Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To Iphone 4 έχει πολύ καλύτερη επιδότηση γιατί είναι παλαιοτερο μοντέλο και σε λίγους μήνες θα βγει το 5.

Αν πεις να πάρεις το Samsung Galaxy S2 πχ όπως ρώτησα και εγώ η επιδότηση είναι ούτε η μισή.

 

Δεν είναι αυτό.. ότι είναι παλαιότερο και θα βγει το 5.. Κάθε χρόνο το iPhone επιδοτείται περισσότερο.. Το ίδιο και το 5άρι που θα βγει.. Όλες οι εταιρίες έχουν ειδικές επιδοτήσεις-προσφορές για iPhone. :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε υπομονή 2 μήνες και πάρε το 5άρι.. Μην χρυσοπληρώσεις το 4 που θα αλλαχτεί σε 2 μήνες..

 

Σε 2 μήνες μάλλον θα ανακοινωθεί, το πότε θα έρθει Ελλάδα άλλη ιστορία. Μάλιστα δεν είμαστε και από τις πρώτες διαθέσιμες σύμφωνα με την Apple

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση σχετικά με την επιδότηση. Είχα κάνει το συμβόλαιο μου πρόπερσι αρχές Σεπτέμβρη, όμως η επιδότηση πέρυσι βγήκε πριν χρονίσω, συγκεκριμένα αρχές Ιουνίου. Τώρα μου λένε ότι άλλαξε το σύστημά τους, πάει πάντα στο χρόνο πλέον η επιδότηση και την περιμένω Αύγουστο (;) απ' ότι μου είπαν τα καταστήματα. Επειδή είναι άμεση ανάγκη η αλλαγή κινητού, λόγω ταξιδιών και επειδή το H1 δεν την παλεύει αφού τρώει απίστευτα κόμπλεξ, υπάρχει περίπτωση να δώσουν ποσό επιδότησης νωρίτερα; γνωρίζει κανείς κάτι τέτοιο, ή έχει δοκιμάσει να τους το προτείνει;

 

παρε ενα μεταχειρισμενο κινητο και πιο φθηνο θα σου βγει και κανε την επιδοτηση σου μειωσε το παγιο σου.ετσι θα βγεις διπλα κερδισμενος ...μαλλον τριπλα:φθηνο κινητο-αμεσα διαθεσιμο και μειωνεις το παγιο σου

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 μήνες μάλλον θα ανακοινωθεί, το πότε θα έρθει Ελλάδα άλλη ιστορία. Μάλιστα δεν είμαστε και από τις πρώτες διαθέσιμες σύμφωνα με την Apple

 

Aυτό είναι λάθος.. Πάντα έτσι λέμε αλλά και το iPad 2 και το iPhone 4 τα πήραμε σχετικά νωρίς και στην Ελλάδα. Πάνω από 2 μήνες δεν νομίζω να καθυστερήσει.. Προσωπική γνώμη κι όλας ότι θα ρθει τον πρώτο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε και να ερθουν,η επιδοτιση για ποσο ισχυει ??δηλαδη αν εχει βγει απο τον Ιουνιο,θα ισχιει μεχρι Οκτωβρη?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Οποτε και να ερθουν,η επιδοτιση για ποσο ισχυει ??δηλαδη αν εχει βγει απο τον Ιουνιο,θα ισχιει μεχρι Οκτωβρη?

 

φίλε χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω δυο μήνες ισχύει.

τουλάχιστον εγώ μετά δυο μήνες την είχα πάρει!!

Link to comment
Share on other sites

η επιδοτηση δε ληγει: ΠΡΟΣΟΧΗ στα κολπο που κανουν τα 'αστερια' της voda: σου λενε οτι απο τη στιγμη που βγει η επιδοτηση, πρεπει να την παρεις το συντομοτερο δυνατον, γιατι αλλιως θα πεσει το ποσό. Ο μονος λογος που το λενε αυτο ειναι γιατι παιρνοντας την επιδοτηση, κανεις ανανεωση συμβολαιου και εννοειται πως αυτο θελουν, λογω στοχων. Ξερω 2 ατομα που πηγαν μετά απο 4 μηνες και ειπαν στην εταιρια να τους ανεβασει την επιδοτηση στην αρχικη τιμη, αλλιώς δε κανουν ανανεωση. Κανενα προβλημα
Link to comment
Share on other sites

η επιδοτηση δε ληγει: ΠΡΟΣΟΧΗ στα κολπο που κανουν τα 'αστερια' της voda: σου λενε οτι απο τη στιγμη που βγει η επιδοτηση, πρεπει να την παρεις το συντομοτερο δυνατον, γιατι αλλιως θα πεσει το ποσό. Ο μονος λογος που το λενε αυτο ειναι γιατι παιρνοντας την επιδοτηση, κανεις ανανεωση συμβολαιου και εννοειται πως αυτο θελουν, λογω στοχων. Ξερω 2 ατομα που πηγαν μετά απο 4 μηνες και ειπαν στην εταιρια να τους ανεβασει την επιδοτηση στην αρχικη τιμη, αλλιώς δε κανουν ανανεωση. Κανενα προβλημα

