Jump to content

Γρίφοι - Σπαζοκεφαλιές - Προβλήματα


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραίο το "κολπάκι" άψογη η ανάλυση από τον mostel[/member] αλλά ας συνεχίσουμε με τους γρίφους στο κατάλληλο θέμα:

Γρίφοι-σπαζοκεφαλιές-προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ηταν ενας τυπος κ καθε πρωι πηγαινε στην δουλεια του.Η δουλεια του βρισκοταν σε ενα κτιριο στον 8ο οροφο.Οταν εβρεχε ανεβαινε κατευθειαν με το ασανσερ.Οταν δεν εβρεχε ανεβαινε με το ασανσερ ως τον 4ο κ μετα ανεβαινε με τις σκαλες.Γιατι γινοταν αυτο?

 

γτ ηταν βλακας και δεν κρατουσε καθε μερα ομπρέλα :p

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

γιατι όταν βρέχονταν τα παπούτσια του φοβόταν μη γλυστρίσει στις σκάλες:p:p
Η λογική είναι ο μόνος τρόπος να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση;)
Link to comment
Share on other sites

γτ ηταν βλακας και δεν κρατουσε καθε μερα ομπρέλα :p

giati otan eixe omprella mporouse na patisei to koumpi tou ogdoou orofou sto asanser eno otan den eixe eftane to xeri tou mexri ton tetarto!

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν,

Είδα το http://www.pemptiimera.gr

Είναι ένα παιχνίδι γρίφων που διηγείται μια ιστορία με το μυστήριο μιας εξαφάνισης.

 

Ειναι νομίζω καινούργιο και μου πήρε μερικές ώρες για να τελειώσω τα πρώτα δύο επεισόδια (τα οποία βγαίνουν κάθε εβδομάδα.)

 

Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Καλοδουλεμένο, πραγματικά διασκέδασα.:)

Θέλει μόνο οπωσδήποτε DSL λόγω των βίντεο που έχει.

 

Edit: Τώρα είδα ότι το παιχνίδι έχει ένα banner ΝΑ! στο forum (είδες τί είναι να μαθαίνεις να τα αγνοείς; )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Είδα το http://www.pemptiimera.gr

Είναι ένα παιχνίδι γρίφων που διηγείται μια ιστορία με το μυστήριο μιας εξαφάνισης.

 

Ειναι νομίζω καινούργιο και μου πήρε μερικές ώρες για να τελειώσω τα πρώτα δύο επεισόδια (τα οποία βγαίνουν κάθε εβδομάδα.)

 

Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Καλοδουλεμένο, πραγματικά διασκέδασα.:)

Θέλει μόνο οπωσδήποτε DSL λόγω των βίντεο που έχει.

 

Edit: Τώρα είδα ότι το παιχνίδι έχει ένα banner ΝΑ! στο forum (είδες τί είναι να μαθαίνεις να τα αγνοείς; )

 

ωχ...νομίζω ότι έκανα κ εγώ μια κοτσάνα: με αφορμή την 5η μέρα, πήγα κ άνοιξα ενα τόπικ για αυτού του ειδους τα παιχνίδια στο my games, είναι βέβαια γενικό το τοπικ, για τα παιχνίδια "εναλλακτικής πραγματικότητας" αλλά δεν ξέρω...δεν έπρεπε??:worry::worry::O

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έκανες κάτι λάθος. Σε τελική ανάλυση έχει και ενδιαφέρον και αυτή η διάσταση που έθιξες.του παιχνιδιου εναλλακτής πραγματικότητας.(άσχετο, είδα το παιχνίδι που έλεγες για το lost και έφριξα που το έχασα...)- καινούργιο hobby?

 

Προσωπικά με κέρδισε -και ας έχει σπόνσορα- και νομίζω ότι είναι κάτι διαφορετικό το οποίο χωράει σε δικό του topic.

 

 

Δεν ξέρω: Αντικειμενικά μήπως θα έπρεπε να έχει μία θέση αλλού από τη κατηγορία αινίγματα και σπαζοκεφαλιές;

(Και οκ, ίσως όχι στο chat and fun αλλά που να το τοποθετήσουμε για να το κουβεντιάσουμε;)

 

Moderators τι λέτε; :)

Link to comment
Share on other sites

κολλησα στον χαρτη. τι κανουμε εκει? απο το φορουμ του παιχνιδιου δεν εβγαλα καποια ακρη
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ξερει κανεις που θα βρω στο ιντερνετ ενα παιχνιδακι που εισαι σ ενα δωματιο κ προσπαθεις να βγεις εξω??Το παιξα μια φορα(φοβερο:cool:!!)κ τωρα δεν μπορω να θυμηθω τ ονομα:wacko:!Ξερει κανεις για τι μιλαω???
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ξερει κανεις που θα βρω στο ιντερνετ ενα παιχνιδακι που εισαι σ ενα δωματιο κ προσπαθεις να βγεις εξω??Το παιξα μια φορα(φοβερο:cool:!!)κ τωρα δεν μπορω να θυμηθω τ ονομα:wacko:!Ξερει κανεις για τι μιλαω???

