Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω για την μεταφραση αλλα αυτο που ηθελα ειναι μια αντιστιχηση με τα ελληνικα πανεπιστημια.Ειναι το πτυχιο που παιρνεις κι εδω μετα απο την αποφοιτηση σου?Αν ναι τοτε το graduate τι ειναι?

 

Den ekana metafrasi, eksigousa ti einai.

 

Undergraduate studies einai to programma pou odhgei sto vasiko (prwto) ptuxio (sa na leme sthn Ellada vasiko ptuxio AEI h TEI). Episis undergraduate mporei na anaferetai ston foithth, kai oxi sto programma.

 

Graduate einai o apofoitos, aftos pou exei hdh parei ptuxio. Graduate course einai afto pou apefthunetai se kapoion pou exei hdh ena 1o ptuxio (me afti thn ennoia xrisimopoieitai to idio me to "postgraduate course”. Dld ta metaptuxiaka.

 

Does it make sense now?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εννοείται πως όχι, αλλα συνήθως έχει ειδικές θέσεις για μηχανές/μηχανάκια σε διαφορα σημεία (δε θυμάμαι στο Nottingham συγκεκριμένα).

 

Ναι

 

Ωραια θενξ!..:)

 

Γεια σας, είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχετε ακούσει τίποτα για τα μεταπτυπτυχιακά του Syrrey στον τομέα του marketing and communication ή intercutural communication and international business. Για να σας προλάβω, διάβασα τα προηγούμενα ποστ, αλλά θα ήθελα, αν κάποιος ξέρει, περισσότερες λεπτομέρειες...βασικά, προβληματίζομαι για το εάν είναι καλό πανεπιστήμιο ή όχι, από τη μία πηγαίνει πολύυυυς κόσμος, από την άλλη στα ranks δεν το βλέπω καλά...οι απόψεις διίστανται τέλος πάντων...μήπως είναι τελικά υπερεκτιμημένο? και γιάτί τότε υπάρχει τόοοση προσέλευση? Η πόλη του είναι τόοσο ακριβή? και τέλος, μήπως κανένας ξέρει κανένα ελληνικό ή ευρωπαϊκό πρόγραμμα -εκτός του ΙΚΥ και ίδρυμα Ωνάση κλπ- που να χορηγεί υποτροφίες?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα.

 

Η αληθεια ειναι οτι τα Business studies δεν θεωρουνται το δυνατο του σημειο!(το δυνατο του σημειο ειναι αναμφισβητητα οτι εχει να κανει με satellites.)

Τωρα για το οτι πανε πολλοι προσωπικη μου αποψη ειναι οτι πανε λογο του οτι ειναι Νοτια της Αγγλιας, κοντα στο Λονδινο, κοντα στο Brighton, κοντα στο Gatwick κλπ

Οσο για το αν ειναι ακριβη, μην τα θελουμε κι' ολα δικα μας. Απο την στιγμη που βρισκεται κοντα στο λονδινο ανεβανει η τιμη! Και πιστεψε με αν πας στο Λονδινο θα το νιωσεις οπως το ενιωσα και εγω..:rolleyes::p

 

Υποτροφιες εδω!

 

Ευχαριστω για την μεταφραση αλλα αυτο που ηθελα ειναι μια αντιστιχηση με τα ελληνικα πανεπιστημια.Ειναι το πτυχιο που παιρνεις κι εδω μετα απο την αποφοιτηση σου?Αν ναι τοτε το graduate τι ειναι?Η εργασια?Να ρωτησω κατι ακομα, το tarriff που ειδα να αναφερεται στο ucas. Τι βαθμοι ειναι αυτοι? Ειναι μηπως μονο για τους αγγλους?Δηλωνεις απο την αρχη πανω σε τι θες να σπουδασεις ετσι?Κατι τελευταιο?Με τι κριτηρια σε δεχονται?Ελπιζω να μην σας ζαλισα πολυ

 

Undergraduate Studies = Προπτυχιακες Σπουδες

Postgraduate Studies = Μεταπτυχιακες Σπουδες

 

Τα tariff points πανε ως εξης:

A=120

B=100

C=80

D=60

 

Που σημαινει οτι οταν ενα πανεπιστημιο σου ζητησει 320 tariff points τυπικα σου ζηταει ΑΒΒ..

