Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναρωτιέμαι (χωρίς να έχω κάποια προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο Business School) αν μπορούμε να λέμε ότι το Tanaka (που το MBA του πχ είναι μέσα στο UK Top 10 με βάση τα Global Ranking των Financial Times, και globally στη θέση 35) δεν έχει σοβαρά business masters. Ξαναλέω, δεν έχω κάποια προσωπικη εμπειρία από το συγκεκριμένο business school.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχεις δίκιο,είναι πολύ χαμηλά στο value added και teaching.Value added τι σημαίνει?Ξέρω να το μεταφράσω αλλά πρακτικά τι σημαίνει.

Για το UCL τι γνώμη έχεις για Msc in management?

 

To added value αφορα στην προοδο των σπουδαστων..(Ποσο σημαντικη ειναι απο την στιγμη που αρχιζει το προγραμμα σπουδων μεχρι και το τελος του..)

Για business θεωρω καλυτερο το UCL απο το Imperial..

 

Αναρωτιέμαι (χωρίς να έχω κάποια προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο Business School) αν μπορούμε να λέμε ότι το Tanaka (που το MBA του πχ είναι μέσα στο UK Top 10 με βάση τα Global Ranking των Financial Times, και globally στη θέση 35) δεν έχει σοβαρά business masters. Ξαναλέω, δεν έχω κάποια προσωπικη εμπειρία από το συγκεκριμένο business school.

 

Θα σου πω ενα παραδειγμα!

Στα rankings για engineering το Oxford ειναι στα ΤΟP 3.. Αυτο σημαινει οτι ειναι κορυφαιο στο engineering??

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ενα παραδειγμα!

Στα rankings για engineering το Oxford ειναι στα ΤΟP 3.. Αυτο σημαινει οτι ειναι κορυφαιο στο engineering??

 

Ιδέα δεν έχω τι γίνεται στον τομέα του engineering.:)

 

Για business θεωρω καλυτερο το UCL απο το Imperial..

 

Θέλω να σου κάνω μια ερώτηση, δεν το εννοώ καθόλου υποτιμητικά η προσβλητικά. Βλέπω στην υπογραφή σου ότι του χρόνου θα πας για undergraduate σπουδές στο Loughborough, σε engineering. Μπορώ να ρωτήσω όλες αυτές οι κρίσεις για μεταπτυχιακά σε business/management, από που προέρχονται; :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σου κάνω μια ερώτηση, δεν το εννοώ καθόλου υποτιμητικά η προσβλητικά. Βλέπω στην υπογραφή σου ότι του χρόνου θα πας για undergraduate σπουδές στο Loughborough, σε engineering. Μπορώ να ρωτήσω όλες αυτές οι κρίσεις για μεταπτυχιακά σε business/management, από που προέρχονται; :)

 

Εχω ενδιαφερθει και εχω μαθει απο πρωτο χερι καποια πραγματα..

Και οταν λεω εχω ενδιαφερθει εννοω για μενα και για το δικο μου μελλον, ψαχνοντας και διαβαζοντας αρκετα..

Επισης οπως εχω ξαναπει, παω σε foundation αυτον τον χρονο και εδω υπαρχουν ατομα που ξερουν 'πεντε πραγματα'..

 

Παντα φιλικα..:)

 

ΥΓ: Εχω παρακολουθησει και 2 σεμιναρια για μαστερς και δη για business..

Link to comment
Share on other sites

Μέσα Απρίλη(11-13 αν θυμάμαι καλά) στην Αθήνα θα γίνει συνέδριο στο Hilton για σπουδές Αγγλία και θα συμμετέχουν αντιπρόσωποι από 70 πανεπιστήμια.Αξίζει να πάει κανείς ή γενικά θα μιλανέ?Άκουσα ότι μπορείς να κλείσεις και θέση σε πανεπιστήμιο μιλώντας με τον αντίστοιχο αντιπρόσωπο.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενδιαφερθει και εχω μαθει απο πρωτο χερι καποια πραγματα..