 

Δεν γίνεται πάντα αυτό. Τις περισσότερες φορές και ειδικά αυτή την εποχή οι επιδοτήσεις παίρνουν την κατιούσα. Επίσης καλό είναι να παίρνεις την επιδότηση νωρίς για να παίρνεις και νωρίς την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω κατι:εχει προσεξει κανεις στα sms να σπαει το μηνυμα και αντι για 160χαρακτηρες να φευγουν μην με 70 χαρακτηρας? ή να του χρεωνει αυτα τα sms ως mms?ξερω τουλαχιστον 2 ατομα (την κοπελα μου κ μια φιλη της και οι 2 στην vodafone) και ενα παλικαρι απο το myphone που εκανε την ιδια ερωτηση στο forum του bb 9700 με το ιδιο ακριβως προβλημα και αρχιζει να μου βρωμαει η κατασταση
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται πάντα αυτό. Τις περισσότερες φορές και ειδικά αυτή την εποχή οι επιδοτήσεις παίρνουν την κατιούσα. Επίσης καλό είναι να παίρνεις την επιδότηση νωρίς για να παίρνεις και νωρίς την επόμενη.

Οι επιδοτησεις βγαινουν καθε 12μηνο, ασχετα με το αν πηραμε εμεις επιδοτηση στον 11 μηνα. Τον επομενο χρονο, δε θα βγει 11 μηνες απο την τελευταια επιδοτηση που πηραμε, αλλα κοντα στο κλεισιμο του ετους. Εξαλλου τα συμβολαια ειναι 12μηνα και οχι αναλογα με το ποτε βγαινει η επιδοτηση.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα

 

Τα τελευταία τρία 24ωρα παλεύω να βγάλω άκρη με τις μηχανορραφίες της VODAFONE.

Πριν 4-5 μέρες ενημερώθηκα διαδικτυακά ότι η επιδότησή μου έχει βγει, κάλεσα λοιπόν το helpdesk της Vodafone για να ενημερωθώ σχετικά με το ποσό. Εκεί το σήκωσε μια βαριεστημένη υπάλληλος όπου μου εξήγησε ότι πλέον ο μόνος τρόπος για να ενημερωθώ για το ποσό είναι να επισκεφθώ ένα κατάστημα. Στη συνέχεια, επικοινώνησα με το κατάστημα της περιοχής μου (Ηλιούπολη) όπου μετά από συνεννόηση με τον υπεύθυνο με ενημέρωσε τηλεφωνικά για το ποσό:

  • 110€

Ασφαλώς εξοργίστηκα, δεδομένου ότι η περσινή μου επιδότηση ήταν μεγαλύτερη ενώ είχα μικρότερο πρόγραμμα και δεν είχα ενεργοποιημένη υπηρεσία Internet. Παρόλα αυτά το προσπέρασα και επισκέφτηκα χτες ένα κατάστημα Πλαίσιο για να εξαργυρώσω την επιδότησή μου. Έχοντας επιλέξει το κινητό που ήθελα ξεκινήσαμε τη διαδικασία - πιο πριν τους είχα ενημερώσει ότι η επιδότησή μου ήταν 110€. Ξαφνικά ο πωήτής με ενημερώνει ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι το σύστημα του δείχνει πως δικαιούμαι μόλις 67€!!!

Αφού μου επιβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει κάποια μείωση επειδή δεν πήγα σε κατάστημα Vodafone μου είπαν να πάρω τηλ το κέντρο.

Γι ακόμα μια φορά ένας ανίδεος ακπρόσωπος με ενημέρωσε ότι δεν μπορεί να με ενημερώσει και ότι εδω και μια εβδομάδα άλλαξαν τα πράγματα και πρέπει να πάω σε κατάστημα.

