Jump to content

Mio P350 και Mio P550


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θελω να αγοράσω μια εξωτερική κεραία gps για το αυτοκίνητο και το 550 μου.....

μπορειτε να μου προτείνεται κάποια;;

διαβαζω για bluetooth και μη κεραίες και εχω χάσει το μπούσουλα...

 

 

Όσον αφορα το παραπάνω δεν ξέρει κανείς να μου πει ??

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Link to comment
Share on other sites

 

nemesis μία τέτοια κεραία παράγγειλα και εγώ προχτές για λυθεί η κακή λήψη του GPS μέσα στο αυτοκίνητο λόγω αθερμικού παρμπρίζ (Citroen C4)

Link to comment
Share on other sites

nemesis μία τέτοια κεραία παράγγειλα και εγώ προχτές για λυθεί η κακή λήψη του GPS μέσα στο αυτοκίνητο λόγω αθερμικού παρμπρίζ (Citroen C4)

 

Τί εννοείς ΑΘΕΡΜΙΚΟΥ παρμπρίζ????

 

Πώς ξέρω αν και το δικό μου Astra του 1996 έχει κάτι τέτοιο??

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τί εννοείς ΑΘΕΡΜΙΚΟΥ παρμπρίζ????

 

Πώς ξέρω αν και το δικό μου Astra του 1996 έχει κάτι τέτοιο??

 

Einai mia membrani pou exoun ta gallika (Peugeot, Citroen, Renault) kai dimiourgei problima sto sima tou GPS. Esena den einai galliko! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Einai mia membrani pou exoun ta gallika (Peugeot, Citroen, Renault) kai dimiourgei problima sto sima tou GPS. Esena den einai galliko! ;)

 

Ακριβώς. Μην φανταστείς ότι δεν πιάνει καθόλου σήμα. Σε μέρα με καθαρό ουρανό "κλειδώνει" 4-5 δορυφόρους αλλά με συννεφιά ή σε διαδρομή που δεν έχεις ιδέα που πας, τα πράγματα είναι απελπιστικά

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς ΑΘΕΡΜΙΚΟΥ παρμπρίζ????

 

Πώς ξέρω αν και το δικό μου Astra του 1996 έχει κάτι τέτοιο??

δεν έχει το δικό σου....:)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους.

είμαι νέος στην παρά και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

μπορεί το mio p350 να έχει με κάποιο εξάρτημα ασύρματο internet ή μόνο

ενσύρματο;(νομίζω δηλαδή ότι έχει ενσύρματο internet).

ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημέρα σε όλους.

είμαι νέος στην παρά και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

μπορεί το mio p350 να έχει με κάποιο εξάρτημα ασύρματο internet ή μόνο

ενσύρματο;(νομίζω δηλαδή ότι έχει ενσύρματο internet).

ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

 

http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=132725

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει το δικό σου....:)

Ένα αθερμικό ή αλλιώς θερμομονωτικό παρμπρίζ ενδέχεται να έχει κάπου επάνω του την ένδειξη IR! Ουσιαστικά έχει ένα λεπτό μεταλλικό φίλτρο υπεριώδους ακτινοβολίας.

Είναι αλήθεια ότι είναι καινούργιο φρούτο και μάλλον απίθανο να υπάρχει σε Opel του 96.

Πολλοί κάτοχοι νέων Γαλλικών αυτοκινήτων διαμαρτύρονται για την κακή λήψη του GPS τους. Φημολογείται ότι τα περισσότερα Γαλλικά μοντέλα έχουν standard θερμομονωτικό παρμπρίζ.

Προσωπικά έβαλα σαν optinal τέτοιο παρμπρίζ στο VW μου και μπορώ να σχολιάσω ότι:

Α) Tο P550 μου δούλευε πολύ ικανοποιητικά.

Β) Αυτά τα παρμπρίζ έχουν ένα “παράθυρο” (περιοχή χωρίς μεταλλικό φίλτρο) στο ύψος του μεσαίου καθρέπτη ώστε να μπορούν συσκευές όπως GPS και κινητά να λειτουργήσουν.

