Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια διορθωση μονο, MEng = Beng + Msc δηλαδη 4 χρονια. Οποτε οι επιλογες ειναι ειτε MEng είτε Bsc + Msc. Πρακτικα ειναι το ιδιο, αλλα καλυτερα ξεχωριστα γιατι ΔΙΚΑΤΣΑ ειναι αυτο...

 

To master θα ειναι master of science η master of engineering αν το bachelor ειναι engineering?

Εμενα μαλλον για MEng με βλεπω τοτε αφου ειμαι του πρακτικου τομεα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια διορθωση μονο, MEng = Beng + Msc δηλαδη 4 χρονια. Οποτε οι επιλογες ειναι ειτε MEng είτε Bsc + Msc. Πρακτικα ειναι το ιδιο, αλλα καλυτερα ξεχωριστα γιατι ΔΙΚΑΤΣΑ ειναι αυτο...

Να συμπληρωσω στα παραπανω οτι μπορει να επιλεξει απο την αρχη course 4 ετων που οδηγει κατ ευθειαν σε MEng, οποτε αφ ενος δε χρειαζεται να κανει MSc, αφ ετερου γλυτωνει και τα σχετικα διδακτρα του MSc. Προυποθεση γιαυτο ειναι το uni να διαθετει MEng courses και καλες επιδοσεις τα 2 πρωτα χρονια

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

To master θα ειναι master of science η master of engineering αν το bachelor ειναι engineering?

Εμενα μαλλον για MEng με βλεπω τοτε αφου ειμαι του πρακτικου τομεα..

 

Οχι δεν ειναι ετσι. Εγω εχω BEng και Msc (civil eng. και τα δυο). Ειχαμε και την επιλογη του MEng αλλα μας συνεστισαν (Ελληνας καθηγητης στο πανεπιστημιο) να επιλεξουμε το Beng + Msc για να μην εχουμε προβλημα με το ΔΙΚΑΤΣΑ.

 

 

@ SpyrosDan ετσι οπως ειναι τα διδακτρα αυτη τη στιγμη δεν εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ προπτυχιακων και μεταπτυχιακων σπουδων. Επιπλεον στην Ελλαδα θα υπαρχει ενα προβλημα να εξηγησεις τι σημαινει Meng :p

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ετσι. Εγω εχω BEng και Msc (civil eng. και τα δυο). Ειχαμε και την επιλογη του MEng αλλα μας συνεστισαν (Ελληνας καθηγητης στο πανεπιστημιο) να επιλεξουμε το Beng + Msc για να μην εχουμε προβλημα με το ΔΙΚΑΤΣΑ.

 

 

@ SpyrosDan ετσι οπως ειναι τα διδακτρα αυτη τη στιγμη δεν εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ προπτυχιακων και μεταπτυχιακων σπουδων. Επιπλεον στην Ελλαδα θα υπαρχει ενα προβλημα να εξηγησεις τι σημαινει Meng :p

 

Αντιθετα εμενα σημερα με ενημερωσαν οτι αν εχω παρει τους επαγγελματικους τιτλους δεν θα εχω προβλημα με το ΔΙΚΑΤΣΑ..

 

Επισης μου λεει οτι θα ηταν βλ*κια να παρω αμεσως μετα το ΒEng η το MEng το ΜΒΑ, εφενος γιατι χωρις 3+ χρονια προυπηρεσια δεν σε παιρνουν τα καλα πανεπιστημια και εφετερου γιατι μπορει να σε χρηματοδοτησει ο εκαστοτε εργοδοτης..

 

Επισης χθες διαβαζα οτι το Surrey ειναι το μονο με προγραμμα εξειδηκευσης πανω στους δορυφορους οποτε αν εχετε καμια πληροφορια για το Surrey (σε γενικη βαση) πειτε την..

 

Nrg μου λες αν μπορεις τι ακριβως χρειαζεται να κανεις για να παρεις το master?Δηλαδη κανεις καθηματα?Αν ναι ποσα περιπου την εβδομαδα?Αν οχι πρεπει απλα να παραδωσεις καποια εργασια?