Και οταν λεω εχω ενδιαφερθει εννοω για μενα και για το δικο μου μελλον, ψαχνοντας και διαβαζοντας αρκετα..

Επισης οπως εχω ξαναπει, παω σε foundation αυτον τον χρονο και εδω υπαρχουν ατομα που ξερουν 'πεντε πραγματα'..

 

Παντα φιλικα..:)

 

ΥΓ: Εχω παρακολουθησει και 2 σεμιναρια για μαστερς και δη για business..

 

Θα συμφωνήσω k εγώ με τον Gmak, είναι λίγο περίεργο κάποιος που κάνει foundation για under στην Ελλάδα να δίνει συμβουλές και να έχει την συμπεριφορά Dean όταν προσπαθεί να βοηθήσει κάποιους άλλους που αγωνιούν για το μέλλον τους.

Φυσικά εδώ είναι forum και είναι δικαίωμα καθενός να λέει ότι θέλει αλλα ίσως θα έπρεπε να είμαστε πιο προσεκτικοί όταν εκφέρουμε γνώμη σε θεματα που πιθανός δεν έχουμε την κατάλληλη ενημέρωση ήεμπειρία. Πάντως σε καμια περίπτωση δεν θέλω να πω ότι δεν πρέπει να εκφερεις την αποψη σου, απλα ισως να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι και επιφυλακτικοι στο τι λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω k εγώ με τον Gmak, είναι λίγο περίεργο κάποιος που κάνει foundation για under στην Ελλάδα να δίνει συμβουλές και να έχει την συμπεριφορά Dean όταν προσπαθεί να βοηθήσει κάποιους άλλους που αγωνιούν για το μέλλον τους.

Φυσικά εδώ είναι forum και είναι δικαίωμα καθενός να λέει ότι θέλει αλλα ίσως θα έπρεπε να είμαστε πιο προσεκτικοί όταν εκφέρουμε γνώμη σε θεματα που πιθανός δεν έχουμε την κατάλληλη ενημέρωση ήεμπειρία. Πάντως σε καμια περίπτωση δεν θέλω να πω ότι δεν πρέπει να εκφερεις την αποψη σου, απλα ισως να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι και επιφυλακτικοι στο τι λεμε.

 

Εγω μοιραζομαι τις αποψεις μου με εσας!

Οποιος θελει τις υοθετει οποιος δεν θελει οχι..

Τις περισσοτερες φορες αν οχι παντα τεκμηριωνω την αποψη μου ωστε να εχει βαση!

Προσωπικα θεωρω οτι ειμαι πολυ προσεκτικος σε οτι λεω και εκφερω αποψη για πραγματα που γνωριζω και εχω την καταλληλη ενημερωση και ισως εμπειρια(αν το καταλληλη μπορει να οριστει).

 

Δεν θελω να κατσω να απολογηθω περαιτερω, δεν εχει νοημα κιολας..

Αν καποιος εχει διαφορετικη γνωμη με μενα ας την παραθεσει και θα κανουμε μια φιλικη πανω απ' ολα κουβεντα!

 

ΥΓ: Φυσικα δεν λεω οτι λες κατι με κακη προθεση, αλλα λογικο ειναι να μην ξερεις τι γνωριζω, και απλα κρινεις απο την ηλικια μου και το τωρινο επιπεδο των σπουδων μου + την εμπειρια μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω μοιραζομαι τις αποψεις μου με εσας!

Οποιος θελει τις υοθετει οποιος δεν θελει οχι..

Τις περισσοτερες φορες αν οχι παντα τεκμηριωνω την αποψη μου ωστε να εχει βαση!

Προσωπικα θεωρω οτι ειμαι πολυ προσεκτικος σε οτι λεω και εκφερω αποψη για πραγματα που γνωριζω και εχω την καταλληλη ενημερωση και ισως εμπειρια(αν το καταλληλη μπορει να οριστει).

