Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν εχει masters τι εχει?:p

Οπως και να χει απο την στιγμη που δεν σε περιοριζουν τα χρηματα κοιτα παρα παρα πολυ σοβαρα το LBS..!!

 

εχει mba.κατι που θελει προυπηρεσια και δεν την εχω.μπορεις να δεις και εσυ γιατι το κοιταξα πολυ προχειρα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά.Σκέφτομαι για Msc in management και έχω προυπηρεσία ως ασφαλιστικός σύμβουλος.Αυτό θα το λάβουν ως θετικό όταν στείλω αιτήσεις?Περισσότερο μ'ενδιαφέρει αν η προυπηρεσία θα μπορέσει να καλύψει κάποια διαφορά,έστω μικρή,στο βαθμό πτυχίου μου με τον βαθμό που θα ζητάνε.

 

Oti tha metrisei thetika tha metrisei. Th diafora mporei na thn kalupsei an einai mikrh opws les, me vash kai ola ta upoloipa prosonta (px an ola einai kala, sumperilamvanomenwn twn sustatikwn epistolwn) tote mia mikri diafora sto vathmo ptuxiou de tha exei toooso shmasia.

 

Exeis "xamhlo" MO giati den ta exeis paei kala, h o mesos oros pou vgazeis thewreitai kalos sth sxolh sou;

 

εχει mba.κατι που θελει προυπηρεσια και δεν την εχω.μπορεις να δεις και εσυ γιατι το κοιταξα πολυ προχειρα...

 

Exei MBA kai Masters in Finance.

Link to comment
Share on other sites

εχει mba.κατι που θελει προυπηρεσια και δεν την εχω.μπορεις να δεις και εσυ γιατι το κοιταξα πολυ προχειρα...

Exei MBA kai Masters in Finance.

 

Αυτο που λεει ο gmac!

Και εκτος αυτου και το ΜΒΑ μαστερ ειναι μην τα ξαναλεμε.. Τωρα το οτι θελει πουπηρεσια ειναι αλλο θεμα..

Τωρα βεβαια σιγα μην θες να κανεις finance αλλα οκ..:p

Link to comment
Share on other sites

Ο μέσος όρος μου απ'όσα έχω ακούσει 5 χρόνια στην σχολή μου(Φυσικό Ιωαννίνων) θεωρείται αρκετά καλός.Για να καταλάβεις αν ήμουν Φυσικό Αθηνών σίγουρα θα ήμουν κατα 1+ μονάδες παραπάνω.Είναι αποδεκτό και από τους καθηγητές όσον αφορά την δυσκολία και κάποτε είχα ακούσει ότι έχει κάποια αξία παραπάνω στο εξωτερικό σε σύγκριση με τμήμα Φυσικού άλλης πόλης στην Ελλάδα.Το θέμα είναι αν μπορούν στην Αγγλία να το δεχτούν αυτό.Πιστεύεις ότι πρέπει να αναφερθεί στις συστατικές ή κάπου αλλού όταν θα κάνω αίτηση?Θα το λάβουν στα σοβαρά?
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι πρέπει να αναφερθεί στις συστατικές ή κάπου αλλού όταν θα κάνω αίτηση?Θα το λάβουν στα σοβαρά?

 

APARAITHTWS tha prepei oi sustatikes epistoles na lene oti eisai top foithths, oti o vathmos sou einai sto top 10% twn foithtwn tou tmhmatos (h 20%, de tha ta xalasoume sto pososto :p) kai otidhpote allo pou na deixnei oti o vathmos einai kalos gia to sugekrimeno tmhma.

 

Kai tha prepei na to lavoun upopsin tous logika, nai.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ gmac.

 

Καλησπέρα.Βλέποντας τις αξιολογήσεις των πανεπιστημίων στην guardian και timesonline παρατηρώ αρκετές αποκλίσεις.Ποια απο τις 2 είναι καλύτερα να συμβουλεύομαι?Επίσης,όσον αφορά πάλι τα rankings,περισσότερη σημασία έχει η γενική κατάταξη των πανεπιστημίων ή η κατάταξη βάση αντικειμένου?Για παράδειγμα το city university έχει βάση guardian 28 θέση γενικά και 3 στον τομέα business and management.