Οπως καταλαβαινεις δεν με αφορα αμεσα αλλα για να την εχω υποψη μου(την διαδικασια)..:D

Link to comment
Share on other sites

@ SpyrosDan ετσι οπως ειναι τα διδακτρα αυτη τη στιγμη δεν εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ προπτυχιακων και μεταπτυχιακων σπουδων. Επιπλεον στην Ελλαδα θα υπαρχει ενα προβλημα να εξηγησεις τι σημαινει Meng :p

Επειδη εχω γινει δεκτος σε MEng course 4ετους διαρκειας σε civil eng, επικοινωνησα με το ΔΟΑΤΑΠ και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Tωρα βεβαια βλεποντας και κανοντας.Οσο για τα διδακτρα η διαφορα ειναι οτι για τις μεταπτυχιακες τα ακουμπας προκαταβολικα ενω για τις προπτυχιακες παιρνεις δανειο το οποιο αποπληρωνεις (αν αποπληρωσεις) με ορους που ειναι οχι μονο ευνοικοι αλλα για γελια.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Nrg μου λες αν μπορεις τι ακριβως χρειαζεται να κανεις για να παρεις το master?Δηλαδη κανεις καθηματα?Αν ναι ποσα περιπου την εβδομαδα?Αν οχι πρεπει απλα να παραδωσεις καποια εργασια?

Οπως καταλαβαινεις δεν με αφορα αμεσα αλλα για να την εχω υποψη μου(την διαδικασια)..:D

 

Καταρχην οσο αφορα την προυπηρεσια αν εχεις την αναλογη ηλικια μπορεις να τη δικαιολογησεις με "δουλεια" στην Ελλαδα.

 

Στο Msc κανεις κανονικα μαθηματα οπως και στο bachelor, ισως και με λιγο εντονοτερους ρυθμους. Συνηθως εχεις 4 μαθηματα σε καθε εξαμηνο, δηλαδη 3-4 φορες/εβδομαδα. Το καλο του Msc ειναι οτι εχεις πολυ μεγαλη ελευθερια στο τι μαθηματα θα κανεις, αν θυμαμαι καλα τα 5 απο τα 8 ειναι επιλογης και αν θελεις παιρνεις και κανενα εξτρα.

 

Η διαφορα με το bachelor ειναι οτι εχεις ολο το καλοκαιρι να κανεις τη διπλωματικη σου (συνηθως πανω απο 10.000 λεξεις) και να τη παραδωσεις το Σεπτεμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην οσο αφορα την προυπηρεσια αν εχεις την αναλογη ηλικια μπορεις να τη δικαιολογησεις με "δουλεια" στην Ελλαδα.

 

Στο Msc κανεις κανονικα μαθηματα οπως και στο bachelor, ισως και με λιγο εντονοτερους ρυθμους. Συνηθως εχεις 4 μαθηματα σε καθε εξαμηνο, δηλαδη 3-4 φορες/εβδομαδα. Το καλο του Msc ειναι οτι εχεις πολυ μεγαλη ελευθερια στο τι μαθηματα θα κανεις, αν θυμαμαι καλα τα 5 απο τα 8 ειναι επιλογης και αν θελεις παιρνεις και κανενα εξτρα.

 

Η διαφορα με το bachelor ειναι οτι εχεις ολο το καλοκαιρι να κανεις τη διπλωματικη σου (συνηθως πανω απο 10.000 λεξεις) και να τη παραδωσεις το Σεπτεμβριο.

 

Α καλο αυτο!

Στο Bachelor ποσο χρονο ειχες ωστε να ετοιμασεις και να παραδωσεις εργασια?Κανα μηνα?

 

Την αγορα εργασιας πως την βλεπεις?Εισαι καλα με αυτα τα 2 πτυχια?

Link to comment
Share on other sites

to daneio gia ta didaktra einai atoko ???

poion forea protinete ??

 

Το δανειο για τα διδακτρα ειναι εντοκο με επιτοκιο γελοιο στο 2,4% τον χρονο..

Για περισσοτερες πληροφοριες διαβασε προηγουμενα μηνυματα!:)

Link to comment
Share on other sites

SpyrosDan αν καταλαβα καλα θα πας στο Bradford.

 

Καταρχην αν κανεις MEng για να μπορεσεις να τελειωσεις το συγκεκριμενο course πρεπει να βγαζεις μεσο ορο πανω απο 60% και να μην εχεις μαθημα κατω απο 50%. Την ιδια στιγμη που στο BEng αυτο δεν ισχυει.

