Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κόστος για μεταπτυχιακό πάνω σε Οικονομικές Κατευθύνσεις που κυμαίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος για μεταπτυχιακό πάνω σε Οικονομικές Κατευθύνσεις που κυμαίνεται;

 

Του Loughborough:

http://registry.lboro.ac.uk/fees/index.php?year=2007&title=&mode=F&ukeu=1&dept=&level=P

 

Δεν εισαι ομως λιγο μικρος για μεταπτυχιακο? :p

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς καθαρά Economics η Business; Γιατί το 2ο είναι συνήθως ακριβότερο. ;)

 

Ειδικα τα ΜΒΑ!!:O

Link to comment
Share on other sites

Το MBA είναι ειδική κατηγορια από μονη του. Εγώ αναφερόμουν στη διαφορα μεταξύ MSc Economics (που βρίσκεις και με 4 χιλιάρικα νομίζω) και ΜΑ/MSc Business/Management/Marketing και δε συμμαζεύεται που θες 6-7 (και έως 10 ορισμένες φορες).
Link to comment
Share on other sites

Το MBA είναι ειδική κατηγορια από μονη του. Εγώ αναφερόμουν στη διαφορα μεταξύ MSc Economics (που βρίσκεις και με 4 χιλιάρικα νομίζω) και ΜΑ/MSc Business/Management/Marketing και δε συμμαζεύεται που θες 6-7 (και έως 10 ορισμένες φορες).

 

Δεν διαφωνω! Αλλα και το ΜΒΑ μαστερ ειναι και καθαρα business oriented..

Link to comment
Share on other sites

egw tha rwtisw kati asxeto..nomiza oti i3era kala oti ta uni stin agglia einai public k plirwneis mono kostos zwis..diavasa oti to 2006 eginan idiwtika..tlk ti isxyei??k an einai tlk idiwtika poso einai to kostos genikotera
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι ούτε κρατικά ούτε ιδιωτικά, κάτι ενδιάμεσω(χωρίς να είμαι σίγουρος,ας απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα). Τα δίδακτρα εξαρτόνται από τι θα σπουδάσεις. undergraduate/postgraduate? Νομίζω στα περισσότερα undergraduate είνα £3070/annum.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι ούτε κρατικά ούτε ιδιωτικά, κάτι ενδιάμεσω(χωρίς να είμαι σίγουρος,ας απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα). Τα δίδακτρα εξαρτόνται από τι θα σπουδάσεις. undergraduate/postgraduate? Νομίζω στα περισσότερα undergraduate είνα £3070/annum.

 

Κρατικά ειναί όλα, εκτός απο το Buckingham (που δεν έχει καλή φήμη). Απλώς είναι αυτοδοιήκητα (π.χ. αποφασίζουν αυτόνομα για τους φοιτητές που θα δεχτούν) και τα τελευταία χρόνια υπάρχουν και δίδακτρα.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω! Αλλα και το ΜΒΑ μαστερ ειναι και καθαρα business oriented..

 

Το MBA είναι business oriented αλλα (σε αντίθεση με το τι συμβαίνει στην Ελλάδα που πάει ο άλλος και κάνει MBA μετά το πτυχίο αμέσως) απευθύονται σε εντελώς διαφορετικό κοινό, έχουν εντελώς διαφορετικό σκοπό και ως αποτέλεσμα ακολουθούν και εντελώς διαφορετική τιμολογιακή πολιτική.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στα περισσότερα undergraduate είνα £3070/annum.

 

Για το 2008-2009 τα διδακτρα θα ειναι £3150

 

Κρατικά ειναί όλα, εκτός απο το Buckingham.

 

Σωστος!..

 

Το MBA είναι business oriented αλλα (σε αντίθεση με το τι συμβαίνει στην Ελλάδα που πάει ο άλλος και κάνει MBA μετά το πτυχίο αμέσως) απευθύονται σε εντελώς διαφορετικό κοινό, έχουν εντελώς διαφορετικό σκοπό και

 

Συμφωνω απολυτα!

Βεβαια καποιος που εχει κανει ΒΒΑ μετα για μαστερ τι θα κανει?ΜΒΑ δεν θα κανει?..

