Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Επισης.. Τι πρεπει να κανει καποις για να γινει ενεργο μελος του Students Union?

 

Απλα μια αιτηση κανεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από που τα "παράγγειλες" ?

-Κανένα καλό πανεπιστήμιο για πληροφορική έχετε να προτείνετε?

 

Στα sites των πανεπιστημιων υπαρχει επιλογη order printed prospectus η view it online η download it..

Αλλα ακομα καλυτερο ειναι αν θες απο πολλα πανεπιστημια να κανεις εγγραφη στο british council και να παραγγειλεις απο κει..(χωρις να χρειαζεται να δωσεις τα στοιχεια σου καθε φορα)..

 

Πληροφορικη εννοεις computer science υποθετω οποτε δες εδω , εδω και εδω!!

 

Edit:

Απλα μια αιτηση κανεις.

 

Μιλαω για ενεργο μελος!.. Δηλαδη μεσα στο "συμβουλιο"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στα sites των πανεπιστημιων υπαρχει επιλογη order printed prospectus η view it online η download it..

Αλλα ακομα καλυτερο ειναι αν θες απο πολλα πανεπιστημια να κανεις εγγραφη στο british council και να παραγγειλεις απο κει..(χωρις να χρειαζεται να δωσεις τα στοιχεια σου καθε φορα)..

 

Πληροφορικη εννοεις computer science υποθετω οποτε δες εδω , εδω και εδω!!

 

 

Πως κάνεις εγγραφή στο british council?Μέσω τηλεφώνου ή μέσω της σελίδας τους?Ναι computer science θέλω

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνεις εγγραφή στο british council?Μέσω τηλεφώνου ή μέσω της σελίδας τους?Ναι computer science θέλω

 

On-line

Εδω: http://www.educationuk.org/

Link to comment
Share on other sites

Και καποιος που σπουδαζει στο LSE στην Αγγλια, παλι απο το uni of London θα ειναι το πτυχιο του??

 

Δεν το γνωρίζω, αλλα αυτό είναι καθαρά τυπικό θέμα. Δηλαδή δεν επηρεάζει την αξια του πτυχίου στην αγορά εργασίας, ούτε τις γνώσεις που αποκτάς.

Link to comment
Share on other sites

Επάνω που λέει register?

 

Ναι γραψου και μετα ψαξε για computer science.. Θα σου βγαλει τα πανεπιστημια που εχουν το τμημα.. Για να κανεις παραγγελια prospectus πατα στο βιβλιο, θα το δεις..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω, αλλα αυτό είναι καθαρά τυπικό θέμα. Δηλαδή δεν επηρεάζει την αξια του πτυχίου στην αγορά εργασίας, ούτε τις γνώσεις που αποκτάς.

Καπως περιεργο μου φαινεται. Για φαντασου καποιον που τελειωσε το DEI να εχει ακριβως τον ιδιο τιτλο με καποιον που τελειωσε το LSE. Μα και βεβαια η αξια αυτου του πτυχιου επηρεαζεται προς τα πανω στην αγορα εργασιας , αν αναφερεται το LSE, οπως και ο μελλοντικος εργοδοτης οταν ακουσει "ειμαι αποφοιτος του LSE". Εκτος και εαν αναφερεται στο πτυχιο οτι ηταν distance learning σε συνεργασια με το dei. Δε πιστευω οτι το LSE υποτιμα την ιδια την υποσταση του τοσο ευκολα, δινοντας τιτλους μεσω τετοιων κεντρων ελευθερων σπουδων.Ισως διδεται το πτυχιο απο το uni of London χωρις να αναφερεται πουθενα το LSE (το πιθανοτερο)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Ναι γραψου και μετα ψαξε για computer science.. Θα σου βγαλει τα πανεπιστημια που εχουν το τμημα.. Για να κανεις παραγγελια prospectus πατα στο βιβλιο, θα το δεις..

