Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ποιο πανεπιστημιο περασες?

Επέλεξα το Plymouth βασικά επειδή ήταν και 5ο στη λιστα με τα καλύτερα σε αρχιτεκτονική και επειδή εκει είχαν τελειώσει αρκετες φίλες μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επέλεξα το Plymouth βασικά επειδή ήταν και 5ο στη λιστα με τα καλύτερα σε αρχιτεκτονική και επειδή εκει είχαν τελειώσει αρκετες φίλες μου.

Παραλιγο να ειμαστε μαζι αλλα μου εκαναν offer foundation και ετσι τους.......:X (civil engineering εγω)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα το Plymouth βασικά επειδή ήταν και 5ο στη λιστα με τα καλύτερα σε αρχιτεκτονική και επειδή εκει είχαν τελειώσει αρκετες φίλες μου.

 

5o συμφωνα με ποια rankings?

Εκανες αιτηση και στο cardiff?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είναι πιο κοντά στο Coventry και ότι το Birmingham είναι επίσης κοντά.

 

Το Coventry μπορεί να είναι 8o με βάση το μέγεθος αλλα με βάση αλλα κριτήρια δεν ξέρω αν πιάνει καν την 20 dada. :p

 

Γούστα είναι αυτά βεβαια.:)

Μεσα στο Coventry ειναι (στην ακρη βεβαια αλλα ειναι μεσα).

Εχεις δικαιο αν βαλεις αλλα κριτηρια δεν μπαινει ουτε 20αδα, αλλα ευτυχως υπαρχει και birmigham κοντα.

Εγω προσωπικα θα μενω του χρονου σε μια αρκετα καλη περιοχη του coventry και φυσικα οχι κεντρο οπου θα δεις καθε καρυδιας καρυδι. Επισης θα εχω και αυτοκινητο οποταν δεν θα αναγκαζομαι να "βλεπω" τις κακοφημες γειτονιες του coventry.

 

Αναφέρομαι στις μικρές επαρχιακές πόλεις. ;)

Στην τελική δεν έχει σχέση μονο το μέγεθος. Επαρχία το χρησιμοποιώ σαν ορο για να δώσω μια γενική εικόνα. Και το Brighton ας πούμε επαρχία είναι αλλα έχει καλή ζωή.

Θα συμφωνησω σε αυτο. Το Leammington π.χ ειναι μια μικρη πολη 50 000 κατοικων, 10 λεπτα αποσταση απο το πανεπιστημιο, και εχει και καλυτερη ζωη και καλυτερη διασκεδαση γενικοτερα και οπου πας θα δεις φοιτητες καφε,καταστηματα κλπ.

 

:lol:

Πια Ελλαδα μου λες τωρα.. Αμα παω σιγα μην γυρισω ετσι ευκολα..:cool:

Και να εχω τον τον καθε Μπαρμπα Μητσο να μου λεει ιστοριες..

Σαν το αλλο το παιδι που ειχε πει οτι γυρισε Ελλαδα με Bachelor και Master και επειδη δεν ειχε αναγνωριστει ακομε το πτυχιο του, πηγε σε μια συνεντευξη και του κανει ο εργοδοτης "Κοιτα επειδη δεν εχει αναγνωριστει ακομα το πτυχιο σου.. θα σε παρω στην δουλεια ως......... πτυχιουχο ΙΕΚ.." :blink:

Ελεοςςς..

 

Παντα ο 2ος χρονος ειναι πιο ζορικος απο τον 1ο?

 

Κατι θα γινει με τα clubs!Στην χειροτερη........ ανοιγουμε δικο μας!:shifty:

Αλλα η λογικη του "πηγαινω club αποκλειστικα για γυναικες" ειναι καπως υπερβολικη.. Δεν ειμαστε και ΜΔ(γκουχγκουχ.. μην με ρωτησει κανεις τι ειναι αυτο..:p)!

 

Τωρα ως αναφορα στα πανεπιστημια εχω αποκλεισει τα πρωτα 5:

  • Oxford
  • Cambridge
  • Imperial
  • LSE
  • St Andrews

Και προσανατολιζομαι σε αυτα:

  1. Bristol
  2. Southampton
  3. Surrey
  4. Bath
  5. Sheffield
  6. Leicester
  7. Loughborough
  8. Manchester
  9. Leeds
  10. Cardiff
  11. Warwick
  12. Sussex
  13. King's CL
  14. Lancaster
  15. Nottingham
  16. Liverpool
  17. Newcastle
  18. Reading
  19. Swansea
  20. Kent
  21. Brunel

Παντος συμφωνω οτι ειναι καλυτερα να ειναι κορυφη στον κλαδο παρα στην γενικη!

