Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

80 λιρες??Εχουν τα halls πολυ ακριβα στο πανεπιστημιο που θα πας η μου φαινεται??

Τουλαχιστο να ειναι catered..

 

Εχει και με 75 αλλά δεν προσφέρει τόσα όσα η εστία μου.Το μόνο πρόβλημα είναι οτι πληρώνω extra το ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει και με 75 αλλά δεν προσφέρει τόσα όσα η εστία μου.Το μόνο πρόβλημα είναι οτι πληρώνω extra το ιντερνετ.

 

to na noikiaseis dwmatio se spiti to exeis skeftei?otan spoudaza arxika emena se estia me shared kitchen kai den antexa katholou.apo thn vrwma twn allwn:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εχει και με 75 αλλά δεν προσφέρει τόσα όσα η εστία μου.Το μόνο πρόβλημα είναι οτι πληρώνω extra το ιντερνετ.

 

Εμενα μου φαινονται πολλα και τα 75....;):rolleyes:

 

to na noikiaseis dwmatio se spiti to exeis skeftei?otan spoudaza arxika emena se estia me shared kitchen kai den antexa katholou.apo thn vrwma twn allwn:wacko:

 

Τι ακριβως μοιραζεσαι στα halls με shared kitchen?Φουρνο?Πιατα?Μαχαιροπιρουνα?Τι?

Αμα βρωμιζει καποιος μπορεις να κανεις ενσταση?Επισης αμα τον δειρεις τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φαινονται πολλα και τα 75....;):rolleyes:

 

 

 

Τι ακριβως μοιραζεσαι στα halls με shared kitchen?Φουρνο?Πιατα?Μαχαιροπιρουνα?Τι?

Αμα βρωμιζει καποιος μπορεις να κανεις ενσταση?Επισης αμα τον δειρεις τι γινεται?

 

moirazesai thn kouzina(thn syskeuh), to psygeio,ton vrastira, to trapezi ths kouzinas, ton kanape sto mikro salonaki exei kai piata na moirasteis kai maxairophrouna alla mono oi vrwmiarides ta xrhsimopoioun .ase pou merikes fores sou voutane kai ta pragmata apo to psygeio kai ante na vreis poios to ekane giati synhthws ta dwmatia pane ana 5 atoma:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μαλλον τα εχεις μπλεξει :p Λεει οτι το University of London εχει και καλυτερες σχολες απο το LSE.

Εγω σχολιασα αυτο ακριβως που διαβασα και το οποιο ειναι αυτο :

 

Αρχικό Μήνυμα από polius

to UoL exei kai pio aksiologa panepistimia apo to lse

 

Προφανως εσυ δε διαβασες καλα το post του polius, εκτος και εαν το διαβασες και συμφωνεις :p:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Εγω σχολιασα αυτο ακριβως που διαβασα και το οποιο ειναι αυτο :

 

Αρχικό Μήνυμα από polius

to UoL exei kai pio aksiologa panepistimia apo to lse

 

Προφανως εσυ δε διαβασες καλα το post του polius, εκτος και εαν το διαβασες και συμφωνεις :p:lol:

 

Ε καλα, θα δουμε ποιος εχει δικιο :shifty: To KAI ειναι το κλειδι ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαινω τι θελεις να πεις. Εχω την εντυπωση οτι καπου εχεις μπλεξει τα πραγματα. Το lse ειναι σχολη του UoL!!!:D

 

to LSE einai panepistimio tou UoL ( kai oxi sxoli ). Sxoli einai ta bsc,msc etc :)

 

me alla logia iparxoun 6-8 panepistimia ( LSE, KINGS, QMUL ) pou ipagonte sto UoL kai kala san 'episima' tou Londinou. Ara kai to LSE einai panepistimio,pou se afto perilamvanonte diafores sxoles-courses ( mbs,bsc,mba etc )

 

o NRG epiase to noima;)

Link to comment
Share on other sites

to LSE einai panepistimio tou UoL ( kai oxi sxoli ). Sxoli einai ta bsc,msc etc :)

Για να μπουν τα πραγματα στη θεση τους αυτο ειναι απο την ιστοσελιδα του LSE

 

The London School of Economics and Political Science is a School of the University of London. It is a charity and is incorporated in England as a company limited by guarantee under the Companies Acts (Reg no. 70527).

