Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

paidia afou kaneis de voithaei me kamia gnwmi gia ta panepistimia :(

mipws exei kaneis empeiria apo DOATAP..;;;

eida sti selida sto internet oti exei k ta 2 panepistimia anagnwrismena alla oxi ta sugkekrimena tmimata sta opoia upagontai ta metaptuxiaka pou thelw!:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia afou kaneis de voithaei me kamia gnwmi gia ta panepistimia :(

mipws exei kaneis empeiria apo DOATAP..;;;

eida sti selida sto internet oti exei k ta 2 panepistimia anagnwrismena alla oxi ta sugkekrimena tmimata sta opoia upagontai ta metaptuxiaka pou thelw!:worry:

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να περασεις μια βολτα απο τον ΔΟΑΤΑΠ ωστε να παρεις εγκυρη πληροφορηση για να εισαι και σιγουρος

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα φιλο που θελει να μπει πολιτικός μηχανικός.

Εχει απολυτήριο 11,5 :cry: και για Αγγλικά δεν έχει ουτε κάν Lower :X αλλα ξέρει.

 

Τι να τον κάνω;; Ξέρετε κανα πανεπιστήμιο που να τον πάρει έστω και στο foundation; με clearing φυσικα...

 

Ο φιλος σου βρισκεται σε μια ψιλοχαλια κατασταση!

Το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να περασει μια βολτα απο το British Council στην Πλατεια Κολωνακιου και μετα κατοπιν ραντεβου απο ενα φροντηστηριο που κανει foundation!

Παντος επειδη στο foundation year τον Ιουνιο δινεις εξετασεις και μεσω αυτης της βαθμολογιας και παντα παραλληλα με τον βαθμο απολυτηριου σε δεχονται τα πανεπιστημια πιστευω οτι αν προσπαθησει θα περασει καπου!

Αμα μιλας για φετος χωρις να ξερω σιγουρα αλλα εχοντας μια υποψια δεν νομιζω οτι εχει ελπιδες εκτος αν τον δεχτουν τα τελευταια πανεπιστημα που δεν νομιζω!!

 

paidia afou kaneis de voithaei me kamia gnwmi gia ta panepistimia :(

mipws exei kaneis empeiria apo DOATAP..;;;

eida sti selida sto internet oti exei k ta 2 panepistimia anagnwrismena alla oxi ta sugkekrimena tmimata sta opoia upagontai ta metaptuxiaka pou thelw!:worry:

 

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να περασεις μια βολτα απο τον ΔΟΑΤΑΠ ωστε να παρεις εγκυρη πληροφορηση για να εισαι και σιγουρος

 

Ακριβως αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα φιλο που θελει να μπει πολιτικός μηχανικός.

Εχει απολυτήριο 11,5 :cry: και για Αγγλικά δεν έχει ουτε κάν Lower :X αλλα ξέρει.

 

Τι να τον κάνω;; Ξέρετε κανα πανεπιστήμιο που να τον πάρει έστω και στο foundation; με clearing φυσικα...

Οταν θα βγουν τα αποτελεσματα των Πανελληνιων, απο την επομενη θα αρχισουν οι διαφημισεις στις εφημεριδες για "Σπουδες στην Αγγλια". Ας αρχισει και ο φιλος σου τα τηλεφωνα. Οτι καποιο πανεπιστημιο θα τον δεχτει σε foundation ειναι σιγουρο. Απλα θα πληρωσει καποιο ποσο (800-1200 ευρω) στο μεσαζοντα για τις υπηρεσιες του.Tωρα αν θα μπορεσει να ανταπεξελθει μετα, ειναι αλλο καπελο.Το να πας, πηγαινεις, αν ομως δεν εχεις και καμια σχεση με τα γραμματα τι θα κανεις? Αν εχει αποφασισει να στρωσει το πισινο του και να διαβαζει 3 με 4 ωρες τη μερα ισως να τα καταφερει

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα φιλο που θελει να μπει πολιτικός μηχανικός.