Οπως το Surrey..!

Αν θες πες τους λογους που δεν θα πηγαινες για σπουδες στο Λονδινο.....(αφου δεν ειναι οικονομικο το θεμα):confused:

 

PS: Ειμαι και μισος Κυπριος.........

Σωστα σκεφτεσαι.Με ενα 2:1 απολυτηριο σε κλαδο oπως π.χ το enginering(για enginering σκεφτεσαι ετσι;) σε ενα απο τα κορυφαια του κλαδου βρισκεις ευκολα δουλεια Λονδινο(οχι απαραιτητα για enginering, ακομα και banking, η και charter!) με μισθους που δεν βλεπεις ουτε στα πιο τρελα σου ονειρα ελλαδα(ακομα και 50000+ ευρω το χρονο!)

Ο 2ος χρονος ειναι πολυ πιο ζορικος εξαρταται βεβαια και απο τον κλαδο(ο πρωτος συνηθως δεν μετρα στο απολυτηριο, ή το πολυ να μετρα 10%).Εμενα μου φανηκε πολυ ευκολος ο πρωτος χρονος ενω αρκετοι αγχωνονταν και τελικα εκτος του οτι δεν τα πηγαν και ιδιαιτερα καλα, εμειναν και μαθηματα.

 

Καλα για τις γυναικες ηταν καπως αστοχο...αλλα ισχυει σε καποιο βαθμο.

 

Καλες φοιτητουπολεις που ξερω ειναι το Manchester(εχει και πολλους Ελληνες και Κυπριους),Βristol,Sheffield.

Το warwick ειναι καπως πισω σε θεματα διασκεδασης, αλλα επειδη το campus του ειναι ολοκηρο γυρω απο τα κτιρια του πανεπιστημιου οπως επισης και το student union, μετριαζεται καπως η κατασταση!

 

Οι λογοι που δεν θα πηγαινα Λονδινο ΣΑΝ ΦΟΙΤΗΤΗΣ:

1. Δεν μου αρεσουν οι μετακινησεις με το underground ενω σε οποιαδηποτε αλλη πολη βολευομαι με το αυτοκινητο

2. Αν καταφερεις να βρεις σπιτι κεντρο του Λονδινου ή και κοντα στα πανεπιστημιο ειναι καλα αν και πολυ ακριβα...εγω παντως δεν ειμαι διαθετιμενος να περπατω 10-20 λεπτα καθε πρωι και καθε απογευμα.

3. Γενικα στο Λονδινο θα μενεις περισσοτερες ωρες σπιτι γιατι αν θελεις π.χ να βγεις μια καθημερινη(δεν μιλω για Σαββατοκυριακα που θα οργανωθεις και καπως) το underground κλεινει στις 11 αρα θα το σκεφτεσαι 2 και 3 φορες αν θα βγεις.

4. Νοιωθεις λιγοτερο φοιτητης, και δενεσαι λιγοτερο με ξενους.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν ειναι το ιδιο.. Στην αγγλια μπορει να ειναι κρατικα αλλα πληρωνεις(αμεσα).. Και μην ξεχναμε οτι οι International students εκτος ΕΕ πληρωνουν 7000-15000 λιρες τον χρονο μονο διδακτρα!

Λογικο ειναι να προσφερουν τετοια εξυπηρετηση..

 

Den exei sxesi mono me ta lefta, alla kai me tin nootropia kai ton epaggelmatismo ton Agglon pou einai eti fotos mprosta apo tin elliniko. Koita kai tis idiotikes etairies stin ellada (pou ta plironeis ola) kai kane tin sugkrisi sou.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΑΛΟΣ οδηγός σπουδών :)

 

Η γενική κατάταξη αλλά και η κατάταξη ανα σχολή

http://extras.timesonline.co.uk/gug/gooduniversityguide.php

 

Exei kai edo kana duo kales listes:

 

http://www.spoudes-agglia.gr/list.aspx

http://www.spoudes-agglia.gr/survey.aspx

http://www.spoudes-agglia.gr/bestcourses.aspx

Link to comment
Share on other sites

5o συμφωνα με ποια rankings?

