Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

15 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Άνετα μπορείς. Φρόγκ με 120' στα 3 € και ίντερνετ από κάρτα Ευρώπης με 0,90/1gb/μήνα. Και κάτι λίγα με VoIP. Χρειάζεται βέβαια δικαρτο κινητό.

Και οικονομικότερη λύση κασμπακ και σκέτο VoIP.

Σωστή η @dimitroula10! Νομίζω ένα από τα 2 cu liquid, μόλις κοπεί το liquid, θα πάνε σε αυτή τη λύση (ένα νούμερο από Cu liquid θα γίνει esim.me/5ber + frog ). Εν ευθέτω χρόνω, βέβαια, ίσως έτσι γίνει και το 2ο, απλά χρειάζομαι και sms στο 2ο (ενώ στο 1ο που θα πάει 5ber+frog, δεν έχει ανάγκη από SMS).

Ευχαριστώ τον @HEO που το είχε προτείνει πριν κανά μήνα!

Κοινώς, λύσεις υπάρχουν.

Edited by nickolasemp
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, nickolasemp said:

Κοινώς, λύσεις υπάρχουν.

Πολυ σωστα, λυσεις υπαρχουν

SMS απο εφαρμογη MobileVoip σε VoipaLot

€ 0.079

https://www.voipalot.com/rates/sms-rates

ειναι μια λυση

προσωπικα αν κοπει το liquid μιας και εχω data στο πρωτο απο το φοιτιτικο
και 5ber στο δευτερο με esim εξωτερικου (1 GB χωρις ημερομηνια ληξης)

παω σφαιρα στο VoipaLot

οι σημαντικες κλησεις με callback οι αλλες στο απλο

και σαν δευτερη Telz, δοκιμασμενη και αξιζει

σαν τριτη λυση viber out

+

να προσθεσω οτι αν καποιος εχεις mycosmos μπορει να το χρησιμοποιησει

δουλευει μια χαρα για SMS και ειναι τζαμπα ακομα
αν και πλεον δεν κανει νεες εγρραφες

και καποια νουμερα εξωτερικου εχουν καλες τιμες για συντομες κλησεις

π.χ. το κυπριακο μου χρεωνει 0,09 € το λεπτο και 0,03 το SMS

επισης το ελληνικο νουμερο της InterTelecom με 0.10 € το λεπτο ειναι μια λυση

χρεωνει ομως 0.03 τις εισερχομενες

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nickolasemp said:

απλά χρειάζομαι και sms στο 2ο (ενώ στο 1ο που θα πάει 5ber+frog, δεν έχει ανάγκη από SMS).

Βεβαίως μπορείς να στείλεις ΣΜΣ με το VoIP, δυστυχώς για την ώρα μόνο λατινικά και στο smsbox gr κανονικά Ελληνικά και δωρεάν μέχρι 20. Αν χαλάς περισσότερα δίνει δυνατότητα αγοράς πολλών με 0,05€ το σμς. Αν διαγράψεις τον λογαριασμό φτιάχνεις αμέσως καινούργιο με τα ίδια στοιχεία για άλλα 20 δωρεάν κλπ. Εδώ Έχει και εφαρμογή μπορείς να στείλεις και μέσω μέιλ.

Τα έχουμε πει 100 φορές.😁

3 ώρες πριν, HEO said:

Πολυ σωστα, λυσεις υπαρχουν

SMS απο εφαρμογη MobileVoip σε VoipaLot

€ 0.079

0,064

Link to comment
Share on other sites

@HEO & @dimitroula10 είστε φοβεροί!

offtopic: Να ρωτήσω, κάπου είχα διαβάσει για έναν codec ότι δουλεύει στο VoIP σε mobile εφαρμογές καλύτερα κι υποστηρίζεται από πολλούς, αν και δεν είναι γνωστός. Με αυτή την πληροφορία, μπορεί να κλείσει το όλο εγχείρημα καλά. Θυμάται κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα αυτά τα voip όμως όταν παίρνω τηλέφωνο κάποιον, τι νούμερο εμφανίζεται σε αυτόν; Γιατί αν είναι εξωτερικού δεν θα με βολεύει. Το Skype για παράδειγμα εμφανίζει το δικό σου (απ'ότι λέει) στους άλλους αλλά είναι ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω για τουλάχιστον 2 χρόνια χρησιμοποιούσα calling credit.Δεν λέω έκανα την δουλειά μου απλά ήταν λίγο κουραστικό όταν μιλαγες με κινητά υπηρχε μια ελάχιστη καθυστέρηση.Σε σταθερά ήταν οκ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nickolasemp said:

@HEO & @dimitroula10 είστε φοβεροί!

offtopic: Να ρωτήσω, κάπου είχα διαβάσει για έναν codec ότι δουλεύει στο VoIP σε mobile εφαρμογές καλύτερα κι υποστηρίζεται από πολλούς, αν και δεν είναι γνωστός. Με αυτή την πληροφορία, μπορεί να κλείσει το όλο εγχείρημα καλά. Θυμάται κανείς;

https://myphone.gr/forum/topic/162469/?do=findComment&comment=7268070

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nickolasemp said:

@HEO & @dimitroula10 είστε φοβεροί!

offtopic: Να ρωτήσω, κάπου είχα διαβάσει για έναν codec ότι δουλεύει στο VoIP σε mobile εφαρμογές καλύτερα κι υποστηρίζεται από πολλούς, αν και δεν είναι γνωστός. Με αυτή την πληροφορία, μπορεί να κλείσει το όλο εγχείρημα καλά. Θυμάται κανείς;

αν καταφερεις και βρεις το G-729 κανει δουλιτσα αλλα στο zoiper το πουλουσανε 8 ευρω

δεν ξερω τι ισχυει τωρα

 

2024-06-16_11-02-34.png.591139c1ba785eed76a1d8f84e8fc657.png

 

12 ώρες πριν, dimitroula10 said:

0,064

Χωρις ΦΠΑ  η τιμη που εγραψες

Με ΦΠΑ η τιμη που εγραψα

και ναι εχουν ελληνικα (ακομα και μικρα τονουμενα) τα SMS σε εφαρμογες με VOIP αλλα δεν εχουν πολλες φορες σωστο ονομα αποστολεα 

οποτε πρεπει να ενσωματωσεις μια υπογραφη για να ξερει ο αλλος ποιος εστειλε tο μηνυμα

ισως φανει μπερδεμα για πολλους αυτο, αλλα εχει χρησιμοτητα

-----

επισης για αυτους που ρωτησαν, μπορεις να βαλεις μεχρι 5 νουμερα και να επιλεγεις ποιο θα εμφανιζεται οταν περνεις τηλεφωνο αναλογα τι επιθυμεις ή να το εχεις μονιμα σε ενα

ακομα μπορεις να εχεις ιδιο λογαριασμο σε πολλα τηλεφωνα (συγγενων π.χ.)

οπως εγραψα το καλυτερο σε ποιοτητα ειναι το callback, χρεωνεται διπλη κληση αλλα ειναι μια χαρα και δεδομενη της φθηνης τιμης αξιζει, αν το συνιθησεις ειναι ΟΚ

κοιταξτε και την εφαργογη TELZ κανει δουλιτσα και εχει καλη ποιοτητα

ελπιζω ολα αυτα να μην χρειαστουν και να μην εχουμε διακοπτη στο liquid

 

 

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, dimitroula10 said:

Φο-βε-ρή! 🙇‍♂️
iLBC codec for the win!!

28 minutes ago, HEO said:

αν καταφερεις και βρεις το G-729 κανει δουλιτσα αλλα στο zoiper το πουλουσανε 8 ευρω

δεν ξερω τι ισχυει τωρα

 

2024-06-16_11-02-34.png.591139c1ba785eed76a1d8f84e8fc657.png

 

Χωρις ΦΠΑ  η τιμη που εγραψες

Με ΦΠΑ η τιμη που εγραψα

και ναι εχουν ελληνικα (ακομα και μικρα τονουμενα) τα SMS σε εφαρμογες με VOIP αλλα δεν εχουν πολλες φορες σωστο ονομα αποστολεα 

οποτε πρεπει να ενσωματωσεις μια υπογραφη για να ξερει ο αλλος ποιος εστειλε tο μηνυμα

ισως φανει μπερδεμα για πολλους αυτο, αλλα εχει χρησιμοτητα

-----

επισης για αυτους που ρωτησαν, μπορεις να βαλεις μεχρι 5 νουμερα και να επιλεγεις ποιο θα εμφανιζεται οταν περνεις τηλεφωνο αναλογα τι επιθυμεις ή να το εχεις μονιμα σε ενα

ακομα μπορεις να εχεις ιδιο λογαριασμο σε πολλα τηλεφωνα (συγγενων π.χ.)