Αν τελειωσεις MΕng δεν χρειαζεσαι βεβαια να κανεις και ΜSc για να αναγνωριστεις ,ενω στο ΒEng χρειαζεται. Ομως στο ΜEng δεν εχεις την πολυτελεια να επιλεξεις μαθηματα οπως στο MSc.Και πιστεψε με καλο ειναι να εχεις αυτη την επιλογη γιατι δεν ειναι μονο η σεισμολογια που χρειαζετε για το ΔΟΑΤΑΠ.

Οσο αφορα τα χρηματα, στο Bradford βαλανε φετος MSc και γι'αυτους που πηραν πτυχιο απο εκει ειναι τζαμπα. Απ'οσο τυχαινει να ξερω τα διδακτρα τα επομενα χρονια για τη ιδια κατηγορια θα ειναι τα μισα χρηματα. Λιγοτερα δηλαδη απο αυτα που θα δωσεις για την τεταρτη χρονια στο ΜΕng.

 

Αν βεβαια σκοπευεις να κανεις μετα και μεταπτυχιακο,τοτε φυσικα και το MEng ειναι καλυτερο.Αφου οταν γυρισεις θα μπορεις να αναγνωρισεις και το μεταπτυχιακο σου ξεχωριστα.

 

Αυτα που σου λεω οσο αφορα το Bradford δεν ειναι αερας.Φετος τελειωσα και θα κανω το μεταπτυχιακο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αν κανεις MEng για να μπορεσεις να τελειωσεις το συγκεκριμενο course πρεπει να βγαζεις μεσο ορο πανω απο 60% και να μην εχεις μαθημα κατω απο 50%. Την ιδια στιγμη που στο BEng αυτο δεν ισχυει.

 

Τι ακριβως ισχυει στο BEng?To 45%?

 

Ομως στο ΜEng δεν εχεις την πολυτελεια να επιλεξεις μαθηματα οπως στο MSc.Και πιστεψε με καλο ειναι να εχεις αυτη την επιλογη γιατι δεν ειναι μονο η σεισμολογια που χρειαζετε για το ΔΟΑΤΑΠ.

 

Ποια η διαφορα του να κανεις το μεταπτυχιακο ως 4ο η 5ο χρονο μετα το BEng με το να το κανεις αργοτερα ως MSc?

Δηλαδη, ποια η διαφορα τοu MEng – BEng με το MSc ανεξαρτητα από το γεγονος ότι στο 2ο μπορεις να επιλεξεις μαθηματα!??

Link to comment
Share on other sites

help please :hypno::dizzy::tease:

 

 

sto site http://www.direct.gov.uk vrika ayto :

 

 

Grants for tuition fees: amounts for 2007/2008

 

The amounts of household income for receiving a grant for tuition fees in England and Wales in 2007/2008 are:

household income below £23,100 - you receive full grant (no fees to pay)

household income between £23,100 and £34,310 - you receive some grant (and will have some fees to pay)

household income above £34,310 - you receive no grant

 

If you are a single, independent student, different rules apply. You will receive a full grant for tuition fees if your income is less than £10,755.

 

 

isxyei kati tetoio ???

Link to comment
Share on other sites

SpyrosDan αν καταλαβα καλα θα πας στο Bradford.

 

Καταρχην αν κανεις MEng για να μπορεσεις να τελειωσεις το συγκεκριμενο course πρεπει να βγαζεις μεσο ορο πανω απο 60% και να μην εχεις μαθημα κατω απο 50%. Την ιδια στιγμη που στο BEng αυτο δεν ισχυει.

Αν τελειωσεις MΕng δεν χρειαζεσαι βεβαια να κανεις και ΜSc για να αναγνωριστεις ,ενω στο ΒEng χρειαζεται. Ομως στο ΜEng δεν εχεις την πολυτελεια να επιλεξεις μαθηματα οπως στο MSc.Και πιστεψε με καλο ειναι να εχεις αυτη την επιλογη γιατι δεν ειναι μονο η σεισμολογια που χρειαζετε για το ΔΟΑΤΑΠ.

Οσο αφορα τα χρηματα, στο Bradford βαλανε φετος MSc και γι'αυτους που πηραν πτυχιο απο εκει ειναι τζαμπα. Απ'οσο τυχαινει να ξερω τα διδακτρα τα επομενα χρονια για τη ιδια κατηγορια θα ειναι τα μισα χρηματα. Λιγοτερα δηλαδη απο αυτα που θα δωσεις για την τεταρτη χρονια στο ΜΕng.

