Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα αρχίσει πάλι νέος κύκλος αντιπαραθέσεων? Κακό wifi - καλό καλώδιο utp?

 

Δεν ξέρω αν τελικά η ακτινοβολία wifi είναι επικίνδυνη και κατά πόσο είναι, πάντως καλό είναι ότι μπορείς να αποφύγεις - απόφυγέ το. Έχεις που έχεις το router του γείτονα, τις κεραίες της κινητής, τα καλώδια της ΔΕΗ κτλ κτλ, καλό είναι να μην έχεις και extra ακτινοβολία μέσα στο σπίτι σου ή αν δεν μπορείς να το αποφύγεις τουλάχιστον να περιορίσεις την χρήση της.

 

Έτσι εγώ για παράδειγμα επιλέγω πλέον το κινητό τηλέφωνο με κύριο γνώμονα το χαμηλό SAR, το ασύρματο DECT τηλέφωνο το απέφυγα καθώς έχω βάλει σταθερό τηλέφωνο σε κάθε δωμάτιο.

 

Το wifi ρούτερ δεν το γλύτωσα δυστυχώς, λόγω απόστασης γραφείου - πρίζας τηλεφώνου, πλην όμως το σβήνω όταν δεν το χρησιμοποιώ και στην πρώτη (οικονομική) ευκαιρία θα καταφύγω σε λύση ethernet over the plug για να συνδέω το pc στο router.

 

@adomax :

Tώρα αν το καλώδιο είναι ένα μέτρο κάτω από τα πόδια δεν πειράζει, σημασία έχει το stick να είναι κάπως μακριά από το σώμα καθώς όλη η ακτινοβολία είναι στο stick. Οπότε αν έχεις το stick εκτός σπιτιού ακόμα καλύτερα.

Όσο για το καλώδιο, εγώ όταν έμενα Τρίκαλα όπου έχει free Internet όλη η πόλη, είχα ένα stick με βάση (το οποίο είχε καλώδιο 1m) και μια προέκταση USB 5m (όχι παραπάνω!!!) και έπιανε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ζουμε σε εναν κοσμο που ολα λειτουργουν με βαση την ακτινοβολια...παντα θα αναρωτιομαστε και παντα θα αμφιβαλουμε...ετσι και με το bt και με τα ασυρματα τηλ...και αλλα πολλα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικό!! Πήγα χθές στα πεθερικά μου και έρχεται η πεθερά μου έντρομη και μου λέει :

Το ρημάδι το Internet εκπέμπει ραδιενέργεια !!! Το άκουσα που το έλεγε χθες ένας στη τηλεόραση !!! Βγάλτο από το computer θα γεμίσει ραδιενέργεια το παιδί !!!!!

Άντε να εξηγήσεις ότι κατα πάσα πιθανότατα έλεγε για τα WLAN του σπιτιού και όταν σε λίγο καιρό βάλω καλώδια δεν θα έχω ακτινοβολία στο σπίτι.

 

Όοοχιιι δεν ξέρεις εσύ, εγώ άκουσα ότι όλα τα internet έχουν ακτινοβολία !!

 

Τι να εξηγήσεις τώρα???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν οι ασύρματες επικοινωνίες όπως για παράδειγμα και το bluetooth εκπέμπουν μέσω της μη αδειοδοτημένης ζώνης συχνοτήτων η οποία είναι 2.4 GHz.Να φανταστείται πως ακόμα και οι συχνότητα του ραδιοφώνου FM εκπέμπει μέσω αυτής της ζώνης.Πιστεύω πως για να υπάρχει μία τέτοια ζώνη πρέπει λογικά να είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια που ορίζουν τα πρότυπα ISO.Παιδιά αυτά γνωρίζω όσον αφορά τις ασύρματες επικοινωνίες.Ελπίζω να βοήθησα λίγο!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο που πρεπει να σας προβληματιζει δεν ειναι το wifi αλλα το κινητο...

