Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

dystyxws den exw idea apo aithseis kai panepistimia, makari na eixa k na ton voithousa!

 

Oso gia ton deytero xrono, eyxaristw poly gia thn apanthsh sou, mas apasxolouse arketa!

 

Syggnwmh gia ta greeklish

 

Είναι καπως ζόρικη η διαδικασία με τις αιτήσεις στο UCAS, συστατικές επιστολές, Clearing και ολους αυτούς τους κωδικούς, δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσεις σε αυτά τα UCAS schools ομως...

 

Ρώτα αν θες και σ'αυτό το forum για καμια παραπάνω πληροφορία, ίσως καταφέρεις να βγάλεις άκρη....

 

http://www.spoudes-agglia.gr/forum/

 

Καλή τύχη! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι ακριβως μοιραζεσαι στα halls με shared kitchen?Φουρνο?Πιατα?Μαχαιροπιρουνα?Τι?

Αμα βρωμιζει καποιος μπορεις να κανεις ενσταση?Επισης αμα τον δειρεις τι γινεται?

 

Τα πάντα μοιράζεσαι. Μερικές φορές και το φαγητό σου! :mad:

Πάντως λογικά θα μπορείς να έχεις ένα μικρο ντουλάπι δικό σου μόνο για να φυλάς κανενα πιάτο, τα κορν-φλεικς, κανενα μακαρόνι κλπ και ίσως και μισό ράφι στο κοινόχρηστο ψυγείο για το γάλα σου και το τυρί.

Εμεις πάντως στο Warwick είχαμε πρόβλημα με τα γιαούρτια, όλο κάποιος τα έτρωγε.

 

Αν κάποιος δεν καθαρίζει μπορείς να κάνεις παράπονα στον υπεύθυνο της εστίας (που κατά κανόνα θα μένει εκεί κοντά). Αν τον δείρεις χάνεις, γιατί θα σε διώξουνε και σένα. Η βία δεν είναι ανεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Ο φίλος μου θέλει να σπουδάσει στο Uni of Lincoln στο τμήμα συντήρησης και αποκατάστασης έργων τέχνης, και όπως καταλαβαίνετε τα 'χουμε ψιλοχαμένα με τις διαδικασίες της αίτησης :cry:, δεδομένου ότι και τα αγγλικα μας ειναι ξεχασμένα. Κάποια Ucas schools στην Αθήνα υπόσχονται πλήρη προετοιμασία (ΙΕLTS), συμπλήρωση αιτήσεων, μεταφράσεις και γενικα αναλαμβάνουν όλες αυτές τις διαδικασίες. Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο και κυρίως το κόστος να απευθυνθούμε σε κάποιο από αυτά?

Αλλο θεμα η πρετοιμασια για τα IELTS και αλλο θεμα η συμπληρωση αιτησεων και ολες οι υπολοιπες διαδικασιες για το πανεπιστημιο. Για τη πρετοιμασια για τα IELTS γνωμη μου ειναι να απευθυνθειτε σε ενα φροντιστηριο η στο British council. Για τις αιτησεις κλπ, εαν μιλαμε για τον επομενο Σεπτεμβριο, εχετε αρκετο χρονο να τις κανετε μονοι σας και να γλυτωσετε ενα ποσο απο 800 εως 1500 ευρω που θα σας χρεωσουν γιαυτες τις υπηρεσιες (το πραγματικο κοστος για αιτηση σε 6 πανεπιστημια ειναι 22 ευρω!)

Σ αυτο το link θα βρεις χρησιμες πληροφοριες για το πως θα κανεις την αιτηση

http://www.ucas.com/apply/index.html

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα μοιράζεσαι. Μερικές φορές και το φαγητό σου! :mad:

Πάντως λογικά θα μπορείς να έχεις ένα μικρο ντουλάπι δικό σου μόνο για να φυλάς κανενα πιάτο, τα κορν-φλεικς, κανενα μακαρόνι κλπ και ίσως και μισό ράφι στο κοινόχρηστο ψυγείο για το γάλα σου και το τυρί.

Εμεις πάντως στο Warwick είχαμε πρόβλημα με τα γιαούρτια, όλο κάποιος τα έτρωγε.

 

Αν κάποιος δεν καθαρίζει μπορείς να κάνεις παράπονα στον υπεύθυνο της εστίας (που κατά κανόνα θα μένει εκεί κοντά). Αν τον δείρεις χάνεις, γιατί θα σε διώξουνε και σένα. Η βία δεν είναι ανεκτή.