The registered office address of the School is: The London School of Economics and Political Science, Houghton Street, London WC2A 2AE, UK; Tel: +44 (0)20 7405 7686

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Θα παρω ως αστειο αυτο που γραφεις. Ο Nrg μαλλον εχει παρει χαμπαρι το λαθος σου και καλαμπουριζει.

Για να μπουν ομως τα πραγματα στη θεση τους αυτο ειναι απο την ιστοσελιδα του LSE

 

The London School of Economics and Political Science is a School of the University of London. It is a charity and is incorporated in England as a company limited by guarantee under the Companies Acts (Reg no. 70527).

The registered office address of the School is: The London School of Economics and Political Science, Houghton Street, London WC2A 2AE, UK; Tel: +44 (0)20 7405 7686

 

eimai veveos me afta pou grafeis,oti den eisai se kanena apo ta UoL. akou toulaxiston aftous pou exoun spoudasei ekei kai den enimerononte apo site,fimes etc

 

gia ton logo tou alithes:

 

http://www.london.ac.uk/colleges_institutes.html

 

den vlepo pouthena na anaferei gia school etc

 

episis:

 

http://www.lse.ac.uk/informationAbout/aboutLSE/Default.htm

 

'LSE is an unusual university. Few university institutions in the world are as international.'

 

kai kati telefteo.epidi aftoi einai sxetika paliomodites,ta panepistimia ta anaferoun akoma san college institute school,opote kapou ekei mperdeftikes :)

anyway,exoume ksefigei apo to thema mas.kalo einai na epistrepsoume stin sizitisi peri DEI kai LSE

 

an paei kaneis na tous rotisei,as pei kai se emas apo periergia..

Link to comment
Share on other sites

eimai veveos me afta pou grafeis,oti den eisai se kanena apo ta UoL. akou toulaxiston aftous pou exoun spoudasei ekei kai den enimerononte apo site,fimes etc

Αυτη ειναι η επισημη ιστοσελιδα του LSE και οχι καποιο τυχαιο sitehttp://www.lse.ac.uk/

Εστω και καθυστερημενα εκανα τροποποιηση σε προηγουμενο post μου, γιατι εβγαινε (κακως) ,μια ελαφρια ειρωνια πραγμα που δεν ηταν στις προθεσεις μου. Επειδη μου κινησαν τη περιεργεια αυτα που εγραψες,κοιταξα και διαπιστωσα οτι το ιδιο το UoL δεν ειναι ενα πανεπιστημιο αλλα μια federation οπως το ιδιο αναφερει, 19 κολλεγιων και ενος αριθμου φημισμενων ακαδημαικων ιδρυματων. Δλδ αν καταλαβα καλα,ειναι ενα συντονιστικο οργανο των ιδρυματων αυτων τα οποια ειναι αυτονομα. Πολυ ενδιαφερον

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

τι παιζει με τα uni sto nottingham θεωρουνται καλα?εστιες,ζωη,φοιτητοκοσμο?mono 2 uni exei ekei?το ενα sto ranking ειναι 16 κ το αλλο 64 για cs!!

πειτε μ λιγο τι παιζει με αυτοκινητα κ ασφαλειες ας πουμε ενας 22 χρονων θεωρειτε κ εκει νεος οδηγος κ πληρωνει εχτρα ασφαλιστρα.η χρεωση παει με κυβικα,αλογα,ειδος αυτοκινητου?