Ολα αυτα αναφερονται στα Α-levels που κανουν οι αγγλοι (και οχι μονο) για την εισαγωγη τους στο πανεπιστημιο.

 

Αμα δεν κανεις Α-levels η foundation τα κριτηρια ειναι το Απολυτηριο, το επιπεδο αγγλικων σου, και το Personal Statement! Δεν νομιζω να ξεχναω κατι..

 

Τι εννοεις αν δηλωνεις απο την αρχη τι θελεις να σπουδασεις?

Link to comment
Share on other sites

Εννοω αν μπορω να παω αρχικα σε καποιο πανεπιστημιο και επειτα να δηλωσω αν θελω να παω π.χ οικονομικαω ή σε οποιαδηποτε αλλον τομεα του πανεπιστημιου. Ευχαριστω για τα ταριφφ . Φαινεται τελικα οτι δν τα χρειαζομαι μιας και μπορω να παω και με απολυτηριο.Το personal statement τι ειναι?Το προφισιενσυ του μισιγκαν κανει τπτ ή θελει τοϊφελ?thx
Link to comment
Share on other sites

na rwtisw kati...epeidi endiaferomai gia metaptyxiako...

poia vrettanika panepistimia thewrountai ayti ti stigmi top ston tomea tou computing k poso ekseidikevmenes eidikotites prosferoun?exw psaksei ligaki to thema sta sites pollwn pou thewrountai top alla den vrika k kamia idiaiteri eidikotita para mono genikevmenes tou styl Computer Science MSc.:worry::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εννοω αν μπορω να παω αρχικα σε καποιο πανεπιστημιο και επειτα να δηλωσω αν θελω να παω π.χ οικονομικαω ή σε οποιαδηποτε αλλον τομεα του πανεπιστημιου. Ευχαριστω για τα ταριφφ . Φαινεται τελικα οτι δν τα χρειαζομαι μιας και μπορω να παω και με απολυτηριο.Το personal statement τι ειναι?Το προφισιενσυ του μισιγκαν κανει τπτ ή θελει τοϊφελ?thx

 

Στην αιτηση σου βαζεις τον κωδικο του πανεπιστημιου και τον κωδικο του course που θες.. Οποτε επισημα οχι δεν μπορεις να επιλεξεις αφοτου μπεις στο πανεπιστημιο..

Το PS ειναι κατι σαν εκθεση που γραφεις για τον εαυτο σου(οχι βιογραφικο) τι εχεις πετυχει μεχρι τωρα, τι βλεψεις εχεις για το μελλον κλπ.

Αν εχουν παρελθει 3 χρονια απ' οταν πηρες το πτυχιο λογικα ουτος η αλλως δεν μετραει (θεωρητικα παντα).. Οποτε μπορει να σου ζητησουν IELTS στο οποιο λογικα δεν θα εχεις προβλημα αφου ειναι επιπεδου Advanced..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πααααάρα πολύ για τις πληροφορίες! Ενδόμυχα πίστευα πως θα είναι καλό πανεπιστήμιο!χαχα! παρόλο όμως που είναι σχετικά κεντρικό τα μεταπτυχιακά του είναι πιο φτηνά σε σχέση με άλλα που είναι πιο έξω...άρα από άποψη οικονομική ίσως, ότι γλιτώνεις από δίδακτρα να το πληρώνεις στη ζωή εκεί άρα να σου βγαίνει μία η άλλη..δεν ξέρω...ξέρετε κανένα καλό πανεπιστήμιο που να ναι κ σχετικά φτηνό, με την έννοια όχι πανάκριβο για marketing and communication ή κάτι σχετικό? οι βασικές μου σπουδές είναι διεθνείς σχέσεις - το ξέρω άσχετο - κ θέλω να ξεφύγω λίγο από αυτόν τον τομέα...
Link to comment
Share on other sites

γμτ!!!!!! μαλλον θα πρεπει να ξαναδωσω! ευχαριστω για την βοηθεια παιδια

 

Που σκαλωσες?;)

 