 

:X

Ετσι ευκολα σε διωχνουν??;)

Ευτυχως παντος που εχουν προνοησει.....:shifty:

 

Θενξ για τις πληροφοριες:):)

Link to comment
Share on other sites

"Ενοεις να κανω MEng και μετα MSc? Οχι βεβαια, αλλωστε το MEng την ενοια του μεταπτυχιακου δεν εχει? (τουλαχιστον για την Ελλαδα)Δε ξερω για την Αγγλια ποια ειναι η διαφορα μεταξυ του MEng και του BEng+MSc.Αν μπορεις φωτισε με.Anyway,αναγκαστικα θα πρεπει να κανω 4 χρονια για την αναγνωριση του πτυχιου εδω, και οπως λες ισως ειναι καλυτερα να κανω BEng + MSc που εχω δυνατοτητα επιλογης μαθηματων η και πανεπιστημιου για το MSc.

Πως ειναι το Bradford σαν πολη και σα πανεπιστημιο? Οι καθηγητες στο τμημα τι τυποι ειναι αν γνωριζεις.Για πρωτη χρονια εχω κλεισει να μεινω στο Arkwright hall.Απ οσο ειδα στο net , σε σπιτια υπηρχε αρκετη προσφορα σε καλυτερες τιμες απο το hall, αλλα αν δεν εισαι εκει να δεις επιτοπου καπως δυσκολο να αποφασισεις, επιπλεον δε ξερεις και τους συγκατοικους."

 

Λοιπον. Στην Ελλαδα θελεις 4 χρονια για να αναγνωριστεις.'Η αλλιως ,για να το πω καλυτερα, θελεις 9 εξαμηνα. Τα 6 τα παιρνεις απο το πτυχιο και τα υπολειπα 3 απο το Μεταπτυχιακο. Στην ουσια βεβαια τα 7 μετρανε αφου αυτα του πρωτου ετους δεν τα υπολογιζουν.

 

Τωρα,οταν πας για αναγνωριση, αν δωσεις το πτυχιο σου(BEng) και το Μεταπτυχιακο σου, αναγνωριζεσαι οτι εχεις πτυχιο σαν Πολιτικος Μηχανικος. Οχι ομως οτι εχεις και μεταπτυχιακο. Μιλαω για τον Δημοσιο Τομεα. Το Κρατος δηλαδη δεν σου αναγνωριζει το MSc.Αφου και τα δυο τα δινεις σε ενα φακελο για να αναγνωριστουν ως πτυχιο.

Οσο αφορα το MEng ισχυει το ιδιο. Αν γυρισεις μονο με αυτο θα αναγνωριστεις, αλλα θα ισχυει το ιδιο με πανω. Ασε που και στην Αγγλια ναι μεν λενε οτι ειναι στην ουσια πτυχιο με Μαστερ μαζι,αλλα δεν το υπολογιζουν ετσι. Στην Ουσια ειναι το καλυτερο -πτυχιο- που μπορεις να παρεις.

 

Για να καταλαβεις την διαφορα του MSc και του MEng, στο Bradford στο δευτερο ουτε σεισμολογια κανεις ουτε εχεις την ιδια επιλογη μαθηματων. Και χωρις σεισμολογια, coastal engineering δεν τα γλυτωνεις εδω τα μαθηματα αυτα. Ελπιζω βεβαια μεχρι να φτασεις εσυ τοτε σε εκεινο το σημειο να υπαρχει η Σεισμολογια. ΑΝ εχει παει καλα το Μεταπτυχιακο προγραμμα που ξεκιναει φετος και δεν το εχουν κλεισει...:rolleyes:

 

Τωρα κατι αλλο γιατι ειμαι σιγουρος οτι τα παληκαρια εκει πανω αποκλειεται να στο ειπανε. Το κρατανε για εκπληξη παντα. Οταν δινεις ενα μαθημα ΠΑΝΤΑ μετραει ο πρωτος βαθμος που εγραψες. Δεν ειναι σαν την Ελλαδα που το δινεις οσες φορες θελεις και θα παρεις τον βαθμο που εγραψες. Εαν γραψεις ας πουμε 30% και κοπεις και το ψαναδωσεις και παρει 67%, στο χαρτι με τα μαθηματα θα φαινεται το 67%,αλλα ο Μ.Ο του πτυχιου σου θα βγει με το 30%......Φουστια μεγαλη ετσι? Στην ουσια το 67% μονο για την Ελλαδα εχει αξια. Οτι θα φαινεται οτι το εχεις περασει. Αυτο γινεται στο πανεπιστημιο που πηγαινεις. Αλλα σου κανουν την τιμη να το μετρησουν ως βαση(40%).