μ χαν πει για μια ιστορια π αντι να πληρωσεις τρενα κτλ για να πανε απο το ενα μερος στο αλλο ειχαν αγορασει επιτοπου ενα βαν με 500ε κ πηγαν με αυτο...ειναι τοσο ευκολη η αγορα δηλ τα δινουν επιτοπου κ με ασφαλεια?

ποια αεροπορικη ειχε βγαλει πιο παλια 100ε πηγαινε ελα αγγλια αε ροπορικα,τα σταματησε?τωρα ειδα γυρω στα 180ε πηγαινε-ελα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Ο φίλος μου θέλει να σπουδάσει στο Uni of Lincoln στο τμήμα συντήρησης και αποκατάστασης έργων τέχνης, και όπως καταλαβαίνετε τα 'χουμε ψιλοχαμένα με τις διαδικασίες της αίτησης :cry:, δεδομένου ότι και τα αγγλικα μας ειναι ξεχασμένα. Κάποια Ucas schools στην Αθήνα υπόσχονται πλήρη προετοιμασία (ΙΕLTS), συμπλήρωση αιτήσεων, μεταφράσεις και γενικα αναλαμβάνουν όλες αυτές τις διαδικασίες. Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο και κυρίως το κόστος να απευθυνθούμε σε κάποιο από αυτά?

Να σημειώσω πως ο φίλος μου είναι απόφοιτος ΙΙΕΚ και έχει γύρω στα 3 χρόνια προϋπηρεσία, οπότε μπορούν να τον δεχτούν στο 2ο ή 3ο έτος?

Γενικά οποιεσδήποτε πληροφορίες για mature students ευπρόσδεκτες...

Link to comment
Share on other sites

τι παιζει με τα uni sto nottingham θεωρουνται καλα?εστιες,ζωη,φοιτητοκοσμο?το ενα sto ranking ειναι 16 κ το αλλο 64 για cs!!

 

Όπως λες και μονος σου (κ με βάση κ τα rankings) το University of Nottingham είναι πολύ καλο πανεπιστήμιο, ανάλογα βεβαια και τον τομέα. Εκεί έκανα το master μου σε business. Το Nottingham Trent University είναι από τα μέτρια (πρώην Polytechnic).

 

mono 2 uni exei ekei?

 

ποσα ήθελες να έχει :O

 

 

πειτε μ λιγο τι παιζει με αυτοκινητα κ ασφαλειες ας πουμε ενας 22 χρονων θεωρειτε κ εκει νεος οδηγος κ πληρωνει εχτρα ασφαλιστρα.η χρεωση παει με κυβικα,αλογα,ειδος αυτοκινητου?

 

 

Αυτοκίνητο μπορείς να αγοράσεις επιτόπου, ναι, αλλα πρέπει να βγάλεις δικη σου ασφάλεια. Η τιμή της ασφαλειας έχει σχεση με όλους τους παράγοντες που αναφέρεις και πολλούς άλλους :p . Ως νέος (σε ηλικία) θα πληρώσεις η παραπάνω ασφάλιστρα η θα έχεις μεγαλύτερο excess σε περίπτωση ατυχήματος. Η και τα 2 (δε θυμάμαι).

 

Το σημαντικότερο για το κόστος της ασφαλειας είναι το ποσα χρονια No Claims Discount έχεις. Αυτό ορίζεται ως ποσα χρονια είσαι ασφαλισμένος χωρίς να έχεις κάνει κάποιο claim. Αν και στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτό το concept μπορείς να πάρεις κάποιο ανάλογο χαρτί από Ελλάδα και μερικές εταιρίες το δέχονται. Με 4-5 χρονια εξασφαλίζεις έκπτωση πάνω από 50%. Χωρίς αυτό η ασφάλεια είναι τσιμπημένη. Το καλύτερο που έχεις να κανεις η να πας στη σελίδα μιας ασφαλιστικής (δοκίμασε πχ http://www.confused.com pou sugrinei diafores asfalistikes ) και συμπλήρωσε τα διαφορα στοιχεια να δεις τι τιμή θα σου βγάλει.

