Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ' οσο ξερω τα καλα πανεπιστημια για να σε δεχτουν για μεταπτυχιακο με πτυχιο απο ΤΕΙ πρεπει να εχεις βαθμο πανω απο 7-7.5 ή δεν σε δεχονται καθολου για μεταπτυχιακο και σε προωθουν στο 2ο ετος των προπτυχιακων σπουδων!

Αυτα με καθε επιφυλαξη.

Με το IELTS εχεις κοιταξει τι παιζει?

 

7-7,5 στο ΤΕΙ του Πειραια στην ηλεκτρολογια δεν υπαρχει.Ο πρωτος φετος βραβευτηκε με 7,4 αρα σκεψου τι καθηγητες υπαρχουν!Και δεν παω να δικαιολογησω το οτι εβγαλα ενα 6. Αλλωστε η πτυχιακη μου εχει 10 που ειναι πανω σε τηλεπικοινωνιες.Απο ΙΕLTS εδωσα τον Δεκεμβρη το TOEFL Ibt και πηρα 90...Εχω ηδη 2 συστατικες απο καθηγητες του ΤΕΙ και μια απο μια εργασιακο χωρο που ασχοληθηκα για 2 μηνες επανω στην Δομημενη τηλεφωνια...Αναμενεται και απο Φλεβαρη να ξεκινησω την πρακτικη μου στον ΟΤΕ πανω σε οπτικες ινες αρα λογικα αλλη μια συστατικη και απο εκει...Αν δεν αρκουν αυτα τι να πω:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

7-7,5 στο ΤΕΙ του Πειραια στην ηλεκτρολογια δεν υπαρχει.Ο πρωτος φετος βραβευτηκε με 7,4 αρα σκεψου τι καθηγητες υπαρχουν!Και δεν παω να δικαιολογησω το οτι εβγαλα ενα 6. Αλλωστε η πτυχιακη μου εχει 10 που ειναι πανω σε τηλεπικοινωνιες.Απο ΙΕLTS εδωσα τον Δεκεμβρη το TOEFL Ibt και πηρα 90...Εχω ηδη 2 συστατικες απο καθηγητες του ΤΕΙ και μια απο μια εργασιακο χωρο που ασχοληθηκα για 2 μηνες επανω στην Δομημενη τηλεφωνια...Αναμενεται και απο Φλεβαρη να ξεκινησω την πρακτικη μου στον ΟΤΕ πανω σε οπτικες ινες αρα λογικα αλλη μια συστατικη και απο εκει...Αν δεν αρκουν αυτα τι να πω:(

 

Μην ανησυχείς θα σε δεχτούν. Από εκεί και πέρα όσα περισσότερα επιπλέον προσόντα έχεις εκτός του πτυχίου π.χ. πτυχία αγγλικών, γαλλικών θα σου επιτρέψουν να γίνεις δεκτός με μικρότερο βαθμό πτυχίου σε σχέση με άλλους, κάτι που θα διαπιστώσεις αν συγκρίνεις το offer letter σου με γνωστό σου με το ίδιο πτυχίο. Αν πας καλά στο μάστερ μπορείς να πάρεις και υποτροφία για διδακτορικό. Από εμένα καλή επιτυχία:)

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς θα σε δεχτούν. Από εκεί και πέρα όσα περισσότερα επιπλέον προσόντα έχεις εκτός του πτυχίου π.χ. πτυχία αγγλικών, γαλλικών θα σου επιτρέψουν να γίνεις δεκτός με μικρότερο βαθμό πτυχίου σε σχέση με άλλους, κάτι που θα διαπιστώσεις αν συγκρίνεις το offer letter σου με γνωστό σου με το ίδιο πτυχίο. Αν πας καλά στο μάστερ μπορείς να πάρεις και υποτροφία για διδακτορικό. Από εμένα καλή επιτυχία:)

 

Nα 'σαι καλα φιλε μου!!Μακαρι να με δεχτουν σε ενα απο τα Πανεπιστημια που εχω σκεφτει γιατι με εχει αγχωσει αρκετα αυτο το θεμα επιλογης ,των applications κτλ

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς θα σε δεχτούν. Από εκεί και πέρα όσα περισσότερα επιπλέον προσόντα έχεις εκτός του πτυχίου π.χ. πτυχία αγγλικών, γαλλικών θα σου επιτρέψουν να γίνεις δεκτός με μικρότερο βαθμό πτυχίου σε σχέση με άλλους, κάτι που θα διαπιστώσεις αν συγκρίνεις το offer letter σου με γνωστό σου με το ίδιο πτυχίο. Αν πας καλά στο μάστερ μπορείς να πάρεις και υποτροφία για διδακτορικό. Από εμένα καλή επιτυχία:)