οπως εγραψα το καλυτερο σε ποιοτητα ειναι το callback, χρεωνεται διπλη κληση αλλα ειναι μια χαρα και δεδομενη της φθηνης τιμης αξιζει, αν το συνιθησεις ειναι ΟΚ

κοιταξτε και την εφαργογη TELZ κανει δουλιτσα και εχει καλη ποιοτητα

ελπιζω ολα αυτα να μην χρειαστουν και να μην εχουμε διακοπτη στο liquid

 

 

Σε ευχαριστώ, αλλά γιατί να δώσω g.729 ενώ ο iLBC είναι δωρεάν και σχετικά καλός;

Θα δω ποιότητα και αθ δοκιμάσω.

Αυτό με τα νούμερα το έχω δοκιμάσει κι εγώ και με βλέπουν σαν το σταθερό μου (καλή φάση και για σταθερά, π.χ.  εάν έχεις ένα σπίτι της ίδιας ευρύτερης οικογένειας με 2,3,4 διαμερίσματα. Εμείς έχουμε μία σύνδεση πλέον ιντερνετ και τα τηλέφωνα πλέον παίζουν με voipalot και  Gigaset IP Premium 100A Go με τη βασούλα του).

Callback στο play store δεν την βρίσκω. Telz βάζεις και το δικό σου VoIP ή έχει μόνο τα δικά της rates?

 

Edited by nickolasemp
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, nickolasemp said:

Φο-βε-ρή! 🙇‍♂️
iLBC codec for the win!!

το ζητημα ομως ειναι να το υποστηριζει η εφαρμογη του κινητου

+

εψαξα και στο zoiper premium που εχω το εχει, το ενεργοποιησα αφου ειναι και τζαμπα, για να δουμε

18 minutes ago, nickolasemp said:

Callback στο play store δεν την βρίσκω. Telz βάζεις και το δικό σου VoIP ή έχει μόνο τα δικά της rates?

το callback εννοω του γραφεις πιο τηλεφωνο θελεις να παρεις, και σε παιρνουν αυτοι τηλεφωνο και σε συνδεουν. Ετσι δεν υπαρχει ουσιαστικα voip αλλα κληση μεσω τηλεφωνου. Η ποιοτητα ειναι πολυ καλη και δεν υπαρχουν καθυστερησεις.

η TELZ εχει δικη της εφαρμογη και δεν μπορεις να βαλεις καποιο αλλο codec

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, HEO said:

ισως φανει μπερδεμα για πολλους αυτο, αλλα εχει χρησιμοτητα

Ίσως; 🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, glofiish said:

Έχω για τουλάχιστον 2 χρόνια χρησιμοποιούσα calling credit.Δεν λέω έκανα την δουλειά μου απλά ήταν λίγο κουραστικό όταν μιλαγες με κινητά υπηρχε μια ελάχιστη καθυστέρηση.Σε σταθερά ήταν οκ

Νομίζω το lag έχει να κάνει περισσότερο εν τέλει με την εφαρμογή παρά με την υπηρεσία. Είχα voipmove και από το κινητό είχε ένα αρχικό θέμα όπου δεν σε άκουγαν για 2 δεύτερα, ενώ από το gigaset δούλευε αμέσως. Ίσως είναι το ίδιο και με το γενικό lag που είχες στα κινητά, idk.