 

edit: (sugnwmi gia ta greeklish). To Nottingham san foithtoupolh einai super. Uparxoun vevaia merikes perioxes pou kalo einai na apofugeis (apefuge Radford kai Clifton), alla genikws exei poly kalh diaskedash, fusiologikes times kai geographika volevei gia taksidakia (sto kentro ths Agglias akrivws!). To University of Nottingham de dinei esties se EU metaptuxiakous, alla to na vreis spiti einai panefkolo kai fthinotero apo estia. To Trent den kserw ti kanei.

Link to comment
Share on other sites

sos

 

gia na mpei kapoios architecture xreiazetai na kanei foundation an den exei kanei sxedio ?

Η lila θα σε πληροφορησει την οποια δεχτηκαν σε architecture στο Plymouth χωρις foundation, αλλα ειχε πολυ ψηλο βαθμο απολυτηριου

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

αν ειχε πολυ υψηλο βαθμο απολυτηριου ανω 18 γιατι πηγε εξωτερικο?απολυτηριου βαθμο ή πανελληνιων βαθμο κοιτανε?

Το γιατι πηγε εξω δεν ειμαι αρμοδιος να απαντησω :) Βαθμο απολυτηριου κοιτανε. Παντως ειχε πανω απο 18, το αναφερει σε προηγουμενο ποστ

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

αν ειχε πολυ υψηλο βαθμο απολυτηριου ανω 18 γιατι πηγε εξωτερικο?

 

Ούτε κι εγώ ξέρω για τη lila συγκεκριμένα, αλλα κάποιοι πάνε από επιλογή, όχι όλοι από ανάγκη ;)

Link to comment
Share on other sites

αν ειχε πολυ υψηλο βαθμο απολυτηριου ανω 18 γιατι πηγε εξωτερικο?

Ούτε κι εγώ ξέρω για τη lila συγκεκριμένα, αλλα κάποιοι πάνε από επιλογή, όχι όλοι από ανάγκη ;)

 

Ακριβως αυτο!!

Και εγω και ποσοι αλλοι περασαμε σε σχολη και δεν θα παμε..........;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Ο φίλος μου θέλει να σπουδάσει στο Uni of Lincoln στο τμήμα συντήρησης και αποκατάστασης έργων τέχνης, και όπως καταλαβαίνετε τα 'χουμε ψιλοχαμένα με τις διαδικασίες της αίτησης :cry:, δεδομένου ότι και τα αγγλικα μας ειναι ξεχασμένα. Κάποια Ucas schools στην Αθήνα υπόσχονται πλήρη προετοιμασία (ΙΕLTS), συμπλήρωση αιτήσεων, μεταφράσεις και γενικα αναλαμβάνουν όλες αυτές τις διαδικασίες. Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο και κυρίως το κόστος να απευθυνθούμε σε κάποιο από αυτά?

Να σημειώσω πως ο φίλος μου είναι απόφοιτος ΙΙΕΚ και έχει γύρω στα 3 χρόνια προϋπηρεσία, οπότε μπορούν να τον δεχτούν στο 2ο ή 3ο έτος?

Γενικά οποιεσδήποτε πληροφορίες για mature students ευπρόσδεκτες...

 

...anyone plz :) ?

Link to comment
Share on other sites

αν ειχε πολυ υψηλο βαθμο απολυτηριου ανω 18 γιατι πηγε εξωτερικο?απολυτηριου βαθμο ή πανελληνιων βαθμο κοιτανε?

 

Γιατί μπορεί να μην πέρασε εδώ ή να πέρασε σε σχολή που δεν της άρεσε

Link to comment
Share on other sites

lila afou gnorizeis apo aitiseis ucas kai panepistimia.

voitha ton filo sou na glitosei xrimata. ektos kai an den exeis katholoy xrono na asxolitheis.

oso gia ton deytero xrono den isxiei. (to rotisa se polla uni gia mena)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...