Εχει απολυτήριο 11,5 :cry: και για Αγγλικά δεν έχει ουτε κάν Lower :X αλλα ξέρει.

 

Τι να τον κάνω;; Ξέρετε κανα πανεπιστήμιο που να τον πάρει έστω και στο foundation; με clearing φυσικα...

 

να παει οπωσδηποτε σε foundation,που αλλωστε εχει σκοπο να προετιμασει πιο αδυναμους μαθητες σε πραγματα τα οποια θα τους ζητηφουν εκει,ωστε να ανταπεξελθουν.αλλωστε χωρις την γνωση της αγγλικης δεν νομιζω να τον δεχτει καποιο πανεπιστημιο....η το πανεπιστημιο που θα τον δεχτει θα ειναι για τα μπαζα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν θα βγουν τα αποτελεσματα των Πανελληνιων, απο την επομενη θα αρχισουν οι διαφημισεις στις εφημεριδες για "Σπουδες στην Αγγλια". Ας αρχισει και ο φιλος σου τα τηλεφωνα. Οτι καποιο πανεπιστημιο θα τον δεχτει σε foundation ειναι σιγουρο. Απλα θα πληρωσει καποιο ποσο (800-1200 ευρω) στο μεσαζοντα για τις υπηρεσιες του.Tωρα αν θα μπορεσει να ανταπεξελθει μετα, ειναι αλλο καπελο.Το να πας, πηγαινεις, αν ομως δεν εχεις και καμια σχεση με τα γραμματα τι θα κανεις? Αν εχει αποφασισει να στρωσει το πισινο του και να διαβαζει 3 με 4 ωρες τη μερα ισως να τα καταφερει

 

Αν είναι να τον παρει Αγγλικό πανεπιστήμιο για foundation εχε καλώς. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμμιά πληροφορία για τα πανεπιστήμια του Southampton και του Essex?? Δε με ενδιαφέρει τόσο το επίπεδο σπουδών (γιατί το έχω ψάξει και στον τομέα που θέλω έχουν υψηλό score) Θα ήθελα πιο πολύ να μου πείτε συνθήκες ζωής, κόστος, τι περιοχές είναι αυτές, δηλαδή γενικές πληροφορίες... Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κάποιος να μου πει, ή έστω να με παραπέμψει κάπου που να εξηγεί πως είναι η διαδικασία για να μπεις σε κάποιο αγγλικό πανεπιστήμιο, δηλαδή τι πρέπει να κάνεις, είναι απαραίτητο το foundation κτλ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
hi. είμαι απόφοιτος λυκείου και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω αίτηση για πανεπιστήμιο στην αγγλία, κερδίζοντας υποτροφία. ξέρω, ζητάω πολλά, αλλά δεν έκανα κ πολλά πραγματα στις πανελλήνιες οπότε θέλω να δω αν μπορώ να κάνω κάτι εκτός και επειδή τα οικονομικά δεν βοηθάνε, θέλω κ υποτροφία. ξέρει κανείς;
clubs.pathfinder.gr/charmed_site
Link to comment
Share on other sites

hi. είμαι απόφοιτος λυκείου και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω αίτηση για πανεπιστήμιο στην αγγλία, κερδίζοντας υποτροφία. ξέρω, ζητάω πολλά, αλλά δεν έκανα κ πολλά πραγματα στις πανελλήνιες οπότε θέλω να δω αν μπορώ να κάνω κάτι εκτός και επειδή τα οικονομικά δεν βοηθάνε, θέλω κ υποτροφία. ξέρει κανείς;

 

Λοιπον επειδη το εψαξα το θεμα!

Οσο παραξενο και να σου φανει το οικονομικο θεμα λυνεται εν μερη!

Ως αναφορα στα διδακτρα, αυτα μπορουν να φτασουν μεχρι και τις 3,070 λιρες τον χρονο.. Αυτο συμβαινει λογω ΕΕ οπου περιοριζει τα πανεπιστημια καλυπτοντας αυτη το υπολοιπο ποσον!..

