Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 erotiseis gia arxitektoniki :

 

- giati lene pos h arxitektoniki stin anglia einai 5 xronia ? 3 xronia diavazo pos einai gia degree.

- vlepo pos exei pola paraplisia tmhmata gia arxitektoniki. poio einai ayto pou anagnorizetai os to diko mas tmhma arxitektonikis ?

- meta tis spoudes mporeis na vazeis ypografi arxitektona ? pos ginetai ?

 

help guys:help:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

e dilose 1 xrono ta sw course sou kai kana 2 xronakia oti douleves kai kala ellada,prin aneveis uk.h xose kamia pt job ( etsi ekana ego toulaxiston:p)

 

to megalitero problima me ta kala uni gia mba,einai ta didaxtra kai oti theloun business background

 

sou eipan tpt allo gia mba?

 

Μα το θεμα δεν ειναι να τους "ξεγελασεις" για να σε παρουν!

Εμενα μου ειπαν οτι ειναι τελειως διαφορετικο να κανεις νωρις το ΜΒΑ και τελειως διαφορετικο οταν ειχεις 5-6+ χρονια προυπηρεσιας!

 

Δεν ειπαμε πολλα για τα ΜΒΑ απλα οτι στις ΗΠΑ ειναι "καλυτερο" να κανεις το ΜΒΑ αλλα ειναι 2 χρονια(αντι για 1 στην Αγλλια) και οτι τα διδακτρα ειναι αρκετα εως πολυ περισσοτερα!

Παρ' ολα αυτα αμα εισαι σε μια μεγαλη εταιρια, ας πουμε πολυεθνικη και θελουν να σε προωθησουν για υψηλοβαθμο στελεχος, τοτε μπορεις να ζητησεις να σου χρηματοδοτησουν τις σπουδες, αλλα αυτο εξαρταται απο τον εκαστοτε εργοδοτη!(αυτους παντος τους συμφερει αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν ισχύει οτι τον πρώτο χρόνο σε βάζουν στην εστία και τον δεύτερο μπορείς να βρείς σπίτι.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν ισχύει οτι τον πρώτο χρόνο σε βάζουν στην εστία και τον δεύτερο μπορείς να βρείς σπίτι.

 

Αναλογα το πανεπιστημιο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν ισχύει οτι τον πρώτο χρόνο σε βάζουν στην εστία και τον δεύτερο μπορείς να βρείς σπίτι.

 

Αναλογα το πανεπιστημιο.

 

Noμιζω εμεις σαν Ελληνες δικαιουμαστε(υποχρεουνται αυτοι δηλαδη) δωματιο στην εστια αν καταθεσουμε την αιτηση νωρις, πριν απο καποια ημ/νια!

Το θεμα ειναι αν θα εχει μπανιο δικο του το καθε δωματιο η θα αντιστοιχει 1 μπανιο για 3-4 ατομα...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν ισχύει οτι τον πρώτο χρόνο σε βάζουν στην εστία και τον δεύτερο μπορείς να βρείς σπίτι.

Το 95% των Βρεττανικων πανεπιστημιων εγγυωνται δωματιο σε εστια για τους πρωτοετεις φοιτητες η ακομα και για αυτους που κανουν foundation year. Μη φανταστεις ομως οτι μενοντας σε εστια σου ερχεται πιο οικονομικα, το αντιθετο ισχυει και μιλαω βεβαια παντα για εκτος Λονδινου. Στις επαρχιακες πολεις υπαρχει προσφορα δωματιων σε σπιτια που τα νοικιαζουν φοιτητες κυριως, σε πολυ χαμηλοτερες τιμες απο τις εστιες και με καλυτερες παροχες ισως. Το προβλημα ομως ειναι οτι απο την Ελλαδα δεν αποφασιζεις ευκολα να νοικιασεις δωματιο σε σπιτι με συγκατοικους για διαφορους λογους πχ δε ξερεις πως ειναι,αν σε ικανοποιουν οι χωροι του,σε τι αποσταση απο το πανεπιστημιο ειναι,τι συγκοινωνιες υπαρχουν,τι φρουτα ειναι οι συγκατοικοι κλπ κλπ Με ενα λογο δε παιρνεις γουρουνι στο σακι. Γιαυτο το λογο οι περισσοτεροι μενουν το πρωτο χρονο σε εστια και μετα νοικιαζουν με τη παρεα τους σπιτι το οποιο εχουν δει και τους ικανοποιει.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Το 95% των Βρεττανικων πανεπιστημιων εγγυωνται δωματιο σε εστια για τους πρωτοετεις φοιτητες η ακομα και για αυτους που κανουν foundation year. Μη φανταστεις ομως οτι μενοντας σε εστια σου ερχεται πιο οικονομικα, το αντιθετο ισχυει και μιλαω βεβαια παντα για εκτος Λονδινου. Στις επαρχιακες πολεις υπαρχει προσφορα δωματιων σε σπιτια που τα νοικιαζουν φοιτητες κυριως, σε πολυ χαμηλοτερες τιμες απο τις εστιες και με καλυτερες παροχες ισως. Το προβλημα ομως ειναι οτι απο την Ελλαδα δεν αποφασιζεις ευκολα να νοικιασεις δωματιο σε σπιτι με συγκατοικους για διαφορους λογους. Γιαυτο το λογο οι περισσοτεροι μενουν το πρωτο χρονο σε εστια και μετα νοικιαζουν με τη παρεα τους σπιτι.

