Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

29 minutes ago, stathis123 said:

Εκανα το ιδιο πριν λιγες ημερες & προλαβα να ακυρωσω τη φορητοτητα γιατι η vodafone εχει αυτοματοποιημενη ακυρωση αιτησης στο 13894.
Οποτε λογικα δεν θα εχεις θεμα

Και πως ακριβώς γίνεται αυτό;

Έχω 3 κινητά στο ΑΦΜ μου που μεταφέρω, πρέπει να καλέσω και από τα 3;

Τι στοιχεία ζητάει το σύστημα;

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, cmvr said:

Τα κάνεις Cosmote neo που δεν έχουν δέσμευση στην Cosmote και μετά σε καλεί το τμήμα διακοπής της vodafone και σου κάνει προσφορά. Στην χειρότερη πας στο neo και φεύγεις όποτε θέλεις. Εκτός αν χρησιμοποιείς extrasim υποχρεωτικά όπου εκείνη την περίοδο βάζεις ένα whatsup / cu στο ρουτερ και ενεργοποιείς τα εβδομαδιαία απεριόριστα (καλύτερα whatsup που δεν έχουν όριό 300gb).

Θα σου βγει ακριβότερα για ένα διάστημα αλλά έτσι θα έχεις δυνατότητα να βρεις καλύτερες προσφορές  χωρίς να μείνεις από unlimited δεδομένα.

Άλλο καλό ερώτημα όσοι είχαν extrasim στη vodafone unlimited με i4s extrasim που δεν είχε όριό όταν ανανεώσουν η i4s κρατάει όπως ήτανε χωρίς όριό ταχύτητας ή σε πάνε σε νεότερο συμβόλαιο υποχρεωτικά και το χάνεις ;  Σε αυτήν την περίπτωση μονόδρομος η Cosmote.

Η πας στο whatsup μου τους φόρους καρτοκινητής με 43,5 ενεργοποιείς απεριόριστα λεπτά και δεδομένα για 4 Εβδομάδες. Είναι πολλά αλλά για ενδιάμεση λύση αν δε θέλεις να κάνεις ούτε το NEO μέχρι να βρεις λύση.

Η πας σε cu 27 me apola που είναι ένα 30αρι τον μήνα με τους φόρους απεριόριστα λεπτά και 200gb ως ενδιάμεση λύση αλλά αυτό δεν ξέρω αν βολεύει για να σου κάνουν προσφορά γιατί δε φεύγεις ουσιαστικά από το δίκτυο.


 

Εγώ τα 2 συμβόλαια Unlimited Ultra (2022) που λήγουν σε 2μιση μήνες με i4s που δεν παίζει όριο( γιατί τώρα πέρασα τα 400giga και δεν έχω κανέναν περιορισμό) η προσφορά ανανέωσης πάει σε Unlimited Ultra New. to Ultra σκέτο έχει καταργηθεί μάλλον σαν πρόγραμμα.Και φυσικά με νεα i4s τρως τον περιορισμό στον κ*#ο.Θα ρίξω τα παζάρια μου τον Μάρτη και με vf και αν δεν βγει τίποτα θα τα κάνω φορητότητα Whatsup εκτός αν μου δώσει σε unlimited καλή τιμή και το γυρισώ σε Family.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, jimmis11 said:

Και πως ακριβώς γίνεται αυτό;

Έχω 3 κινητά στο ΑΦΜ μου που μεταφέρω, πρέπει να καλέσω και από τα 3;

Τι στοιχεία ζητάει το σύστημα;

Ναι θα καλεσεις απο το καθενα και θα καταχωρηθει το αιτημα
Θα σε παρουν τηλ για επιβεβαιωση και θα σου δωσουν ακομα καλυτερη προσφορα και βλεπεις τι κανεις

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimmis11 said:

Παιδιά μία επείγουσα ερώτηση.

Μόλις παρέλαβα τα νέα συμβόλαια από τον Courier για φορητότητα στην Vodafone, μετά από τηλεφωνική συμφωνία με εκπρόσωπό της.