 

 

Νομίζεις ότι επειδή κάποιος γνωρίζει μια 2η ξένη γλώσσα, θα του ζητήσουν μικρότερο βαθμό πτυχίου;; Δε νομίζω. Όσο για τα αγγλικά - αυτό είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να σε πάρουν (για όλους). Οποτε δεν καταλαβαίνω πως ένα πτυχίο αγγλικών θα σε πριμοδοτήσει. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις ότι επειδή κάποιος γνωρίζει μια 2η ξένη γλώσσα, θα του ζητήσουν μικρότερο βαθμό πτυχίου;; Δε νομίζω. Όσο για τα αγγλικά - αυτό είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να σε πάρουν (για όλους). Οποτε δεν καταλαβαίνω πως ένα πτυχίο αγγλικών θα σε πριμοδοτήσει. :confused:

 

Δεν το νομίζω, το έχω δει να συμβαίνει. :) Ήμουν στο ίδιο μεταπτυχιακό στην Αγγλία με φίλο από την ίδια σχολή στην Ελλάδα και μου ζήτησαν 0.5 μικρότερο βαθμό πτυχίου σε σχέση με εκείνον λόγω Sorbonne στα γαλλικά και πιθανόν επειδή εγώ είχα Proficiency ενώ εκείνος ILTS, με επιφύλαξη βέβαια για το δεύτερο. Άλλες διαφορές μεταξύ μας που να δικαιολογούν την διαφορά δεν υπήρχαν, εκτός από ένα σεμινάριο που είχα παρακολουθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω, το έχω δει να συμβαίνει. :) Ήμουν στο ίδιο μεταπτυχιακό στην Αγγλία με φίλο από την ίδια σχολή στην Ελλάδα και μου ζήτησαν 0.5 μικρότερο βαθμό πτυχίου σε σχέση με εκείνον λόγω Sorbonne στα γαλλικά και πιθανόν επειδή εγώ είχα Proficiency ενώ εκείνος ILTS, με επιφύλαξη βέβαια για το δεύτερο. Άλλες διαφορές μεταξύ μας που να δικαιολογούν την διαφορά δεν υπήρχαν, εκτός από ένα σεμινάριο που είχα παρακολουθήσει.

 

Όσον αφορά το δεύτερο (Proficiency, έναντι IELTS) σίγουρα δεν παίζει ρολο, γιατί τα περισσότερα πανεπιστήμια ζητάνε IELTS και OΧΙ proficiency. Aρα το να λειτουργήσει αυτό υπέρ σου δύσκολο.

 

0.5 βαθμός είναι μεγάλη διαφορα και συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν δικαιολογείται από ένα πτυχίο Γαλλικών και μονο, εκτος αν αυτό σχετίζεται με το αντικείμενο. 'Η έπαιξε το γενικότερο πακέτο (συστατικές, personal statement, βιογραφικό και μέσα σε αυτό και το πτυχίο Γαλλικών ως μέρος του πακέτου), ή η γενικότερη συγκυρία (χρονική πχ), ή απλά η γραφειοκρατία έκανε το θαύμα της (absolute randomness ;)).

Link to comment
Share on other sites

Mεσα στο personal statement μπορω να συμπεριλαβω οτι χρωσταω ενα μαθημα το οποιο το δινω σε 20 μερες συν οτι αναμενεται να ξεκινησω πρακτικη στο ΟΤΕ κατι που θα με οφελησει και για το μεταπτυχιακο?
Link to comment
Share on other sites

Mεσα στο personal statement μπορω να συμπεριλαβω οτι χρωσταω ενα μαθημα το οποιο το δινω σε 20 μερες συν οτι αναμενεται να ξεκινησω πρακτικη στο ΟΤΕ κατι που θα με οφελησει και για το μεταπτυχιακο?

 

 

Για τον ΟΤΕ και βεβαια θα το γράψεις. Το μάθημα που δεν έχεις περάσει δεν έχει πιστεύω καμια θέση στο personal statement. Aλλωστε αυτό που έχει σημασία είναι να το περάσεις μέχρι το Σεπτέμβρη που θα αρχίσει το master.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τις εστίες που δεν το πολυ-κατάλαβα!! :wacko:

 

Λοιπόν εγώ έκανα πριν μια βδομάδα αίτηση σε πανεπιστήμια για μάστερ. Προφανώς δεν έχω λάβει κάποια απάντηση ακόμα. Πιο πολύ ενδιαφέρομαι να πάω στο UCL οπότε έχω αρχίσει και ψάχνω για το πώς θα κάνω αίτηση για εστία. Από ότι μου έχουν πει παιδιά που σπουδάζουν στην Αγγλία, θα πρέπει πρώτα το πανεπιστήμιο να μου κάνει offer και μετά να κάνω αίτηση για εστία. Ωστόσο δεν είχα καταλάβει αν μπορούσα να κάνω αίτηση αμέσως μόλις λάβω το offer ή αν θα έπρεπε πρώτα να απαντήσω θετικά στο offer, μετά να λάβω τη νέα απάντηση του πανεπιστημίου και μετά να κάνω αίτηση για εστία...