Σε ευχαριστώ πααααάρα πολύ για τις πληροφορίες! Ενδόμυχα πίστευα πως θα είναι καλό πανεπιστήμιο!χαχα! παρόλο όμως που είναι σχετικά κεντρικό τα μεταπτυχιακά του είναι πιο φτηνά σε σχέση με άλλα που είναι πιο έξω...άρα από άποψη οικονομική ίσως, ότι γλιτώνεις από δίδακτρα να το πληρώνεις στη ζωή εκεί άρα να σου βγαίνει μία η άλλη..δεν ξέρω...ξέρετε κανένα καλό πανεπιστήμιο που να ναι κ σχετικά φτηνό, με την έννοια όχι πανάκριβο για marketing and communication ή κάτι σχετικό? οι βασικές μου σπουδές είναι διεθνείς σχέσεις - το ξέρω άσχετο - κ θέλω να ξεφύγω λίγο από αυτόν τον τομέα...

 

Δεν καταλαβα τι εννοεις 'σχετικα κεντρικο' αλλα να ξερεις οτι το surrey ειναι απο τα πραγματικα καλα πανεπιστημια της Αγγλιας..

Τωρα για τα διδακτρα θα σου πω κατι χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος!!

Για εμας ως EU τα διδακτρα για μαστερς περιοριζονται λιγο ψηλοτερα απο τα διδακτρα για μπατσελορ κατω απο τις 4000 λιρες.

Λογικα και οι EU Postgraduate students μπορουν να παρουν δανειο!

Αν συμβανει αυτο προσωπικη μου αποψη ειναι να μην ασχοληθεις καθολου με τα διδακτρα.

 

-Νομιζω επισης οτι για τα ΜΒΑ δεν ισχυει-

 

Κανε ενα τηλεφωνο στο British Council για πιο σιγουρα!:)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για τα διδακτρα θα σου πω κατι χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος!!

Για εμας ως EU τα διδακτρα για μαστερς περιοριζονται λιγο ψηλοτερα απο τα διδακτρα για μπατσελορ κατω απο τις 4000 λιρες.Λογικα και οι EU Postgraduate students μπορουν να παρουν δανειο!

 

Δεν ξέρω τι εννοείς "περιορίζονται", πάντως τα δίδακτρα για μεταπτυχιακά καθορίζονται ελευθερα και δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο πανεπιστήμιο. Απλά για ΕU students είναι φθηνότερα από ότι για overseas.

 

Student loan (αυτό με το "χαμηλό" επιτόκιο και τους υπολοιπους ορους που ισχούν για undergraduate) δεν δικαιούνται οι μεταπτυχιακοί από όσο ξέρω.

 

Φίλη giust θα σε συμβούλευα κι εγώ να διαλέξεις πανεπιστήμιο και το ύψος των διδάκτρων να το κοιτάξεις σα δευτερεύων παράγοντα, όχι το βασικότερο όμως. Συνήθως οι διαφορες στα δίδακτρα δεν είναι μεγάλες και τα "καλά" πανεπιστήμια (με ελάχιστες εξαιρέσεις) βρίσκονται εκτος Λονδίνου, άρα το κόστος διαβίωσης είναι χαμηλότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείς "περιορίζονται", πάντως τα δίδακτρα για μεταπτυχιακά καθορίζονται ελευθερα και δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο πανεπιστήμιο. Απλά για ΕU students είναι φθηνότερα από ότι για overseas.

 

Student loan (αυτό με το "χαμηλό" επιτόκιο και τους υπολοιπους ορους που ισχούν για undergraduate) δεν δικαιούνται οι μεταπτυχιακοί από όσο ξέρω.

 

Φίλη giust θα σε συμβούλευα κι εγώ να διαλέξεις πανεπιστήμιο και το ύψος των διδάκτρων να το κοιτάξεις σα δευτερεύων παράγοντα, όχι το βασικότερο όμως. Συνήθως οι διαφορες στα δίδακτρα δεν είναι μεγάλες και τα "καλά" πανεπιστήμια (με ελάχιστες εξαιρέσεις) βρίσκονται εκτος Λονδίνου, άρα το κόστος διαβίωσης είναι χαμηλότερο.

 

Σωστα!