Εκανες αιτηση και στο cardiff?

Κοίτα το συνολικό ranking δε με ενδιέφερε ιδιαίτερα καθώς ήθελα να είναι καλό στο αντικείμενο μου.Και στο cardiff δεν πρόλαβα να κάνω αίτηση καθώς όπως είπα και πριν τα έκανα παράλληλα με τις Πανελληνιες και δεν είχα και πολλές επιλογές.Αλλά το Plymouth ήταν στην κατάταξη καλύτερο από τα υπόλοιπα 5 και αναγνωριζόταν και από ΔΟΑΤΑΠ.Το μόνο πρόβλημα ήταν με την εστία του πανεπιστημίου που έπρεπε να είμαι πάνω από 18 για να πάω.

Link to comment
Share on other sites

Παραλιγο να ειμαστε μαζι αλλα μου εκαναν offer foundation και ετσι τους.......:X (civil engineering εγω)

 

Ευτυχώς εγώ μπήκα χωρίς foundation!:lol:Όχι ότι δεν είχα και το χρόνο να το κάνω αλλά όσο να ναι 7 χρόνια είναι συνολικά η αρχιτεκτονική εκει να χάσω και μισό χρόνο σε foundation:wacko:...

Link to comment
Share on other sites

απο θεσσαλονικη:στην εθνικης αμυνης με τσμισκη κοντα στην καμαρα υπαρχει ενα π λεγετε day ή προφερετε ντέι κ ασχολειτε με τα πανεπιστημια της αγγλιας.ξερει κανεις ακριβως πως λεγετε,καποιο τηλεφωνο ή καποιο site?

ευχαριστω

 

apo to DEI makria kai agapimena :D

 

Καπως περιεργο μου φαινεται. Για φαντασου καποιον που τελειωσε το DEI να εχει ακριβως τον ιδιο τιτλο με καποιον που τελειωσε το LSE. Μα και βεβαια η αξια αυτου του πτυχιου επηρεαζεται προς τα πανω στην αγορα εργασιας , αν αναφερεται το LSE, οπως και ο μελλοντικος εργοδοτης οταν ακουσει "ειμαι αποφοιτος του LSE". Εκτος και εαν αναφερεται στο πτυχιο οτι ηταν distance learning σε συνεργασια με το dei. Δε πιστευω οτι το LSE υποτιμα την ιδια την υποσταση του τοσο ευκολα, δινοντας τιτλους μεσω τετοιων κεντρων ελευθερων σπουδων.Ισως διδεται το πτυχιο απο το uni of London χωρις να αναφερεται πουθενα το LSE (το πιθανοτερο)

 

to UoL exei kai pio aksiologa panepistimia apo to lse.opos kai na exei,den tha riskara 3-4 xronia apo tin zoh mou,gia na perimeno na do ti tha grafei to ptixio pano. Edo to LSE aporiptei pedia apo bsc kai msc.prepei na skeftomaste kai ligo logika

an dld sou fero mia bmw m3 kai sou po oti thelo 300 euro,den tha psaxteis mipos einai 'moufa' ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κυρίως τον olympiako7_69.Μου έστειλαν σήμερα αυτό το e-mail από το πανεπιστήμιο του Bristol σχετικά με την "παραγγελία" του prospectus

 

Thank you for your enquiry. Full information for international

applicants

to the University of Bristol can be found at:

 

http://www.bristol.ac.uk/international/recruit/interactive-guide.html

 

This website includes downloadable application forms, as well as

information on courses, accommodation, fees, and contact details for

departments.

 

Please note that this has been provided specially for those who have

requested further information and as such is not generally available on

our

website. You will need to use the link or cut and paste it into your

web

browser to find it.

 

If you experience any problems with accessing this website please do

not

hesitate to contact us again.

 

You may also be searching for available courses at undergraduate or

postgraduate levels. The most current details are available on our

comprehensive and easy to use online prospectuses both of which are

available from:

 

http://www.bristol.ac.uk

 

You may also order a printed prospectus by entering your contact

details at:

 

https://www.bris.ac.uk/prospectusrequest/

 

Good luck in your choices and please feel free to contact us if you

need

any further assistance or advice.