Link to comment
Share on other sites

Για το 2008-2009 τα διδακτρα θα ειναι £3150

 

 

 

Σωστος!..

 

 

 

Συμφωνω απολυτα!

Βεβαια καποιος που εχει κανει ΒΒΑ μετα για μαστερ τι θα κανει?ΜΒΑ δεν θα κανει?..

 

Hmmm, οχι παντα;) Εγω εκανα MSc in strategic Management

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια καποιος που εχει κανει ΒΒΑ μετα για μαστερ τι θα κανει?ΜΒΑ δεν θα κανει?..

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι το BBA και σε ποίους απευθύνεται.

 

Αυτό που έχει σημασία και το ξανατονίζω είναι ότι τα MBA απευθύνονται σε άτομα με μακρόχρονη επαγγελματική εμπειρία και όχι σε αποφοιτους η άτομα που έχουν δουλέψει έτσι 1-2 χρονια (recent graduates).

 

As simple as that.

 

edit: Κάπου χάθηκε ένα μέρος του προηγουμενου μηνύματος μου μετά το "και". Το συμπλήρωσα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι το BBA και σε ποίους απευθύνεται.

 

Αυτό που έχει σημασία και το ξανατονίζω είναι ότι τα MBA απευθύνονται σε άτομα με μακρόχρονη επαγγελματική εμπειρία και όχι σε αποφοιτους η άτομα που έχουν δουλέψει έτσι 1-2 χρονια (recent graduates).

 

As simple as that.

 

edit: Κάπου χάθηκε ένα μέρος του προηγουμενου μηνύματος μου μετά το "και". Το συμπλήρωσα τώρα.

 

θα εννοει Bachelor in Business Administration. Βεβαια λειπει το arts or science απο το B:p

Και πολυ σωστα σε αυτο που γραφεις για το MBA. Sto LSE ie το 90% στο MBA ειναι 28+

Link to comment
Share on other sites

θα εννοει Bachelor in Business Administration. Βεβαια λειπει το arts or science απο το B:p

 

Αυτό είναι όντως. Απλά δε βλέπω ποια είναι η διαφορα του από ένα BSc ή BA Business Studies ή Administration.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Bachelor_of_Business_Administration

 

 

Και πολυ σωστα σε αυτο που γραφεις για το MBA. Sto LSE ie το 90% στο MBA ειναι 28+

 

;) Και να συμπληρώσω ακόμα (:p) ότι στην αγγλική πραγματικότητα που βγαίνεις στην αγορά εργασίας στα 21 αυτό μεταφράζεται σε 7+ χρονια επαγγελματικής εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, οχι παντα;) Εγω εκανα MSc in strategic Management

 

To πρωτο σου πτυχιο ειναι ΒΒΑ η ΒΑ-BSc?

Σιγουρα μπορει καποιος με ΒΒΑ να κανει και αλλα μαστερ αλλα αν θελει να συνεχισει το μπατσελορ..?

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι το BBA και σε ποίους απευθύνεται.

 

Αυτό που έχει σημασία και το ξανατονίζω είναι ότι τα MBA απευθύνονται σε άτομα με μακρόχρονη επαγγελματική εμπειρία και όχι σε αποφοιτους η άτομα που έχουν δουλέψει έτσι 1-2 χρονια (recent graduates).

 

As simple as that.

 

edit: Κάπου χάθηκε ένα μέρος του προηγουμενου μηνύματος μου μετά το "και". Το συμπλήρωσα τώρα.

 

Και παλι συμφωνουμε(οταν μιλαμε για σοβαρα ΜΒΑ απο σοβαρα πανεπιστημια)..

 

θα εννοει Bachelor in Business Administration. Βεβαια λειπει το arts or science απο το B:p

Και πολυ σωστα σε αυτο που γραφεις για το MBA. Sto LSE ie το 90% στο MBA ειναι 28+

 

Ναι αυτο εννοω!..

 

Αυτό είναι όντως. Απλά δε βλέπω ποια είναι η διαφορα του από ένα BSc ή BA Business Studies ή Administration.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Bachelor_of_Business_Administration

 

;) Και να συμπληρώσω ακόμα (:p) ότι στην αγγλική πραγματικότητα που βγαίνεις στην αγορά εργασίας στα 21 αυτό μεταφράζεται σε 7+ χρονια επαγγελματικής εμπειρίας.