Το κινητο εκπέμπει περιπου 2W!!! και ειναι διπλα στο αυτι.... ενω στα ρουτερ το Wi-Fi ειναι στα 100mW συμφωνα με ETSI 300-324 και να ξερετε οτι ενα μετρο μακρια απο την κεραια του ρουτερ η εκπομπη που μετριεται σε dB εξασθενει σημαντικα!

 

μην φοβαστε το wifi...

Link to comment
Share on other sites

Έρευνες θα βρεις πολλές και ότι κάνει κακό και ότι δεν κάνει. Ο καθένας επιστήμονας υποστηρίζει τα δικά του. Το θέμα είναι να συμβιβαστούμε με την τεχνολογία των κινητών, των DECT, των WLAN και να κάνουμε χρήση όσο ακριβώς χρειαζόμαστε και αν μπορούμε να βρούμε εναλλακτικές/περιοριστικές λύσεις να το κάνουμε. Π.χ.

Πήρες τηλ με υψηλό SAR?Bάλε handsfree, μην μιλάς πολύ κλπ

Αντί για DECT αν μπορείς βάλε σταθερό σε κάθε δωμάτιο αν υπάρχει εγκατάσταση και μπορείς να το αποφύγεις.

Άναβε το Wifi όσο το χρειάζεσαι και όχι όλη την διάρκεια της μέρας κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τα ασύρματα τηλέφωνα (τα σταθερά...) ακτινοβολούν?

 

Αυτό που θα με ενδιέφερε είναι αν υπάρχει κάποιος αντίστοιχος δείκτης με το SAR για αυτά τα τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Το Ν95 έχει αρκετά χαμηλό (0.58). Επίσης άλλα που σκέφτομαι τα Mitac Mio A702 (0.49) και Samsung SPH-I900 Omniα (0.67).

 

Τα περισσότερα δημοφιλή HTC όπως Τουch Cruise, Diamond κτλ έχουν γύρω στο 0.90 αν σε ενδιαφέρουν.

 

:)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα samsung f700v και έχει το χαμηλότερο sar που έχω δει ποτέ!

Γράφει ότι στο αφτί έχει μέγιστο sar 0,079W/Kg και στο σώμα μέγιστο 0,316 W/Kg. Δεν έχει γίνει λάθος, καλά διαβάσατε έχει sar κάτω από 0,1 με επιτρεπτό όριο το 2,0.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καιρό να γράψω κάτι εδώ και θα ήθελα να συμβάλλω κι εγώ στην ενημέρωση.

Πράγματι υπάρχει μεγάλη αναταραχή με τις ακτινοβολίες που δεν εντοπίζονται μόνο στα κινητά. Ενδεικτικά αναφέρω τα ασύρματα τηλ., τηλεοράσεις, οθόνες (ακόμη και plasma-μην μου πείτε ότι δεν έχουν φώσφορο, άρα ραδιενέργεια έστω και πολύ μικρή), φούρνους μικροκυμάτων, λάμπες φθορισμού, ραντάρ και ασύρματες επικοινωνίες (αστυνομία, στρατός, ταξιτζήδες, νταλικέρηδες, παρακολούθησης βρεφών), τις περισσότερες ηλεκτρονικές συσκευές κλπ.

Χωρίς υστερίες και με σύνεση αγόρασα πριν από ένα χρόνο το Nokia 6290 (clumshell) κυρίως διότι είχε SAR 0,54. Μετά την αγορά μου έλεγε το manual να μην καλύπτω το σημείο που ενώνεται η οθόνη με το πληκτρολόγιο (μεντεσές) γιατί εκεί είναι η κεραία του BT, και ούτε το σημείο που μιλάω (μικρόφωνο) γιατί εκεί βρίσκεται η κανονική κεραία του.

Και ΕΡΩΤΩ: Πόση ακτινοβολία απορροφώ στον λαιμό μου ή κοντά στο στόμα που βρίσκεται η κανονική κεραία? Γι αυτό έχει χαμηλό SAR? Επειδή το μετράνε σε απόσταση 1-1,5 εκατοστά από το αυτί?