 

Αν βεβαια σκοπευεις να κανεις μετα και μεταπτυχιακο,τοτε φυσικα και το MEng ειναι καλυτερο.Αφου οταν γυρισεις θα μπορεις να αναγνωρισεις και το μεταπτυχιακο σου ξεχωριστα.

 

Αυτα που σου λεω οσο αφορα το Bradford δεν ειναι αερας.Φετος τελειωσα και θα κανω το μεταπτυχιακο τωρα.

 

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.Οντως εχω γινει δεκτος σε MEng civil eng.course. Βεβαια η τελικη επιλογη γινεται στο τελος του β ετους απ οσο γνωριζω. Αρα εχω τη δυνατοτητα να το γυρισω σε BEng και μετα να κανω το MSc ειτε στο Brαdford ειτε σε καποιο "καλυτερο" uni.Δε καταλαβα καλα αυτη τη παραγραφο:

Αν βεβαια σκοπευεις να κανεις μετα και μεταπτυχιακο,τοτε φυσικα και το MEng ειναι καλυτερο.Αφου οταν γυρισεις θα μπορεις να αναγνωρισεις και το μεταπτυχιακο σου ξεχωριστα

Ενοεις να κανω MEng και μετα MSc? Οχι βεβαια, αλλωστε το MEng την ενοια του μεταπτυχιακου δεν εχει? (τουλαχιστον για την Ελλαδα)Δε ξερω για την Αγγλια ποια ειναι η διαφορα μεταξυ του MEng και του BEng+MSc.Αν μπορεις φωτισε με.Anyway,αναγκαστικα θα πρεπει να κανω 4 χρονια για την αναγνωριση του πτυχιου εδω, και οπως λες ισως ειναι καλυτερα να κανω BEng + MSc που εχω δυνατοτητα επιλογης μαθηματων η και πανεπιστημιου για το MSc.

Πως ειναι το Bradford σαν πολη και σα πανεπιστημιο? Οι καθηγητες στο τμημα τι τυποι ειναι αν γνωριζεις.Για πρωτη χρονια εχω κλεισει να μεινω στο Arkwright hall.Απ οσο ειδα στο net , σε σπιτια υπηρχε αρκετη προσφορα σε καλυτερες τιμες απο το hall, αλλα αν δεν εισαι εκει να δεις επιτοπου καπως δυσκολο να αποφασισεις, επιπλεον δε ξερεις και τους συγκατοικους.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

help please :hypno::dizzy::tease:

 

 

sto site http://www.direct.gov.uk vrika ayto :

 

 

Grants for tuition fees: amounts for 2007/2008

 

The amounts of household income for receiving a grant for tuition fees in England and Wales in 2007/2008 are:

household income below £23,100 - you receive full grant (no fees to pay)

household income between £23,100 and £34,310 - you receive some grant (and will have some fees to pay)

household income above £34,310 - you receive no grant

 

If you are a single, independent student, different rules apply. You will receive a full grant for tuition fees if your income is less than £10,755.

 

 

isxyei kati tetoio ???

Οχι δεν ισχυει. Αυτο που ισχυει για τους νεους φοιτητες απο κρατη μελη της ΕΕ ειναι οτι ανεξαρτητως οικογενειακου εισοδηματος παιρνουν δανειο απο τη Βρεττανικη κυβερνηση το ποσο των διδακτρων £3070.Τιποτα αλλο.Στην Ουαλλια και στη Σκωτια ειναι καπως διαφορετικη η μορφη χορηγησης (loan+grant), αλλα η ουσια και το αποτελεσμα ειναι το ιδιο

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι.Αν κάνω αίτηση σε Αγγλικό πανεπιστήμιο μετά από 3 χρόνια θα με δεχθούν?Έχω πτυχίο απο τεε με 19

 

Εννοεις οτι εχεις αποφοιτησει εδω και 3 χρονια?

Τι πτυχιο αγγλικων εχεις?

 

 

 

 

Όχι αποφοίτησα πέρυσι.Αν πάω μετά απο 3 χρόνια απο τώρα.Στα αγγλικά έχω το Lower αλλά μάλλον θα πάω για proficiency

 

Κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Κανείς?

 

Θα σου απαντησω χωρις να ειμαι σιγουρος!