Εάν το CU liquid δεν συνεχιστεί, νομίζω θα δοκιμάσουμε περισσότεροι, περισσότερα 😉

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sou_d said:

Ίσως; 🤣🤣🤣🤣

:)

ολα ειναι απλα στην ζωη

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, HEO said:

🙂

ολα ειναι απλα στην ζωη

Ναι αλλά το πιο δύσκολο είναι να είσαι απλός; 😀

Link to comment
Share on other sites

Για σε ολους, να ρωτήσω απο το περίπτερο τι ποσο καρτα μπορεις να παρεις, συγκεκριμένα μπορεις να παρεις των 16€, η μονο 15€ και μετα 20€ ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, SanAndreas said:

Για σε ολους, να ρωτήσω απο το περίπτερο τι ποσο καρτα μπορεις να παρεις, συγκεκριμένα μπορεις να παρεις των 16€, η μονο 15€ και μετα 20€ ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

13 ευρώ,15 ευρώ και 20 ευρώ. Αν είσαι τυχερός μπορεί να έχει και 16 ευρώ 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, nickolasemp said:

iLBC codec for the win!

 

το δουλεψα λιγο το iLBC στο Zoiper, δεν μπορω να πω οτι εκανε καμμια διαφορα

Voip κλησεις απο την εφαρμογη MobileVoip που δινει η VoipAlot ειναι καλυτερες

μπορει να μην καθεται καλα

σε τελικη αναλυση στην μετα Liquid εποχη βλεπω να χρησιμοποιω callback

ενδεικτικες τιμες για οποιον τον ενδιαφερει

voipalot
0.039 connection fee
0005 + 0.005 = 0.01

Συνολο 0.049 οποτε

1 λεπτό 0.049
5 λεπτά 0.089
10 λεπτά 0.139

Αντιστοιχα στο Telz 
1 λεπτό 0.032
5 λεπτά 0.16
10 λεπτά 0.32

+

να προσθεσω οτι στο callback ο χρονος μετραει απο τοτε που δεχτεις την κληση, δηλαδη ακομα και αν ο αλλος ΔΕΝ απαντησει εσυ θα χρεωθεις 1 λεπτο ομιλιας

 

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ο λαός απαιτεί να παραμείνει ενεργό το liquid για εμας που ήδη το έχουμε τελεία και παύλα 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, HEO said:

voipalot
0.039 connection fee
0005 + 0.005 = 0.01

Ξέχασες ότι με 2€ τον μήνα σου δίνει απεριόριστα προς Ελλάδα και μερικές άλλες χώρες και ισχύει για περισσότερους χρήστες. Αυτό είναι το πλεονέκτημα. Πρέπει όμως να βάλεις αυτόματη ανανέωση άμα πέσει κάτω από 1€. Ισχύει ακόμα και από σταθερό σε μερικές χώρες εκτός της Ελλάδας.

4 ώρες πριν, HEO said:

Voip κλησεις απο την εφαρμογη MobileVoip που δινει η VoipAlot ειναι καλυτερες

Το κακό είναι ότι η μαμά εφαρμογή δεν επιτρέπει ηχογράφηση κλήσεων, ενώ οι άλλες έχουν όπως και τηλεδιάσκεψη με 3.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, nickolasemp said:

Εάν το CU liquid δεν συνεχιστεί, νομίζω θα δοκιμάσουμε περισσότεροι, περισσότερα 😉

Ε, όχι και περισσότεροι.. εδώ το liquid και βέλαξε ως που να μας πείσει να το δοκιμάσουμε ο Blizard.

Κι εγώ μετά το liquid εγκαταλείπω την προσπάθεια των δοκιμών. Κουράστηκα. Θα αράξω στη frog τουλάχιστον να πληρώνω αλλά να έχω δίκτυο.

Άσε που οι πραγματικές μου ανάγκες στην επικοινωνία είναι ελάχιστες..

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, HEO said:

το δουλεψα λιγο το iLBC στο Zoiper, δεν μπορω να πω οτι εκανε καμμια διαφορα

Voip κλησεις απο την εφαρμογη MobileVoip που δινει η VoipAlot ειναι καλυτερες

Δεν έκανε διαφορά, αλλά είναι δωρεάν σε αρκετές εφαρμογές.

Thx για την πληροφορία για το Mobilevoip.

8 ώρες πριν, HEO said:

σε τελικη αναλυση στην μετα Liquid εποχη βλεπω να χρησιμοποιω callback

...

+

να προσθεσω οτι στο callback ο χρονος μετραει απο τοτε που δεχτεις την κληση, δηλαδη ακομα και αν ο αλλος ΔΕΝ απαντησει εσυ θα χρεωθεις 1 λεπτο ομιλιας

 

Στέλνεις link του callback please?