 

Δεν θελω να κατσω να απολογηθω περαιτερω, δεν εχει νοημα κιολας..

Αν καποιος εχει διαφορετικη γνωμη με μενα ας την παραθεσει και θα κανουμε μια φιλικη πανω απ' ολα κουβεντα!

 

ΥΓ: Φυσικα δεν λεω οτι λες κατι με κακη προθεση, αλλα λογικο ειναι να μην ξερεις τι γνωριζω, και απλα κρινεις απο την ηλικια μου και το τωρινο επιπεδο των σπουδων μου + την εμπειρια μου!

 

Οκ, κανενα προβλημα. Βασικα εκρινα απο αυτα που ελεγες και μετα ειδα και την εμπειρια σου οπως και την ηλικιια σου. Οπως λες και εσυ εαν καποιος θελει να ακολουθησει τις συμβουλες σου ειναι επιλογη του. Εγινε μια μικρη διευκρινιση και το τοπικ προχωραει παρα κατω (απο την πλευρα μου τουλαχιστων).

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενδιαφερθει και εχω μαθει απο πρωτο χερι καποια πραγματα..

Και οταν λεω εχω ενδιαφερθει εννοω για μενα και για το δικο μου μελλον, ψαχνοντας και διαβαζοντας αρκετα..

Επισης οπως εχω ξαναπει, παω σε foundation αυτον τον χρονο και εδω υπαρχουν ατομα που ξερουν 'πεντε πραγματα'..

 

Παντα φιλικα..:)

 

ΥΓ: Εχω παρακολουθησει και 2 σεμιναρια για μαστερς και δη για business..

 

OK, just asking. :)

 

Επισης παντα φιλικα :)

Link to comment
Share on other sites

Μέσα Απρίλη(11-13 αν θυμάμαι καλά) στην Αθήνα θα γίνει συνέδριο στο Hilton για σπουδές Αγγλία και θα συμμετέχουν αντιπρόσωποι από 70 πανεπιστήμια.Αξίζει να πάει κανείς ή γενικά θα μιλανέ?Άκουσα ότι μπορείς να κλείσεις και θέση σε πανεπιστήμιο μιλώντας με τον αντίστοιχο αντιπρόσωπο.

Αξιζει να πας μονο εφ οσον εχεις αποφασισει η σκεπτεσαι να πας στο UK για σπουδες, εχεις κατα καποιο τροπο διαλεξει ποια πανεπιστημια σ ενδιαφερουν και το κυριοτερο εχεις μια λιστα ερωτησεων να υποβαλεις, για τις οποιες δεν εχεις απαντησεις απο τα sites των πανεπιστημιων (κατι που ειναι εντελως απιθανο). Στα sites των πανεπιστημιων θα βρεις απαντησεις σε ολες η σχεδον σ ολες τις ερωτησεις που σε απασχολουν οπως επισης μπορεις να ζητησεις να σου στειλουν προσπεκτους. Επισης να σ ενημερωσω οτι τα πολυ καλα πανεπιστημια, τα οποια δεν εχουν αναγκη απο "ψαρεμα" υποψηφιων φοιτητων, δε συμμετεχουν στην εκθεση. Απο την αλλη δεν εχεις να χασεις και τιποτα αν περασεις μια βολτα

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Σπύρο.

Άλλη μία απορία που έχω είναι στο St Andrews έχει MLitt in management.Το MLitt τι ακριβώς είναι?Είναι ισοδύναμο με το Msc?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Σπύρο.

Άλλη μία απορία που έχω είναι στο St Andrews έχει MLitt in management.Το MLitt τι ακριβώς είναι?Είναι ισοδύναμο με το Msc?