Υπάρχουν αρκετά αυτού του είδους. Ψάξε για ''escape room'' στο Γούγλη και θα βρείς πολλά ενδιαφέροντα λινκς.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε 4 κουτιά : http://img145.imageshack.us/img145/404/boxesnumbersjg2.th.jpg Λέμε σε κάποιον φίλο μας να σκεφτεί έναν αριθμό από το 1 μέχρι το 15 και να μας πει σε ποια κουτιά βρίσκεται αυτός ο αριθμός.Εμείς υποτίθεται ότι ξέρουμε μόνο το γράμμα κάθε κουτιού(Α,Β,Γ,Δ) και όχι τους αριθμούς που περιέχει.

Όταν μας πει σε ποια κουτιά βρίσκεται ο αριθμός που σκέφτηκε,προσθέτουμε τους χαρακτηριστικούς αριθμούς αυτών των κουτιών,οι οποίοι είναι 1 για το Α, 2 για το Β, 4 για το Γ και 8 για το Δ.

Το άθροισμα θα είναι ο αριθμός που σκέφτηκε ο φίλος μας.

Αυτό πετυχαίνει πάντα.Το θέμα ειναι το γιατί.

Ωστόσο,μπορεί να γίνει με περισσότερους αριθμούς και αν ναι α) με ποιούς και β) πόσα κουτιά θα χρειαζόμασταν;

Υπόδειξη: Οι αριθμοί από το 1 ως το 15 έχουν ως εξής στο δυαδικό σύστημα:

1= 1 , 2= 10 , 3= 11 , 4= 100 , 5= 101 , 6= 110 , 7= 111 , 8= 1000 , 9= 1001 , 10= 1010 , 11= 1011 , 12=1100 , 13= 1101 , 14= 1110 , 15= 1111

 

Για να δούμε ... ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2341132752233.jpg

 

Rocky Balboa-The Italian Stallion

Link to comment
Share on other sites

Η λογική στην οποία στηρίζεται το παραπάνω είναι η εξής. Ο κάθε αριθμός απο το 1 έως το 15 μπορεί να προκύψει απο το άθροισμα των αριθμών 1, 2, 4 και 8. Χωρίς να χρησιμοποιούμε τον κάθε αριθμό περισσότερες απο μια φορά στην κάθε πράξη, πράγμα το οποίο κάνει την αναπαράσταση του κάθε αριθμού, μοναδική. Πιο συγκεκριμένα:

 

1= 1 = A

2= 10 = B

3= 11 = A + B

4= 100 = Γ

5= 101 = Γ + Α

6= 110 = Γ + Β

7= 111 = Γ + Β + Α

8= 1000 = Δ

9= 1001 = Δ + Α

10= 1010 = Δ + Β

11= 1011 = Δ + Α + Β

12=1100 = Δ + Γ

13= 1101 = Δ + Γ + Α

14= 1110 = Δ + Γ + Β

15= 1111 = Δ + Γ + Β + Α

 

Στην παραπάνω λίστα οι χαρακτήρες Α, Β, Γ και Δ προσδιορίζουν δύο πράγματα. Πρώτον προσδιορίζουν τους αριθμούς 1, 2, 4 και 8, που σημαίνει ότι αν αντικαταστήσουμε τους αριθμούς αυτούς με τους χαρακτήρες, θα βρούμε τον αρχικό αριθμό αριστερά. Και δεύτερον προσδιορίζουν τα κουτιά στα οποία πρέπει να μπεί ο αριθμός.

Όπως φαίνεται λοιπόν, για τον κάθε αριθμό υπάρχει μοναδικός συνδυασμός των Α, Β, Γ και Δ για τον προσδιορισμό του.

 

Το παραπάνω μπορεί να δουλέψει και με περισσότερους αριθμούς και πιο συγκεκριμένα με όλες τις ακολουθίες αριθμών. Με άπειρους αριθμούς δηλαδή και κατ επέκταση άπειρα κουτιά.

 

Ο γενικός τύπος λοιπόν είναι ο εξής 2^x = N

Όπου x όλοι οι ακέραιοι αριθμοί, που στην πραγματικότητα είναι τα κουτιά που θα χρησιμοποιήσουμε και όπου Ν οι αριθμοί απο το 1 έως το Ν, που θα περιέχουν τα κουτιά μας.

 

π.χ.

θα μπορούσαμε να έχουμε 5 κουτιά και τους αριθμούς απο το 1 έως το 32.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τσεκαρισμένη απάντηση αλλά λογικά έτσι θα είναι!Well done dude!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2341132752233.jpg

 

Rocky Balboa-The Italian Stallion

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eχει κανεις παιχνιδια με σπιρτα? :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορειτε να βρειτε το λαθος?

 

i^2=-1

i^4=1

 

-1=i^2=i^(4/2)=Τ_Ρ(i^4)=Τ_Ρ(1)=1

 

Δηλαδη -1=1!!!!!:confused:

Μηπως εχω κανει καποια βλακεια?:wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να βρειτε το λαθος?