 

 

Και τωρα οσο αφορα την ζωη ειναι σχετικα φτηνα στο Bradford, αλλα χαλια. Βεβαια αμα εχεις ζησει τα χειροτερα οπως εγω,και αυτο καλο ειναι. Στην εστια που πας εμεινα 2 χρονια. Καλα ειναι τα δωματια αλλα παιρνουν ολα τα λεφτα απο την αρχη ολα και γενικα κανουν οτι μπορουν για να σε χρεωσουν. Προσοχε το δωματιο γιατι ειναι ικανοι να σου φανε το μισο deposit. Για να ζησεις λιγο Αγγλια,τρενακι και Leeds. 20-25' λεπτα για να πας και ανοιγει το ματι σου.ΑΠο τις πιο κοσμοπολιτικες πολεις στο κωλονησο...:happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προλαβαίνω να το ψάξω απο αύριο για Αγγλία (7 Σεπτεμβρίου) για να πάω φέτος.

Έχω απολυτήριο 16,1.

Θα βρω τίποτα καλό;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως ισχυει στο BEng?To 45%?

 

 

 

Ποια η διαφορα του να κανεις το μεταπτυχιακο ως 4ο η 5ο χρονο μετα το BEng με το να το κανεις αργοτερα ως MSc?

Δηλαδη, ποια η διαφορα τοu MEng – BEng με το MSc ανεξαρτητα από το γεγονος ότι στο 2ο μπορεις να επιλεξεις μαθηματα!??

 

 

Στο δευτερο απαντησα παραπανω. Οσο αφορα το πρωτο ερωτημα για το BEng πρεπει να εχεις περασει ολα τα μαθηματα απο 40%. ΑΝ και απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο υπαρχουν διαφορες. Ας πουμε εκει που ειμαι εγω, μπορεις να χανεις 2 μαθηματα στο ετος απο 35-39 αν εχεις Μ.Ο 40 και πανω και 2 μαθηματα απο 25-39 αν εχεις Μ.Ο απο 45 και πανω.

 

Σου θυμιζω βεβαια οτι για να ανγνωριστεις πλεον δεν σου φτανει το 40...Θελεις πτυχιο BEng Honours με Μ.Ο 50%. Δηλαδη 2.2(Second Class Honours Second Division).

Link to comment
Share on other sites

"Παιδιά προλαβαίνω να το ψάξω απο αύριο για Αγγλία (7 Σεπτεμβρίου) για να πάω φέτος.

Έχω απολυτήριο 16,1.

Θα βρω τίποτα καλό;"

 

Αν δεν πηγαινεις για Ιατρικη 'η Αρχιτεκτονικη προλαβαινεις. Σε Παρα πολυ καλο πανεπιστημιο, λιγο δυσκολα βεβαια,αλλα εξαρταται και απο την σχολη. Μπορει να εχουν θεση και να σε παρουν.Κανε γρηγορα ομως..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Στην Ελλαδα θελεις 4 χρονια για να αναγνωριστεις.'Η αλλιως ,για να το πω καλυτερα, θελεις 9 εξαμηνα. Τα 6 τα παιρνεις απο το πτυχιο και τα υπολειπα 3 απο το Μεταπτυχιακο. Στην ουσια βεβαια τα 7 μετρανε αφου αυτα του πρωτου ετους δεν τα υπολογιζουν.

 

Τωρα,οταν πας για αναγνωριση, αν δωσεις το πτυχιο σου(BEng) και το Μεταπτυχιακο σου, αναγνωριζεσαι οτι εχεις πτυχιο σαν Πολιτικος Μηχανικος. Οχι ομως οτι εχεις και μεταπτυχιακο. Μιλαω για τον Δημοσιο Τομεα. Το Κρατος δηλαδη δεν σου αναγνωριζει το MSc.Αφου και τα δυο τα δινεις σε ενα φακελο για να αναγνωριστουν ως πτυχιο.

