Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όποιος κάνει κάθε μήνα ανανέωση 15€ έτσι κ αλλιώς και δεν θέλει συμβόλαιο, το liquid φαίνεται να είναι η καλυτερη λυση. Αρκεί να έχει ικανοποιητική κάλυψη. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, jsimeo said:

Δηλαδη το ΦΠΑ το πληρωνεις 2 φορες; Μια μειωνοντας τα 13.60 σε 11 και μετα στο καταστημα του efood ξανα;

Όχι βέβαια! Το ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο Smart Pocket τμήμα του υπολοίπου σου (ίσο με το ΦΠΑ όπως γράφουν), ΔΕΝ σημαίνει ότι το πληρώνεις. Μένει στο υπόλοιπό σου. Δικό σου είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα αυτο το SMS απο Vodafone 
Τι έχει παιχτεί καταλαβαίνει κανεις ;

«ΠPOXΩPAME ΣTHN ENIΣXYΣH TΩN YΦIΣTAMENΩN ΔIAΔIKAΣIΩN MAΣ ME ΣTOXO THN ΠPOΣTAΣIA TΩN ΣYNΔPOMHTΩN MAΣ AΠO TYXON KAKOBOYΛEΣ ENEPΓEIEΣ.
ΣTO ΠΛAIΣIO AYTO, KATA THN EΞYΠHPETHΣH AITHMATΩN ΠOY AΠAITEITAI ΠPOΣBAΣH ΣE ΔEΔOMENA EΠIKOINΩNIAΣ ΘA ΔIENEPΓEITAI EΠIΠΛEON EΛEΓXOΣ TAYTOΠOIHΣHΣ TΩN ΣTOIXEIΩN ΣOY»

Link to comment
Share on other sites

Όταν επικοινωνείς με την εξυπηρέτηση θα ταυτοποιείσαι με ΑΦΜ ή ΑΔΤ όπως σήμερα και με κωδικό μιας χρήσης που θα λαμβάνεις με SMS 

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2023 at 6:10 ΠΜ, blizard said:

Δεν είναι φπα  η έχει κάποιο όριο , δεν έχω καταλάβει.  Εβαλα πιο κάτω 3 σιμ με τα υπόλοιπα και τα διαθέσιμα στο smart pocket ...

Στον 1ο είχα μηδενίσει το υπόλοιπο το Δεκέμβριο (αν βάλεις cashe back μετά με smart pocket το μηδενίζεις)  και στην συνέχεια πλήρωσα 3 φορές από 15 ευρω αλλα λόγο του δώρου απεριορίστων ξοδεψε μόμο 1.48 ευρω για καπου 200  σμσ απο αυτα τα λεφτα . Τα 2.52 ευρω που δεν μπορώ να κάνω κουπόνια είναι κάπου 6% του ποσού που μπήκε (13.64 * 3) και άρα δεν νομίζω να ειναι φπα.

Στους άλλους 2 έχω κάνει και αγορές πακέτων και προιόντων , με παρα πολλούς μήνες να κάνω cashe back ... δεν έχω καταλάβει αλλά γενικά δεν ανεβαίνει πολύ

smartp.png

Χμ... Πράγματι, είναι δύσκολο να εντοπιστεί ο αλγόριθμος καθορισμού του τμήματος του (πληρωμένου) χρηματικού υπολοίπου που δεν μπορεί να διατεθεί στο Smart Pocket. Επειδή μόλις πρόσφατα άρχισα να το χρησιμοποιώ,  δεν το έχω αντιληφθεί πλήρως ακόμα. Ωστόσο μπορώ να εκτιμήσω το λόγο στον οποίο εδράζεται και καταλαβαίνω ότι είναι λογιστικής φύσεως:

Στα prepaid, όταν δίνουμε ένα ποσό αφαιρείται ο φόρος κινητής και το υπόλοιπο παραμένει διαθέσιμο να το χρησιμοποιήσουμε για ανάλωση ή αγορά πακέτου. Το ΦΠΑ λοιπόν θα "γεννηθεί" ως λογιστική υποχρέωση προς απόδοση, την ώρα που θα τιμολογηθεί υπηρεσία ή πακέτο. Μέχρι τότε δεν έχει καταλογιστεί και ο πάροχος το χειρίζεται λογιστικά ως ένα ποσό το οποίο είναι έναντι λογαριασμού. Όταν εκδίδεις ένα κουπόνι Smart Pocket, η λογιστική αντιμετώπιση περιπλέκεται ακόμα περισσότερο, αφού το φπα που θεωρητικά αντιστοιχεί στο ποσό του κουπονιού "αιωρείται" μέχρι να κάνεις χρήση του και να το λογιστικοποιήσει προς απόδοση ο νέος φορέας (efood, dominos, simply κλπ). 