Απο εκει και περα τα 3,070 δεν χρειαζεται να τα πληρωσεις επι τοπου.. Μπορεις να παρεις δανειο με επιτοκιο της ταξεως του 2,4%(πολυ μικρο) και αρχιζεις να ξεπληρωνεις αφου αποφοιτησεις και αφου στην φορολογικη σου δηλωση δειξεις οτι εχεις εισοδημα ισο η περισσοτερο απο ή 18,000 ή 20,000 δεν θυμαμαι ακριβως..

Επισης αν και εφοσων ξεπερασεις το οριο και αρχισεις να ξεπληρωνεις το μηνιαιο ποσο που θα πληρωνεις θα ειναι πολυ μικρο απ' οσο μου ειπαν κατω απο 200ευρα..(ισως να λεω και πολλα..)

Εκτος ομως απο τα διδακρα εχεις την δυνατοτητα να παρεις και δανειο διαβιωσης!!Με τους ιδιους ορους και μεχρι 5000ευρα τον χρονο αναλογα με το εισιδημα των γονεων σου!

 

Παρ' ολα αυτα εισαι σιγουρος οτι θες να κανεις ενα τετοιο βημα χωρις προετοιμασια??

Και ερχομαι στο θεμα των "foundation courses"!!

Υπαρχουν 3 τροποι να κανεις foundation!!

Η εξ' ολοκληρου στην Ελλαδα, ή εξ'ολοκληρου στην Μ.Βρετανια, ή Μισο στην Ελλαδα και μισο(και καλα) στην Μ.Βρετανια!!

Εγω αποφασισα για να μην ξεκινησουν τα πολλα εξοδα απο τωρα να κανω το foundation στην Ελλαδα.. Οι τιμες που βρηκα ειναι απο 3,900 με 5,000ευρα!Πηγα σε 3 "φροντιστηρια" αλλα τα 2 εξ'αυτων δεν με ικανοποιησαν και το 3ο με ικανοποιησε μερικως..

Ακομα το ψαχνω γιατι εχω γνωστο που εκανε foundation σε φροντιστηριο της πλακας και στην Αγγλια, τα βρηκε "σκουρα"!!..

 

Επισης ψαχνω οσο μπορω το θεμα με τα πανεπιστημια!

Οποιος ξερει και μπορει να βοηθησει ας το κανει!

Κοιταζω για πανεπιστημιο σε πολη με καλες τιμες(αρα μακρια απο το Λονδινο), μεσα η κοντα σε οχι πολυ μικρη πολη, με ενα ικανοποιητικο προγραμμα σπουδων(αρα καλο σε καταταξη πανεπιστημιο), στο οποιο ομως να μην χρειαζεται να διαβασεις 12-13 ωρες την ημερα και στο τελος να ειναι δυσκολο να περασεις(οπως επαθε το παλικαρι..)!

Ναι το ξερω ζηταω πολλα, αμα δεν βρω τιποτα θα ριξω τις απαιτησεις μου..:p

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΑΛΟΣ οδηγός σπουδών :)

 

Η γενική κατάταξη αλλά και η κατάταξη ανα σχολή

http://extras.timesonline.co.uk/gug/gooduniversityguide.php

Link to comment
Share on other sites

Εκτος ομως απο τα διδακρα εχεις την δυνατοτητα να παρεις και δανειο διαβιωσης!!Με τους ιδιους ορους και μεχρι 5000ευρα τον χρονο αναλογα με το εισιδημα των γονεων σου!