 

Δύο τελευταίες ερωτήσεις.Στο postcode/zip τι βάζουμε ταχυδρομικό κώδικα ή το +30 της Ελλάδας?Και επίσης βάζουμε τις επιλογές undergraduate kai full time?Σορρυ αν σε έπρηξα

Link to comment
Share on other sites

Δύο τελευταίες ερωτήσεις.Στο postcode/zip τι βάζουμε ταχυδρομικό κώδικα ή το +30 της Ελλάδας?Και επίσης βάζουμε τις επιλογές undergraduate kai full time?Σορρυ αν σε έπρηξα

 

Postal code βαλε κανονικα της περιοχης σου!

πχ 15235

Τα υπολοιπα οπως τα λες!

Δεν με επριξες καθολου.. Οτι αλλο θες και μπορω να βοηθησω πες μου..:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι γραψου και μετα ψαξε για computer science.. Θα σου βγαλει τα πανεπιστημια που εχουν το τμημα.. Για να κανεις παραγγελια prospectus πατα στο βιβλιο, θα το δεις..

Καλα εσυ ακομα με το thread ασχολεισαι αντι να εισαι στη λεωφορο??:lol::D:lol::D:lol::D

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Καλα εσυ ακομα με το thread ασχολεισαι αντι να εισαι στη λεωφορο??:lol::D:lol::D:lol:

 

χαχαχα!!:lol::lol::lol:

Σιγα που καιγομαι εγω για το match..

 

Anyway.. Δεν ξερω αν ενδιαφερει κανεναν:rolleyes: αλλα αυτη ειναι φωτογραφια με τα prospectus που μου εχουν ερθει μεχρι τωρα:

 

http://img404.imageshack.us/img404/3473/02092007mm3.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

gmac mallon spoudazeis anglia , opote pes moy please an xereis , poios foreas einai kalyteros gia student loan ? exoyn kamia simantiki diafora ?

SLC

http://www.slc.co.uk/

saas (nomizo den einai mono gia skotia)

http://www.saas.gov.uk/

directgov

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/StudentsFromOtherEUCountries/index.htm

dfes (den vgazo akri me to site tous :O )

http://www.dfes.gov.uk/localauthorities/index.cfm

 

y.g yparxei periptosi gia non-repayable loan ?

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα στο Bristol,στο Portsmouth και στο Liverpool.Παίζει ρόλο που έβαλα οτι θέλω να μπώ το 2009?Ή θα μου τα στείλουν φέτος?
Link to comment
Share on other sites

 

Anyway.. Δεν ξερω αν ενδιαφερει κανεναν:rolleyes: αλλα αυτη ειναι φωτογραφια με τα prospectus που μου εχουν ερθει μεχρι τωρα:

 

http://img404.imageshack.us/img404/3473/02092007mm3.th.jpg

 

Και εδώ ούτε φωτογραφία του πανεπιστήμιου δεν σου στελνουν:lol:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!!:lol::lol::lol:

Σιγα που καιγομαι εγω για το match..

 

Με το nick που εχεις σκεφτηκα οτι.........:) Παντως απο συλλογη προσπεκτους καλα πας. Προσεξε γιατι στο τελος θα μπλεχτεις και δε θα μπορεις να επιλεξεις

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα στο Bristol,στο Portsmouth και στο Liverpool.Παίζει ρόλο που έβαλα οτι θέλω να μπώ το 2009?Ή θα μου τα στείλουν φέτος?

 

Δεν καταλαβα ακριβως τι ρωτας!..

Παντος εγω εβαλα 2008(την αληθεια δηλαδη)..:D

 

Και εγω σκεφτομαι σοβαρα για Bristol και Liverpool..

 

Και εδώ ούτε φωτογραφία του πανεπιστήμιου δεν σου στελνουν:lol:

 

Εχει μεσα φωτογραφιες αν αυτο εννοεις..:p

Ααα τωρα καταλαβα.. Για την Ελλαδα μιλας.. Εδω σου λενε ελα να το δεις μονος σου.. Σιγα τους ξενουν που ερχονται:lol:

 

Με το nick που εχεις σκεφτηκα οτι.........:)

Παντως απο συλλογη προσπεκτους καλα πας. Προσεξε γιατι στο τελος θα μπλεχτεις και δε θα μπορεις να επιλεξεις

 

To καταλαβα, αλλα οχι και τοσο..:p

 

Ασε ηδη εχω μπλεχτει πολυ.. αλλα καθομαι και τα διαβαζω διεξοδικα οποτε και αποκλειω καποια..