 

8 ώρες πριν, HEO said:

ενδεικτικες τιμες για οποιον τον ενδιαφερει

voipalot
0.039 connection fee
0005 + 0.005 = 0.01

Συνολο 0.049 οποτε

1 λεπτό 0.049
5 λεπτά 0.089
10 λεπτά 0.139

Αντιστοιχα στο Telz 
1 λεπτό 0.032
5 λεπτά 0.16
10 λεπτά 0.32

Το Telz(link here) φαίνεται αρκετά πιο ακριβό στην τελική. Είναι στα 1,7¢€/min

image.thumb.png.54653baeaa4bc01e75ac508c3edf44d9.png

Νομίζω κάνεις λάθος στο voipaLot. Δεν έχει connection fee εάν είσαι με VoIP (https://www.voipalot.com/instructions/phone_to_phone). Αυτό που λες είναι μια υπηρεσία να σε καλέσουν και εσένα και τον/την άλλον/άλλη και έτσι να μη σετάρεις καμία εφαρμογή ή συσκευή (από το site -> To setup a call, VoipaLot will first dial YOUR phone number. As soon as you pick it up, we will dial the other number and you can start talking.).

Από τον λογαριασμό μου στο voipalot σε κινητά και σταθερά είναι 0.6¢€/min:

image.thumb.png.e78aa9681cd52f27e98112da0ab72991.png

Ενδεικτικά από το λογαριασμό μου:

Duration     Charge
00:01:53     0.010 €
00:03:34     0.020 €
00:00:18     0.005 €
00:02:44     0.015 €
00:03:28     0.020 €
00:02:09     0.015 €
00:01:02     0.010 €
00:03:43     0.020 €
00:02:20     0.015 €
00:00:20     0.005 €
00:03:33     0.020 €
00:14:16     0.075 €

4 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Ξέχασες ότι με 2€ τον μήνα σου δίνει απεριόριστα προς Ελλάδα και μερικές άλλες χώρες και ισχύει για περισσότερους χρήστες. Αυτό είναι το πλεονέκτημα. Πρέπει όμως να βάλεις αυτόματη ανανέωση άμα πέσει κάτω από 1€. Ισχύει ακόμα και από σταθερό σε μερικές χώρες εκτός της Ελλάδας.

Το κακό είναι ότι η μαμά εφαρμογή δεν επιτρέπει ηχογράφηση κλήσεων, ενώ οι άλλες έχουν όπως και τηλεδιάσκεψη με 3.

Αυτό! Το κάνουν οι περισσότερες εταιρείες.

Πρέπει να μιλάς πάνω από 400 λεπτά ομιλίας βέβαια το μήνα για να συμφέρει. Στο δικό μου λογαριασμό του σταθερού, δεν ξεπερνώ ποτέ τις 2 ώρες.

 

Edited by nickolasemp
added rates
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Teiresias_ said:

Ε, όχι και περισσότεροι.. εδώ το liquid και βέλαξε ως που να μας πείσει να το δοκιμάσουμε ο Blizard.

Κι εγώ μετά το liquid εγκαταλείπω την προσπάθεια των δοκιμών. Κουράστηκα. Θα αράξω στη frog τουλάχιστον να πληρώνω αλλά να έχω δίκτυο.

Άσε που οι πραγματικές μου ανάγκες στην επικοινωνία είναι ελάχιστες..

Εγώ θεωρώ ότι τα καρτοκινητά πλέον είναι ασύμφορα όλα. Για εμένα αν βάζεις από 2 κάρτες το μήνα και παραπάνω αξίζει συμβόλαιο με όλα απεριόριστα. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikolas14 said:

Εγώ θεωρώ ότι τα καρτοκινητά πλέον είναι ασύμφορα όλα. Για εμένα αν βάζεις από 2 κάρτες το μήνα και παραπάνω αξίζει συμβόλαιο με όλα απεριόριστα. 

Εγώ βάζω μία το τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου ήρθε διακοπές για 2 εβδομάδες και έχει βουλγαρικό αριθμό 359....

Ξέρω ότι όταν τον καλώ θα πληρώνω 0.24€ ανά 1'.

Υπάρχει άλλη λύση?

Δεν έχει Viber 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...