 

Καλο ειναι αν δε ξερεις κατι η αν δεν εισαι 100% σιγουρος να μη το αναφερεις. Για πες μου αυτο το 5χιλιαρο δανειο διαβιωσης ποιος το δινει και σε ποιο site το ειδες? Ρωταω γιατι φευγω 14 Σεπτεμβρη για Αγγλια και αν ειναι ετσι οπως τα λες ......να τρεξω να τα παρω:lol::lol::w00t:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΑΛΟΣ οδηγός σπουδών :)

 

Η γενική κατάταξη αλλά και η κατάταξη ανα σχολή

http://extras.timesonline.co.uk/gug/gooduniversityguide.php

 

Αν το εδωσες το λινκ για μενα, την εχω δει και μελετησει την καταταξη των times!

Το θεμα ειναι οτι δεν δινει την καταταξη των πανεπιστημιων για ΟΛΑ τα courses αλλα μερικα βασικα..(εκτος αν δεν το εχω βρει εγω..)

Συγκεκριμενα μιλαω για courses οπως αυτο που με ενδιαφερει, Telecommunications and Networks Engineer κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι αν δε ξερεις κατι η αν δεν εισαι 100% σιγουρος να μη το αναφερεις. Για πες μου αυτο το 5χιλιαρο δανειο διαβιωσης ποιος το δινει και σε ποιο site το ειδες? Ρωταω γιατι φευγω 14 Σεπτεμβρη για Αγγλια και αν ειναι ετσι οπως τα λες ......να τρεξω να τα παρω:lol::lol::w00t:

 

Φιλε μου και εμενα μου τα ειπαν δεν τα βγαζω απ' το μυαλο μου!

Τωρα αν ισχυει η οχι δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα σιγουρα θα το ψαξω και θα ενημερωσω!

Anyway για πες σε πιο πανεπιστημιο θα πας?!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και εμενα μου τα ειπαν δεν τα βγαζω απ' το μυαλο μου!

Τωρα αν ισχυει η οχι δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα σιγουρα θα το ψαξω και θα ενημερωσω!

Anyway για πες σε πιο πανεπιστημιο θα πας?!

Καλο θα ειναι λοιπον να ποσταρεις οτι ειναι διαπιστωμενο και σιγουρο και να μην ακους μαμακιες απο ασχετους. Σε διαβεβαιω οτι δεν ισχυει αυτο που εγραψες. Το μονο που δινουν τα ιδια τα πανεπιστημια και αυτο οχι ολα, ειναι κατι bursaries αναλογα το οικογενειακο εισοδημα και οι οποιες σε αυτο που θα παω εγω (Bradford), ειναι 500 λιρες το 1 χρονο,700 το δευτερο και 900 το τριτο.

Οσο για το διαβασμα που αναφερεις σε προηγουμενο ποστ, το ιδιο το πανεπιστημιο που μου εχει στειλει κατι φυλλαδια, λεει οτι απαιτειται γυρω στις 4 ωρες την ημερα

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι λοιπον να ποσταρεις οτι ειναι διαπιστωμενο και σιγουρο και να μην ακους μαμακιες απο ασχετους. Σε διαβεβαιω οτι δεν ισχυει αυτο που εγραψες. Το μονο που δινουν τα ιδια τα πανεπιστημια και αυτο οχι ολα, ειναι κατι bursaries αναλογα το οικογενειακο εισοδημα και οι οποιες σε αυτο που θα παω εγω (Bradford), ειναι 500 λιρες το 1 χρονο,700 το δευτερο και 900 το τριτο.

Οσο για το διαβασμα που αναφερεις σε προηγουμενο ποστ, το ιδιο το πανεπιστημιο που μου εχει στειλει κατι φυλλαδια, λεει οτι απαιτειται γυρω στις 4 ωρες την ημερα

 

Θα σου παραθεσω τι βρηκα και βγαλε τα συμπερασματα σου!!

 

 

Living cost loans

 

You can also apply for a Student Loan for Maintenance (also known as a 'living cost loan') to cover the cost of living expenses.

How much can you get?

 

The amount depends on where you study, where you live while you study, and the academic year.

 

For example, if you live away from home and study in London you could get up to £6,315 in 2007/2008.