 

i^2=-1

i^4=1

 

-1=i^2=i^(4/2)=Τ_Ρ(i^4)=Τ_Ρ(1)=1

 

Δηλαδη -1=1!!!!!:confused:

Μηπως εχω κανει καποια βλακεια?:wacko:

 

Ο εκθετης του i μπορει να ειναι μονο ακεραιος!!!

Οταν υψωνεις το (i^4)^1/2 κανεις το λαθος και γι'αυτο σου βγαινει το πρωτοποριακο 1=-1...;)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Ο εκθετης του i μπορει να ειναι μονο ακεραιος!!!

Οταν υψωνεις το (i^4)^1/2 κανεις το λαθος και γι'αυτο σου βγαινει το πρωτοποριακο 1=-1...;)

Ο εκθετης μπορει να ειναι οποιοσδηποτε αριθμος ακομα και μιγαδικος.Αυτο το T_P να μου εξηγησει καποιος τι ειναι για να βρουμε το λαθος.

edit

Τετραγωνικη ριζα ειναι.

ξανα edit

Οι τετραγωνικες ριζες των μιγαδικων δεν ακολουθουν τους κανονες των τετραγωνικων ριζων πραγματικων αριθμων

ι^2=-1

αλλα Τ_Ρ(ι^4)=1

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για είμαι νέο μέλος!

Κάνετε όλοι πολύ καλή δουλειά! Μπράβο!:)

Εγώ δεν ξέρω ακόμα για μιγαδικούς αλλά το πρόβλημα φαίνεται ενδιαφέρον

(κι εγώ δεν καταλαβαίνω το Τ_Π):blink:

Τέλος πάντων, έχω έναν πολύ καλό γρίφο και τον παραθέτω

Ένας ιππότης ήθελε να μπει σ’ ένα κάστρο, στο οποίο έκρυβαν ένα μαγικό φίλτρο. Στάθηκε σ’ ένα θάμνο κοντά στην πύλη, χωρίς να φαίνεται και περίμενε να μάθει τον τρόπο με τον οποίο θα τα κατάφερνε.

Πράγματι, γρήγορα αντιλήφθηκε ότι σ’ όσους πλησίαζαν την πύλη ο φρουρός έλεγε έναν αριθμό και αυτοί αποκρίνονταν με έναν αριθμό. Στον αριθμό οκτώ η απάντηση ήταν τέσσερα, στο δώδεκα, έξι και στο έξι, τρία.

Εύκολο είναι σκέφτηκε ο ιππότης και πήγε προς την πύλη. Ο φρουρός τον κοίταξε για μια στιγμή και του είπε “δέκα”. Αυτός, βέβαια, χωρίς δισταγμό απάντησε “πέντε”, αλλά δεν πρόλαβε να κάνει ένα βήμα και ο φρουρός τον κάρφωσε με το σπαθί του.

Τι θα ’πρεπε να έχει πει ο άτυχος ιππότης, για να μείνει ζωντανός και να μπει στο κάστρο;:!:

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Για είμαι νέο μέλος!

Κάνετε όλοι πολύ καλή δουλειά! Μπράβο!:)

Εγώ δεν ξέρω ακόμα για μιγαδικούς αλλά το πρόβλημα φαίνεται ενδιαφέρον

(κι εγώ δεν καταλαβαίνω το Τ_Π):blink:

Τέλος πάντων, έχω έναν πολύ καλό γρίφο και τον παραθέτω

Ένας ιππότης ήθελε να μπει σ’ ένα κάστρο, στο οποίο έκρυβαν ένα μαγικό φίλτρο. Στάθηκε σ’ ένα θάμνο κοντά στην πύλη, χωρίς να φαίνεται και περίμενε να μάθει τον τρόπο με τον οποίο θα τα κατάφερνε.

Πράγματι, γρήγορα αντιλήφθηκε ότι σ’ όσους πλησίαζαν την πύλη ο φρουρός έλεγε έναν αριθμό και αυτοί αποκρίνονταν με έναν αριθμό. Στον αριθμό οκτώ η απάντηση ήταν τέσσερα, στο δώδεκα, έξι και στο έξι, τρία.

Εύκολο είναι σκέφτηκε ο ιππότης και πήγε προς την πύλη. Ο φρουρός τον κοίταξε για μια στιγμή και του είπε “δέκα”. Αυτός, βέβαια, χωρίς δισταγμό απάντησε “πέντε”, αλλά δεν πρόλαβε να κάνει ένα βήμα και ο φρουρός τον κάρφωσε με το σπαθί του.

Τι θα ’πρεπε να έχει πει ο άτυχος ιππότης, για να μείνει ζωντανός και να μπει στο κάστρο;:!:

 

Η απάντηση είναι [ 4 ] . Φωτίστε με τον κέρσορα αν θέλετε να δείτε το νούμερο, δεν το γράφω για να το σκεφτούν και οι υπόλοιποι. Όπως και για τον ίδιο λόγο δεν λέγε γιατί είναι αυτή η απάντηση :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...