Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, κάθε άλλο. Σχετικά συχνές είναι οι ελληνικές βραδιές, αλλα όσοι Έλληνες θεωρούν διασκέδαση ΜΟΝΟ την Ελληνική βραδια χάνουν πολλά αλλα ενδιαφέροντα από άποψη διασκέδασης. Το παν είναι να μην είσαι κολλημένος. :)

 

Όπως είπα εξαιρούνται επαρχιακές περιοχές που δεν έχει τίποτα να κανεις...

 

Σωστα συμφωνω απολυτα σε αυτο!!

Αλλα ειμαστε ελληνες πως να το κανουμε, θελουμε ολα να γυριζουν γυρω απο εμας..:p

 

Βασικα εξαρταται και τι εννοει καποιος ως επαρχια.. Ας πουμε το Southampton τι ειναι?

 

Καλα μην νομιζεις οτι ελπιζω να δω κατι αντιστοιχο σε βαθμο του χρονου...70-75 θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος αν δω εστω σε 1-2 μαθηματα.

Εχω επισκεφθει αρκετες φορες την Ελλαδα αλλα και εδω στην Κυπρο δεν παμε πισω.

Να σου πω την αληθεια δεν με πολυνοιαζει τι κανουνε.Το πηρα αποφαση, πηγαινω club αποκλειστικα για γυναικες.:p

Επειτα δεν ειμαι κολλημενος και προσαρμοζομαι ευκολα.

Εχει και ελληνικες βραδιες αρκετα συχνα και αναλογα και την πολη θα βρεις και ελληνικα club.

Για το dress code, εξαρταται απο το club.Εγω μιλαω για ενα νορμαλ κλαπ οπου συχναζουν περισσοτερο φοιτητες και νεαροκοσμος.

Εχει club στο Λονδινο π.χ που χρειαζεσαι περαν απο κοστουμι, membership κλπ κλπ.

Και εδω που ειμαι θα δεις τους Ευρωπαιους φοιτητες να ντυνονται κανονικα και να συμπεριφερονται νορμαλ στο club. Απλα στο ιδιο club θα δεις και αγγλους λιωμα.

 

Κοιτα καλα πανεπιστημια ειναι ολα απο την θεση 20 και πανω.

Εγω προσωπικα δεν θα επελεγα πανεπιστημιο του Λονδινου για διαφορους λογους(οχι απαραιτητα οικονομικους).

Επισης δεν θα διαλεγα Oxford,Campridge,LSE γιατι πραγματικα λιωνεις!

Αρα ουσιαστικα με τις δικες μου απαιτησεις θα πηγαινα αυτοματα σε πανεπιστημια απο την θεση 6 και κατω, που δεν θεωρουνται και κορυφαια...αλλα εξακολουθουν να ειναι παρα πολυ καλα(ειδικα αυτα της πρωτης 10αδας).

Το ιδιο θα προτεινα και σε καποιον αρκετα καλο μαθητη εκτος και αν εχει τελειως διαφορετικες προταιρεοτητες απο μενα.

 

Ενα πανεπιστημιο που ειναι κορυφαιο ειναι συνηθως μεσα στα τοπ 10 σε ολους τους κλαδους.Ουτε θα δεις μετρια πανεπιστημια να εχουν πολυ υψηλα rankings σε συγκεκριμενους κλαδους(με καποιες εξαιρεσεις, κυριως σε art).

Παντως αν π.χ το 15ο πανεπιστημιο στην γενικη καταταξη ειναι 1ο στον κλαδο μου σιγουρα αυτο θα επελεγα παρα το 1ο στην γενικη που ειναι 10ο στον κλαδο μου.

Γενικα μην ψαχνεις πανεπιστημια με βαση την γενικη καταταξη, αλλα με βαση τον κλαδο σου.