 

Γιατί στην εστία πληρώνεις για να μείνεις?Πόσο είναι τα ενοίκια πάνω κάτω στα σπίτια για εκτός Λονδίνου?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στην εστία πληρώνεις για να μείνεις?Πόσο είναι τα ενοίκια πάνω κάτω στα σπίτια για εκτός Λονδίνου?

 

Φυσικα και πληρωνεις και ειναι αρκετα χρηματα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στην εστία πληρώνεις για να μείνεις?Πόσο είναι τα ενοίκια πάνω κάτω στα σπίτια για εκτός Λονδίνου?

 

Για σπιτι υπολογιζε 350-400 Ευρω, για εστια 400 Ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στην εστία πληρώνεις για να μείνεις?Πόσο είναι τα ενοίκια πάνω κάτω στα σπίτια για εκτός Λονδίνου?

Την εστια θα την υπολογισεις απο 50 λιρες την εβδομαδα που ειναι η φτηνοτερη, γυρω στις 75 με μπανιο και wc και μπορει να φτασει μεχρι και 100 εαν θελεις να τρως. Τα ενοικια παιζουν απο 35 λιρες το δωματιο την εβδομαδα μεχρι και 70 αναλογα τη πολη και τη περιοχη, και βεβαια θα συγκατοικεις με 2 η 3 η και 4 ατομα. Επισης για την εστια το συμβολαιο σου ειναι απο 32 μεχρι 39 εβδομαδες ενω για δωματιο σε σπιτι το συμβολαιο ειναι για ολοκληρο το χρονο και παιζει να σου γινει εκπτωση τους 2 η 3 καλοκαιρινους μηνες. Αυτα ειναι σε γενικες γραμμες.Υπολογισε 1 λιρα =1,5 ευρω

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Αμα σπουδαζει κανενας στο Southampton η ξερει γενικα για την πολη ας μου πει!!!!

 

Σπουδαζα στη διπλανη πολη - Portsmouth. Το Southampton μου αρεσει πολυ, τα ενοικια/τιμες ειναι οπως τα ειπαμε παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Απο δουλείες πως είναι τα πράγματα?Βρίσκεις εύκολα?Τουλάχιστον να καλύπτονται τα έξοδα του δωματίου
Link to comment
Share on other sites

Απο δουλείες πως είναι τα πράγματα?Βρίσκεις εύκολα?Τουλάχιστον να καλύπτονται τα έξοδα του δωματίου

 

Βρισκεις πολυ ευκολα δουλεια part time σαν σερβιτορος κτλ, την ωρα δινουν περιπου 7 λιρες αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Σπουδαζα στη διπλανη πολη - Portsmouth. Το Southampton μου αρεσει πολυ, τα ενοικια/τιμες ειναι οπως τα ειπαμε παραπανω.

 

Γενικα οι τιμες δηλαδη ειναι σε μετρια επιπεδα σε σχεση με του Λονδινου?

Ρωτησα καποιον σχετικα με το πανεπιστημιο και μου ειπε οτι τα τελευταια χρονια δεν παιρνει ευκολα φοιτητες απο foundation..

Θελει δηλαδη GCE με πολυ καλη βαθμολογια!:!::worry:

Για δωσε καμια πληροφορια για την πολη!.....

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οι τιμες δηλαδη ειναι σε μετρια επιπεδα σε σχεση με του Λονδινου?

Ρωτησα καποιον σχετικα με το πανεπιστημιο και μου ειπε οτι τα τελευταια χρονια δεν παιρνει ευκολα φοιτητες απο foundation..

Θελει δηλαδη GCE με πολυ καλη βαθμολογια!:!::worry:

Για δωσε καμια πληροφορια για την πολη!.....

 

Πιστευω με 900 Ευρω θα εισαι μια χαρα αντε 1000. (μαζι με εστια γενικα τα παντα). Για τη πολη δε ξερω πολλα πραγματα, 2-3 φορες πηγα..αλλα ειναι πολυ ομορφη πολη.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω με 900 Ευρω θα εισαι μια χαρα αντε 1000. (μαζι με εστια γενικα τα παντα). Για τη πολη δε ξερω πολλα πραγματα, 2-3 φορες πηγα..αλλα ειναι πολυ ομορφη πολη.

 

Τα 900-1000ε ειναι normal πιστευω!..

Θα το βαλω το πανεπιστημιο στην αιτηση και αμα παρω offer πηρα..:D

Link to comment
Share on other sites

Βρισκεις πολυ ευκολα δουλεια part time σαν σερβιτορος κτλ, την ωρα δινουν περιπου 7 λιρες αν δεν κανω λαθος.