Για παραδειγμα: http://www.nottingham.ac.uk/fees/2008-09/pgt-fees2008-09.htm

 

Αν πανε ολα καλα και τελειωσω το BEng στο Loughborough, και μετα θελω να κανω MSc (Eng) στο Imperial τι βαθμο θα χρειαστω(στο site λεει 1st και 2.1), και τι οικονομικη βοηθεια θα εχω αν εχω απο το Imperial??

 

Oχι τιποτα αλλο αλλα αν κανω MEng τα διδακτρα του μαστερ μπαινουν με τους ιδιους ορους μαζι με τα διδακτρα του πρωτου πτυχιου!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα!

Για παραδειγμα: http://www.nottingham.ac.uk/fees/2008-09/pgt-fees2008-09.htm

 

Αν πανε ολα καλα και τελειωσω το BEng στο Loughborough, και μετα θελω να κανω MSc (Eng) στο Imperial τι βαθμο θα χρειαστω(στο site λεει 1st και 2.1), και τι οικονομικη βοηθεια θα εχω αν εχω απο το Imperial??

 

 

Δεν κατάλαβα ποια είναι η ερώτηση, αφού σου λέει στο Imperial τι βαθμό χρειάζεται (2:1). Εκτος αν εννοείς τι σημαίνει 2:1 και 1st class. 2:1 είναι 60% και 1st class 70% και πάνω (αρκετά δύσκολο).

 

Standard οικονομική βοήθεια δεν υπάρχει, μονο αν πάρεις κάποια υποτροφία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ποια είναι η ερώτηση, αφού σου λέει στο Imperial τι βαθμό χρειάζεται (2:1). Εκτος αν εννοείς τι σημαίνει 2:1 και 1st class. 2:1 είναι 60% και 1st class 70% και πάνω (αρκετά δύσκολο).

 

Standard οικονομική βοήθεια δεν υπάρχει, μονο αν πάρεις κάποια υποτροφία.

 

Φανταζομαι οτι παρα το τι λεει δεν σημαινει οτι αν κανει αιτηση καποιος με ενα καλο 2.2 θα φαει αμεσως rejection.. Ετσι δεν ειναι?

Ειδικα αν κανει ενα χρονο SW..:worry:

 

Για οικονομικη βοηθεια αυτο λεω, η scolarship η bursary η τιποτα παρομοιο!

Λογικα με τις επιδοτησεις που θα παιρνει απο το κρατος θα εχει αρκετα να μοιρασει...:rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι παρα το τι λεει δεν σημαινει οτι αν κανει αιτηση καποιος με ενα καλο 2.2 θα φαει αμεσως rejection.. Ετσι δεν ειναι?

Ειδικα αν κανει ενα χρονο SW..:worry:

 

Υποθέτω ότι υπάρχει μια ελαστικότητα για ένα καλο (κοντά στο 60%) 2:2. Αλλα τα πάντα εξαρτώνται από την πολιτική του πανεπιστημιου, τι άλλες αιτήσεις έχει κτλ. Προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχουν αρκετοί με 1st και 2:1 ώστε τα καλά πανεπιστήμια να μη χρειάζεται να κάνουν εκπτώσεις. Από εκεί και πέρα, δε σημαίνει ότι δεν κάνουν κιόλας αλλα δε γνωρίζω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι υπάρχει μια ελαστικότητα για ένα καλο (κοντά στο 60%) 2:2. Αλλα τα πάντα εξαρτώνται από την πολιτική του πανεπιστημιου, τι άλλες αιτήσεις έχει κτλ. Προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχουν αρκετοί με 1st και 2:1 ώστε τα καλά πανεπιστήμια να μη χρειάζεται να κάνουν εκπτώσεις. Από εκεί και πέρα, δε σημαίνει ότι δεν κάνουν κιόλας αλλα δε γνωρίζω λεπτομέρειες.

 

Imperial πολυ δυσκολα με μπαινεις με 2:2...ακομη και low 2:1 μπορει να φας reject, ειδικα οταν προερχεται απο μετριο και κατω πανεπιστημιο.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι εννοεις 'σχετικα κεντρικο' αλλα να ξερεις οτι το surrey ειναι απο τα πραγματικα καλα πανεπιστημια της Αγγλιας..