Βεβαια δεν ξερω και τι παιζει στην Ελλαδα, δηλαδη πως θα το δει αυτος που θα σε προσλαβει(π.χ ο κυρ. Μητσος που ξερει μονο το Oxford:p)

 

:lol:

Πια Ελλαδα μου λες τωρα.. Αμα παω σιγα μην γυρισω ετσι ευκολα..:cool:

Και να εχω τον τον καθε Μπαρμπα Μητσο να μου λεει ιστοριες..

Σαν το αλλο το παιδι που ειχε πει οτι γυρισε Ελλαδα με Bachelor και Master και επειδη δεν ειχε αναγνωριστει ακομε το πτυχιο του, πηγε σε μια συνεντευξη και του κανει ο εργοδοτης "Κοιτα επειδη δεν εχει αναγνωριστει ακομα το πτυχιο σου.. θα σε παρω στην δουλεια ως......... πτυχιουχο ΙΕΚ.." :blink:

Ελεοςςς..

 

Παντα ο 2ος χρονος ειναι πιο ζορικος απο τον 1ο?

 

Κατι θα γινει με τα clubs!Στην χειροτερη........ ανοιγουμε δικο μας!:shifty:

Αλλα η λογικη του "πηγαινω club αποκλειστικα για γυναικες" ειναι καπως υπερβολικη.. Δεν ειμαστε και ΜΔ(γκουχγκουχ.. μην με ρωτησει κανεις τι ειναι αυτο..:p)!

 

Τωρα ως αναφορα στα πανεπιστημια εχω αποκλεισει τα πρωτα 5:

 

  • Oxford
  • Cambridge
  • Imperial
  • LSE
  • St Andrews

 

Και προσανατολιζομαι σε αυτα:

 

  1. Bristol
  2. Southampton
  3. Surrey
  4. Bath
  5. Sheffield
  6. Leicester
  7. Loughborough
  8. Manchester
  9. Leeds
  10. Cardiff
  11. Warwick
  12. Sussex
  13. King's CL
  14. Lancaster
  15. Nottingham
  16. Liverpool
  17. Newcastle
  18. Reading
  19. Swansea
  20. Kent
  21. Brunel

 

Παντος συμφωνω οτι ειναι καλυτερα να ειναι κορυφη στον κλαδο παρα στην γενικη!

Οπως το Surrey..!

Αν θες πες τους λογους που δεν θα πηγαινες για σπουδες στο Λονδινο.....(αφου δεν ειναι οικονομικο το θεμα):confused:

 

PS: Ειμαι και μισος Κυπριος.........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τωρα ως αναφορα στα πανεπιστημια εχω αποκλεισει τα πρωτα 5:

 

  • Oxford
  • Cambridge
  • Imperial
  • LSE
  • St Andrews

 

Και προσανατολιζομαι σε αυτα:

 

  1. Bristol
  2. Southampton
  3. Surrey
  4. Bath
  5. Sheffield
  6. Leicester
  7. Loughborough
  8. Manchester
  9. Leeds
  10. Cardiff
  11. Warwick
  12. Sussex
  13. King's CL
  14. Lancaster
  15. Nottingham
  16. Liverpool
  17. Newcastle
  18. Reading
  19. Swansea
  20. Kent
  21. Brunel

 

Καλό θα ήταν να έψαχνες αν όλα αυτά αναγνωρίζονται από την Ελλάδα.Γιατί εγώ τρελάθηκα βλέποντας πως ''καλά'' για τα βρετανικά δεδομένα πανεπιστήμια δεν αναγνωρίζονται απο το ελληνικό κράτος...

Link to comment
Share on other sites

Σωστα συμφωνω απολυτα σε αυτο!!

Αλλα ειμαστε ελληνες πως να το κανουμε, θελουμε ολα να γυριζουν γυρω απο εμας..:p

 

Βασικα εξαρταται και τι εννοει καποιος ως επαρχια.. Ας πουμε το Southampton τι ειναι?

 

 

Αναφέρομαι στις μικρές επαρχιακές πόλεις. ;)

Στην τελική δεν έχει σχέση μονο το μέγεθος. Επαρχία το χρησιμοποιώ σαν ορο για να δώσω μια γενική εικόνα. Και το Brighton ας πούμε επαρχία είναι αλλα έχει καλή ζωή.