 

Or if you live at home you can get a loan of up to £3,495 in 2007/2008.

 

All full-time students can automatically get around 75 per cent of the full loan amount but how much you get will depend on your household income.

 

Πηγη: http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/FinanceForNewStudents/DG_10034862

Link to comment
Share on other sites

Θα σου παραθεσω τι βρηκα και βγαλε τα συμπερασματα σου!!

 

 

Living cost loans

 

You can also apply for a Student Loan for Maintenance (also known as a 'living cost loan') to cover the cost of living expenses.

How much can you get?

 

The amount depends on where you study, where you live while you study, and the academic year.

 

For example, if you live away from home and study in London you could get up to £6,315 in 2007/2008.

 

Or if you live at home you can get a loan of up to £3,495 in 2007/2008.

 

All full-time students can automatically get around 75 per cent of the full loan amount but how much you get will depend on your household income.

 

Πηγη: http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/FinanceForNewStudents/DG_10034862

Πριν σε διαβεβαιωσα οτι αυτο που εγραψες δεν ισχυει. Στο επαναλαμβανω και παλι οτι δεν ισχυει. Οταν βρισκεις και διαβαζεις ενα site να το ξεσκονιζεις για να ξερεις τι σε αφορα και τι οχι. Ολα τα πιο πανω που γραφεις ισχυουν για τους Βρεττανους

Διαβασε λοιπον τι βοηθεια δικαιουνται να ζητησουν και να παρουν οι Ευρωπαιοι .

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/StudentsFromOtherEUCountries/DG_10035218

Αυτα και τιποτα αλλο

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε και αυτο

 

EU Students - fees and support

Tuition Fees

As an EU student you will pay the same tuition fees as Home students - i.e. £3070 a year for a full-time undergraduate degree programme. Other fees such as those for a foundation year or the placement year of a Sandwich course are also the same as for Home students.

 

You will have access to the tuition fee loan to pay these course fees - these are not means tested and are paid directly to your University on your behalf by the Student Loan Company. However you will not be eligible for any other forms of government support such as maintenance loans or maintenance grants.

To apply for the tuition fee loan you will need to complete an EU7N form (link will open in a new window). The EU team based in Darlington will deal with your application and any enquiries you may have - you can call them on 01412 433570

 

Kαι το σχολιο μου: Αν ηταν τα πραγματα ετσι οπως φαινονται στο αγγλικο κειμενο που παρεθεσες πιο πανω ( οσοι σπουδαζουν στο Λονδινο και ζουν μακρυα απο το σπιτι τους θα μπορουσαν να παρουν μεχρι 6315 λιρες δλδ περιπου 10000 ευρω) συν πληρωμενα τα διδακτρα, τοτε η Ελλαδα θα αδειαζε απο φοιτητες διοτι θα ετρεχαν ολοι για τσαμπα σπουδες στη Αγγλια!!!!!! Λογικο δεν ειναι ?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Πριν σε διαβεβαιωσα οτι αυτο που εγραψες δεν ισχυει. Στο επαναλαμβανω και παλι οτι δεν ισχυει. Οταν βρισκεις και διαβαζεις ενα site να το ξεσκονιζεις για να ξερεις τι σε αφορα και τι οχι. Ολα τα πιο πανω που γραφεις ισχυουν για τους Βρεττανους

Διαβασε λοιπον τι βοηθεια δικαιουνται να ζητησουν και να παρουν οι Ευρωπαιοι .

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/StudentsFromOtherEUCountries/DG_10035218

Αυτα και τιποτα αλλο

 

Δεν διαφωνησα μαζι σου!

Μπηκα στο site για να διασταυρωσω τα υποθεντα και διαβαζοντας τον τιτλο Finance for new full-time students υπεθεσα οτι με καλυπτει!

Αλλωστε στην συγκεκριμενη σελιδα πουθενα δεν αναφερει οτι ισχυει μονο για τους Βρετανους!