 

Best wishes.

 

Στο δεύτερο link πατάω για να μου στείλουν το prospectus?Ή άμα πατήσω θα μου το στείλουν δεύτερη φορά.Δηλαδή έχει γίνει η "παραγγελία" και μου έστειλαν το e-mail ενημερωτικά?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα σκεφτεσαι.Με ενα 2:1 απολυτηριο σε κλαδο oπως π.χ το enginering(για enginering σκεφτεσαι ετσι;) σε ενα απο τα κορυφαια του κλαδου βρισκεις ευκολα δουλεια Λονδινο(οχι απαραιτητα για enginering, ακομα και banking, η και charter!) με μισθους που δεν βλεπεις ουτε στα πιο τρελα σου ονειρα ελλαδα(ακομα και 50000+ ευρω το χρονο!)

 

Τι ακριβως σημαινει ένα πτυχιο με βαθμο 2:1?70% και πανω?

Για μισθους δεν το συζητω σε σχεση με την Ελλαδα..

Σε σχεση με την Κυπρο όμως? Δεν εχετε υψηλους μισθους εκει?(και ρωταω γιατι υπαρχει και προοπτικη να μεινω μονιμα και στην Κυπρο..)

 

Ο 2ος χρονος ειναι πολυ πιο ζορικος εξαρταται βεβαια και απο τον κλαδο(ο πρωτος συνηθως δεν μετρα στο απολυτηριο, ή το πολυ να μετρα 10%).Εμενα μου φανηκε πολυ ευκολος ο πρωτος χρονος ενω αρκετοι αγχωνονταν και τελικα εκτος του οτι δεν τα πηγαν και ιδιαιτερα καλα, εμειναν και μαθηματα.

 

Δηλαδη στην ουσια ο πρωτος χρονος είναι χρονος προσαρμογης απ’ ότι καταλαβα..

Τι εννοεις «εμειναν και μαθηματα».. Για να παει καποιος στον 2ο χρονο δεν πρεπει να δωσει και να περασει οσα μαθηματα δεν περασε?

Το 10% εννοεις το 10% των credits φανταζομαι….

 

Καλα για τις γυναικες ηταν καπως αστοχο...αλλα ισχυει σε καποιο βαθμο.

 

:p

 

Καλες φοιτητουπολεις που ξερω ειναι το Manchester(εχει και πολλους Ελληνες και Κυπριους),Βristol,Sheffield.

Το warwick ειναι καπως πισω σε θεματα διασκεδασης, αλλα επειδη το campus του ειναι ολοκηρο γυρω απο τα κτιρια του πανεπιστημιου οπως επισης και το student union, μετριαζεται καπως η κατασταση!

 

Ναι γι’ αυτές τις πολεις το εχω ακουσει και εγω!Στο Sheffield εχω και γνωστους..

Αμα εχεις αμαξι δεν υπαρχει προβλημα.. Αμα δεν εχεις όμως δεν λεει να μενεις σε νεκρη πολη.. Αληθεια, το Ελληνικο διπλωμα ισχυει και στην Αγγλια ετσι?

Από την εμπειρια σου, με τις τοσες βροχες στην Μ.Βρετανια, λεει να αγορασει καποιος μηχανη(μοτοσυκλετα)?

 

Οι λογοι που δεν θα πηγαινα Λονδινο ΣΑΝ ΦΟΙΤΗΤΗΣ:

1. Δεν μου αρεσουν οι μετακινησεις με το underground ενω σε οποιαδηποτε αλλη πολη βολευομαι με το αυτοκινητο

2. Αν καταφερεις να βρεις σπιτι κεντρο του Λονδινου ή και κοντα στα πανεπιστημιο ειναι καλα αν και πολυ ακριβα...εγω παντως δεν ειμαι διαθετιμενος να περπατω 10-20 λεπτα καθε πρωι και καθε απογευμα.

3. Γενικα στο Λονδινο θα μενεις περισσοτερες ωρες σπιτι γιατι αν θελεις π.χ να βγεις μια καθημερινη(δεν μιλω για Σαββατοκυριακα που θα οργανωθεις και καπως) το underground κλεινει στις 11 αρα θα το σκεφτεσαι 2 και 3 φορες αν θα βγεις.

4. Νοιωθεις λιγοτερο φοιτητης, και δενεσαι λιγοτερο με ξενους.