Βλέπω πως μέσα στην "αίτηση φορητότητας" υπάρχει τσεκαρισμένο το κουτάκι "επιθυμώ την ενεργοποίηση των υπηρεσιών μου - άμεσα" και όχι το "μετά από 14 μέρες".

Υπάρχει περίπτωση αυτό να μου δημιουργήσει πρόβλημα αν σε περίπτωση με καλέσουν από Cosmote και μου κάνουν καλή αντιπροσφορά και θελήσω να υπαναχωρήσω;  

Δεν αλλάζει κάτι. Όταν επιλέξεις τις 14 μέρες υπαναχώρησης, απλά βάζουν την αίτηση στο ράφι για 14 μέρες.
Η διαδικασία φορητότητας είναι ίδια και στις δύο περιπτώσεις, και το παράθυρο μπορείς να αποδεχτείς αντιπροσφορά και να υπαναχωρήσεις αζημίως είναι οι λίγες ώρες από την στιγμή που θα ειδοποιηθεί ο πάροχός σου (δότης) ότι ξεκινάει η διαδικασία μέχρι να κάνει οποιαδήποτε τεχνική ενέργεια ο νέος πάροχος (λήπτης).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου εξηγούν αυτή τη στιγμή από το τηλεφωνικό κέντρο της Vodafone... 

Ότι το άμεσα αφορά το πότε θα σταλεί το αίτημα στον τωρινό πάροχο.

Το δικαίωμα το διατηρώ ακέραιο, αλλά σε περίπτωση που ήταν τσεκαρισμένο το "ενεργοποίηση σε 14 μέρες" τότε δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι, γιατί το αίτημα στον τωρινό πάροχο θα έφευγε μετά την 14η μέρα...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zerokill said:

Εγώ τα 2 συμβόλαια Unlimited Ultra (2022) που λήγουν σε 2μιση μήνες με i4s που δεν παίζει όριο( γιατί τώρα πέρασα τα 400giga και δεν έχω κανέναν περιορισμό) η προσφορά ανανέωσης πάει σε Unlimited Ultra New. to Ultra σκέτο έχει καταργηθεί μάλλον σαν πρόγραμμα.Και φυσικά με νεα i4s τρως τον περιορισμό στον κ*#ο.Θα ρίξω τα παζάρια μου τον Μάρτη και με vf και αν δεν βγει τίποτα θα τα κάνω φορητότητα Whatsup εκτός αν μου δώσει σε unlimited καλή τιμή και το γυρισώ σε Family.

Σου δώσανε καμία προσφορά από Vodafone; 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, katsiletra said:

Σου δώσανε καμία προσφορά από Vodafone; 

Στο myvodafone app απο τα 25 που πληρωνω ανά σύνδεση στα 34!!!!!! είναι τελείως τρελοί! η "Προσφορά" στο app λήγει 27/2 λογικά μεσα στον Μάρτιο θα με καλεσουν και τηλεφωνικά και εκεί θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και σε μένα τα ίδια έκαναν, φορητότητα σε κοσμοκάρτα και μετά κανονικά έσκασε τηλέφωνο απο Vodafone με την σωστή προσφορά. Αν θες να δεις καλύτερη προσφορά απο τα 35 του app είναι ο μόνος τρόπος (έτσι πιστεύω).

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, jobous said:

Επειδή και σε μένα τα ίδια έκαναν, φορητότητα σε κοσμοκάρτα και μετά κανονικά έσκασε τηλέφωνο απο Vodafone με την σωστή προσφορά. Αν θες να δεις καλύτερη προσφορά απο τα 35 του app είναι ο μόνος τρόπος (έτσι πιστεύω).

Ναι μωρέ τόσα χρόνια αυτό κάνουμε... 2 χρόνια vodafone 2 χρόνια Cosmote κανένα πρόβλημα.

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zerokill said:

Ναι μωρέ τόσα χρόνια αυτό κάνουμε... 2 χρόνια vodafone 2 χρόνια Cosmote κανένα πρόβλημα.