 

Καλό θα ήταν να έψαχνες αν όλα αυτά αναγνωρίζονται από την Ελλάδα.Γιατί εγώ τρελάθηκα βλέποντας πως ''καλά'' για τα βρετανικά δεδομένα πανεπιστήμια δεν αναγνωρίζονται απο το ελληνικό κράτος...

 

Ποια καλά αγγλικά πανεπιστήμια δεν αναγνωρίζει το Ελληνικό κράτος;

 

Δεν ξέρω, ρωτάω. :)

Link to comment
Share on other sites

Λαθος εχεις καταλαβει. Δλδ αν παει καποιος με απολυτηριο 10 η 11 η 12 θα το παρουν 1ο ετος? Οπως προειπα το foundation εξαρταται απο το πανεπιστημιο που θα πας αν το ζητησει η οχι, αλλα σιγουρα με χαμηλο βαθμο θα στο ζητησουν.Στη γλωσσα μπορει να βαλουν λιγο νερο στο κρασι τους. Εμενα 4 πανεπιστημια περιπου ισαξια,μου εκαναν 4 τελειως διαφορετικα offers

 

Εμενα απ' οσο μου ειπαν το IELTS παιζει μεγαλυτερο ρολο απο το απολυτηριο.... Anyway..

Για πες τα πανεπιστημια και τι offers σου καναν να ξερω!..

 

kala gousta einai ayta pantws otan spoudaza egw se oses ellhnikes vradies eixa paei oi xenoi pernousan kala giati xoreuan tsiftetelia kai emeis oi ellhnes eixame skylovarethei. se kapoia ellhniki vradia malista eixe erthei kai o zagorakis(tote epaize sthn leicester city) kai thn epefte se oles!!!!

 

:lol::lol:

Να υποθεσω οτι το νοημα της παραγραφου ειναι οτι ο Ζαγορακης ειναι zigolo??:lol::p

Καλα θα ξενερωσω τη ζωη μου αν δω να χορευουν ξενοι τσιφτετελια και οι Ελληνες(Ελληνιδες μαλλον) οχι.......:X:cool:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι είναι διαφορετικά ανάλογα με το course που επιλέγεις.Για αρχιτεκτονική για παραδειγμα πρέπει το UCAS code να είναι αποκλειστικά Κ100 και ορισμένα πανεπιστήμια όπως του Birmingham και Glasgow δεν αναγνωρίζονται...:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να έψαχνες αν όλα αυτά αναγνωρίζονται από την Ελλάδα.Γιατί εγώ τρελάθηκα βλέποντας πως ''καλά'' για τα βρετανικά δεδομένα πανεπιστήμια δεν αναγνωρίζονται απο το ελληνικό κράτος...

 

Πιστεψε με.. Το να μην αναγνωριζονται απο το ΔΟΑΤΑΠ δεν θα ηταν σοβαρος ανασταλτικος παραγωντας ωστε να με αποτρεψει απ' το να παω.....;)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με.. Το να μην αναγνωριζονται απο το ΔΟΑΤΑΠ δεν θα ηταν σοβαρος ανασταλτικος παραγωντας ωστε να με αποτρεψει απ' το να παω.....;)

 

Αν έχεις σκοπό από την αρχή να τελειώσεις τις σπουδες σου και να δουλέψεις κιόλας εκεί, το καταλαβαίνω...Αλλά αν θες μετεγγραφη σε ελληνικό πανεπιστήμιο ή δεν έχεις σκοπό να ξενιτευτείς ευ όρου ζωής καλό είναι να το ψάξεις...;)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό από την αρχή να τελειώσεις τις σπουδες σου και να δουλέψεις κιόλας εκεί, το καταλαβαίνω...Αλλά αν θες μετεγγραφη σε ελληνικό πανεπιστήμιο ή δεν έχεις σκοπό να ξενιτευτείς ευ όρου ζωής καλό είναι να το ψάξεις...;)