 

Οκ.. Ειδικα το 3ο είναι σοβαρο..:p

Αλλα οκ το βασικοτερο προβλημα είναι το οικονομικο…..

 

Den exei sxesi mono me ta lefta, alla kai me tin nootropia kai ton epaggelmatismo ton Agglon pou einai eti fotos mprosta apo tin elliniko. Koita kai tis idiotikes etairies stin ellada (pou ta plironeis ola) kai kane tin sugkrisi sou.

 

Εννοειται εχεις δικιο!

Απλα πιστευω ότι αμα πληρωναμε (και αμεσα) στην Ελλαδα θα υπηρχε καλυτερη εξυπηρετηση..

 

 

Θενξ!

 

Κοίτα το συνολικό ranking δε με ενδιέφερε ιδιαίτερα καθώς ήθελα να είναι καλό στο αντικείμενο μου.Και στο cardiff δεν πρόλαβα να κάνω αίτηση καθώς όπως είπα και πριν τα έκανα παράλληλα με τις Πανελληνιες και δεν είχα και πολλές επιλογές.Αλλά το Plymouth ήταν στην κατάταξη καλύτερο από τα υπόλοιπα 5 και αναγνωριζόταν και από ΔΟΑΤΑΠ.Το μόνο πρόβλημα ήταν με την εστία του πανεπιστημίου που έπρεπε να είμαι πάνω από 18 για να πάω.

 

Ααα οκ.. Απλα ειπες ότι είναι 5ο κοιταξα και Times και Guardian και δεν το ειδα στην 10αδα.. Γι’ αυτό ρωτησα..!

Με την εστια τι εγινε τελικα?Θα μεινεις στα halls η βρικες σπιτι?

 

to UoL exei kai pio aksiologa panepistimia apo to lse.

 

Πιο κορυφαια από το LSE??

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κυρίως τον olympiako7_69.Μου έστειλαν σήμερα αυτό το e-mail από το πανεπιστήμιο του Bristol σχετικά με την "παραγγελία" του prospectus

 

Thank you for your enquiry. Full information for international

applicants

to the University of Bristol can be found at:

 

http://www.bristol.ac.uk/international/recruit/interactive-guide.html

 

This website includes downloadable application forms, as well as

information on courses, accommodation, fees, and contact details for

departments.

 

Please note that this has been provided specially for those who have

requested further information and as such is not generally available on

our

website. You will need to use the link or cut and paste it into your

web

browser to find it.

 

If you experience any problems with accessing this website please do

not

hesitate to contact us again.

 

You may also be searching for available courses at undergraduate or

postgraduate levels. The most current details are available on our

comprehensive and easy to use online prospectuses both of which are

available from:

 

http://www.bristol.ac.uk

 

You may also order a printed prospectus by entering your contact

details at:

 

https://www.bris.ac.uk/prospectusrequest/

 

Good luck in your choices and please feel free to contact us if you

need

any further assistance or advice.

 

Best wishes.

 

Στο δεύτερο link πατάω για να μου στείλουν το prospectus?Ή άμα πατήσω θα μου το στείλουν δεύτερη φορά.Δηλαδή έχει γίνει η "παραγγελία" και μου έστειλαν το e-mail ενημερωτικά?

 

Εμενα οταν εκανα order μου εστειλαν αυτο:

Thank you for requesting information about the University of Bristol. Your enquiry is now being processed. While we normally advise that you allow 28 days for delivery, it may be helpful to you to know that the majority of prospectuses are currently being sent out within 14 working days. If, once you have read our prospectus, you have any further questions, please feel free to email the admissions office at the following address: admissions@bristol.ac.uk

 

If your query relates to postgraduate admissions, please email, pg-admissions@bristol.ac.uk.

 

Οποτε υποθετω οτι κατι δεν εκανες σωστα..(μαλλον δεν εχει γινει η παραγγελια)

Πηγες εδω https://www.bris.ac.uk/prospectusrequest/ και εβαλες κανονικα τα στοιχεια σου?Και μετα σου ηρθε το mail?

 

Edit: Σημερα μου ηρθαν prospectus απο Loughborough University και UCL..

Link to comment
Share on other sites

to UoL exei kai pio aksiologa panepistimia apo to lse.