Οσο αφορα το MEng ισχυει το ιδιο. Αν γυρισεις μονο με αυτο θα αναγνωριστεις, αλλα θα ισχυει το ιδιο με πανω. Ασε που και στην Αγγλια ναι μεν λενε οτι ειναι στην ουσια πτυχιο με Μαστερ μαζι,αλλα δεν το υπολογιζουν ετσι. Στην Ουσια ειναι το καλυτερο -πτυχιο- που μπορεις να παρεις.

 

Για να καταλαβεις την διαφορα του MSc και του MEng, στο Bradford στο δευτερο ουτε σεισμολογια κανεις ουτε εχεις την ιδια επιλογη μαθηματων. Και χωρις σεισμολογια, coastal engineering δεν τα γλυτωνεις εδω τα μαθηματα αυτα. Ελπιζω βεβαια μεχρι να φτασεις εσυ τοτε σε εκεινο το σημειο να υπαρχει η Σεισμολογια. ΑΝ εχει παει καλα το Μεταπτυχιακο προγραμμα που ξεκιναει φετος και δεν το εχουν κλεισει...:rolleyes:

 

Τωρα κατι αλλο γιατι ειμαι σιγουρος οτι τα παληκαρια εκει πανω αποκλειεται να στο ειπανε. Το κρατανε για εκπληξη παντα. Οταν δινεις ενα μαθημα ΠΑΝΤΑ μετραει ο πρωτος βαθμος που εγραψες. Δεν ειναι σαν την Ελλαδα που το δινεις οσες φορες θελεις και θα παρεις τον βαθμο που εγραψες. Εαν γραψεις ας πουμε 30% και κοπεις και το ψαναδωσεις και παρει 67%, στο χαρτι με τα μαθηματα θα φαινεται το 67%,αλλα ο Μ.Ο του πτυχιου σου θα βγει με το 30%......Φουστια μεγαλη ετσι? Στην ουσια το 67% μονο για την Ελλαδα εχει αξια. Οτι θα φαινεται οτι το εχεις περασει. Αυτο γινεται στο πανεπιστημιο που πηγαινεις. Αλλα σου κανουν την τιμη να το μετρησουν ως βαση(40%).

Στο δευτερο απαντησα παραπανω. Οσο αφορα το πρωτο ερωτημα για το BEng πρεπει να εχεις περασει ολα τα μαθηματα απο 40%. ΑΝ και απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο υπαρχουν διαφορες. Ας πουμε εκει που ειμαι εγω, μπορεις να χανεις 2 μαθηματα στο ετος απο 35-39 αν εχεις Μ.Ο 40 και πανω και 2 μαθηματα απο 25-39 αν εχεις Μ.Ο απο 45 και πανω.

 

Σου θυμιζω βεβαια οτι για να ανγνωριστεις πλεον δεν σου φτανει το 40...Θελεις πτυχιο BEng Honours με Μ.Ο 50%. Δηλαδη 2.2(Second Class Honours Second Division).

 

Δηλαδη τελικα είναι καλυτερο το BEng+MSc από ένα MEng?

Στο BEng η βαση είναι το 40% και στο MEng 65%?Τι να προτιμήσω δηλαδη?

Εννοω δηλαδη αν από τον πρωτο χρονο μπορει καποιος να βγαλει βαθμους….(επιπεδου first class)!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου το BEng+MSc ειναι καλυτερο απο το ΜEng σκετο.Αυτο δειχνει η εμπειρια η δικη μου απο την αγγλια και απο παιδια που κατεβηκαν και εκαναν αναγνωριση στην Ελλαδα. Το ΜEng ειναι σπουδαιο προγραμμα για σπουδαιους φοιτητες.Αλλα αυτο στην Ελλαδα,οπως και πολλα αλλα,δειχνουν να μην το εκτιμανε οπως πρεπει.

Το ΜEng +MSc ειναι βεβαια σαφεστατα οτι καλυτερο. Ισως ομως και αχρηστο. Εξαρταται απο το αν σε ενδιαφερει να αναγνωριστεις απο το κρατος και με πτυχιο και με μεταπτυχιακο.

Στο ΜEng θελεις Μ.Ο καθε χρονο πανω απο 60% και να μην εχεις μαθημα περασμενο κατω απο 50%.