Ναι, ειναι. Σ αυτο το λινκ θα βρεις καποιες γενικες πληροφοριες καθως και τα μαθηματα για το MLitt in Management

 

http://www.st-andrews.ac.uk/management/postgraduate/mlitt_management.shtml

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

MLitt=Master of letters.Είναι κάποια ιδιαίτερη ονομασία του Msc?Αυτό που με ενδιαφέρει βέβαια είναι εάν στην Ελλάδα αναγνωρίζεται ως Msc.Θα έχω κάποιο πρόβλημα?Γενικότερα το St Andrews αξίζει σαν πανεπιστήμιο στο management και μετά από θέμα ζωής ως μέρος?
Link to comment
Share on other sites

To St Andrews ανηκει στα top universities, αλλα για το management συγκεκριμενα που σ ενδιαφερει, δε γνωριζω. Για το MLitt καλυτερα ν απευθυνθεις στο ΔΟΑΤΑΠ για να εχεις επισημη πληροφορηση. Οσο για το μερος, περα οτι ειναι μια πολυ μικρη πολη, δε ξερω τιποτα αλλο
[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Γιατι σκεφτεσαι να πας στο Coventry??:worry:

H συγκεκριμενη πολη θεωρειται απο τις χειροτερες της αγγλιας...;)

 

exo kan ei se 14 panepisthmia aitiseis. to Coventry theoreite meso-xamilo se ginikh aksiologisi tou times, eno sti guardian, ston tomea business einai sti mesi. oson afora thn poli den ksero k para polla. esy ti exeis na peis? gnorizeis kati? epeidi o vathmios mou einai xamilos den tha exo k polles epiloges pisteuo...

Link to comment
Share on other sites

exo kan ei se 14 panepisthmia aitiseis. to Coventry theoreite meso-xamilo se ginikh aksiologisi tou times, eno sti guardian, ston tomea business einai sti mesi. oson afora thn poli den ksero k para polla. esy ti exeis na peis? gnorizeis kati? epeidi o vathmios mou einai xamilos den tha exo k polles epiloges pisteuo...

 

paidia kai egw mia apo ta idia me ton filo metzepa.

xamilos mesos oros apo tei... kai thelw gia msc accounting kai finance ti proteinete?

skeftomai an me dextoun se kapoio part time se auti tin eidikotita gia na doulepsw ekei kai na xamilwsei kai ligo to kostos!

ti gnwmi exete gia ta part-time

 

thanx in advance!

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε περιπτωση που έχω πχ 6,5 ielts και μου ζητάνε 7,αλλα με δέχονται ωστοσο αρκει να παρακολουθήσω καποια pre-sesional μαθήματα.αυτα τα μαθήματα είναι εύκολα?ή θα με πάρουν και θα με πετάξουν.έχει κανείς κάποια εμπειρία?
Link to comment
Share on other sites

exo kan ei se 14 panepisthmia aitiseis. to Coventry theoreite meso-xamilo se ginikh aksiologisi tou times, eno sti guardian, ston tomea business einai sti mesi. oson afora thn poli den ksero k para polla. esy ti exeis na peis? gnorizeis kati? epeidi o vathmios mou einai xamilos den tha exo k polles epiloges pisteuo...

 

Χαλαρώστε λίγο όλοι. Δεν είναι το παν ο Μέσος Όρος σε μια αίτηση. Ειδικά όταν δεν πρόκειται για ιδρύματα όπως LSE, King's, UCL, Imperial etc... Το παν είναι πώς δείχνει όλη η αίτηση = συστατικές, statement, κλπ. Αν ο ΜΟ ήταν το μόνο τότε μεταπτυχιακά θα κάνανε μόνο αυτοί που έχουν 8 και 9 στα πτυχιά τους.

 

paidia kai egw mia apo ta idia me ton filo metzepa.

xamilos mesos oros apo tei... kai thelw gia msc accounting kai finance ti proteinete?

skeftomai an me dextoun se kapoio part time se auti tin eidikotita gia na doulepsw ekei kai na xamilwsei kai ligo to kostos!

ti gnwmi exete gia ta part-time

 

thanx in advance!