Δε καταλαβαινω τι θελεις να πεις. Εχω την εντυπωση οτι καπου εχεις μπλεξει τα πραγματα. Το lse ειναι σχολη του UoL!!!:D

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Εμενα οταν εκανα order μου εστειλαν αυτο:

 

 

Οποτε υποθετω οτι κατι δεν εκανες σωστα..(μαλλον δεν εχει γινει η παραγγελια)

Πηγες εδω https://www.bris.ac.uk/prospectusrequest/ και εβαλες κανονικα τα στοιχεια σου?Και μετα σου ηρθε το mail?

 

Edit: Σημερα μου ηρθαν prospectus απο Loughborough University και UCL..

 

Από την σελίδα του british council που μου έδωσες γράφτηκα κανονικά και μου έβγαλε την λίστα με τα πανεπιστήμια που έχουν τον τομέα που θέλω και πάταγα στο βιβλιαράκι που μου είπες

Link to comment
Share on other sites

Από την σελίδα του british council που μου έδωσες γράφτηκα κανονικά και μου έβγαλε την λίστα με τα πανεπιστήμια που έχουν τον τομέα που θέλω και πάταγα στο βιβλιαράκι που μου είπες

 

Εμενα οσα εκανα με αυτον τον τροπο μια χαρα μου ηρθαν!..

Αμα εχεις αμφιβολιες παντος οτι το πηραν το request πηγαινε στο λινκ και κανε παλι order.. To πολυ-πολυ να σου ερθουν 2!

(Εγω εχω 2 του Bristol και 2 του Southampton..)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οσα εκανα με αυτον τον τροπο μια χαρα μου ηρθαν!..

Αμα εχεις αμφιβολιες παντος οτι το πηραν το request πηγαινε στο λινκ και κανε παλι order.. To πολυ-πολυ να σου ερθουν 2!

(Εγω εχω 2 του Bristol και 2 του Southampton..)

 

Αν πατήσω στο βιβλίο και κάνω order θα μου στείλουν e-mail?Γιατί το Bristol μου έστειλε

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως σημαινει ένα πτυχιο με βαθμο 2:1?70% και πανω?

Για μισθους δεν το συζητω σε σχεση με την Ελλαδα..

Σε σχεση με την Κυπρο όμως? Δεν εχετε υψηλους μισθους εκει?(και ρωταω γιατι υπαρχει και προοπτικη να μεινω μονιμα και στην Κυπρο..)

 

 

 

Δηλαδη στην ουσια ο πρωτος χρονος είναι χρονος προσαρμογης απ’ ότι καταλαβα..

Τι εννοεις «εμειναν και μαθηματα».. Για να παει καποιος στον 2ο χρονο δεν πρεπει να δωσει και να περασει οσα μαθηματα δεν περασε?

Το 10% εννοεις το 10% των credits φανταζομαι….

 

 

 

Ναι γι’ αυτές τις πολεις το εχω ακουσει και εγω!Στο Sheffield εχω και γνωστους..

Αμα εχεις αμαξι δεν υπαρχει προβλημα.. Αμα δεν εχεις όμως δεν λεει να μενεις σε νεκρη πολη.. Αληθεια, το Ελληνικο διπλωμα ισχυει και στην Αγγλια ετσι?

Από την εμπειρια σου, με τις τοσες βροχες στην Μ.Βρετανια, λεει να αγορασει καποιος μηχανη(μοτοσυκλετα)?

2:1 σημαινει 60 και πανω...ειναι εφικτο για ενα επιμελη μαθητη...ειδικα αν το πτυχιο ειναι και απο καλο πανεπιστημιο βρισκεις πολυ ευκολα δουλεια.

Στην Κυπρο οι μισθοι ειναι κατα πολυ ψηλοτεροι απο την Ελλαδα, αλλα απο την Αγγλια ειναι χαμηλοτεροι(ιδια θεση στην ιδια η παρομοια εταιρεια). Βεβαια αν αντισταθμισεις το κοστος διαμονης/ζωης στο Λονδινο και τους φορους δεν βγαινεις τελικα και με πολυ περισσοτερα στο Λονδινο.

 

Βασικα ναι, ειναι χρονος προσαρμογης.Οσα μαθηματα δεν περασεις τα ξαναδινεις τον Σεπτεμβρη, αν αποτυχεις ξανα, εφυγες.

10% του συνολικου βαθμου στο πτυχιο.