Link to comment
Share on other sites

"Παιδιά προλαβαίνω να το ψάξω απο αύριο για Αγγλία (7 Σεπτεμβρίου) για να πάω φέτος.

Έχω απολυτήριο 16,1.

Θα βρω τίποτα καλό;"

 

Αν δεν πηγαινεις για Ιατρικη 'η Αρχιτεκτονικη προλαβαινεις. Σε Παρα πολυ καλο πανεπιστημιο, λιγο δυσκολα βεβαια,αλλα εξαρταται και απο την σχολη. Μπορει να εχουν θεση και να σε παρουν.Κανε γρηγορα ομως..

 

 

Kαι να τα ψάξω μόνος μου ή απο το british council.Εκεί ξέρω ζητάνε μίζα περίπου 800 αλλά την έχεις σίγουρη τη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου το BEng+MSc ειναι καλυτερο απο το ΜEng σκετο.Αυτο δειχνει η εμπειρια η δικη μου απο την αγγλια και απο παιδια που κατεβηκαν και εκαναν αναγνωριση στην Ελλαδα. Το ΜEng ειναι σπουδαιο προγραμμα για σπουδαιους φοιτητες.Αλλα αυτο στην Ελλαδα,οπως και πολλα αλλα,δειχνουν να μην το εκτιμανε οπως πρεπει.

Το ΜEng +MSc ειναι βεβαια σαφεστατα οτι καλυτερο. Ισως ομως και αχρηστο. Εξαρταται απο το αν σε ενδιαφερει να αναγνωριστεις απο το κρατος και με πτυχιο και με μεταπτυχιακο.

Στο ΜEng θελεις Μ.Ο καθε χρονο πανω απο 60% και να μην εχεις μαθημα περασμενο κατω απο 50%.

 

Ελαχιστα με ενδιαφερει η αναγνωριση απο το ελληνικο κρατος..

Το θεμα ειναι τι θεωρουν καλυτερο οι εταιριες και οι επιχειρησεις στην Αγγλια στην Ελλαδα(οι ιδιωτικες)!!

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να ξερω ακομα αν δυναμαι να το ρισκαρω και να μπω για MEng..

Αμα κανω MEng και τελειωσω μετα λογικα θα παω για MSc πανω σε Business ή Managment ή Οικονομικα!!(οχι ΜΒΑ ακομα)

Link to comment
Share on other sites

Ελαχιστα με ενδιαφερει η αναγνωριση απο το ελληνικο κρατος..

Το θεμα ειναι τι θεωρουν καλυτερο οι εταιριες και οι επιχειρησεις στην Αγγλια στην Ελλαδα(οι ιδιωτικες)!!

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να ξερω ακομα αν δυναμαι να το ρισκαρω και να μπω για MEng..

Αμα κανω MEng και τελειωσω μετα λογικα θα παω για MSc πανω σε Business ή Managment ή Οικονομικα!!(οχι ΜΒΑ ακομα)

 

Το οτι ελαχιστα σ'ενδιαφερει η αναγνωριση απο το κρατος ειναι σχετικο.Εσυ κανεις οικονομικα απ'οτι καταλαβα.Για καποιους που σπουδαζουν μηχανικοι ειναι μεγιστης σημασιας αφου για παραδειγμα ενας πολιτικος μηχανικος δεν θα μπορει να υπογραψει πολυοροφο κτιριο...(ανω των 2). Οποτε...

 

 

PeCoMAY αυτο εξαρταται απο εσενα.ΑΝ γνωριζεις πως να κινηθεις κανε το μονος σου.Αν οχι πηγαινε καπου. Κατα την γνωμη μου ισως ειναι καλυτερα τετοια ωρα να πας καπου.Αλλα ψαξε μονος σου που θελεις να πας και που ειναι καλυτερα γιατι εκεινοι θα σε στειλουν οπου θελουν και τους συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ελαχιστα σ'ενδιαφερει η αναγνωριση απο το κρατος ειναι σχετικο.Εσυ κανεις οικονομικα απ'οτι καταλαβα.Για καποιους που σπουδαζουν μηχανικοι ειναι μεγιστης σημασιας αφου για παραδειγμα ενας πολιτικος μηχανικος δεν θα μπορει να υπογραψει πολυοροφο κτιριο...(ανω των 2). Οποτε...

 

Ηλεκτρονικος μηχανικος θελω να σπουδασω!..