Εκεί πάει το μυαλό μου. Θα δω στην πράξη πχ αν αλλάζει το διαθέσιμο στο Smart Pocket όταν κάνεις χρήση stand by κουπονιών (που έχεις ήδη εκδόσει νωρίτερα).

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, babakos said:

Καλή κίνηση , μπράβο τους...

Ήντα καλή, δηλαδή !

Ταλαιπωρία.

Αν το κινητό το έχεις δώσει στο παιδί σου, μπερδεύει η δουλειά !

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωση χρειάζεται να κάνει ο πελάτης, αν είναι στο δικό σου ΑΦΜ τότε πιθανότατα θα μπορείς να λάβεις το μήνυμα στο δικό σου κινητό.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, paanos said:

Επιβεβαίωση χρειάζεται να κάνει ο πελάτης, αν είναι στο δικό σου ΑΦΜ τότε πιθανότατα θα μπορείς να λάβεις το μήνυμα στο δικό σου κινητό.

Τα καρτοκινητα δεν έχουν αφμ.

Έχεις πχ 2 νούμερα.

Έχεις δώσει το 1 στην γυναίκα σου.

Συμβαίνει κάτι .

Λες να παρω στο chat.

Πρέπει όμως να είναι και αυτή εκεί !

2 άτομα απικο και ας έχει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, GREGORYMO said:

Τα καρτοκινητα δεν έχουν αφμ.

Έχεις πχ 2 νούμερα.

Έχεις δώσει το 1 στην γυναίκα σου.

Συμβαίνει κάτι .

Λες να παρω στο chat.

Πρέπει όμως να είναι και αυτή εκεί !

2 άτομα απικο και ας έχει δουλειά.

Ολα εχουν εδω και χρονια υποχρεωτικό ΑΦΜ για λόγους ασφαλείας 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, GREGORYMO said:

Τα καρτοκινητα δεν έχουν αφμ.

Έχεις πχ 2 νούμερα.

Έχεις δώσει το 1 στην γυναίκα σου.

Συμβαίνει κάτι .

Λες να παρω στο chat.

Πρέπει όμως να είναι και αυτή εκεί !

2 άτομα απικο και ας έχει δουλειά.

Ανήκουν στον ίδιο κωδικό πελάτη. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, nick.76 said:

Η Vodafone ποτέ δεν τα άφησε αιώνια. Τα περισσότερα γυρίζουν σε special γύρω στην 6ετία. Η Cosmote είναι αυτή που τα αφήνει με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kalitexnis_g said:

Η Vodafone ποτέ δεν τα άφησε αιώνια. Τα περισσότερα γυρίζουν σε special γύρω στην 6ετία. Η Cosmote είναι αυτή που τα αφήνει με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Τότε είμαι τυχερός που δεν γύρισε ακόμα σε Special τον Οκτώβριο κλείνω 10 χρόνια σε ένα φοιτητικό CU

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο έχει λάθη,

στους φοιτητές απαιτείται κάθε εξάμηνο ανανέωση

Και το ξεκαθάρισμα έχει αρχίσει εδώ και καιρό, όχι σε όλους αλλά - υποθέτω- σε αυτούς που ενεργοποιούν φοιτιτιτκα πακέτα πολύ συχνά

10 χρόνια και εδώ :) για να δούμε ελπίζω να μην κάτσει καμμία στραβή


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει πλέον μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα φοιτητικά και τα απλά πακέτα. 

Απεριόριστη ομιλία σε φοιτητικό έχει 12 ευρώ , ενώ σε απλό cu έχει 13.50. 

Οπότε δεν θα χάσω πολλά.