 

Δεν έχουν καταργηθεί ακόμα αυτού του είδους οι μεταγραφές;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό από την αρχή να τελειώσεις τις σπουδες σου και να δουλέψεις κιόλας εκεί, το καταλαβαίνω...Αλλά αν θες μετεγγραφη σε ελληνικό πανεπιστήμιο ή δεν έχεις σκοπό να ξενιτευτείς ευ όρου ζωής καλό είναι να το ψάξεις...;)

 

Ισως ειναι λιγο ανωριμο, αλλα αμα παω και τελειωσω τις σπουδες μου θα μεινω και για δουλεια...

Και θα ελπιζω οταν γυρισω η να βρω καλη δουλεια στον ιδιωτικο τομεα η να εχει κοψει τις μλκιες το ΔΟΑΤΑΠ!!:p

 

Edit:

Δεν έχουν καταργηθεί ακόμα αυτού του είδους οι μεταγραφές;

 

Και εγω ετσι νομιζω!

Τωρα πια υπαρχουν προγραμματα οπως το ERASMUS τετοιου στυλ..

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι λιγο ανωριμο, αλλα αμα παω και τελειωσω τις σπουδες μου θα μεινω και για δουλεια...

Και θα ελπιζω οταν γυρισω η να βρω καλη δουλεια στον ιδιωτικο τομεα η να εχει κοψει τις μλκιες το ΔΟΑΤΑΠ!!:p

 

 

Πρόσεξε μονο να μην περιορίζεις τις επιλογές σου, γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται. Επίσης, η αναγνώριση δε χρειάζεται μονο για το δημόσιο αλλα και για να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος σε ορισμένα "ελευθερα" επαγγέλματα.

 

 

Δεν νομίζω...Εμένα μου είπαν οτι μετά το 1ο πτυχίο αν θες έρχεσαι και γράφεσαι στο 4ο έτος(για Πολυτεχνείο μιλάω).

 

Όπως το λες δεν πρόκειται περί μεταγραφής αλλα για κατατακτήριες η κάτι τέτοιο Αν είναι αυτό δε γράφεσαι τέταρτο έτος :O

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι λιγο ανωριμο, αλλα αμα παω και τελειωσω τις σπουδες μου θα μεινω και για δουλεια...

Και θα ελπιζω οταν γυρισω η να βρω καλη δουλεια στον ιδιωτικο τομεα η να εχει κοψει τις μλκιες το ΔΟΑΤΑΠ!!:p

 

Κάθε 5 χρόνια αλλάζουν τα στοιχεία του ΔΟΑΤΑΠ.Εγώ ευτυχώς θα τελειώσω λογικα σε 3 το 1ο πτυχίο άρα δεν πρόκειται ν'αλλαξει κάτι μέχρι τότε.:p

Αν έχεις κλείσει θέση δεν νομίζω να αλλαξεις κάτι τώρα αλλά αν δεν έχεις διαλέξει ακόμα θα σου συστηνα να τα ψαξεις αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες δεν πρόκειται περί μεταγραφής αλλα για κατατακτήριες η κάτι τέτοιο Αν είναι αυτό δε γράφεσαι τέταρτο έτος :O

Κι όμως είναι το 4ο!!

Αν και δεν βολεύει γιατί τουλαχιστον στην Αγγλια στα 7 χρόνια βάζουν μέσα και το μεταπτυχιακό και την πρακτική ενώ στην Ελλάδα είναι 5 χρόνια χωρίς μεταπτυχιακά κτλ

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι είναι διαφορετικά ανάλογα με το course που επιλέγεις.Για αρχιτεκτονική για παραδειγμα πρέπει το UCAS code να είναι αποκλειστικά Κ100 και ορισμένα πανεπιστήμια όπως του Birmingham και Glasgow δεν αναγνωρίζονται...:wacko:

Εδω ειναι ολα τα uni που αναγνωριζονται απο το ΔΟΑΤΑΠ

 

http://www.doatap.gr/gr/anagn/UNITED%20KINGDOM.doc

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μονο να μην περιορίζεις τις επιλογές σου, γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται. Επίσης, η αναγνώριση δε χρειάζεται μονο για το δημόσιο αλλα και για να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος σε ορισμένα "ελευθερα" επαγγέλματα.