Αλλα λεω καλο ειναι να διευρινω τους οριζοντες μου παιρνοντας ενα MSc πανω σε Business ή Managment ή ακομα και Οικονομικα..

 

Τι πρεπει να ενας πολιτικος μηχ. για να υπογραψει κτηριο >2 οροφων?

Link to comment
Share on other sites

 

Τι πρεπει να ενας πολιτικος μηχ. για να υπογραψει κτηριο >2 οροφων?

 

Κατοχη BEng + Msc ή μονο Meng -> ΔΟΑΤΑΠ -> Δινει μαθηματα σε καποιο Ελληνικο πολυτεχνειο -> Εξετασεις ΤΕΕ -> Ισοτιμος με τους Ελληνες μηχανικους. Ψιλοπραγματα βρε.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κατοχη BEng + Msc ή μονο Meng -> ΔΟΑΤΑΠ -> Δινει μαθηματα σε καποιο Ελληνικο πολυτεχνειο -> Εξετασεις ΤΕΕ -> Ισοτιμος με τους Ελληνες μηχανικους. Ψιλοπραγματα βρε.. :rolleyes:

 

Ακριβως. Βεβαια ενταξει οι εξετασεις για την ασκηση επαγγελματος (ΤΕΕ) ειναι πλεον της πλακας για τους μηχανικους.Λιγο στους Αρχιτεκτονες υπαρχει μια πολυ μικρη πιθανοτητα να δυσκολευτεις,αλλα και παλι...

Link to comment
Share on other sites

[quote=JOhnfidias;2020539

Τωρα κατι αλλο γιατι ειμαι σιγουρος οτι τα παληκαρια εκει πανω αποκλειεται να στο ειπανε.

Και τωρα οσο αφορα την ζωη ειναι σχετικα φτηνα στο Bradford, αλλα χαλια. Στην εστια που πας εμεινα 2 χρονια. Καλα ειναι τα δωματια αλλα παιρνουν ολα τα λεφτα απο την αρχη ολα και γενικα κανουν οτι μπορουν για να σε χρεωσουν. Για να ζησεις λιγο Αγγλια,τρενακι και Leeds. 20-25' λεπτα για να πας και ανοιγει το ματι σου.ΑΠο τις πιο κοσμοπολιτικες πολεις στο κωλονησο...:happy:

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Βεβαια, ολα τα uni τα θετικα σου λενε και διαφημιζουν , τα υπολοιπα τα κρατανε για surprise:mad:. Oσο για την εστια θα κοιταξω για σπιτι το 2° ετος οπως συνηθως κανουν οι περισοτεροι. Ευτυχως υπαρχει και το Leeds διπλα γιατι εσυ φαινεσαι πολυ ευτυχισμενος απο τη ζωη εκει :O:lol: παρ ολο οτι ειναι μια πολη τετρακοσιων χιλιαδων

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Κατοχη BEng + Msc ή μονο Meng -> ΔΟΑΤΑΠ -> Δινει μαθηματα σε καποιο Ελληνικο πολυτεχνειο -> Εξετασεις ΤΕΕ -> Ισοτιμος με τους Ελληνες μηχανικους. Ψιλοπραγματα βρε.. :rolleyes:

Ακριβως. Βεβαια ενταξει οι εξετασεις για την ασκηση επαγγελματος (ΤΕΕ) ειναι πλεον της πλακας για τους μηχανικους.Λιγο στους Αρχιτεκτονες υπαρχει μια πολυ μικρη πιθανοτητα να δυσκολευτεις,αλλα και παλι...

 

Α ωραια!!..:rolleyes:;)

 

Δεν πιστευω να γινεται κατι αντιστοιχο με τους Ηλεκτρολογους-Ηλεκτρονικους!!.......:cool:

Link to comment
Share on other sites

Η lila θα σε πληροφορησει την οποια δεχτηκαν σε architecture στο Plymouth χωρις foundation, αλλα ειχε πολυ ψηλο βαθμο απολυτηριου

 

Αν δεν έχεις κάνει σχεδιο το βλέπω καπως χλωμό να σε δεχτουν:wacko:.Καταρχήν ζητούν καλό βαθμό απολυτηρίου(πάνω από 18) και portfolio με δουλειά που έχεις κάνει σε σχέδιο.(γραμμικό ,ελευθερο και ότι αλλο θες) Το portfolio δεν είναι πάντα απαραίτητο αλλα βοηθάει πολυ.Επίσης πρέπει να έχεις τουλάχιστον lower(από Β και πάνω).Αν και τα περισσότερα ζητουν proficiency ή ισότιμο πτυχίο.Πάντως διαφέρουν τα requirements από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο.Σε κάποια και ο βαθμός του απολύτηρίου δεν παίζει μεγάλο ρόλο,μόνο ο μεσος όρος σε καποια μαθήματα.Μπορείς να ψάξεις στο UCAS για course με κωδικό Κ100 και να δεις τα requirements.