 

Βάλε να δουλέυεις 4 ώρες την ημέρα σε 6 μέρες 168 λίρες καλά τα λέω?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω με 900 Ευρω θα εισαι μια χαρα αντε 1000. (μαζι με εστια γενικα τα παντα). Για τη πολη δε ξερω πολλα πραγματα, 2-3 φορες πηγα..αλλα ειναι πολυ ομορφη πολη.

Πολυ χλωμο το βλεπω να ειναι μια χαρα με 900 αντε 1000 ευρω. Αν βαλεις 450 ευρω για δωματιο en suite σε εστια (δε θα πηγαινεις αδελφε μου στην ιδια σκ*τιερα με αλλους 4-5) ποσα θελει για φαγητο, για εξοδο,για μπαρακι,για βιβλια ,για κανα ταξιδακι τριγυρω? και δε βαζω αγορα ρουχων ουτε ταξιδια πηγαινελα Ελλαδα

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Τα 900-1000ε ειναι normal πιστευω!..

Θα το βαλω το πανεπιστημιο στην αιτηση και αμα παρω offer πηρα..:D

Το Σαουθαμπτον ειναι παρα πολυ απαιτητικο πανεπιστημιο δλδ θελει δυνατο απολυτηριο και καλο ΙΕΛΤS.

 

Βάλε να δουλέυεις 4 ώρες την ημέρα σε 6 μέρες 168 λίρες καλά τα λέω?

1 Για δουλεια θα πας η για σπουδες?Και ποτε θα διαβαζεις?

2 Απαγορευεται η part time δουλεια πανω απο 20 ωρες την εβδομαδα

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Το όριο των 20 ωρών ισχύει για international students. Ως πολίτης της ΕΕ μπορεί να δουλέψει όσο θέλει ;)

 

Aν δούλευε 4 ώρες τη μέρα θα είχε και 2 μέρες ρεπό, 4x5=20

 

Νομίζω 20 ώρες την εβδομάδα μπορείς να χωρέσεις, αρκεί να το προγραμματίσεις καλά (πχ κυρίως weekend k τέτοια).

 

Εξαρτάται και ποσο "εύκολα" παίρνεις τα γράμματα :lol: :D

 

Κάποιοι διαβάζουν 5 ώρες, άλλοι τα βγάζουν σε 1.;)

Link to comment
Share on other sites

Το Σαουθαμπτον ειναι παρα πολυ απαιτητικο πανεπιστημιο δλδ θελει δυνατο απολυτηριο και καλο ΙΕΛΤS.

 

Απολυτηριο εχω απο ΤΕΕ με 17,6.. Τωρα για IELTS νομιζω 6.5 ζηταει οπως τα περισσοτερα!..

Παντος πηγα σημερα και μιλησα με τον υπευθυνο του foundation και μου ειπε να αρχισω απο τωρα να διαβαζω μαθηματικα!!!!!:X:cry:

Επιπεδου 1ης και 2ας λυκειου μου λεει ειναι........... και η φυσικη επισης:X.. αχχχχ

Link to comment
Share on other sites

Απολυτηριο εχω απο ΤΕΕ με 17,6.. Τωρα για IELTS νομιζω 6.5 ζηταει οπως τα περισσοτερα!..

Παντος πηγα σημερα και μιλησα με τον υπευθυνο του foundation και μου ειπε να αρχισω απο τωρα να διαβαζω μαθηματικα!!!!!:X:cry:

Επιπεδου 1ης και 2ας λυκειου μου λεει ειναι........... και η φυσικη επισης:X.. αχχχχ

 

Tι ειδικότητα θές?

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις μερες σκεφτομαστε σοβαρα με τον αδερφο μου να παμε να σπουδασουμε Αγγλια..Εαν ξεκινησουμε τωρα διαδικασιες προλαβαινουμε; Με ποια σειρα πρεπει να ξεκινησουμε οσον αφορα το ielts κτλ, το foundation και τις αιτησεις στα πανεπιστημια; Προτεινετε το foundation να το κανουμε εδω ή εκει; Εαν κανουμε ολα τα παραπανω ποτε θα μπορεσουμε να φυγουμε;Τωρα το φεβρουαριο ή του χρονου το σεπτεμβριο; Ευχαριστω πολυ

Let me be the love that comes from the sun

let me your rainbow rising on

every single rase out of space

will shine on,shine on!

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις μερες σκεφτομαστε σοβαρα με τον αδερφο μου να παμε να σπουδασουμε Αγγλια..Εαν ξεκινησουμε τωρα διαδικασιες προλαβαινουμε; Με ποια σειρα πρεπει να ξεκινησουμε οσον αφορα το ielts κτλ, το foundation και τις αιτησεις στα πανεπιστημια; Προτεινετε το foundation να το κανουμε εδω ή εκει; Εαν κανουμε ολα τα παραπανω ποτε θα μπορεσουμε να φυγουμε;Τωρα το φεβρουαριο ή του χρονου το σεπτεμβριο; Ευχαριστω πολυ

 

Αν έχεις lower και καλό απολυτήριο ισως να μην χρειαστείς foundation.

Αν θες να ξεκινησεις αυτόν τον Σεπτέμβριο είναι λίγο αργά αλλα ίσως να βρεθεί θέση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...