 

Το είπα επειδή ανέφερες πριν ότι τα business studies δεν είναι το δυνατό του σημείο και ότι μάλλον πάνε αρκετοί εκεί επειδή είναι κοντά στο Λονδίνο. Και επειδή και εγώ στα rankings το βλέπω αρκετά πίσω -30+ θέση...:worry: Τώρα για την ανησυχία για τα δίδακτρα, όλα είναι σχετικά:p Δηλαδή, εντάξη, το Surrey κάνει 3500 λίρες περίπου, αν κάποιο άλλο πανεπιστήμιο έχει τα μεταπτυχιακά του γύρω στις 1500-2000 λίρες πάνω ας πούμε , ανεβαίνει αρκετά αν το σκεφτείς σε ευρω...ουφφφ δεν ξέρω...:blink: Για να κερδίσεις υποτροφία, είναι μάλλον σχεδόν ανέφικτο έτσι??

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...Μάλλον όλοι συμφωνείτε ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα πανεπιστήμια περφερειακά του Λονδίνου, αν κατάλαβα καλά...

α! και επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι τελευταίο, αν θέλετε μου απαντάτε...Για όσους έχουν κάνει ήδη μεταπτυχιακό και δουλεύουν, θα ήθελα να ρωτήσω εάν η επιλογή του μεταπτυχιακού -πανεπιστήμιο κ τομέας-σας βοήθησε στη δουλειά σας ή σε ό, τι μεταπτυχιακό κ να κάνεις σε όποιο πανεπιστήμιο κ να ναι, απλά είναι ένα επιπλέον τυπικό προσόν.

Σας ευχαριστώ πολύ κ συγγνώμη αν σας ζάλισα..

Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρουμε με τη σειρά.

 

Τώρα για την ανησυχία για τα δίδακτρα, όλα είναι σχετικά:p Δηλαδή, εντάξη, το Surrey κάνει 3500 λίρες περίπου, αν κάποιο άλλο πανεπιστήμιο έχει τα μεταπτυχιακά του γύρω στις 1500-2000 λίρες πάνω ας πούμε , ανεβαίνει αρκετά αν το σκεφτείς σε ευρω...ουφφφ δεν ξέρω...:blink:

 

Και λίγα βάζεις. Ένα καλο master σε business θα σου κοστίσει πιστεύω χαλαρά ένα 6άρι (λίρες πάντα). Υπάρχουν και φθηνότερα, υπάρχουν και ακριβότερα.

 

Αλλά master μια φορα στη ζωή σου θα κάνεις (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις) και το όνομα του θα το έχεις στο CV σου μια ζωή. Aποψη μου, ότι 3-4000 Euro παραπάνω είναι σταγόνα στον ωκεανό της επαγγελματικής σου ζωής ;)

 

Μάλλον όλοι συμφωνείτε ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα πανεπιστήμια περφερειακά του Λονδίνου, αν κατάλαβα καλά...

 

Στον τομέα του business, τα καλά πανεπιστήμια βρίσκονται στην επαρχία. Ούτε στο Λονδίνο, ούτε περιφερειακά αυτού (με λίγες εξαιρέσεις, όπως LBS, LSE, Imperial, City).

 

α! και επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι τελευταίο, αν θέλετε μου απαντάτε...Για όσους έχουν κάνει ήδη μεταπτυχιακό και δουλεύουν, θα ήθελα να ρωτήσω εάν η επιλογή του μεταπτυχιακού -πανεπιστήμιο κ τομέας-σας βοήθησε στη δουλειά σας ή σε ό, τι μεταπτυχιακό κ να κάνεις σε όποιο πανεπιστήμιο κ να ναι, απλά είναι ένα επιπλέον τυπικό προσόν.

 

Έχω σχεδόν 5 χρονια που εργάζομαι στο νησί. ’ποψη μου είναι ότι το όνομα και το κύρος του πανεπιστημιου μετράει από αρκετά έως παρα πολύ. Σε κάποιους τομείς (investment banking, strategy consulting) χωρίς πτυχίο από κορυφαίο πανεπιστήμιο δεν περνάς ούτε απέξω. Σε άλλους κλάδους (στον τομέα του business πάντα) είναι λίγο πιο ελαστικά, και πάλι όμως το κύρος του πανεπιστημιου έχει σημασία.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλους τομείς (πχ engineering). Εκεί το όνομα ίσως να μετράει λιγότερο, δεν έχω ιδέα.. Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται στην Ελλάδα, αλλα αμφιβάλλω αν ο μέσος εργοδότης (εξαιρούνται οι πολυεθνικές) μπορεί να ξεχωρίσει το Warwick από το Surrey.