Link to comment
Share on other sites

αν ειχε πολυ υψηλο βαθμο απολυτηριου ανω 18 γιατι πηγε εξωτερικο?απολυτηριου βαθμο ή πανελληνιων βαθμο κοιτανε?

 

Κυρίως απολυτηρίου αλλά σε αρκετά κοιτουν απλά μέσο όρο σε κάποια μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Α ωραια!!..:rolleyes:;)

 

Δεν πιστευω να γινεται κατι αντιστοιχο με τους Ηλεκτρολογους-Ηλεκτρονικους!!.......:cool:

Να αρχισεις να το πιστευεις γιατι γινεται ακριβως το ιδιο :) Υπαρχει βεβαια και η λυση να κανεις μονο 3 χρονακια και να παρεις ισοτιμια με ΤΕΙ :lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Να αρχισεις να το πιστευεις γιατι γινεται ακριβως το ιδιο :) Υπαρχει βεβαια και η λυση να κανεις μονο 3 χρονακια και να παρεις ισοτιμια με ΤΕΙ :lol::lol:

 

Δηλαδή άμα σπουδάσεις electronic and electic engeeniring στην Αγγλία για 3 χρόνια ,θα είσαι ισάξιος με εμένα που θα σπουδάσω σε ΤΕΙ ηλεκτρονικής; ΕΛΕΟΣ.

 

Εγώ μετά θα πάω και με κατακτήριες πολυτεχνείο.Ενω αυτοί!!! :D:D:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή άμα σπουδάσεις electronic and electic engeeniring στην Αγγλία για 3 χρόνια ,θα είσαι ισάξιος με εμένα που θα σπουδάσω σε ΤΕΙ ηλεκτρονικής; ΕΛΕΟΣ.

 

Εγώ μετά θα πάω και με κατακτήριες πολυτεχνείο.Ενω αυτοί!!! :D:D:lol::lol:

Γιατι σου κανει εντυπωση? στο κατω κατω 4 χρονια (στη καλυτερη) ειναι τα ΤΕΙ.Αρα παλι κερδισμενοι βγαινουν οι αποφοιτοι απο την Αγγλια κανοντας μονο 3. Αν ομως κανουν ακομα ενα χρονο για MSc, ερχονται, δινουν 4-5 μαθηματα και παιρνουν ισοτιμια πολυτεχνειου, σε αντιθεση με εσενα που θα δωσεις κατακτηριες και εαν περασεις σε παιρνουν στο 2° ετος αν δε κανω λαθος. Που σημαινει οτι θελεις ακομα 4 χρονια. Για βαλε το συνολο των χρονων που θελεις εσυ για το ιδιο πτυχιο ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Να αρχισεις να το πιστευεις γιατι γινεται ακριβως το ιδιο :) Υπαρχει βεβαια και η λυση να κανεις μονο 3 χρονακια και να παρεις ισοτιμια με ΤΕΙ :lol::lol:

 

:p

Χμμ..οκ!

Με βλεπω να τρωω τα νιατα μου στην αγγλια!!..:X:cool:

Και ποιος ξερει.. Μπορει οταν γυρισω να εχουν αναβαθμισει τα ελληνικα παν/μια και να ζηταει ο ΔΟΑΤΑΠ ΒEng+MSc+MBA+PhD ωστε να εξισωθεις με αποφοιτο ΑΤΕΙ(TEI last year)......

Ασε που σε λιγα χρονια οι αποφοιτοι ΑΤΕΙ και ΑΕΙ θα καλουνται απο τα αγγλικα πανεπιστημια για να διδαξουν!!!Και φυσικα στα prospectus θα τους κοτσαρουν διπλα στους νομπελιστες....

 

Οποιος νομιζει οτι υπερβαλω να σηκωσει το χερι..........:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...