Πως μας κοροϊδεύουν έτσι? Κατασκευάζουν κάτι έτσι ώστε να πιάνει καλούς βαθμούς στις προδιαγραφές των μετρήσεων? Γι αυτό υπάρχει έξαρση στο θυροειδή τα τελευταία χρόνια? Το ίδιο κάνουν και στα αυτοκίνητα με τα αστέρια?

Για όσους ξέρουν, ο λαιμός έχει πενταπλάσια απορροφητικότητα από το κεφάλι στις ηλεκτρομαγνητικές ακτινοβολίες.

Και για όσους θέλουν να ψάξουν λίγο παραπάνω ας ρίξουν μια ματιά στους Σουηδούς και το πρότυπο TCP που θέλει να εισαγάγει το Πανεπιστήμιο του Γκέτεμποργκ.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα samsung f700v και έχει το χαμηλότερο sar που έχω δει ποτέ!

Γράφει ότι στο αφτί έχει μέγιστο sar 0,079W/Kg και στο σώμα μέγιστο 0,316 W/Kg. Δεν έχει γίνει λάθος, καλά διαβάσατε έχει sar κάτω από 0,1 με επιτρεπτό όριο το 2,0.

 

Είσαι σίγουρος για αυτό? Με τέτοιο SAR πως μπορεί και επικοινωνεί στο δίκτυο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!!!

 

Γνωριζει καποιος/α ποια πρεπει να ειναι τα επιπεδα ακτινοβολιας σε SAR Body και SAR Head σε ενα κινητο?

 

Ενδιαφερομαι για htc touch pro, omnia. Αυτα που παιζουν περιπου.. εχετε καποια αλλη προταση?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..

 

Εχω την εξης απορια:

Οταν εχουμε ενα κινητο στην μπροστινη τσεπη του παντελονιου μας το οποιο εκπεμπει ακτινοβολιες αυτες μπορουν να επιρεασουν τα γεννητικα οργανα..??:worry:..δεν το ειχα σκεφτει ποτε αυτο και ετυχε και προβληματιστικα χθες γι'αυτο και ζηταω την γνωμη κι αλλον..

 

Ευχαριστω!!:)

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

το κινητο δεν πρέπει να το βάζεις σε τσέπη και βέβαια η ακτινοβολία επιρρεάζει...εγω προσωπικά το κρατάω στο χέρι μου,εκτός και αν κάνεις την πατέντα με το αλουμινόχαρτο..
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν οι ασύρματες επικοινωνίες όπως για παράδειγμα και το bluetooth εκπέμπουν μέσω της μη αδειοδοτημένης ζώνης συχνοτήτων η οποία είναι 2.4 GHz.Να φανταστείται πως ακόμα και οι συχνότητα του ραδιοφώνου FM εκπέμπει μέσω αυτής της ζώνης.Πιστεύω πως για να υπάρχει μία τέτοια ζώνη πρέπει λογικά να είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια που ορίζουν τα πρότυπα ISO.Παιδιά αυτά γνωρίζω όσον αφορά τις ασύρματες επικοινωνίες.Ελπίζω να βοήθησα λίγο!!

αυτο που κάνει προκαλει την "ζημιά"δεν είναι η συχνότητα λειτουργίας,αλλα η ισχύ που εκπέμπει η όποια συσκευή..αυτο που εκπέμπει πάντως πιο πολύ είναι το ασύρματο τηλέφωνο,περισσότερο και απο τα κινητά..:)

Link to comment
Share on other sites

Buck-butt pocket?επηρεαζει?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορούν κατι θήκες(απο το πανεπιστήμιο αθηνών αν δε κάνω λάθος)με ειδική επένδυση που έχει ως βάση το αλουμίνιο,βέβαια για να πω την αλήθεια δε μπόρεσα να βρώ..ίσως δεν τις προωθούν στην αγορα...
Link to comment
Share on other sites

Εχουν ξανασυζητηθει πριν κανα 5-6λιδο....