 

Συμφωνω και εδω, αν και μου φαινονται υπερβολικα τα 7+.. Οχι τιποτα αλλο αλλα στην Αγγλια καποιος με 5 χρονια προυπηρεσιας σε μια εταιρια μπορει να αναλαβει μια managerial θεση..

 

Υποθετω οτι το ΒΒΑ καλυπτει ενα ευρυτερο φασμα γνωσεων πανω σε Business..(Απ' οσο ξερω σαν course προσφερεται απο τα πολυ καλα πανεπιστημια σε Business πχ Lancaster κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εδω, αν και μου φαινονται υπερβολικα τα 7+.. Οχι τιποτα αλλο αλλα στην Αγγλια καποιος με 5 χρονια προυπηρεσιας σε μια εταιρια μπορει να αναλαβει μια managerial θεση..

 

Δεν είπα ότι τα 7 χρονια είναι το όριο. Κάποιοι μπορεί να κάνουν MBA και στα 5 χρονια, κάποιοι και στα 3, κάποιοι και στα 10-15.

 

Εσύ μιλάς για τις εξαιρέσεις όμως.

 

 

 

Δεν έχω καταλάβει πάντως πως αφού συμφωνούμε (όπως λες) ότι για να κανεις MBA πρέπει να έχεις μια σημαντική επαγγελματική εμπειρία, μετά λες ότι κάποιος που τελειώνει το BBA θα κάνει αμέσως MBA.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι τα 7 χρονια είναι το όριο. Κάποιοι μπορεί να κάνουν MBA και στα 5 χρονια, κάποιοι και στα 3, κάποιοι και στα 10-15.

 

Εσύ μιλάς για τις εξαιρέσεις όμως.

 

Δεν έχω καταλάβει πάντως πως αφού συμφωνούμε (όπως λες) ότι για να κανεις MBA πρέπει να έχεις μια σημαντική επαγγελματική εμπειρία, μετά λες ότι κάποιος που τελειώνει το BBA θα κάνει αμέσως MBA.

 

Δεν λεω.., αναρωτιεμαι, αν καποιος με ΒΒΑ θελει να συνεχισει το ιδιο course κανοντας μαστερ, ΜΒΑ δεν θα κανει?

Ισως να ειναι διαφορετικα τα requirements για αυτους με ΒΒΑ.. δεν ξερω!

Μην ξεχνας οτι υπαρχει και μια αλληλουχια.. BBA->MBA->DBA

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω.., αναρωτιεμαι, αν καποιος με ΒΒΑ θελει να συνεχισει το ιδιο course κανοντας μαστερ, ΜΒΑ δεν θα κανει?

Ισως να ειναι διαφορετικα τα requirements για αυτους με ΒΒΑ.. δεν ξερω!

Μην ξεχνας οτι υπαρχει και μια αλληλουχια.. BBA->MBA->DBA

 

Μα πως θα κάνει MBA αφού λέμε ότι είναι μονο για άτομα με σημαντική επαγγελματική εμπειρία ανεξαρτήτως του πρώτου πτυχίου.

 

Δεν είναι μονο θέμα requirements. Και τα οποια requirements είναι εκεί για κάποιο λόγο.

 

Aλλωστε θα ήταν ηλίθιο κάποιος με πρώτο πτυχίο αυτό το BBA πως το λες, που είναι ένα γενικό πτυχίο στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, να πάει (και να γινόταν) να κάνει ένα MBA, που είναι ένα γενικό πρόγραμμα στη Διοίκηση Επιχειρήσεων.:confused:

 

Tελοσπάντων τέλος από εμενα γιατί το κουράσαμε (για ένα θέμα που ίσως να μην ενδιαφέρει και κανέναν).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι όντως. Απλά δε βλέπω ποια είναι η διαφορα του από ένα BSc ή BA Business Studies ή Administration.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Bachelor_of_Business_Administration

 

 

 

 

;) Και να συμπληρώσω ακόμα (:p) ότι στην αγγλική πραγματικότητα που βγαίνεις στην αγορά εργασίας στα 21 αυτό μεταφράζεται σε 7+ χρονια επαγγελματικής εμπειρίας.