 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την περίπτωση

Εγώ παράδειγμα έχω κάβα πολλά γιγα που τα ροκανιζω και επειδή έχω φοτιτικα και από τα μεταπτυχιακά τα ροκανιζω εις τριπλούν :)

+ το εξάμηνο ανανέωση που εμένα με βολεύει

Οπότε εγώ θα χάσω :(

Υγ για την ακρίβεια θα χάσω ένα διότι είμαι ακόμα φοιτητής :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως, και εγω θα χασω γιατι χρησιμοποιω τα δωρεαν data απο το δωρο και το παρε να εχεις που ακομα οι συμφοιτητες που εβαλα τοτε μου δινουν αβερτα 500ΜΒ/μηνα, ωστε να κανω κλησεις voip και να βαζω καρτα αν βγαλει τπτ απεριοριστα η αν τελειωσουν τα δωρεαν ΜΒ ωστε να βαλω κανενα πακετο και να μαζευτουν παλι 🙂

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Το έχω 3 χρόνια τώρα αλλά το είχα ενεργοποιήσει για πιο φθηνά πακέτα κυρίως data

Εκανα ήδη απόσβεση απο τα λεφτά που είχα δώσει για την "διευκόλυνση"

Αλλά με το Liquid πλέον χάνεται ακόμα ενας λόγος για φοιτητικό και πλέον το γύρισα εκεί

Οπότε αν κοπεί δεν αλλάζουν πολλά εκτος τα 2-3 ευρώ παραπάνω τον μήνα 

Ο μόνος λόγος ειναι τα απεριόριστα αν είσαι μεσα στο campus 

Link to comment
Share on other sites

Από το 2014 το έχω ακόμα φοιτητικό. Δεν με έχουν ενοχλήσει ακόμα. Δεν είμαι φοιτητής πλέον και είμαι προετοιμασμένος να το χάσω ή να το μετατρέψω σε κάτι άλλο αρκεί να με συμφέρει. Έτσι και αλλιώς το ταΐζω κάθε μήνα. Άλιωτε 12 άλιωτε 15 ευρώ.

Edited by Vox
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αναννεώσεις τον χρόνο ομιλίας σου μέσω του cashback και να είσαι συνέχεια στο liquid και να μετακινείς την ημερομηνία στη μπάρα αναννέωσης;

Link to comment
Share on other sites

Στις 9/3 έληξε το πακέτο Combo M στο καρτοκινητό του γιου μου. Μπήκα για πρώτη φορά στο Liquid το ίδιο βράδυ, επέλεξα το πακέτο των 15€ το μήνα με ανανέωση στις 10/3.

Όντως στις 10/3 μετά τις 09.00 μπήκαν τα 15€ δώρο του πρώτου μήνα και έχω τον μικρό χαρούμενο 😊

Μπορώ πριν τις 10/4 που είναι η επόμενη ανανέωση να επιλέξω τη συνδρομή των 12€/μήνα χωρίς πρόβλημα / χωρίς άλλη χρέωση εκτός των 12€;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, geoponer said:

 

 

Μπορώ πριν τις 10/4 που είναι η επόμενη ανανέωση να επιλέξω τη συνδρομή των 12€/μήνα χωρίς πρόβλημα / χωρίς άλλη χρέωση εκτός των 12€;

Nαι φυσικά

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, blizard said:

Πρόσεξε πότε λήγει το υπόλοιπο σου (το κανονικό) γιατί οι 60 μερες δεν ανανεώθηκαν με το δώρο ... και επίσης αν βάλεις 15 ευρω αντι 12 θα εχεις απεριόριστη ομιλία . Για 3 ευρω που μάλιστα μπορεις να αγοράσεις με αυτά προιόντα από efood - efresh  αξίζει αν μιλάει.

Σε ευχαριστώ για τη σημείωση, θα έχω το νου μου να μη λήξει το υπόλοιπο.

Όσο για τα 15€, μας υπερκαλύπτουν και οι παροχές των 12 ευρώ οπότε τα επιπλέον είναι περιττά. Αυτό με τις αγορές δεν το έχω ψάξει ακόμα, αφού είναι το καρτοκινητό του μικρού.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...