 

Το διπλωμα λογικα ισχυει κανονικα(τουλαχιστον για μενα ειναι ΟΚ).

Μηχανη δεν θα προτεινα, αφενος γιατι τις μονες μηχανες που θα δεις ειναι λιγες μεγαλου κυβισμου με συνειδητοποιημενους οδηγους(φουλ στολη, γαντια, κρανος κλπ) και αφετερου επειδη βρεχει συνεχως, οποταν καταλαβαινεις.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Θα μείνω σε ιδιωτική εστία λίγο έξω από το πανεπιστήμιο.

 

Αα οκ.. Απο χρηματα τα ιδια φανταζομαι!..

 

Αν πατήσω στο βιβλίο και κάνω order θα μου στείλουν e-mail?Γιατί το Bristol μου έστειλε

 

Ναι σου στελνουν κανονικα!!

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαινω τι θελεις να πεις. Εχω την εντυπωση οτι καπου εχεις μπλεξει τα πραγματα. Το lse ειναι σχολη του UoL!!!:D

 

Εσυ μαλλον τα εχεις μπλεξει :p Λεει οτι το University of London εχει και καλυτερες σχολες απο το LSE.

 

@ Gavronikos αυτο που σου λενε ειναι οτι δεν στελνουν προσπεκτους και οτι μπορεις να βρεις οτι πληροφορια θελεις απο το http://www.bristol.ac.uk/international/recruit/interactive-guide.html .

Link to comment
Share on other sites

@ Gavronikos αυτο που σου λενε ειναι οτι δεν στελνουν προσπεκτους και οτι μπορεις να βρεις οτι πληροφορια θελεις απο το http://www.bristol.ac.uk/international/recruit/interactive-guide.html .

 

Που λεει οτι δεν του στελνουν prospectus??:confused:

Link to comment
Share on other sites

Που λεει οτι δεν του στελνουν prospectus??:confused:

 

Του λενε οτι μπορει να βρει ολες τις πληροφοριες στο ταδε λινκ, ωστοσο αν θελει μπορουν να του στειλουν αν παει στο https://www.bris.ac.uk/prospectusrequest/ αλλα απ'οτι καταλαβα θα λεει τα ιδια ακριβως με το site. Με λιγα λογια, προσπαθουν να εξοικονομισουν χρηματα και να σωσουν κανενα δεντρακι :p

Link to comment
Share on other sites

Αα οκ.. Απο χρηματα τα ιδια φανταζομαι!..

 

Μέσα στο πανεπιστήμιο είναι από 80 λίρες και πάνω τη βδομάδα για δωμάτιο με μπάνιο και shared kitchen.Στην εστία μου είναι 69 λίρες σε μεγαλύτερο δωμάτιο.Απλώς είναι 2-3 στάσεις με το λεωφορείο.

Link to comment
Share on other sites

Του λενε οτι μπορει να βρει ολες τις πληροφοριες στο ταδε λινκ, ωστοσο αν θελει μπορουν να του στειλουν αν παει στο https://www.bris.ac.uk/prospectusrequest/ αλλα απ'οτι καταλαβα θα λεει τα ιδια ακριβως με το site. Με λιγα λογια, προσπαθουν να εξοικονομισουν χρηματα και να σωσουν κανενα δεντρακι :p

 

Ωραια συμφωνω, αλλα οχι οτι του ειπαν οτι δεν θα του στειλουν..:p

Παντος του Bristol ειναι απο τα πιο μικρα prospectus.....:ninja:

 

Ααα και τα sites λενε κατα κανονα περισσοτερα απο τα prospectus αλλα δεν ειναι το ιδιο να καθεσαι να διαβαζεις απο την οθονη με το να καθεσαι ηρμα να διααζεις στο κρεβατακι σου....:cool:

 

Edit:

Μέσα στο πανεπιστήμιο είναι από 80 λίρες και πάνω τη βδομάδα για δωμάτιο με μπάνιο και shared kitchen.Στην εστία μου είναι 69 λίρες σε μεγαλύτερο δωμάτιο.Απλώς είναι 2-3 στάσεις με το λεωφορείο.

 

80 λιρες??Εχουν τα halls πολυ ακριβα στο πανεπιστημιο που θα πας η μου φαινεται??

Τουλαχιστο να ειναι catered..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...