 

Όλα αυτά για τα πρώτα χρονια της επαγγελματικής σου σταδιοδρομίας. Μετά από λίγο η επαγγελματική εμπειρία μετράει περισσότερο από το που έκανες το master (και από το αν έχεις master ακόμα).

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

to surrey einai kalo gia computing? exei kaneis empeiria?

ennow san panepistimio to nightlife ta enoikia k genika h zwh me apasxoloun men alla to thema mou einai h fimi tou panepistimiou, h dyskolia tou na mpeis k na vgeis, to prestige tou...

plz somebody

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , μπορώ αν έχω τελειώσει οικονομικά στην Ελλάδα να πάω για μεταπτυχιακό computer science(ή IT) στην Αγγλία;
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου, με βοήθησες πολύ...Δηλ. όντως, αν έχεις βλέψεις να δουλέψεις στο εξωτερικό το πανεπιστήμιο που έκανες το μεταπτυχιακό σου έχει μεγάλη σημασία, στην Ελλάδα, όμως, μάλλον είναι ένα τυπικό προσόν το οποίο απαιτείται για πρόσληψη, και μετά μετράει περισσότερο η εμπειρία...Άρα καταλήγουμε σε αυτό που έλεγα πριν μήπως? ότι και στο καλύτερο πανεπιστήμιο να σπουδάσεις, δεν είναι ότι αυτόματα εκτιμάται περισσότερο από τους εργοδότες...:worry::cry: είμαστε τόσο πίσω...:worry::wacko:
Link to comment
Share on other sites

Θά ήθελα λίγο να με κατατοπήσετε περί ιδιωτικών εστιών..

Συγκεκριμένα σκοπεύω να πάω για μάστερ (σε engineering). Έκανα αίτησησε 6 πανεπιστήμια, με δέχτηκαν και τα 6, και παρόλο που το Bristol μου προσφέρει δωρεάν δίδακτρα, σκέφτομαι να επιλέξω τελικά το UCL. ( ως πιο "πρωτοκλασάτο" στον τομέα του engineering ). Θα δεχτώ λοιπόν το (conditional) offer του UCL και ταυτόχρονα θα στείλω και την κατάλληλη αίτηση για τις εστίες του UCL και τις intercollegiate. Είναι σίγουρο όμως ότι θα μου δώσουν δωμάτιο? Μήπως πρέπει να κάνω αίτηση και σε ιδιωτικές εστίες? Και αν ναι πότε γίνονται οι αιτήσεις και πώς?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Θα ηθελα , εφοσον γνωριζει καποιος , να ρωτησω το εξης.

 

Ενδιαφερομαι για μεταπτυχιακο στην Αγγλια.

 

Εαν μεταφρασω την αναλυτικη βαθμολογια που θα σταλει στα πανεπιστημια απο εξουσιοδοτημενο δικηγορο θα πρεπει να την παω παλι πισω στην σχολη μου για υπογραφες κτλ. Η φτανουν οι υπογραφες του δικηγορου και την στελνω κατευθειαν στην Αγγλια ;

Link to comment
Share on other sites

:p

Καλησπερα,

 

Θα ηθελα , εφοσον γνωριζει καποιος , να ρωτησω το εξης.

 

Ενδιαφερομαι για μεταπτυχιακο στην Αγγλια.

 

Εαν μεταφρασω την αναλυτικη βαθμολογια που θα σταλει στα πανεπιστημια απο εξουσιοδοτημενο δικηγορο θα πρεπει να την παω παλι πισω στην σχολη μου για υπογραφες κτλ. Η φτανουν οι υπογραφες του δικηγορου και την στελνω κατευθειαν στην Αγγλια ;

 

To stelneis kateftheian. Ennoeitai episunaptontas kai to prwtotupo (oxi mono th metfrash).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...