Επικοινώνησε μαζί τους και ζήτα προσφορά. Και μάλιστα θα τονίσεις ότι έχεις και άλλα συμβόλαια στην εταιρεία τους

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zerokill said:

Στο myvodafone app απο τα 25 που πληρωνω ανά σύνδεση στα 34!!!!!! είναι τελείως τρελοί! η "Προσφορά" στο app λήγει 27/2 λογικά μεσα στον Μάρτιο θα με καλεσουν και τηλεφωνικά και εκεί θα δείξει...

Εαν είναι έτσι, πας κοσμοτε Neo και με 33 ευρω εχεις απεριόριστα ολα και δεν είναι και συμβόλαιο.

Εγω στη θεση σου θα επαιρνα τη βονταφονάρα τηλεφωνο και θα τους ελεγα το παραπάνω και επειδή με τσαντισατε απαιτω 20 ευρω παγιο αλλιώς φεύγω!

Link to comment
Share on other sites

Αν μου δώσει η Cosmote μια καλή προσφορά δεν θα μπω καν στον κόπο για τηλέφωνο... κατευθείαν φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, zerokill said:

Αν μου δώσει η Cosmote μια καλή προσφορά δεν θα μπω καν στον κόπο για τηλέφωνο... κατευθείαν φορητότητα.

Σώθηκες τώρα. Ως συνδρομητής συμβολαίου σου λέω ότι είναι ευαίσθητη στις καλές προσφορές 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, aektzhs 1 said:

Σώθηκες τώρα. Ως συνδρομητής συμβολαίου σου λέω ότι είναι ευαίσθητη στις καλές προσφορές 

Εντάξει τα 34 που μου δίνει για να ανανεώσω από τα 25 που δίνω τώρα ανά σύνδεση δεν είναι καν προς διαπραγμάτευση.
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Τελειώνει το 24μηνο και η ανανέωση συμβόλαιο σταθερού που μου λένε για 27€ με οπτική 100αρα θεωρείται σήμερα καλά; Επίσης έχω και κινητό μου λένε να συνεχίσω με +2ευρω για 15€ καρτοπρογραμμα με απεριόριστα και 8gb. Έχω και ένα cu στο γιο που θα ήθελε αρκετα gb  τους ζητάω να κάνουν συνολική προσφορά αλλά ούτε που συγκινούνται. Αν κάνω πως πάω wind που τυχαίνει να έχω σε άλλo σπίτι συμβόλαιο σταθερού θα  επιστρέψει η vf με προσφορά ή όχι;  Γιατί πάντα μας ταλαιπωρούν κ στο τέλος παρακαλάνε να μη φύγουμε;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Dolomites said:

Καλησπέρα σε όλους. Τελειώνει το 24μηνο και η ανανέωση συμβόλαιο σταθερού που μου λένε για 27€ με οπτική 100αρα θεωρείται σήμερα καλά; Επίσης έχω και κινητό μου λένε να συνεχίσω με +2ευρω για 15€ καρτοπρογραμμα με απεριόριστα και 8gb. Έχω και ένα cu στο γιο που θα ήθελε αρκετα gb  τους ζητάω να κάνουν συνολική προσφορά αλλά ούτε που συγκινούνται. Αν κάνω πως πάω wind που τυχαίνει να έχω σε άλλo σπίτι συμβόλαιο σταθερού θα  επιστρέψει η vf με προσφορά ή όχι;  Γιατί πάντα μας ταλαιπωρούν κ στο τέλος παρακαλάνε να μη φύγουμε;

Το ένα κινητό μόνο είναι κάρτα;;;;Το άλλο συμβόλαιο;;;;Το σταθερό καλή τιμή είναι,εκεί παίζει η αγορά. Να ξαναζητήσεις προσφορές για τα κινητά. Πήγαινε πχ το συμβόλαιο στο Free2go και σίγουρα θα σε πάρουν πίσω. Για το καρτοκινητό δεν ξέρω αν θα σε πάρουν όμως 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Dolomites said:

Καλησπέρα σε όλους. Τελειώνει το 24μηνο και η ανανέωση συμβόλαιο σταθερού που μου λένε για 27€ με οπτική 100αρα θεωρείται σήμερα καλά; Επίσης έχω και κινητό μου λένε να συνεχίσω με +2ευρω για 15€ καρτοπρογραμμα με απεριόριστα και 8gb. Έχω και ένα cu στο γιο που θα ήθελε αρκετα gb  τους ζητάω να κάνουν συνολική προσφορά αλλά ούτε που συγκινούνται. Αν κάνω πως πάω wind που τυχαίνει να έχω σε άλλo σπίτι συμβόλαιο σταθερού θα  επιστρέψει η vf με προσφορά ή όχι;  Γιατί πάντα μας ταλαιπωρούν κ στο τέλος παρακαλάνε να μη φύγουμε;

Γιατί δεν τα πας Cosmote 100αρα και δυο καρτοκινητά το καρτοπρογραμμα και το cu… ειδικα αν σου δώσουν και 10€ καρτα με 1000’ ή 3GB στο κάθε νούμερο για τα επόμενα δυο χρόνια σε συμφέρει περισσότερο. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Dolomites said:

Καλησπέρα σε όλους. Τελειώνει το 24μηνο και η ανανέωση συμβόλαιο σταθερού που μου λένε για 27€ με οπτική 100αρα θεωρείται σήμερα καλά; Επίσης έχω και κινητό μου λένε να συνεχίσω με +2ευρω για 15€ καρτοπρογραμμα με απεριόριστα και 8gb. Έχω και ένα cu στο γιο που θα ήθελε αρκετα gb  τους ζητάω να κάνουν συνολική προσφορά αλλά ούτε που συγκινούνται. Αν κάνω πως πάω wind που τυχαίνει να έχω σε άλλo σπίτι συμβόλαιο σταθερού θα  επιστρέψει η vf με προσφορά ή όχι;  Γιατί πάντα μας ταλαιπωρούν κ στο τέλος παρακαλάνε να μη φύγουμε;

Πήγαινε κινητή τηλεφωνία στο liquid να τελειώνεις και το σταθερό στην νοβα που ειναι πολύ φτηνή αν εχει υποστήριξη στην περιοχή σου  ... αν σε πάρουν για αντιπρόταση έχει καλός .
Cosmote πρόσεχε είναι φαρμακείο και αν έχεις πρόβλημα μηδεν εξυπηρέτηση , μόνο αν σου κανουν συνολική προσφορά σε καλη τιμη

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, blizard said:

Πήγαινε κινητή τηλεφωνία στο liquid να τελειώνεις και το σταθερό στην νοβα που ειναι πολύ φτηνή αν εχει υποστήριξη στην περιοχή σου  ... αν σε πάρουν για αντιπρόταση έχει καλός .
Cosmote είναι φαρμακείο και αν έχεις πρόβλημα μηδεν εξυπηρέτηση , μόνο στην αναγκη

Δεν θα το έλεγα αυτό… εγώ πήγα δυο σταθερά και ενα τρία. Αν εξαιρέσουμε την ταλαιπωρία με την φορητότητα που ειχα, με αποζημίωσαν με δεδομένα και λεπτά και εχω σε όλα τα καρτοκινητά 10€ καρτα και 1000’ ή 3GB για τα επόμενα δυο χρόνια. 
Ότι τεχνικό θέμα υπήρξε το έλυσαν και σχετικά άμεσα. 
Αντίθετα στη Nova, αν πάει το ενα νούμερο cu που το έχει δώσει στον γιο, για να έχει πολλά δεδομένα θα πρέπει να πάει σε απεριοριστο συμβόλαιο. Το F2G είναι ασύμφορο. Το άλλο νούμερο θα πάει πιθανόν σε συμβόλαιο με τα 15GB και το σταθερό θα βολευτεί, διότι δίνει απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά και κινητα. Αρα θα έχει μεγαλύτερο κόστος από ότι τώρα. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν η Vodafone ενώ έχει το πιο πλήρες συμβόλαιο με τα απεριόριστα και στην ΕΕ αν δε δώσει ξανά απεριόριστα χωρίς όριο ταχύτητας στην i4s παίρνει Χ. Εύχομαι να το δουν και να το αλλάξουν σύντομα όταν η άλλη δίνει τα δεδομένα χωρίς κανένα όριο είτε δεδομένων είτε ταχύτητας σε έως 4 sim.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Για αρκετά GB, είναι η προσφορά που έχω ανεβάσει πιο πίσω στο cu με τα 24,5 γίγα απεριόριστα τηλ με 13€ το μήνα, ή αν δεν φτάνουν στο f2go με 0.9€ απεριόριστα GB κάθε διήμερο. 