Έστειλα λοιπον e-mail στο accomodation office του UCL, ρωτώντας το παραπάνω. Και μου απάντησαν :

 

You do not have to wait for the offer to study at UC before you submit your

application form. You can submit your application form now if you wish. As we do not give out accommodation until late July, is does not matter if

you submit your application for housing now or after you have received your

offer to study at UCL. The most important thing is to make sure that we have

your application form before your given deadline.

 

Do not send the offer letter that is not necessary. If you are not given a

place to study at UCL, we will not consider your application for

accomodation.

 

Οπότε από ότι κατάλαβα μπορώ να κάνω αίτηση για εστία από τώρα??? Γιατί όμως όλοι μου έλεγαν ότι πρέπει πρώτα να έχω offer??

Και δεύτερον αν υποθέσω ότι κάνω τώρα την αίτηση για εστία (χωρίς ακόμα να έχω λάβει offer) τότε τι θα συμπληρώσω στο σημείο που λέει postgraduate number πάνω στην άίτηση για την εστία??:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί βιάζεσαι να κανεις την αίτηση για την εστία αφού σου λένε καθαρά ότι δεν παίζει καμια διαφορα, από τη στιγμή που θα την κανεις μέχρι τέλη Ιούλη;; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ενδιαφερομαι για μεταπτυχιακο Αγγλια στον τομεα των ανανεωσιμων πηγων ενεργειας με πτυχιο φυσικου.Ποια πανεπιστημια προτεινετε πανω σ'αυτον τον τομεα(τεχνολογικος τομεας)?τα entry requirements τηρουνται αυστηρα?κανω πτυχιακη εργασια και λογικα θα παρω καλο βαθμο.Αυτο σε συνδιασμο με καλες συστατικες μπορουν να παραβλεψουν το οριο του βαθμου πτυχιου που ισως ειναι 6.5 ενω εγω θα εχω 6?Ακουω πολλα οπως οτι κοιτανε μονο χρηματα να παρουν και δεν υπολογιζουν τοσο τα προσοντα.Οτι γνωριζετε πανω σ αυτο τον τομεα θα μου ηταν χρησιμο αν μου το λεγατε.

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!

Μήπως ξέρει κάποιος αν παίζει ρόλο το πού θα κάνω τις μεταφράσεις των πτυχίων μου για τις αιτήσεις;

Υπάρχει πρόβλημα αν δεν τις κάνω στο Βρετανικό Συμβούλιο και μου τα επικυρώσει επίσημος μεταφραστής με σφραγίδα;

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!

Μήπως ξέρει κάποιος αν παίζει ρόλο το πού θα κάνω τις μεταφράσεις των πτυχίων μου για τις αιτήσεις;

Υπάρχει πρόβλημα αν δεν τις κάνω στο Βρετανικό Συμβούλιο και μου τα επικυρώσει επίσημος μεταφραστής με σφραγίδα;

 

ευχαριστώ!

 

Kanena problima. De xreiazetai kan "episimos" metafrastis (pou sinithws xrewnei arketa), sfragida opoioudipote dikigorou arkei.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι εχετε κανει master Αγγλια σε ολα τα χαρτια που χρειαζονται για τις αιτησεις συμπεριλαβατε και μεταφρασμενο το απολυτηριο Λυκειου? Και κατι αλλο, πιστευετε ειναι καλυτερο να συμπληρωσω online application form ή να στειλω ολα τα χαρτια με ταχυδρομειο στο καθε Πανεπιστημιο?
Link to comment
Share on other sites

Το απολυτήριο του Λυκείου δεν το ζητάνε στο master.

Για την αίτηση θα σου πρότεινα να τη στείλεις μέσω ιντερνετ καθώς εγώ είχα στείλει με τα ΕΛΤΑ και συστημένη επιστολή κάποια έγγραφα στις 19 Δεκεμβρίου και ποτέ δεν έφτασαν και αναγκάστηκα να τα ξαναστείλω την περασμένη πέμπτη και να ζητήσω από το πανεπιστήμιο να μου επιβεβαιώσει με email το γεγονός οτι παρέλαβε τα δικαιολογητικά μου...Συνεπώς,για μενά ότι μπορείς , στείλε με ΙΝΤΕΡΝΕΤ

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο, πιστευετε ειναι καλυτερο να συμπληρωσω online application form ή να στειλω ολα τα χαρτια με ταχυδρομειο στο καθε Πανεπιστημιο?

