και ολοκαίνουργια κινητά. Έχεις πάντως κάθε δικαίωμα να τους ζητήσεις να αποσφραγιστεί μπροστά σου.

 

3. Αυτό με την "ανανέωση πριν μία εβδομάδα", δεν το κατάλαβα καλά, αν θέλεις explain.

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δυστυχώς δεν είναι έτσι, οπότε καλό είναι να προσέξεις το εξής:

"Ως Μηνιαία Κατανάλωση Χρήσης ορίζεται κάθε χρεώσιμη υπηρεσία φωνής, κειμένου ή δεδομένων που χαρακτηρίζεται σαν τέλος επικοινωνίας και συγκεκριμένα, το καθαρό ποσό του συνόλου Α και Β όπως αυτό ορίζεται στο μηνιαίο λογαριασμό και εμφανίζεται στο πεδίο Γ του μηνιαίου λογαριασμού προ ΦΠΑ 19% και Φόρου Συνδρομητών Κινητής Τηλεφωνίας."

 

 

Αφού το ποσό της επιδότησης περιλαμβάνει ήδη τον ΦΠΑ, γιατί να πρέπει να τον ξαναπληρώσουμε μέσω των λογαριασμών;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όταν πάρουμε επιδότηση δεν πληρώνουμε κάτι , Οπότε δεν κατάλαβα τι ακριβώς νομίζεις ότι θα ξαναπληρώσουμε?
Link to comment
Share on other sites

Αφού το ποσό της επιδότησης περιλαμβάνει ήδη τον ΦΠΑ, γιατί να πρέπει να τον ξαναπληρώσουμε μέσω των λογαριασμών;

 

Αν σου φαίνεται αυτό περίεργο... σκέψου το ακόμα καλύτερο:

To "τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας", φορολογείται με 19% ΦΠΑ! :confused:

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα χρόνο στο πρόγραμμα V200 μου ήρθε επιδότηση 107 ευρώ.

1. Σκέφτομαι να μετατρέψω την σύνδεση μου σε "σύνδεση χωρίς πάγιο". Η επιδότησή μου θα αλλάξει?Θα μειωθεί?

2. Εφόσον γίνει η αλλαγή προγράμματος, θα πρέπει στους 6 πρώτους μήνες να κάνω συνολικούς λογαριασμούς της τάξεως των 107 ευρώ(επιδότηση)?

3. Στα κινητά με Vodafone Live menu η επιδότηση είναι μεγαλύτερη?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα χρόνο στο πρόγραμμα V200 μου ήρθε επιδότηση 107 ευρώ.

1. Σκέφτομαι να μετατρέψω την σύνδεση μου σε "σύνδεση χωρίς πάγιο". Η επιδότησή μου θα αλλάξει?Θα μειωθεί?

2. Εφόσον γίνει η αλλαγή προγράμματος, θα πρέπει στους 6 πρώτους μήνες να κάνω συνολικούς λογαριασμούς της τάξεως των 107 ευρώ(επιδότηση)?

3. Στα κινητά με Vodafone Live menu η επιδότηση είναι μεγαλύτερη?

 

1. Όχι δεν θα αλλάξει. Η επιδότηση είναι άσχετη με το πρόγραμμα χρήσης που έχεις.

2. Όχι. Η μόνη σου υποχρέωση είναι να κάνεις μια χρεώσιμη κλήση κάθε εξάμηνο. Εφόσον απ'ότι κατάλαβα χρησιμοποιείς τη γραμμή δεν έχεις κάποιο πρόβλημα.

3. Επιπλέον έκπτωση γίνεται σε κάποιες συκευές, όχι σε όλες τις συσκευές Live! Θα ρωτήσεις στο κατάστημα Vodafone και θα σου πουν. Αυτές οι εκπτώσεις αλλάζουν κατα καιρούς.

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι δεν θα αλλάξει. Η επιδότηση είναι άσχετη με το πρόγραμμα χρήσης που έχεις.

2. Όχι. Η μόνη σου υποχρέωση είναι να κάνεις μια χρεώσιμη κλήση κάθε εξάμηνο. Εφόσον απ'ότι κατάλαβα χρησιμοποιείς τη γραμμή δεν έχεις κάποιο πρόβλημα.

3. Επιπλέον έκπτωση γίνεται σε κάποιες συκευές, όχι σε όλες τις συσκευές Live! Θα ρωτήσεις στο κατάστημα Vodafone και θα σου πουν. Αυτές οι εκπτώσεις αλλάζουν κατα καιρούς.

OXI! Τους πρώτους έξη μήνες πρέπει να κάνει συνολικά χρήση ίση ή μεγαλύτερη με το ποσό επιδότησης!

Link to comment
Share on other sites

OXI! Τους πρώτους έξη μήνες πρέπει να κάνει συνολικά χρήση ίση ή μεγαλύτερη με το ποσό επιδότησης!

Μόνο στην περίπτωση νέας σύνδεσης. Το παιδί ρώτησε για ανανέωση συμβολαίου.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση σημαντικη για μενα...

 

Η επιδοτηση ειναι το ΦΠΑ καθε μηνιαιου λογαριασμου ενος χρονου ολων μαζι?

 

Αν οχι τοτε πως βγαινει το ποσο της επιδοτησης?

 

 

Ευχαριστω...

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα από το παλιό VODAFONE 120 στο νέο πρόγραμμα χωρίς πάγιο, χωρίς επιδότηση και παρόμοια.

Αν φέρνω επί 6 μήνες μηδενικούς λογαριασμούς, όχι γιατί δεν θα κάνω κλήσεις αλλά γιατί χρησιμοποιώ κατά κόρον την VISA VODAFONE και έχω μεγάλη σχετικά έκπτωση, θα θεωρηθεί ότι ο αριθμός είναι ανενεργός;Ή το "μάρμαρο" το πληρώνει η CITIBANK και ουδόλως ενδιαφέρει αυτό την VODAFONE;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να βγάλει τη συνάρτηση της επιδότησης!!!

 

H επιδότηση βγαίνει με βάση πολλά κριτήρια, όχι μόνο το ύψος των λογαριασμών και το πρόγραμμα (π.χ χρόνια στο δίκτυο, είδος σύνδεσης, αν είσαι καλοπληρωτής, είδος υπηρεσιών που χρησιμοποιείς κ.λ.π). Ανάμεσα σε αυτά είναι και οι εισερχόμενες κλήσεις.;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση που μπορεί να έχει απαντηθεί.

έχω vodafone a la carte και θέλω να παώ σε συμβόλαιο χωρίς πάγιο. Γίνεται και σε άλλα καταστήματα (Πλαίσιο ,Γερμανός κτλ)? αν ναι η επιδότηση είναι η ίδια? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...