Link to comment
Share on other sites

paidia eida pws exete ena thema sxetika me tis spoudes sthn agglia.

epeidh einai para polles oi selides gia na dw ti exete grapsei k dn kserw an exoun apanththei kapoia erwthmata parakalw opoios kserei k exei diathesh as mou pei:poia thewrountai kala panepisthmia sto LONDINO h polu konta se ayto gia spoudes MARKETING kai TOURISTIKWN

exw upopsin mou na dhlwsw se :surrey, westminster, kings, kingston, lse, reading

ALLA lse den exei marketing, tha dhlwsw ama einai kapoio allo tmhma pou de me endiaferei toso amesa.ta alla ola exoun apo kapoio apo ayta ta masters ap oso kserw

exei kaneis idea?eyxaristw polu!:)

Link to comment
Share on other sites

Den exw tis listes mprosta mou, alla an milame gia business & management tote fantazomai oti kapoia panepisthmia tha figouraroun se pshles theseis aneksarthta tou poia lista koitakseis.

 

Dhladh (pera apo Oxbridge, LSE, LBS) Warwick, Bath, Lancaster, Nottingham kai alla 3-4 tha deis oti einai top kai stis 2 listes. Kai genikws einai apodedeigmena kala panepisthmia, me kalo onoma kai kalo epipedo.

 

Antistoixws, diafores mporei na uparxoun kai parapakatw, alla de nomizw kapoio uni pou sth 1 lista vganei 20o stin alli na vgainei 90o.

 

Endeiktiko einai to ranking.

 

Oso gia to 2o erwtima sou, se endiaferei kuriws ti kanei ston tomea sou. Twra an tugxanei na einai psila kai genika, akoma kalutera ;)

Link to comment
Share on other sites

Den exw tis listes mprosta mou, alla an milame gia business & management tote fantazomai oti kapoia panepisthmia tha figouraroun se pshles theseis aneksarthta tou poia lista koitakseis.

 

Dhladh (pera apo Oxbridge, LSE, LBS) Warwick, Bath, Lancaster, Nottingham kai alla 3-4 tha deis oti einai top kai stis 2 listes. Kai genikws einai apodedeigmena kala panepisthmia, me kalo onoma kai kalo epipedo.

 

Antistoixws, diafores mporei na uparxoun kai parapakatw, alla de nomizw kapoio uni pou sth 1 lista vganei 20o stin alli na vgainei 90o.

 

Endeiktiko einai to ranking.

 

Oso gia to 2o erwtima sou, se endiaferei kuriws ti kanei ston tomea sou. Twra an tugxanei na einai psila kai genika, akoma kalutera ;)

 

+1

 

Οσο για τις λιστες προσωπικα θεωρω οτι για undergraduate studies ειναι καλυτερη η Guardian ενω για postgraduate studies ειναι καλυτερη η Times.. Φυσικα και οι 2 υποτιθεται οτι ειναι φτιαγμενες για undergraduates αλλα ο τροπος αξιολογισης διαφερει..

 

+ Να επιλεξεις ενα πανεπιστημιο που να ειναι ψηλα και στις 2 λιστες αν γινεται!

+ Το city ειναι πολυ ακριβο να ξερεις!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το imperial στο ranking των times έχει χαμηλά τα entry requirements σε σύγκριση με τα άλλα top πανεπιστήμια στον τομέα business and management.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το imperial στο ranking των times έχει χαμηλά τα entry requirements σε σύγκριση με τα άλλα top πανεπιστήμια στον τομέα business and management.

 

Γιατι σου κανει εντυπωση?

Εγω δεν μπορω να καταλαβω καν γιατι εχει Business School(Tanaka) απο την στιγμη που ειναι College και δεν ειδικευεται πανω σε αυτον τον τομεα..