Bachelor of Arts εδιναν, τουλαχιστον οταν σπουδαζα εγω, τα κολεγια, ενω Bachelor of Science τα τοτε polytechnics και universities.

Συμφωνω απολυτα και στο 2ο

To πρωτο σου πτυχιο ειναι ΒΒΑ η ΒΑ-BSc?

Τελειωσα το "ιστορικο" ACL:lol: (American College of London) για οσους γνωριζουν!!! BA se International Business. MSc sto UCLA:p

Aλλωστε θα ήταν ηλίθιο κάποιος με πρώτο πτυχίο αυτό το BBA πως το λες, που είναι ένα γενικό πτυχίο στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, να πάει (και να γινόταν) να κάνει ένα MBA, που είναι ένα γενικό πρόγραμμα στη Διοίκηση Επιχειρήσεων.:confused:

 

Tελοσπάντων τέλος από εμενα γιατί το κουράσαμε (για ένα θέμα που ίσως να μην ενδιαφέρει και κανέναν).

Σωστοτατος και στις 2 παρατηρησεις σου

Link to comment
Share on other sites

Μα πως θα κάνει MBA αφού λέμε ότι είναι μονο για άτομα με σημαντική επαγγελματική εμπειρία ανεξαρτήτως του πρώτου πτυχίου.

 

Δεν είναι μονο θέμα requirements. Και τα οποια requirements είναι εκεί για κάποιο λόγο.

 

Aλλωστε θα ήταν ηλίθιο κάποιος με πρώτο πτυχίο αυτό το BBA πως το λες, που είναι ένα γενικό πτυχίο στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, να πάει (και να γινόταν) να κάνει ένα MBA, που είναι ένα γενικό πρόγραμμα στη Διοίκηση Επιχειρήσεων.:confused:

 

Tελοσπάντων τέλος από εμενα γιατί το κουράσαμε (για ένα θέμα που ίσως να μην ενδιαφέρει και κανέναν).

 

Με την ιδια λογικη, γιατι καποιος που εχει ΜΒΑ να κανει DBA?

Χωρις να ξερω πιστευω οτι το ΜΒΑ θα χωριζεται σε κλαδους πχ Management & Strategy..

Αν ισχυει κατι τετοιο σε καμια περιπτωση δεν θα ηταν ηλιθιο!

Link to comment
Share on other sites

ti akrivws einai ta entry standards k me vasi ti akrivws ta metrane?

 

 

Einai ta elaxista krithria pou prepei na plhreis gia na gineis dekth. Den kserw ti ennoeis pws ta metrane, kathe master tha sou leei ti xreiazesai (px ptuxio sxetiko me to tade antikeimeno me vathmo x, gnwsh agglikwn pou apodeiknuetai me TOEFl h me IELTs ktl).

 

 

Με την ιδια λογικη, γιατι καποιος που εχει ΜΒΑ να κανει DBA?

Χωρις να ξερω πιστευω οτι το ΜΒΑ θα χωριζεται σε κλαδους πχ Management & Strategy..

Αν ισχυει κατι τετοιο σε καμια περιπτωση δεν θα ηταν ηλιθιο!

 

Εγώ λοιπόν που ξέρω σου λέω ότι δεν έχει λόγο κάποιος με πρώτο πτυχίο Διοίκηση Επιχειρήσεων (είτε αυτό λέγεται DBA, BA, BSc) να πάει και να κάνει MBA. Εκτος των άλλων δε θα γίνει δεκτός χωρίς την απαραίτητη επαγγελματική εμπειρία.

 

Αν εσύ που δεν ξέρεις (όπως λες) επιμένεις, τότε πάω πάσο. Δεν το λέω με ειρωνική διάθεση, αλλα δεν έχω κάτι άλλο να πω, έτσι για να γίνεται κουβέντα και μονο.

Link to comment
Share on other sites

thx gia tis plirofories, epeidi to vlepa san sketo noumeraki sta rankings k aporousa pws mporei na ipologizetai, gi'ayto rwtisa.

 

to bristol pws einai san poli?exei zwh?exei paei kaneis?pws einai oi anthrwpoi ekei?exei ellines?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...