YO!
Link to comment
Share on other sites

 

καλημέρα φίλε μου και ευχαριστώ πάρα πολύ!

με έσωσες.μια ακόμα ερώτηση όμως.

απ' ότι κατάλαβα θα πρέπει να βγάζεις την άλλη κάρτα sd και να βάζεις αυτή με το wifi.

θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα τότε με τα προγράμματα που θα τρέχουν εκείνη τη στιγμή στη συσκευή;

είμαι λιγάκι νεούδι με αυτά και τώρα μαθαίνω.

πάντως σ' ευχαριστώ πολύ για μια ακόμη φορά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημέρα φίλε μου και ευχαριστώ πάρα πολύ!

με έσωσες.μια ακόμα ερώτηση όμως.

απ' ότι κατάλαβα θα πρέπει να βγάζεις την άλλη κάρτα sd και να βάζεις αυτή με το wifi.

θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα τότε με τα προγράμματα που θα τρέχουν εκείνη τη στιγμή στη συσκευή;

είμαι λιγάκι νεούδι με αυτά και τώρα μαθαίνω.

πάντως σ' ευχαριστώ πολύ για μια ακόμη φορά!!!

 

Oti exeis stin karta... den tha sou trexei ean tin exeis bgalei. Ean sou einai toso aparaitito to Wifi tha sou proteina na to dwseis kai na pareis ena P550. Peripou ta idia xrimata tha sou bgei.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μια ακόμα ερώτηση όμως.

απ' ότι κατάλαβα θα πρέπει να βγάζεις την άλλη κάρτα sd και να βάζεις αυτή με το wifi.

θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα τότε με τα προγράμματα που θα τρέχουν εκείνη τη στιγμή στη συσκευή;

 

Ακριβώς επειδή αυτή η κάρτα δεν έχει αποθηκευτικό χώρο και πρέπει να βγάζεις την κανονική κάρτα SD για να την χρησιμοποιήσεις, θα πρέπει να εγκαταστήσεις στην μνήμη του Μιο σου όσα προγράμματα είναι σχετικά με το internet και το WiFi γενικότερα. Αυτό έχω κάνει εγώ στο δικό μου 350 και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Όσα προγράμματα έχεις εγκαταστήσει στην κάρτα SD δεν θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν όταν βάλεις την καρτα Wifi... :(

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο( athanaso77 & geoponer ).

Αυτό ακριβώς έψαχνα και εγώ ( p550 ) αλλά δεν πρόλαβα να βρώ αφού σε όλα τα site που κοίταξα δεν υπήρχε διαθέσιμο.σε άλλα ήταν πολύ ακριβό.δεν πειράζει όμως διότι

δεν με καίει και πολύ το ασύρματο internet.απλώς με ικανοποιεί το γεγονός ότι έστω και δυνητικά θα έχω τη δυνατότητα και με το p350 να έχω ασύρματο internet, μέσω αυτής της κάρτας wifi.

και κάτι ακόμη.

ένας φίλος μου έχει το p550 και δεν μπορεί να πραγματοποιήσει σύνδεση στο internet μέσω ασύρματου ρούτερ που διαθέτει(δώρο με το πακέτο της conn-x και μάρκας phillips).έχει όμως πραγματοποιήσει σύνδεση μέσω άλλου ρούτερ(δεν το είχε κλειδωμένο ο κάτοχός του).τι λέτε να φταίει;

σας ευχαριστώ για μια ακόμη φορά και περιμένω την απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, να αναφέρω με χαρά πως το κόλπο με το SKTools για την απενεργοποίηση του ActiveSync και η διαγραφή της σύνδεσης με PC λειτουργεί άψογα και διατηρεί την μπαταρία σε υψηλά επίπεδα. Απίστευτα ψηλά, θα έλεγα.