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αμα θες να κανεις σοβαρο μαστερ πανω σε Business & Management μην πας στο Imperial..

Link to comment
Share on other sites

Kalispera... ego paidia, exo kanei aitiseis gia Msc sta oikonomika k business, to megalo mou provlima einai oti o m.o tha einai 6.4-6.3. to Coventry mou apantise k me dexthike alla thelei 6.5 an ego tou pao 6.3 tha exo lete provlima? exo 2.5 xronia proipiresia se Trapeza k se Kataskevastiki Etaireia, tha metrisei katholou auto? k exo fysika k systatikes epistoles apo kathigites k ergodotes mou. Eyxaristo
Link to comment
Share on other sites

Kalispera... ego paidia, exo kanei aitiseis gia Msc sta oikonomika k business, to megalo mou provlima einai oti o m.o tha einai 6.4-6.3. to Coventry mou apantise k me dexthike alla thelei 6.5 an ego tou pao 6.3 tha exo lete provlima? exo 2.5 xronia proipiresia se Trapeza k se Kataskevastiki Etaireia, tha metrisei katholou auto? k exo fysika k systatikes epistoles apo kathigites k ergodotes mou. Eyxaristo

 

Όπως έχουμε πει επανειλημμένα σε αυτό το θέμα, ΣΥΝHΘΩΣ είναι flexible, ΙΔIΩΣ όταν υπάρχουν καλές συστατικές και προϋπηρεσία να αντισταθμίσουν τον χαμηλότερο γενικό.

 

Όσο πιο "top" είναι το πανεπιστήμιο, τόσο πιο δύσκολο είναι να ρίξει τα κριτήρια, αλλα το Coventry δεν είναι και στην elite ώστε να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Βεβαια, όλα αυτά είναι καθαρά υποκειμενικά και θέμα του πανεπιστημιου, οποτε είναι αδύνατο να πει κανεις με σιγουριά. Καλο θα είναι να γράψεις ένα personal statement/covering letter που να εξηγείς ότι έχεις ελαφρά χαμηλότερο μέσο ορο από ότι ζητάνε αλλα:

 

1) με βάση τα δεδομένα του τμήματος σου ο MO σου θεωρείται καλός (αρκεί αυτό να υποστηρίζεται και από τις συστατικές).

 

2) ταυτόχρονα δούλευες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Kai douleuo parallhla kai o top vathmos tis sxolis mou einai 7.10-7.40 kapou ekei kymmenontai.

O mo ap oti lene einai konta sto 6.20-6.30.

Eyxaristo

 

Στο γράμμα που ανέφερα, ΔΕΝ θα δώσεις τους αριθμούς αυτούς. Θα είσαι πιο γενικός ότι ο MO που έχεις για τα δεδομένα του τμήματος σου θεωρείται πολύ καλος (που θα είναι ελαφρώς ψέμα, γιατί όπως λες θα είσαι απλά πάνω στο MO των MO :O). Το σημαντικότερο όμως δεν είναι αυτό να το πεις εσύ, αλλα να το γραφουν οι συστατικές σου!

Link to comment
Share on other sites

genika mesa stis epistoles anaferoun oti exo kalous vathmous, kai tetoia. exo sto statement den to anefera. kai vlepoun oti ta 2.5 xronia auta spoudaza kai malista se diaforetiko topo apo ton topo tis sxolis mou.
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του metzepa που στην παρούσα φάση αφορά και εμένα,αν οι καθηγητές που δίνουν συστατικές το φουσκώσουν λίγο λέγοντας top φοιτητής και ότι είναι στο 20% των πρώτων και άλλα τέτοια,το πανεπιστήμιο στην Αγγλία δεν θα ζητήσει αναλυτική από τους καθηγητές στην Ελλάδα για να συγκρίνει αυτά τα ποσοστά ή υπάρχει πλήρης εμπιστοσύνη μεταξύ των καθηγητών?
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του metzepa που στην παρούσα φάση αφορά και εμένα,αν οι καθηγητές που δίνουν συστατικές το φουσκώσουν λίγο λέγοντας top φοιτητής και ότι είναι στο 20% των πρώτων και άλλα τέτοια,το πανεπιστήμιο στην Αγγλία δεν θα ζητήσει αναλυτική από τους καθηγητές για να συγκρίνει αυτά τα ποσοστά ή υπάρχει πλήρης εμπιστοσύνη μεταξύ των καθηγητών?