 

Την αίτηση θα την κανεις online. Απλά μετά θα χρειαστεί να στείλεις τα διαφορα δικαιολογητικά με το ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι εχετε κανει master Αγγλια σε ολα τα χαρτια που χρειαζονται για τις αιτησεις συμπεριλαβατε και μεταφρασμενο το απολυτηριο Λυκειου? Και κατι αλλο, πιστευετε ειναι καλυτερο να συμπληρωσω online application form ή να στειλω ολα τα χαρτια με ταχυδρομειο στο καθε Πανεπιστημιο?

 

GIa ta xartia proteinw na steiletai sto uni oti exetai. Apo diplwmata, mexri xartia proyphresias .......

 

K thn metafrash thn kanete sto ypoyrgeio ekswterikwn sto tmhma poy einai sto monasthraki (5 lepta apo to metro)k epishma k pio fthna

:O

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

Ena apo ta panepistimia pou m endiaferoun zitaei : Apolytirion of Lykeio (Minimum 17 / 20) plus two British ‘A’levels .Ti einai ta British ‘A’levels ?
Link to comment
Share on other sites

Ena apo ta panepistimia pou m endiaferoun zitaei : Apolytirion of Lykeio (Minimum 17 / 20) plus two British ‘A’levels .Ti einai ta British ‘A’levels ?

 

Einai afto pou dinoun oi Aggloi gia na mpoun sto Panepistimio. Polu xontrika, antistoixa me tis dikes mas Panellinies (2 A Levels ennoei se 2 subjects).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Level_(UK)

Link to comment
Share on other sites

diladi prepei na doseis extra eksetaseis pera apo tis glwsas(toefl h ielts) kai tou lykeiou?

Nomiza oti ithelan aplws kalous vathmous se sigekrimena mathimata :(....

Link to comment
Share on other sites

diladi prepei na doseis extra eksetaseis pera apo tis glwsas(toefl h ielts) kai tou lykeiou?

Nomiza oti ithelan aplws kalous vathmous se sigekrimena mathimata :(....

Για ποιο πανεπιστημιο και σχολη μιλαμε?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

den to exw psaksei para poli (diladi dn kserw an to ptixio pou thelw, to apetoun)apla to grafei sto country specific info kai pistevw isxiei gia oles tis sxoles:

http://www.soton.ac.uk/international/countrypages/Greece.html (endiaferomai gia computer science)

http://www.shef.ac.uk/greece/entry.html (idio subject)

Link to comment
Share on other sites

The Apolityrion of Lykio is considered as providing a minimum entry level for undergraduate study with a score of 16 or more. Individual course requirements may be much higher than this and some courses may require one or more A level passes as well as the Apolityrion. An Apolityrion score of 18.5 is considered by most courses to be sufficient for entry without additional A levels.

 

http://www.surrey.ac.uk/international/europeeuGreece.htm

Link to comment
Share on other sites

den to exw psaksei para poli (diladi dn kserw an to ptixio pou thelw, to apetoun)apla to grafei sto country specific info kai pistevw isxiei gia oles tis sxoles:

http://www.soton.ac.uk/international/countrypages/Greece.html (endiaferomai gia computer science)

http://www.shef.ac.uk/greece/entry.html (idio subject)

 

Και τα 2 θεωρουνται σχετικα καλα πανεπιστημια. Το Southampton απ οτι ειδα πραγματικα απαιτει και 2 A levels για εγγραφη στο 1° ετος, αν και τα entry points μπορει να χαμηλωσουν αναλογα με τη ζητηση που υπαρχει για τη συγκεκριμενη σχολη. Παντως τα A levels σιγουρα ξεπερνιονται με ενα foundation ειτε στην Ελλαδα ειτε στο uni.

To Sheffield δεν εχει τοσο ψηλα το πηχυ οσο το soton και επισης εχει και αντιπροσωπο στην Ελλαδα, με τον οποιο μπορεις να ερθεις σ επαφη και να συνενοηθεις. Γνωμη μου ειναι οτι για computer science δε θα χρειαστεις A levels και οτι μπορεις να γραφτεις 1° ετος μ ενα καλο απολυτηριο και χωρις καν foundation (το οποιο κατα τη προσωπικη μου αποψη ειναι πεταμενος χρονος και χρημα) Επισης να ξερεις οτι τα entry points διαφερουν απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο και φυσικα τα θεωρουμενα καλα απαιτουν ψηλοτερα entry points

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...