Μπορεις να πας μετα απο 3 χρονια αλλα ως mature student αφου θα εισαι >= 21 ετων!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μια πρακτική ερώτηση εσάς που ήδη βρίσκεστε Αγγλία. Θέλω να πάω για 1 χρόνο για μαστερ στην Αγγλία. Πόσο περίπου θα μου κοστίσει αυτός ο 1 χρόνος? Ας υποθέσουμε ότι τα δίδακτρα θα είναι γύρω στις 3.500 λίρες (λογικό??), και ότι θα μένω σε εστία του πανεπιστημίου. Πόσο θα είναι το κόστος συμπεριλαμβανομένης της εστίας, του φαγητού, της ζωής γενικά?? (Να υπολογίζω γύρω στις 9000 λίρες επιπλέον, εκτός από τα δίδακτρα?? Ή κάτι διαφορετικό)

 

Θα με ενδιέφερε η απάντησή σας, τόσο για Λονδίνο (που από ότι φαντάζομαι είναι πιο ακριβά) όσο και για περιοχή εκτός του Λονδίνου.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω χωρις να ειμαι σιγουρος!

Μπορεις να πας μετα απο 3 χρονια αλλα ως mature student αφου θα εισαι >= 21 ετων!

 

Δηλαδή?Αλλάζει κάτι από το αν πάω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή?Αλλάζει κάτι από το αν πάω τώρα?

 

Δεν το εχω ψαξει για να σου πω, αλλα διαβασε εδω και εδω!

Παντος κανε ενα τηλεφωνο στο British Council.. Αν θελεις πες μου να σου δωσω τον αριθμο!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μια πρακτική ερώτηση εσάς που ήδη βρίσκεστε Αγγλία. Θέλω να πάω για 1 χρόνο για μαστερ στην Αγγλία. Πόσο περίπου θα μου κοστίσει αυτός ο 1 χρόνος? Ας υποθέσουμε ότι τα δίδακτρα θα είναι γύρω στις 3.500 λίρες (λογικό??), και ότι θα μένω σε εστία του πανεπιστημίου. Πόσο θα είναι το κόστος συμπεριλαμβανομένης της εστίας, του φαγητού, της ζωής γενικά?? (Να υπολογίζω γύρω στις 9000 λίρες επιπλέον, εκτός από τα δίδακτρα?? Ή κάτι διαφορετικό)

 

Θα με ενδιέφερε η απάντησή σας, τόσο για Λονδίνο (που από ότι φαντάζομαι είναι πιο ακριβά) όσο και για περιοχή εκτός του Λονδίνου.

 

Νομιζω οτι εκτος Λονδινου οι 9000 λιρες ειναι αρκετες, για εντος οχι.

 

 

Όπως λέει κι ο nrg £9000 είσαι περίπου καλά για εκτος Λονδίνου και ευρύτερης περιοχής. Για Λονδίνο θα υπολόγιζα ένα 20-25% πάνω, αλλα στο πολύ χοντρικά έτσι? Για δίδακτρα εξαρτάται και τον τομέα. Για οτιδήποτε business-related ας πούμε, κάτω από £6-7,000 δεν παίζει. Δυστυχώς δε γνωρίζω τι γίνεται στα αλλα αντικείμενα, ας απαντήσει κάποιος που να ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Παντος κανε ενα τηλεφωνο στο British Council.. Αν θελεις πες μου να σου δωσω τον αριθμο!

 

Δώσε να πάρω ένα τηλέφωνο να δω τι θα μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε να πάρω ένα τηλέφωνο να δω τι θα μου πουν.

 

Τηλ.: 210-3692333

Διευθυνση: Πλ. Κολωνακιου 17

 

Καλυτερα παρε πρωινες ωρες!..:)

Link to comment
Share on other sites

Αντιθετα εμενα σημερα με ενημερωσαν οτι αν εχω παρει τους επαγγελματικους τιτλους δεν θα εχω προβλημα με το ΔΙΚΑΤΣΑ..

 

Επισης μου λεει οτι θα ηταν βλ*κια να παρω αμεσως μετα το ΒEng η το MEng το ΜΒΑ, εφενος γιατι χωρις 3+ χρονια προυπηρεσια δεν σε παιρνουν τα καλα πανεπιστημια και εφετερου γιατι μπορει να σε χρηματοδοτησει ο εκαστοτε εργοδοτης..

 

 

e dilose 1 xrono ta sw course sou kai kana 2 xronakia oti douleves kai kala ellada,prin aneveis uk.h xose kamia pt job ( etsi ekana ego toulaxiston:p)

 

to megalitero problima me ta kala uni gia mba,einai ta didaxtra kai oti theloun business background

 

sou eipan tpt allo gia mba?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...