 

Αναλυτική εννοείς στατιστικά που να "αποδεικνύουν" ότι όσο είσαι στο top 20%; Δεν έχω ακούσει ποτε να ζητάνε κάτι τέτοιο. :)

 

Φαντάζομαι ότι εδώ στα Αγγλικά πανεπιστήμια δεν είναι τόσο μάπες στην αριθμητική ώστε να μη βλέπουν ότι είναι στατιστικά αδύνατον το 50% των φοιτητών να έχει συστατικές που λένε ότι ανήκει ... στο top 20% :lol:

 

Παρόλα αυτά:

 

- υπάρχει φαντάζομαι ένα γενικότερο understanding ότι για να σου γραφει ο καθηγητής ότι είσαι στο top 20%, ακόμα κι αν αυτό δεν είναι strictly speaking αληθές, e δε μπορεί να είσαι και τελείως μάπας.

 

- κάπως πρέπει να γεμίσουν οι θέσεις ούτως η άλλως (άρα αναγκάζονται να κάνουν κι εκπτώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Kalispera... ego paidia, exo kanei aitiseis gia Msc sta oikonomika k business, to megalo mou provlima einai oti o m.o tha einai 6.4-6.3. to Coventry mou apantise k me dexthike alla thelei 6.5 an ego tou pao 6.3 tha exo lete provlima? exo 2.5 xronia proipiresia se Trapeza k se Kataskevastiki Etaireia, tha metrisei katholou auto? k exo fysika k systatikes epistoles apo kathigites k ergodotes mou. Eyxaristo

 

Γιατι σκεφτεσαι να πας στο Coventry??:worry:

H συγκεκριμενη πολη θεωρειται απο τις χειροτερες της αγγλιας...;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σου κανει εντυπωση?

Εγω δεν μπορω να καταλαβω καν γιατι εχει Business School(Tanaka) απο την στιγμη που ειναι College και δεν ειδικευεται πανω σε αυτον τον τομεα..

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αμα θες να κανεις σοβαρο μαστερ πανω σε Business & Management μην πας στο Imperial..[/QUO

 

Μου κάνει εντύπωση γιατί το business school(Tanaka) στο imperial είναι 13ο(πολύ καλή θέση) στην κατάταξη και 3ο γενικά σαν πανεπιστήμιο.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά πως κάνουμε παράθεση?

 

παε στο μηνυμα καποιου, και κατω δεξια στο πλαισιο λεει ''παραθεση'', το πατας και βουαλα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

παε στο μηνυμα καποιου, και κατω δεξια στο πλαισιο λεει ''παραθεση'', το πατας και βουαλα...

 

Πατησα παραθεση και να το αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση γιατί το business school(Tanaka) στο imperial είναι 13ο(πολύ καλή θέση) στην κατάταξη και 3ο γενικά σαν πανεπιστήμιο.

 

To θεμα ειναι οτι το imperial ειναι 'πανεπιστημιο' που ειδικευεται σε αλλους τομεις οπως engineering, medicine κλπ και οχι σε Business..

Τι σημαινει αυτο? Οτι επενδυει και αναλογα.. Δες το teaching και το value added οπου ειναι πολυ σημαντικα κριτηρια και θα καταλαβεις τι εννοω!..

 

Ασε που λογικα φετος που θα βγει το καινουργιο RAE θα αλλαξουν αρδειν οι καταταξεις αυτες..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο,είναι πολύ χαμηλά στο value added και teaching.Value added τι σημαίνει?Ξέρω να το μεταφράσω αλλά πρακτικά τι σημαίνει.

Για το UCL τι γνώμη έχεις για Msc in management?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...