 

Τους επαγγελματικους τιτλους δεν λες?

Αυτους τους παιρνεις και στην Αγγλια..

 

Κάθε 5 χρόνια αλλάζουν τα στοιχεία του ΔΟΑΤΑΠ.Εγώ ευτυχώς θα τελειώσω λογικα σε 3 το 1ο πτυχίο άρα δεν πρόκειται ν'αλλαξει κάτι μέχρι τότε.:p

Αν έχεις κλείσει θέση δεν νομίζω να αλλαξεις κάτι τώρα αλλά αν δεν έχεις διαλέξει ακόμα θα σου συστηνα να τα ψαξεις αρκετά.

 

Μπαα τιποτα δεν εχω διαλεξει ακομα.. αα μονο το foundation!!:rolleyes:

Θα το ψαξω αλλα σου ειπα.. δεν θα με επηρεασει και τοσο πολυ!..

 

Edit:

Εδω ειναι ολα τα uni που αναγνωριζονται απο το ΔΟΑΤΑΠ

 

http://www.doatap.gr/gr/anagn/UNITED%20KINGDOM.doc

 

Οκ... Επειδη δεν βγαζω ακρη, βρες και κανα λινκ που να αναφερει ποια ΔΕΝ αναγνωριζονται......:P:P:p

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι ολα τα uni που αναγνωριζονται απο το ΔΟΑΤΑΠ

 

http://www.doatap.gr/gr/anagn/UNITED%20KINGDOM.doc

 

Κάλα αν τα είχα αυτά πριν από 2 μήνες θα γλίτωνα από πολύυυυ πολύυυυ τρέξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως είναι το 4ο!!

Αν και δεν βολεύει γιατί τουλαχιστον στην Αγγλια στα 7 χρόνια βάζουν μέσα και το μεταπτυχιακό και την πρακτική ενώ στην Ελλάδα είναι 5 χρόνια χωρίς μεταπτυχιακά κτλ

 

Σίγουρα αναφερόμαστε στο ίδιο πράγμα; Αναφέρομαι στις κατατακτήριες που δίνεις εξετάσεις και μπαίνεις συνήθως στο δεύτερο έτος (ανάλογα...). Δες το link.

 

Ποιος σου είπε για τέταρτο έτος;

 

http://dap.ntua.gr/daparch/modules/mydownloads/visit.php?cid=2&lid=6&PHPSESSID=5267eb9d18e3c3972649fd75cf1a29a0

 

Τους επαγγελματικους τιτλους δεν λες?

Αυτους τους παιρνεις και στην Αγγλια..

 

Δηλαδή μπορείς χωρίς αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ να γραφτείς στο TEE για να ασκήσεις το επάγγελμα του Πολιτικού Μηχανικού;

Link to comment
Share on other sites

Κάλα αν τα είχα αυτά πριν από 2 μήνες θα γλίτωνα από πολύυυυ πολύυυυ τρέξιμο.

Γιατι? Αν δε κανω λαθος ανεφερες οτι τα χαρτια σου ανελαβε γραφειο να τα φτιαξει. Εσυ γιατι ετρεχες? :O

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

 

Μπαα τιποτα δεν εχω διαλεξει ακομα.. αα μονο το foundation!!:rolleyes:

Θα το ψαξω αλλα σου ειπα.. δεν θα με επηρεασει και τοσο πολυ!..