Μιλώντας τώρα το πρώι με το κατάστημα και τον ίδιο υπάλληλο, μου είπε ότι η επιδότησή μου όντως έπεσε στα 67€! Όταν το ρώτησα το λόγο μου είπε ότι δε ξέρειε και ότι πρέπει να μιλήσω με το helpdesk(οι οποίοι με παρέπεμψαν και πάλι σε κατάστημα...:!:

Εν ολίγοις:

  • Η Vodafone αυθαίρετα και χώρις ενημέρωση μέσα σε 4 μέρες έκοψε σχεδόν στη μέση την επιδότησή μου
  • Το helpdesk είναι πρακτικά ανύπαρκτο
  • Οι υπάλληλοι των καταστημάτων δεν ξέρουν τίποτα πλέον παρα μόνο να εισπρατουν λογαριασμούς
  • Γενικότερα καμία ενημέρωση σχετικά με τις αλλαγές ή τους όρους συνεργασίας

Μήπως έχουμε ξεχάσει ότι όλα τα παραπάνω δεν είναι "δωράκια" της εταιρείας αλλά υπηρεσίες που προπληρώνουμε αδρά! :!:

 

Θέλω να ζητήσω συγγνώμη για το εκτενές post αλλά η κατάσταση αυτή με έχει αφήσει άναυδο!

 

Καλημέρα και πάλι σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα πουθενά να βρώ , ποιά ακριβώς είναι η <<μεγαλύτερη απάτη>> που σου έκανε η Vodafone .
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.

1. Αρνηθηκε να με ενημερώσει για τα κριτήρια από τα οποία βγαίνει η επιδότηση μου - και μάλιστα γιατί είναι μικροτερη από πέρυσι αφού έχω μεγαλύτερο πρόγραμμα.

2. Αφού βγήκε η επιδότηση 3 - 4 μέρες μετά την έκοψε στη μέση χώρις κάποια προειδοποίηση ή αιτιολογία

3. Μετά από όλα αυτά ακόμα δεν έχει βρεθεί κανείς να με ενημερώσει γιατί έγιναν όλα αυτά παρα μόνο να με παραπέμπουν από τη μια υπηρεσία στην άλλη λες και έχω πάει στο IKA

Link to comment
Share on other sites

H VODAFONE ειναι χειροτερη απ 'το ΙΚΑ :lol: μονο αν φυγεις σε αλλη εταιρια και τους πεις ποσο ** ειναι θα σου δωσουν καλη επιδοτηση .. 20 χρονια πελατης και εμενα μου δινουν κατι συσκευες των 150 ευρω με λογαριασμους φουσκωμενους..
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έστειλαν ένα μύνημα " Για να έχεις τον έλεγχο του τι πληρώνεις, θα σου στέλνουμε ενημερωτικό sms όταν ξεπερνάς το 80% του χρόνου ομιλίας προς άλλα δίκτυα. Είμαστε εδώ κάθε φορά που μας χρειάζεσαι! "

 

Καλή κίνηση.. Η τελευταία πρόταση έχει πολύ πλάκα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και σε εμενα. Υποθετω οτι αφου εχουν τη δυνατοτητα να σε ενημερωνουν στο 80%, πλεον η ενημερωση υπολοιπου προς τριτους θα ειναι real time. Δε μπορω να φαντασω οτι θα σε ενημερωνει με 1-2 μερες καθυστερηση οταν προς τριτους μπορει να εχεις συνολο 50 και 70 λεπτα. Αρα πιθανον και στο 1284 να βλεπουμε real time ενημερωση
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πηρα χθες να ενημερωθω για το ποσό και ξαφνιαστηκα οταν μου ειπαν οτι πρεπει να παω σενα καταστημα...εσεις οι υπολοιποι απο το καταστημα κανατε τις "διαπραγματευσεις" ?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενό μου συμβόλαιο το έκανα στις 21 Αυγούστου του 2010. Τώρα σκέφτομαι να μεταφερθώ στην cosmote. Πότε πρέπει να κάνω τη μεταφορά για να μη με χρεώσει η vodafone;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενό μου συμβόλαιο το έκανα στις 21 Αυγούστου του 2010. Τώρα σκέφτομαι να μεταφερθώ στην cosmote. Πότε πρέπει να κάνω τη μεταφορά για να μη με χρεώσει η vodafone;

3 μέρες πριν, 18 Αυγούστου δηλαδή. 21 Αυγούστου όμως τυχαίνει να είναι Κυριακή, δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

3 Εργάσιμες πρίν

δηλαδή στις 17 αν το κάνεις θα φύγεις στις 22

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, αλλά έκανα εγώ λάθος στην πληκτρολόγηση και ζητάω συγγνώμη. Το συμβόλαιο έγινε στις 31 Αυγούστου 2010. Δηλαδή στις 28 Αυγούστου να πάω στην cosmote να κάνω την αίτηση μεταφοράς;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

28 Αυγούστου είναι Κυριακή, οπότε θα πας 29.

Πάντως, επειδή τυχαίνει να έχω και από τις 3 εταιρείες, αν ο λόγος δεν είναι με πόσους μιλάς περισσότερο, θα σου πρότεινα να παραμείνεις στη Vodafone. Καλύτερο σήμα στις περισσότερες περιοχές, δεν ξέρω βέβαια για την περιοχή σου, και πολύ καλύτρες επιδοτήσεις από την Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...