Στην ουσια δηλαδη σε δανειοδοτουν μονο για τα διδακτρα..:cry:;)

 

edit:

Αν ηταν τα πραγματα ετσι οπως φαινονται στο αγγλικο κειμενο που παρεθεσες πιο πανω ( οσοι σπουδαζουν στο Λονδινο και ζουν μακρυα απο το σπιτι τους θα μπορουσαν να παρουν μεχρι 6315 λιρες δλδ περιπου 10000 ευρω) συν πληρωμενα τα διδακτρα, τοτε η Ελλαδα θα αδειαζε απο φοιτητες διοτι θα ετρεχαν ολοι για τσαμπα σπουδες στη Αγγλια!!!!!! Λογικο δεν ειναι ?

 

Ακριβως!Το ιδιο σκεφτηκα κι εγω οταν μου το πρωτοειπαν..

Παραηταν καλο για να ειναι αληθεια..χαχα

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνησα μαζι σου!

Μπηκα στο site για να διασταυρωσω τα υποθεντα και διαβαζοντας τον τιτλο Finance for new full-time students υπεθεσα οτι με καλυπτει!

Αλλωστε στην συγκεκριμενη σελιδα πουθενα δεν αναφερει οτι ισχυει μονο για τους Βρετανους!

Στην ουσια δηλαδη σε δανειοδοτουν μονο για τα διδακτρα..:cry:;)

Ακριβως, σου δινουν δανειο μονο για τα διδακτρα συν καποια bursaries ,μικροποσα δλδ που δινουν μερικα πανεπιστημια οπως ανεφερα πιο πανω. Θα μου πεις τωρα μας τα χρωστανε? Παλι καλα που τα δινουν και αυτα.Τωρα το κοστος χοντρικα να το υπολογισεις σε 1100-1200 ευρω το μηνα οικονομικα. Και μπορεις ανετα να βρεις καμια part time job (καμια 10αρια ωρες τη βδομαδα)για να καλυτερευεις τα οικονομικα σου. Ελπιζω να βοηθησα

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως, σου δινουν δανειο μονο για τα διδακτρα συν καποια bursaries ,μικροποσα δλδ που δινουν μερικα πανεπιστημια οπως ανεφερα πιο πανω. Θα μου πεις τωρα μας τα χρωστανε? Παλι καλα που τα δινουν και αυτα.Τωρα το κοστος χοντρικα να το υπολογισεις σε 1100-1200 ευρω το μηνα οικονομικα. Και μπορεις ανετα να βρεις καμια part time job (καμια 10αρια ωρες τη βδομαδα)για να καλυτερευεις τα οικονομικα σου. Ελπιζω να βοηθησα

 

Βοηθησες φιλε..

Θα παρω αυριο τηλ στο Βρετανικο Συμβουλιο να σιγουρευτω γιατι βρηκα και αυτο !!

Γενικα θελω να μαθω ακριβως τι παιζει με τα δανεια!

Οσο για την part-time δουλεια αν μπω σε καλο ρυθμο διαβασματος και δω οτι μου μενει χρονος θα το κοιταξω αν και δεν πιστευω ειδικα απο το 1ο semester!

Παντος αφου εσυ θα πας που θα πας δινε που και που καμια πληροφορια!

Ως αναφορα στην προσαρμογη, τα μαθηματα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι.Αν κάνω αίτηση σε Αγγλικό πανεπιστήμιο μετά από 3 χρόνια θα με δεχθούν?Έχω πτυχίο απο τεε με 19
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι.Αν κάνω αίτηση σε Αγγλικό πανεπιστήμιο μετά από 3 χρόνια θα με δεχθούν?Έχω πτυχίο απο τεε με 19

 

Εννοεις οτι εχεις αποφοιτησει εδω και 3 χρονια?

Τι πτυχιο αγγλικων εχεις?

 

τι ειναι το foundation?

 

Ειναι προετοιμασια που κανεις πριν πας να σπουδασεις στην Μ.Βρετανια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...