 

Το part-time δεν έχει καμιά διαφορά με το full όσον αφορά την ποιότητα του πτυχίου (έχω ακούσει ηλίθιες απόψεις γι αυτό το επισημαίνω) οπότε είναι μια χαρά αφού θες και να δουλεύεις. Φρόντισε να δεις πόσα μαθήματα θα έχεις τον ένα χρόνο και πόσα τον άλλο για να ρυθμίσεις κατάλληλα το χρόνο σου.

 

παιδια σε περιπτωση που έχω πχ 6,5 ielts και μου ζητάνε 7,αλλα με δέχονται ωστοσο αρκει να παρακολουθήσω καποια pre-sesional μαθήματα.αυτα τα μαθήματα είναι εύκολα?ή θα με πάρουν και θα με πετάξουν.έχει κανείς κάποια εμπειρία?

 

Δεν έχω ακούσει να πετάνε κανέναν έξω από τα pre-seasonal μαθήματα γλώσσας. Εκτός και αν πας εντελώς τουρίστας :p

Link to comment
Share on other sites

Βγαινω λιγο off-topic αλλα μηπως ειναι πιο σωστο να αλλαξουμε το θρεντ σε 'Σπουδές στη Βρετανία'; :O
Link to comment
Share on other sites

Έτσιιι! Μ' αρέσει το Welsh spirit που απέκτησες στο Aberystwyth! Το είχα σκεφτεί κι εγώ όσο ήμουν στο Cardiff, αλλά τελικά δεν το προχώρησα. Τώρα όμως που έχω και υποστηρικτή θα το κάνω. :p

 

Αλλαγή λοιπόν σε "Σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία". :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσιιι! Μ' αρέσει το Welsh spirit που απέκτησες στο Aberystwyth! Το είχα σκεφτεί κι εγώ όσο ήμουν στο Cardiff, αλλά τελικά δεν το προχώρησα. Τώρα όμως που έχω και υποστηρικτή θα το κάνω. :p

 

Αλλαγή λοιπόν σε "Σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία". :)

 

Κι όταν αρχίσουν οι ερωτήσεις για πανεπιστήμια στη Βόρειο Ιρλανδία θα το αλλάξουμε σε Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο; :p

Link to comment
Share on other sites

Κι όταν αρχίσουν οι ερωτήσεις για πανεπιστήμια στη Βόρειο Ιρλανδία θα το αλλάξουμε σε Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο; :p

Μ' έπεισες! :p

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βγαινω λιγο off-topic αλλα μηπως ειναι πιο σωστο να αλλαξουμε το θρεντ σε 'Σπουδές στη Βρετανία'; :O

Έτσιιι! Μ' αρέσει το Welsh spirit που απέκτησες στο Aberystwyth! Το είχα σκεφτεί κι εγώ όσο ήμουν στο Cardiff, αλλά τελικά δεν το προχώρησα. Τώρα όμως που έχω και υποστηρικτή θα το κάνω. :p

 

Αλλαγή λοιπόν σε "Σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία". :)

Κι όταν αρχίσουν οι ερωτήσεις για πανεπιστήμια στη Βόρειο Ιρλανδία θα το αλλάξουμε σε Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο; :p

Μ' έπεισες! :p

 

Οτι να' ναι..:p

Οκ παντος ετσι ειναι πιο σωστο!!:cool:

 

Φιλε fabo114 δεν μου λες πως ειναι να σπουδαζεις σε uni στην μεση του πουθενα!? Στην ιδια μοιρα θα ειμαι και εγω του χρονου..:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

Προτέινετε το Personal Statement να είναι Χειρόγραφο έτσι ώστε να δείχνει και πιο προσωπικό ή δεν το προτιμούν γιατί πχ. στον Υπολογιστή είναι πιο ευανάγνωστο ?

 

Σημειώνω δε , ότι κανένα από τα Πανεπιστήμια που έχω επιλέξει (Bristol, York, Bath, Edinburgh) για αιτήσεις δεν προτείνει κάποιον απ' τους δύο τρόπους.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...