 

 

Οκ... Επειδη δεν βγαζω ακρη, βρες και κανα λινκ που να αναφερει ποια ΔΕΝ αναγνωριζονται......:P:P:p

 

 

Πάντως μη βιαστεις πολύ.Εγώ έκανα τα χαρτιά παράλληλα με τις πανελλαδικες και ούτε που κατάλαβα πως βρέθηκα σε πανεπιστήμιο:wacko:.Οχι ότι το μετάνιωσα που θα φύγω έξωτερικό αλλα μου ήρθε και απότομα μετά τις διακοπές.

Anyway,αν ξέρεις το αντικείμενο που θές ν'ασχοληθείς πάς στο ΔΟΑΤΑΠ (νομίζω στην πλατεία Καραϊσκακη είναι) και ζητάς το χαρτί με τα πανεπιστημια που αναγνωριζουν το πτυχίο στο συγκεκριμένο αντικείμενο

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αναφερόμαστε στο ίδιο πράγμα; Αναφέρομαι στις κατατακτήριες που δίνεις εξετάσεις και μπαίνεις συνήθως στο δεύτερο έτος (ανάλογα...). Δες το link.

 

Ποιος σου είπε για τέταρτο έτος;

 

http://dap.ntua.gr/daparch/modules/mydownloads/visit.php?cid=2&lid=6&PHPSESSID=5267eb9d18e3c3972649fd75cf1a29a0

 

 

 

Δηλαδή μπορείς χωρίς αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ να γραφτείς στο TEE για να ασκήσεις το επάγγελμα του Πολιτικού Μηχανικού;

 

Μαλλον το εθεσα λανθασμενα!

Μου ειπαν οτι τους επαγγελματικους τιτλους τους παιρνεις στην Αγγλια!!(οχι καποιος τυχαιος παντος)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορείς χωρίς αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ να γραφτείς στο TEE για να ασκήσεις το επάγγελμα του Πολιτικού Μηχανικού;

Ναι, εφ οσον εχεις γινει chartered civil engineer στην Αγγλια

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Γιατι? Αν δε κανω λαθος ανεφερες οτι τα χαρτια σου ανελαβε γραφειο να τα φτιαξει. Εσυ γιατι ετρεχες? :O

 

Το γραφείο ζητούσε χαρτιά,υπογραφες κτλ Για σφραγίδες,επικυρώσεις και μεταφράσεις εγώ έτρεχα.Ασε που για το συγκεκριμένο χαρτί του ΔΟΑΤΑΠ ήρθε αφού είχα κατασταλάξει σε 6 πανεπιστημια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μη βιαστεις πολύ.Εγώ έκανα τα χαρτιά παράλληλα με τις πανελλαδικες και ούτε που κατάλαβα πως βρέθηκα σε πανεπιστήμιο:wacko:.Οχι ότι το μετάνιωσα που θα φύγω έξωτερικό αλλα μου ήρθε και απότομα μετά τις διακοπές.

Anyway,αν ξέρεις το αντικείμενο που θές ν'ασχοληθείς πάς στο ΔΟΑΤΑΠ (νομίζω στην πλατεία Καραϊσκακη είναι) και ζητάς το χαρτί με τα πανεπιστημια που αναγνωριζουν το πτυχίο στο συγκεκριμένο αντικείμενο

 

Ευχαριστω για την πληροφορια.. Θα παω να ρωτησω!

Σε ποιο πανεπιστημιο περασες?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αναφερόμαστε στο ίδιο πράγμα; Αναφέρομαι στις κατατακτήριες που δίνεις εξετάσεις και μπαίνεις συνήθως στο δεύτερο έτος (ανάλογα...). Δες το link.

 

Ποιος σου είπε για τέταρτο έτος;

 

http://dap.ntua.gr/daparch/modules/mydownloads/visit.php?cid=2&lid=6&PHPSESSID=5267eb9d18e3c3972649fd75cf1a29a0

 

 

το συγκεκριμένο link αν δεν κάνω λάθος απευθυνεται σ'αυτους που έχουν τελειώσει αλλο παρόμοιο ΑΕΙ στη χώρα μας.Πάντως αυτο που είπα το έκανε μια γνωστή μας προσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...