Ισως τις βρεις! 75€ ειχαν , αλλα επειδη βγηκαν εκεινη την περιοδο η τιμη τους επεσε στα 55€ ως γνωριμιας!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για αυτό? Με τέτοιο SAR πως μπορεί και επικοινωνεί στο δίκτυο?

 

Σιγουρότατος, το γράφει και στο αντίστοιχο topic για το συγκεκριμένο κινητό. Όταν το διάβασα εκεί, λέω κάποιο λάθος θα έχουν κάνει. Κι όμως το είδα στο βιβλιαράκι του, έχει sar 0,079.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καιρό να γράψω κάτι εδώ και θα ήθελα να συμβάλλω κι εγώ στην ενημέρωση.

Πράγματι υπάρχει μεγάλη αναταραχή με τις ακτινοβολίες που δεν εντοπίζονται μόνο στα κινητά. Ενδεικτικά αναφέρω τα ασύρματα τηλ., τηλεοράσεις, οθόνες (ακόμη και plasma-μην μου πείτε ότι δεν έχουν φώσφορο, άρα ραδιενέργεια έστω και πολύ μικρή), φούρνους μικροκυμάτων, λάμπες φθορισμού, ραντάρ και ασύρματες επικοινωνίες (αστυνομία, στρατός, ταξιτζήδες, νταλικέρηδες, παρακολούθησης βρεφών), τις περισσότερες ηλεκτρονικές συσκευές κλπ.

Χωρίς υστερίες και με σύνεση αγόρασα πριν από ένα χρόνο το Nokia 6290 (clumshell) κυρίως διότι είχε SAR 0,54. Μετά την αγορά μου έλεγε το manual να μην καλύπτω το σημείο που ενώνεται η οθόνη με το πληκτρολόγιο (μεντεσές) γιατί εκεί είναι η κεραία του BT, και ούτε το σημείο που μιλάω (μικρόφωνο) γιατί εκεί βρίσκεται η κανονική κεραία του.

Και ΕΡΩΤΩ: Πόση ακτινοβολία απορροφώ στον λαιμό μου ή κοντά στο στόμα που βρίσκεται η κανονική κεραία? Γι αυτό έχει χαμηλό SAR? Επειδή το μετράνε σε απόσταση 1-1,5 εκατοστά από το αυτί?

Πως μας κοροϊδεύουν έτσι? Κατασκευάζουν κάτι έτσι ώστε να πιάνει καλούς βαθμούς στις προδιαγραφές των μετρήσεων? Γι αυτό υπάρχει έξαρση στο θυροειδή τα τελευταία χρόνια? Το ίδιο κάνουν και στα αυτοκίνητα με τα αστέρια?

Για όσους ξέρουν, ο λαιμός έχει πενταπλάσια απορροφητικότητα από το κεφάλι στις ηλεκτρομαγνητικές ακτινοβολίες.

Και για όσους θέλουν να ψάξουν λίγο παραπάνω ας ρίξουν μια ματιά στους Σουηδούς και το πρότυπο TCP που θέλει να εισαγάγει το Πανεπιστήμιο του Γκέτεμποργκ.

 

 

Όλη η ουσία του thread συγκεντρώνεται εδώ. Με λίγα λόγια οι τιμές Sar είναι σχετικές, αφού ενώ η θέση της κεραίας διαφέρει από κινητό σε κινητό, το σημείο μέτρησης του sar είναι πάντα το αυτί.

Link to comment
Share on other sites

Motorola ZN5 => 0.54 W/kg

Motorola Q11 => 0.85 W/kg

Motorola AURA => 0.32 W/kg

Motorola E8 => 0.89 W/kg

Motorola A1600 => 0.78 W/kg

Motorola A1800 => 1.68 W/kg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...