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω λίγο αυτό που λέτε για cosmote σταθερό + 2 καρτοκινητα. Δλδ δίνει δώρο 10€ σε κάθε κάρτα + 3gb; Ενδιαφέρον. Εμένα μου αρκεί και ο γιος μπορεί να αγοράζει δεδομένα. Α..ναα στη 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Nikolas14 said:

Δεν θα το έλεγα αυτό… εγώ πήγα δυο σταθερά και ενα τρία. Αν εξαιρέσουμε την ταλαιπωρία με την φορητότητα που ειχα, με αποζημίωσαν με δεδομένα και λεπτά και εχω σε όλα τα καρτοκινητά 10€ καρτα και 1000’ ή 3GB για τα επόμενα δυο χρόνια. 
Ότι τεχνικό θέμα υπήρξε το έλυσαν και σχετικά άμεσα. 
Αντίθετα στη Nova, αν πάει το ενα νούμερο cu που το έχει δώσει στον γιο, για να έχει πολλά δεδομένα θα πρέπει να πάει σε απεριοριστο συμβόλαιο. Το F2G είναι ασύμφορο. Το άλλο νούμερο θα πάει πιθανόν σε συμβόλαιο με τα 15GB και το σταθερό θα βολευτεί, διότι δίνει απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά και κινητα. Αρα θα έχει μεγαλύτερο κόστος από ότι τώρα. 

Οχι ενοούσα να πάει το σταθερό σε νοβα που αν έχουν δικιά τους γραμμή στην περιοχή του είναι οι πιο φτηνοί με καλυτερη ταχυτητα  ... έχει και το έονtv ώς εχτρα.

Κινητά να παει στο liquid ... εκει εχει ¨πακετα" 1 ευρω 130 λεπτα , και 1.3 ευρω 1gb που δεν παίζονται ...  και αγοράζει και αλλα μέχρι 200gb 10 ευρω κλπ κλπ .  Αν τυχών περισέψουν λεφτά απο τα 13 ευρω το 2 μηνο που βάζεις τα κρατάς για πιο μετά ή αγοράζεις προιόντα εκτος τηλέφωνίας ακομα

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, hercoulis said:

Για αρκετά GB, είναι η προσφορά που έχω ανεβάσει πιο πίσω στο cu με τα 24,5 γίγα απεριόριστα τηλ με 13€ το μήνα, ή αν δεν φτάνουν στο f2go με 0.9€ απεριόριστα GB κάθε διήμερο. 

Δεν βρίσκω αυτη την προσφορά που λες. Μόλις σήμερα του ανανέωσα το cu με απεριοριστα gb με 11.5€. Αλλά είναι η  Xmas  προσφορά που δεν υπάρχει πάντα. Η πλάκα είναι ότι λέω στη vf ναι σε όλα αρκεί να κάνουν και το cu του γιου καρτοπρογραμμα  στα 15€ αλλά να του δώσουν παραπάνω gb και αρνούνται. Τρελοί...

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Dolomites said:

Δεν βρίσκω αυτη την προσφορά που λες. Μόλις σήμερα του ανανέωσα το cu με απεριοριστα gb με 11.5€. Αλλά είναι η  Xmas  προσφορά που δεν υπάρχει πάντα. 

Οταν τελειώσει η προσφορά απεριόριστα με 11.5 έχεις 200gb με 10 ευρω μόνιμα  ... o γιός θα ξέρει . Και για ομιλία να μπεις liquid και μιλάς με 1 ευρω 130 λεπτα .
Data εκτος τα 200gb έχει και αλλα απο 1 gb / 1.3 ευρω , θα βολέψει κάθε αναγκη .

Με 26 ευρω η νοβα δίνει σταθερο 300mbps ΑΝ είσαι σε περιοχή που έχουν οπτικές ινες, ρώτησε δεν χανεις τιποτα και για καλυτερη προσοφορά ...  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...