 

Ευχαριστώ για την προώθηση του τρικ και το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους. Επιτέλους, το P550 δεν πεθαίνει εντός 24ώρου από μπαταρία..... :D :D

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, να αναφέρω με χαρά πως το κόλπο με το SKTools για την απενεργοποίηση του ActiveSync και η διαγραφή της σύνδεσης με PC λειτουργεί άψογα και διατηρεί την μπαταρία σε υψηλά επίπεδα. Απίστευτα ψηλά, θα έλεγα.

 

Ευχαριστώ για την προώθηση του τρικ και το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους. Επιτέλους, το P550 δεν πεθαίνει εντός 24ώρου από μπαταρία..... :D :D

βασικά με το sktools το πατσάρεις για να μη σου ανοίγει μαζί με το destinator, για να μη σου ανοίγει συνέχεια το active sync αρκεί να κάνεις αυτό

 

http://www.mio-tech.be/Faqs/index.php?action=artikel&cat=386023&id=351&artlang=en

Link to comment
Share on other sites

βασικά με το sktools το πατσάρεις για να μη σου ανοίγει μαζί με το destinator, για να μη σου ανοίγει συνέχεια το active sync αρκεί να κάνεις αυτό

 

http://www.mio-tech.be/Faqs/index.php?action=artikel&cat=386023&id=351&artlang=en

 

Τελικά τι από τα δύο;

έκανα το δεύτερο( όχι με το SKtools ).

χρειάζεται και το τρικ με το SKtools;

 

έχω μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να περάσω το patch της Mio για την μπαταρία αλλά διαβάζω στην σελίδα τους εδώ :

  • How to install the patch?
  • download the patch by clicking on the button above. Select the language your operating system is in
  • unzip the file to the root (this means top level) of an empty SD card
  • insert the SD card in your PDA
  • Via start/programs/file explorer go to the folder of the SD card
  • double click on MioUpdatePackages.exe
  • follow the instructions on the screen.

Άδεια κάρτα οπωσδήποτε; :confused:

Link to comment
Share on other sites

να έχει χώρο γενικότερα για να αποσυμπιέσει τα αρχεία που χρειάζεται....αν δεν είναι και άδεια δεν τρέχει τιποτα....
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι από τα δύο;

έκανα το δεύτερο( όχι με το SKtools ).

χρειάζεται και το τρικ με το SKtools;

 

έχω μπερδευτεί.

το κολπάκι με το sktools είναι για να μη σου ανοίγει το active sync όταν τρέχεις το destinator....συγχρονίζει το gps, ανανεώνει την ώρα και όταν γίνεται αλλαγή ώρας ανοίγει το active sync

Link to comment
Share on other sites

το κολπάκι με το SKtools κάνει και για το p350;

το έκανα αλλά δεν μου έβγαζε τό αρχείο που πρεπει να απενεργοποιήσεις με το όνομα που περιγράφεται στη διαδικασία που υπάρχει σε αυτό το τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το κολπάκι με το SKtools κάνει και για το p350;

το έκανα αλλά δεν μου έβγαζε τό αρχείο που πρεπει να απενεργοποιήσεις με το όνομα που περιγράφεται στη διαδικασία που υπάρχει σε αυτό το τοπικ.

 

Kanonika kanei kai gia to P350 kai gia oles tis syskeves tou eidous.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ok φίλε μου.

το έκανα αλλά πρέπει να επιλέξεις για απενεργοποίηση ένα αρχείο ονόματι

calnot.exe με τα χαρακτηριστικά

'' start if time changes ".

είναι λιγάκι διαφορετική η διαδικασία απ' ότι αυτή που περιγράφεται για το p550 αλλά δεν δυσκολεύτηκα να το κάνω.να 'σαι καλά φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα στα χέρια μου την εξωτερική κεραία για το p550.

Για να δουλεύει το destinator με αυτή και όχι με την εσωτερική ποια θύρα πρέπει να ρυθμίσω? Απαιτείται κάποια άλλη ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...