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα ακριβως τι ρωτας!..

Παντος εγω εβαλα 2008(την αληθεια δηλαδη)..:D

 

Και εγω σκεφτομαι σοβαρα για Bristol και Liverpool..

 

 

Εκεί που συμπληρώνεις τα στοιχεία σου κάτω κάτω έλεγε πότε θες να μπείς στο πανεπιστήμιο και έβαλα το 2009.Τα prospectus θα μου τα στείλουν τώρα ή σε ημερόμηνία κόντά στο 2009?

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που συμπληρώνεις τα στοιχεία σου κάτω κάτω έλεγε πότε θες να μπείς στο πανεπιστήμιο και έβαλα το 2009.Τα prospectus θα μου τα στείλουν τώρα ή σε ημερόμηνία κόντά στο 2009?

 

Κοιτα σιγουρα δεν ξερω αλλα λογικα τωρα..

Στην τελικη κανε και αλλο order με entry το 2008..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια:respect::up:

 

Κανενα προβλημα mate..

αλλα δεν θυμαμαι.. Εσυ ποτε λες να πας Αγγλια αν πας?

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα mate..

αλλα δεν θυμαμαι.. Εσυ ποτε λες να πας Αγγλια αν πας?

 

Σκέφτομαι να πάω τώρα Ιεκ δημόσιο(κάποιος μου είπε οτι αν είσαι στην ίδια ειδικότητα με το τεε το κάνεις 1 χρόν) να τελειώσω τον στρατό και μετά.Σε 2 με 3 χρόνια υπολογίζω.Απλά ρωτάω από τώρα για να τα ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ισως διδεται το πτυχιο απο το uni of London χωρις να αναφερεται πουθενα το LSE (το πιθανοτερο)

 

Σύμφωνα με το site τους και όπως έγραψα σε κάποιο προηγούμενο post, έτσι μάλλον θα γραφει το πτυχίο του DEΙ.

 

Μα και βεβαια η αξια αυτου του πτυχιου επηρεαζεται προς τα πανω στην αγορα εργασιας , αν αναφερεται το LSE, οπως και ο μελλοντικος εργοδοτης οταν ακουσει "ειμαι αποφοιτος του LSE".

 

Αν ο απόφοιτος του DEI κυκλοφορεί λέγοντας ότι είναι απόφοιτος του LSE είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων ψεύτης και στη χειρότερη ηλίθιος. Ο (πιθανός) εργοδότης του λες να μη τον ρωτήσει που σπούδασε; Η στο βιογραφικό του θα γραφει LSE αντί για DEI?

 

Πίστεψε με, στις καλές δουλειές (όχι αυτές με τα 550 Ευρώ) θα καταλάβουν αμέσως τη διαφορα και όχι μονο από το τι γραφει το χαρτί. ;)

 

Που το χαρτί δε θα γραφει LSE, αλλα και να έγραφε στις εταιρίες δεν είναι ηλίθιοι.

 

gmac mallon spoudazeis anglia , opote pes moy please an xereis , poios foreas einai kalyteros gia student loan ? exoyn kamia simantiki diafora ?

 

Φιλε μου δυστυχώς δεν έχω ιδέα από δάνεια, γιατί μονο μεταπτυχιακό έκανα εδώ. Το επιτόκιο το σχολίασα μερικά post πριν γιατί μου φάνηκε υψηλό.

 

Αμα εχει ασχοληθει κανεις, ποιο θεωρηται καλυτερο πανεπιστημιο?Το Bath η το Bristol?

 

 

Για business/management το Bath με διαφορα. Για άλλους τομείς δεν ξέρω! :O

Link to comment
Share on other sites

Για business/management το Bath με διαφορα. Για άλλους τομείς δεν ξέρω! :O

 

Με διαφορα κιολας?

Τεσπα.. Εγω για engineering(electronic κλπ) ενδιαφερομαι!

Link to comment
Share on other sites

Με διαφορα κιολας?

 

Ναι αλλα στο συγκεκριμένο τομέα. Οποτε δε θέλω να σε επηρεάσω για engineering γιατί δεν ξέρω. Σίγουρα κάποιοι από τους φίλους sumforoumites θα ξέρουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...